NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Donderdag 8 September 1887, 10 centiemen per nummer, 41ste Jaar, N° 2186. ABONNEMENTPRIJS ANNONCENPRIJS Politiek overzicht. REGIN A. Liberaal onderwijs. Liberale Verdraagzaamheid. Goede maatregel. Betuigeling van misdaden. DE DENDERBODE. i)it blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars r. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutslraat, N° 10, pabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 13 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. €uiqoe Suani. AELST, 7 SEPTEMBER 1887. Frankrijk. De République Frangaise wijdt een hoofdartikel aan de bulgaarsche kwestie. Onze konfraters uit Londen en "Weenen, zegt het blad, vinden dat er in de Balkans nog niet genoeg bloed vergo ten werd. Indien prins Ferdinand een weinig verstand en een goed hart bezat, zou hij geen weg volgen die tot eene men- schenslachterij leiden moet. Een geweer schot te Sotia zal weerklank vinden tot in de servische valleien, tot op de montene- grijnsche rotsen. Te Londen en te "Weenen wordt prins Ferdinand tot weerstand tegen de mogend heden aangehitst, en roept men over het bulgaarsch volk een vreeselijken oorlog. In tijd van nood zal Oostenrijk geen guiter, Engeland geen pond sterling voor de Bulgaren over hebben. Het Wiener Tagblalt bespreekt de hou ding van Duitschland in de bulgaarsche kwestie. Prins von Bismark zal trachten iedereen tevreden te stellen en het bul gaarsche volk, en Rusland, en Oosten rijk Het zelfde blad zegt nog dat, indien de samenkomst der keizers niet moest door gaan Duitschland in alle geval zoo goed mogelijk zal trachten overeen te komen met Rusland. Wat de zending van generaal Ehrnroth aangaat, vervolgt het Tagblalt, wij zagen reeds door de Nord dat hieromtrent niets bepaald werd. Ook zouden de Bulgaren ruter doen te zorgen voor de innerlijke best en orde, dan zich bezig te houden met buitenlandsche verkwikkelingen. Holland. Kiezingen in Nederland. De kiezingen hebben tot nu toe, zoo wij het in ons vorig nummer zegden, de uitslag van enkele distrikten is nog onbe kend geene verandering gebracht in den stand der partijen, al hebben eenige veranderingen van personen plaats gehad. Te Amsterdam is een liberaal vervangen door een liberaal, te Amelo, een kouser- vatief door een katholiek. Te Winschoten moet herstemming plaats hebben tusschen twee liberalen, ter vervanging van het derde Kamerlid dat niet herkozen wilde worden. Een tweede herstemming zal geschieden te Leiden, waar vroeger een anti revolu- tionnair en een katholiek naar de Kamer gezonden werden. Daar komen AIM. Smeele en van Nunen, beiden katholiek, in herstemming met de anti-rev. de li beralen konden het zoover niet brengen, doch zullen nu den doorslag geven. Een tafereel uit do groote Fransche ouwenteling, DOOR MATHILDE. 4* Vervolg. Er verliep eenigen tijd de dag der vergel ding was aangebroken. Op hunne beurt zaten de verdrukkers in de akelige kerkers der slach toffers ook Alfred Brutus Garderel had dit lot getroffen. Een somber hol was die woonplaats geworden van den gevierden burger-represen tant. Door hun voorbeeld niet te volgen, had bij gehoopt bet lot der aristocraten te ontgaan. Hij had de republiek gediend, aan haar alles opgeofferd, zijn vermogen, zijne eer, zijne fa milie, zijn godsdiensten wat bleef hem over, en wat was zijne belooning Dezelfde, die zijn schoonvader had ontvangen. Gevangenschap, veroordeeling en de guillotine. Met het hoofd in de handen verborgen, aan de diepste wan hoop ten prooi, zat hij opzijn stroozak in het ellendige hol. Folterend waren ongetwijfeld zijne gedachten jarenlang had bij haar den vrijen loop niet gelaten nu rezen zij hem in die diepe eenzaamheid als zooveele spoken vcor dee geest. Al die talrijke slachtoffers, mei den graaf De Boisbyran aan 't hoofd, vertoonden zich aan zijne verhitte verbeelding hij keerde In vele distrikten is de opkomst der kiezers gering geweest. De lusteloosheid, die zich tijdens de geheele grondwetsher ziening bij 't volk vertoonde, heeft zich ook thans niet verloochend, De katholieken zijn de eenigen, die bij deze verkiezing tot nog toe winst hebben behaald namelijk door de zegepraal van M.-Cremers te Amelo. Ook elders onder andere 'sHage en te Leiden, zijn zij llink opgekomen, doch hier zonder dadelijk gevolg, ginds zonder bijval. De liberale meerderheid te 's Hage was evenwel niet groot, zoodat dit distrikt nog onder de twijfelachtige blijft behooren. Te Leiden kwamen 300 liberalen minder op dan den vorigen keer. De katholieken en anti-re- volutionnairen aldaar, brachten, samen een kleine 200 stemmen minder uit, dan bij de laatste verkiezing (herstemming). Duitschland. Nog de samenkomst dei- keizers. Betreffende het bericht in de dagbladen, aangaande de bijeenkomst van den duitschen keizer met den czaar te Stettin, verzekert de Narddeutsche All- gemeine Zeitung dat in goed ingelichte kringen niets van zoodanige bijeenkomst bekend is. Het bericht berust enkel opeen vermoeden voor waar te houden. Dat de czaar Stettin zal bezoeken, is eene gissing die hoegenaamd geene weerde heelt. Als sommige bladen, zegt de Norddeulsche verder, gewag maken van eene vernieu wing van een duitsch-russisch verdrag dan mag hierop tot antwoord gezegd worden dat zoodanig verdrag in het ge heel niet bestaat. Terwijl de Norddeulsche Allg. Zeitung aldus de bijeenkomst tegenspreekt, wordt thans door de Post en de Kreuzzeiiung gemeld, dat de samenkomst wel waar schijnlijk is, en dat de czaar vermoedelijk het keizerlijke paar aanstaanden maandag ontmoeten zal. Italië. De Moniteur de Rome meldt dat er binnen kort, te Rome en le Parijs, eene brochuur verschijnen zal, uit de pen van een der meest invloedrijke personen op politiek en godsdienstig gebied. Deze brochuur, die als commentair dienen kan aan den brief van den H. Vader aan den kardinaar-staals-sekretaris, behandelt de romeinsche kwetsie onder alle oogpun ten. Zij heeft vooral ten doel de redenen te doen inzien volgens welke, zoo in het belang van den H. Stoel als van Italië, de ernstige staatsmannen de eenige oplos sing moeten aannemen, die voldoening geeft aan beide partijen. Gesteund op feiten en op diplomatische dokumenten van overgrootbelang.bewijst de brochuur dat de Paus, in zijne eischen, noch Italië, noch de italiaansche eenheid tot vijand heeft. Op klare, duidelijke wijze, met reden en gezond verstand behandelt de schrijver den bestaanden toestand. zich om, teneinde heil le ontgaan. Nieuwe angst wachtte hem. Een zwarte gedaante stond voor de geopende deur, en toen rij den sluier wegschoof,herkende hij Regina.Begiua,welker vader bij vermoord had, Regina, die hij ge krenkt, gehoond, ja zelfs geslagen had. Nadat haar Yvan, kort na zijn grootvader, aan eeno hevige ziekte bezweken was, had zij Alfred's huis verlaten, en nu verscheen zij weder in den somberen kerker, Ga heen,riep hij, Ga heen, kom mij niet beschimpen in mijne ellende Gij en aiw vader, gij zijt gewroken. Wees tevreden Morgen op 't schavolplein kunt gij zegevieren Daar kunt gij juichen en u verheugen, maar laat mij nu ten minste met vrede Gij vergist u, Alfred, antwoordde zij, met engelachtigheid. Verre van mij is het u te bespotten. Ik kom u redden. Alijne plaats is nu aan uwe zijde. En wie heeft mij vroeger verlaten schandelijk verlaten Was dat mijne vrouw niet Aan de zijde van den alom geprezen burgerrepresentant Brutus was mijne plaats niet maar in den kerker, naast den veroor deelden Alfred, daar behoor ik. Zie, ik heb de voeten van den cipier omhelsd, geld noch smeekingen heb ik gespaard, om toegang tot u ie verkrijgen. Ik wil u redden Mij redden, en hoe Ja. u redden. Verwissel uwe kleederen met de mijnen. Bedek uw gelaat met dezen sluier en gij zult ontkomen. Neen,» riep hij met kracht, dit is eene duivelsche list van u. Gij wilt mij naai builen lokken, en daar zal 't gepeugel m'ij van elkan der scheuren en eene dood doen ondergaan, Het doel van 't maconniek liberalismus is onbetwistbaar, alle godsdienstig gevoel in hel he-t der jeugd te verdooven om aldus tot de vernietiging der religie en van de huidige samenleving te geraken. Het wapen dat het hiertoe gebruikt, is het onzijdig, of beter gezegd, het godde loos onderwijs. Alen weet bij ondervinding dat de libe rale onderwijzers geene gelegenheid laten ontsnappen om met het geloof in God, de HH. Sacramenten, decermoniën van den R. K. Godsdienst te spotten en den Paus, de bisschoppen, priesters en kloosterlin gen te beleedigen en te begekken... Nu,dit schijnt aan de liberalen nog niet voldoen de. Als het prijsdeeling is, gunt men nog bovendien aan de leerlingen hoogst onze delijke boeken. Eenige dezer boeken zijn zoo zedeloos dat eene reeds verdorvene ziel er bij de lezing nog zou over blo zen. "Wij hebben acht dagen geleden de aan dacht ingeroepen op zeker boekwerk 't welk hierin Belgieop de lijst der prijs boeken voorkomt, goedgekeurd door den heer minister van onderwijs. Doch in Frankrijk waar het onderwijs gausch verwereldlijkt is, gaat het er nog anders toe. De goddeloosste, de onzedelijkste en de meest volksverdervende schriften wor den er overvloedig aan de jeugd als prijsboeken uitgedeeld Ter gelegenheid der prijsdeeling te Saint-Ouen werden eene gansche baal zulke boeken aan de leerlingen geschon ken. Onnoodig hier de lijst dezer slechte boeken meë te deelen, want zij zijn aan de overgroote meerderheid onzer geachte lezers onbekend. Over een dezer boeken moeten wij nog- thans spreken, namelijk, over Juin 1848,door Victor Alarouck, in den wel ken liet huwelijk en de familie als onze delijk en de oorzaak van de slechte op voeding der kinderen worden uitgekre ten. Laten wij hier tot stichting onzer geëerde lezers een uittreksel van dit helsch gewrocht volgen Luistert De tijd is gekomen om aan het hu welijk en de familie hun masker van kwezelarij en schijnheiligheid af te ruk ken. Dat elke revolutionnair dus zijn best doe om de vooroordeelen te vernietigen die de massas ten hunne opzichte bewa ren. - Aan de werkers, aan de werksters is 'tvan zich nimmer te laten bedriegen door de zwetserijen van deze die hen willen doen gelooven dat het huwelijk de zeker ste waarborg van de zuiverheid derzeden duizendmaal schrikkelijker dan dien der guil lotine. Welnu, zoo gij mij misttrouwt, zoo gij de aangebodene redding weigert, kan ik niets anders doen dan bier blijven en voor u bidden, om morgen met u 't schavot te beklimmen. En deze woorden sprekende, nam zij haren rozenkrans uit haar zak en begon bedaard te bidden. Alfred was in gedachten verzonken. Bedriegt gij mij niet vroeg hij ein delijk, kan ik op die wijze waarlijk gered worden Zoo God het wil ja Doch wat noopt u dit te doen Ik heb immers. Nog eens Regina waar om doet gij dit Om u te redden. Gij zweert mij dus, dat dit goen list Bij den levenden God Schielijk verwisselden zij hunne kleederen in de verte hoorde men de slappen des cipiers. Men komt mij halen, riep Regina, haast u. Maar gij,» vroeg Alfred en voor 't eerst in vele jaren, kwam eene goede gedachte bij hem op wal zal uw lot zijn Denk niet aan mijHul uw gelaat in dezen sluier. Antwoord zoo nun mogelijk op de vragen des ciepiers en begeef u dadelijk naar BoisbyraD tusschen de bouwvallen van liet kasteel wachten getrouwe lieden op uwe komst, om u met ecnen boot naar Engeland te brengen. Vaarwel Doch gij geeft u aan eene wisse dood ten prooi. En voor wien Voor hem die uw levensgeluk verwoest heeft, die uwe vader...» Zwijg, Alfred Mijn vader heeft u ver en de familie de oorsprong van 't welzijn hunner kinderen is. Zij herinneren zich dat het bestaan des huwelijks de... hun ner dochters tol voot waarde heeft, en dat het aan de instelling der familie is dat de slechte opvoeding hunner kinderen moet toegeschreven worden. Aan hen is het, door de revolutie, op de puinen der oude samenleving, de vrije echtverbinding en de socialisatie der opvoe ding in te planten. Hierna volgen de lessen over de ver plichting van verschillige op een volgende vrije echtverbindingen aan te gaan, zoo- dra de eene of de andere partij het ver langt. De ondeugd tot dogma of leerstelsel verheven, ziedaar wat noodzakelijk uit eene school, zonder God voorvloeit, waar men alles mag onderwijzen uitge zonderd de waarheid En zeggen dat waren de liberalen hier volkomen meester in ons land, wij ook zulke volksverdervende prijsboeken aan de jeugd zouden zien schenken En nu ten slotte, vragen wij "Wat wereldtje zou het wezen moest men de leerstelsels van v Marouck naleven, 't is te zeggen, moest Jan met Katrien eene vrije echtverbinding aangaan en later Jan met Siska en Katrien met Jef, wel 't zou slechter dan onder de beesten wezen Altijd en overal waar zij er de gelegen heid toe vinden, geven de liberalen zich voor als de apostels der verdraagzaam heid. Moest men hen gelooven niemand op de wereld is verdraagzamer dan zij, doch wanneer men de zaken van nabij nagaat ondervindt men dat er geene groo- tere dwingelanden geene grootere volks verdrukkers te vinden zijn dan zij. Ten bewijze onzer beweering willen wij hier't volgende staaltje van liberale verdraagzaamheid laten volgen Eenige dagen geleden richtte dc Stede lijke Raad van Gent eena school in voor het aanleeren van al wat de ijzer- en houtnijverheid betreft. De Raad besliste verder dat alleen de leerlingen der officieele of liberale scho len de lessen der nijverheidschool mogen volgen. Kan men eene schandaligere dwinglan- dij en ongehoordere verdrukking van den katholieken werkman uitdenken Duizenden en duizenden kinderen welke hunne ouders, getrouw aan hunne kristene overtuiging, naar de katholieke scholen zenden, worden dus onraeêdoo- gend verstooten. Ziedaar hoe de liberale de verdraag zaamheid verstaan Alle edelmoedige en rechtzinnige lie den tot welke denkwijze zij ook behoo- geven, zooals ik. Geve God, dat wij elkaar terug mogen zien, hetzij in Engeland, hetzij hierboven. Hier boven? o neen, Engel des Hemels, daar is mijne plaats niet meer. Ik heb alles verbeurd, behalve uw medelijden. Neen Alfred, ook mijne liefde niet. Ik heb u altijd bemind. Ga nu been...- k Nimmer Regina, ik mag van uwe goed heid geen misbruik maken Gij zult in mijne plaats sterven als men u hier vindt. Men zal mij niets verwijten. Ik doe mijn plicht. Men opent de deur, Alfred, tot weder- zions Verraad mij niet. Even bleef Garderel besluiteloos slaan; hij durfde haar de hand niet reiken, doch zij zag zijne aarzeling en sloot hem liefdevol in de armen. Zonder meeilijkheid geraakte Alfred uit den kerker, uit de stad en weldra uit 't lana. Zijne trouwe gade bracht den nacht in stil gebed door. Den volgenden morgend opende men de deuren van 't hol en bemerkto baar vrouw be drog Wat hebt gij gedaan snauwde de cipier haar toe. Mijn plichtluide 't eenvoudige ant woord, Tien minuten later zat zij op het kar retje, dat naar 't schavot reed. Zij was in Al fred's plaats veroordeeld. De bijl viel, en haar laatst.0 woorden waren een gebed voor den verdwaalden echtgenoot. Twintig jaar later, op een schoonc zomer ochtend, betrad een reiziger het kerkhofhij werd gevolgd door eene vrouw uit de burger klasse. Zijne kleeding droeg de sporen eener verre reis zijn gelaat was met rimpels door ren, zullen hunne stem bij de onze voegen om die wraakroepende verdruk king van den minderen man naar ver dienste te schanvlekken Oeaclite Medeburgers Overweegt deze wraaproepende maat regel der genlsche liberalen en ziedaar het lot van verworpelingen die onze Aalstersche katholieke werklieden ook zou te wachten staan, moesten de libe ralen hier ooit meester geraken De minister van oorlog, aan de milicia- nen, die door de wet verplicht zijn de wapens op te nemen, gelegenheid willen de geven, hunnen stiel voort te zetten en er zich in te volmaken, terwijl zij terzelf der tijd het leger door hunne kennissen kunnen nuttig zijn, heeft besloten dat voortaan al de lotelingen en plaatsvervan gers van broers der leste lichting, die voor 't voetvolk of de artillerie aangeduid wor den, zich kunnen aanbieden om in ver schillende stielen te werken in de arse nalen of vuurwerkscholen van Antwer pen de kanonengieterijen en wapenfa brieken van Luik en het kaartkundig ge sticht van Elsene. De voornaamste stielen, die hierin be grepen worden, zijndemekaniekwerkers, stokers, smeders, graveerders, hout- of metaaldraaiers, gieters, koper- of bliksla gers, kuipers, limmerliè, schrijnwerkers, wagenmakers, zagers, zadelmakers, schil ders, behangers, metsers, drukkers, boek binders, steenhouwers, machiennaaiers, teekenaars, wapenmakers, marmerwer kers, enz., enz. De soldaten moeten echter, eer zij aan genomen worden, ten minste 7 maanden werkelijken dienst tellen, in de battail- lons ofbatterijscholen aangenomen zijn geweest, en eene schietingsperiode ge volgd hebben. Daarenboven zullen degenen, die tot de veldartellerie of de ruiterij behooren, als ook de rijders van den trein van hunne korpsen niet verwijderd kunnen worden. Ziellier de nieuwe wet over dit punt, die door den Moniteur wordt medege deeld 6 Art. 4. Alwie, hetzij door gesprekken in openbare vergaderingen of in openba re plaatsen gehouden, hetzij door teeke- ningen of zinnebeelden, hetzij door op stellen gedrukt of niet, en verkocht of uitgedeeld, rechtstreeks en kwaadwillig zal hebben uitgelokt tot het plegen van daden, door de wet als misdaden getiteld zal, indien die opstoking zonder uitwerk sel is gebleven, gestraft worden met eene gevangenzitting van acht dagen tot drie ploegd, zijn baar vergrijsd. Hier is het, mijnheer hier is haar graf, zeide de vrouw, op een met bloemen beplante zerk wijzend. Weet gij 't wel zeker vroeg hij met gesmoorde stem. Ongetwijfeld, zij was mijne weldoen ster; mijne handen hebben haar schoon lichaam uil een hoop lijken gezocht, Ja, ik herkende 't aan een Iitteeken op de schouders, overblijf sel van de mishandelingen van haren ouwaar- digen echtgenoot. Ook het hoofd heb ik later kunnen vinden. Dank u, goede vrouw hernam de vreemdeling en bood haar een stuk geld aan. Neen, antwoordde zij, neen, daar voor neem ik geen geld aan. Gij bidt voor Re gina De Boisbyran, en dat is belooning genoeg voor mij. En zij verwijderde zich. De reiziger zonk toen op zijne knieën neer overvloedige tranen besproeiden de rozen en vergeet-mij-nietjes. Na lang geweend en gebe den te hebben verliet hij den Godsakker. Eenige dagen daarna meldde zich voor de poort van hel Trappisten klooster te Meillecage een man aan, die dringend verzocln als novice te worden aangenomen. De prior bewilligde in zijn verzoek na een voorbeeldigen proeftijd legde hij zijne gelofte af. Hij was degene, die zoo vurig ep Regiua's graf gebeden bad. Nie mand (den prior misschien uitgezonderd) wist zijn wercldschen naam, doch God kende hem als den bloeddorstigen Drutus Garderel, den vungen dienaar der republiek,den moordenaar van onschuldigeu en weerloozen, en nu ein delijk als den berouwhebbenden broeder Franciscus. EINDE.

De Denderbode | 1887 | | pagina 1