NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Zondag 9 October 1887, 10 centiemen per nummer, 41ste Jaar, N° 2195, ABONNEMENTPRIJS ANNONCENPRIJS Lijsl dor Katlmliiie Kandidaten. De stad Aalst sedert 1866. DE DENDERBODE. Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijd in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutstraat, N» 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, tr. 1,00 Vonnissen op 3' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond.De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Cnfqne Saam. ARLST, 8 OCTOBER 1887. Kiezing voor den Gemeenteraad van 16 Oktober 1887. MM. De Wolf-Coevoet. Borreman Emiel. Meert-Schuermans. Limpene-Emiel. Liénart Karei. D© Gheest Victor. Claus Frans. Van Gysegtaem-De Kegel. Morgen Zondag 9 Oktober, om S ure namiddag, Algemeen© Ver gadering der Katholieke Kiezers, in den Kring De, VriendschapKorte Zoutstraat. De Katholieke Kiezers welke bij verge- telheid of door eene missing in hun adres, geette uitnoodiging ontvangen hebben, worden verzocht het tegenwoor dige bericht als eene uitnoodiging te aan - schouwen. Elkeen weze dus op zijnen post Politiek overzicht. Te Friedrichsruhe. Ziehier wat men in gemelde bijeenkomst zou besloten hebben, volgens den Figaro In geval van oorlog tusschen Frankrijk en Duitschland, verbindt zich het itali- aansch gouvernement drie legerkorpsen onder de wapens te brengen, en ze in de Alpen te zenden. Als Duitschland de overwinnaar is, zal het italiaansclie leger niet ii; de zaak tus schen beiden komen. Als het duitsch leger geslagen wordt, zal het italiaansche leger de grenzen over trekken. In alle geval van oorlog tusschen Fran- rijk en Italië, zal Duitschland dezelfde gedragslinie volgen. De Gaulois beweert dat men te Fried- lichsruhe over eenen oostenrijksch-rus- sischen-franschenoorloggesproken heeft. In geval van oorlog van Fraukrijk met Duitschland zou de rol van Italië hierin bestaan, dat het op de fiansche grenzen en in de forten een gedeelte van zijne legermacht zou leggen, die Frankrijk te land en te zee in bedwang zou- houden. In geval van overwinning krijgt Italië, Nizza en Savoie. Hel Verbond.—De Patruyan Parijs kon digt een artikel af vol bitterheid en gal tegen hetgeen er te Friedrichruhe zou beslist zijn. Vooral heeft het blad het op von Bismarck gemunt, die blijkbaar Frankrijk wil verbrokkelen in een aan staanden oorlog. Gelukkig zegt de Patrie zal Rusland dit niet dulden. Wat Italië be treft, dit wordt door der. kanselier blijk baar bedrogen dit land kan niet verge ten wat het aan Frankrijk, aan Napoleon III, verschuldigd is. Engeland. De verkiezing van een katholiek tot lord mayor van Londen, voor hel eerst sinds de dagen van Hen drik VIII geeft aan de Daily Telegraph een merkweerdig artikel in de pen, waarin het blad een terugblik werpt in den feilen tegenstand, welken nog in 1850 wijlen kardinaal Wiseman van zijne protestantsche landgenooten moest on dervinden, toen zelts eene verscherping der strafwet met groote meerderheid door het engelsch Parlement werd aan genomen, om den haat der no poperymen te bevredigen. Wie, zegt het blad, zou toen gedacht hebben, dat slechts één geslacht verder, al die dwaze verwoedheid zou vergeten zijn Zelfs in de betreurensweerdige ier- sche kwestie ziet men de godsdienstige vijandschap tusschen de beide zuster eilanden verdwijnen. Het schrikbeeld der a geestelijke machtsoverschrijding heeft al zijne kracht verloren Zelfs engelsche kollegien zag men bij de leste kiezingen hunne slem geven aan katholieke Ieren, zonder dat er in de strooibiljetten van de tegenpartij iets verschrikkelijks gezien werd. Ook de ritualisten, zoo gaat de Daily Telegraph voort, hebben er, door het overnemen van de gebruiken en de cere moniën der katholieke Kerk, veel toe bijgedragen om meer verdraagzaamheid op te wekken maar overal is men in dit opzicht veel verschuldigd aan de edele hoedanigheden en handelingen van Leo XIII, alsook aan kardinaal Manning, die door iedereen, zonder onderscheid van denkwijze, hoog wordt geschat. Men brenge deze woorden, door een protestanlsch blad geschreven, in verge lijking met de domme aanvallen onzer fransche of verfranschte belgisch liberale pers. Ierland. De Daily News deelt een hevig artikel meé tegen de regeering. Het blad beschuldigd de engelsche overheden in Ierland van zelf de moonlighters te hebben aangehitst in de zaak te Lisdoon- vara, waar de politie-agent Wheleban werd gedood. Het is, zegt de Daily News om een voorwendsel te hebben voor hare hatelijke politiek in Ierland, dat de re geering zich vernederd heelt tot het"op stoken van moorden Dit artikel van de Daily News veroor zaakt groote opschudding. De konservatieven protesteeren, ver klaren die aantijgingen valsch en bewee- ren dat de houding der londener glad- stoniaansche pers de Ieren tot den bur geroorlog drijft en alle regeering in Ier land onmogelijk maakt. en NOVELLE door HENDRIK W. FRANK. (I* Vervolg.) Onderlusschen doorschreed graaf Albrecht, de armen over de borst doorkruist, met lang- xamen stap de groote zaal van zijn kasteel. Fakkels, aan de wanden bevestigd, wierpen een somber licht op de zware gewelven, en teekenden de omtrekken van eene lange eiken tafel en ruw gebeitelde zetels. Halfbogen met fantastische sieraden overladen liepen rond de wanden en vielen neer op geringde halfzuilen. Diepe openingen, als vensters dienend, en met doorboorde sieenen of houle paneelen sluitend, lieten de donkere boomtoppen zien, golvend in ia den avondwind, De graaf was in gedachten verslondeu van tijd lot tijd trilde zijne hooge gestalte, en zijne lippen murmeldeü onafgebroken woorden Groote God, heb ik met genoeg geboet?... Zoude het mogelijk zijn Ha, Agnes deze kwellende gedachte wreekt u schrikkelijk Maar kan hel wel zijn Dwaal ik niet Zachtjes werd de deur geopeDd, de grijze stond op den drempel. Een honende grimlach De 11. Stoel. Een der korresponden- ten van den Temps stuurt aan zijn blad de volgende tijding uit Rome Ik kan u, ondanks al de tegenstrijdige berichten, bevestigen dat prins von Bis- mark M. Crispi beeft onderhouden over de kwestie van den H. Stoel. De Rijkskanselier deed zulks als ant woord op de beloften welke,hij in 't be gin van 't jaar aan den Paus deed, en insgelijks om den wensch te beantwoor den der duitsche katholieke partij. M. von Bismarck zou M. Crispi verze kerd hebben dat hij hem niet de afschaf fing vroeg der waarborgen wet, die hij, wat hem betreft, zeer goed vindt (als zij werd uitgevoerd) maar hij voegde er bij dat het misschien zou nqo- dig zijn haar te internationaliseeren, 't is te zeggen haar te onderwerpen aan de goedkeuring der Mogendheden. was op haar gelaal, en spottend zeide zij Ik breng goed nieuws aan den graaf van Win deck, Wat is er gaande Zoo gij mij iets te zeg gen hebt, spreek haastig. Uwe tegenwoordig heid valt mij lastig. De dochter was u aangenamer dan de moeder, lachte de oude bitter, ik vergeel bet niet, en God vergeet het ook niet. Ziehier wat ik u te zeggen heb Morgen vraagt Odo van Blankenberg de hand uwer dochter. Verschrikkelijk was bet uitwerksel dezer woorden. De graaf leunde als verbeisterd tegen de tafel, geen bloed was er in zijn wezeD, een wild staarden zijne oogen naar de spreekster. Deze lachte. Maar, beer graaf, waarom u zoo ontstel len Is de beer van Blankenberg niet dapper,schoon en edel Voorzeker edeler dan gij. Vrouw, gij liegt, bulderde Albrecht, en omspande met zijne ijzeren vuist haren arm. Dat zal de dag van morgen bewijzen, was het antwoord. Albrecht liet baren arm los. Ik heb mij dus niet bedrogen, zuchtte hij, en de krachtige ridder viel machleloosop eenen stoel,en steun de zijn brandend hoofd in zijne handen. Na ecnige oogenbtikken zag bij smeekend op naar de oude vrouw, die gelijk een marmeren beeld voor hem stond. En gij, Fianomctla,zeide bij, bebt gij nog niet het gebeurde vergelen Is uwe wraak nog niet voldoes Voldaan, graaf van Windeck, voldaan en In ons nummer van 2 Oktober 11. hebben wij bewezen door cijfers aan officieele stukken ontleend, welken grooten voor uitgang Aalst heeft gedaan sedert 1866, wanneer de liberalen om hunne vol strekt© onbekwaamheid, hunne partijdigheid en hunnen religiehaat uit ons stadhuis wer den verdreven. I8 De bevolking is met meer dan 4000 zielen vermeerderd. 2° Het getal der bewoonde hui zen is met meer dan 700 geklommen. 3° De opbrengst der personele belasting ten pro/ijte van den Staat, is bijna met de helft vermeerderd. 4° De patenten in hunnen op brengst ten voordeele van den Staat, zijn insgelijks met meer dan de helft vermeer derd. Dit zijn onbetwistbaar de merkweer- digste kenteekens waardoor men den vooruitgang eener stad kan bestatigen. Wij zouden ons hierbij mogen bepalen, want wij hebben reeds genoegzaam de onnoozelheid en belachelijkheid onzer liberale schrijvelaars doen uitschijnen, wanneer zij, bij iedere gemeentekiezing, uitroepen dat het hoogst tijd wordt dat men «lefK© en Clc naar den gemeen teraad zende, indien men wil beletten dat Aalst weldra van de kaart van Europa verdwijne Maar wij hebben gedacht dat het noo- dig is eens voor goed gedaan te maken met dat liberaal gezeever en er dus bij iederen kiesstrijd niet moeten op terug te komen. Indien onze stad verkwijnt, indien zij uitsterft, dan moeten nijverheid en koop handel hier verminderen. vervaarlijk trilde de stem van de grijze van onmetelijken baat Voldaan zal ik zijn als ik u, rampzalige ouderling, verlaten en kinderloos op deze aarde zal zien als gij van wanhoop voor mijne voelen zult kronkelen, als gij vruchteloos de pijnlijkste dood al3 eene wel daad zult aanroepen, gelijk ik het deed toen mijne ongelukkige Agnes in mijne armen den dood der vertwijfeling stierf Toen te Lodi bet Milaneesche volk barvoets, en den strik om den bals, knielend voor Barbarossa om genade smeekte, was hel u gemakkelijk, huichelaar, door geveinsd medelijden, mijne onnoozele dochter te bedriegeD, oneer en schande over ons buis te brengen, langzaam mijn kind lot de dood te folteren en mij, de moeder, alleen en zonder steun of liefde in deze wereld te laten. Ellendige In haren doodstrijd fluister den de bleeke lippen mijner Agnes nog uwen naam, en smeekten mij u te vergeven. Maar ik, graaf van Windeck, en met vlammende oogen trad de grijze dicht voor den sidderenden graaf, ik heb," en zal u niet vergeveD. Zij zweeg, uitgeput, eenige stonden, en ging dan voortIk zoude Odo, den zoon mijner dochter, kunnen beminneo, ik zoude hem wil len sparen, maar ik haat u te zeer om niet ook zijnen dood te wenschen, zoo deze u iets van die smarten deed gevoelen, die gij aan mijn moederhart bereid hebt. Nog een gloeienden blik richtte de grijze op Albrecht, die de oogen in zijne handen verbor gen had, en met statigeo stap verliet zij het vertrek. De morgendzon kleurde met heldere tinten Dat is klaar als schoon water. En indien het waar is dat nijverheid en koophandel in Aalst verminderen, dan moet er hier langs om min naar den vreemde gerezen wor den? Dan moet Aalst langs om min bezocht worden door vreemde reizigers Dan moeten hierlangs om min Koop waren en grondstoften voor onze fabrieken en handelhuizen ingevoerd worden In een woord, dan moeten de alge- meene ontvangsten hier in onze statie van jaar tol jaar verminderen, niet waar Dat is zonneklaar, zelfs voor een blinde gelijk Argus uit Den Dendergalm Welnu, geëerde lezers, laat ons nog eens de officieele cijfers raadplegen en zien wat er aaar zoo al waarheid van is 1° In 4865, was de opbrengst der reiskaarten in onze statie afgele verd, fr. 142.191,70. In 1885, beliep die zeilde op brengst tot fr. 264.135,65, 't zij bijna het dubbel 2° In 1865, ontving men ter statie over koopwaren en grondstof fen naar bier gezonden, fr. 131.286,40. En, in 1885, ontving men uit den zelfden boofde Ir. 241.626,02. 't Zij bijna het dubbel 3° In 1865, ontving men ter statie over Koopwaren en voortbreng sels onzer fabrieken uit Aalst verzonden, fr. 40.797,57. En in 1885, heeft men uit dien boofde ontvangen fr. 121.943,78. 't Zij drijmaal zooveel als in 1865 En bier dient vooral opgemerkt te wor den,dat,bezonderlijk indeze laatste jaren, de vervoerprijzen door het katholiek mi nisterie zijn verminderd geworden en voorzekere categoriën van koopwaren de helft werden afgeslagen sedert 1865 4° lil 1865 leverde onze statie eene algemeen© opbrengst op van fr. 317.104,11. In 1885, ondanks de groote verminde ringen der vervoer- en reisprijzen levert zij opfr. 631.603,59. 't Zij bijna het dubbel Ge moet met mij bekennen, geachte lezers, dat Aalst eene aardige manier heeft van achteruit te Krui pen Ah dat de zaken der liberale partij op die wijze achteruitkruipen Ja, waarachtig, 't is hoogst tijd, dat «lef ke O zich met de stadszaken bemoeien en daar orde komen onderstel len Allo économisten, financiers, in- landsche en uitlandsche officieele school meesters, enz., gij, allen die onder het de groene heuvels, welke het dorp Daltenfel omringeD, toen Odo met onbekommerd gelaat en lossen slap in de koer van de burcht trad. Da krijgslieden stonden in eene groep verza meld dicht nevens de poort, en luisterden naar den hevig lawijdmakenden portier. Bij het naderen van Odo gingen allen met eerbiedigen groet uiteen Welnu, lieden, vroeg de ridder, wat beteekent uwe bekommering Is er iels ge beurd? Verlegen krabde de grijze portier in zijne dunne haren. Ja, ziet ge, antwoordde hij traag wat er juist gebeurd is, weten wij niet. Maar de oude Italiaansche moet met onzen graaf eene hevige woordenwisseling gehad hebben, want zij vlamde van woode.en Engelberl werd gisteren avond barsch afgewezen,toen hij zijne diensten kwam aanbieden. Daarenboven be weert de schildwacht, dat hij den geheelen nacht door, zware, regelmatige stappen in de groote zaal gehoord heeft, en dal de graaf Al brecht geen oog gesloten kan hebben. Odo was getroffen. Dal moet ik ophelderen, mompelde hij lussehen de landen; de oude heefl gisteren alles gehoord Lu de krijgslie den vriendelijk groetente, begaf hij zich naar de groote zaal, wier deur hij langzaam open duwde. Ik wed eene kroes wijn, zeide kwinsla- gend een wapenknecht, dat ik we6t wat graaf Odo in den schild voort. Ge zoudt daarvoor geenszins scherpe oogen moeten hebben, lachte een andere, al badt gij het lang op ziju gelaat gelezen. Ik geleide van 7 nijdige Jefke, wekelijks, in Dendergalm, Verbond en Dwaallichtje, uwe gal tegen onze lieve geboortestad uitspuwt, antwoordt op onze cijfers Doch zoekt niet van u met kromme sprongen uit den slag te trekken beant woordt deze eenvoudige vragen Wat noemt gij eene stad clïe vooruitgaat Watnoemtgij eene stad die acliteruitKruipt Gij hebt het woord en de Aalstenaars zullen oordeelen Ernstige KretieK. Volgens de liberalen, heefl het Bokkenbestuur, sedert 1866, de stadslasten op eene aan zienlijke wijze vermeerderd. Ware dit waarheid, dit zou voorzeker niemand moeten verwonderen. En inderdaad, sedert 20 jaren, is onze stad bijna een derde vergroot en alle diensten zijn dan ook vermeerderd. En om alleenlijk tespreken van 't open baar onderwijs in 1866, telde men hier te Aalst 2 lagere stadsscholen, ééne school voor volwassenen, ééne bewaar school en ééne middelbarejongensschool, te samen dus vijf scliolen die, vol gens de rekeningen van hooger gezegd aar. aan de stad kostten ongeveer 23 duizend franks. En, in 1886, telde men te Aalst 6 la gere stadsscholen, 4 bewaarscholen, 2 scholen voor volwassenen en 2 middelbare scholen, te samen dus l-£ Scholen, die volgens rekening van 1886, aan de Stadskas gekost hebben des om van onge veer 73 duizend franKg. Het onderwijs hier te Aalst kost heden jaarlijKs 30duizend franKs meer dan over twintig jaren Zietdaar hoe onze Katholieke Bestier ders het onderwijs vernietigd of gedood hebben gelijk de liberalen het willen doen gelooven. Van den anderen kant, sedert 20 jaren, heefl ons Bestuur, de schoonste en nut tigste openbare werken laten uitvoeren, die aanzienlijk veel geld hebben gekost. Wij zullen in een volgend nummer de openbare werken opsommen die, door ons huidige Bestuur, werden tot stand gebracht en ze eens vergelijken aan deze door het afgekookt liberaal bestuur uitge- gevoerd. Ten slotte, herhalen wij dus hetware geenszins te verwonderen, had dit alles de lasten der burgers ook op eene aanziene- lijke wijze doen vermeerderen. En nu heden nogthans betalen de burgers geen enkel centien meer opcenten dan ten tijde der liberalen. Wij willen hier nog eens eenige ver- gelijkingskens maken, om aan te toonen dat de Burgerij van Aalst zich niet te beklagen heeft en op verre na zooveel hoop dat wij binnen kort een vroolijke bruiloft zullen hebben op het kasteel. Steunt daar niet op.ondorbrak hun schud debollend de portierik vrees dal do Italiaan sche heks gisteren met de zaak bemoeid was, en waar die hare verdoemde vingeren, lus- schensteekt, valt zelden iels ten goede uit. Maar de graaf zou zot moeten zijn, indien hij den beer van Blankenberg niet als zijn schoonzoon aanvaarde. Ik zeg niet neen, maar. hm liet gesprek werd eenigen lijd op denzelfden toen voortgezet, en door nieuwsgierigheid ge prikkeld, hadden nagenoeg al de wapenknech ten van Odo zich ook op de koer verzameld. Op eens werd de deur der zaal met geweld opengeworpen, en Odo, hel gezicht rood van toorn,verscheen in flere houding op den drem pel. Tepeerd, leenmannen van Blankenberg, riep zijne trillende slem, geen oogenblik ver toeven wij nog in dit kasteel. De aanhouders schenen mei lamheid gesla gen door deze onverwachte aanspraak, en grammoedig hernam de ridder Hebt gij mij verslaan Wat toeft gij Mijn peerd, zeg ik, en aanstonds 1 In een oogenblik was nu alles in rep en roer. Wanordelijk Uepeu knechten en krijgsliedeu dooreen. Een schildknaap leidde de peerden in de koer. De mannen haalden hunne wapen en andere have bijeen, en na eenige stonden, te lang voor den ongeduldigen Odo,stonden zijne onderhoorigen tot vertrekken gereed. (Wordt voortgeiei.

De Denderbode | 1887 | | pagina 1