NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. TOOVERHEKS. Donderdag 22 September 1887, 10 centiemen per nummer. .lïw Jaar, 2190, ABONNEMEATPRIJS ANNONCENPRIJS I Politiek overzicht. 0 heilige Slaalsopvocdiag Socialistische beweging. A avloed der drukpers. DE DENDERBODE. Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars r. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijti in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutstraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond.De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Cniqne Sauna. AELST, 21 SEPTEMBER 1887. Bismark en Kalnocky. De samen komst der beide kanseliers van Duilsch- land en Oostenrijk is thans, na het mani fest des graven van Parijs, de voornaam ste politieke gebeurtenis in Europa. Zie hier hoe het ófficieuse Fremdenblatt zich uitdrukt Daar eene ontmoeting tusschen de beide Staatsmannen dit jaar niet voor den eersten keer plaats heeft, zal deze ge beurtenis ook wel niemand verrassen. Immers juist in die jaarlijksche bijeen komsten ligt het bewijs, dat zij alleen het gevolg zijn van de vriendschap die reeds sinds jaren tusschen Duitschland en Oos tenrijk bestaat. Nog altijd is dit verbond de basis van den vrede van Europa en de waarborg voor de belangen welke voor beide rijken gemeenschappelijk zijn, zonder dat daar door inbreuk op elke vrijheid van han delen behoeft gemaakt te worden. Immers graaf Kalnocky heeft in de delegatien her haalde malen de grenslijn tusschen de gemeenschappelijke en de bijzondere be langen der bondgenooten aangeduid. Niet bij elke verschijning, welke de steeds wisselende stroom der dagelijk- sche staatkunde aan het daglicht brengt, kan het verbond onmiddelijk werken. Daarentegen heelt het in vele gevallen,als er vrees voor eene algemeene uitbersiing bestond, uitmuntende diensten bewezen. Juist op grond van die groote algemeene belangen is graaf Kalnocky van oordeel, dat dit bondgenootschap gehandhaafd moet worden, omdat de weerde dezer verbintenis niet in de overeenstemming over de een of andere kwestie bestaat, maar zij de grondzuil is der oostenrijk- sche staatkunde. De ontmoeting, welke thans plaats heeft, zal zeker sommiger meening, dat het verbond aan kracht en innigheid zou verloren hebben, belangrijk wijzigen en opnieuw de overtuiging bevestigen, dat beide rijken niets anders dau den vrede wenschen, en dat hunne staatkunde niets anders dan dit doel voor oogen heeft. Het is dan ook om die reden, dat de buitenlandsche natiën eene bijeenkomst van staatslieden nog immer met zoo groote kalmteen gerustheid hebben waar genomen, als die welke thans op Fried- richsruhe plaats heeft. Frankrijk. De XIX* Siècle zegt dat de fransche regeering, ten gevolge van het manifest van den graaf van Parijs, het dekreet van uitdrijving der leden van DE Ik was zoer laat van Pontrieux, een dorp in Brilaniën vertrokken, langs cenen doorweg die ik eertijds afgeleid had, en welke mij voor den avond lot aan Treguier moest brengen maar ik bemerkte welhaast dal ik mij iD mijn geheugen bedrogen had. Ik werd een derde wegs door den nacht overvallen en ik vreesde reeds dat in het midden van die dooreen ge kruiste wegen, welke de duisternis nog moeie- lijker maakte te erkennen, ik mij zoude ver dwaald hebben. Ik kwam juist eene hooge vlakte te bereiken met heikruiden bedekt welkeden storm onstui mig wegvaagde en alwaar men te vergeefs eene schuilplaats zoude gezocht hebben. In mijn geitenvellen kaban geduffeld, met het hoofd naar den grond gebogen om tegen den wind te worstelen, volgde ik met moeite het hobbelige pad. Werwaarts ik ook mijn blik draaide ontwaarde ik niets dan eene witte en zwevende wolk. welke de aarde met de lucht versmolt. Echter bij tusschen poozen, scheen de storm te eindigen, de wind zweeg, men hoorde in de verte het gedruis van een water val of het klagend gehuil van uitgehonderde wolven en dan verhief zich weder heviger en heviger de stuipwind, zoodat alles zich ging vermengen in een onbeschrijfelijk gebrul. Ik had eerst met een trolsch vermaak tegen dynastiën die over Frankrijk geregeerd hebben, zal uitvoeren. Een nieuw dekreet tegen de prinsen zou, voor de familie d'Orleans, treilen: de hertogen van Nemours, van Chartres en van Alenpon en de prins van Joinville voor de familie Bonaparte de prinsen Louis Napoleon, Murat, vader en zoon en Roland Bonaparte. Uitdiijving der Prinsen. Het schijnt thans zeker dat de extréme gauche en de gauche radicale in de Kamer een voorstel zullen neêrleggen, strekkende om het gouvernement te verzoeken de wet op de uitdrijving der prinsen op al de leden hunner familiën toe te passen. De dagbladen die den graaf van Parijs bevriend zijn, hebben last gekregen niets aangaande eene mogelijke uitdrijving te zeggen. De uildeeling in brochuur van het ma nifest van den graaf, zal bespoedigd wor den. Gansche balen zijn er van in de departementen verzonden. Holland. De gewone vergadering der Staten-Generaal van Nederland werd door de troonrede geopend. Dit stuk ver schilt niet van de vroegere troonreden. Alleen drukt de koning de hoop uit dat de grondwetsherziening door de nieuw gekozen Kamer zou gestemd worden. Ook doet Zijne Majesteit kennen dat de toe stand van 'slands financiën voldoende is, zoodat er voor het toekomende jaar geene buitengewone belasting zal moeten voor gesteld worden. Van Atjeh geen enkel woord. Rome. Zijne Heiligheid Paus Leo XIII heell het vorstendom Monaco tot bisdom verheven, en heelt MgrTheuret, bisschop-titularis van Hermopolis, tot dien zetel benoemd. Spanje. M. Castelar, de spaansche staatsman, is van gedacht dal het mani fest van den graaf van Parijs op niets zal uitloopen. De republiek heelt vijftien jaren voorspoed gegeven aan het land, en de burgers zullen dat niet vergeten om genoegen te doen aan eenen prins van Orleans. Bulgaria. Uit Sofia wordt gemeld dat de orde aldaar geheel hersteld is en de grootste kalmte in Bulgarië heerscht. - Te St-Petersburg is opnieuw een groot nihilistenproces ophanden. Verscheidene officieren komen onder de aangeklaagden die buien geworsteld,maar allengskens de ver moeienis en de koude verslapten mijnen moed en ik begon rond mijn de middel te zoeken om mij eenb schuilplaats te verschaften. Gelukkig het pad dat ik lot hier toe gevolgd had, drong welhaast in eene bergengte. Eenige naakte boomen verheften zich voor mij als schaduw beelden en naarmate ik bun naderde scheen het tempeest zich te verwijderen. Eindelijk, bevond ik mij voor den ingang van deze groef alwaar hel geluid van hel orkaan door hel ge bergte verdooft, zich slechts nog als een weer galm liet hooren en alwaar de sneeuw dunner viel. Ik ligte mijn hoofd op en ik ademde vrijer door ondervinding wist ik daaren boven dat het dal onmisbaar woningen moest bevatten. Kene waschplaals, een afgelegen ovenhuis kwam welhaast mijne hoop bevestigen, en 11a nog eemge stappen, ontwaarde ik een gehucht van een twaalftal hullen zamengesteld. De eer ste welke ik naderde was ledigen Diet verlicht; maar door het gerucht van eenige stemmen geleid, vond ik er eene andere op zijde ge bouwd. Ik duwde de deur open en ik bevond mij in het midden van eene brelansche spin ning. Een dozijn vrouwen, op bunno hurken gezeten, rond eenen haard, waarin een genster vuur flonkerde, draaiden hunne spinnewielen, al koutende cn al zingende. Eenige kinderen aan hunne voeten uitgestrekt, waren in slaap gevallen eu eene jonge moeder, in den diep- sten hoek van de schouw gezeten, gaf aan baar wichtje te zuigen, terwijl zij zeer zacht eene wiegezang murmelde. Bij mijne komst, keerde alle het hoofd om. Ik was op den dorpel blijven slaan om den sneeuw van mijne kleederen te schudden en volgens hel gebruik, zette ik mijnen slok legen de deur. De meesteres van De Moniteur van verleden woensdag bevat eene lange Instruction over het instellen van eenen cursus van huis houdkunde en huiswerk in de lagere scholen. Daar slaat onder andere in hoe de kin deren van 8 tot 10 jaren zullen onderwe zen worden over bezems en borstels en over... bet gevaar van den pluimborstel danger de l'emploi du plumeau en hoe men de kleine drobberkens zal ver velen met Causeries sur quelques ustensiles de Cuisineen entretiens sur les princtpaux légumes. En om alles compleet te hebben zal men aan de lagere school eene keuken annexeeren en een waschhuis van rond de 4 it 500 frank daar zullen de kinde ren leeren beter eten koken Dit on derwijs zal bevatten de preparations de la cuisine ouvrière et quelques unes qui for ment la cuisine bourgeoise Ik ben misschien een lomperik, een retrogade, een bekrompen, vernepen ver stand, maar mij dunkt toch dal de Staat veel beter deed van zijnen neus in Moeders keuken niet te steken en aan Moeder de zorg over te laten van hare dochterkens eenen koffiepot uit eenen kookketel te lee ren onderscheiden. In die Instruction staan ook sim plifications «t apporler au programme de ï'école primaire Alhoewel dat program gesimplificeerd zal zijn, zullen de meisjes toch nog moeten noties hebben over Le spectre solaire en explicaties over les principaux météores O gi pedagogen zou Reinaert de Yos in zijnen tijd gezegd hebben. Een huisvader. (Onafhankelijke.) Hetschijnt dat de socialistische aanvoer ders wederom vóór den dag komen en bezig zijn met de koppen heet te maken men zou zeggen dat die jannen, die zich uitgeven voor vrienden van het werkvolk, niet verdragen kunnen dat het werk wat beter gaat en de zaken wat hernemen. Aardige volksvrienden voorwaar, die den werkman gelukkig zoeken te maken met hem van zijn arbeid af te trekken en zijne vrouw en kinderen gebrek te doen lijden. Woelgeesten die niet rusten kunnen en geen ander intresten kennen dan de hunne en geen ander profijt zoeken dan eigen baat. Wat nog dient opgemerkt te worden, is dat die oproermakers nergens lukken de hut verslond dat ik een schuilplaats tvroeg. Godeszegen aan degene die hier "tegen woordig zijn zegde ik, haar te gemoet gaande. En aan u antwoordde zij met eene kortbondiglieid aan de Bretanjers eigenaardig. Daar ligi een doodskleed op de heide en de wolven zelfs zouden hunnen weg niet meer weder vinden. De huizen zijn gemaakt voor de kristenen. Terwijl zij sprak, loonde de boeren mij den haard. Al de spinsters schoven om mij uiile- noodigen te naderen, en ik ging plaats nemen bij de jonge moeder terwijl de meesteres een braam spins op het vuur wierp Daar heerschte een nog al lange stilzwijgendheid. De wet ten van de brelansche gastvrijheid verbieden vragen aan eenen gast toe le sturen, vooraleer hij zelf gesproken heeft. Ik vroeg eindelijk of Treguier nog ver afgelegen was. Nog drie uren —antwoordde de boerin- maar de waters zijn overgestroomden de wegen gevaarlijk zonder leidsman. Een van uwe mannen zoude hij mij daar toe niet kunnen dienen De mannen van hier zijn naar Nieuw-Land vertrokken met hel schip de Sinte Pieter. Hoe alle Alle, onze meester (1) weet wel dat die gene van de zelfde parochie zich te samen in schepen, als zij kunnen En gij verwacht hun Van dag tot dag. Ja, ja hernam een der spinsters met een zucht dat God hun bescherme De andere schepen zijn weertotBréhal,tot Brieux. dan in de waalsche streken het vlaam sche land, indien men Gent uitzondert, blijft doof aan hunnen oproep en schoone beloften. De vlaamsche werkman wint minder geld dan de koolmijners en noch tans heerscht er bij hem tevredenheid en rust. De oplossing van dit raadsel ligt hier in, dat de vlaamsche werkman het geloof behouden heeft en de katholieke gods dienst leert hem de onderwerping en de trouw aan zijnen meester. En al de spotternij en laster, welke de liberale drukpers tegen kerk en priesters uitkraamt, is tot hiertoe niet bekwaam geweest om hem den eerbied te ontnemen voor het geloof zijner vaderen en zoolang de godsdienst leeft in de herten van de volksklas, zullen de socialistische predi katiën weinig bijval genieten. De opmerking, die onbetwistbaar is, dient wel in acht genomen te worden door zekere liberale renteniers, die blin delings meêwerken om het godsdienstge voel in de lagere klas uit te dooven in dien de socialisten grond winnen en ein delijk boven geraken, zullen hunne geld kisten zoowel geplunderd worden als kerken en kloosters. Eene statistiek opgesteld door M. Tay- rac cn welke te Parijs onder den titel van Frankrijk en Frankrijk komt te ver schijnen toont ons den waren invloed aan der drukpers. Rekening gehouden van 't getal repu- blikeinscheen conservatieve afgeveerdig- den bij de wetgevende kamer, van den toestand der dagbladen, van het getal maconnieke logién en vrijdenkersver- eenigingen, verdeelt de schrijver de departementen ofprovinciën die het fran sche grondgebied uitmaken in 38 conser vatieve en 48 republikeinsche. In de 38 conservatieve departementen beloopt het getal gedrukte nummers der republikeinsche en ongodsdienstige dag bladen tot 220,400. Nu, in deze departementen bestatigt men jaarlijks de geboorten van 21.000 onwettige kinderen, 1,600 zelfmoorden, 6,600 zinneloozen. In de 48 republikeinsche departemen ten, overtreft het getal gedrukte nummers der republikeinsche en ongodsdienstige dagbladen de twee millioen, namelijk, 2, 096,500. Doch de uitslag is ook in evenredigheid en men stipt er jaarlijks de geboorte aan van 48,000 onwettige kinderen, 39,000 zelfmoorden, '11,000 zinneloozen. (1) De bretaansche boeren noemen de burgers m\jne meester. De Sinte Pieler alleen blijft ten achteren. En nocluhans, vervolgde een tweede vrouw met nadruk,— het is tijd dat de mannen terug komen. Waarom dat vroeg ik. Zij wees met den vinger de boerin die voor mij aan den haard gezeten was. Vraag aan Dinah hoeveel meukens gerst er nog in haren trog blijven. De jonge vrouw wierd rood. Zonder te lellen voegde de meesteres van het huis er bij dat zij mij zoo veol malen melk moet als haar kind dagen oud is. En dat de eigenaar van hare wooning gis teren bedreigd heeft alles lot harent te doen verkoopen. Zegde een derde. Ook hernam degene die de eerste ge sproken had, ik heb haar geraden aan God te vragen dat de matrozen van de Sinte Pieter eene goede vangst zouden gedaan hebben om dubbel paart te krijgen. Ik vraag alleenlijk aan God dat hij mij Johan wederbrenge zegde de boerin haren zuigeling legen hare borst drukkende. Ik was getroffen door de droeve, drifiigo en doordringende stem met welke deze woorden uitgesproken waren. Ik wonde mij naar Dinah om haar te bezien Het was eene vrouw van vier-en-twintig jaar ten hoogste, wier schoon heid had le gelijk iets manhaftig en iets zacht. Het lijf recht, het voorhoofd opgeheven, do voeten op den steen van den haard gesteund, hield zij met eenen arm hel kind dat op bare borst iu slaap gevallen was, terwijl haren an deren beweesloos hing. Na eenen oogenblik, bemerkte zij dat ik haar aaustaardc; en verlegen, draaide zij het hoofd tom. Maar gedurende mijn onderzoek, was het gesprek tusschen de spinsters voortgegaanen Deze verbazende cijfers toonen ons de maat aan van 't zedenéederf dat de ver spreiding der slechte dagbladen bij 't volk veroorzaakt. Deze toestand der fransche samenle ving bevestigt de waarheid van deze woorden van Z. H. Pius IX. zaliger ge dachtenis, namelijk, dat de vrijheid aan de ongodsdienstigheid en de zedeloosheid gelaten om hare propaganda uit te oefenen onvermijdelijk 't verlies van 't geloof en 't verderf der zeden moet teweegbrengen. Dat onze katholijke vrienden dezen toe stand rijpelijk overwegen en, wij zijn er verzekerd van, weldra zullen zij de over tuiging hebben dat het onzer aller plicht is de goede drukpers te ondersteunen en de slechte uit alle onze krachten te be vechten indien wij België niet willen zien vervallen in den hoogst betreurenswaar- digen toestand waarin Frankrijk zich heden onder opzicht der openbare zede lijkheid bevindt Ongodsdienstig onderwijs. Dozer dagen waren te Londen een honderdtal vrijdenkers of godverloocbe- naars waaronder 13 belgen juist 't judas- getal, in kongres vergaderd. Godverloochenaar Bradlaugh zat voor en opende de werkzaamheden door de volgende onbewimpelde verklaring. n De vrijdenkerij heelt in deze leste jaren, eene groote uitbreiding genomen. In Frankrijk, in Italië, in Belgie worden bijna al de groote mannen zonder plechtig heden van den godsdienst begraven. In Engeland was dat niet vroeger mogelijk dan in 1880. Eerst, sedert 1870, hebben wij het recht aan onze kinderen een wereldlijk en oprecht liberaal onderwijs te laten geven. Naar ik denk is het iti de schoolkwestie dat de vrijdenkerij haar beste middel moet vinden om den zegepraal te bereiken, hare beste wapens tot den strijd. De beweering dat al de groote mannen hier burgerlijk bedolven worden, dat doet ons waarlijk lachen.... Wij hebben hier in onze stad reeds 5 of 6 burgerlijke indelvingen gezien en of dat zij, wiens overblijfsels aldus ter aarde werden be steld, wel zulke groote mannen waren, dat laten wij aan 't oordeel onzer geëerde lezers over. Maar wat in deze verklaring van god verloochenaar Bradlaugh eene merkweer- dige bekentenis is, 't is dat het onzijdig onderwijs een wapen is tot bevordering van de godverloocheniug of vrijdenkerij. Een der opstellers van den liberalen Journal de Charleroi riep uit Mag men niet zeggen dat de vrijden kerij de vereeniging is van alle de vijan den der stellige ol dogmatische gods diensten elk van hun sprak van het gene zij moest doen als de Sinte Pieter zoude weder gekomen zijn. Ik zal naar de stad gaan eu eens mijn volle goesting larwenbrood eten zegde de eene. Mijn broeder heeft mij eenen zilveren ring beloofd, voegde er de andere hij. Ik, ik zal eene misse doen lezen voor de ziel van mijne moeder. Ik, ik zal naar de begankenis gaan van Ploërrael. En gij, Dinah vroeg ik aan de boerin. wat zult gij doen, als Johan zal wedergeko men zijn Ik zal mijn kind in zijn armen geven en met hun blijven, zegde zij al blozende. Op dit oogenblik slak do zwarte haar hoofd over de horde dio haar van ons afscheidde; en zij deed een geloei hooren. £r is iemand aan den dorpel zeide de maesteresvan de hut. Zij had nog niet geëindigd of een harde klop deed dc deur rammelen en eene ruwe stem liet zich van buiten hooren. Is er plaats in dees huis voor de armen vroeg zij Anaïk Timor riep al de vrouwen. Anaïk herhaalde Dinah, haar kind qnvrijwillig tegen hare borst drukkende. Wal is 't dan vroeg ik. Eene bedelares die klaar ziet in den toe komenden tijd, en die betoovert, voegde de bewoonster van de bui erbij. Is er plaats in dees huis voor de armen - herhaalde de stem met een toon van onver duldigheid. Laat haar binnenkomen, of zij zal ons een ongeluk op den bals werpen deed Dinah bemerken. (VVorhl voorlgeset.)

De Denderbode | 1887 | | pagina 1