NIEUWS- EN AANKONOIGINGSBLAO VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Donderdag 15 October 188?, 10 centiemen per nummer, 41ste Jaar, N° 2196, ARONNEMENTPRIJS ANNONCENPRMS GEMEENTEKIEZINGEN. Kiesing der Stad Aalst, van den 16 October 1887. De Gheest. De Wolf. Liénart. Limpens. Meert. V au Ghyseghem.l Vergadering in den Kring De Vriendschap. Het geluk voor ceue stad van door de liberalen besluurd le norden. Alle man soldaat DE DENDERBODE. Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder da^teekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars ir. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijtt in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutstraat, N« 18, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3" bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Cnlqae Sann». AEEST, lï OCTOBER 1887. Rorreman. Claus. Pe ^gemeene Vergadering der katho- liekè kiezers welkezondagjl.in den Kritig De Vriendschap plaatsgreep, is een der merkvveerdigste welke aldaar gehouden werden.Nog nooit is de toeloop zoo groot geweestmeer dan 700 kieziers uit alle de wijken waren tegenwoordig. Wij denken het niet noodzakelijk hier te herhalen wat deverschillige redenaar over deës of geen onderwerp hebben gezegd of verklaard immers alle de redevoerin gen zeer verdort mededeelen, zou nog tewijdloopig wezen en alle onze kolom men beslagen. Wij willen dus alleenlijk den katholie ke kiezers herinneren dat het zondag aanst. hunne plicht, ja, eene plicht van eer is van voor alle de katholieke kandi daten te stemmen,'tis te zeggen, dat men zijne stem aan deze of gene kandidaat niet mag weigeren, omdat men met hem mjn of meer in oneenigheid is of omdat hij ons niet bevalt... Wij kiezen niet voor de personen maar wel voor 't princiep, voor.de katholieke partij welke zij verte genwoordigen. Laat ons dus, katholieke medeburgers, allen zonder onderscheid stemmen voor de katholieke kandidaten. Wij herhalen het, 't is onze plicht, ja, onze opperste plicht Maken wij dus allen alleenlijk liet wit punt zwart van het zwart vierkant dat onder 't sterreken en ho ven aan den naam der ka tholieke kandidaten staat. Zie model hier hooger. Laat u, katholieke kiezers, door de géuxen of muilentrekkers niet om den Wij hebben in vorige nummers onzes tuin leiden met aan hun verzoek te vol doen van ook voor dezen of genen libera len kandidaat te stemmen. Verstoot alle hunne beloften en laat u toch door hunne scheinheilige verklaringen niet bedrie gen Stemt allen op de wijze die u door 't model hier hooger word t aangewezen en gij hebt de verzekering dat gij goed en wel hebt gestemd. Katholieke kiezers, wij mogen het u verzekeren, indien gij allen uwe plicht doet, zal onze partij eenen zegepraal be halen zou wij nog nooit eenen hebben te vieren gehad. Dus allen als een man ge stemd voor de katholieke kandidaten welke ons ver trouwen, onder alle op zichten volkomen waardig zijn Volgens de liberalen j> is daar waar de katholieken meester zijn geenen voor uitgang mogelijk eene stad door katho lieken bestierd moet verkwijnen en tenietgaan. Integendeel, steden door liberalen bestierd moeten vooruitgaan en zich ontwikkelen of ze willen of niet blads met onbetwistbare en onbetwiste cijfers bewezen, (het gene overigens elk Aalstenaar weet er. het met eigene oogen kan bestatigen,) dat Aalst, sedert dat de kiezers van 18G6 en 4871 de fameuze liberale kliek (van leutige gedachtenis uit hel landhuis joegen, onder opzicht van bevol king, uitgestrektheid, nij verheid, koophandel, on derwijs, verfraaing, enz. enz. eenen vooruitgang heeft gedaan voor den welken de vreemdelingen, ja, de Aalste naren zeiven dagelijks verwonderd staan Zoeken wij nu eens eene stad waai de liberalen, gedurende het zelfde tijd stip, een bestuur naar hunne goesting behouden hebben. En wij treflen onder andere eene aan die vroeger de zelfde uitgestrektheid, de zelfde bevolking had als Aalst en die ook in Vlaanderen gelegen is. Wij willen zeggen de stad Ypercn. Deze oude vlaamsche stad, geachte lezers, is sedert jaren onaf gebroken door i liberalen be stierd geweest Wilt gij weten wat deze liefhebbers, deze feniksen, deze alweters met de stad Yperen gedaan hebben, 't is te zeggen, in welken beklagensweerdigen toestand zij haar gebracht hebben Luistert naar 't gene de heer Volks vertegenwoordiger Struyeop eene tal rijke vergadering te Yperen, de^verledene week uitriep (Wij schrijven letterlijk over.) Sedert ïiO jaren dat de liberalen hier te Yperen aan 't bestuur zijn, wat heibben zij voor onze stad gedaan Wat hebben zij voor onze burgerij ge» daan In ganscb dewe- reld zijn koophandel en nijverheid sterk vooruit- gegaan. Waar is de stad die liare bevolking niet zag aangroeien die ha- ren voorspoed niet lieett 1 zien vermeerderen In Yperen alleen is alles dood gebleven hLoop- handel en nijverheid zijn er stervende en onze be- volking.die Ê50 jaren gele- den, 18,000 zielen telde, telt ei* beden nog nauwe- lijks 1 J»,OÖO Wat zegt gij daarvan, geachte lezers De droeve historie van Yperen, door liberalen bestierd, is juist de omgekeerde historie van Aalst, bestierd door katholie ken. Ginter verkwijning Hier vooruitgang. Vergelijkt, geachte lezers, en oordeelt! Maar wilt gij nu weten, Medeburgers, aan welke bezondere oorzaak den beden- kelijken toestand der vroeger zoo rijke stad Yperen is toe te schrijven Wij roepen hier op al de aandacht in van de weldenkende huisvaders, zoo li beralen als katholieken. Die oorzaak is het liberaal on derwijs Nergens, in gansch ons land, treft men eene stad aan alwaar meer geld wordt besteed voor 't openbaar onderwijs dan te Yperen. Aldaar bestaat een athenaeum, verscheidene middelbare scholen voor beide geslachten, talrijke lagere Stads scholen, allen opgepropt zoo niet van leerlingen dan toch van school meesters. Ehwelmen bestatigt dat al de leer lingen die uit die officieele scholen komen, zonder uitzondering, openbare functionarissen worden Ook treft men in ons land geene open bare administratie aan, waarin men de Yperlingen niet bij dozijnen lelt: de Post, de Telegraaf, den IJzerenweg, het Leger, enz. zijn er letterlijk door volzet. Wie zal er ons tegenspreken Alwie tot Yperen naar de officieele scholen gaat, wordt openbare ambtenaar en trekt de stad uit Is het te verwonderen of kan het anders dat die stad verkwijnt en ten ondergaat Geheel anders is het stelsel onzer Yrije Scholen Daar legt men er zich op toe om vrije en onafhankelijke burgers te vormen En wat zien wij hier te Aalst Onze jongelingen, na gedurende eenige jaren, in het eene of andere koophandel- of nijverheidhuis gewerkt te hebben als bedienden plaatsen zicli voor eigen rekening. En zoo telt men hier met dozijnen per sonen diet nu aan 't hoofd staan van ge wichtige zaken en geleden 10, 15 ii 20 jaren klerk of reiziger waren. Daarin en daarin alleen is het geheim van het gestadig aangroeien van Aalst Ah wij verstaan zeerwel öeschool- meesters die de liberale gazet ten volkrabbelen Yalst ver kwijnt roepen zij uit. Waarom Omdat ons Stadsbestuur vijandig is aan de geldverkwis- tingen voor het liberaal onderwijs, 't welk, zooals wij het te Yperen en in andere liberale steden zien, onbekwaam is om vrije kooplieden en on afhankelijke nij veraars ie vormen, en de jonge geslachten tot de bureaucratie-sla vernij leidt! Ah dat de stad Aalst die nu jaarlijks 73 duizend franks aan het openbaar on derwijs besteed, door eene liberale re- gentie bestierd werde, die som zou op vijfjaren tijd verdubbeld worden; nieuwe scholen zouden opgebouwd, ja, het getal der schoolmeesters werkelijk vermeer derd worden. Dan zou men hier te Aalst ook, zooals te Yperen, de fabrikatie der openbare ambtenaren zien toenemen, want volgens de officieele schoolmeester, is de baton de maréchal vooreen verstandige jonge ling van zich voor eeuwig en drij dagen in de eene of andere administratie te be graven Nu, dat die tijd kou aanbreken, dan zouden onze liberale gazetknoeiers niet meer roepen dat Aalst verkwijnt, Oh neen al ware het dat onze bevolking ook verdween gelijk te Yperen Zondag aanslaande, heeren kiezers, hebt^gij nog eens de gelegenheid van vrij en vrank te verklaren of gij uwen Voorkeur geeftaanhet liberaal verbasterend stelsel dat de ongelukkige stad Yperen heeft uitgemer geld, of wel aan 't katholiek stelsel dat de stad Aalst, sedert 20 jaren, heeft doen vooruitgaan, ondanks de langdurige krisis die op ganscb 't land weegt Uwe keus lijdt voor ons geenen twijfel 1 Want 't verval, de verkwijriing gelijk in de steden door liberalen bestuurd dat willende Yalstenaars niet, en om dat zij dat niet willen, zullen zij zondag aanstaande als een man stemmen voor de katholie ke kandidaten, voor de bekwa men mannen die de stad Aalst zoo zeer hebben doen bloeien en vooruitgang dat hare toestand door de andere steden be neden wordt en onze zes geuzenkan- didateu De zes Garde ko miekmannen die, op eenen bessemsteël, ten strijde trekken, om ons Landhuis in te nemen, vinden nu dat het nog niet genoeg is onze burgerij wekelijks den duivel aan te doen met hun onnoozel grootkinderspel Die zes sukkelaars zijn ook over tuigde voorstaanders van(raad eens lezer vanAlle man soldaat Ze vinden die zes broekschdat elke ouder verplicht is zijne zonen naar de kazern te sturen om er kanon- vleesch van te maken 't Is om te bersten van lachen Ziet ge dan toch niet, zes brussel- sche Keymolens die ge zijl, dat dege ne die uw manifest heelt opgesteld met u den spot drij 11dal hij u eene leelijke poets heeft gespeeld Ali ge vindt gij dat elkeen zijne zonen moei in den nooit verzadigden muil werpen van het militarismus, 't welk ons land't bloed uitzuigt Het is gemakkelijk riemen snij den uit andermans leêr, zégt 't spreekwoord Waar zijn dan toch uwe zonen, zes Flierefluiters Laat ons eens het appel maken M. De Moor Is niet getrouwd M. Lefebvre Is niet getrouwd M. Leclercq Is niet getrouwd M. Cumont Is getrouwd maar heeft geen zonen M. Van Assche?.. Is getrouwd maar is zoo kinderloos ais hersenloos M. De Windt Is, sedert 6 maan den getrouwd en kan dus nog geene kin- ders hebben of ten ware dat hij kinderen kocht, met kousen en schoe nen Wat zegt gij daarvan, geëerde lezers Hebt gij ooit meer zelfsopoffering bij kandidaten gevonden Zij zijn voorstaanders van de haate- lijke bloedwet omdat zij weten dat deze wet hen of de hunnen nooit treffen zal !?f.' Wat edelmoedigheid toch Kiezers en gij bezouderlijk die zonen hebt, als gij voor die zes kin- derloose verlossers van 't Vaderland niet stemt, dan zijt gij de ondankbaarsten onder alle menschen

De Denderbode | 1887 | | pagina 1