ESPLANADEPLEIN herbergiers, koflljhuishouders cn andere slij ters van dranken een exemplaar daarvan wor den toegezonden. Do slijter van dranken, die dit bevel over treedt, zal gestraft worden met ecne boete die niet boven d® 25 frank gaan mag. Elk zijn aandeel. De Paix maakt eene heel wetensweer- dige opmerking de doktrinaire pers zingt voortdurend den lof van M. Frère, omdat hij. in 1860, het eerst er aan ge dacht heeft de octrooirechter, af te schaf fen. Welnu, die eer komt M.Frère niet toe: hij, die het eerst de afschaffing van die rechten vroeg, was M. Coomans. Deze deed dit reeds lang in de pers, en droeg de afschaffing in 1861 in de Kamer voor. Toen werd hij ondersteund door M. Jacques, en eenige andere Kamerle den. M. Frère bestreed het voorstel maar vegen jaar later voerde hij uit wat hij bevochten en wat M. Coomans voorge steld had. Elke geschiedenis, aan welke de libe ralen de hand steken, zou noodwendig moeten herzien worden die heeren verdraaien alles ten hunnen voordeele. Werkliedenlooii. Ziehier de wet over dit punt, welke onlangs gestemd werd in de Kamer Art. 1. Kunnen niet voor meer dan de twee vijfden afgestaan, noch voor meer dan één vijfde in beslag worden genomen, de sommen aan werklieden en dienstbodenter zake van hun dagloon te betalen. Alle tegenstrijdige overeenkomst is nietig. Art. 2. Eveneens is het gesteld met de jaarwedden, toegekend aan de bedien den ol klerken van burgerlijke of handel drijvende maatschappijen, van openbare besturen, van kooplieden en van andere bijzondere personen, voor zoover hunne wedden niet boven de 1200 fr.'s jaars gaan. Art. 3. De tegenwoordige wet raakt niet aan de afstanden en inbeslagnemin gen, welke zouden geschieden om de redenen, bepaald bij de artikels 203, 205 en 214 van het burgelijk wetboek. HANDELEN NIJVERHEID. De oogst in België. Niet zonder eoni- ge aarzeling, zegt de Moniteur des Int. Mat., deelen wij dit jaar eenige inlichtin gen meé over den toestand van den oogst in België. Verleden jaar was hel binnen halen vroeg gedaan, zoodat men spoedig een bepaald gedacht vormen kon. Dit jaar, integendeel was de oogst in allen aard vael, zeer veel ten achter en heeft eenieder nog eene verschillende denkwij ze voor wat aangaat de kwaliteit en de hoeveelheid. De leste winter was zeer hard in de Ardennen voeral lag de sneeuw hoog en liet hij langen tijd sporen achter. Nauwe lijks dacht de landbouwer aan de lente, of een nieuwe vorst kwam inzetten, ver gezeld van sneeuwbuien. Dit bracht ons tot mei. Zelfs in die schoone maand was de luchtgesteltenis laagkoude regen viel gedurig en slechts in 't begin van juni hadden wij de eerste warme dagon. De provincie Luxemburg had vooral door de koude te lijdei:. De lichte vorst in den nacht van 6 lot 7 juli, heeft eene overgroote scbaê aangericht. Zelfs de rogge leed gevoelig door deze koude, 1 1/2 onder zero, wal voor het jaargetijde wel buitengewoon mag genoemd worden. De winterzaaizels hadden in goede voorwaarden plaats gehad. De grond was vochtig en kou tegen dedroogie. Deoogst kon insgelijks in goede voorwaarden ge beuren, zoodat wij ons voor de winter zaaizels in eene goede gemiddelde op brengst mogen verheugen. Niet hetzelfde kan van de lentezaaizels gezegd .worden niet alleen werden zij vertraagd door den aanhoudenden regen, de groeikracht was ook niet machtig gerieeg om aan de droogte te weerstaan. Over 't algemeen moet de oogst in graangewassen van dit zaaisel als onvoldoende beschouwd wor den. Het eerste maaien van haver cn klaver was zeer overvloedig, eu de oogst werd in de best mogelijke voorwaarden gebor gen. Wat de aardappelen betreft, deze zouden voorzeker eene goede pro Juk tie afgegeven liebbpn, indien de zomerregem vroeger gevallen was. Eene belangrijke opmerking te maken dat de graangewassen een goed uitziltsel en zware korrels opleveren. Daardoor zal de onvoldoende opbrengst, voor de tarwe namelijk, merkelijk vergoed worden. In gerst, gaven de winterzaaisels een groo- ten oogst doch de korrels waren zeer klein. De latere aardappelen behielden tot het leste toe een schoon loofdoch de opbrengst zal klein zijn. Wal de vruchten aangaat, devlaamsclie provinciën moeten 30 0/0 eener gemid delde opbrengst voor kernvruchten opge leverd hebben. Wat de steenvruchten betreft, zij genoten overal eene goede op brengst die tusschen "0 0/0 a 100 0/0 van den geheelen oogst bedraagt. Openbare werken. Bij het naderen der Gemeentekiezing, zien wij opnieuw den doorluchtigen maar miskenden liberalen plannentrekker van Stadswerken te voorschijn komen. De roem welken hij verworven heeft met zijn overschoot! en allervernuftigst gedacht van de bouwgronden aan de vaart nf ter Zate gelegen in een kinder- holje te veranderen, bevredigt hem nog niet. Neen, hij wil nog meer roem, nog meer vermaardheid veroveren Nu, sprekende over de openbare wer ken op de Werf en Hertshage, verklaart hij te moeten bekennen dat deze weikeu lot verfraaiing der stad zullen strekken en veel zullen bijdragen om werk aan onze arbeidersbevolking te verschaffen, maar hij zou toch zulke werken niet uit voeren... Hij... hij kent iets beters... hem door zijnen buitengewonen genie ingege ven... En weet ge wat, geachte medebur gers Luistert... Hij zou alle de kleine straatjes verbreeden door aankoop en afbraak van kleine huisjes ten einde deze te vervangen door prachtige woningen... Welk subliem gedacht Wie staat hier niet als verstomd te kijken voor zoo veel genie !f?! Onze liberale plannentrekker voor reke ning van 7 nijdige Jefken verliest hier uit 't oog dat zijn subliem gedacht overmij- delijk tot gevolg zou hebben de verwijde ring der werkmanswoningen uit do kuip der stad of wel. de verdeeling der stad in kwartieren van rijken en burgers en van ambachters en werklieden. Zietdaar een staaltje van liberale menschlievendheld en van genegenheid voor de werklieden. Ge begrijpt, geachte medeburgers, moesten wij eenen burge meester van de kat hebben, hij zou, ge holpen door zijne sleepdragers, weldra gezorgd hebben om zich eene rijke ge buurte te verschaffen en de arme werk lieden buiten de Stad ie verdrijven Ons huidige katholiek Bestuur is met meer liefdadige gevoelens ten opzichte onzer werklieden bezield. Een der bezon- derste reden die onze Raadsheeren aan gezet hebben tot daarsielliiig der brug aan den Zwarten Hoek, is dat de wonin gen onzer werklieden van Mijlbeek er merkelijk zullen door vernaderd worden naar de fabrieken op den Tragel, enz. Het Stadsbestuur, bij het stemmen dezer werken, bekreunde zich weinig met de politieke gezindheid van de eigenaren dezer fabrieken, aangekochte gronden of gebouwen, alleen werd hier het alge meen belang onzer medeburgers betracht. En ol dit wel 't geval was onder het afgekookt liberaal bestuur, hierover kun nen de Aalstenaren die beginnen grijs hair te krijgen of het reeds hebben oor- deelen. Wij zullen hen slechts het aanleggen van den ijzerenweg, het opbouwen onzer statie en de werken die er 't gevolg van waren herinneren. Roer dan deze kwestie niet verder, o onbegrepen genie maak ons liever tot ons aller vermaak bekend met uwe su blieme plannen van verfraaiing en verbe tering onzer stad... En wie weet, ja, wie weet. indien gij dien ingeslagen wegblijft volgen, of uw standbeeld eens niet op ons oude stadhuis za! staan prijken nevens dit van Pieter Coeck, den vermaarden bouwmeester van Keizer Karei De Fakkel blijft haar stelsel van zinspe lingen immer gelrouw. Maar wat is t kwade gewoonten zijn kwalijk om laten en een lafaard blijft een lafaard, daar is geene remedie aan. Gelukkig dat de pen- lakeien die ten dienste van 't nijdige Jef ken staan, bij 't publiek genoegzaam zijn gekend en dus de haatdragende droesem dien zij in 't ronde uitblazen niemand be vlekken kan. 't Keerske van een oordje vraagt ons wie met de schatting der gebouwen van 't collegie is gelast geweest. De vermaarde schatter, zegt het, die voor dat werk de kleinigheid van fr. 762,80 beeft opgestre ken verdient in de kronijken van Aalst te staan. Wij willen 7 Keerske voldoen en hem zeggen dat er niet een persoon, maar wel drij personen met de bedoelde schatting zijn gelast geweest, namelijk, MM. Minne en Van Assche A. bouwkundigen te Gent en Goethals J. bouwkundige onzer stad. Deze laatste als stadsbediende ontving slechts eene schadeloosstelling over reis kosten, en indien 7 Keerske nu wil weten hoeveel de beide gentsche bouwkundigen hebben ontvangen dat het zich wende tot M. Minne, een gekende liberaal, dus «en zijner politieke vrienden. Deze zal hem ongetwijfeld de noodige inlichtingen wil len verschaffen om ze aan den kronijk- schrijver uit den Dendergalm te behandi- gen. De Fakkel beweert dat er misbruiken bestaan in bet bedeelender onderstan den door ons Armbestuur. Men zegt hem, schrijft 't bladje, bemerk wel, men zegt hem weer eens, dat er menschen zijn met geld op de bank die tot 18 franks per maand trekken, dat er zijn die herberg houden en daarbij eenen winstgevenden stiel doen en ook 18 franks opstrijken. Is dat niet ongehoord, vraagt 7 Keerske. Maar, Fakkel, is 'L geen men u zoo in de ooren blaast dan al evangelie Wat ons betreft wij twijfelen er sierk aan, 'tis de eerste waal niet dat gij u hebt laten beet nemen. Best ware de feilen met naam en stuk bekend te maken immers het kangebeu- ren dat ons Armbureelomtrentden waren toestand der personen door hem gehol pen in dwaling verkeert, bezonderlijk wanneer zij geld op de bank bezitten. Indien zulke misbruiken ons moesten ter oore komen en wij de overtuiging hadden dat zij wezenlijk bestaan, wij zouden ze onmiddelijk uit plichtbesef aanklagen. Wij zouden ons door onze stilzwijgend heid, als medeplichtig aanschouwen aan eene onrechlveerdigheid gepleegd ten nadeele van den eenen ol anderen nood lijdende die met de 18 franks die ten on rechte verkregen worden, zou geholpen wezen, 't Woord is dus aan u, Fakkel. Iets wat ons hoogst schijnheilig voor komt, 't is wanneer wij een liberaal hoo- ren de kristelijke leer inroepen, welke zegt dat alle arme lieden ons moeten ge lijk zijn en dat wij ze volgens ons vermo- gen moeten bijstaan. Immers hoe oefenen de liberale deze kristelijke voorschriften uitAls 't op J geven aankomt zijn de zakken der libera len met een slotje vast, men heeft het on dervonden toen menhende inschrijvings- lijst aanbood voor onze werklieden zon der werk. En verder men ga de handel wijze na der Armbesturen van Antwerpen, Brussel. Gent, Lokeren, Luik, Verviers, Oostende, met een woord, van alle de steden en gemeenten waar de liberalen meester zijn. Voor de noodlijdenden, zie ken en weduwen in druk en ellende die hunne kinderen naar de katholieke scho len zenden is er geen roode duit te ver krijgen, terwijl deze die hunne kinders aan 't ongodsdienstig onderwijs toever trouwen met halven en geheelen ontvan gen. Onlangs nog de arme en zoo beproef de visschers van Oostende konden niets van '1 armbureel verkrijgen omdat zij hunne kinderen naar de katholieke school zenden. Dit zou hier te Aalst ook gebeuren, moesten de liberalen hier meesier zijn maar't zal aan dc liberale verdrukkers der armen met lukken, deAalstenaar duit geene verdrukking en nog min dwing- landij Onder de liberale, schrijft 7 Keerske zou men het bestuur onzer Godshuizen aan stadsgenoten opdragen in plaats van aan vreemdelingen. En hoe ging ten tijde der liberalen MM. Goussarl, Vanden Herreweglie en Michels, zaliger, waren zeker geene vreemdelingen MM. J.-B. Jelie en B. De Ryck zijn ook al geene vreemdelingen In 1868, wanneer wij nog een liberaal Schepen-College hadden, was de bestie rende Commissie samengesteld uit 3 vreemdelingen en 2 Aalstenaars. En wie waren alsdan de twee bewakers der oudenmannen en weesjongens Die personen waren zeker ook geene vreemdelingen de eene was van Erpe, de andere van Oordegem. Zullen de Keerskensmannen nu begrij pen dat zij eene kwestie hebben aange raakt waarover zwijgen voor hen eene deugd is PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. De E. H. Van de Vyvere, onderpastoor te Meerbeke is pastoor benoemd te Godveerde- gem. Te Hansbeke is onderpastoor benoemd de E. H. De Bruyn coadjutor to Vosselare, aldaar vervangen door den E. H. De Beer vroe ger coadjutor te Overslag. Stad Aalst. Op zondag 4 September, om 21/2 u. slipt. Kampstrijd met den dikken bal, tusschen Meldert Erembodegem. Holstade Nieu werkerken. Stad Aalst. Muziek school. De herneming van de leer gangen der Muziekschool is bepaald op Maandag 18 September aanst. De inschrijving der nieuwe leerlingen zal plaats hebben, in hel lokaal der Aieuwstraat, Maandag 42 en Dijnsdag 43 September aansl. van 5 tot 8 ure des avonds. Holstade. Zondag 18 Sep tember aanst. zal het Genootschap van den H. Franciscus-Xaverius aldaar het jubilé zijner 23 jarige slichting plechtig- lijk vieren. Om drij ure namiddag zullen de Ge nootschappen van het omliggende ter kerke vergaderen en bet plechtig Lof bij wonen gezongen door Z. H. Mgr. Lam- hrechts. Z. H. zal eene toespraak tot de Xaverianen houden. Deze schoone feest zal ongetwijleld vele katholieken naar Hofstade lokken. Schoonheidsprijs. Onze lezers weien dat men te Brussel, naar het voor beeld van Pesth, ook eenen schoonheids- prijskamp inricht voor de vrouwen. Wij zagen er advokaten en leden van den gemeenteraad het ambt van jury ver vullen, de bekroonde schoonheden om helzen, en met haar eenen flikker slaan. Een blad van Brussel geeft eenige in lichtingen over de zoogezegde prijsuit- deeling, die ter gelegenheid van het slui ten der foor plaats had. De plechtigheid voorgezeten door M. Richald, gemeenteraadslid, was wat men er verwachten kan eene wezenlijke wallebakkerij. Goed en slecht opgevoede personen, zegt Le Penple, waren er bij honderden op dit intiem feest genoodigd. De cham pagne stroomde en velen waren... dron ken. Er werd voor omtrent 7000 fr. champag ne ontstopt. En dan spreekt men van krisis te Brussel. Ze gaan nen gang de liberalen met de centen der Burgers Volgens eenbrusselsch trottroirblad zijn de Vlamingen te Brugge, quelques tétes grotesques, in landdag vereemgd, haatlijk en belachelijk. Wat beminnelijke jongen - Het blad haat de Vlamingen en het heeft meer liefde, zegt het, voor de Franschen dan voor elk ander volkmaar als de Franschen kwamen, zou het trot toirblad tegen hen vechten... Als de Franschen kwamen, zouden wij gauw geleverd zijn, en de par li de la France zou arm in arm gaan met de gas ten van 1793. Of doet zij, die partij, niet alles wat mogelijk is om het land voor inpaling ge reed te maken, en is het ook dèarom niet dat zij het vlaamsch zoo hardnekkig be vecht Xe Oostende. Nieuwe wanorders. De twist tusschen engelsche en bel- gische visschers is nog niet bedaard. Woensdagnamiddag, op bet oogenblik dat de engelsche sloep Blue Bell de haven binnenkwam, werd zij door eene menigte oostendsche visschers op steenworpen en beleedigingen onthaald. Dit gebeurde in de nabijheid van de lnndingsplaals der stoomboot van Lon den. De sloep wendde zich naar de vis- scherskreek, waar zij bij middel van eene kabel meende vast te meeren. Maar de menigte was de brug overge- sneld en wierp de kabel los, den patroon der sloep toeroepende dat hij kon ver trekken,daar men hem toch niet zou toe laten zijne lading te lessen. De man, die liet woord voerde was zeer opgewonden hij haakte eene ijze ren leêr van de kaai los en stootle daar- meé de sloep van wal, terwijl deze poog* de het anker te werpen. Dit gelukte niet en de Engelschen waren verplicht terug in zee te steken, onder hel voortdurend gehuil en gejouw der Ooslendenaars. Over de zaken van Oostende sprekende zogt de Maasbode Ja, de Hollanders klagen over de En gelschen en de Belgen klagen over de Engelschdn, maar de Oostendsche vis schers zijn ook zulke lieve kinderen niet; men leze daarover de klachten, door onze Scheveningsche visschers bij de Haag- sclie Kamer van Koophandel ingebracht. Ziehier de inlichtingen, de de Flandre libérale meedeelt over de eorzaak, die tot dezen oploop aanleiding gaf. De oostendsche sloepen moesten plaats maken voor de eengelsche sloep, hetgeen de visschers weigerden. Hierop ontstond een geroep, en men begon met sleënen naar de Engelschen te werpen. Er was slechts een enkelen policieagent aanwezig, en dezen was liet onmogelijk de orde te herstellen. Daarenboven was de telefoongemeenschap tusschen de mijr. en 't stadhuis onderbroken, zoodal er niet onmiddelijk hulp kou gevraagd wor den. Het vertrek van de engelsche sloep al leen kon een einde aan den oploop stel len. Eene lange i-ij moorden. Sedert eenigentijd had de bloedkronijk ons minder werk gegeven en wij hoopten dat Menheeren de moordenaars ons van de treurige taak zouden ontslaan, het publiek met hunne gruwelen bekend te maken. Wij bedrogen ons. De verschillende dagbladen van lieden brengen eene reeks misdaden aan den dag, die allen in den loop dezer week, op verschillende plaat sen van ons land, gebeurd zijn. Vooreerst lezen wij iu de dagbladen van Charleroi het verhaal vah eene ge heimzinnige misdaad, te Chatelineau ge pleegd, en die de rij komt vergrooten van de misdaden, waarover de rechtbanken dier streek in 't kort zullen le ©ordeelen hebben. Woensdag, rond half twee namiddag, vond een kleermakersgast, nabij h«t kerk hof van Chatelineau. niet ver van denput 7 der koolmijn Goufrehet lijk van een jong meisje liggen. De man gaf het alarm en een landbou wer, die daar dicht bij werkte, kwam toegesneld. Het lijk lag met het hoofd naar bene den.in een grooten bloedplas. De kleéren en de vervrongeu vuisten toonden aan dat het slachtoffer eene hevige worsteling doorstaan had, en de hoofdschedel was van voor tot achter gekloven,zoodat rnen den duim in de opening kon leggen. Het slachtoffer werd herkend voor de genarmde Alarie Verhaegen, wonende met hare ouders te Chatelineau, die daar eene kantien houden en handel in aardap pelen drijven. Maria, een fatsoenlijk meisje, was ver loofd met zekeren Jules Delière metser- gast te Masse-Diarbois. De twee jonge lieden hadden den zondag en den maan dag op de kermis van Chatelineau over gebracht, en te samen het avondmaal ge bruikt bij de ouders van Maria. In den loop van den volgenden dag ontving het meisje eenen brief van Jules en rond 8 ure des avonds verliet zij hare woning, zeggende dat zij den jongeling zou vinden. Langzaam ging zij het straatje door dat langs hare woning ligt, en liep ver volgens snel het veld in. Zij kwam niet meer terug. De ouders waren echter niet ongerust, daar het meisje somwijlen bij hare tante den nacht bleef doorbrengen. Wijl het nu juist leest is in de gemeente was Icon dit, zoo dachten zij, weer het geval zijn. Doch, 's anderdaags vernemende dat het meisje in het dorp niet gezien was, werden zij ongerust en begonnen overal opzoekingen te uoen. 's Woensdags ontdekte men het lijk in de omstandigheden, die wij hooger ver melden. liet parket, ter plaatse geroepen, deed Jules Delière aanhouden, eu de jongeling, het schrikkelijk nieuws vernemende, berstte in luid geween uit. Hij verklaarde den dag der misdaad tot 7 ure gewerkt te hebben en van zijn werk naar huis ge gaan te zijn hij kon dus niet van plicli- tigbeid verdacht worden. Ten gevolge van die verklaringen werd hij voorloopig in vrijheid gesteld. Van eenen zelfmoord kan geen spraak zijn, dit blijkt uit de houding van het lijk, uit de wonde en uit de afwezigheid van elk wapen. In den zak van het slachtoffer vond men een vierregelig versje, van een wan- hopigen minaar, die van zin is zich te zelfmoorden. Niet ver van het lijk vond men eenen manshalsdoek, waarvan men den eige naar zal trachten vinden. Over omtrent eene maand werd er in de kamer van het meisje eene bom ge worpen, zonder haar echter te treffen. De pleger van dezen aanslag werd niet ge vonden. Maria Verhagen was de oudste van drie zusters. Zij had nog vijf andere broeders. Het is dus eene talrijke familie, die door dezen gruwelijken moord in rouw en ver slagenheid is geslort. Het meisje was 26 jaar oud. De tweede misdaad is gepleegd te St- Pietersleeuw ook daar was eene jonge vrouw het slachtoffer. Haar lijk werd gevonden op den oever der \aart, met het hoofd in 't water. Deze misdaad is even als de vorige met het diepste geheim omgeven. Het oudGr- zoek dat door het parket werd ingesteld, heeft slechts zeer onvolledige uitslagen opgeleverd. Ziehier wat men te weten kwam. Maandag had men een meisje met een jongeling langs den boord der vaart zien wandelen; zij seherien twist te hebben. Dit werd opgemerkt door de dochter van eenen sluiswachter. Deze leste werd dinsdag avond door denzelfden jongeling aangesproken hij zegde dat zij ook haar deel zou krijgen. Het meisje vluchtte naar huis. Zij heeft het signalement van dezen jongeling kun nen geven. Een dokter, die het lijk van het slach toffer heeft onderzocht, heeft geen spoor van geweld kunnen bestatigen maar hij denkt dat dejuweelen, oorbellen en arm banden aan de vermoorde ontrukt zijn. Zij schijnt eene wekster van 25 tol 28 jaren geweest te zijn. Eene derde misdaad werd te Theux ge pleegd. Zekere M..,. woonde sedert eenigen tijd met eene weduwe. Reeds was dit on regelmatig huishouden gescheiden ge weest en laler had er weer eene toenade ring plaats, zoodat de bevolking, volgens de gewoonte in dergelijke gevallen, eene serenade van ketelmuziek bracht. M., die door deze betooging in gram schap was ontsteken, nam een geweer en schoot in den volkshoops. Het schot trof zekeren Barlion, eenen man, die van zijn aerdappelveld kwam, in het hoofd. Barhon viel dood neer. De gendarmerie van Theux, die den moordenaar onmiddellijk aanhield, was verplicht de brigade van Spa ter hulp te roepen, om het volk te bedwingen,dal M. uit de handen zou gehaald en de lynchwet op hem zou toegepast hebben. Ten slotte vernemen wij dat een drie dubbele moord gepleegd is te Opgriraby, bij Mechelen-aan-de-Maas (Limburg.) Ziehier de inlichtingen, die er tot hier toe over gekend zijn Zondag kwamen vier kerels in de her berg van zekere Ramaekers, waar gedanst werd. Nauwelijks binnen, trokken zij revolvers to voorschijn en begonnen te steken en te schieten, zoodat drie personen leven loos neervielen. Thee hunner, Christiaan Van der Hallen en Jozef Claessens, van Opgrimby, werden door meer dan vijf- en-twintig dolksteken getroffen. De vier moordenaars zijn gekend als deugnieten van de ergste soort. Een hun ner verscheen reeds driemaal voor het assisenhof, eens voor moord en twee maal voor brandstichting, maar werd telkens vrijgesproken. Zijne drie kameraden werden insgelijks reeds vervolgd voor eenen moord, den 4 meert 4884 op den 28 jarigen Leo Thomassen gepleegd. Na hunne driedubbele misdaad door liepen zij de gemeente Mechelen aan-de- Maas, onder geroep en getier, terwijl zij iedereen met hunne revolvers en dolken bedreigden. Eene latere tijding meldt dat de gen darmen ter plaatse gekomen zijn. Toen hebben de boosdoeners de vlucht geno men. Volgens de Gazette zou het parket vier dagen hebben laten verloopen alvorens een onderzoek in te stellen. De onvolledigheid der inlichtingen over deze leste gruwelijke moorderij doen ons hopen dat zij geheel of gedeeltelijk zal gelogenstraft worden. HOLLAND. Opgravingen in Holland. Over de opgravingen te Rijckholt en St Geertruid, wordt aan een nederlandsch blad het volgende geschreven Den 48 September aanstaande, zullen de leden van het Geologisch cn Panthe- ologisch Genootschap van Belgiën een bezoek doen aan den linker en rechter Maasoever en aan de kalkovens van Kun- rade om de aardlagen te dier plaatsen in in oogeschouw te nemen. De maastrichlsche geoloog M. C. Ubags, onder wiens leiding dit welen- schappelijk onderzoek plaals heeft, zal tevens met hen een bezoek afleggen aan de bosschen van Rijckholt en St-Geer- truid, waar di'E. Dubois, uit Amsterdam, en graaf de Geloes van Eeisdan, ter plaatse genaamd Henkeput opgravingen hebben gedaan. De voorwerpen welke bij die opgra vingen gevonden werden, berusten op het kasteel van genoemden graaf. De leem en kiezel, waarmede deze put of kuil gevuld was,bevatten veel overblijsels van menschen, peerden, herten, vossen, schapen en honden, benevens aardewerk uit hel romeisch en lrankisch tijdvak, alsook metalen voorwerpen, waaronder één dat veel overeenkomst heelt met het lemmer van eene lans of eenen degen.

De Denderbode | 1887 | | pagina 2