plaats hebben dan met bijzondere toela ting van den prefekt. Dit reglement heeft de belgische maatschappijen niet bevredigd. Het is te onbepaald, daar het enkel de toelating bevat, die alle oogenblikken kan inge trokken worden. Van den anderen kant is het te streng daar het aan de statie oversten en agenten eene te uitgestrekte macht geelt, die voor eene menigte dwa lingen vatbaar is. Weldra kwam een feit dit wantrou wen rechtveerdigen. Rond het einde van augusli bracht een convoyeur zekeren mnrgend 3000 duiven aan. De statieoverste en de adjunkt van de maire meenden hier tusschen duitsche vogels te vinden. Zij verzetten zich tegen de oplating en al de duiven werden terug gezonden naar de Affiliation de Jennet, Gilles, enz. Dit was voor de maatschap pij een verlies van 900 frank. En evenwel bevestigde zij dat er geene enkele duit sche duif in de mand was. De statieoverste was in dwaling ge bracht door eene depeche van den fran- schen gezant te Brussel, welke hij te veel naar de letter opgevat had, terwijl zij enkel diende om hem voor den waar- schijnlijken duitschen oorsprong van ze kere duiven te waarschouwen. Het blad hekelt hier de kinderachtig heden van dit reglement en zegt dat nu de belgische maatschappijen voor hunne prijskampen den weg naar Duitschland zullen inslaan en zoo de fransche finan ciën een aanzienlijk nadeel berokkenen. De Répiiblique Frangaise vraagt dus dat het fransche ministerie afdoende en doel treffende maatregelen neme, om aan de kinderachtigheden en die duivenkrisis een einde te stellen. Inschrijving voor De Fakkel. Opbrengst der 1* lijst fr. 1.36 Met beide handen voor 10 keerskens 0.20 Voor een lanteern om liberale kan didaten te zoeken bij klaren dage 0.10 Voor nen knop aan de burgermees terskazak van Jelke 0.03 Een stuk guimauvezeep voor den koperen 0.23 Een metser voor M. Genevertuit uit Den Dender galm 0.08 Sapristiik ook voor een keei'ske van een oordje 0.02 Ter nagedachtenis van den overboord gesmeten vreemden vogel uit 't Verbond 0.05 Een doosken blink voorden koperen 0.05 Om dat de druiven voorde katholie ken te groen zijn 0.10 Voor de liberalen profeet uit Den Dendergalm die den aanstaanden triemf der liberalen voorzegt 0.05 Voor een eindje galon aan de kazak van den toekomstige» liberalen schepen 0.10 En verder voor zijnen suwarow 0.05 Een liter azijn voor den tobben van Den Denderbode 0.14 en ook peperbollen 0-10 Opdat de liberalen toch zouden be grijpen dat zij schijnheiligen zijn wanneer zij zich als de voorstaan ders van 't H. Geloof onzer voor vaderen voorgeven 0.12 Een droogen haring voor de honger lijdende officieele luirikken 0.04 Opdat Argus ons toch zeggen zou op wiens naam de eigendemmen ge schreven ziju aangekocht met de winst van den bazar uit de Bier straat 0.10 Wij hebben, De Fakkel, in 't belang onzer noodlijdende medeburgers uitge- noodigd den persoon te doen kennen die, ondanks hij geld op de bank bezit, eenen onderstand geniet van 18 fr. ter maand. De Dendergalm anlwoerdt ons, in naam van De Fakkel, dal zij dien persoon met wil noemen omdat wij haar zouden logenachtig maken.... Hoe deftig, hoe schoon, hoe rechtveerdig en hoe mensch- lievond toch!!! Men weet dat liet Bureel van Weldadigheid onrechtstreeks ten na- deele van de behoeftigen, wij noemen het maar, bestolen wordt en men ver zwijgt den diefstal.... Die handelwijze noemen wij onweerdig van een dagblad schrijver die zich eerbiedigt!... plaat aangebrachthieronder bevonden ich drie met glas overdekte openingen, waardoor men de gelaatstrekken van den keizer bezichti gen kon. Zijne kleeding bestond uit een blau wen rok met vergulde knoopen, eene donker blauwe broek en rijlaarzen. Zijne handen waren met handschoenen bedekt. Op zekeren avond lagen drie personen voor de doodkist neergeknield Pedro Penna, zijne moeder en zijne vrouw zij zonden een hartelijk gebed voor de ziel van den ongelukki- gen keizer ten hemel op. Daar werd de deur geopend en generaal Escobedo, van twee jua- risiischo generaals vergezeld, trad hel vertrek binnen. Zij wilden nog eens een laatsten blik op hun vroeger gevreesden vijand werpen. Toen Pedro Penna en de twee vrouwen de hamer wilden verlateu, herkende Escobedo den jongen officier en reikte hem de hand toe, die echter door Pedro zeer koel werd aangeno men. Scnnor Pedro Penna, zeide de gene raal, kom morgen vroeg eens bij mij, dan zal ik u uwe aanstelling als majoor bij mijn regi ment lansiers overhandigen. Hartelijk dank, generaal, zeide Penna op kalmei) doch kouden toon, ik wil met lan ger in dienst blijven, al wilde men mij tot op perbevelhebber van het leger der republiek benoemen.» Hij maakte eene buigingen ver liet. van zijne moeder en echtgenote vergezeld ten spoedigste hel treurige vertrek. Toen viel zijn oog op den juweelen ring, die den keizer hem nog kort te voren geschonken had hij besproeide dat kostbare pand met zijne tranen en drukte hel vurig aan zijne lippen. Daarop snelde hij langs de jubelende scharen der re publikeinen, met zijne vrouw en zijne moeder naar zijno woning terug. EINDE. I a Maar gij, Dendcrbode. die uwe groote en kleine ingangen hebt op 't stadhuis en al andere bureelen, onderzoek eens eu gij zult wel vinden, roept ons De Dender galm toe. Veronderstellen wij nu eens dat men ons morgen de lijsten laat onderzoeken van de personen die door ons Armbu- reel ondersteund worden, hoe wilt gij dat wij in die bestuurlijke stukken nu kunnen ontdekken dot er zich onder die talrijke ondersteunden iemand bevindt die geld op de bar.k heeft?... Best ware van ze allen doen voor ens te verschijnen en te zien of 't op hun voorhoofd niet te lezen staat!... Men moet waarlijk nen kneukel zijn van eerste klas om tot zulke armzalige uitvluchten zijne toevlucht te moeten nemen.... De waarheid is hier nog eens dat De Dendergalmers ons Bureel van Weldadig heid hebben willen beschuldigen van zorgloosheid en slecht bestuur, maar wij waren er bij met ons bijltjen en kapten nogmaals gezwind hunnen verachtelijken snater af De Dendergalm handelende over de visscherskwestie, zegt onder andere 't volgende Het is niet te min zeker dat de Bel gische Staal ook daar dat groote volks belang heeft veronachtzaamd wij weten niet dat de Staat ooit éénen, maar éénen enkeier. maatregel heeft genomen om het verval onzer visscherij legen te gaan of op te beuren. Ah gij weet niet, heeren liberalen... wij zullen u dan 't geheugen wat verver- schen... Weet gij dan niet dat onder 't gevallen liberaal ministerie eene conven tie tct regeling der visscherij in de Noord-Zee tusschen Engeland, Holland en Belgie werd aangegaan en dat onze liberale ministers zich zoo deerlijk heb ben laten bij den neus leiden dat onze Belgische visschers, om zoo te zeggen, met handen en voeten gebonden aan den willekeur der engelschen geslachtofferd zijn geworden Ah, ge weet dat niet.... Ehwel dan, raadpleegt, liberale heeren, de kamer- jaarboeken van 1882 en ge zult er verne men dat de liberalen alle de verantwoor delijkheid dragen van den treurige toe stand waarin onze nationale visscherij zich bevindt De Dendergalm klaagt ons bij de open bare denkwijze aan, omdat wij voorzegd hebben dat de liberale kandidaten bij de aanslaande gemeentekiezing, met nog meer klank dan voortijds, in onzen azijn- tobben zullen vliegen om er, gelijk hunne voorzaten, met ajuinljes en peperbollen in opgelegd te wordenwel te ver staan, als de liberale kliek met hare slacht offers ofte speelpoppen durft voor pinne komen, iets wat, volgens ons tot hiertoe hoogst te betwijfelen valt. Dat het vooruitzicht van in onzen azijn- tobben opgelegd te worden in 't geheel niet verheugend is, laat zich gemakkelijk begrijpen en hierom dan ook roept De Dendergalm ons toe Deftig, treffelijk, op de hoogte huns mandaats. mensch- lievend en werkzaam, De Denderbode i zal ze bestrijden, hij weet nog niet wie ze zijn maarzezijnreedsveroordeeld... Zou De Denderbode nu wellicht de libe rale kandidaten moeten voorstaan en hunne verkiezing helpen verzekeren?.... Wordt ge dan stapel gek, heeren libera len Het is onze plicht, ja, onze gehei ligde plicht de liberalen kandidaten, uit alle onze krachten te bevechten, 'tis ge lijk wie of wat ze zijn... Anders hande len ware eene lafheid begaan die ens de alge'meene verachting zou op den hals halen. Immers de liberale kandidaten hoe eerlijk, hoe deftig zij in hunnen le- venshandel en wandel wezen, zijn en blijven toch liberalen, 't is te zeggen, de vertegenwoordigers eener partij die vij andig is aan onzen H. Godsdienst, aan onzen vlaumsche taal en zeden en die geene middelen onbeproefd laat en zelfs tot de schandaligste geldverkwistingen overgaat om baardoel te bereiken.... Wij zijn verzekerd dat de ware katho lieken, die volgens Den Dendergalm De Bokkenrijders zijn, hierover denken zoo als wij. Wat nu de treffelijke katholieken betreft die zoo 't blad uit de Korte Zoutstraat zegt, onze zienswijze i niet deelen, dit zijn eenvoudig liberalen I wiens medehulp wij verstoolen. En nu,bespreken wij eens de over nood- zakelijkheid van liberalen naar 't stad- j huis te zenden om er alles na te zien en uit te pluizen. Sedert 't bestaan van Den Dendergalm j een blad bezonderlijk gesticht ter bestrij- ding van ons Stedelijk Bestuur, hebben j wij er nog geene enkele gewichtige be- i sciiuldiging van slecht bestuur of van wel bepaalde geldverspilling in aange- troffen. Slechts kinderachtigheden en dwaasheden kwamen uit den koker der j liberale schrijvelaars.Voor't overige hield het liberale orgaan zich met allerhande dwaze en vuile geruchten,domme leugens en beleedigende persoonlijkheden onledig die, zoo wij het vroeger nog eens deden l bemerken, het doet gelijken aan eenen j vuil en neusdoek waarin de liberalen hunne vuiligheid beurtelings komen uitblazen.... Maar nu ten slotte eene vraag Zouden de Dendergalmers ons niet willen bekend maken met de reden om de welke de liberalen van Brussel, Gent, Antwerpen, Luik, Namen, Lokeren enz. enz. mordicus weigeren datde katholieken aldaar eenige toezicht voer de stedelijke bestuurzaken uitoefenen Legt ons eens uit waarom dit toezicht in die liberale steden niet noodzakelijk is 't Woord is dus aan u, heeren Dendergalmers. Argus, de groote geleerde Argus, be- j weert dat wij geschreven hebben dat per- I sonen welke 30 k 40 jaren in onze stad j verblijven, vreemdelingen zijn. Hiertegen teeken wij protest aan. De Fakkel, inte gendeel, zegde dat wanneer de liberalen hier zouden meester wezen, zij het be stuur onzer Godshuizen aan Aalstenaars maar niet aan vreemdelingen zouden op dragen.... en wij hebben bewezen dat onder de liberale heersshappij het bestuur onzer Godshuizen, in alle vakken, aan vreemdelingen werd toevertrouwd. En dit wacht Argus zich wel van te logen straffen of te wederleggen. Personen hier te Aalst niet geboren, zegt Argus verder, maar er30 en 40 jaren verblijvende, zijn geene vreemdelingen meer, maar paters, broeders en nonnen die hier evenveel jaren hebben doorge bracht die blijven vreemdelingen, en daarom moeten men ze uit onzeGodshui- zen verdrijven.... Wij welen het, Argus, de E.E. Nonnen en Broeders onzer Godshuizen loopenin den weg der liberalen ze zouden ze liever vervangen zien door liberale crea turen aan wie het zou opgelegd zijn onze weeskinderen op den liberalen leest te schoeien en ze zoo in hun tijdelijk en eeuwig verderf te storten. Ja, de liberalen zouden opnieuw onze jongenwees- en oudemannenhuizen in eene duivenkeet willen zien hervormen, waar op alle uren van den dag en nacht kan uitgevlogen worden gelijk ten tijde dat den ongelukkige» Van Winckel des norgends op den koer, dood werd ge vonden. Indien Argus eene ernstige polimiek over 't Bestuur onzer Godshuizen wil openen, wij houden ons te zijner be schikking. 't Wordt tijd en hoogst tijd, want do kiezing nadert met rasse schre den... Dus, open het vuur maar wij wachten u reeds sedert drij maanden te vergeefs af Gelijk de duivel is, betrouwt hij zijne gasten, zegt 't spreekwoord, en 't is de waarheid. Toen er in 't begin der jaren vijftig spraak was den ijzerenweg van Brussel op Gent, enz. langs hier te leg gen, waren er zekere liberale heeren die dadelijk uitgestrekte gronden kochten in de richting langswaar hij volgens hen best zou loopen en de statie opgericht worden. Zij gebruikten al bunnen invloed en wellicht ook al handsmeersel met duimkruid, eu ijzerenweg en statie wer den gelegd en opgericht daar waar zij het begeerden. Dat hunne aangekochte gron den eene goudmijn waren, dat hoeven wij niet te zeggen en benijden liet ook al niet. Maar zie ons katholiek bestuur be slist openbare werken op de Herls- hage eri oogenblikkelijk komen de deftige liberalen verwijten dat het ze slechts laat verrichten om de gronden van een zijner leden en nog van andere katholieken in waarde te vermeerderen, 't geen niet of meer dan eene grove leugen is. Zoo handelen de liberalen altijd en overal waar zij er de gelegenheid toe hebben, immers men weet hoe happig ze naar de centen staan, en 'tis juist daarom dat zij niet kunnen aannemen dat de katholieken in dergelijke gevallen niet handelen gelijk zij PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Do Eerw. Heor van Wassenhove, oud-onder pastoor van Middelburg is directeur benoemd van bet klooster van Viane. De Eerw. Heer Van Wezemaol, die om zieke lijkheid ophoudt professor te zijn te Ronse, is kapelaan benoemd van Sint Jacobs te Gent. Zijn Onderpastoor bccoemd te Oudenaarde, de E. II. Slerck, prof. te Geeraardsbergen te Meerbeke, de E II. Vossaert, onderpastoor te Kaprijke to Kaprijke, de E. II de Vreese, on derpastoor ie Ophassellte Ophassolt, do E. H Pessemier oud-onderpastoor te Kruishouten), do E. H. D'Huyvelter, onderpastoor te Mcer- donk te Meerdonk, deE.ll. Van de Voorde, prof. te Ronse. De E H Weyons, onderpastoor te Kruishou- tem, is professor benoemd te Geeraardsbergen. sterfgeval! Men meldt ons uit Okegem het god vruchtig overlijden in den ouderdom van 82 jaren, van den heer Jan-Philip Vanden Berghe. oud-burgemeester dezergemeen- te,vereerd methetburgerkruis van 1* klas. Bond der Katholieke Bekwaam heidskiezers. 2' SEKTUL. Luisterijke prijskamp op den Bak, op Maandag 19 September 1887, om 7 ure 's avonds, bij de Wc Lenssens, Werf. ALLERHANDE NIEUWS. Heden zaterdag zijn ttoor de politie op onze Botermerkt twee klonten boter aan geslagen als verdacht van vervalscht te zijn met margarine. De verkoopsters zijn twee vrouwspersonen van de omstreken van Wetleren. Procesverbaal is tegen haar opgesteld. Men heeft dezer dagen ontdekt dat er diefstallen van garen op eene groote schaal gepleegd werden ter fabrieken der heeren Cumont-De Clercq en Jelie CBi* alhier. Met duizenden tuitjes katoenen machiengaren werden, sedert eenigen tijd, ontvreemd. De plichtigen zijn ge kend en 't zijn meestal werklieden die de grootste daghuren winnen die de da ders zijn. Men bevestigde ons dat het stelen van tuitjes katoenen garen bijna eene plaag is die in onze fabrieken heerscht en dat zekere fabrikanten een j verlies van een ten henderd rekenen voor 't geene bij diefstal verdwijnt. Pro- I cesverbaal is tegen de plichtigen opge- j steld en laat ons hopen dat eene voor- j beeldige straf hunne belooning wezeri zal. Sedert eenige weken worden er in onze omstreken talrijke diefstallen van aardappelen te velde bestatigd. Ouze ste- i delijke politie houdt dan ook eene waak- zame oog op de velden, doch in vele ge- vallen is zij machteloos om het kwaad te i beletten daar zij te klein in getal is voor het te bewaken grondgebied. Nu gister vrijdag,rond 8 ure des avonds,zatdeagent Luypaert op loer in het Lokerenveld, toen hij eene bende van een achttal aard- appeldieven zag verschijnen. Gansch alleen vermocht hij niets tegen hen, want 't ziju meestal gevaarlijke ke rels. Luypaert liet ze dan hunnen gang gaan, doch in tusschen werd hij vervoegd door eenige landbouwers, en zondl om versterking naar de politiewacht. Weldra vervoegden zich de agenten De Haeck en Van Branteghem bij hem. Onverwachts vielen zij de aardappeldieven te lijven onder bedreiging te zullen schieten indien zij wederstand moesten bieden. Doch nauwelijks hadden de schelmen de tegenwoordigheid der politie gewaar geworden of ze kozen het hazenpad, hun ne zakken met gestolen vruchten inbrand latende. Een der dieven is door de agenten goed erkend geworden, het is een kerel die onder de bewaakzaam- heid der politie staal, zekere Wauters bijgenaamd Slape Slaaf. Zware vermoe dens wegen op personen die door de agenten min of meer zijn erkend gewor den onder hen bevinden er zich die ook onder de waakzaamheid der policie staan. De gestolen aardappelen werden door de politie in beslag genomen er zijn er omtrent de 180 kilogr bevonden. Geminne, de verdachte van den moord op Marie Verhaghen, heeft, on danks al de verpletterende getuigenissen van verschillende personen, nog geene bekentenissen gedaan., Twee vrienden. Zekere G..., van Elsene, was over twee maanden van Ton kin teruggekeerd, en had van zijne moe der, die tijdens zijne afwezigheid gestorven was, een rond fortuintje geëerfd. Hij had een vriend meê in zijne woning binnengeleid en beiden hadden het voor nemen gemaakt, binnen kort te samen Amerika te vertrekken. Alles was gereed voor de reis. Men had niets meer te doen dan te vertrekken. Maar... de vriend scheen vergeten te hebben dat men te samen moest vertrek ken. Hij liet G... in den brand, doch had de slimheid, den reiszak met 48,000 fr. in bons en 1600 fr. in goud, meê te I nemen. Men denkt dat hij naar Amerika gereisd is. Verschrikkelijk. Te Melsbroeck, kleine gemeente in de nabijheid van Vil voorde, had woensdag het volgende schrikkelijk voorval plaats. Vrouw Moons werd, terwijl zij in ge zelschap van haar achtjarig dochterke in een aardappelveld werkte, door den bliksem gedood. De elektrische vonk trof de vrouw ach ter in den hals en doodde haar op den slag. Hare muts en hairen waren ver brand. De stroom was vervolgens tus schen het lichaam en de kleeren van het slachtoffer gedrongen, was rond den rug geloopen, had de borstkas verbrijzeld en het lichaam geheel «pengerelen. Het kleine meisje, dat getuige was van dit verschrikkelijk tooneel werd zelfs niet getroffen en heeft niet den minsten schok gevoeld. Het ongelukkige slachtoffer laat een weduwenaar met een talrijk huisgezin in I de diepste treurnis achter. Te St-Quintens-Lenninck heeft een j man, die eene pistool aan 't kuischen was, niet wetende dat hij een geladen wapen in de hand had, bij ongeluk zijne vrouw gedood. De wanhoop van den on- vrijwilligen moordenaar is onbeschrijflijk. Bij eenen notaris te Nijvel is een door en door stoutmoedige diefstal ge pleegd. De dieven kwamen langs een venster binnen, na de ijzeren staaf die de blinden vasthield, verbrijzeld te heb ben. Daarna legden zij het ijzeren geld- koffer op boeken, die zij opeengestapeld hadden, deden een der zijwanden er van springen en haalden er drie doozen uit, die te samen eene som van 3500 frank bevatten. D© vi»»clier»livv©stie. Ziehier wat de Times meldt over de aanzeiling van de sloep van Ramsgate, door belgische visschers. De Smiling Morn werd. terwijl zij za terdag nabij Brown Ridge aan 't visschen was, door eene oostendsche sloep moed willig overzeild. De schaê bedraagt ten minste 70 pond sterling. De patroon John Offen geeft het volgen de verslag over het gebeurde. Wij be vonden ons op omtrent 70 mijlen ten noord-westen van Lowestoft. Het was nog zeer vroeg. Wij hadden een zeil bijgezet en liepen met eene snelheid van omirentanderhalve mijl per uur. Ons toplicht toonde aan dat wij aan 't werk waren. De Silent Elisa en eene andere sloep vischten op eenen afstand van omtrent twee mijlen. Rond 1 uur 's nachts had de uitkijk eene belgische sloep bemerkt, die op ons afkwam. c Wij brandden drie lichten, maar de Oostendenaar beantwoordde er geen en kel en vertraagde ook zijnen koers niet. Dit bemerkende, riep de uitkijk All hands on deck Vruchteloos deden wij alle mo gelijke teekenen opdat desloep ten minste van koers zou veranderen. Eene minuut later werden wij in de stuurboordzij ge troffen. De. Belg had alle zeilen bijgezet en liep met eene snelheid van ten minste zes mijlen per uur. De schok verbrijzelde on zen iokkenmast op drie plaatsen, maakte een gat in de verschansing, rukte het achterdek weg en veroorzaakte nog an dere schaê. De twee vaartuigen lagen naast een, I en om niet meer beschadigd te worden, 3 kapten wij onze trossen. De belgische sloep had alleen licht aan bakboordzij. Het was ons niet moge lijk het nummer der sloep te zien, doch er was eene 3 en naar wij denken ook eene 9 iti. De letter O toonde aan dat het vaar tuig aan de haven van Oostende behoor de Uit dit verslag blijkt dus reeds voor eerst dal de engelschen alweêr ver over dreven. toen zij aankondigden dat de sloep in den grond geloopen was en dat men niet wist of de opvarenden verdron ken waren. Indien dit zoo was, hoe kon de Times dan reeds den 13 het volledig verslag van den patroon meêdeelen, op hetoogen- blik dat de Havas, die twijfelachtige de peche bekend maakte. Die zelfde overdrijving zal, denken wij, ook wel in liet verhaal van den patroon te vinden zijn. De Belgen weten loch heel j goed dat in eene botsing als die, welke hij hier beschrijft, het eene schip zoo veel gevaar loopt als het andere. De ka- biljauwskelder slaat zoowel voor de aan vallers open, als voor de anderen. Ziehier nu een telegram, door den kor- respondent der Indipendance gezonden uit Oostende. Het is de oostendsche sloep N° 46, die in aanvaring is geweest met eenen cutter van Ramsgate. De patroon Coene verklaart dat de aan zeiling plaats had nabij Schouwen (Ne-; derlarid) met een cutter, die koers zette naar het Zuiden, zonder zijlichten. De sloep 46 daarentegen had al de lich- j ten aan, die door hel reglement worden vereischt. De patroon heeft nog lang gekruist op de plaats der aanzeiling maar heeft den cutter niet meer ontdekt. De oostendsche sloep heeft zware ava- rie bekomen. Zoo vergaat de grootheid. Die woorden mag men in groote letters schil deren op dei» voorgevel van den Cerclej liberal te Brugge. De groote poort langs waar zoe me-! nige beroemdheid als Boyaval, Heyvaert, j de Vrière, Devauxen anderen zegepralend binnen traden, blijft gesloten en draagt: nog het overschot van eene prozaïsche plakkaart, waardoor de verkoop wordt! aangekondigd van stoelen, tafels, spiegels t en al wat van dien roem getuige was. De verkoop was op 9 ure vastgesteld,: maar ten half tien bleef de poort nog pot dicht gesloten. Eenige groepen personenj kwamen op, om tegen spotprijzen ten minste de eene of andere relikwie van Brugge's gewezene redders meê te dra gen. Het werd 40 ure. En de poort bleef nog altijd gesloten. Men vond de sleutels niet. Men was dus verplicht een achterpoortje te doen ope nen en deverkooping kon eindelijk plaats hebben. Ziehier eenige prijzen Men besteedde1 voor de spiegels 1100 frank. voor de stoelen. 200 15 rustbanken 300 2 billards met toebehoorten 250 en al de andere prijzen waren in evenre digheid. Zoo bracht een lot oude gordijnen, rol j stokken en andere rommeling, waaronder het vaandel van den Cercle.... 30 frank op. De geheele opbrengst bedroeg nog geen 3000 fr. Deze is in handen van den huisbaas gestort. De aktionnarissen kun-! nen.... fluiten. De liberale bladen willen nog altijd lachen, met het kongres van Luik en doen gelooven dat zij die niets doen, om het lot van den werkman te verbete ren de ware volksvrienden zijn. Het masker valt nochtans meer en meer. Ook de Temps van Parijs, een liberaal blad, erkent dat hei kongres belangrijk is geweest. Het gevolg hiervan zegt het blad, is deze dat de belgische liberalen, groot on-l gelijk gehad hebben zoo lang onverschillig te blijven aan dewetlige klachten der werklic. Dus, zegt liet blad met ons, dat de li-t bcrale partij, zij, die beweert zoo volks gezind te zijn, lot nu toe geen oor ver' draaid heeft om het lot van den werkman te verbeteren Verder zal het kongres doen zien, zegt de Temps, datde katholieke partij zich vee, meer bekommert om hel volk en zijne ellende, dan de liberalen. Dat is reeds oud nieuws maar de waarheid kan niet genoeg herhaald wor den. De liberalen geven aan het volk groote woorden, onteerende spelen en jenever,* en dit nog maar als men het noodigheefi, zooals nu datde kiezing wéér nadert. Maar duurzame verbeteringen van zijn lot daaraan wordt niet gedacht. Slecht weer. De winter begint vroeg. De zwaluwen maken zich gereed voor de reis de boomen worden bruin! en verliezen bun gebladerte en de pach ters, ever het algemeen goede weêrpro-! feten, zeggen dat wij vroegen vorst zullenj hebben. In West-Vlaanderen klaagt men over geweldige stormen eu hagelvlagen, on- weèr en al wat er bij behoort. Het slecht wéér heeft in die streek veef schaê aangericht. De bliksem heeft te Oostkamp en te Uitkerke brand veroor-! zaakt. Te Lornbartzijde is tijdens eene doorlj en door koude lucht en eene geweldige'! regenvlaag een onweér uitgebersten zoo-| als men er nog nooit een bijgewoond, had. Eene ontzaggelijke bliksemstraal,! onraiddelijk gevolgd van een schrikkelij* ken donderslag deed de kerk en het

De Denderbode | 1887 | | pagina 2