Terugblik in 't verledeue, Birouwerijschool. ESPLAAADEPLEIN Onze geëerde lezers zullen zoo met een oogslag den gedurigen vooruitgang onzer moederstad kunnen afmeten. Opbrengst ten profljte van den Staat. Jaren. Bevolking, Pcrsonnele Patentrecht belasting. 1866 18,780 49,849,62 19,096,80 1870 19,657 52,941,67 21,047,21 1875 20,210 54,238,20 19,586,26 •1880 20,679 58,299,57 26,935,30 1885 22,431 65,853,11 27,941,02 1886 22,891 66.308,48 29,081,94 Ziedaar, geachte medeburgers, hoe ons Aalst kwijnt, uitsterft en allengskens een beggijnhof wordt, sedert dat de katholieken de stad besturen Wij vragen het aan de slimmerikken uit Dendergalm en Verbondindien onze stad Aalst sedert 1866 kwijnt,wat zou er, volgensu, moeten gebeurd zijn om haar te doen bloeien Wat zoudt gij gezegd hebben indien onze bevolking ware verminderd, indien een groot deel der huizen in de stad on bewoond waren gebleven in plaats van op eene gevoelige wijze te vermeerderen? Allons, blinde Argus, vaagt uwen bril af, en antwoord ons Maar beelt u toch niet in, volgens uwe gewoonte, dat, omdat gij te lui zijtom te werken en, naar uw schrijven te oordeelen, schijnt op uw tandvleesch te loopen, ja, beelt u toch niet in dal gansch Aalst in den zelf den bedenkehjken toestand verkeert dan gij- Intusschen zullen wij u nogeenpotieke gereedmaken, om te doen zien dat de stad Aalst zich onder alle opzichten maar heeft beginnen te ontwikkelen, sedert dat het kiezerskorps van 1866 het goed ge dacht heeft opgevat van uwe geusche vrienden met bunnen ganschen aanhang van sleepdragers van 't stadhuis te vagen! Gedurig beweren de liberale schrijve- laars uit Dendergalm en Verbond dat er beden op ons stadhuis konkelfoes omgaat, en dat er bijgevolg controle noodig is. Zoo de duivel is betrouwt bij zijne gas ten. Immers toen de liberalen hier op ons stadhuis troonden, bestond er konkelfoes op den hoogsten graad, en omdat hij er alsdan heeft bestaan moet hij er, volgens hen, natuurlijk nog bestaan. Weest gerust, heeren, wanneer de ka tholieken zullen gedwongen zijn het be stuur te verlaten, zullen de stedelijke archiven geene sporen nalaten van geld verspilling en dus nog veel minvan schan dalige geldverbrassingen gelijk deze van 1856, ter gelegenheid der leesten van den IJzerenweg. Ja, van schandalige geldver- brassing men kan niet meer, wanneer het geld der stad met volle handgrepen, als om zoo te zeggen,den vreemdeling werden toegeworpen. En nogthans onze meesters van toen waren zoo mildadig niet als het bunnen eigen zak afging. Maar wat is 't, de lijden waren zeker slecht voor hen en 't mocht er niet af om zich aan een dagblad te abonneren. Daarbij komt het zeker dat alsdan een abonnement op L'Indépen- dance Beige door de stadskas werd be taald... 't Was een dubbel profijt 1° de gazet voorniet2° niet verplicht zijn een borreltje of kappertje te gaan drinken om ze te kunnen lezen.... Doch 't is ter gelegenheid van de fees ten des ijzerenwegs dat 't meeste geld werd verslonden. Men ging er eene bezondere leening voor aan van 15 duizend franks en men kwam er op verre na nog niet meê toe. En zoo komt het dat wij heden nog voor die verspillingen moeten betalen. Maar ook men ging nen gang met onze centen De Maatschappij van Harmonie kreeg zoo maar eene toelage van <luizen<J franks voor een enkel concertje, dat, zoo wij het ons wel herinneren, weinig beteekende. In den hof van 't stadhuis werd er door een vreemdeling zekere .1. Pierru ondernemer te Gent, een pavilion opge slagen dat fr. 2950.00 verslondt. 't Was duur, ja, peper duur voor dat kot Aan M. De Saegher, bleemist te Gent betaalde men voor een mandje bloemen en eenige boompjes tol versiering der zalen fr. 700,00. Aan M. Matteau, professor van dans te Brussel wierp men 570 franks toe, om de flikkers te dirigeren die onze liberale geldverprossers ter groote zaal van hel stadhuis sloegen. Aan M. Becquaert, decorateur te Brus sel, telde men 3200 franks af voor de decoratie der danszaal. Water ter dezer gelegenheid geëten en gedronken is geweest aan 't buffet der danszaal en elders daar zal nooit geen haan meer over kraaien, want men heeft er voor gezorgd Eene ringsleking te paard werd ook gegeven en by M. Bouvier te Brussel kocht de stad eene penduul ter waarde van fr. 230. Hebben wij geen gelijk te zeggen dat het geld met volle handgrepen den vreem deling werd toegeworpen. En er waren nogthans alsdan bekwame nijveraars en ambachtslieden genoeg in onze stad te vinden om al die werken uit te voeren hier door vreemdelingen verricht. Maar de Aalstenaars werden verstoo- ten, meestal omdat ze katholieken waren. En die liberale heeren zijn het nu die liet tot eene grief aan ons Katholiek Be stuur maken zich thans en thans wan neer de noodzakelijkheid het vereischt en men niet anders kan zich voor de stads- leveringen tot den vreemde te wenden. Waarlijk men moet alle schaamste vrij wezen Medeburgers, die liberale geldvcrbras- sers zijn bet die u heden komen vragen hen nogmaals met u vertrouwen te ver eeren. Men zal u zeggen hebben onze voorzaten misdaan 'tis onze schuld niet, wij zijn ten meerderen deele nieuwe man nen. Doch verliest de vos zijn hair, hij ver liest toch zijn streken niet. Zoo is 't met de liberalen gelegen, altijd en overal zijn zij de zeilde mannen. Immers men ga den toestand der steden na waar de liberalen meester zijn op 't stadhuis en wat bestatigt men De eene leening wordt 11a de andere aangegaan, de stedelijke geldkas zit in den krot en springends gereed en de burgers gaan er onder last der belastingen en rechten van allen aard gebukt. Ondanks de millioenen en millioenen der laatste leening staat de stad Brussel, dank zij de schandalige geldverspillingen der liberalen, voor een tekort van 1 1/2 millioen franks. Te Antwerpen,te Gent, te Luik, te Namen, te Bergen, enz. enz. is de fmancieele toestand niet veelbeter dan te Brussel. Onze tegenstrevers zeggen dat wij ons hier met den toestand der andere steden niet moeten bekommeren. In zekeren zin, ja, maar wij denken het hoogst noodzake lijk de aandacht onzer geëerde medebur gers er op te vestigen en hen toe te roe pen Zietdaar hoe de liberalen met de centen der burgers te werk gaan, hoe zij ze in wissen en roeien verknoeien en weest dus op uwe hoede dat die zelfde soort van geldverkwisters hier niet meester worden tot groot nadeel van uwe eigene geldbeurs Ons Jefke Zullen ze lutteren, onze liberalen, 0 zullen ze niet lutteren zietdaar de vraag die de Aalstenaars zich sedert acht dagen stellen. De eenen zeggen ja, de anderen zeggen neen deze spreken van eene volle lijst, genen spreken van eene gedeeltelijke lijst, zoo eenige mannen. Een schrijven uit Aalst aan L'lndè- pendance Beigevan Brussel toegezonden zegt dat ons Jefke zal lutteren al ware hij gansch alleen. Dat is ook ons gevoelen, want ons Jefke is al reeds op voyagie om zijne kan didatuur te reeemmanderen. Wij weten uit eerste bron dat hij reeds naar oude gewoonte, de passie heeft ge predikt bij een onzer politieke vrienden waar hij meestert. Hij sprak zijne schoon ste woorden en trok zijne lieftalligste muilen (En men weet dat hij eene vol ledige collectie van muilen bezit) om te verkrijgen dat zijn zieke toch voor hem zou kiezen. Een vraagske Jefke Waarom zorgt gij altijd voor u eigen Als een katholieke kandidaat zijne kandidatuur recomman deert, spreekt hij niet alleen voor hem maar ook voor zijne medekandidaten. De politieke eerlijkheid en rechtzinnig heid vereischen zulks Waarom zijt gij toch zoo zelfzuchtig Ah wij begrijpen u, kleingeestig vent je, gij wilt absoluut bovenliggen, zooniet, helaas boven de katholieken dan ten minste toch boven uwe liberale medekandi daten. Wat edel gevoel Wat de hoog moed toch doen kan A propos van ons Jefke, vertelt men ons eene fijne grap. Jefke schreef deze week aan eene dame dezer stad eenige pillekens voor. Op 't oogenblikdat de zieke dame hare pillekens moest innemen, had zij verge ten hoeveel zij er in eens moest gebrui ken. Wacht een momentje, vrouw, sprak haar man, ik zal spoedig de meid zen- den met een briefje om hetaan menheer Jefte vragen. Zoo gezegd, zoo gedaan. De meid liep naar 't huis van den dok tor. Geen Jefke te vinden. Men zond haar naar... «DeDendergalm» in de Korte Zoutstraat, alwaar, volgens de geburen, ons Jefke zit te broeien. 't Ventje is er bijna niet weg om zijnen zieken Dendergalm te koesteren of te verzorgen. Tok tok tok is menheer Jef hier 1 Ja, dochterke, kom maar binnen. De meid gaf het briefje af aan Jefke,die gebogen zat over een bekrabbeld stuk papier. Jefke leest het briefje, luidende: «Men- heer Jef, hoeveel bollekens per uur, als 't u belieft En Jefke, met het blauw potlood waar- meé hij bezig was een artikel van Argus over de «Bokken» te corrigeren, schreef onder de vraag, het volgende antwoord Drij bokken per uur !?t!?f De arme dame, toen zij hiervan lezing nam, viel bijna kwalijk En niet te verwonderen drij bok ken per uurMerci Dit. historieke is echt wij hebben het briefje gezien. Niet slecht gevonden, in alle geval, kon Jefke, zoo dagelijks aan zijne zieken eeni ge bokken doen inslokken ze waren uit zijnen weg.... en als dit zoo veertien da- j gen kon duren zou zijnen triomf verzekerd wezen. Ër zal dusop te letten vallen voor Jefke. Wij kennen eenen doktor, die in zijne j verbaberatie eene mosterdplaatster voor schreef voor eene bloedende wonde Bij het ter pers leggen vernemen wij aardige dingen De lijst onzer liberale kandidaten naar L'Indèpendance gezonden (zonder twijfel door Jefke zelf) schijnt maar eene vossenstreek van 't ventje te wezen, un ballon d'essai Naar het schijnf zouden onze jonge liberalen, onze progressisten, van de oude pijpenkoppen a (zoo noemen ze Jefke en zijne sleepdragers,) niet meer willen. Wij mogen ons dus verwachten aan eene lijst Ftiberona. Allons geëerde lezers, couragie er zal nog te lachen vallen Maar met al dat, ziet ge wel, riskeert ons Jefke van zijnen zoo betrachten Cha- peau-Claque in eene slaapmuts te zien veranderen Arm Jefke, ga InschrijviEg voor 't Vinkmaaike. Opbrengst der vorige lijsten fr. 9,53 Als de liberalen arm zijn, Argus dat ze ook confreriën inrichten, 0.05 Zijt ge misschien verveerd dat uwe mannen zoo veel geloof in de liberale leerstelsels niet zouden hebben 0.05 Men richte bijvoorbeeld een vereeDi- ging in van T vuil hemd dat zal wel pakken bij de liberalen, 0.05 Ge weet ge wel «lat ze niet vies zijn gevallen 0.05 Drij centen voor 't Vinkmaaike, ®.06 Willen lutteren en bijna geene kan didaten kunnen vinden, 0,(0 Maar 't is voor Jefke eene flut zei Mei Eene flut zei Mei0,05 Om 5 centiemen couragie voor de liberhaters, 0,05 Nu, dan toch... 't rechter been der broek van den koperen is nu weêr te kort, dus nog 0.10 Omdat...(Nog eens gezegd geen klod den met historietjes van liefdes betrekkingen hebben wij geen za ken,) 0.15 Nog om 5 eens olie voor 't liberaal lanteerntje om kandidaten te zoe ken, 0.05 Wat affairens heeft de koperen in de werkhuizen der statie?... Is hij nu opzichter geworden, want vrijdag morgend 30 september om 8 1/2 ure deed hij er zijne ronde Zeg eens M. de statie-overste 0.10 Dat blinde Argus wierook brande in zijne keet, 't is er noodig, 0.05 Omdat Genevertuit uit Den Dender galm toch zoo boos is ter oorzake van de wet op de dronkenschap.' 0.05 Wij, om genade smeeken ge zijt er wel meê Argus... 0.05 O heeren liberalen kandidaten, er is geen lieve heeren aan, in den azijntobben moot ge 0.05 't Vinkmaaike beknibbelt onder andere dat men reeds op de Damlaan, lusschen de Zeebe»gsche brug en het Sas, eenen kasseiweg heeft gemaakt, wanneer die baan in langen tijd niet zal gebruikt kun nen worden. Waren de liberalen dus aan 't besfuur geweest ze zouden dien kasseiweg niet gemaakt hebben. Ehwel, de liberalen zouden hier weêr de belangen der stad verwaarloosd hebben gelijk het overigens altijd hunne gewoonte is geweest. Immers, indien den bedoelden kassei weg dees jaar niet gemaakt werd, dan verloor de stad haar recht op de toelagen van Staat en Provincie. Deze nalatigheid zou de stad eene som van 20 duizend 50 franks hebben doen verliezen. En onze katholieke bestuurders hebben er voor gezorgd dat de stadskas dees verlies niet zou ondergaan. Maar wat willen wij zeggen De liberalen waren hier 18 jaren aan 't be stier en ze wisten alleens nog niet dat Staat en Provincie in 't leggen van nieu we steenwegen tusschenkomen. Gedu rende die lange 18 jaren, legden zij om 1800 franks nieuwe kasseiwegen en ver zuimden hunne vraag van tusschenkomst bij Staat en Provincie in te dienen.... Wat slimmerikken toch En jannen die zooveel proeven van onkoinde in bestuurlijke zaken geven,zou den hier willen meester worden Mis gepierd, heeren De dagbladen hebben gemeld, dat de katholieke Hoogeschool het iniatief heeft genomen voor het stichten eener brou- werijschool. Deze zal in October geopend en aan de landbouwschool gehecht wor den. Het belang dat de brouwerij in België altijd gehad heeft, de onwikkeling die zij neemt ten gevolge der nieuwe voordeeli- ge wet van M. Beernaert, de neiging die er bestaat om onze biersoorten naar den vreemde uit te voeren, maakten het stich ten dezer school op den voet der duitsche scholen schier noodzakelijk en alle brou wers, die hunne belangen en die der bel- gische bierfabrikatie begrijpen, zullen die onderneming goedkeuren. De leergang bevat drie studiejaren. Het eerste is gewijd aan de algemeene scheidkuude en praktische oefeningen, plantenleer, mikroskopische oefeningen, werktuig- en teekenkunde. Het tweede jaar, de scheidkundige ontledingen, en de volmaking der hooger genoemde studiën, terwijl het derde, het uitsluitend pratisch, de toepassing van al deze studiën zal bevatten. Dit zal eene grondige studie zijn op de bierfabrikatie, de werktuigen en toestellen die in deze nijverheid gebruikt worden, de ziekten van het bier, de fiskale wetgeving, de wetten op de handelsmaatschappijen, de technische boekhouding, ontledingen, proefnemingen, 't bezoeken enbestudee- ren van belangrijke brouwerijen. Men ziet dat dit onderwijs eene leemte in ons land waar 2000 brouwerijen zijn, zal aanvullen. Het is stellig noodig dat de belgische brouwerijen het monopool van het bin- nenlandsch verbruik moeten trachten te bekomen en zoo den nulleloozen invoer van vreemde biersoorten beletten, often minste aanmerkelijk doen afnemen. De inrichting zal hoofdzakelijk voor doel hebben de goede faam van ons nati onaal bier te houden staan, door de toe passing der lot nutoe ongekende stelsels. Het is door deze middelenalleen.dat men de nationale nijverheid eenen hoogen trap van volmaaktheid zal doen bereiken, en hem te gelijkertijd eene buitengewone ontwikkeling zal bezorgen. De ingangsexamen zullen plaatshebben den 4 October in het lokaal der landbouw school. Voor inlichtingen wende men zich tot professor Lecart, Weezenstraat, 49, te Leuven. HANDEL EN NIJVERHEID. Congntabak. Een nota van kapitein Van Gele in de Mouvement Gèographique verschenen, meldt het volgende over de tabakskulluur in de Congostreken. De tabaksplant wordt in al de streken van Congo gewonnen, te beginnen van den lageren Congototaan den samenloop van de Mongalla. Ook beslaat zij in Oeban- g>- De meest gezochte soort is die, welke zeer ongepast den naam draagt van Lou- koléla zij wordt voortgebracht door de Batékés, die den tegenoverliggenden #e- ver, aan de Franschen behoorende be wonen. De tabaksoorten van Kintamo en Ma- nyanga hebben geur, maar zijn wrang. Die van Kwamocth is zeer zwart zij is zoo vol nicotine, dat zij bedwelmend werkt. Die van den evenaar is goed ik geloof dat de grond daar uitmuntend ge schikt is. Die van Oemangi is geheel zon der geur en zeer licht. Wil dit nu zeggen, dat de grand der Batékés alleen voor den bouw dezer plant geschikt is Ik denk het niet. Ik geloof eerder dat het verschil der soorten be slaat in de wijze van toebereiden. Te Manyanga wordt zij in losse blaêren verkocht het lijdt geen twijfel of op die wijze moet er veel van de geur verdam pen, zonder te rekenen, welk nadeel de inwerking van de lucht zelf nog aan- den plant kan te weeg brengen. Aan den evenaar, waar de tabak goed is, wikkelt men hem in een bananenblad en vervolgens omwindt men ze met eene koord maar het zijn alleen de Batékés, die in de wijze van bewerkinguitmunten. De blaêren worden sterk geperst, tot eene soort van wordt gerold, met ban- aanblaéren en koord omwikkeld dan wordt die worst met houten pinnekens vast gestoken. In Oebrangi, waar de tabak wezenlijk slecht is, wordt zij per handgreep ver kocht, zonder de minste bewerking on dergaan te hebben. Verder deelt kapitein Van Gele nog meê dat er tusschen Kwamoeth en den evenaar, door de Bayarizi in 't geheel geen tabak geplant wordt, niet omdat zij hem niet willen, maar omdat zij zich uitsluite- lijk op de teelt van manioc toeleggen, waarvan zij overgroote velden bezitten. Zij ruilen deze manioc tegen den tabak der Batékés, en drijven op die wijze een levendigen handel. RECHTERLIJKE KRONIJK De ramp van Quaregnon voor de rechtbank. Onze lezers zullen zich nog de schrik kelijke bijzonderheden herinneren van de mijnramp, die den 5 meert van dit jaar in den pul La Boule plaats had en het leven aan 113 slachtoffers kostte. Het leste lijk werd slechts achttien dagen na de ramp opgehaald. De openbare liefdadigheid van gansch het land heeft in de eerste behoeften van de overblijvenden voorzien, doch thans hebben deze met degenen af te rekenen, die de verantwoordelijkheid dragen. De rechtbank zal dus te oordeelen hebben op wie die verantwoordelijkheid wegen moet. MM. Augustin Tillier, bestuurder der werken, Nicolas Thauvoye, overste-ploeg baas, en Victor Urbain, ploegbaas, zijn in beschuldiging gesteld en zullen den 10 october aanstaande voor de rechtbank vau Bergen verschijnen. Vier overtredingen worden hun ten laste gelegd, waaronder deze, dat de voorgeschreven maatregelen voor mijnen die grauwvuur bevatten, niet voldoende genomen zijn. De bestuurder is daarenboven beticht geen voldoende controol gehouden te hebben, ten opzichte der mannen die in de mijn werkten. KONINKLIJK BESLUIT. Worden bij de Koophandels-Rechtbank van Aalst aangesteld Voorzitter M. Le Vionnois Desideer, koopman te Aalst. Bechter M. De Coen Gustaaf, bankier te Aalst. Bechter-plaatsvervanger M. S. Vanden Brempt, fabrikant le Aalst. Bij koninklijk besluit van 28 September wordt de heer Gregoire, ontvanger van Haeltert, in de zelfde hoedanigheid be noemd te Chenée, provincie Luik, en ver" vangen door M. P. Tuytschavers ontvan ger te Loochristy. KIESKRÜNIjk"" De berichten welke wij uit de verschei dene plaatsen onzes arrondissements ontvangen, doen voorzien dat met de aanstaande kiezing slechts in enkele ste den en gemeente zal gestreden worden, namelijk te Aalst,te Santbergen,te Ninove te Oultre en le Sint-Lievenshautera. In de vier laatste plaatsen zal de strijd hevig wezen. Te Moorsel, te Oordegem schijnen de liberalen de leer opgetrokken te zijn en voor 't oogenblik vaarwel aan 't politiek gezegd te hebben. De heer baron Edmond Whettnall is vrijdag te Hasselt lid des Senaats gekozen met 568 stemmen. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Te Sint Gooriks-Oudenhove is coadjutor be noemd de Eerw. Heer C. Burrick priester in het Seminarie. Do E. tl Potjau, oud-onderpastoor van Mater, is benoemd tot het verrichten der goddelijke diensten in het klooster der Broeders van S. Joannes de Deo te Sleidinge. De E tl. Huysman, directeur van het ge slicht der vïancolen le Lede, is algemeene be stuurder der Congregatie en van het huis van Dendermonde benoemd, als opvolger van den E. H. Carlier. Hij wordt to Lede vervangen door den E. H. Compeyn, onderpastoor van Steenhuizc, in wiens plaats benoemd is de E. H. De Corle, surveillant in het College van St- Nikolaas. De Eerw Heer de ia Croix, onderpastoor van Sint Martens Lierde, is hulpdirecteur benoemd van den Z. E. H. kanunnik Bracq algemeenen direcieur van al de kloosters der Visitatie. Hij wordt vervangen door den E H. Van Essche professor te Lokeren. Zijn benoemd voor de Colleges le S. Niko laas de E H. Spanoghe nutebeinze te Deinze de E. H. De Sutter nu te Geeraardsbergen te Geeraardsbergen de E H Vercauteren, en te Lokeren de E H Bouckaert, beide laatsten zijn leerlingen uit hel Seminarie. Stad -Valst. Kampstrijd met den dikken bal, Op zondag 2 October, om 10 1/2 ure voormiddag. Michiels tegen Van Ghysegem. Om 2 ure namiddag. Cola Van Mieghem tegen H. Verhulst. Om 4 ure namiddag. De twee winnende partijen* ALLERHANDE NIEUWS. Plaatsgebrek noopt ons verscheidene artikels tot latere nummers te verschui ven. Morgen zondag. Luisterrijke Wijkkermis, te Aalst Schaarbeek, Hoonegem en Sasken, Verschillige ver- makkelijke Volkspelen zullen ingericht worden en talrijke prijzen te winnen ge geven worden. De dagbladen vertellen dat eene oude dame, uit de hooge wereld, te Oostende in eenen pateekens-winkel trad en een glas malaga vreeg. De dame was niet te tevreden dat men haar liet wachten en men zich druk bezig hield met eene andere dame, die pas binnen getreden was. Het hinderde haar dat men haar scheen te vergeten en toen de on geduldige oude dame zag dat de pas bin- nengekome haar aanstaarde, zegde zij tot deze Ik verzoek u, Mevrouw, mij zoo niet te bezien ik ken u niet en uwe manier van mij aan te zien is mij zeer onaangenaam.De oude nobele Mevrouw wist niet wie zij voor zich had. 't Was de koningin Toen zij ingelicht was, viel haar hooge toon zij maakte duizende verontschuldigingen. Zij zegde van Carls bad le komen, zeer bijziende le zijn, en roemde nu de prinses Stephanie die daar zeer goed gezien was, om hare vriende lijkheid. Ja Mevrouw, zegde de konin gin, voor prinsessen in de vriendelijk heid eenen plicht. Voor de anderen is het een plezier dal de eersten zeer hoog schatten. De koningin ging weg en de oude dame zat als erg in de klem. Eene kudde schapen, die van de wei te Spa kwam, werd door eenen hond die er tusschen sprong, overhoop gezet. De verschrikte schapen vluchtten op de spoorbaan, op het oogenblik dat een trein voorbij snelde. Acht schapen wer den door de lokomotief vermorzeld en een groot getal anderen werden gekwetst. Diefstal en brandstichting. Te Sint-Lievens-Essche had dezer dagen een zonderling feit plaats. Eene woning werd de prooi der vlammen, onder de volgende omstandigheden De kommandant Denys, van de brigade van Herzele. was verwittigd dat er in de eerste gemeente een diefstal van linnen was gepleegd. I11 het onderzoek dat hij oogenblikke- lijk instelde, vernam hij dat de dieven niemand anders konden zijn dan de echt- genooten X... Hij ging naar hunne wo ning en werd slechts op zijn herhaald kloppen binnengelaten door de vrouw, die alleen thuis was. Toeu hij binnen was vroeg hij zonder omwegen om al het linnen te mogen zien, dat er in huis was. Dat kan mijn man u laten zien, antwoordde de vrouw, en hij werkt nu in 't veld. Wacht een oogenblik, ik zal hem roepen. Daar de kommandant geen mandaat had, was hij regelmatigheidshalve, ver plicht te vertrekken om later, wanneer de man thuis was, terug te komen. Doch toen hij eenige meters van daar verwijderd was, zag hij een dikken rook boven het huis opstijgen. De vrouw had het gestolen linnen in den heerd gewor pen en het vuur zoo hevig aaugewakkerd dat de vlam ook het huis in brand stak. De vrovw werd aangehouden en ter beschikking van het parket van Auden- aarde gesteld.

De Denderbode | 1887 | | pagina 2