Afbraak der Kazern. Wat hebben de liberalen vóór 1872 tot j stand gebracht De bilan of inventaris is gemakkelijk om maken daar hij zeer kort is En opdat men ons niet van partijdig heid zou verdachten, zullen wij nog eens 't woord laten aan 't Vinkmaaike. De liberalen, schrijft het bladje, had- den het Slachthuis en onder- aardsche goten gemaakt enz. enz. Wat mag toch die enz enz betee- teekenen 1TI Wij kunnen het niet raden. Wij weten niet of er nog eenig ander merkweerdig openbaar werk door de liberalen ver richt werd. Ten ware nogthans dat daar onder schuilde de kolossale geldverpros- sing van 1856 ?!?f.. of de oprichting der overdekte Kiekenmerkt die aan de gewezene Kerk der Carmelieten, thans tot schouwburg dienende, werd ge plakt En dan niets niets niets!!! 2iOO duizend frank voor zoo weinig zult gij uitroepen.... 't Is voor nietniet waar, kiezers En wat hebben de Bokken, sedert 1872, met hunne ontleende 500 duizend franks zoo al verricht Luistert Vooreerst zullen wij spreken over de kasseiing der straten en banen op Mijlbeek en Schaarbeek. Weinige, ja, zeer weinige straten of banen zijn er op onze beide buitenwijken die nog niet gekasseid zijn. MijlBeek. In dit belangrijk ge hucht werden, sedert 1872, de volgende straten of banen gekasseid Beekstraat 1059 v. m. Geldhofstraat M~l v. m. Hoften Hammest. 1049 Groenstraat 1080 Kleistraat 417 Bergemecrschestr. 300 Meldertsehe Dreef 1300 Koestraat 842 Breedestraat 810 Rozendreef 200 Dompelstraat 339 Bergenkauterstraat 50 Dus te samen voor Mijlbeek T dui zend 913 vierkante me ters Schaarbeek. In Schaarbeek waar de wegen talrijker zijn werden, sedert 1872, de volgende straten van kassei voorzien Hofsekauterb. 300 v. m. Groenstr. (S. Job.) 113 Tragel 600 Postweg 487 Lindestraat 587 Klottestraat 345 Kerrebroekstraat 1281 Ledeweg 1955 v. m. Lindestraat 574 Diepestraat 1146 Eenegerawegske 163 St-Appoloniastr. 400 Paternoaterstraat 286 Meirestraat 630 Hoeseslraat 300 Dus te samen voor Schaarbeek 9X26 vierkante meters In de kuip der Stad werden de volgende nieuwe kasseiwerken uitge voerd St. Jansstraat 400 v. ra. f Damlaan 1710 v. m, Boterstraat 480 j Maanstraal 800 Gasometerstraat 150 j Zate 1500 Dus te samen »040 vierkante meters De kasseiwerken door de katholieken, sedert 1872, uitgevoerd beloopen dus te samen tot XX duizend 169 vierkante meters. Deze gekas seide banen hebben dus eene lengte van meer dan 22 kilomers en eene goe de voetganger zou 4 1/2 ure noodig hebben om ze af te wandelen. Deze kasseiwerken hebben gekost de som van ongeveer 360 duizend franks. En de liberale feniksen die gedurende hunne 18 jarige dwinglandsche heer schappij om 1800 franks kas seiwerken lieten uitvoeren, dur ven dan heden vragen waaraan 't geld door de Stad ontleend, besteed werd Onze katholieke Bestuurders verzuim den ook de belangen der inwoners van de kuip der stad niet. Talrijke werken van openbaar nut, gezoudmaking en ver fraaiing werden bijna in alle de wijken uitgevoerd. Wij willen hier de voornaam ste dezer werken herinneren 1* Het oude Hotel der drij Koningen werd aangekocht en een gedeelte van den grond aan den Staat afgestaan tot oprichting van het Post-en Telegraafhótel dat heden onze Hopmerkt versiert en zooveel gemak en voordeel aan de burgerij bijbrengt. Moest men het heden willen doen ver dwijnen, de liberalen die destijds dit werkbeknibbelden zouden de eersten wezen om er tegen op te komen. 2® Be overdekte Boter- merkt werd opgericht, die het meest tot heropbeuring van onzen wekelijk- schen merktdag heeft bijgedragen. 3® Buizenden meters on- deraardsche goten zijn gelegd geworden. 4e Talrijk© straten in de kuip der stad werden gansch van kassei ver nieuwd. 5® "Verscheidene eigen dommen werden aangekocht om ze af te breken tot gezondmaking en ver fraaiing van zekere wijken, namelijk on der andere aan de Hoogstraat, Lange Riddestraat, Werf enz. Be groote werken van gezondmaking en verfraaiing op den Bam, waardoor de radijzengang en andere ongezonde holen verdwenen zijn. 7® Scholen gebouwd, waaronder 'tis waar, nutteloozescholen, doch ons Stadsbestuur werd er door den liberalen minister Piel Van Humbeeck van vermale dijde gedachtenis met het mes op de keel toe gedwongen. 8® Het Zwemdok gehouwd 't welk de goedkeuring van katholiek en liberaal wegdroeg. 9® Be verf raaïingswerken I en het bouwen van loskaaien I op de Zate. 10° Be herstellingswerken aan 't Oud-Stadhuis. 11° Medewerking der Stad aan 't op bouwen der St-Jozefskerk en tusschen- komst in de herstellingswerken aan St. Martinuskerk. Voegt daarbij nog dat de toelagen he den aan de openbare Weldadigheids ge stichten jaarlijks te verleenen nu tot 60 duizend franks beloopen, terwijl zij ten tijde der liberalen maar tot 20 duizend franks beliepen. Be werken op de Herts hage kunnen wij nog niet inroepen, maar ook brengen wij de 200 duizend (ranks in rekening niet van eene leemng die tot hiertoe nog niet is goedgekeurd en die men maar zal uitvoeren ten beloo- pe der som die men voor de hoogcr be doelde werken der Hertshage zal noodig hebben. Zietdaar wat ons katholiek bestuur ge daan heeft met de ontleende 500 duizend franks en de gelden voortskomende van den verkoop der gronden van de kazern. Men vergelijke er de onbedui dende openbare werken aan die de liberalen met de 500 duizend die zij ont leenden gesticht hebben Hadden de liberalen alle de werken moeten uitvoeren die hier, sedert 1872, door ons katholiek Bestuur weiden tot stand gebracht wel onze stedelijke schuld zou reeds tot meer dan 3 niïllï- oen hebben beloopen en de contributi- en door de burgers te betalen ten pro- fijte van de Stad zouden wel verdrij- dubbeld wezen. En alle die talrijke Open- hare Werken die onze katholieke Bestierders hebben bevolen, zijn uit gevoerd geworden zonder dat de burgers een enkel centiem meer opeenten hebben moeten betalen dan ten tijde van 'twegge schopt liberaal bestuur. Wij dagen de liberale schrij velaars uit, zij die beweren dat onze stedelijke contn- butien vermeerderd zijn geworden, onze bovenstaande cijfers en bewee ringen te kunnen betwis ten. Het gouvernement, zegde hij, weigert a niet stellig eene kazern le Aalst te bouwen v doch het moet onderzocht worden of de opbouwing van eene kazern te Aalst in 't belang der landsverdediging mag gebeu- t ren. Geene beslissing is tot hiertoe door de commissie van 't kazernement genomen. Wie heeft dus de afbraak der kazern bevolen Be liberalen en niemand anders dan de liberalen. En Cieske, de polichinel van men heer Bemon, zou nu hier willen een ka zern aan de Nieuwstraatpoort bouwen die aan de stad een half millioen zou kosten en dit wanneer men weet dat de steden met het kazernement des legers niet meer gelast zijn Saper! saperü saper Cieske kameröud de liberale slimmerik die uw manifest opstelde, heeft u geene kleine dommig heid doen uitkramen Van de talrijke zagerijen waarmee de liberalen bij vorige kiesstrijden voor den beitel kwamen, is slechts nog deze be trekkelijk de afbraak der kazern overge bleven. Ondanks de menigvuldige bewijzen door ons bij gebracht blijven de liberale schrij velaars, en ook Cieske in zijn manifest, beweren dat de afbraak der kazern een der grootste bestuurlijke mis daden is die ons Bestuur kon begaan. Wij willen dus andermaal de waarheid over deze zaak berinneren. In 1863, dekreleerde de liberale Regen- tie de opening eener nieuwe straat tus- schen de graanmerkt en 't staticplein loopende door de kazern. Dit zelfde jaar 1863, bekwam M. De Valckeneer de toelating om huizen te bou wen op 't statieplein en in de nieuiv ge- kreteerde straat. Deze huizen thans den hoek uitmakende van statieplein en der Albert-Liénartstraat, werden gebouwd, en een dezer huizen heeft zijnen uitgang in de nieuwe straat. De opening dezer nieuwe straat moest dus natuurlijk de afbraak der kazern tot gevolg hebben en 't zijn dus wel onze liberale' Bestierders van toen die de ver dwijning der kazern besloten. De katholieke meerderheid kwam met 1 januari 1867 aan 't bestuur. Demilitaire overheid bleef aandringen opdat er zware herstellingswerken aan de kazern zouden verricht worden. De stad weigerde zich steunende op de te groote geldopof- feringen en op 't besluit der liberale re- gentie van de kazern af te breken. De militaire overheid bleef aandringen en ziende dat ons Stadsbestuur hare eischen van de hand wees, verklaarde zij de kazern bouwvallig en 't garnizoen bestaande uil een eskadron gidsen ver liet de stad. Melden wij hier ter loops dat een libe raal M. Impens, ten jare 1849, in zijn verslag over den financieele toestand der stad, beweerde dat het eene dwaasheid was geweest die kazern te bouwen daar een garnizoen de onkosten er door ver oorzaakt, niet kon vergoeden. De kazern stond dus ledig, en wat kep men anders doen dan ze afbreken en de nieuwe straat openen Men mocht ze afbreken, zeggen de liberale schrij velaars, maar men moest eene nieuwe kazern bouwen om opnieuw een garnizoen te verkrijgen. Doch dit was onmogelijk, reeds langs vóór het tijdstip dat onze kazern werd bouvallig verklaard, had het ministerie een wetsontwerp nêergelegd, 't welk 't kazernement van 't leger aan den Staat zou toevertrouwen. In die omstandigheid een kazern van ten minste 400 duizend franks bouwen ware eene uitstekende dwaasheid ge weest. Immers de toenmalige minister van oorlog werd geraadpleegd over de kwes tie van te weten of de Staat de nieuwe kazern zou overnemen die de stad zou bouwen en de antwoord was neen Voetstappen werden aangewend door onze Senators en Volksvertegenwoordi- gers om hier te Aalst eene kazern door i den staat te doen bouwen. En wat .antwoordde de minister van 1 oorlog Verkoop der gebouwen vaü 't Col- legie in de Brusselscheslraat De verkoop van de gebouwen des Col- legies wordt door De Dendergalmers ten hevigste beknibbeld en als eene daad tegenstrijdigd aan de welbegrepene be langen der stad uitgekreten. Deze kwestie is niet nieuw en menig maal werd zij ten tijde der liberalen in den gemeenteraad op 'i tapijt gebracht. De verschillige besprekingen dezer kwestie toonen ons aan dat zekere libe rale bestierders onder anderen wijlen MM. De Craecker-Nottéschepen en Cu- mont- Declercq het gevoelen der heden- daagsche liberale schrijvelaars niet deel den. Verre van te beweren dat de ver koop des Collegies eene dwaasheid zou wezen, aanzagen zij den verkoop als eene daad van wijs bestuur ten hoogste voor- deelig aan stadsfinantiën. In zitting van 12 Januari 1857, zegde M. De Craecker-Notté, schepen, dat men deze gebouwen moest verkoopen die hij op eene waarde van 80 duizend franks schatte, en dat wanneer men dit geld op intrest zou geplaatst hebben men in 't be lang der stedelijke financiën handelde daar de kosten van onderhoud enz. enz. der gebouwen verre de opbrengst over trof. Eindelijk zegde de heer schepen De Craecker.Ook ziet gij, MM. dat 't belang der stad is den huurprijs merkelijk te ver meerderen of de gebouwen aan de Eerw. Paters Jesuiten te verkoopen, mits een redelijken prijs, ware hij zelfs zeer gema tigd. M. Cumont-Declercq trad de zienwijze van M. De Craecker bij en deed bemerken dat neven de stoffelijke belangen zich ook de zedelijke bevonden. En die zedelijke belangen waren het behoud van 't Collegie der Eerw. Paters Jesuïten alhier. Gelijk men ziet de kwestie des ver- koops van 't Collegie was niet nieuw. Doch in 1857 vond men geen kooper. In 1885, vond men koopers. Het Colle gie was tol 't jaar 1903 verhuurd aan de EE.PP. Jesuïten mits de som van 1000 fr. jaarlijks. Hel onderhoud der gebouwen, enz. ten laste van de Stad koste jaarlijks ten minste 3000 franks, meer dan men als huurprijs ontving. Het Collegie was dus een last voor de stad en in die om standigheid was den verkoop eene goede zaak. De gebouwen werden door drij des kundigen naar geweten geschat op eene waarde van 120 duizend franks, en mils dien prijs werden zij aan eene gentsche familie verkocht. Onzes dunkens heelt het stadsbestuur wijselijk gehandeld men is den jaarlijk- schen last kwijt van drij duizend franks en de 120 duizend franks van den ver koop voortskomende kunnen aan nuttige openbare werken besteed worden. Onze jliberalen beknibbelen den ver koop des Collegies niet zoo zeer omdat het te goedkoop is, maar wel omdat men hen hierdoor in hunne politieke bereke ningen teleurgesteld heeft, immers ten tijde van 't liberale ministerie was men reeds aan 't onderzoeken of men de huur waarde door de stad aan de EE. PP. Jesuiten verleend niet kon verbreken. Eens die verbreking verkregen, zou men de EE. PP. Jesuïten uit 't Collegie verdreven en er het athenteum in ge plaatst hebben. Doch gelukkigl;jk voor ons kwamen de kiezingen van 1884 ons van de liberale dwinlandij verlossen... En nu dat het mogelijk was de gebou wen te verkoopen heeft jmen het gedaan, njaar nu ook hebben wij de verzekering dat het Collegie hier zal blijven bestaan tot groot voordeel en gemak der stude rende jeugd, en tot profijt der talrijke neeringdoeners die aan 't ges.ticht leve ren. En de liberalen hebben van den ande ren kant nu alle hoop verloren van eens de gebouwen van 't Collegie tot athenteum te zien gebruiken. Zietdaar waarom de liberalen dien verkoop beknibbelen... Doch laat ze maar tateren.... De overgroote meerder heid onzer bevolking keurt i^n verkoop goed, en daarmeê punctum Bestuurder Godshuizen. C-nze Godshuizen, roept Argus uit, wor den hefien slechter bestierd dan ten tijde der liberalen. Tot bewijs haalt bij eenige cijfers aan die hij op een'echte lantaisi- sche wijze rangschikt. Wij hebben op onze beurt eens onze imformeerkazak aangetrokken ten einde onze geachte Medeburgers omtrent het bestuur onzer Godshuizen te kunnen in lichten. Wij willen hier dan ook cijfers aanha len, maar cijfers waarvan de hechtheid onbetwistbaar is. Wij dagen Argus ten anderen uit ze te durven betwisten. Onze geachte medeburgers zullen door de rekeningen der 20 laatste jaren diewij hier gaan laten volgen, met kennis van zaken kunnen oordcelen tusschen 't libe- raai en 't katholiek bestuur. In 1864 en tot einde 1873 maakten de liberalen de meerderheid uit der bestie- rende Commissie. Boni Mali In 1864 geeft de rekening fr 2.723,35 In 1865 fr. 7.831.75 i In 1866 fr. 2674.62 In 1867 lr. 752,25 1 In 1868 i fr. 600,80 In 1869 fr. 4.323,47 In 187G fr. 38.54 In 1871 fr. 13.601,08 In 1872 fr. 4.467.00 In 1873 fr. 8.125,58 Totalen fr. 15.100,62 30.077.70 Van 1876 tot 1885 maakten de katho lieken de meerderheid der bestierende commissie uit. Boni Mali In 1876 geeft de rekening fr. 20.3t2.36 In 1877 fr. 4.133.61 In 1878 fr. 1.127,07 In 1879 fr. 12.007.57 In 1880 fr. 6.963.38 In 1881 i> fr. 1.292,19 In 1882 fr. 8.019.72 In 1883 i) fr. 8.045,87 In 1884 fr. 2.934,43 In 1885 fr. 2.247,28 Totalen fr. 58.628,51 28.454,77 Hieruit blijkt dus zonneklaar dat de liberalen op hunne 10 laatste jaren be stuur eenen mali hadden van fr. 14.977.08 en de katholieken op hunne tien laatste jaren bestier eenen l>oni van fr. 10,173.74. Niets is brutaler dan cijfers.... ook, geachte Medeburgers, wat hoelt er nog meer gezegd te worden over deze kwes tie Een stemmeke als u belieft Weken lang heb ben de liberalen, Jef- ke aan 't hoofd, en hunne drukpers gelogen als tandentrek kers om te trachten loch eenige kiezers te misleiden. Wij hebben hen hunne schijnheilige maskers afgetrokken en hunne leugens voor onze medeburgers blootgelegd. Nu reppen zij nog wel hier en daar een woord over de beirkwestie en andere li berale fopmachienen, doch ziende dat hunnen haring langs dien kant niet braadt, hebben ze nu de listen, lagen, kuiperijen en logens min of meer laten varen om tot den Bedelzak, hunne toevlucht te nemen. 't Is eene ware leute om 't Verbond te lezen! Ge ziet de zes liberale kandidaten daar promentig voor u staan den hoed uitge stoken, het hair in hunne oogen hangen de, het aangezicht overstroomd met tra nen en nen s...neus van 'uen voet lang 't Is oprecht hartverscheurend Maar al die smeekingen zullen zoo min baten als al de andere bedrogmiddelen Immers wij zijn allen katholiek, en stemmen als een man tegen de liberalen onder wal masker zij zich ook mogen vermommen. Wij zijn katholiek, en een ware katho liek verkoopt zijne stem. 't is te zeggen zijne ziel niet aan een liberaal, zelfs al had deze laatste hem in 't dagelijks leven, zekere diensten bewezen. De dankbaar heid kan niemand opleggen, tegen zijn geweten te handelen en te stemmen voor mannen die hier onzen Godsdienst zou den vervolgen, zoo als hunne partijgeno ten het op de schandaligste wijze doen daar waar zij den bovenzang hebben Dus noch vrees, noch medelijden Allen tot over de ooren in den azijn- tobben Beorkwestïe.Wij hebben 't bezoek gehad van den heer De Coninck-De Windt,welke ons heeft doen opmerken dat wij eenigzins in dwaling waren wanneer wij beweerden dat hij zijn voorstel voor het beirlossen heeft inge trokken omdat men hemal den beer niet wilde afstaan. M. De Coninck-De Windt verklaart ons dat hij even als onze Stede lijke Raad in deze zaak niets anders beoogde dan de belangen van den land bouw. Doch ziende dat de zaak door de eenen kwalijk verstaan en door de andere kwalijk uitgelegd werd en er dus nadeel voor den landbouw in gezien werd, hebben onze Stedelijke Bestuurders en hij besloten de zaak te laten varen, en sedert lang is er geen spraak meer van Overigens, gelijk de heer Fiin Wam- beke het verklaarde, zal 'de kwestie der beirruiming niet opgelost worden dan na er de hoveniers en landbouwers over- geraadpleegd te hebben. Een vleeschhouwer schrijft ons dat CIESKE niét s!!??!) cheesekappen koopt voor ei gen gebruik, inaarze in zijnen bazaar uitvent, De vleesch- houwers zouden dus in hem nen groote voorspreker heb ben. Hoeveel stielen heeft Cieske nu al uitgevoerd en zal hij nog uitvoeren Nu koopman in Cheesekappen Mén zegt dat CIESKE reeds thuis in eenen leunstoel zit,om er zich toe te ge wennen en ten siadhuize góed figuur te maken wanneer hij in den raad zal zete len CIESKE hield Donderdag avond meeting in eene herberg, opdenGent- schen steenweg. De oude Beggijnenkus- ser was vergezeld van Meester Eremen en Beenen om zijne kandidatuur te verde digen. Men ziet het. CIESKE is katho liek Er waren 14 personen tegen woordig om den zeever te aanhooren die de twee snullen hebben uitgekraamd... De zitting om 8 1/2 ure aangevangen was om 9 ure opgeschept... CIESKE en zijn gezet vielen als twoe breeschende liegers uit tegen den ongelukkigen Denderbode... De beleedigingen die de beide snoevers ons naar 't hoofd slingeren, zijn 't bewijs dat het raak is geweest Of CIESKE nu lieden zal te vrede wezen, dat zullen wij afwachten Meester Eremen en Bee nen heeft gister vrijdag 's avonds, voor re kening van den heer Ilipp. Leclercq, een soort van manifest getiteld Be krom me straat Van der Haegen, rond gezonden 't welk slechts de herhaling is van 't gene vroeger in 't Verbond hierover verscheen. Wij hebben destijds de waarheid doen uitschijnen. M. H. Leclercq blijft beweren dat de straat Vander Haegen door het Stadsbe stuur gemaakt wordt. Bit is eene dwaling; de straat is door M. Van der Haegen en voor zijne uitsluitelijke rekening gemaakt. Wedden voor dui zend'franks dat wij de waarheid spreken. Durft M. Hyp. Leclercq aanne men Wij wisten sedert lang dat M. Hip. Le clercq nen lt-keren was, maar dat hij de lekkerheid zoo verre drijft van te komen beweren dat zijn gebuur op zijne eigen dommen, straten mag openen, niet voor zijn eigen voordeel maar tot groot profijt van hem, den lekkeren M. Hyp. Leclercq Hyppoliet Jonge, wij dachten dat ge r.en anderen klepper waart en dat na de uitleggingen die u ofticieelijk werden ge- gevengij u niet meer belachelijk zoudt ge maakt hebben met over uwe kinderachti ge zagerijen terug te komen.... Morgen Zon dag om 2 uren namid dag Vergadering der Katholieke Kiezers ten lokale' van den Kring De Vriendschap Korte- Zoutstraat, op uitnoodiging des Bestuur- raads van den Bond der Katholieke Be kwaamheidskiezers, Jong en oud weze op zijnen post f Kiesschandaal. De Bien public kondigt het brutaalste kiesschandaal af, dat wij ooit hebben zien begaan. Het stadhuis van Cent heeft het kies- bulletijn zoodanig opgemaakt, dat de ka tholieke namen met de socialisten namen vermengd zijn. In plaats van drie lijsten te maken, is er maar een liberale en een gemengde lijst. Men kan alleen bij de liberalen voor eene volledige lijst stemmen. Bij de anderen moet men naam voof naam stemmen dus eene kompleete verwarring. Wat eerlijke gasten zijn toch die dok- trinairs M. de gouverneqr heeft protest aange- teekend tegen die handelwijs en verk)aar<J dat hij eenen persoon zal afveerdigen om de voorafgaande werkzaamheden te be-! stieren. Hiertegen protesteert op zijne beurt de burgemeester, die beweert oppermach tig in deze zaak le zijn. Men ziet dat de kieskweslie te Gent eene groote belangrijkheid aanbiedt. Ziehier de samenstelling van dat schap- dalig bulletijn 1 Brasseur Anseele 2 Broeckhans Beerblock 3 Bruncel Brackelaere 4 Gallier 5 Colkon Casieï 6 Dauge 1 7 De Bast 2 Deleplanque 8 Delraotte 3 De Vreese 9 De Ridder 4 Lammens. 10 Devigne 5 Léger 11 Dumouün 6 Martens 12 Kerfyzer 7 Siffer, Alfons 13 Lutens 8 Ujtlendaele 14 15 Siffer, Camicl 9 Van Assche Voituron 10 Vander Mensbrughe Boucaert Pytke 1 Seffers Van den sv rghe Vanderhatft De eerste lijst links zijn liberalen rechts zijn de 4rie eersten en de vijl les ten socialisten. De katholieken staan dus tusschen de socialisten in. Niettegenstaande de verwitiging van M. den gouverneur en M. den minister dat de kiezing, op die lijsten gebeurend, nnn.iwftadig zal verbroken worden, gaat M. Lippens maar altijd door. Het is dus enkel maar om troebel te maken dat men te Gent kiest. Verwonderlijk Vooruit, het blad (Jer socialisten, zegt geen woord van dien schandelijken truc. Is het aanbieden van eene lijst door de socialisten, dan niet gemeend of zijn zij tot akkoord met den burgemeester van Cent. Belangrijke tijding. De Bien püblic, kondigt aan dat d0 katholieken zich terugtrekken uit de kie*

De Denderbode | 1887 | | pagina 2