NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN OE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Zondag 25 October 1887, 10 centiemen per nummer, 41ste Jaar, i\° 2199, ABONNEMENTPRIJS ANNONCEIVPRIJS Politiek overzicht. en Voor en na de kiezing. DE DENDERBODK Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars Ir. 3,2b voor zes maanden fr. 1,7b voor drij maanden, voorop te belalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijit in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutslraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone lb centiemen Reklamen, tr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde bO centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen bandschriften worden niet teruggestuurd Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdagavond.—De onkosten der kwitanliën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Cniqae Snum. AELST, 22 OCTOBER 1887. Frankrijk. Bij dekreet dat donderdag verschijnde heeft de Hoogere Raad van 't Eere-Legioen besloten dat generaal Cafferel van de lijst der Orde is geschrabt en geene fransche, noch vreemde deko- ratier. dragen mag. Volgens le Radicul zou de ex-generaal donderdag door de militaire overheden in handen van het burgerlijk gerecht ge leverd worden. Volgens de Gaulois zouden de verschil lende fraktien der rechterzij, op den dag der opening van de Kamers zelve, door de zorgen van den hertog de la Roche foucauld en andere bijeengeroepen, eene yerklaring afleggen, het gouvernement niet stelselmatig te dwarsboomen in de maatregelen, die het zou voorstellen om het radikalism te bestrijden, maar wel wanneer het met het radikalism gemeene zaak zou maken. Generaal Caffarel bevindt zich nu in de conciergeriehij bewoont een der kamers aan de binnenzij van het gebouw, juist beneden de kamer waarin Napoleon op gesloten werd. Vrouw Limouzin zegt nu dat zij, buiten weet van den generaal, gebruik maakte van zijnen naam. Generaal Caffarel heeft donderdag voor de eerste maal met zijnen advokaat ge sproken. Niettegenstaande de officieuse nota door zeker dagbladen meegedeeld,zegt de XIX' Siècle, is het toch waar dat M. Wil son Woensdag gedurende twee uren, on- derhoord werd door M. Buchez, proku- reur-generaal. Het besluit dat M. Wilson niet meer in het Elyseum wonen zal, is bepaald de Soir zegt dat voor bet einde der maand, Wilson, met zijne familie, buiten het pa leis wonen zal. De Gaulois zegt dat de minister van financiën een middel zoekt om uitzijn departement te geraken. Generaal Charette is Vrijdag uit Parijs vertrokken, met een hondertal zijner wapenmakkers om zich naar Rome le be geven en den H. Vaderde gelukwenschin- g^nyan hel dapper zouaven-regiment aan te bieden. Engeland. Te Nottingham had dijns dag eene groote bijeenkomst van engel- sche liberalen plaats. MM. Gladstone, Harcourt, Morley en andere aanvoerders namen daaraan deel. M. Gladstone, die van Manchester kwam, ontving ovatien aan al de groote statiën waar de trein ophield. Hij werd te Not tingham door eene groote menigte met NOVELLE door HENDRIK W. FRANK. (4* Vervolg.) HET KLOOSTER. Wat,is er nu te doen, mompelde de oude ifaliaanseh6, welke in eene zijkamer alles af geluisterd had. Het zal den fieren ridder wel kwellen zijne beminde dochter in een klooster op te sluiten, maar is dat genoeg om mijne Agnes te wreken Neen, nooit, de vuige wulpsobaard moet voelen wal de dood van een kind kost, en hare vuist balde zich, maar wat gedaan Engelbert zat reisveerdig lp peerd onder de poort en Albrecbt gaf hem zijne laatste bevelen toen de Fiammetta den welteltrap afkwam en haastig den trap afdaalde. Donker trokken zich de wenkbrauwen van den graaf le samen toen bij ze ontwaarde Wat komt gij hier doen vroeg bij barsch.. Dat hoef ik u niet te zeggen, antwoordde fier de oude vrou w- Gij kunt bet kasteel niet verlaten. veel geestdrift ingehaald, en hield des namiddags in de vergadering eene rede voering. Deze rede duurde een uur en drie kwartiers Spreker viel uit tegen de Coër- lion Act in Ierland, die volgens hem niet gericht was tegen misdaad, maar tegen het recht van vereeniging en de vrijheid der'pers. Hij bestreed hevig de gedrags lijn der regeering. De kortelings in Ierland plaats gehad hebbende gebeurtenissen zouden in Engeland geen oogenblik ge duld zijn geworden. Indien de regeering in hare gedragslijn volhardde,dan zouden de moeielijkheden bij het handhaven van 't gezag schier onoverkomelijk worden. Volgens spreker is er in Ierland eene radikale wijziging van het bestuurlijke stelsel noodig, en deze kon slechts plaats hebben, wanneer de natie vrij zal zijn. M. Gladstone heeft woensdag avond het program meêgedeeld dat de liberalen zullen moeten volgen na de regeling der iersche kwestie. Daartusschen treffen wij aan Herzie ning der parlementaire instellingen herziening der landbouwwetten volledi ge aankleving van het vrijhandelstelsel uitbreiding van de gemeentelijke macht wijziging der wetten op de dranken af schaffing van den Staatsgodsdienst in Wallis en Schotland. Rome. De kardinalen suburbicaire- bisschoppen hebben, onder dagteekening van 8 september lestleden, een adres ge richt tot Z. H. den Paus, naar aanleiding van het schrijven van den H. Vader aan den kardinaal-staatssekretaris en van het gesprokene in hel Consistorievan 23 mei. Hunne Eminentiën herinneren aan den nauwen band, die hen, de bisschoppen der romeinsche kerkprovincie, aan het Hoofd der Kerk verbindt, en die hen meer dan ieder ander in staat stelt de onhoud baarheid te beoordeelenvanden toestand, waarin de H. Stoel van Rome door den roof van 's Pausen wereldlijk gezag is ge bracht. De krachtige aansluiting bij de woorden van den H. Vader omtrent de wereldlijke macht, als noodzakelijk tot een vrij en ongehinderd uitoefenen zijner apostolische zending, wordt door Hunne Eminentiën besloten met eene betuiging van innige voldoening over de maatrege len, zoo algemeen door de geloovigen der gansche wereld genomen, tot eene weer dige viering van 's Pausen gouden pries- terjubilé. Duitschland. Duitsche kiezingen. t Zal er warm toegaan bij de aanslaande kiezingen voor den Landdag der verschil lende staten in Duitschland. Zeer belangwekkend is de toestand in Saksen, waar de strijd zal gestreden worden tusschen slechts twee partijen de konservatieve en de socialistische. Middenpartijen tellen zoo weinig aanhan gers, dat de nationaal-liberalen niet af- De Fiammetta trad dicht aan den graaf en fluisterde bitsig in zijn oor. Wil gij misschien dat ik aan dezen kuecht zegge waarom gij hem eigenllijk naar Schwarz Rheindorf stuurt. Als van eene adder gestoken deinsde de graaf achteruit, zijne lippen sidderden van woede. Dank het aan Agnes, mompelde hij, dat gij zoo iets zeggen durft terwijl gij mijn brood eet De italiaansche nam geen aandacht op deze woorden en overschreed onbekommerd de valbrug die reeds voor Engelbert nedergelaten was. Eene talrijke vergadering was er verzameld in de ridderzaal van het kasteel van Blanken berg. Krachtige, krijgshaftige gestallen zaten er rond eene lange en zware tafel lange zwaarden, pantsers en schilden leunden achter hunne zetels en machlige kroesen met rijnwijn gevuld stonden voor hen Onder eene soort van troonhemel, op eenen zetel gesteund door aardig gebeeldhouwde leeuwen; zal Odo, die zijne oogen bezorgd over den kring zijner vrienden en wapenmakkers liet dwalen. De stemming van het gezelschap moest hem niet behagen. Eere betrekkelijke stilte beerschte er in de ruime zaal en met zichtbare teleur stelling bemerkte Odo hoe de gebuien slechts bier en daar onderdrukt fluisterden eo elkander verlegene blikken toestuurden Eindelijk nam eene grijzq ridder, ter rechter kant van Odo gezeten, aangemoedigd door dc kwinkslagen zonderlijk zullen optreden, maar in ver eeniging met de konservatieven het soci alistische element zullen bestrijden. De vrijzinnige partij schijnt weinig moed op deelneming te hebben ten minste men verneemt er weinig van. De sociaal de- mokraten willen dus alleen tegen de konservatieven optreden en hopen daar - door vele kiezers van allerlei kleur mee te sleepen. 't Is wel niet te vreezen, dat de socialisten eene meerderheid op de konservatieven zullen verwerven, want tot dusverre waren de lesten inden Land dag juist tienmaal zoo sterk als hunne tegenstanders maar dat hunne partij versterkt zal worden, is zeer waarschijn lijk. Het koninkrijk Saksen, datde bakermat der socialistische partij wordt genoemd, is bijzonder geschikt voor de uitbreiding der demokraiisclie denkbeelden, daar de bron van beslaan der volksmassas voor namelijk de fabrieksarbeid is, en het is een algemeen bekend feit, dat de arbei ders aan fabrieken een groot contingent leveren aan de socialislische partij. En al deze lieden zijn kiezers bijna'allen toch betalen drie mark rijksbelasting, en hebben geen onteerend vonnis acliti-i den rug, en dit is liet eenige wat de Saksische grondwet in eenen kiezer vereischt. Er slaat dus veel. zeer veel op het spel voor het konservatieve element in Saksen, wanneer de partij, die Lx)on en gods dienst wil omverhalen, invloed gaat krij gen.Het is om de handhaving der monar chie in ons koninkrijk te doen, roepen zij uit, en deze woorden kunnen zeer veel bijdragen om niet-socialistische kiezers ervan af te houden met de socialisten meê te stemmen, want de Saksers zijn over 't algemeen sterk aan hun vorsten huis gehecht en er natuurlijk allesbehal ve op gemunt, het lot te ondergaan van zoovele andere Rijken. Ja, geachte medeburgers, zoo is'taltijd geweest en zoo zal het ook altijd blijven. Vóór de kiezing zijn de bewoners onzer beide gehuchten Mijlbeek en Schaarbeek, verlichte, geleerde, verstandige lieden, mannen van liooge bekwaamheid en er varing.... met een woord, geen volk ter wereld evenaart hen En dan worden onze geëerde medeburgers van Mijlbeek en Schaarbeek aldus geprezen en tot in den derden hemel verheven, in de hoop dat zij zich door deze vleierij zouden kun nen laten bedriegen en voor de liberale kandidaten stemmen. Nu, spelen zij in de kaarten der libe ralen, dan blijven zij verlichte, geleerde, verstandige en bekwame lieden, maar spelen zij in hunne kaarten niet, T is te zeggen, helpen zij hen eene bijna onafme- telijke buis aan dit deel knoopen waar den rug van naam veranderd, dan wor den zij in eens weêr verachtelijke schepse len, halfhouten, blinde boeren, dommerik- ken, ezelsenz., enz. van de anderen, het woord f Graaf van Blankenberg, zeide hij, zoo gij denkt dal gij op mijne grijze haren en langja rige ondervinding eenige weerde moogt leg gen, zoude ik u aanraden in deze zaak niet de ernstige ingevingen van blinde liefde en roe- keloozen moed io te volgen Dal de oude graaf van Windeck geen onbezonnen is, staat be kend. Geheel en gansch zonder reden kan hij niet gehandeld hebben, en, als vader heefl hij daarenboven een heilig recht op de jonge burchtjufl'er. Dit, met geweld aantasten, ware misschien niet geraadzaam. Eindelijk, zoudt gij denken dat het aan uwe bruid aange naam kan zijn, zoo gij haar tusschen de vlam men van het kasteel en het bloed barer leen mannen ten altaar voerdet? Graaf van blanken- kenberg, dat is als rechtzinnige vriend tot u gesproken, en ik hoop dat gij mijne beweeg redenen wardeeren zult want gij weet dat, als het noodig was, nooit mijn zweerd u ontbro ken heeft Somber staarde Odo voor zich en speelde koortsig mot den kostbaren handgreep van zijn lang zweerd. Dal de oude ridder gelijk had, dat hij ras en onbezonnen gehandeld had, toen hij zijne vrienden voorstelde eenen krijgstocht tegen Windeck te ondernemen, was voor hem klaar, maar zijne fierheid worstelde in zijn hert met de rede, hij kon zijn ongelijk niet erkennen en eene pijnlijke stilte legerde over het gezelschap. Op eens drong een schildknaap in de zaal; Verwachtend richtten zich aller oogen op hem. Nu, zoo gebeurde het weêr eens te Aalst G'hebt, geachte medeburgers, alle die uitbundige loftuitingen gelezen die onze liberalen in hunnen Dendergalm. Fakkel en andere Dwaallichtjes met volle monden en op alle loonen onze hoveniers van Mijlbeek en Schaarbeek toestuurden. On- noodig denken wij dit alles te herhalen. De kiezing is voorbij, onze landbouwers hebben zich door al de hen toegestuurde honingzoete, fleemende en holklinkende loftuitingen der liberalen niet laten om den tuin leiden, neen, zij zijn getrouw gebleven aan hunne katholieke overtui ging en hebben dus geholpen om 't ma- conniek gebroed een van die nederlagen te doen ondergaan die lang aan zijne ribben zal hangen, en wat zijn onze hove niers en landbouwers nu heden Laten wij 't woord aan meester Ere men en Beenen die de verleden week voor rekening van M. Leclercq, het schrift getiteld» De kromme straatandermaal in 't licht zond. Opgelet en goed geluisterd, geachte medeburgers Wij schrijven letterlijk over uit 't Ver bond De 8 bokken die gekozen zijn, is den wil van 't volk niet, het zijn de gekozenen van de onwetende blinde boeren van Mijlbeke die hunne eigene inlresten verwaarloozen en naar die domme boeren-onderpas- loors luisteren, die hen met hel en vagevuur komen paaien. Sukkelaars, valschaards daar gij zijt, waar zijn uw beloften. Uw geweten moet u toeroepen dat gij zondag gestemd hebt, voor mannen die u met eene keting leiden, gelijk de Bohe- mers, soms rond de stad hier dwalen met beeren en ander wild gedierte. En verder Is het geene schande dat wij moeten bestuurd worden door nen hoop onwetende en fana- tieke sleepdragers. De val- schaards zullen en moeten aan den schandpaal komen, met hunne valsche beloften. Ziedaar, geëerde Medeburgers van Mijlbeke en Schaarbeke, de snoode be ledigingen die Meester Eremen en Bee- nen u naar t hoofd slingert voor rekening van de liberale kandidaten MM. Cumont Felix. I)e Windt Joseph, De Moor Karei, Leclercq llyppolitus, Le/èbvre Ferdinanden Van Asschc Raymond, alias Beirkuip, mei zijn polichinel Cieske, Adieu bloemkoolen De afkoking die deze liberale lieeren Zondag ondergaan hebben, moet hen in ook Odo zag op. Heer, zeide bij, daar staat een boer voor de poort die van het kasteel van Windeck komt en hardnekkig weigert eenigen uitleg te geven tenzij aan U. Doe hem binnen komen, beval Odo haas- lig en trillend van verwachting. Eenige oogenblikken later verscheen de bode, maar bij hel zien van zoo talrijk een ge zelschap bleef bij op den drempel slaan, en zijne bloode oogen loerden bedeesd door de zaal. Kom nader, riep Odo, wie zendt u. Bertha Neen. De Graaf Neen. Wie dan in Gods naam, donderde de «onge duldige ridder. Verschrikt stamelde de boer de oude van bet kasteel. Zoo En wat beeft zij u gezegd. Gezegd Niets. Uitbundig gelach volgde dit Daïef ant woord de arme bode keek angstig rond om te zien of er geenen uitweg was om te vhicblen, maar de hoonende gezichten der krijgslieden getuigden hem het tegendeel. Mensch, houdt gij ons.... Wat komt gij hier doen Verlicht zuchtte de boer. U dit geven, wel Edele heer, antwoord de hij, en zijn wambuis openscheurend, haalde hij een toegezegeld perkament er uit. eene onbeschrijfelijke gramschap doen ontsteken hebben om u met zoo eene gansche wagenvracht liberale -3ineji8ii U9pai[ te doen bejegenen ÉEn wie is die Eremen en Beenen die hier de beleediger is voor rekening der afgekook te liberale kandidaten Geëerde Medeburgers, ge kent allen zijnen numëro Vreemde rare, heel rare vogels zijn daar alleen toe in staat En de liberale kandidaten in hunne verbolgenheid, doen dien raren vogel spreken van deftige Aalstenaars aan den schandpaal te nagelen omdat zij hunne overtuiging, hunne ziel aan de liberale zielkoopers niet hebben willen leveren Wie verdient er hier aan den schand paal gespijkerd le worden, de zielkoopers of deze die hunne ziel niet willen verpas sen Antwoordt ons, geachte Medeburgers Weest gerust, heeren liberale kandi daten, de snoode beleedigingen die mees ter Eremen en Beenen, donderdag voor uwe rekening naar 't hoofd onzer deftige landbouwers en hoveniers van Mijlbeek en Schaarbeek heeft geslingerd, zullen nimmer vergeten worden.... Ja, mochten zij min of meer uit 't geheugen gewischt worden De Denderbode, zal ze hen op lijd en slorul herinneren en hen met den vinger d© mannen aantoonen die hen nu heden vergelij ken aan heeren en andere wilde dieren die met eene ketting rond de stad geleid worden Vlaamsche belangen. De Vrije Vlamingen komen het volgend vertoogschrift e zenden aan den Heer Minister van Openbaar Onderwijs betrek kelijk de inrichting van eenen vlaamschen leergang van Strafrecht. Afschriften van dezen brief werden medegedeeld aan de bestuurraden der Vrije Hoogescholon van Leuven en Brussel Brugge, 2 October 1887. Hooggeachte Heer Minister, De Vrije Vlamingen denken dat onder de menigvuldige grieven waarover het vlaamsch volk dagelijks zijn beklag doet, deze die het gerecht betreffen, eene der eerste plaatsen bekleeden. En wel voornamelijk door de straf- rechtbank is het ongelijk onze taal aan gedaan vernederend en voor den betichte veelal nadeelig. Daar is zijne eer, zijn naam, zije vrijheid betrokken. Daar ver- verantwoordt hij openbaarlijk en persoon lijk aan de maatschappij voor zijn doen en laten, daar kan hij zelf zijne eigene verdediging zeer dikwijls zijn gedrag klaarder maken, ja soms zijne onschuld bewijzen. Indien nu ten deele of ten ge- heele de rechtspleging in eene vreemde - Geef, zeide Odo, liet uil zijne handen scheurend, ga naar de keuken en drink daar uwen angst af. Met bevende hand trok hij het zegel af,wierp eenen oogslagop hetschrift en het uitstekende: Hier heeren, wie kan dit lezen Geef bet over, graaf van Blankenberg, riep een jonge ridder van over' de tafel, de abt van Heisterbach, mijn oom, heelt het mij ge leerd toen ik naar zijne abdij vluchten moest, omdat ik melde knechten van den Keulschen Bisschop wat ruw was omgegaan. Odo reikte hem het perkament, en lang zaam, onder algemeeno aaDdacht las de rid der Engelbert is naar Schwarz Kheicdorf ver trokken, om daar de aankomst van Bertha te melden. Zoo de graaf van Blankenberg zijne bruid niet aanstonds redt, is deze voor hem verloren. Wat, riep de graaf opspringend,Idat durft Engelbert mij gebieden Vervaarlijk was de jongon aan te zien, zijne oogen vlamden, en gloeiend rood overgroot ziju gelaat. Bedaar u, graaf, zeide de grijze ridder, en overleg Overleggen, neen Daartoe heb ik gee nen tijd. Heeren, ik bedank u Eene regelmati ge veetc is onmogelijk, en ik moet alleen zien te handelen. Maar Bertha trek ik uil de handen van haren vader, er moge dan komen wat er wil. Ik daag alles uit. I Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1887 | | pagina 1