NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Zondag 16 October 1887, 10 centiemen per nummer, 41sle Jaar, i\° 2197, ABONNEMENTPRIJS ANNONCENPRIJS GEMEENTEKIEZINGEN. Kiezing der Stad Aalst, van den 16 October 1887. Borreman. s Claus. 3 De Glheest. De Wolf. 5 Liëoart. Liinpens. Meert. Vau Ghyseghem.l Hypokrieten die hun liberaal vandel in den zak stoppen Polichinel van menheer Bemon Onderrichtingen voor Katho lieke Kiezers Leve dus de katholieke kandidaten Geachle Medeburgers Catholieke medeburgers Leve dus het katholieke Aalst Wat de liberalen deden vóór 1872 en wat de katholieke gedaan hebben sedert 1872 DE DENDERBODE. Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutslraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3" bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdagavond.De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Cnlqi AELST, 15 OCTOBER 1887. Heeren Katholieke Kiezers, u heden nogmaals de wijze van stemmen uitleggen, schijnt ons overbodig, aangezien de overgroo- te meerderheid van u reeds meer maals aan de kiezingen hebben deelgenomen, en de jongere kie zers genoegzame onderrichtingen zullen ontvangen hebben om aan niets meer te twijfelen. Wij willen heden slechts uwe aandacht op onze plichten van katholieken inroepen. Wie overtuigde katholiek is moet zich herinneren dat zijne plicht ja, zijne plicht van eer, is voor gansch de katholieke lijst te stemmen. Men moet op 'toogenblik der stemming alle oneenigheid, allen wrok aan kant leggen die men tegen dezen of genen katholieken kandidaat zou gevoelen. Men pren- te zich wel in den geest dat men niet voor dien persoon stemt waartegen men eene hekel heeft, maar wel voor de katholie ke bewarende Partij welke dien kandidaat vertegenwoordigt. Men denke wel dat wanneer wij onze stem aan een der kandidaten weigeren, wij in de kaarten spe len van onze liberale tegenstrevers die wij, uit gewetens plicht, hoe genaamd niet mogen ondersteunen of bevoordeeligen. Ze ondersteunen of be voordeelingen zou een ver raad wezen I Heeren katholieke kiezersluis tert vooral niet naar de berekende voorstellen die zekere liberale volksbedriegers u zouden doen. Neen, versloot alle hunne voor stellen, 't is gelijk de welke. Laat u niet foppen vooral wan neer zij u mochten voorstellen van voor gansch ile katholieke lijst, maar te zelfder tijde ook voor een enkel der liberale kandidaten ot voor Cieske te stemmen. Zulk. een stembriefje zou nul en van geener waard© wezen Wij herhalen hetwijst dan alle de voorstellen af, 't is gelijk de welke, die de liberalen of de Cieskesgasten u mochten doen. Luistert noch naar hunne ho ningzoete woorden, noch naar hunne vuige lasteringen..,. Ja, weest getrouw aan uwe katholieke overtuiging 1 En dit kunt ge doen, heeren kiezers, met de meeste zekerheid en met de minste moeite Maakt alleenlijk het wit punt zwart van 't zwart vierkant tl at onder 't ster- rek© en hoven aan den naam der katholieke kan didaten staat (Zie model hier- hooger.) Dan zult gij, in gewe- ten, overtuigd zijn dat ge goed hebt gestemd Heeren katholieke kiezers, we zen wij dus allen tot den laat- sten man, zondag aanstaande op onzen post. De kieswerkzaamheden begin nen om 9 ure voormiddag. Na de eerste oproeping mag er onmiddelijk tot eene tweede her oproeping overgegaan worden. De laatste heroproeping moet om 12 ure of desmiddags gebeu ren. Men heeft dus alle gemak om zijne kiezersplichten te vervullen. Wie den stembrief hem door den Voorzitter van 't Bureel be- handigd, mocht bevlekken of an derzins bevuilen, verzoekt den Voorzitter den eersten stembrief tegen een tweede en desnoods tegen een derde of een vierde te verwisselen. Let ook wel op dat men den af gesloten lessenaar niet besmeurd heeft met inkt of vuiligheid Dus, heeren katholieke kiezers, naar geen liberalen geluisterd, allen als een man gestemd voor de katholieke kandidaten, voor de heeren wier belangloosheid, eer lijkheid, deftigheid, bekwaamheid gij, sedert lang, bij ondervinding kent, en in de welke gij al uw vertrouwen moogt stellen omdat hunverledene de verzekerde waar borg is voor de toekomt Morgen zondag moei gij andermaal uitspraak doen over de lotsbestemming onzer geliefde geboortestad Gij hebt ie kiezen tusschen het goe de en kwade, 't is te zeggen Langs den eenen kant, staan voor u vrijheid, vrede, voor uitgang, en voortdurende bloei van Aalst gezinnebeeld door de katholieke kandidaten En langs den anderen kant, staan dwinglandij, godsdienst vervolging, godsliaat, volksverder!, oneenigheid en dus bij gevolg verval van Aalst zoo onder zedelijk als stoffelijk opzicht verbeeld door de geuschë of maconriieke kandidaten. Wij hebben u door ontbetwïst- bare en onbetwiste cijfers bewezen boe zeer onze lieve geboortestad zich onder alle opzichten ontwikkeld heeft, gedurende deze laatste twintig jaren dat wij 't geluk hebben gehad een wijs en spaarzaam katholiek bestuur te be zitten. Wij hebben u ook door menigvuldige voorbeelden bewezen hoe de sleden waar de liberalen meester zijn, in gedu rig verval geraken en hoe de burgerij al daar ouder de drukkendste lasten van allen aard gebukt gaat,dank zij de schan daligste geldverkwistingen. Onze tegenstrevers roepen gedurig dat wij ons hier met de zaken der andere steden niet moeten bekommeren.... In zekeren zin is dat waarhied, doch het is toch onze plicht de aandacht er op in te roepen, omdat men aldus de levendige voorbeelden ziet van al het kwaad dat een liberaal bestuur aan 't volk kan be rokkenen, omdat men aldus het ongeluk kan afmeten van de bevolking eener stad die tot de heerschappij van 't macon- niek liberalismus gedoemd is Wie die levendige voorbeelden niet in acht neemt is een dwaas Wat ons betreft, geachte Medeburgers, wij hebben de overtuiging dal gij u langs den kant van 't goede zult scharen... Gij hebt immers de katholieken hier reeds aan 't werk gezienhonderden daden van wijs en spaarzaam bestuur door ben daargesteld, staan u levendig voor oogen en geest. ünder zedelijk opzicht hebben onze Raadsheeren aan God gegeven wat aan God toekomt Zij hebben tot oprichting en onderhoud van Godstempel medegewerkt en leefden in vrede met onze geestelijke Overheden. Zij hebben gezorgd dat het godsdienstig onderwijs zou verzekerd wezen en altijd betracht dat het wetenschappelijk onder richt ter hoogte van de hedendaagsche noodwendigheden gehouden zou worden! Zij hebben de godsdienstige overtuiging van elkeen, arm en rijk, geëerbiedigd Zij hebben door wijze en voorzichtige maatregelen het behoud der openbare zedelijkheid betracht en het volksverder! moediglijk bevochten. Onder dit opzicht dus hebben onze katholieke Beslierder hunne plicht vol bracht, ja, ten volle hunne plicht vol bracht En onder stoffelijk opzicht De talrijke openbare werken van gezondma king, van verfraaiing en tot voorspoed en gemak van handelen nijverheid welke onder het huidige katholiek Bestuur wer den tot stand gebracht, zijn zooveel be wijzen dal onze katholieke Raadsheeren zich gestadig bekommerd hebben met de belangen der burgerij.... En wij mogen het zeggen al die tal rijke openbare werken welke wij, in een volgend artikel zullen herinneren en ver gelijken aan de werken van den zelfden aard door de liberalen gesticht, werden uitgevoerd zonder dat aan de burgers een enkelen centiem meer opeen- tenten profi j teder stadkas werd algeperst gelijk de liberalen het voor 't geringste openbaar werk deden Onder dees opzicht ook hebben onze katholieke bestierders hunne plicht ge kweten Geachte medeburgers S Onze mandatarissen hebben getrouw het mandaat volbracht welk wij hen zes jaren geleden toevertrouwden. Nu, heden komen zij ons de vernieu wing van hun mandaat vragen. Wal is onze plicht Onze plicht is onbetwistbaar van uit dankbaarheid hun mandaat te vernieuwen. In wie kunnen wij nu beter ons ver trouwen stellen dan in deze die ons reeds getoond hebben dat zij ons vertrouwen waardig zijn En dat de zes aftredende leden ons vertrouwen ten volle waardig zijn, dat zal, denken wij, niemand durven betwis ten Wat de twee nieuwe kandidaten be treft, deze heeren hebben reeds menig vuldige blijken van bekwaamheid en grondige kennissen der bestuurlijke zaken gegeven als leden der Besturen waarvan zij deelmaken. En wat meer is, hebben zij de voorbeelden niet gedurig voor oogen van de hoogst bekwame en deftige heeren Monlïls en Eeman welke zij willen vervangen en zoo zij het ons beloolden, zullen trachten na te volgen. Ook het voorbeeld hunner colle- gas, zullen zij gedurig, voor oogen heb ben en zal hen tot rechtsnoer dienen Voor het overige, zijn het eerlijke en deftige personen wier levenswandel on berispelijk ja, onbevlekt raag geheeten worden In die omstandigheden, anderen kiezen ol met ons vertrouwen vereeren, ware 't onzekere voor 't zekere ver kiezen Uwen keus lijdt voor ons geenen twij fel Zondag aanstaaande zult gij op nieuw plechtiglijk het mandaat vernieu wen der aftredende leden welke hetonder alle opzichten waardig zijn en een man daat verleenen aan de beide nieuwe kan didaten in de welke gij het meeste ver trouwen moogt stellen Dus allen Zondag ter stembus en als een man gekozen voor de katholieke kan- didaten... Wij moeten aan de liberalen toonen dat de Aalstenaars in overgroote meer derheid. Vlamingen zijn eu blijven, ge trouw aan volksaard en zeden en dat de liberale leerstelsels ons nog zoo zeer niet verbasterd hebben om te willen dat de maconiekeliberhaterij over ons zou heer- schen, of liever, ons onder hare dwing landij zou kunnen doen bukken In het laatst verschenen Vinkmaaike, leest men De stadsschuld is sinds 1872 van 500 a duizend franks gebrachtopfr 1.200.000. Dat is vooreerst eene liberale leugen elkeen weet. 1° Dat, in 1872, de schuld door de liberalen nagelaten tot verre boven de 500 duizend franks klom. 2° Dat heden de stadsschuld beloopt tot 1,000.000 Ir. Maar bij de liberalen komt het opgeene honderd duizend franks aan. Men zou zeggen dat die gasten zich in 't geld wen telen gelijk de zwijnen in 't slijk Nemen wij dus aan dat de liberalen vóór 1872 en de katholieken na 1872, elk 500 duizend franks ontleend hebben. Doch onderzoeben wij wat beide par tijen met dit ontleende geld verricht heb ben

De Denderbode | 1887 | | pagina 1