NIEUWS- EN AANKONDIGiNGSBUD VAN OE STAD EN7 ARRONDISSEMENT AALST. Zoiiflag 4 September 1887, 10 centiemen per nummer, 41ste Jaar, N° 2185. REGIN A. DE DENDERBODE. ABONiXEMElXTPRÏJS Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars r. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutslraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. ANNONCENPRIJS Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, tr. 1,00 Vonnissen op 3" bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Culqne Sunm. AELST, 5 SEPTEMBER 1887. Politiek overzicht. r IMtani. Uit den Haag wordt ge meld Nieuwenltuis heeft kwijtschelding gekregen van zijnen verderen straftijd. Woensdag avond tusschen 10 en 11 ure verscheen hij op het onverwachts in Walhalla, waar zijne partijgenoten ver- eetiigd waren. Hij kwam er per rijtuig, en keerde kort daarna huiswaarts. Het gerucht loopt dat de koning van Holland gevaarlijk ziek is. Uitslag (lev kiezingen. De uitslag van 34 distrikten is gekend. Gekozen 31 libe ralen, 16 rechtgeloovige protestanten en 18 katholieken.Drij ballotteeringen zullen de benoeming geven van 2 anti-liberalen en een liberaal. Geene merkbare verandering werd door de kiezingen aan de samenstelling der Kamer toegebracht. Puitschland. Katholiek kongres. Het 34" kongres der duitsche katholieken werd dijnsdag te Trier geopend, raidden van een grooten toeloop van volk, door eene oper.ings-redevoering van M. Wint- horst, welke gehandeld heeft over de een dracht tusschen de geestelijke en wereld lijke overheden. De duitsche dagbladen van alle kleur, katholieke, liberale en officieuse.zijn eensgezind om de politieke beteekenis te erkennen dezer vergadering, de eerste sedert de wijziging der meiwet- ten. Het kongres zal te besluiten hebben of, ja ol neen, de vrede tusschen Kerk en Staat gesloten is. Moet de strijd worden voortgezet, dan op welk terrein. De Kölnische Zeitung, die zich de weelde betaald heelt, een bijzonderen korres- pondent naar het kongres te sturen en daarvan ook een breedvoerig verslag meedeelt, hecht vooral een poliek belang aan een neergelegd voorstel het slichten van werkmanskoloniën onder de leiding der geestelijkheid, alsook een voorstel tot besluit, luidende dat het wereldlijk gezag onmisbaar is voor de uitvoering der zen ding van het Pausdom. De Neue Freie Presse zegt dat het nieu we kongres, waaraan ook de katholieke afgeveerdigde Lienbacher, van Salzburg, Oostenrijk, deelneemt, de eische» der duitsche katholieke partij op het onder wijsgebied zal doen kennen. Bulgarië. De reis van keizer Alexan der naar Denemarken had het gerucht in de wereld gezonden dat ermisschien eene Een tafereel uit de groote Fransclie onwenteling, DOOR MATHILDE. Franschen Gij, die mijne moeningen deelt cn gij ook, die mij naar dit schavot gevoerd hebt, hoort de laatste woorden van een man, die van zijne prille jeugd al', voor zijn land gestre den, voor Frankrijk goed en bloed heeft veil gehad. Ik sterf, omdat ik trouw ben aan mijn vorst. Van hem alleen kan ik eerbewijziugen ontvangen van anderen slechts d«s dood Hij heeft mij tot kommandant des bataljons van Sl. Fran<;ois benoemd als zoodanig heb ik de Fransche eer opgehouden, deu Britschcn Leeuw vernederd. Geene aDdere bevelen, dan die mijns vorsten kan ik volgen. Getrouw aan God, getrouw aan den koning leg ik mijn hoofd onder de valbijl de eer gaat boven 't leven. Schept moed mijne officieren dikwijls hebben wij de dood onder de oogen gezien, honderd maal het vuur des vijands getart. Laat ons nu tooneo, dat wij, zoo 't zijn moet, ook onder de haBd van Franschen kunnen vallen. Leve dc koning Leve Lodewijk XVI Leve de koning herhaalden de offi eieren dor Saint-Frantjois. De moedige konv mandant, graaf De Boisbyran, gaf zich aan den beul over, maakte het teeken des kruises, en samenkomst zou plaats hebben tusschen de twee keizers van Rusland en Duitsch land. Er schijnt waarheid te liggen in dat gerucht. In alle geval, uit Londen wordt aan de Kölnische Zeiting gemeld dat die samenkomst als zeker mag aanschouwd worden, en dat zij zal plaats hebben tus schen 10 en 15 September. Tegen half september moet juist de ten einde loopen- de russische-duitsche overeenkomst ver nieuwd worden. Als de Kölnische nu maar juist is inge licht? In Frankrijkwaar men zoo hoog met russische genegenheid oploopt baart het nieuws dan ook vele opmerkin gen. De samenkomst der keizers van Duitsch land en Rusland wordt door de Patrie van Parijs gelogenstraft. Handel in lijken. De vrijdenkerij van Agen in Frankrijk heeft nu een practisch middel gevonden om zich de lijken harer leden te doen afleveren. Het gebeurt dikwerf dat de eene of de andere harer aanhangers op 't laatste oogenblik, 't is te zeggen, wan neer hij gevoelt dat hij welhaast voor Gods rechterstoel zal veschijnen, eenen priester laat roepen, de vrijdenkerij af zweert en zich met God en de Kerk ver zoent. Niets immers vermurft meer het hert van den vrijdenker dan liet naderen der dood. Wel is waar de bijdrager, door het lid gestort blijven den eigendom der sekte en dikwerf, dank aan de hulp en bijstand der overheden, gelukte men er in zich van 't lijk des overloopersmeester te maken, doch soms bleet men ook krachteloos tegenover den vastberaden wil der familie en dat baart moeilijkhe den en gevaar. Nu, hooger bedoelde vrijdenkers hebben het nu beter uitgevonden. Elke sektaris moeteen testament maken waarbij be paald wordt dat, na zijne dood, eene som van 10 duizend franks zal uitbetaald wor den aan B.\ Laporte, spekslager teAgen, voorzitter der vrijdenkerij, indien de lamilie het lijk ter kerke laat dragen. Op die wijze is er altijd voordeel voor de vrijdenkerij bij. Indien de sektaris zich op 't laatste oogenblik niet bekeert, of indien zijne familie, begeereude liever haar geld te behouden, laat gelooven dat hij zich niet bekeerde,dan heeft de vrijdenkerij het lijk. Indien de sektaris zich bekeert en zijne erfgenamen er vooral aan houden den laatsten wil van den overledenen te eerbiedigen, dan heeft de vrijdenkerij het geld. Wellicht zou men dit testament voor de rechtbank als eene onzedelijke bepa ling bevattende kunnen aanranden, doch men rekent er op dat de gezuiverde fran sche rechtbanken, in dit geval, zouden laten zien en hooren dat bijna al hare leden tot de helsche sekte toehooren Wet tegen de dronkenschap. Ondanks wij weinige weken geleden de bezonderste artikels der wel tot beteu geling deropenbare dronkenschap hebben meegedeeld, achten wij het nogthans noodzakelijk heden den officieelen tekst meê te deelen zoo als hij door het Staats blad dezer dagen werd afgek®ndigd Art l. Zuilen gestraft worden .4. Met eene geldboct van 1 tot 15 frank, zij die op straten, pleinen, wegen, in herbergen, slijterijen van dranken en andere openbare plaalsen zullen worden bevonden in eenen staat van dronkenschap, die wanorde,ergernis of gevaar verwekt voor hun zeiven of voor anderen B. Met eene gevangenis van éénen lot vier dagen en met eene geldboete van 6 tot 15 frank, of met ééne dezer straffen alleen,zij die, in de voorwaarden van openbaarmaking voor zien bij het hit. .4, dronken zijnde, bezigheden zullen verrichten die voorzichtigheid of bijzon dere voorzorgen vereisclien ten einde hun eigen leven of dit van anderen niet io gevaar te brengen, alsmede de openbare ambtenaren die in de waarneming van hunne ambtsverrichtin gen dronken bevonden worden. Indien, bij de overtreding,de.belichte drager is van een of meerdere wapens, zal het vonnis van vcroordeeling, voor een tijdbestek dat niet boven de twaalf maanden gaan zal, bem het gebruik mogen ontzeggen van zijne toela ting tot hel dragen van wapens Deze wapens zullen op den belichte mogen in beslag genomen worden door allen agent der openbare macht en de verbeuring ervan zal door het vonnis van veroordeeling kunnen worden uilgesproken. De betichte is gehouden die wapens oogenhlikkc-lijk te overhandigen aan don agent, die het proces-verbaalopmaakt- Indien hij aan die overhandiging te kort is ge bleven, beloopt hij eene bijzondere geldboete van 1U0 (rank. 2 Bij hervalling, binnen den tijd van zes maanden na den dag der veroordeeling, in overtreding voorzien bij lilt. A, van het 1* artikel, zal de belichte veroordeeld worden tot eene geldboete van 5 tot 25 fr. Bij hervalling, binner. denzelfden tijd, van de overtred.ng vooi.ien bij liit. B van bet 1* arti kel, zal dc botichte veroordeeld worden tol eene gevangenis van zeven dagen ten hoogsle en lol eene geldboete van 11 tot 25 fr., of tol céne van die straffen alleen. Art. 3. Bij vvederhervalling, binnea de zes maanden ua den datum der tweede veroordee ling, in de overtreding voorzien bij het lilt. A, van bet i# artikel, zal de betichte veroor deeld worden tot eene gevangenis van acht dagen tot drie wekon, en tot eene geldboete van 26 tot 75 fr., of tot één» dezer straffen alleen. Bij wederhervalling, binnen denzelfden lijd, n de overtreding voorzien bij lilt. B. van het 1* artikel, zal de betichte veroordeeld worden tot eene gevangenzilting van acht dagen tot éene maand cn lot eene geldboete van 26 lot 100 frauk, of lot eene van die straffen alleen. wilde bet edele, grijze hoofd op het blok leg gen, toen een kreet uit de menigte opsteeg, die hem deed verbleeken. Mijn vader, mijn vaderriep eene slem, en eene jonge vrouw, iu 't zwart gekleed met verwarde baren en verdwaalde blikken, drong door de menschenrijen been en beklom ijlings bet schavot. De kommandant, die zich tot nu toe zoo onverschrokken had geloond, voelde thans zijn moed zinken. «i Mijn kind, mijne Regina God zij ge dankt, dal ik u nog zien mag!» snikte bij, haar schoon voorhoofd aan hel kloppend hart drukkend, terwijl dikke tranen langs zijne wan gen biggelden. Vaarwel, ging hij voort, toen de beul ben wilde scheiden, ik heb 't hem vergeven, mijn kind en zal ook voor hem bidden. Draag zorg voor uw leven, Regina, en voor dat van uw kind. Ween niet over mij. Ik sterf voor mijn God en mijn koning Een oogenblik bleef zij onbeweeglijk, met dc handen voor 't gelaat staan eensklaps ver hief zij zich Vader, gilde zij, vader, uw leven kan ik niet redden, maar ik wil ten minste met u sterven. Burger Garderel, spreek over mij ook 'l vonnis uit. Ik ben even schuldig als mijn vader. Ik haat, ik verafschuw de republiek. Leve (.odewijk XVII, onze wollige koning 1 Regina, zeide de graaf smeekend «bedenk, dat gij moeder zijlDenk aan uw Yvan Vaarwel Het waren zijne laatste woorden bet me: viel en het eerbiedwaardige hoofd rolde bloe dend in 'l zand. Thans was het dc beurt der officieren. Zij i ook, stierven met denzelfden onwankelbaren moed. Regina was op cenige slappen afstands van 'tmoortuig op de knieën gezonken, zonder te zien of te hooren wal om haar voorviel. Wonderlijk, geen stem uit het volk gaf 't minste blijk, dat hare handeling opgemerkt was Toen het moordtooneel afgeloopen was, naderde een man de knielende. Hij was nog jong en zonder de koude bloeddorstige uitdrukking, die op zijn gelaat lag uitgedrukt, zou hij schoon geweest zijn. Om zijn middel droeg hij de drie kleurige sjerp en op het hoofd een met hooge pluimen versierden hoed. Kom mede, Regina klonk zijn kort bevel. Zij zag hem even met afgrijzen aan «o volgde toen, zonder den minsten tegenstand Toen zij nog geen twintig schreden gevorderd waren, traden zij een groot huis en vervolgens een fraai gemeubeld vertrek binnen. De jonge vrouw liet zich snikkend op een sofa nederval- len. Hij bleef met dreigeado houding voor haar staan. Zullen die dolzinnigheden nog dikwijls moeten gebeuren, burgeres vroeg bij op ijskouden toon. Begrijpt ge niet, dat gij mij door die dwaasheden in gevaar brengt Weet gij wel, dat hel mij 't hoofd zou kosten als men in Parijs wist, dat de burgeres Regina, do vrpuw van den burger-represedlant Bruins Garderel op het merktpleiu Leve de koning roept Of is dit hel juist wat gij verlangt Zij was opgestaan on verhief zich in hare volle lengtehare donkere oogen rustten vlammend op den republikein Durft gij mij vragen of dat nog meer gebeuren zal vroeg zijals ik meer vaders had ja. Vervloekt zij het oogenbfik, Art. 4. De bepalingen van de twee leste paragrafen van artikel 1 zullen, bij hervalling toepasselijk zijn. Art. 5. Zullen strafbaar wezen met eene geld boete van 5 tot 25 fr.. de herbergiers en andere slijters, alsmeê hunne aangestelden, die in de uitoefening van hunnen handel, dronkenma- kende dranken htbben verkocht aan klaar blijkelijk bedronken personen. Art. 6. Zullen gestraft worden mot eene geld boete van 5 tot 25 fr., de herbergiers en slijters, alsmeé hunne aangestelden die, in de uitoefenigg van bunnen handel, dronkenma- kende dranken hebben voorgediend aan eenen minderjarige zijnde min dan 16 volle jaren oud, indien deze niet onder het toezicht is van een anderen persoon. Art. 7. Voor de overtredingen voorzien bij de tweo voorgaande artikelen zal Bij hervalling binnen de twaalf maanden hel minimum der straf, eene geldboete van 10 fr. wezen Rij wederhervalling, binnen den tijd van twaalf maanden na de voorgaande veroordee ling, de boete van 26 tot 50 frank zijn. Art. 8. Zal gestraft worden met eene boete van 26 tol 100 frank, alwie, tot klaarblijkelijke dronkenschap, zal hebben doen driuken eenen minderjarige min dan 16 volle jaren oud. Indieo de plichtige het beroep uitoefent van herbergier of slijter van dranken, zal de straf op het dubbel gebracht worden. Evenwel, in de gevallen bij het tegenwoor dige en de twee voorgaande artikelen voorzien, zal de betichte aan geene straf onderworpen zijn, indien hij bewijst dat hij aangaande deo ouderdom van den minderjarige in dwaling was gebracht. Art. 9. Bij hervalling,binnen de twaalf maan den na den datum der veroordeoling, in de overtreding voorzien bij artikel 8, zal de plich tige gestraft worden met eene gevangenis van acht dagen lot drie maanden en mei eene geld boete van 50 tot 200 fr., of met ééne van die twee straffen alleen. Arl. 10. Zal met eene gevangenis van acht dagen tol twee jaar en met eene geldboete van 50 tot 2üitf fr gestraft worden, alwie, met opzet, eens andermans dronkenschap zal heb ben verwekt, wanneer die dronkenschap ten gevolge heeft gehad eene ziekte die eene on bekwaamheid tot persoonlijk werk heeft meê- gebracht. Indien er de dood uil volgt, zal de straf we zen van vijf tol tien jaar opsluiting en eene geldboete van 250 lot 5,000 frank. Art. 14. Zullen gestraft worden met gevan genis van éénen tot zeven dagen en met eeno geldboete van 4 tot 25 frank, of tot eene van deze straffen alleen, zij die eene wedding om te drinken bebben gedaan of aanveerd, wan neer die wedding de dronkenschap van éénen of van verscheidene wedders zal hebben ver wekt, zonder echter de gevolgen na zich te slepen in het voorgaande artikel bedoeld. Art. 12. In de gevallen voorzien bij de arti kels 3, 9 en 10, zal, boven en behalve de straf fen door die artikelen bepaald, de rechtbank, ten laste van de veroordeelden,kunnen uitspre ken 1° Het verlies van bet recht om de funcliën van gezwoorne, van voogd en van gerechier- lijken raadsman waar te nemen, voor een tijdvak van twee tot vijf jaren waarop lk u voor 't eerst zag Vervloekt de dag, waarop Gods priester onze handen in elkander legde Vervloekt het uur dat ik eens zegende, toen ik moeder werd vau uw kind Verlaat mij o, ik heb uw bemind met al de krachten mijner zielVooru zou ik de dood ondergaan hebben En hoe beloont gij mij Mijn vader hebt gij gevonnist, ondanks mijne smeekingcu, oudanks mijne tranen. Gij wiidet mij beletten hem nog voor 'i laatst te zien. Doch het is mij gelukt, uwe waakzaamheid te bedriegen. Hij is nu dood, Alfred, hij is nu dood, hij die u bemind heeft als zijn eigen zoon. Hij, uw tweede vader En gij z$l er oorzaak van, ellendeling e Gij zijl zenuwachtig, burgeres Een weinig rust voor mij lk ga heen, ik verlaat u; ik zou mij medeplichtig maken aan uwe misdaden, door hier langer te blijven Vaar- wol er zal toch wel een plekje grond op de aarde zijn, waar de barones De Garderel treu ren en slorven kan. Zij wilde vertrekken Garderel legde zijne hand op haro schouders. En uw Yvan Verlaat gij hem zoo, bur geres, Wilt gij hem meenemen Och, dal zal niet gaan. Ons lief kind is goed bewaakt. De deur slaat opou, burgeres, on bij verliet hel vertrek, onder het fluiten der Marseillaise. Zijne ongelukkige vrouw zonk bewusteloos op dm grond neder. Hoe vreeselijk was haar lijden Toen de graaf Dc Boisbyran, vier jaren gele den, met zijn getrouwe St Francois de Fran sche kunsteu verliet, stonden op de rotsen, Idie zijn landgoed tegen de golfslagen beschui ten, drie dierbare personen. Het waren, zijne 2* Het verbod om gedurende een tijdvak van ten hoogste twee jaren b«roep van herbergier of slijter van dranken uit te oefenen, op straf van eene geldboete van 25 fr. en van eene ge\angenis van éénen tot zeven dagen voor elke overtreding van dit verbod. Art. 13. Zal met eene geldboete van 5 tot 25 fr. gestraft worden, alwie, builen koffiehuizen, herbergen of slijterijen, van drank, sterke dranken zal hebbeD rondgevent of verkocht. Bij hervalling binnen de zes maanden, zal de boete op hel dubbel gebracht worden. Art. 14. Het is verboden, op straf van eene gevangenis van acht dagen tot twee maanden en van eene geldboete van 50 tot 10U0 frin de huizen van ontucht spijzen of dranken te verkoopen. Bij hervalling binnen den tijd van zes maan den, zal de straf gebracht worden op oene go- vanger.is van twee maanden tot èén jaar en eene geldboete van 100U tot 5000 Ir. De gemeentebesturen zullen alle slijterij van dranken kunnen verbieden in de buizen be woond rdoor éénen of door verscheidene personen, die zich openbaar aan de ontucht overleveren 2" door éénen of door verschei dene personen, veroordeeld wegens ophitsing tot ontucht van minderjarigen of wegens het houden van een geheim huis van ontucht. Indien dit verbod niet hernieuwd wordt, zal het ophouden zijn uitwerksels te hebben na verloop vao twee jaren. Elke overireding van dit verbod zal gestraft wordeu met eene boete van tot 25 frank en, bij horvalling, met eene gevangenis van acht dagen tot eene maand en eene boete van 50 lot 2uö frank. Art 15. De rechtbank zal mogen bevelen dat het vonnis houdende veroordeeling wegens de overtredingen door de art. 7, 8, 9 en lu gesiraft, zal aangeplakt worden in zulk getal en in zulke plaats als zij zal bepalen, bel alles op kosten van den veroordeelde. De kosten van aanplakking zullen de som van 200 (rank niet mogen overtreffen. Art. 16. Het 1° boek van hel strafwetboek, het VII0 hoofdstuk en het artikel 85 niel uitge zonderd, zal op de ibovengemelde overtredin gen toegepast worden. Art. 17 Zal in rechte niet ontvankelijk zijn de eisch in betaling vandrookenmakeDde dran ken in herbergen, Koffiehuizen, afspanningen en welkdamge slijterijen ook gebruikt. Daze bepaling is niel van toepassing op den eiscb in betaling van schulden, aangegaan wegens logeering of kostgeld in de botels en afspanningen en wegens do eetmalen, welke tegelijk spijs en drank begrijpen. Art 18 De veldwachters en de gendarmen zijn gelast tegelijk met de beambten der ge rechtelijke policie, elk op bet grondgebied waarvoor bij beëedigd is, de overtredingen van de tegenwoordige wet vast te stellen. Kopij van de processen-verbaal, welke de overtredingen van de tegenwoordige wet vast stellen, zal, binnen de drie dagen aan bel par ket van den prokureur des konings gezonden worden. Art. 19. De tekst van de tegenwoordigo wet zal aan du poort of deur van al de gemeente huizen en in de voornaamste zaal van alle ber bergen, koffiehuizen en aDdere slijterijen in dranken uitgehangen worden Ten dezen ein de, zal aan al de burgemeester» en aan al dc dochter, de eenigsle schat, dien zijne geltefdo gade hem had achtergelaten, haar gemaal, de geestige Alfied De Garderel en hun zoontje. Bij zijne terugkomst vond hij de witte vaan door de driekleur vervangen. In plaat van den jeug dige monarch, dien bij in T heerlijke Versailles had zion tronen, 'i Sjarige koningskind, weg kwijnende in een vunzig hol. In slede van de eerbewijzingen, die bij door zijne dappere daden meende verdiend te hebben, bleef hem slechts de keuze tussehen schande en dood. Hij koos bet laatste, en toen hij den fleren blik vol minachting over de zoogenaamde rech ters deed dwalen, ontdekte hij, o schrik.' in hun midden, aan hun hoofd den echtgenoot zijner Regina, den vader van zijn Kleinzoon. Van een lichzinnig, hartstochtelijk karakter verleid door valsche vrienden, had Alfred zich vol geestdrift in de armen der revolutie ge worpen. Zijne bezittingen, die zijner vrouw en schoonvader waren door den ontzettenden hydra verzwolgen maar hij was dan ook burgerrepresentant Regina bad, smeekte, weende, knielde, kroop aan zijne voelen, deed alles wat eene vrouw vermag om zijn hart te treflen doch vruchteloos. Toen wilde zij niet langer getuige wezen van zijn schandelijken afval, en wilde vertrekken. De ellendeling glim lachte. Zij was moeder Haar kind werd van haar weggeruktslechts op bepaalde lijden mocht zij bel zien en omhelzenhem de leasen herhalen, die hare geliefde moeder, baar zelve zoo menigmaal gegeven had. Dit ware de eenigste oogenblikken, waarin zij haar leed eenigermate vergat, om met den kleinen Yvan over God te spreken. (Wordt voortokk*.)

De Denderbode | 1887 | | pagina 1