NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. TOOVERHEKS. Zondag 25 September 1887, 10 centiemen per nummer, 41ste Jaar, N° 2191, ABONNEMENTPRIJS ANNONCENPRIJS Politiek overzicht. Nog 'l onzijdig onderwijs. Onze Veldwachters. Landbouw. DE DENDERBODE. Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars r. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutstraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, Ir. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Calqne Saam. AELST, 24 SEPTEMBER 1887. Frankrijk. Het schijnt thans onte gensprekelijk waar dat eenige radikale af'geveerdigden der fransche Kamer, bij de opening van den nieuwen zittijd, een voorstel zullen neerleggen tot uitvoering van art. 2 der wet over de uitdrijving der prinsen. Men ziet niet in, welk voordeel de republiek daarbij halen zalzulke maatregel kan alleen hare zwakheid aan den dag leggen. De uitdrijving der prin sen zou aan het manifest des graven een belang geven dat het voorzeker niet beko men zal, indien men de zaak laat uitster ven. De fransche radikalen gaan steeds voort met te schimpen op den minister president Rouvier, wiens vreedzame po litiek ten opzichte van de royalisten en bonapartisten der rechterzij, volgens hen, oorzaak is geweest van het onverwachte optreden van den graaf van Parijs. M. Rouvier, zegt men, zal nu eerstdaags ergens, bij voorbeeld op de prijsuitdee- ling eener tentoonstelling te Toulouse, eene groote politieke redevoering hou den, tot weerlegging van het manifest en ter verdediging der republiek tegen alle aanvallen van monarchie en keizerrijk M. Rouvier zal daarbij zijr.e vroegere houding van verzoening gedeeltelijk laten varen en eene strijdende politiekverkon- digen, welke hem schijnbaar de gene genheid der radikalen kan doen herwin nen, maar feitelijk slechts zijnen val zal verhaasten. Voor het oogenblik aarzelt hij nog tusschen de twee wegen, die voor hem open staan, doch beide ten val zul len voeren. Als men de France moet gelooven zou het er in Elzas-Lotharingen maar woelig uitzien. In al de duitsche policie-posten op de grens zijn aanhoudingsmandaten neêrgelegd tegen een groot aantal Fran- schen, die nabij de grens wonen. De duitsche nijveraars zouden overeengeko men zijn om, onder voorwendsel van zaken, de Franschen over de grens te lokken. Wat de zaak Schnmbele, junior, betreft, daaraan zou de duitsche regee ring geen belang hechten men denkt dat de jonge speeljongen een 2tal dagen gevangenis krijgen zal. Het Vatikaan en Duitschland. Baron von Schlözer, pruisisch gezant bij het Vatikaan, staat op het punt zijnen post wederom te betrekken. Vóór zijn vertrek is hij door keizer Wilhelm en door den rijkskanselier ontvangen geworden. Het heeft verwondering opgewekt, dat de duitsche diplomaat in plaats van den rechtstreekschen weg over den Brenner te nemen, gegaan is langs Fulda, Frei burg en Constanz en van plan is van den St-Gothard-spoorweg gebruik te maken. DE (1* Vervolg.) Eene spinster ging de deur openen, en Anaïk Timor verscheen. Hel was eene oude vrouw, klein van gestalte er met lompen bedekt door welke men gedeeltelijk bare magere lidmaten zien kon. Zij droeg op bare schouder een rosse lijnwaden bedelzak waaruit de hals van een flesch stak, en hield in de andere hand eene door het vuur hardgeraaakien doornen stok. De sneeuw die zich in de scheuringen van hare besmeurde kleederen vastgeklceft had scheen huu duister kleur te bespikkelen en de rijm had hare grijze hairlokken gevormd tot steke lige ijskegels die langst hare uitgeholde wan gen hingen. Hare grauwe oog had die scherpe en Dogthans zwevende uitdrukking die de zin neloosheid of de dronkenschap aanduidt Zij bleef in het midden der kamer slaanen schud de zich met een dof gegrol. Men maakt hier veel moeijelijkheid om de oude Timor te ontvangen zegde zij, rond haar een misnoegde blik werpende. Men Men meent te weten, dat de diplomaat dezen omweg gemaakt heelt, om met verscheidene bisschoppen van Zuid- Duitschland te onderhandelen. De Gennania zegt, dat de werkzaam heid van baron von Schlözer in verschil lende Staten van Duitschland de gedachte ingeeft, dat men weêr bij het Vatikaan een gez'ant van het Duitsche Rijk, evenals vóór 4874, wil aanstellen. Engeland. More Coercionschijnt de leus der engelsche regeering te zijn,meer beteugeling in Ierland Op het verbieden van meetings en de bloedige feiten van Ennis en Mitchelstown, is thans het af schaften der National League gevolgd in het graafschap Clare en in sommige distrikten van Cork, Galway, Wrexford en Kerry. De League is dus eene onwet tige vereeniging geworden en alle lid maatschap, deelneming of bijwoning aan hare werkzaamheden, is eene misdaad geworden. Ziedaar wat lord Salisbury noemt krachtdadige handelwijze, Wij weten niet of deze nieuwe maatre gel het ministerie geluk zal aanbrengen. De verontweerdiging van het engelsche volk werd reeds aangewakkerd door de leste gebeurtenissen. De afschaffing der League zal dien nog doen toenemen. Italië. Den 20 September was het de 17® verjaardag der overweldiging van Rome door de aanvoering van generaal Cadorna. De burgemeester van Rome zond te dezer gelegenheid gelukwenschin- aan koning Humbert, die daar per tele graaf aldus op antwoordde Ik bedank de hoofdstad, voor de ge voelens, welke haar bezielen. Deze on sterfelijke gedenkdag geeft mij tevens de gelegenheid mijner toegenegenheid voor de burgers van Rome te betuigen en hun te verzekeren, dat ik de beste wenscher. voor hen koesier. In het nieuwe tijdperk dat den 20 september 1870 werd geopend vindt men het spoor van Rome's oude grootheid. Dit zal blijken bij de aan staande herdenking want dan zal Rome de wereld toonen,dat zijdoor eene regel matige ontwikkeling op allerlei gebied eene weerdige en veiligheid kan aanbie den aan allen, die haar komen bezoeken en dat zij tevens de hoofstad is van een weerdig en krachtig volk. Ongetwijfeld kan men in dit schrijven des konings een zijdelingsch antwoord zien op het veldwinnend streven naar eene verzoening tusschen de italiaansche regeering en het Pausdom, en zal het als zoodanig, druk besproken worden. Rome de hoofdstad van Italië is en blijft de leuze. Van den Paus is daarbij slechts in zóó ver spraak, dat de «aan staande herdenking, waaronder blijk baar'sPadzen jubelfeest moet verstaan worden, zonder gevaar voor de veilig heid der pelgrims zal mogen gevierd worden. Toch getuigt het telegram op zichzelf reeds van het gewicht der tegen woordige beweging. laat haar kloppen zonder te antwoorden. Niemand verwachtte u, sprak de meeste res met eenige verlegenheid. Neen Men verwacht mij nooit, grommelde Anaïk wat geeft het aan degene die warm zitten bij den aard dal degene buiten den dorpel koude Hebben Maar men moet op zijne hoede zijn elk zal zijne beurt hebben Alhoewel ik het voorregt aan de bedelaars op den buiten toegestaan kende, en dat ik ge woon was hun eens door de meesters van het huis ontvangen, op eenen voet van gelijkheid te zien behandelen, stond ik verwonderd over den gebiedenden en bijna dreigenden toon der oude. Al knorrende had zij zich van haren be delzak ontlast. Naar hem in eenen hoek nedergelegd te heb ben, maakte zij een' slap naar den aard toe, en zij ontwaarde mij. A hier is een edelman zegde zij, plot selings stil slaande en op mij een doordringen de blik vestigende een edelman met fijn "lijn waad die eeDe horlogie draagtJudok mijn zoon, droeg er ook eene en goude ooringeD en schoenen met linten Als Judok nog leefde, moest de oude Timor niet aan de deuren kloppen met haren bedel- stok? Maar hij is zich gaan vereenigen met zijn vader en zijne zusters. Alsdan heeft iedereen kunnen trappen op het hoofd van de weduwe Volgens de Obs. fr. en den romeinschen korresponbent dor Pol. Corr. is trouwens liet denkbeeld der verzoening niet slechts bij een groot deel der italiaansche bevol- king, maar ook in diplomatieke kringen doorgedrongen, en is daarover, zooals men weet, tusschen Bismark en Mgr Galimberti te Kissingen gesproken. Ook M. von Schlözer, meent men, zal dien aangaande eenige inlichtingen hebben meêgekregen opzijn terugreisnaar Rome. (O De bretaDjers geven den naam van edelman aan al dc stedelingen (tud-geutil). In ons vorige nummer hebben wij door de aanhaling van zekere verklarin gen gedaan op 't Kongres der godverloo chenaars te Londen, bewezen dat het onzijdig onderwijs door de ongelukswet van 1879 voorgeschreven geen ander doel had dan de opkomende geslachten aan den heilzamen invloed van den R. K. Godsdienst te ontrukken. Tot meerder bewijs nog, willen wij verder nu de aandacht inroepen op de volgende verklaringen van een antwerpe- naar met name Nap. Navez. Het officieel onderwijs moet tol doel hebben 't volk de onwederlegbare waarheden der hedendaagsche weten- schap in te boezemen het moet dus deze niet verwijderen die, door den invloed van 't midden waarin zij leven, met godsdienstige denkbeelden ingeno- men zijn en die meer dan andere licht noodig hebben. Men moet er vooral acht opgeven dat zoo dit onderwijs de godsdienst- leeringen aanrandt, er onvermijdelijk geloof strijd en en tegenmaatregelen zullen door uitgelokt worden altijd nadeelig aan - de verspreiding der wetenschappelijke waarheden 't is integendeel van belang, zooveej mogelijk, de pogingen door de verschillige geloofsgenootschappen te gen den klimmenden gang der welen- schap en des vooruitgangs beproefd, te verijdelen, ten einde binnnn weinig tijds er toe te geraken, ons in het on derwijs nog slechts onder geschiedkun dig opzicht met den godsdienst te moe ten bezighouden. Om dit doel te bereiken is er, denken wij, een onderwijs noodig enkel weten schappelijk, dus vijandig aan de gods dienstige leerstelsels, doch zonder nog- thans de geloofspunten en verschillige geloofsgenootschappen openlijk aan te randen, Is dat klaar en duidelijk genoeg Verdere uitleggingen zijn hier overbo dig. Het onzijdige onderwijs heeft de ver nietiging van den godsdienst ten doel Een der artikelen van het landbouw- wetboek, tijdens den lesten zittijd der Kamer besprokea en gestemd, luidt dal de veldwachters in de uitoefening van die in de aarde haar laatste kind besteld had. En zij begon binnensmond te zingen het lied van de jtest van Ellian. «Ik had negen zoons te wereld gebracht; en ziedaar de dood die gekomen is om ze mij te ontnemen. Om ze mij te ontnemen op den dorpel onzer deur, en niemand heb ik om mij een droppel water te geven. Dit gezang murmulende, had zij zich op den steen der vuurslede geknield en zij strekte hare beenachtige handen uit voor de vlammen wiers stervende schemering den rijm op hare hairen tintelen deedt. Haar verwilderde blik die rond haar zweefde, vestigde zich op Dinah, en eene uitdrukking van haat verspreidde zich op hare wezenstrek ken. Ah gij zijt daar, kraijenoog hernam zij waarom komt gij bij treffelijke lieden, gij, zeeldraaiers dochter Ik bezag de jonge boerin dia verbleekte. Die woorden zeeldraaiers dochter verklaarde mij dc schuchterheid van Dinah. Zij behoorde 33n hel vermaledijd geslacht der kakouss toe, tegen welken zich in BreiaDje het volksvooroordeel verheft (1) (U De kakouss zijn in Bretanjen gelijk dc pariahs in Indien. Zij waren eertijds menigvuldig genoeg om bijzondere schikkingen in de wereldlijke en geestelijke voorschrif ten van Bretaujen te noodzakclijken. De kerk zelfs hen ambt, met een geweer met bajonnet, een sabel en pistolen zullen gewapend zijn. In overeenkomst met M. den minister van oorlog heeft de minister van binnen- laridsche zaken thans de modellen der wapens aangeduid, die voor de uitrusting der veldwachters zullen dienen. Hij zal bestaan uit eene karabijn Com- blain van bijzonder maaksel, verveerdigd door den bijzonderen kontroleurDuques- ne. Eene dolkbajonnet, eenige gelijkenis met die der burgerwacht hebbende, ver vangt den ouden gebogen sabel. De wach ters zullen deze bajonnet aan den riem dragen. Bij afwezigheid van de karabijn en ba jonnet, bevelen de ministers den revolver aan, die voor de buitenbriefdragers aan genomen is. De benaming.pistool kan, velgens het oordeel der ministers, den revolver be doelen, daar deze in den aard eigenlijk de volmaking van hetzelve is. Ds veenmollen. (In t framch Les courtiüières.) Dat leelijk donker bruine beest, met zijnen sterk gewapende» muil en zijne stevige pooten, word op sommi ge plaatsen schorpioen genoemd. Deze naam alleen zal het dier beter doen ken nen dan de nauwkeurigste en juistste be schrijving, want onze hoveniers en landbouwers zijn maar al ie dikwijls ver plicht met dat schadelijk kerfdier kennis te maken. Het is een der Jgrootste vijan den van den landbouwer in onze lichte gronden. Ziet gij in uwen hoi kleine heu velen en gaanderijen in schilderachtige kringen door malkander kruisen, zeg dan maar 't zijn wandelwegen van onzen bruinnen plantenknager Gaat gij over een aardappelenveld en bemerkt gij hier endaareenigeaardappelstammen, die weemoedig liet hoofd laten hangen of reeds verslapt en half verdroogd ten gronde liggen, wees verzekerd dat in zulken akker de Schorpioenen in talrijk gezelschap vereenigd leven. De molkre- kel is nogtans geen grasvretend dier, maar een insekteneterdoch in zijne jacht op de andere wormen bijt hij ongenadig door al wat hem den weg verspert om zijne prooi te bereiken. Dit dier verme nigvuldigt zichopeene verbazende wijze honderden eiers vindt men in de maand Juli in hunne nesten. Dan ook moet men ze opzoeken en de eiers in het vuur of in kokend water werpen. In Duitschland, waar de molkrekels voor miljoenen schade veroorzaken, be staat er eene aardige zegwijze rijdt gij in uwen wagen en ontmoet gij eenen mol krekel op uwe baan, stap af en ga niet door vooraleer gij hem verlrappeld hebt. Verscheidene middelen haalt men aan om deze afzichtelijke dieren te verdelgen. Gij zijt trotsch zegde Anaïk omdat een jongman der parochie u gewilt heeft omdat gij een kind hebt dat opgroeitIk ook, ik had eenen man, kinderen Maar wacht eens het is reeds een jaar dat ik u slechte dagen voorspelt heb Waarom wilt gij mij kwaad, Timor Vroeg Dinah op eene zachte en vreesachtige toon. Waarom riep de oude gij vraagt mij waarom uwen man, heeft hij mij niet uit zijn huis gejaagd Omdat uwe scheldwoorden mij deden Scheldwoorden herhaalde Anaïk ik noemde u zeeldraaiers dochter, is dit met waar En nogthans Johan had gezegd dat ik dronkc was hij heeft mij bedreigd Ja, hij heeft de oude Timor bedreigd Ah ah ah daar zijn er die denken bun- verstict hun. Zij liet lnin niet toe de diensten bij te wooncn ten zij aan den ingang van Godshuis. Wat hunnen oorsprong aaogaat, de eene aanzagen huu als Egijptenauide andere als joden, eenige als sarrase- nen ten tijde der kruisstochten gevangen gemaakt. De hertogen van Brelanjen hadden hun eerst den landbouw en den handel verboden, maar in de vijflieu- de eeuw Franciscus II. willende dc bedelarij verminde ren, liet hun toe van hoeven voor drij jaren te pachten en kemp en garen in de weinig bezochte plaatsen te te vorkoopen, maar op waarborg van op hunne kleede ren een teeken van rood laken le dragen. Het klein getal kakouss dat uog overblijft leeft van alle afge scheiden door een muur van verachting. Een middel, dat ons geene moeite kost en geene uitgaven veroorzaakt, is die dieren te beschermen welke aanhoudend oorlog voeren tegen de schorpioenen. Beschermen wij dus den gulden aardke- ver, den mol, den egel en de raaf. De mol vooral, door zoovele kortzichtig landbouwers misprezen en vervolgd, be wijst ons daardoor alleen uitstekende onbetaalbare diensten. Sommige gebruiken tamelijke diepe potten, bloempotten, glazen, gelijvlakkig met den grond geplaatstvalt er de molkrekel in, dan beletten hem de gladde wanden er uit te kruipen de vangst is echter veeal gering. In de opening der gaanderijen, welke de molkrekel maakt, giet men olie met water verlengd, kerten tijd daarna ziet men het leelijke beest gansch besmeurd te voorschijn komen om adem te halen men vertrapt het met den voet. Een doelmatiger, doch kostelijker mid del is ditIn de hoeken derpaden, welke de bedden van elkander scheiden, legt men kleine hoopen natpaardenmest, vast opeengetrappeld. Na vijl of zes dagen heft men ze plotselings met de vork op en met den voet doodt men haastig de molkre kels, die er eene schuilplaats onder zoch ten. Is het mest uitgedroogd, zoo giet men er water op om het vochtig te hou den. Eindelijk eens onlangs bekend gemaakt middel schier onfeilbaar en tevens ge- niakkelijk, is het volgende: Is er een bed in uwen hofdal gij geerne van den mol zoudt willen bevrijden begiet dan 's a- vonds na eenen zonnigen dag, een plek gronds nevens dat bed en bedekt die vochtige plaats met eene strooien mat. 's Anderendaags omstreeks het middag uur, heft ge de mat op om in der haast de molkrekels dedooden, die daaronder eene schuilplaats vonden tegen de brandende zonnestralen. Nu hebben wij gezegd hoe schadelijk de veenmollen zijn en tegerlijkertijd de beste middelen aangeduid om ze te ver nietigen. Om te eindigen zullen wij nog een woordje zeggen over het nut der mol krekels. Menig lezer grimlacht misschien reeds van ongeloof en toch de molkrekels zijn nuttig in zeker opzicht, maar het nut zelve, dat zij ons verschaffen, kan ons slechts meer en meer aansporen om ze te verdelgen. Inderdaad, de molkrekels zijn goed om op flesschen te trekken en er zalf van te maken. In eene flesch zet men eenige levende veenmolen men be giet ze met olie en stopt de flesch dicht. Heeft men zich nu aan arm of been ge wond door stooten, vallen of snijden, zoo opene men na eenige tijd de flesch men roert de dikke zalf, zonder daarom de neus te kort aan de opening der flesch te brengen men strijkt eene kleine hoe veelheid zalf op de wonde, welke spoedig geneest zonder pijn te veroorzaken. Deze zalf'kan men gedurende vele jaren bewa- nen voet op de slang te mogen zetten, maar de slang kan bijten. Er zal een' uur komen waarop ik zal gewroken zijn, over allen die mij veracht hebbenen die mij lieten wach ten aan de deur ja, ja, de lieden van hier zullen altijd zoo trotsch met zijn, het is vau Tréguier dat hun het ongeluk zal komen. Van Tréguier herhaalde Dinah driftig. Hebt gij iemand gezien die van daar kwam Ik antwoorde de do bedelares. Hoe deze nacht Daar seffens. En hebt gij eenig nieuws vernomen Er is een schip aangekomen. De Suite Pieterriepen te gelijk al de stemmen. Anaik zag rond met eenen boozen blik en barste uil in eenen schaterlach. Neen zegde zij een schip van Sak- sers. (1) De spinsters gaven eenen schreeuw van te- loursteiling. God straffe de heidenen zegde eene van hun met spijt ik dachle dal het onze lieden waren. De Saksers komen ook van Nieuw land, deed Timor bemerken. Brachten zij nieuws van den Sinte Pielerl vroeg Dinah, veroutrust door den woeslen grimlach der bedelares. Deze scheen niet gehoord te hebben. (1) Naam dat dc bratanjers aan de engelscbcn geven Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1887 | | pagina 1