NIEUWS- EN AANKONOIGINGSBLAD VAN OE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. TOOVERHEKS. Donderdag 29 September 1887, 10 centiemen per nummer, 41ste Jaar, N° 2192, ARONNEMENTPRIJS ANNONCENPRIJS Politiek overzicht. He moorden cn bare oorzaken. Uit Congoland. DE DENDERBODE. Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars r3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutstraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3" bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdagavond.—De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Cutqne Saam. AELST, 28 SEPTEMBER 1887, Frankrijk. Casus belliDe Temps deelt, onder alle voorbehouding, de vol gende lijding meê uit Epinal. Zaterdag middag stond een luitenant der dragonders, in garnizoen te Lune- vllle, verzocht op eene jachtpartij te Raon, op den boord van een bosch met een zijner makkers, toen eensklaps drij geweerschoten weêrklonken. De eigenaar van liet jachtgoed kwam toegesneld en vond zijn makker gedood en de luitenant met verbrijzelden bil. door geweerschoten gelost op duitsch grondgebied. Gencesheeren die in allerijl uit Seno- nes en Raon waren ontboden, hebben verklaard dat de wonden veroorzaakt werden door oorlogswapens. Het parket heeft een onderzoek inge steld. De afzetting van het been zal noodza kelijk zijn. Nadere tijdingen bevestigen dit nieuws. De schoten zouden gelost zijn door duil- sche tolbeambten. De regeering is zeer terughoudend tot hiertoe in de bijzonderheden, aan de dagbladen meegedeeld over dit betreu- rensweerdig incident. Men heeft niet vergeten op welke wijze M. Flourens, minister van buitenland' sche zaken te werk is gegaan in de zaak Schmebele. Ongelwijleld zal hij nu ook volledige inlichtingen afwachten, alvo rens diplomatische onderhandelingen aan te knoopen. Ziehier hoe de République Frangaise die in nauwe betrekkingen staat met M. Jules Ferry, het incident uitlegt Eene groep jagers bevond zich in een bosch op de fransch-duitsche grens, toen een duitsch soldaat, die in dit bosch geplaatst was ter bewaking der wild- stroopers, drij geweerschoten loste. Een brouwerij-bediende, M. Brignon en een officier, M. Wenghel, werden getroffen. M. Brignon, doodelijk gewond, is eenige uren later gestorven. M. Wenghel, aan den bil gewond, zal zeker zijn been moeten verliezen. Het onmiddelijk ingestelde onder zoek heeft bewezen dat de moordenaar zekere Richard Kaufman is, soldaat bij de jagers, in garnizoen te Saverne. Daar uit het onderzoek der wonden, zegt het Journal des Rébatsgebleken is dat zij veroorzaakt werden door oorlogs wapens, dacht men eerst dat de moord bedreven was door tolbeambten-bosch wachters. De meeste dagbladen deelen zaterdag morgend enkel het Havastelegram meê. DE (2® Vervolg.) Zij zijn gaan drinken in de herberg van Marek eD daar de kapitein fransch sprak, heb ik bera niet verstaan. En wat zegde bij Hij sprak van ijsschollen die zoo groot als bergen waren, die dreven op gindsche zeëen en die de schepen verbrijzelden! Heeft hij er gezien. Hij heeft er gezien. En hij heeft van schipbreuken hooren spreken Neen, maar op zijne terugkomst heeft hij wrakken die het wat6r mede spoelde, ontmoet. Wrakken En op eene der plankon stond geschreven De Sinte Picter Het bericht var. Anaïk Timor was een don- ierslag. De boerinnen lieten hunnen spinrok ken vallen. De Sinte Pieler herhaalden al de stemmen hij heeft gezegd de Sinte Pietcr. Anderen doen dit reeds volgen van hunne denkwijze. Het is niet waarschijnlijk, zegt Figaro, dat hier met voorbedachtheid is te werk gegaan. Laten wij echter de vaderlands liefde op weerdige wijze verstaan. Geene oploopendheid kalmte en betrouwen in .ons goed recht. De Gaulois kan het volk niet genoeg tot rust en stilte aanmanen. Vergeten wij niet, zegt het blad, dat de goede afloop der zaak Schnscbele aan onze weerdig- heid te wijten is. De XIX0 Siècle eischt dat de regeering recktsherstelling vrage op klinkende ma nier. De Autorité zegt dat een onderzoek niet voldoende is. De regeering moet zoo voorzichtig mogelijk te werk gaan, doch de voldoening eisciien, waartoe Frankrijk recht heeft. Indien wij zwegen, zou de vrede er niets bij winnen. Daar de dagbladen niet verschijnen 's maandags, werd het incident te Raon nog niet besproken in de pers. Een ooggetuige vprhaalt Met 5 jagers bevonden wij ons op jacht in liet bois Sauvage. Wij gingen door het woud, nabij de grens, toen van duitsche zijde, op een 30tal meters van den franschen grond, drij schoten weêrgalmden. Ik ben als bij mirakel ontsnapt, daar ik vooruitging. M. Fridoul, prokureur- generaal te Nancy, heeft het onderzoek geopend, met de parketten van St-Dié en Genève. Raon-l'Etape, 26 sept. De duitsche soldaat die de geweer schoten loste en tot hulp diende aan de boschwachters tegen de wildstroopers, verklaart drij jagers verwittigd en slechts na deze vruchtelooze sommatien gescho ten te hebben. Hij zegde te hebben ge hoorzaamd aan een algemeen konsigne. De jagers verklaren geene enkele ver wittiging te hebben gehoord. Volgens hen stond de soldaat achter eenen boom verscholen De Pays, fransch bonapartisch dag blad, zegt dat het konservatieve bondge nootschap in de Kamers niet meer moge lijk is sedert het manifest des graven van Parijs. Elke Orleanist, die met de hulp der konservatieve keizersgezinden naar de Kamers zou gaan, ware een Constitu- ant te meer voor de uitroeping van het koninkdom. Engeland. Drij kandidaten. Vol gens den Times zou de Porte op dezen oogenblik een voorstel bestudeeren, na melijk dat van eenen russischen kommis- saris in Bulgarië te zenden, ten einde de kiezingen der groote Vergadering bij te wonen, en in de Sobranje drij kandidaten voor den troon aan te bieden. M. Stamboeloff denkt dat het bulgaar- Van Tréguier. Hebt gij wel verstaan Zijl gij zeker Zeker. Een geschrei van wanhoop barste uit. Ik was getroffen geweest gelijk de vrouwen door dees onverzien nieuws, maar de grimlach der oude bedelares gaf mij mistrouwen. Gelooft haar niet riep ik uit zij wilt u verschrikken... Zij is dronken. En mij tot Timor wendende Gij hebt den engelschen kapitein niet gezien. Men heeft u niet gezegd dal de Sinte Pieter schipbreuk geleden, gij liegt, kwade groak'h. Bij het hooren van dezen naam die in Bre- tanjen het slechtste slach van heksen beduid, glinsterden do oogen der bedelares en zij riclite het hoofd met een wild gebrom. Zoo zoo het is op die wijze dat de edelman aan de oude Anaïk spreektIk lieg, ik ben dronken Ileweldat de vrouwen van hier dc leekens te raden gaan Dat zij hooren of het water van de zee met met een droppel seffens aan de voet van hun bed valt Dat de gene die het witte brood van drij koningendag gebrokeD hebben, zien of het paart van den afwezigen niet bedorven is(t)... Ah Timor is eene groak'h 't Is wel't is wel! God zal aan den edelman eu aan de vrou wen antwoorden, God heeft tusschenteekens, en de versmoorde zullen kunnen spreeken... Hoort onderbrak Dinah, die opgestaan (1) Voorspellingen die, in de oogen der Bretanjes, den dood der afwezigen aanmelden. sche vraagpunt te ver gekomen is, om dergelijk voorstel aan te nemen. Het goe- vernement van den prins, heeft hij ge zegd, is niet voornemens welk voorstel dan ook aan te nemen desnoods zal het zich tegen elk voorstel verzetten dat men aan hetzelfde wil opleggen. Opstokerijen. Men bericht uit Wee- nen aan de Times dat russische zende- jingen de oeverbewoners van den Donau in opschudding willen brengen doch zij vinden geen gehoor bij de boeren. De korrespondent van de Daily News te Sofia, beweert dat een gouverneur zal gezonden worden in Bulgarië, wiens zen ding drij maanden zou duren. Die maatregel zou genomen zijn op voorstel van prins von Bismark en M. Kalnocky. Te Sofia denkt men dat derge lijk voorstel met verontweerdiging door de nationale partij zal verstooten worden. Uit Berlijn wordt gemeld aan den Stan dard dat Duilschland zou genegen zijn zich te voegen bij Frankrijk, Rusland en Turkije, om te beproeven of Engeland, Oostenrijk en Italië kunnen gewonnen worden voor het benoemen van eenen russischen prins tot gouverneur van Bul garië, bijgestaan door een oostenrijk- schen en een turkschen komrrissaris. Dezelfde depeche doet verstaan dat zoo gauw de Sobranje zal bijeen gekomen zijn, zij Bulgarië en Rumelië tot een ver- eenigd koninkrijk zal proclameeren. In Ierland. Eene botsing heeft plaats gehad te Fermoy, tusschen de policie en de menigte, tijdens eene redevoering van den afgeveerdigde Tanner. 14 burgers en eenige konstabels worden gewond. Toen later de policie van Mitchelstown ter versterking kwam, werd zij op woe dende wijze aangevallen, zoodat er eene nieuwe botsing ontstond, waarin nog maals gewonden waren. M. O'Brien, na zijne invrijheidstelling, was naar Limmerick vertrokken. Zater dag is hij langs eenen binnenweg, ten einde niet door de policie gezien te wor den, naar eene meeling gekomen, gehou den in een huis nabij Mitcheltown, en waar hij het woord zou voeren. De redenaar zegde dat men de National League niet kon afschaffen, zonder de gansche iersche natie in de gevangenis te werpen. Hij sprak ten slotte zijn vertrouwen uit in Gladstone en het engelsche volk. Om die meeting te houden had men de meeste voorzorgen genomen. Eenige pachters brachten de politie op een valsch spoor, terwijl in tusschentijd de anderen in de bovenkamer van een huis vergader den. Met eene leer ging men naar boven, terwijl beneden alles gebarrikadeerd was. De policie kon dus niet tot in de meeting komen, zonder de woning ie belegeren. was, bleek en de wezenstrekken ganseh ont steld. Wij spanden de oor. Een zang kwam zich te verheffen door het gebrul van het tempeest. Hij wierd weldra duidelijker, naderde meer om meer, cn, de wind eene poos ophoudende konden wij s'.emmen onderscheiden die het lied der zielen herhaalden. Ouders, broeders, vrienden, in Godsnaam, hoort ons, helpt ons, indien er nog medelij! den in de wereld is. Al degene die wij gevoed hebben, hebben ons sedert lang vergelen. Degene die wij bemind hebben, hebben ons zonder mede- lijden verlaten. Gij rust daar zacht; de arme zielen hebben het kwaad. Gij slaapt in eenen diepen slaap, do arme zielen waken in het lijden. Wij zijn in de vlammen vuur op onze hoofden, vuur onder onze voeten vlammen boven, vlammen beneden Bidt voor de zieleD. Van de eerste woorden af dezos naar gezang waren al de vrouwen opgestaan in eenen on- uiisprckelijken angst. Ik zelf, getroffen door dit slach van antwoord aan de aanroeping van Timor, was beweegloos blijven staan en als begoocheld maar hoorendc de stemmen zich verweideren.sprong ik Daar de deur van de hut en ik deed eenige stappen buiten. Zoo wijd mijn oog de nacht kon doordringen ontmoette het niemand in het dal, de sneeuw viel stil voort en voort brieschte het orkaan op den berg. Gedurende gamcb dit tooneel was Anaïk Wat droeve tijden beleven wij Bijna eiken dag brengt zijne misdaad mede en welke misdaden De afgrijselijke moorderijen met de grootste koelbloedig heid, met de domste onverschilligheid en met de wreedste onmenschelijkheid ge pleegd Men schrikt zijn dagblad te ope nen uit vrees van er in groote letters te zien prijken A fgrijselijke moord hier, ongehoord bloedbad daar. Over eenige jaren kwam men in ons vaderland zoo veel moorden niet tegen op eene maand als nu op eene week, ja op drij dagen, zonder te spreker, van de diefstallen, de inbraak, de plunderingen de aanrandingen die dagelijks meermaals gebeuren. Wat mag daar toch de oorzaak van zijn De grootste, de bijzonder ste oorzaak is dat er bij velen weinig of geen geloof meer te vinden is Eens dat de mensch niet vastelijk ge looft, als hij God niet meer aanziet als de looner van het goed en de straffer van het kwaad, als hij zich voorstelt dat er na dit leven geen leven zal volgen, als hij aan zijne ziel twijfelt en zegtdood al dood, dan is hij bereid om de schroomelijkste schelmstukken te bedrijven Iedereen voelt het, en de dagelijksche ondervinding leert het onsklaar.dat de mensch genegen is tot het kwaad van zijne jonkheid af. De driften in de kinds heid smeulen als vuur onder de asch, worden allengskens grooter en gevaar lijker naarmate zij voedsel vinden, naar mate zij voldaan worden Degenen die twijfelen aan het geloof of het geloof ver loren hebben, geen hoop meer hebbende op belooning of geene straf meer vree- zende in het ander leven, en zich niets meer achtende dan de onredelijke dieren, lossen den vollen toom aan hunne bedor ven® driften, en gaan over tot de schro- melijkste euveldaden. Want de driften zijn als een brand die, hoe heviger hij is, hoe meer voedsel hij noodig heelt. En wat veld heeft 't ongeloof of de vrij denkerij sedert korte jaren niet gewon nen Iedereen moet bekennen dat zij met groote schreden zijn vooruit gegaan. Doch, moet u dat verwonderen Geenszins, als men bemerkt wat de geest des kwaads in het werk legt om de kristenen en bijzon derlijk de katholieken te bederven De vrijmetselaars door den duivel opgestookt sparen geene moeite om de Kerk en hare leer ten onder te brengen Laster leugen, bedrog, slechte boeken en schrif ten, dagbladen, spotprinten, liedekens bewaarscholen zonderkristelijke leering, lagere scholen zonder God, middelbaar onderwijs ingericht om al wal godsdien stig is te bestrijden en belachelijk te makenenz. Ziedaar wat de hel sedert eenige jaren Timor alleen ongevoelig gebleven. Als ik we der binnen kwam, vond ik haar rechtstaande en de vrouwen die haar omringden aansta rende met eenen zegepralende blikdezen blik vestigde zich eensklaps op mij. Ah ah 1 ik was zinneloos, riep zij uit Men zegde daar seffens dat de oude Timor gelogen had En zij heeft het tegenstrijdige nog niet bewezen hernam ik, terwijl ik zocht mijne ontsteltenis te verbergee. Heeft dan de edelman de stemmen niet gehoord Ik heb pelgrims of reizigers gehoord, die voorbij gingen en een geestelijk lied zongen. Zij bezag mij met verwilderde oogen en schudde haar hoofd. Wel zegde zij zoo spreekt men in de stad, in de stad waar men niet aan de zie len gelooftzij aanzien hunne dooden als honden die ganscli en geheel rotten in den pul waarin men hun gestoken heeft. Wel. wel. God zal de heidenen leeren het geen hij doen kan De edelman mag zeggen dat degene die daar voorbij gegaan zijn do versmoorde van de Sinte-Pieler niet waren. En de edelman zal gelijk hebben on derbrak eene ernstige stom. Ik draaide mij om eene spinster stond op den dorpel. Al de vrouwen rechteden zich op, al roe pende De pastoor 1 heeft uitgebroeid, en waar wij nu de vruchten van zien te voorschijn komen. Ja, de kanker der zedenloosheid is diep in de samenleving gedrongen Sla eens uwe oogen op de rijke geuzen die, door hun losbandig leven het volk ontstichten. Zij zien naar kerk of kluis meer om, zij spotten met den godsdienst en al wat heilig en eerbaar is. Die ge trouwde heer is met zijn wederhelft niet meer te vreden, hij heeft hier of ginder kijkers met losse duivinnen en daarmeê nog niet voldaan, beloert en bespiedt hij de huisvrouw van zijnen vriend, soms van zijnen werkman, om ze te verleiden en ze te bederven. Zie die rijke jongelingen, van deftige ouders geboren, nu geus geworden, loo- pen en zwieren met dochters en vrouwen zonder aanzien, zij kleeden en onderhou den haar, zij schamen zich ziet er mede opentlijk te wandelenzij begeven zich naar hal en danskroegen, en verbrassen en verslempen bij heele hoopen geld. En zoo gebeurt hetdat men jongelieden van de werkende klas tegenkomt die nog met gelot hebben, en die reeds hunne bijzitten hebben, en die voor niets achter uit gaan. De godsdienst uit het hert genomen maakt den mensch tot alles bekwaam Vroeger zegde men, en met reden, dat een dorpspastoor meer vermocht om het volk te verzedelijken dan 100 gendarmen! Maar nu dat het volk door de vrijmetse larij bedorven is, hebben vele menschen geen vertrouwen meer in de pastoors, en den godsdienst bespotten zij. Wie zal nu dit volksken tegenhouden Zal het zijn het gerecht De gevangenis of de gen darmen O neen, men zal wel middel zoeken om aan deze te ontsnappen, zij zijn immers niet overal tegenwoordig en men zal de zaak zoo fijn trachten te overleggen dat het niet zal uitkomen. En zoo zien wij de grootste schelmen eu moordenaars loochenen, onbeschaamd loochenen en op alle wijze beweren dat zij onplichtig zijn, al schijnt hunne plich- tigheid zoo klaar aan ieders oogen, als de zon in den klaren dag. Denkt maar eens aan de Peltzers. En indien het nu reeds zoo slecht gaat wat zal het zijn als de jongelingen en dochters in scholen zonder God en door meesters zonder geloof opgebracht hunne bedorvene vruchten aan de samenleving zullen geven De tijd nadert (Landbouwer.) Wij knippen uit de bezondere corres ponded van het Handelsblad De Congo-zaken geven den Koning veel onrust. De vrije Staat, welks souve- rein hij is,wordt door Araben overvallen, die er openlijk den slavenhandel drijven. Deze naderde laDgzaam en wierp een stren; gen blik op Timor. Wat komt gij bier doen? - vroeg hij haar op eenen sturen loon. - De arme beeft het recht le gaan overal waar er eee stuk brood is en kristenen zijD, antwoordde de bedelares met misnoegen. Het is de hongor niet, hernam de dorps herder het is de vreugde een slecht nieuws aantebrengen dat u zoo laat ia deze wegen geleid heeft. De bedelares heeft dan de waarheid ge zegd - riep Dinah met eene hijgende stem, Neen, niet gansch antwoordde de priester. - Hoe? - Het engelsch schip lol Treguier aange komen heeft niet alleenlijk het nieuws van het vergaan van de Sinle Picter aangebracht maar ook dagene die het gered had. Gered.... zij zijn gered.... Ten minste gedeeltelijk, hernam de priester. Als de schipbreuk plaats had, be loofden zes manDen, indien zij ontsnapten, van barvoels te komen en gansch omsluiert de mis te booren die ik voor hun doen zoude aan den altaar der heilige Maagd. En die zes daar. Zij hebben overleefd. Waar zijn zij Gij komt hen te hooren voorbijgaan. De vrouwen wilden buiten de hut springenj (Wondt voortgezet.

De Denderbode | 1887 | | pagina 1