NIEUWS- El AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. jr Donderdag 20 October 1887, 10 centiemen per nummer, 41ste Jaar, N° 2198, ABONNEMENTPRIJS 1 ANNONCENPRIJS Uitslag der Gemeentekiezing van 16 Oktober 1887. Hoera Hoera Hoera Leve t Katholieke Aalst Catholieke Medeburgers Den dag van zondag heeft nogmaals op de klaarste en duidelijkste wijze bewezen dat gij getrouw blijft en wilt blijven aan uwe katholieke overtui ging, aan onzen Vlaamschen aard en zeden. Uwe uitspraak van zondag jl. heeft eeae krachtvolle het eekenis, 't is een luide kreet van verachting lot 't macouuiek liberalismus gericht. Niets heeft u konnen ontzetten uoch de leugens eu lasteringen zijner drukpers, noch de schijnheilige lafheid zijner kandidaten, noch de beloften en bedreigingen zijner handlangers, neen, niets heeft u konnen misleiden, en uil uwe borsten galmde het te gelijk de stad door Achteruit, gij, ougeluksvogel Achteruilgij, die door uwe helsche leerstelsels van onafhankelijke ze- deleer ons volk wilt verderven Achteruit gij, die ons onder uw dwingelandsche jok wil doen bukken Achteruit gij, die overal den ondergang verwekt Achteruit gij, die u overal waar ge meester zijt aan de schandaligste geldverkwislingen overlevert, om uwen haat tegen God, om uwen wrok tegen den godsdienst te kunnen koelen Achteruit gij, achteruit want wij, Aalstenaren willen deu vrede, de eendracht, den altijd voortdurendeu voorspoed en bloei bewaren, welke wij sedert 20 jaren, dank aau ons wijs en spaarzaam Katholiek Bestier te danken hebben Zietdaar de beteekenis der kiezing van zondag jl. En nu een w oord van dankbetuiging aan oud en jong, aan cijns- en be kwaamheidskiezers, welke allen lot onzen schitterenden triomf' hebben medegewerkt. Aan allen dus onze diepste dankbaarheid en heffen wij nogmaals den kreet aan die ons in de toekomende strijden tot wachtwoord moet dienen Leve het katholieke Aalst Katholieken. Borreman Emiel. 678 360 1058 Claus Frans. 658 559 997 De Gheest Victor. 671 355 1024 De Wolf Frans. 670 550 1020 Liénart Karei. 667 545 1012 Limpens Eniiel. 661 345 1006 Meert Lode wijk. 654 355 989 Van Ghyseghem Joseph. 639 544 985 Hypokriete liberalen. Cumont Felix. 357 412 769 De Moor Karei. 584 432 816 De Windt Joseph. 367 425 790 Leclercq liyppoliet. 354 415 767 Lel'ebvre Ferdinand. 553 405 758 Van Assche Baymond. 549 407 756 Kandidaat polichinel van M. Remon. Vande Maelen Frans- 244 226 470 DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,23 voor zes maanden fr. 1,73 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijn in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutstraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 13 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 30 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Cniqne Suum. AELST, 19 OCTOBER 1887. Ingeschrevene Kiezers 1964. Getal stemmers 1856. Nietige en witte briefjes 25. Geldige stemmen 1831. Volstrekte meerderheid 916. D Bureel opne mende de stem men der bureelen 2,4 en 3. 17 witte en nietige brieijes. 3C Bureel opne mende de stem men der bureelen 1 en 3. 8 nietige en witte briefjes. TOTALEN. Onze Toen de kandidatuur van desk© het licht zag, hebben wij gezegd dat die Snul door de katholieken te wel gekend was om zich van hunnentwege aan ééne enkele stem te mogen verwachten en dat hij slechts de stemmen zou bekomen hebben van de liberalen die alle politieke weerdigheid hebben verloren eindelijk voegden wij er bij dat de hersenlooze uitvinder van die grap, menheer Re- mon, opnieuw aan zijne partij eenen dienst had bewezen die menigeen 4866 zou doen herdenden, iets waarover de serieuse liberalen hem den zondag in dachtig zouden wezen. Als wij dit neerschreven, verwachtten wij ons er in 't geheel niet aan een zoo goede profeet te zullen wezen Geen enkel katholiek, en daar was geen twijfel aan, heeft zijno stem gege ven aan den polichiiiel der libera len. Wat de liberalen betreft, een groot ge tal onder hen hebben zich niet willen vernederen met le stemmen voor den leepen kerel die vroeger de liberalen op de walgelijkste wijze afschilderde, en nu, sedert de katliolieden hem om zijne vossenslrelcen overboord hebben gesme ten, opnieuw de speelpop is geworden dergenen legen wie hij vroeger den strijd voerde 410 liberalen nogthans hebben er geene beenen in gevonden om voor Ciesk© te stemmen Dat zijn 470 ezels waarvan voorzeker menheer Remon de grootste is en ook onder alle opzich ten de waardigste om de geleider te zijn dezer verlichte bende fOok hebben de serieuse libera len niet gewacht om menheer Re mon tebeloonen over zijne fameu ze uivindig der kandidatuur van den afgtdankten bokkenrijder.... want hij die op de liberale lijst gebracht is geweest, om de AfijlB©kenai*©n aan te lokken, en in dit gehucht veel bijval moest vinden, ja, hij komt aan tien staart van de liberale lijst met 756 stemmekens, 't zij 282 stemmen min dan M. Emiel Borreman welke er 1038 be kwam en 60 stemmen min dan de meest bevoordeeligden der liberale kandidaten Arch Kadéééééééé »Het was dan ook aller- leuiigst om zondag de kan didaat Beirkuip met zijnen polichinel kandidaat Bloemkool te samen te zien naar huis trekken. Men zou ze nen eens om godswille gegeven hebben zoo bedrukt zagen zij er uit... Remon zag groen en Cieske was vervrongen Adieu Biei*kuip S Adieu Bloemkoolen Men moest de liberale die zondag ten stadhuize waren, wanneer den uitslag der kiezing gekend was, zien gaan heb ben, 't is te zeggen, ©r -van dooi* trokken, reclit naar d© groen© weid© Nooit hebben wij menschen ontmoet die er bedrukter, meer ter neergeslagen uitza- JjSÊgjL, gen dan zij. Eenige kregen een gezicht van bijna twee 1 meters lang en daarbij nen Mi geweldigen druipneus Velen stonden verstomd te kijken als of ze van 't hand Gods waren geslagen Doch geen wonder, aan zulken feilen dop hadden zij zich niet verwacht. Im mers, volgens hen, mochten zij zich aan iets beters verwachten. Geene moeite hadden zij zich ontzien, hier hadden zij gelogen en bedrogen,daarhadden zij belof ten gedaan, gebedeld en om zoo te zeggen plat ter aarde gekropen om een stemrne- ken te verkrijgen, ginter hadden zij de menschen bedreigd en geweld aangdaan... Drie der liberale kandidaten zouden voorzeker gekozen zijn, namelijk de hee ren De Windt, De Moor eu Van Assche men was 't zeker, 't Slechtste dat het voor hen zijn kon, zegden zij was eene balloteering tusschen de heeren Claus en Van Ghyseghem, en de beide hooger eerste genoemde liberale kandidaten. Wat M. De Moor betrof de balloteering zou altijd zeker wezen, want op 't laatste oogenblik had men aan al zijne katholieke klanten een naamloos briefje gezonden, geschreven door eene vrouwenhand. Dit was niet min noch meer dan een Bi*ar»tlBi*i©fj© om stemmen voor M. De Moor te winnen. Wij schrijven hier dit brandbriefje letterlijk over Wie verdient er op het landhuis een zetel le bekleed-en wie Bewijst 1 Det nienseBcIoin meest dienst V Is het niet den heer Karei De Moor Daarvoor zullen wij allen voor hem stemmen. Diensten aan 't menschdom Wij noemen dat diensten alleenlijk be wezen uit hoogmoed om een kruiske te bekomen of 'nen metalen Busk en om onder dat masker van zelfsopoflering zijne politieke tegenstrevers destebeter te kunnen bekruipen Zoo handelen de ware volksvrienden niet. De ware volksvrienden eischen niet dat dezen welke zij eenen dienst bewijzen zich zouden vernederen met tegen hun geweten te handelen Neen, ware volksvrienden, handelden niet om hunnen hoogmoed te voldoen. Men kan zich dan gemakkelijk voor stellen welke te leutsielling het voor de liberalen was, toen zij vernamen dat hun nen kandidaat De Moor, den weldoener van 't menschdom voor 'l oordje, 167 stemmen min had dan den minst be voordeeligden der katholieke kandida ten. Was 't dan ook te verwonderen dat de eenen naar Brussel trokken om zich de verwarde zinnen ie verzetten en de ande re naar hunne pijp kropen om over de zonderlinge lotgevallen van 't aalstersche liberaal kliekske te mijmeren Hoeven wij te zeggen dat deze nieuwe schitte rende zegepraal der Ka tholieken door gansch de stad met den- meesten geestdrift en de uitbundigste vreugde werd begroet, ja, de levendigste vreugde heerschstein alle wijken Bij arm en rijk En met Ci©sk© en zijn Adieu Bloemkoolen werd er leutig gegek scheerd Als naar gewoonte werden de heeren gekozenen, in den Kring L'Union ver gaderd, met eene luisterrijke serenade vereerd,welke duizenden menschen naar de Merkt lokte... Eu of er weer door oud en jong gezongen en gedanst werd telken male onze Koninklijke Harmonie een muziekstuk liet hooren Wie dat niet gezien heeft,kan niet oor- deelen over de vreugde die hier wéér te Zondag onder 't volk heerschte. Als gebruikelijk had een fakkeltocht plaats, waaraan de gekozenen, de voor naamste katholieken en duizenden onzer medeburgers deelnamen en welke al jubelende en zingende de straten door trokken. Aan 'i hoofd van den stoet werd een soort van lichtkas gedragen waarop in vurige letters het opschrift voorkwam Geen Vlamen die hun vaan schamen Verder op de zijkanten bemerkte men de cijfers 282 en de woorden A zoo nen dop Onze betooging gebeurde met de mees te orde en deftigheid. Eenige liberale snotneuzen konden het niet verkroppen en vielen als ware lafaards het einde van den stoet aan. Zekere heer Verleysen werd aangerand en geweldig geslagen zijne kleederen werden ook verscheurd en hieruit ontstond een gevecht gedu rende 't welk zekere Uliaeseleernaar het schijnt.onder 't voetvolk geraakte eneeue onbeduidende wonde aan 't hoold be kwam. Onzes dunkens zou de politie zich niet alleen aan 't hoofd der stoeten maar zich ook aan densteert moeien bevinden. Wij spreken bij oudervinding nooit zagen wij het hoofd van den stoet maar wel dikwijls den steert aanranden.

De Denderbode | 1887 | | pagina 1