NIEUWS- El AANKONDIGINGSBLAÜ VAN OE STAD El 'T ARRONDISSEMENT AALST. Donderdag 15 September 1887, 10 centiemen per nummer, 41ste Jaar, N° 2188. De buurtspoorwegen in Vlaan deren en deDcndergalm. DE DENDERBODE. ARONAEMENTPRIJS I Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is G frank 's jaars r. 3,25 voor zes maanden fr. 1,7S voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutstraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. ANNONCE1VPRIJS Per drukregel, Gewone IS centiemen Reklamen, tr. 1,00 Vonnissen op 3" bladzijde SO centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond.De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Cuique San! AELST, 14 SEPTEMBER 1887. Politiek overzicht. Frankrijk. - De hoofdzaak van den aanstaanden zittijd der fransche Kamer zal weër als alle jaren de begroo ting zijn. In gewone tijden kon de stem ming daarvan tot 30 december verwacht worden, op dat de nieuwe wet op de financiën den 1 januari kunne afgekon digd worden 't en in werking treden. Dit jaar is echter anders gelegen, daar er moest overgegaan worden tot de driejaar- lijksche hernieuwing van den Senaat. De gewone zittijd van het Parlement is van rechtswege den 1 januari open. De vernieuwing van den Senaat moet dus zoo spoedig mogelijk geschieden, opdat de nieuwe Senateurs kunnen deelnemen aan de bespreking der nieuwe begrooting. Men verstaat dus de noodzakelijkheid, om alle vertraging te vermijden, dat de Ka mers zoo haast mogelijk worden bijeen geroepen; anders zal menweêr toevlucht moeten nemen tot de twaalfden van het budjet. Parijs, 13 sept. Prins Ferdinand. De korrespondent van de agencie llavas heeft een onderhoud gehad met prins Ferdinand en waarin deze vorst in 't ge heel niet tevreden is over de doenwijze van de parijzer pers, ten zijnen opzichte, Zijne hoedanigheid van Franschman,zegt hij,zou hem een weinig meer toegenegen heid van harentwege mogen doen ver- wachteu. Men stelt den toestand niet voor gelijk hij is en maakt van mij een hoo- veerdige, een gelukzoeker, terwijl ik mij integendeel heb opgeofferd, om dit volk de zoo noodige rust weer te geven. Ook het is niet waar dat ik door Oostenrijk geleid of opgestookt word. Ik word alleen geleid door mijn geweten. Rusland kan niet wenschen dat Bul- garië eene russische provincie "worde. Waartoe zou dat dienen, dan om de ver deeldheid in het land en de onmacht om een eigen gouvernement samen te stellen, nog grooter te maken. De nationale geest heersclit te veel in Bulgarie om dit voornemen niet op ern stige moeielijkheden te doen slooten. Dat hebben overigens de geschiedenis en de ondervinding genoegzaam geleerd. Geen enkele Bulgaar zou vrijwillig van zijne onafhankelijkheid afzien maar hij zou ze tot de dood verdedigen.. Kende men in Rusland den toestand van Bulgarië, men zou zich wel gewacht hebben de bulgaarsche kwestie verbit terend gemaakt te hebben. Mijn plicht is afgeteekend. Ik ben ge- gereed en wacht. In zake der aanstaande kiezingen zegt Iets uit do laatste VAN VAIV MEXICO. Vervolg.) In de groote straten brandden overal wacht vuren, die geheel omringd waren van keizerlij ke soldaten, waarvan semmigen elkaar onder hielden over do gebeurtenissen van den afgo- loopen dag en anderen zich met het bereiden van hel sobere avondmaal onledig hielden. Het was een prachtig schouwspel, te zien hoe al die hleeke, bruine en zwarte mannen door het roode licht van bet vuur beschenen werden on de gloed der vlammen op de bonte kleuren bunner uniformen speelde want het rood der inifantoristen en de donkergroene tir.len der jagers staken scherp af tegen bet afwisselende rood. wit en zwart der ruiterij. Wat al kracht en strijd waren er niet op de vermoeido gelaat strekken dezer dapperen te lezen, die, in plaats van de welverdiende rust te genieten, deu gansehen nacht moesten blijven waken Hier zag men knapen, die, nauwelijks de kinderja ren ontwassen, omgord waren met het gevaar lijke speeltuig der menschelijkc eerzuchtdaar lagen mannen en grijsaards, die vrouw en kind yerlaten hadden, naast raeoschen, die de wc de prins,dat al vielen deze uit in het voor deel der oppositie.dan nog het grondwet- lelijke stelsel zou behouden blijven. Holland. Onlusten Ie Utrecht. Zon dag hebben er te Utrecht anti-socialis tische betoogingen plaats gehad. Het lokaal der socialisten, op de Kromerijn- plaats, werd door de menigte geheel cn al verwoest en de tonnen hier in 't water gesmeten. Toen de policie kwam was alles gedaan. Domela Nieuwenhuis gaat voor ge zondheidsredenen, eene reis doen in het buitenland. In Ierland. Weer is de grond van het groene Erin door bloed besmeurd ge worden, en de haat van Ierland voor de tory-regeering in hooge male toegeno men. De oorzaak der onlusten was, zoo als men weet, de rechterlijke vervolging ingespannen tegen den volksgeliefde William O'Brien, lid van het Lagerhuis. Om goed de zaken te doen verstaan, zullen wij ons een oogenblik met den agrarisch en toestand in Ierland bezig houden. Het heelt zijn belang dat de ier- sche toestanden gekend wezen. God weet wal de toekomst ons nog in dat ongelukkig land voorbehoudt Het ontwerp tot agrarische hervorming was op het punt van door het Lagerhuis aangenomen te worden. Dit ontwerp kende nieuwepachlsvermindering toeaan de pachters. M. William O'Brien gaf in eene rede voering aan de pachters, die hunne huur niet betaalden, den raad in hunne hou ding te volharden, daar de wet hun toch weldra zou gelijk geven, Wettig kan deze redevoering niet genoemd worden zij is echter logiek en zeer verstaanbaar in den mond van een man als M. O'Brien. De regeeriug had dus de ooren mogen stoppen, te meer daar het ontwerp van wet door haar zeiven was voorgedragen. Doch lord Salisbury en zijne handlangers schijnen van het woord Coercion hunne leuze ie hebben gemaakt ondanks de bit tere vruchten die zij eens van deze poli tiek zullen oogsten. Daar M. O'Brien geweigerd heeft, voor zijne rechters te verschijnen, zal men hem natuurlijk moeten aanhouden en aldus een nieuwe grief voor de Ieren veroorzaken. Het feit alleen der vervol- g deed reeds bloed vloeien, wat zal de aanhouding, de gevangneming doen ontstaan Dit alles zal in het Lagerhuis Bespro ken worden. De ieren zullen voorzeker door de Gladstone-partij ondersteund worden. Wat zal het echter baten De meerderheid der Kamer volgt blindelings het ministerie. De regeering is op eene gladde baan geraaktzij kan zich niet reld hadden doorgezworven zonder ergens een hmselijken haard gevonden te hebben. Eenigen herkenden den keizer en sprongen op om hem te groeten. Op een wenk van Mira- mon liep de adjudant haastig vooruit om de wacht te waarschuwen en te zorgen dal er geenc militairo eerbewijzingen zouden gegeven worden. Twee schildwachten liepen met regelmatige slappeu voor hel sombere klooster SClara op en neer, waarvan de onderste cellen thans tot gevangenis gebruikt werden. Toen zij de twee in mantels gewikkelde officieren zagen aanko men, bleven zij stil staan en presenteerden bet geweer, zonder dat zij echter de wacht naar buiten riepen be adjudant had den prior haas tig gewaarschuwd en beiden stonden nu den keizer reeds bij de deur op le wachten. Breng ons in de cel van den ter dood veroordeelden ritmeester Pedro Penna, klonk kortaf dat bevel des keizers. De prior maakte eene diepe buiging en ging met een lantaarn vooruit om den keizer en den generaal Mira- mon den weg door de donkere kloostergangen tc wijzen. Pedro Penna zat ik de cel N". 3, die er van binnen akelig en somber uitzag. Slechts eenige (lauwe lichtstralen schemerden door het ven ster, dat met een driedubbel traliewerk voor zien was. Een feed, een stoel en eene tafol zoo slecht en smerig als uien ze bij mogelijkheid kan uitdenken, waren in de hoeken der cel verdeeld. De vloer bestond uil vastgestampte aarde, met ontelbare gaten en onhefiënheden terwijl eene met ijzer beslagen en met een dubbel slot geslotene deur dit somber verblijf meer terugtrekken, ofschoon aan 't einde dier baan den afgrond zich bevindt. Indien die afgrond maar niet is de bur geroorlof in Ierland Aanhouding van M. O'Brien. Zondag avond ten 7 ure werd het parlementslid O'Brien te Dublijn aangehouden, aan boord eener stoomboot, waarop hij zich begeven had om afscheid te nemen van M. Labouchère, die naar Londen terug keert om in het Lagerhuis de regeering le ondervragen. De aanhouding werd gedaan doorliet hoofd der detectives. Deze zegde dat hij M. O'Brien z®u in vrijheid later, tot dezen (maandag) middag, indien hij zijn eere woord gaf niet te zullen vluchten. Daar 31. O'Brien dit weigerde, bracht de hooge ambtenaar zijnen gevangene naar zijn hotel. Onderweg werd het rij tuig waarin M. O'Brien zich bevond on ophoudelijk begroet door de kreten Leve Ierland Leve O'Brien Ten 9 ure wist 31. O'Brien van uit een der vensters van het hotel tot de menigte in de srtaat, die zwart van volk za0,eene redevoering te houden. De dag nadert, riep hij uit, ten slot te dat de bajonetten zullen vallen uit de handen onzer vijanden. Dezen avond zal men mij gevangen voeren naar het kas- steel van ierland,; weldra rijst de dag dat wij er vrij zullen heen gaan Afrika. Uit Afrika zijn de volgende berichten toegekomen Stanley heeft de Arouhema rivier op eene zekere lengte bevaarbaar bevonden boven de rapids of snelstroomen. Iedereen is gezond en de levensmidde len zijn nog al gemakkelijk te bekomen, in de groote dorpen langs de rivier. De karavaan telde op het oogenblik der leste tijdingen 480 manschappen. Hij gaf zijn reisplan als volgt op. Rond 22 juli moest hij te midden van het Mabode en rond half augusti te Wadelai ol verder in tland komen. De zake van Sint-Denijs. De liberale Prêcurseur van Antwerpen, sprak deze weke over de wanorders van Oostende en te dier gelegenheid moest de klerikaal nog eens voor de geusche vierschaar komen. Zeggen wij alras dat de schrijver van het artikel in kwestie zon der veel dralen van Oostende naar Sint- Denijs overvloog. Ziehier wat wij aantroffen en wat wij willen ter overweging meêdeelen i Men heeft misschien de branden niet vergeten van Sint-Denijs en de rede- twisten die te dien opzichten hebben plaats gegrepen. De geestelijkheid van de buitenwereld scheidde. De stilte van den nacht werd slechts afgebroben door den eentoonigen tred van den schildwacht, die voor de cel op en neer ging. Op dien eenigen stoel zat Senor Pedro Penna officier vaB het regiment der keizerin. Den vo- rigen dag werd hij toevallig betrapt, toen hij op den achtersten post der belegerde stad mei den vijand aan het onderhandelen was. Hij was een der schoonste officieren van het regiment, hoogstens dertig jaar oud en eerst een jaar geleden gehuwd. Doch een enkele dag was voldoende geweest om vreeselijko ver woestingen in het uiterlijk van den jongen man aan te richten Zijne oogen lagen diep en mij merend in hunne kassen en op zijne vast ge sloten lippen lag eene uitdrukking van onwrik bare vastberadenheid. In de C6l bevonden zich nog twee vrouwen, die aan zijne voeten ge knield lagen en zijne handen met kussen over dekten e» met tranen besproeiden. Het waren zijne oude moeder en zijne jeugdige vrouw. Middernacht sloeg het op den kerktoren en binnen eenige uren moest die jonge man aan moeder en gade ontrukt worden. Pedro Penna zat al een standbeeld onbe weeglijk voor zich heenstarend, en liet zijne handen slap er, levenloos aan zijne zijde neer hangen. De oude vrouw stond op en drukte zijn hoofd aan haro borst. Arme moederWal al kommer, wat al tranen had haar dat kind gekost eer het was opgewoed, en nu gaat men het binnen ec-c paar uren ter dood bren gen Door deze afgrijselijke gedachten aange grepen, zonk zij weer op hare knieën néér cn brak in zulk een krampacbiig snikken uit, dat I hot ongevoeligste hart er door verscheurd I moest worden. schreef de branden toe aan de godde- lijke tusschenkomst. Zie nu wat er overgekomen is aan do leden van de geestelijkheid die eene rolle gespeeld i> hebben in deze droevige gebeurtenis- sen. Pastor Deseure is in een zinneloo- zengeslicht. De onderpastor Van Eyck ondergaat hetzellde lot, en eindelijk een andere onderpastor, Verscheuren ge- naamd, geloof ik, in onnoozel gewor- den. Daarbij wordt nog den gewonen rim ram geveegd die als naar gewoonte gefa- brikeerd wordt in de bureelen van de guezengazetten telkens het den godsdienst aangaat. Wij hadden het inzicht niet daarover te spreken, ware 't niet dat er drie achtbare personen in 't spel zijn Ja het moet ge- zeid worden dat al wat men zegt van die achtingsweerdige priesters, valsch is, dat geen woord ervan waarheid mag genoemd worden. 31. Deseure, pastor te Lichtervelde, is ziek, in zijn huis, en lijk verschillige pas tors van zijne oude heeft hij eenen coad jutor die hem helpt in zijn ambt dat hij te vervullen heeft AI. Van Eecke (en niet Van Eyck) leeft gerust te Kortrijk waar hij verblijft sedert zijn vrijwillig ontslag als pastor van Stavele eindelijk vervult M. Verscheure het ambt van proost in eene capelle, over een tiental jaren ge bouwd, tusschen Dadizeele eri Meeuen. En ziedaar de schrikkelijke straften van die geestelijken, betrokken in de zake van Sint-Denijs waaraan deliberalen best zouden doen niet te roeren. Onuoodig de Prêcurseur te vragen dat hij eene tereclitwijzinge zou willen doen, want dit ware te veel willen eischen van een liberaal blad. (Standaerd van Vlaenderen.) «- —n-LjqygiaSigasgEKL Wet tegen de dronkenschap. De nieuwe wetsbepalingen werden dezer dagen door de Parketten aan de politiebeambten meegedeeld met bevel alle inbreuken en overtredingen te ver volgen. Kortelings zal de tekst der wet in alle herbergen,koffijhuizenen drankslijterijen, klein en groot,moeten gehangen worden. Welke slimmerikken mogen zich dar, toch onledig houden mei wekelijks Den Dender galm vol te kribbelen Ziedaar de vraag die men zich onvrij willig stelt bij het lezen van een uitge breid artikel medegedeeld in 't nummer Afschuwelijk, onmogelijk»riep zijne vrouw, terwijl zij opstond, is e: dan geen hulp, geen redding meer voor u, mijn dierbare Pedro, spreek toch, ik ben bereid. 0, mocht ik voor u sterven hoe zal ik zonder u kunnen leven De echtgenoote van Pedro was nauwelijks zestien jaar oud haie schoone oogen waren rood van liet weenen, hare lippen blauw, en haar prachtig zwart haar hing los en verward over hare schouders. Nu eens stortte zij aan de voeten van haar man neder, dan wierp zij zich weer met uitgestrekte armen aan zijne borst, of liep als eene wanzinnige de enge cel op en neder, terwijl zij hare handen wanhopig sa- menwrong. Eindelijk verzamelde Pedro Penna al zijne geestkracht en stond op. Dierbare moeder, beminde vrouw, ver scheurt mij toch in deze laatste uren met lan ger het hart door uwe jammerklachten ik bid u om ééoo genade, geef gehoor aan mijne bede gaat heen cn bidt voor mij laat mij toch alleen U verlaten Nimmer, nimmergilde beide vrouwen m6t eene stem, die door merg en been drong. Dierbare moeder 1 geliefde vrouw gij zult mij toch geen uitgeleide willen doen en dit voor u zoo afschuwelijk schouwspel Hier begaf hom zijne stem, en hij viel zijne moeder om den hals Dierbaarste moeder, ik dank u duizend maal voor alles, wal gij voor mij geledeD hebt." Maar!" viel zijne vrouw hem als waan- 1 zinnig in de rede, is er dan geen hulp meer Ach als ik mij eens aan de voeten dos kei van 4 September 11. en handelende over de buurtspoorwegen. Waarom hebben wij, Vlamingen, vraagt de liberale schrijvelaar, niet even recht op eenige brokken'uit den grooten koek welken men jaarlijks voor openbare werken uitdeelt En hij voegt erbij dat het hem niet ver- wondert dat ons klerikaal ministerie geene haast heeltom buurtspoorwegen in Vlaan deren te stichten. De slimmerik vergeet dus, of om beter te zeggen, hij heeft nooit geweten dat, volgens de wet op de buurtspoorwegen, deze niet door het ministerie, of liever, den Staat gesticht worden, maar wel door de Nationale Maatschappij met de geldelijke medehulp van de Gemeenten, de Provincie en den Staat. Deze laatste mag slechts voor een vierde in de kosten tusschenkomen. De fameuze ingenieur ofte commis- voyageur uit Den Dendergalm zegt dat het leggen des Buurtspoorwegs in de Kempen slechts 6000 franks per kilometer heeft kost. Waar mag hij dit toch gevonden heb ben De kosten kunnen niet merkelijk minder zijn in de Kempen als elders, aangezien er bijna nergens groote kunstwerken moeten uitgevoerd noch den grond mer kelijk verhoogd of verlaagd worden, daar het spoor op de zijbaan der openbare wegen ligt. Ehwel, in Vlaanderen kosten de buurt spoorwegen ten minste 40 duizend franks per kilometer. Eene missing, zoo men ziet, van 34 duizend franks Moet men dan gedi plomeerde schoolmeester wezen Maar laat ons over die kleinigheid nu zwijgen en onderzoeken wij verder het fameus artikel van Den Dendergalm. Volgens den liberalen schrijvelaar, zijn de priester, de kasteelbeeren en al de klerikale overheden vijandig aan 't daar- stellea van buurtspoorwegen ze vreezen dat het buitenvolk zal bedorven worden door in aanraking gesteld te worden met 't verstandig volk (de liberalen wel te ver staan,; van de steden En het is niet zonder rede, want zegt de schrijvelaar verder de buurtreilwegen zullen een enkel slachtoffer maken dit slachtoffer ;al iveér de Kerk zijn. Zoodus, er valt niet aan te twijfelen willen de katholieken de Kerk niet zien vallen, dan moeten zij de buurtspoorwe gen met handen en voeten tegenwerken. En de liberalen wiens doel het is de Kerk te bevechten, moeten voorzeker de grootste voorstaanders zijn van die nieu we helsche uitvinding. zers nederwierp Van den keizer!" zeide Pedro Penna met een bitteren glimlach, op dit uur van den nacht Hij slaapt, de vreemdeling, meent gij, arme vrouw, dat hij een spion genade zal schenken en hij barstte in een woesten lach uit. Doch eensklaps verstomden alle stemmen, de grijze moeder zonk op den grond neder, want zij hoorde zware voetslappen door den sieenen gang weergalmen. Zij komen u halen gilde zijne vrouw, ëie hare armen vast om zijn hals klemde. Men hoorde de wacht het geweer pre3enteeren da grendels werden weggeschoven en de deur ging krakond open. De prior trad binnen en hief zijn lantaarn omhoog bet malle licht be scheen nu een hartverscheurend schouwspel de arme moeder lag op den grond uitgestrekt en Pedro ,ia de armen zijner echtgenoot. Twéé in mantels gehulde officieren volgden den prior op den voet. Een hunner vroeg den gevangene op een vasten, kalmen toon Senor Pedro Penna, wölke boweegreden hebt gij gehad om uwen keizer, die reeds onder zoovele rampen gebukt gaal, nog te willen verraden Sennor, ik weel niet, met wie ik de eer heb te spreken ik woei ook niet of gij mijn rechter of mijn beul zijl. Maar waarom ik den keizer wilde verraden? Omdat ik hem baat!" En waarom dient gij hem dan Waarom eet gij het brood van uw vijand Waarom strijdt gij dan niet >n het leger uwer vrienden en waarom draagl gij den keizerlijken rok, die met het eereteeken uws vijand versierd is I vroeg de onbekende met eene van toorn be vende slem. (WOOTVOeRTtBMW.)

De Denderbode | 1887 | | pagina 1