I Art. 4. Ia geval van behoeftigheid, zal de akte van toestemming bij artikel 75 van het Burgerlijk Wetboek voorgeschre ven, mogen ontvangen worden door den ambtenaar van den burgerlijken stand der woonstede des opgaanden bloedverwants en, in den vreemde, door de overheden, bevoegd tot het ontvangen van die akte, door de diplomatische agenten, de con suls on viceconsuls van België. Art. 5. De noodige stukken tot de echt- verbindtenis van behoeftigen en tot de wettigmaking van hunne onwettige kin deren zullen, op hun verzoek aangevraagd en verzameld worden door tusschenkomst van den ambtenaar van den burgerlijken stand der gemeente alwaar de partijen verklaard hebben te willen trouwen. De uitgiften der stukken zullen, op verzoek van den ambtenaar van den burgerlijken stand, door den prokureur des konings kunnen aangevraagd worden. Art. 6. De prokureurs des konings zullen, in dezelfde gevallen, ambtshalve kunnen handelen en alle akten vanonder- zoek verrichten, die de voltrekking van het huwelijk voorafgaan. Art 7. Alle vonnissen tot verbetering of tot inschrijving van akten van den burgerlijken stand, alle bekrachtigingen van akten van bekendheid en, in 't alge meen, alle rechterlijke of proceduur-akten noodig tot huwelijk van behoeftigen zul len ambtshalve door het openbaar mini sterie vervolgd en uitgevoerd worden. ÏOOO franks te winnen. Eene oude leugen die altijd herhaald wordt. De legende der vernieting van 't lager onderwijs door de schuld van 't huidige catholiek ministerie wordt opnieuw door de liberalen en wellicht voor de duizend ste maal herhaald. Le Patriote biedt eene wedding aan van 1000 franks tegen 5 franks aan allen liberaal die zal bewijzen dat het ge tal leerlingen der officieele lagere scholen niet merkelijk vermeerderd is geweest sedert 10 juni 1884 en dat het getal van deze der lagere scholen aan het toezicht des gouverrements onderworpen niet vermeerderd is in ronde cijfers met twee honderd duizend, 't zij eene aanwinst van bijna de twee derden. Aliens, heeren schrijvelaars der Fak kel, ziedaar eene gelegenheid om olie in uwe lamp te verkrijgen en u toe te laten de Aalstenaars nog wat met uwe domme streken te verlustigen HANDEL EN NIJVERHEID. De steenkolenvoorraad van Europa. Ter geruststelling van hen, die bang zijn dat de steenkolenvoorraad van Europa over eenige jaren uitgeput zal zijn, diene het volgende Groot-Brittannië levert jaarlijks uit zijne vier voornaamste bekkens 170 mil- lioen ton steenkolen, welk cijfer ook voor het vervolg als het gemiddelde kan wor den aangenomen, daar de aftrek in som mige streken van het buitenland minder wordt en in eenige streken misschien geheel zal ophouden. Blijft het verbruik op dezelfde hoogte als in de leste jaren, dan kan Engeland zeker nog 600 a 800 jaar in de behoefte blijven voorzien. De vrees dat de kolenvoorraad van Engeland nog maar voor 105 jaar toereikende zou zijn is dus ongegrond. In Duitschland is de toestand nog gun stiger en men kan met vertrouwen aan nemen dat het Ruhrkolenbekken ver over de 50,000 millioen tonnen steenkolen be vat en de Westfaalsche kolenrijkdom is zeker wel voor een iOOOtal jaren toerei-: kend. Ook in Boven-Silezië bevat het bekken zeker 50,000 millioen ton en op grootere diepte nog wel viermaal zooveel De kolenmijnen van Oostenrijk liggen voornamelijk in Bohemen, terwijl Rusland voor de toekomst goede vooruitzichten oplevert. In België, Frankrijk, Denemarken, Zweden, Italië en Spanje moet de behoef te door invoer van buiten worden aange vuld, daar de voorraad niet voldoende is. Wij behoeven das nog niet bang te zijn dat wij in de eerste eeuwen zonder steen kolen zullen zitten en de vrees dat onze afstammelingen koude zullen lijden, wordt dus gelukkig niet bevestigd. RECHTERLIJKE KRONIJK Louis Glineur verscheen dezer dagen voor de rechtbank van Bergen en werd veroordeeld tot eene maand gevangenis, om eer.en vriend afgeranseld te hebben, Watriep hij, eene heele maand Ik begin op nieuw te procedeeren De man meende dat de zaak onmidde- lijk op nieuw zou onderzocht worden en stond niet weinig te zien toen de rechter zegde dat hij in beroep kon gaan. Hewel, ja, zeegde hij, dan ga ik in beroep. Langs waar is dat Men wees hem het bureel waar hij zijne aanvraag moest teekenen en hield bij hoog en laag staande dat het nieuw on derzoek op staanden voet moest begin nen. Wat zal die man klagen over de traag heid van moeder Justicie als bij verneemt dat zijne zaak nog zoo heel spoedig niet in beroep zal behandeld worden. Lief huwelijk. Onze lezers zullen zich herinneren dat over eenige maanden een persoon te Ite- gem werd aangerand en mishandeld zoo dat hij daags nadien dood naast den weg werd gevonden. Dit was gebeurd op verzoek der vrouw, die aan drie daglooners elk eenen frank had beloofd, als zij hem doodsloegen. Zij hadden haar echter dien dienst gratis be wezen. Een der mannen, die van het gezel schap deelmaakte en niet meê geslagen had, werd door zijne medeplichtigen veroordeeld een halven liter jenever te geven. Om echter van die boete ontsla gen te zijn, nam hij zijnen holleblok en bracht het slachtoffer nog eenige slagen op bet hoofd toe. Twee der plichtigen werden reeds door de rechtbank van Mechelen tot 1 en 5 ja ren gevangenis en elk tot 100 fr. boete veroordeeld De derde werd dijnsdag door het be roepshof tot 1 jaar gevangenis en 100 fr. boete veroordeeld Hoe is het mogelijk dat dergelijke mis daden niet door het assisenhof gevonnisd worden WETTELIJKE BESLUITEN. Wateringen. Worden in hunne be diening behouden als leden der bestieren de Commissie van de watering Liedeker- ke-Denderleeuw,voor eenen termijn van 6 jaren, te beginnen met 5 december 1887. Bestierder M. Rollier, brouwer te Denderleeuw. GezwoornenMM. De Mets, Burgemees ter te Welle en Vaermari, olieslager te Denderleeuw. GriffierRedant. Sekretaris, te Dender leeuw. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. De E. H D« Vos, onderpastoor in Sinle Wal- burga te Oudenaarde, is pastoor benoemd te Sinl-Martens-Laaibem. De E. H. Grootaert, onderpastoor te Sleidiage, is pastoor benoemd te Viane. Is Onderpastoor benoemd te Oultre de E. H. Van Pouck kapelaan in S. Jacobs te Geut, in vervanging van den E. H. Genbrugge ontslaggever. De E. H. Scbollaert, priester in 't Seminarie, is coadjutor benoemd te Kalloo. STERFGEVAL. Bij het ter pers leggen vernemen wij dat den heer Benedict De Ryck, advo- kaat, oud-schepen, oud-gemeentesekre taris, oud-sekretaris der koophandelka mer onzer stad, komt te overlijden te Wanlin, provincie Namen. De Oude Garde vierde zondag jl. het jubilé harer honderdjarige stichting. Een Concert werd door haar op den Kiosk ter Groote Merkt gegeven en des namiddags vereenigden de leden zich aan een ban ket. Nu, morgen zondag moest er een festival plaats hebben aan 't welk een half dozijn vreemde muziekmaatschap pijen zouden deelnemen. Maar van deze muziekfeest heeft men moeten afzieu uit oorzake dat verscheidene der vreemde maatschappijen hare medewerking wei geren indien zij geene vergoeding voor hare reiskosten verkrijgen.,., en dat is onmogelijk er is immers geen zout in 't baksken. Zou het soms om de zelfde rede niet wezen dat De Fakkel, alias 'l Keerske van een oordjemaar alle zes weken kan aan stoken worden Ware dat zoo, het zou ons waarlijk spijten.... Indien De Fakkel morgen zondag niet verschijnt zullen wij in onze kolommen eene openbare in schrijving openen om de liberale heeren in staal te stellen hun Keersken ten minste eens alle veertien dagen te laten branden. Wij zijn verzekerd dat deze inschrijving vooral onder de katholieken den meesten bijval zal genieten. Want, men weet het bij ondervinding, ze zijn voor de leute!... De domme leugens en onnoemelijke eze- larijen van 't Keersken, doen hen toch zoo hartelijk lachten Allons, vrienden, als 't Keersken zater dag niet brandt, komt maar af, en weige ren de liberale jongens dan onze centen, wij weten er weg meê meer dan een arme medeburger kan erdoor geholpen worden Komt dus maar af De houding die Den Dendergalm sedert eenigen tijd had aangenomen,deed ons voorzien dat de aanstaande gemeen- tekiezing door eene hevige kiespolemiek zou zijn voorafgegaan. Wij hebben ons natuurlijk hiertoe bereid onze wapens zijn gescherpt en alle de overige middels van verdediging en aanval verkeeren in goeden staat. Nu, sedert een paar weken is de snater van de Dendergalmers om zoo te zeggen letterlijkafgehaakt... Slechts thans en thans raken zij eens van verre de eene of andere kwestie aan ef bepalen zij zich bij een eenvoudig gezegde, zoo als, de stadskas steekt in den krot, zonder er 't minste bewijs van te leveren. De domste koejonge kent dat ook... Allons heeren Dendergalmers, wanneer komt gij met uwe beschuldigingen en beknibbelingen tegen ons Bestuur te voorschijn Ja wanneer opent gij voor goed het vuur Wij wachten u af en op vasten voet Argus vraagt ons met welke kapitalen de Bazar der Achterstraat is gesticht ge weest.... Wel kneukel dat ge zijt, met deze van den eigenaarof van persooen die vertrou wen in hem hadden. De zoo gezegde bazar uit de Achter straat is eene bezondere onderneming, gelijk de garentwijnderijen Cumont- DeclercqJelie en C° en alle de winkels en magazijnen der stad, en niemand wordt gedwongen er ter winkel te gaan, Maar de bazar der Bierstraat is gansch wat anders, dat is geene bijzonde re onderneming, 't is de winkel eener vereeniging, En dezebazar bracht menige kleine winkelier en koopman tot den bedelzak.... Maar, Argus is er dan toch zulk groot geheim bij dat ge niet durft verklaren, wie de eigenaar is van de huizen en gronden die met de winst van den Bazar der Bierstraal werden aange kocht Beantwoord deze vraag eens 1 Argus, liever dan zoo halstarig te blijven i loochenen dat zekere goed gekende libe-j ralen aphter de gordijuen der socialist!- sclie bakkerij zaten, en welke laatste toch door hunne schuld niet is ten onderge gaan... Wij herhalen het, loocheut maar op, 't is gekend en geweten Aan 't Verbond. Reeds op 47 Juli jl. dus drij volle maanden voor de aanst. gemeentekiezingen bazuinde meester Hansworst uit 't peperstraatje de strijd In Olttober uit.... En geen twijfel. 't is immers reeds zoo sedert vele jaren. de triomf eer libe ralen was dit maal verzekerd.... Ons ka tholiek bestuur zou gewis met klank in dep afgiond storten. Dit deuntje werd door meester Hansworst sedertdien nog meer dan eens geblazen. Doch sedert 4 4 Augusti heeft meester aan zijn bazuin vaarwel gezegd en hem aan den balk gehangen, in afwachting voorzeker dat betere tijden zullen opdagen. Een vriendenhand zendt ons met ver zoek van inlassching 't volgende klucht lied toe, 't welk wonder wel zijne toepas sing vindt op de houding van 't Verbond. Wij willen dus dit verzoek inwilligen. Vaarwel Naar Broeckaert. Gelukkig was ik in mijn vorig leven, Alleen gehouden in gunstigen staat, Het liberaal werk werd mij dan gegeven, Dat nu naar den Dendergalm overgaat. Wat wil men toch spreken van benijden Wat wil hij toch die alleen hebben moet, lk zeg vaarwel en wil thans nimmer strijden Voor 't liberaal dat mij niets winnen doet Refrein Ik zeg vaarwelenz. 2. Wat raakt mij nog 't lot van nijdige menschen, Als ik in 't mijn, thans niet tc vrede leef, Genoeg van al, wat hoef ik nog te wenschen, Voor Jefkenskliek die mij te korte bleef. Wat wilt hij toch hier't sluiertje benijden Wat wilt hij toch, die daarvoor loopen moet, Ik zeg vaarwel en wil thans nimmer strijden Voor 't liberaal dat mij niets winnen doet Refrein Ik zeg vaarwel enz. 3. Wat raakt mij nog 't gejammer van francmacous, Ofte farceurs, ik zeg het thans vlakaf, Wat raken mij hier de koperen barons Mijn geluk hangt voortaan van hen niet af. Het kan mij noch bedroeven noch verblijden Al wat dit volk met zijnen aanhang doet. Wat wilt men toch spreken van benijden Wat wilt hij toch die alleen hebben moet Ik zeg vaarwel en wil thans nimmer strijden, Voor 't liberaal dat mij niets winnen doet Refrein Ik zeg vaarwelenz. 4. Wat raken wij nog de politieke zaken Waarmcó het kliekske hier bekommerd is, Wanneer ikzelf de schotel niet mag raken Om te krijgen mijn paart van den goeden disch Dit doet herdenken de verleden tijden En bewecnen wat ik thans lijden moet, Wat wilt men toch spreken van benijden Wat wilt hij toch die alleen hebben moet Ik zeg vaarwel en wil thans nimmer strijden, Voor 't liberaal dat mij niets winnen doet Refrein Ik zeg vaarwelenz. Bond der Katholieke Bekwaam- heidkiezers. •e sektie. schaerbeek. Luisterijke prijskamp met de Bolle,op Zondag 14 September 1887, om 5 ure namiddag, bij Domien De Buysscher, wijk Oonegem. Stad Aalst. ESPLAMADEPLEIIM Kampstrijd met den dikken bal, Op zondag 11 September, om 1 1/2 ure groote decisie met den dikken bal tus- schen de partijen Wieze Denderbelle Hofstade. ALLERHANDE NIEUWS. IWP Het Kantoor van den Deurwaar der Alfred Maliieu is gevestigd Veldstraat, N° 7, (Statiekwartier) te Aalst. De Zonier-concerts die des zondags door onze Koninklijke Har monie en het Fanfarenkorps der Pupillen school, ter Groote Merkt gegeven worden gaan gesloten worden. Donderdag aanst. 15 dezer, zal deze sluiting plaats hebben. Een openbaar Concert zal alsdan om 8 uren des avonds op den Kiosk ter Groote merkt gegeven worden. Alle de stukken die te Keulen, in Flora, uitgevoerd wer den en die door de aanwezigen zoo geestdriftig werden toegejuicht, zullen opnieuw gespeeld worden. Donderdag aanstaande deelen wij 't programma mêe. Lede. Wij vernemen dat de heer Frans De Baeker, provinciaalraad slid onzes kantons donderdag 11. van de HH. Sacramenten der stervenden werd bediend. Hofstade. Zondag 18 Sep tember aanst. gaat het Genootschap van den H. Franciscus-Xaverius het jubilé vieren zijner 25 jarige stichting, 't Zal alsdan een groote dag voor Hofstade wezen. Algemeene Communie des mor- gends, plechtige Hoogmis en om 5 ure na middag plechtig Lof in de opene lucht waarna toespraak door Z. H. Mgr. Lambrechts. De ZangmaatschappijS,c Cecilia (Meiboom) onzer stad zal hare medewerking verleenen. De genootschap pen van Aalst en der omliggende paro chiën zullen daar aanwezig zijn. Zullen wij vroeg winter hebben De buitenlieden voorzien eenen vroe ger winter zonder dat zij nogtans durven bevestigen dat hij zal streng wezen. Deze gissing der buitenlieden berust op 't feit dat reeds gansche troepen wilde eenden en ooivaars de reis naar 't zuiden heb ben begonnen. Gewoonelijk vertrekken deze vogels eerst tegen einde september om warmere streken op te zoeken. Meermaals werd er van buitengewone koude nachten gesproken die op buiten gewone heete dagen volgden, doch hier uit zijn geene gevolgtrekkingen op te maken, want sedert eenige dagen zijn de nachten tamelijk warm en vruchtbaar, vooral door de regenvlagen dezer laatste dagen. De Patriote verneemt dat M. Coe- mans, senateur voor het arrondissement St-Truyen zijn ontslag naar den minister van binnenlandsche zaken heeft gezon den. Het geheim van St-Pieters-Leeuw schijnt opgelost. Het jonge meisje dat men op den boord der vaart heeft vinden liggen met het hoofd in 't water, zou zich gezelimoord hebben. Het verhaal der dochter van den sluis wachter was niet juist. Dit kind zou, waarschijnlijk getroffen door het drama tische voorval, eenigzins verbijsterd zijn geweest. Te Marchienne-au-Pont, heeft insge lijks eene misdaad plaatsgehad. Een metser, die vroeger met eene we duwe had samengewoond, was verplicht geweest zich door de vlucht aau rechter lijke vervolgingen te onttrekken, voor schandelijke feiten. De vrouw wilde hem op zijne vlucht niet volgen dit ontstak hem in woede, zoodanig dat hij besloot zich bloedig te wreken4 Hij kwam te Marchienne terug, begaf zich gedurende den iiachtmet eenen neef, een 16 jarigen jongen, naar de we duwe, brak langs een venster binnen en stool vooreeist het weinige geld dat hij in de kas vond. Daarna ging hij naar boven en bracht de weduwe en het twaalfjarig zoontje dat bij haar sliep, eenige geweldige bijl slagen toe. Op het hulpgeroep der slachtoffers vluchtten de beide moordenaars langs het venster weg terwijl de geburen ter hulp snelden. Ee weduwe is zoo erg gekwetst dat haar leven in gevaar is. Het kind is min der gewond. De twee misdadigers zijn aangehouden en naar de gevangenis van Charleroi overgebracht. Men moet zeggen dat het arrondisse ment Charleroi een ruim deel bijbrengt in de rechterlijke zaken van ons land. Er zitten op dit oogenblik niet minder dan acht personen iil de gevangenis dier stad, voor moorden of moordpogingen, waarvan het onderzoek nog voortduurt. Het onderzoek ten laste van den ver- moedelijken moordenaar van Maria Ver- haeghen, te Chatelineau, brengt meer en meer verpletterende bewijzen aan den dag, die zijne plichiigheid bijna onloo chenbaar vaststellen. Al de postbedienden van Chatelet en Chatelineau zijn ondervraagd, en hier uit is gebleken dat de brief waarmeê het meisje uit hare woning werd gelekt, te Chatelineau inde postbus werd gewor pen. Een neef voor welken, volgens zijn beweeren, de bewuste brief bestemd was, loochent zulks ten stelligste. Ondanks al die verpletterende bewij zen blijft de verdachte hardnekkig alle plichtigheid ontkennen. Misdaad te Dilbeeck. De genaamde Van Droogenbroeck, die na eenen twist door den jachtopzichter werd afgewacht en aangerand op het oogenblik dat hij over het kerkhof naar huis stapte, is na drie dagen lijden gestorven, Het kerkhof dat door de. moord ont heiligd was, moest op bevel van Mgr den aartsbisschop herwijd worden* De twee aangehoudenen zijn nog steeds in hechtenis. De bevolking is sterk tegen hen opgewonden. Moordpoging. Men meldt uit Bouchout De genaamde S., die aan 'l verhuizen was, om den Aniwerpschen steenweg te gaan bewonen, werd hierin geholpen door twee of drie andere per sonen. Toen zij met, hunnen wagen de Papegaaienbosschen naderden, op het grondgebied van Bouchout, ontmoetten zij een rijtuig van reizende koopliê, ge voerd door twee personen van duitsciien oorsprong. Had men nu niet genoeg plaats aan elkander gelaten, om, zooals het gebruik wil, halven steenweg te hebben, of was het eene andere oorzaak, dit weet men nog niet, maar de twee rijtuigen botsten tegen elkander. Er ontstond een gevecht tusschen S. en zijne helpers van den eenen, en de twee Duiischers van den anderen kant. Deze lesten,geen kans zieude om hunne tegenstrevers te overwinnen, spoedde een hunner zich naar het rijtuig, haalde eenen revolver te voorschijn en loste van dichtbij een schot op S. De kogel trof gelukkig niemand, doch de policie heeft niettemin een onderzoek ingesteld en de twee Duitschers aangehouden. Als 't kiezing wordt moet er ook in de liberale gazetten geschimpt en gelasterd worden. Neemt, bij voorbeeld de gazetten van deze week en gij zult er een heelen reesel vertelsels in vinden tegen de geestelijkheid. Zij spréken van slechte priesters, dronken Capucienen en wat zoo al meer. Onder ander van Capu cienen gesproken, vertelt men een lieele historie uit het Walenland een dronken Capucien liep te Charleroi in de straten, na een aantal slechte herbergen bezocht le hebben. Vooreerst heeft een Capucien nooit eenen centiem op zak. Een goed deel van liet historiek® blijkt dus valsch te zijn. Als de rest is zooals het eerste, zal er niet veel van overblijven, 't Zal zoo al 'ne Capucien geweest zijn in alle geval was het'ne liberale Capucien. Slimme dieven. Drie kerels die naar het schijnt tot eene wel ingerichle bende bebooren, hebben zich op slimme wijze eene flinke waterzoo weten te ver schaffen. Sommige heerenjachtliefhebbers, la ten in den jachttijd hunne velden met bramen bezetten om de wildstroopers te beletten hunne netten te spannen. Dit wisten de drie mannen, waarvan hier spraak is en zij trokken al de bramen op verren afstand van het kasteel van M. B... van Brussel, uit. Een jachtwachter had gezien wat er gebeurd was. Hij verwittigde de policie en de gendarmerie, men ging op loer liggen men wachtte den heelen nacht, maar de wildstroopers lieten zich niet zien zij waren veel slimmer. In plaats te gaan stelen waar men hen wachtte, gingen zij naar het kasteel, 1 spanden een groot net voor de sluis van den vijver en opende haar. Het water, met geweld wegslroomende, sleepte al den visch meê in hun net. De boeren, die naar de markt van Brusselreden,zagen de dieven aan 't werk, maar werden met de dood bedreigd, indien zij iets durfden verklappen. Men kan denken wat gezicht de gen darmen en de policie trokken, toen zij vernamen dat de drie dieven met een vollen wagen visch vertrokken waren. Telegrammen werden in alle richtingen' gezonden, maar dieven nogkarpels wer den tot nu toe ontdekt. HOLLAND. Wij lezen in een hollandsch blad Onze voorvaders dronken hier uit de schedels hunner verslagene vijanden. De nazaten hebben dit naar de eischen der beschaving veranderd, en rooken tabak uit de koppen hunner dierbare vrienden. Een pijpenfabrikanl te Utrecht, levert die koppen op bestelling naar portret Een lieve geschiedenis. Een jonge ling liep in bet begin van bet badseizoen le Seheveningen langs het slrand en bleef met den knop \an zijnen overjas, dien hij over den arm droeg, vastzitten in de kantv van de mantille eener zeer aanvallige jonge dame. Hij bleef terstond staan, vroeg duizendmaal om verschooning en zegde lachend, terwijl hij zijn best deed om zich los te maken. Ik ben zeer aan u gehecht, juf- vreuw. De gehechtheid is wederkeerig, mijuheer, was het antwoord der jonge sehoone. En dan zegt men nog. dat onbekend onbemind maakt, hernam de jonge heer, die zich nog altijd te vergeefs trachtte los te maden, daar hij vreesde de kant te scheuren. Mijnheer, hernam de dame, uschijnl den band van gehechtheid niet met ge weld te willen verbreken. Mag ik u eens helpen Volstrekt niet, jufvrouw. Om u de waarheid te zeggen, wenschte ik wel, dat hij niet verbroken kon worden. In dat geval zou ik u voor den rech ter moeten brengen. Heb ik dan zoo zwaar misdaan Dat zou mijn vader moeten oordee-' len. Op dat oogenblik wikkelde de knop zich los uit den kant de jorigelinggroet- te zeer beleefd en..., is verleden week met de dochter van den rechter in 't hu welijk getreden. Onlusten te Ralterdam. De komst; van Domela Nieuwenbuis te Rotterdam 1 heeft donderdag avond aanleiding gege ven tot ernstige wanordelijkheden. In het zoogenaamde Volkskoffiehuis; 1 aan de Gedempte Binnen-Rotle, waar ge woonlijk de sociaaldemokraten vergade- i ren, had men alles ingericht om den par- tij-leider op feestelijke wijze te ontvangen Het lokaal was versierd en de roode vlag uitgehangen. S Omstreeks 8 1/2 uur kwam Domela Nieuwenbuis, vergezeld van eenige par- lijgezellen, in twee rijtuigen voor dat Volkskoffiehuis aan. Op dat oogenblik had j zich daar reeds eene zeer talrijke volks- menigte verzameld, met de kennelijke be doeling om den man eene minder aange- name ontvangst ie bereiden, dat hem 1 daar binnen wachtte. De policie, met eene talrijke macht aanwezig, had groote moeite om hem te beschermen. Zij moest eene sterke wacht rondom zijn rijtuig 1 vormen, ten einde het hem mogelijk te maken uit het rijtuig en in het gebouw te komen. Nauwelijks waren hij en zijne vrienden het gebouw binnengegaan, toen de volks menigte daarbuiten het huis met steenen begon te bombardeeren. Jaloeziën en rui- 1 ten werden verbrijzeld. De roode vlag werd afgerukt en later voor het policie- bureel op de Kaasmarkt verbrand. Met geweld wilde het volk het gebouw der socialisten binnendringen, en onop- houdelijk moest de policie charges maken ten einde dit te verhinderen en alzoo ern stiger ongelukken te voorkomen. De so- 1 cialisten daarbinnen trachtten inmiddels de deur te barrikadeeren, doch achtten hei weldra meer geraadzaam hunne ver gaderzaal te ontruimen. Onder bescher-i j ming van de policie gelukte het hun, het gebouw langs de achterzijde te ontkomen. Zij waren een honderdtal mannen en vrouwen sterk en voor het meerendeel van knuppels voorzien, die hun echter door de policie afgenomen werden. Terwijl zij doorde achterdeur de vlucht namen, drong de volksmenigte langs de voorzijde het gebouw binnen. Daar werd eene algemeene verwoesting aangericht. De versieringen werden van de muren j gerukt, de vlaggen verscheurd,stoelen en tafels en al wat er zich verder in het ge bouw bevond, stuk geslagen. Binnen een uur tijds was heel de her- berg verwoest. De overblijfselen van de vernielde meu- 1 beien van het Volkskoffiehuis werden later door zingende en joelende volks-1 hoopen in triomf door de stad gedragen, j Aan de policie, in de bureelen op de Kaasmarkt en in de Pauvvensteeg, wer den herhaaldelijk ovaties gebracht.Leve de policie was een algemeene kreet, 1 als volksprotest tegen de socialisten. Waar Domela Nieuwenhuis gebleven 1 was, wist niemand le zeggen. De opge- wonden volksmenigte deed al het moge- lijke om hem in handen te krijgen, doch zocht hem te vergeefs. Hij schijnt goede 1 voorzorgen gebruikt te hebben, om aan I het dreigende gevaar te ontsnappen. 1 Later op den avond werden bij een 1 paar socialisten in de Prinsenstraat en op de Delfschevaart, de ruiten stukgeslagen. Mon zegde dat uit die woningende versie ringen waren gekomen, in de vergader- 1 zaal der socialisten aangebracht en dat I daarom ook deze woningen tot mikpun- ten van de volkswoede waren gekozen. {Nieuwe Rolterdamsche Courant,)

De Denderbode | 1887 | | pagina 2