Optocht Doch De Dendergalm na aldus den duim op de liberale wonde gedrukt te hebben, verhaast zich er een weinig zal venden balsem op te gieten. Wij schrijven letterlijk over uit dit blad c Zijn wij verpletterd Neen, duizend a maal neen Verre van daar hoe a wonderlijk liet u voorko- me, liberale kiezers, wij hebben veld gewonnen (Ik geloof wel dat het wonder is 't Is een liberaal 4 mirakel En verder roeptDe Dendergalm uit Men mag luid op zeggen dat de Bok 4 ken sinds 1884 een hondertal stemmen hebben verloren!» De Dendergalm moet een aardig gedacht hebben van den graad der ver standelijke vermogens bij onze liberalen, om zulke ezelarijen te durven neerschrijven Zoo dan, Jefke gjheblveld gewon nen En de Bokken hebben veld verlo ren Laat ons eens zien wat de cijferkens daarover denken In 1884, was 't nijdige Jefke de meestbevoordeeligde der 9 liberale kandidaten en hij bekwam 189 stem men. In 1887, bekomt dat ventje, de chef der liberale partij, een stemmeken meer dan in 1884, 't zij TOO stemmen. Dat noemt De Dendergalm veld winnen Wij hopen en wij wenschen dat de li beralen zoo nog vele jaren zullen blijven veld winnen A^^Een enkelstem- meken gewon- ncn op :t jaren Binnen 846 jaren lig- gen zij boven Hoera Hoera Hoera!!! Laat van nu af 't kanon maar donderen En de Bokken hebben veld verlo ren, volgens Den Dendergalm Voelt liever In 1884, bekwam den heer Leo Ghee- raerdts stemmen en de 9 katholieke kandidaten bekwamen ge middeld 974 stemmen. In 1887, bekomt de heer Borreman 1038 stemmen en de katholieke Kandidaten bekomen gemiddeld 996 stemmen, of eene vermeerdering van 22 stemmen Zietdaar hoe de Bokken, sedert 1884, een honderdtal stemmen verloren li ebben Wij zeggen het vlakafindien de libe ralen die Den Dendergalm lezen in staat zijn van zulke pillen binnen te slik ken dan moeten zijeenen oprechten troep kalkoenen zijn De Dendergalm in eenen aanval van rechtzinnigheid, schrijft hel volgende dat opmerkenswaardig is 'f Is ook hunne merkwaardi- ge, krachtige inrichting die aan de Bokken den zegepraal heeft verzekerd. (Het is dus geen omkooperij, Argus Zij mogen op de medewerking rekenen van alle hunne mannen de Bok- ken werken hand in hand, jaar in jaar uit, en elk hunner, in de maat zijner ken- nissen, zijns invloeds, zijns fortuins, brengt het zijne bij om zijne partij te doen overwinnen Daar is veel waarheid in En wij voe gen er bij Aldus handelen mannen van overtuiging zooals dat de Katholieken het zijn. Wij hopen dat de Katholieke partij meer en meer die huldebetuigingen zal weten te verdienen Eenige kleine gebreken bestonden in ons stelsel van kiesbewerking en wij mogen Den Dendergalm verzekeren dat er reeds in voorzien is Ja, de Bokken zijn wel ingericht, en dank aan de medewerking onzer zoo icve- rige en oprechte bekwaamheids kiezers, zien wij tot ons groot genoegen dat onze inrichting van dag lot dag ver betert, Dat is een ander paar mouwen, niet waar Dendergalm als uwe fameuse jeune garde libérale ofte Kabaskensschool >- met haren verkensoogïgeo paretten- maker als chef de file Dat de zegepraal te winnen ware in de danszalen op de Hoogstraat, alwaar de fameuze liberale jonge wacht haar kwartier- generaal houdt, oh geenen twijfel of 't ware op korten tijd met de Bokken ge past, niet waar, witte sirooplekker Maar Oproep Ver- Wffifea schaffen wij troepen aan onze oversten, niet beters vra- gen dan ons ten zege te leiden roept De Dendergalm uit. Dat 't nijdige Jefke niet beter vraagt dan te zegepralen dat weet al wie dat hoogmoedige ventje kent, tot de straat bengels toe t'Is ook daarom dat 't volk reeds sedert lang k propos van Jefke, in de straten zingtEn a zo ze geern berremeester zijn Maar troepen aan Jefke verschaf' jen om te zegepralen dat is eene heel andere kwestie, verstade me wel azoo Dat men er hem eenige doozen koope in den bazar van M. Locus 't Is bijna St. Mertekensdag. Ofwel dat t^iesko voor Jeflce eenige dozijnen polichinellen van nen cent baktAllo Cies, laat u niet trekken, dat is nu toch het minste dat ge doen leunt om uwe dankbaarheid te toor.en over den troep van 470 liberale kalkoenen die menheer Jef voor u heeft doen stemmen D© Deiicler- galui heeft af keer van per soonlijkheden lazen wij onlangs in dit blad. Doch in zijn nummer van zondag 11. laat hij zich weer eens, en zonder dat men hem daartoe de minste reden heeft gegeven, met de schandaligste zinspel- fingen in, betrekkelijk een onzer katho lieke gekozenen. Nu De Dendergalm weet dat wij, uit eerbied voor onze lezers, hem op dit terrein niet kunnen volgen, zooniet zou hij zich wel wachten dit kapittel, aan te raken, hij die onder zijne voornaamste politieke vrienden verscheidene grijze koekoes telt, die menigen gebuurmans- nest hebben bedodderd en zekere lami- liën op de tong doen rijden Wacht maar, heeren liberalen, vroeg of laat komt loontje toch eens om zijn boontje en dan zou het kunnen raak we zen Onze liberalen door hun eigen zeiven beoordeeld Men leest in Den Den dergalm. Het woord verraad lag zon dag op elks lippen. Wat deftige lieden, niet waar geachte lezers De liberalen, die elkander wel moeten kennen, aanzien dus de eene den anderen voor verrader 2 als mannen die in staat zijn voor eene hands vol geld hunne stem te verkoopen, voor den laagste der menschen in een woord En dal zij de mannen die gedurig spre ken van principen, van overtuiging en politieke eer-en zedelijkheid Oh de partij van 't licht Een vraagsken aan 't Verbond Waarom spreekt dat boter papiertje, zaterdag lest, geen enkel woordje meer over de kiezing, ondanks zijn belofte ■in vroeger nummer Is het waar dat 't liberaal komiteit reeds te verstaan heeft gegeven dat het niet tusschenkomt in de onkosten der fameuse affichen en vluchtschriften van meester Spriet, en dal het om die reden is dal hij nu,even als heerke Bara, sprakeloos is geworden Een woordje antwoordmeester Spriet Men verwittigt ons dat de liberalen om dul te worden zijn van gramschap over onzen l'lak alma uakDe kluchti ge kieskloerini Adieu Bloemkoo- len Goed, jongens, dat hebt gij aan uw been zijt ge kwaad, wel ziet dat ge blij de wordt Maar roept men ons toe de liberalen zullen ook karikaturen uitgeven Wel dat ze hel maar doen, als het hen lust... En z'hebben een voordeel op ons immers als ze het morgen willen ze kun nen het, want alles is in gereedheid Sedert drie weken hebben zij eene kari katuur doen makenen ze durven ze 'tlicht niet laten zien uit vrees van er aan Moe der Justicia rekening te moeten over geven. Als wij eene karikatuur doen maken, wij hebben den moed ze in 't licht te brengen, omdat wij ze openbaarlijk mo gen vertoonen, maar de liberalen durven zoo niet handelen, omdat hunne karika tuur eene ©ertlieverif is Eenige dagen geleden, werd ons met de Post een nummer van Den Denderbode met de hoeken afgebrand terug gestuurd,en zon dag korts na den middag ontvin gen wij op dezelfde wijze een on zer Plak-almanakken ook met de hoeken afgebrand. De twee adressen zijn van 't zeilde hand geschreven. Wilt gij nu weten, wie de liefhebbers zijn die zich hiermee belachelijk hebben hemaakt Wel niemand dan de kliek heel treffelij ke jongens over een halfdeur die hunnen opslag in 't Matroosje houden Jongens, jongens,dat ge eens wist hoe veel kwaad bloed gij ons door uweonnoo- zele streek hebt doen maken Zie, ge zoudt het uit compassie nooit gedaan hebben Zondag had, gelijk wij hét hebben aan gekondigd, de luis terrijke Optocht plaats, ingericht door de kiezers van 't 59 Bureel der kiezing. Om 5 ure des avonds vormde zich de stoel, in de Hovenierstraat, omtrent het Eslaminet liet Gulden Vlies. Talrijk waren de kiezers van Mijlbeke en Schaar- - beek en uit de kuip der Stad opgekomen. Reeds was het 6 \fi ure geslagen toen de stoet eindelijk kon gevormd worden en zich in beweging stellen. Aan 't hoofd reden zeven landbouwers j met hoogen hoed, in eenen kruiwagen met eene beirkuip er op welke aller oogen op zich trokken. Een muziekkorps volgde onmiddelijk 't welk de vroolijkste Bokken- en andere arias liet hooren. Onmiddelijk na 't muziekkorps zag men eeueu wagen niet bloemkcolen beladen en waarop temidden CieskeAdieu Bloemkoolen stond te prijken, in zijn kostuum van orkestmeester der Leeperikken Een ontelbare menigte katholieke kie zers, enz. omringd van fakkellichten volgde jubelende en zingende dezen tri omfwagen der Bloemkoolen. Drij wimpels werden ook in den stoet gedragen en waarop te lezen stond 1° Dc zon der geuzen is onder gegaan en verdwenen als een dwaallichtje 2f Hij zo ze geern Beiremeester zijn! 5° Mijlbeke wil van geenen liberalen kon kelfoes welen De stoet doorliep vrij en ongehinderd de door 'l programma aangewezen stra len in ging rond 10 ure uit een. Deze optocht zal in T geheugen van eenieder lang bewaard blijven. Den dag van zondag zou in volle vrede zijn afgeloopen, ware het niet dat de liberale jonge wacht ofte kabaskenschool hare vi rbolgenheid over de liberale ne derlaag door hare geweldadigheden had laten blijken. 't Was, gelijk men weet, garentwijn- dersdag en in de danszalen der Hoog straat, het kwartier-generaal der kabas kenschool, ronkten de hei-orgels. Reeds lusschen 10 kil ure des avonds lagen de kabaskensjannen aldaar in twist met eenige werklieden en dank zij de tus- schenkomst van eenige katholieke jonge lingen ontliepen zij eene duchtige ranse ling. Rond 11 i/2 ure begaf de kabaskenschool zich al huilende en tierendenaar de groo te merkt. Toen deze bende, met stokken gewa pend, want'l was een oprechte bende, aan ons bureel kwam, vereerden zij ons met een concert van helsch gevloek en allerhande eerschendende beleedigingen en lasteri ngen tegen ons en onze vrienden Hoe moedig, niet waar, Medeburgers In de duisternis van den naciit durven die jannen alles, doch bij klaren dage durven ze niets uit vrees van genepen te worden.... Lafaards, die in de duisternis vrouwen kinderen dedoodgaan aandoen, als ze weten dat er geen gevaar is Indien die liberale jongens De Dender bode te spreken hebben, ons bureel is alle dagen open, wij mogen hen verzeke ren dat ze iemand zullen thuis vinden Op de merkt gekomen, ontmoetten de liberalen, aldaar eenige katholieke jonge lingen die aari den Bloemkoolensloet hadden deelgenomen. Dadelijk vielen zij deze jongelingen aan en dit zonder dat deze laatsien hiertoe eenige aanleiding hadden gegeven. Verscheidene katholieke jongelingen bekwamen lievige stoksla gen drij werden min of meer ernstig verwond aan't hoofd. Zekere Karei Gits onder andere bekwam eene nog al ern stige wonde, die hem bedlegerig houdt. Richard De Stobbeleir, zoon van den beurt schipper op Antwerpen, wordt beschul digd den dader le wezen. Verscheidene getuigen hebben het feil zien plegen en zullen het verklaren waar 't behoort. De Stobbeleir nam na zijne heldendaad on middelijk de vlucht, doch in zijne over haasting viel zijn hoed van 't hoofd en deze liet hij in brand... Deze hoed is in 't bezit van 't slachtoffer Gits. Natuurlijk ontstonden hieruit eenige botsingen, die een ongemeen gerucht op de merkt te weeg brachten. Doch on danks af dat gehuil en gelier bleef de deur der politiewacht gesloten als lagen de aanwezige agenten in eenen doodelij- ken slaap. Toen het middernacht wek- kerde,was het rumoer te zijnen hevigste 't was een hevig geklikklak van stokken die op een geslagen werden en toch nog altijd geen schaduwe van politie te zien. Een der aanwezigen zond de politie ver wittigen... Niets te doen Eenige heeren begaven zich naar de wacht en een van hen zegde tot een der agenten die nu juist de deur had geopend 't is noodig dal gij er tusschenkomt om alle verdere vechtpartijen te vermijden, en de agent, antwoordde Als 't ons belieft zullen wij er lussclienkomen... Onzes dunkens moet men in 't belang der politie zelve, hier omtrent een enkwest openen en indien het waar bevonden wordt, de plichtige gestraft worden. De agenten kwamen ter markt doch deden de noodige devoiren niet om de samenscholling uit een te drijven. Eindelijk kwamen de heeren Leo Gheeraerdts, Rudolf Eeman en H. Leclercqcolonel der Burgerwacht er tus- scheu en dank zij hunne krachtdadige houding en wijze raadgevingen werd er niet verder gevochten. Gedurig hoorde men vragen waar is de heer commissaris van politie of zijn adjoint Een agent ten huize van den heer Vervoort gezonden, kwam terug met de antwoord dat deze laatste sedert twee dagen ongesteld en te bed was. De ad- joint verscheen eindelijk doch zijne po gingen bleven vruchteloos. De bezoekers van 't estaminet Au Comte d' Egmontwaren op 't gerucht; buiten gekomen, doch ze kregen de poe pers en vluchtten ras naar binnen er waren er zelfs die zich op den koer gin gen verduiken Nu deze heeren kre gen weèr couragie, als ze binnen waren liepen de kachel om verre en de buizen vielen hen op t' lijfWij moeten er ge loof aanh' chteri, want des maandags werd de kachel ter reparatie gezonden. Uit bedoeld estaminet werd er met ledige pintglazen geworpen naar de personen die zich buiten bevonden, en eenige ven sterglazen werden ingeworpen of inge slagen. Maar wie zijn de daders Dezen die zich buiten op de merkt bevonden, zeggen dat deze die binnen waren het ge daan hebben, en deze van binnen leggen de schuld op die van builen Wie ziet er klaar in deze inktflesch Toen eindelijk de gendarmerie ver scheen, kregen onze politieagenten moed en hoorde men voor de eerste maal uit hunnen mond de woorden klinken Mijnheeren ge zijl verzocht van te reliree- ren De gendarmerie dreef het eene kamp langs hier en het andere langs daar en weldra was alles rustig. Plaatsgebrek noopt ons hier te eindi gen, doch zeggen wij ten slotte dal de hervorming onzer stedelijke politie en vooral der nachtelijke politie zich meer en meer opdringt. Wij roepen er de aan dacht van onzen heer Burgemeester eu gansch deu Stedelijkeu Raad op in. Wij zullen op deze kwestie lerugkeeren HANDELEN NIJVERHEID. Wat er met olie op zee kan gedaan wor den. Uit alle proeven genomen tot bedaring der golven met olie (en nu weèr te Duinkerken) blijkt dat eene geringe hoeveelheid olie, op eene behendige wijze toegepast, groote scliaê aan vaartuigen van alle soort, doch vooral aan kleine, kan beletten. Volgens de meêdeelingen van den duitschen visschersbond was dit middel reeds in vroeger tijden iu ge bruik. Aan noorweegsche visschers e-n wal- vischvangers was tot op onzen tijd het middel bekend dewijl zij van hunne hooge vaartuigen bij storm vette visch- levers of stukken spek buiten boord heb ben gehangen, om het geweld van het water te beteugelen. Ook herhaalt men dat de loodsen van Pillau, vroeger som tijds hunne toevlucht tot olie hebben genomen, ten einde de branding meester te worden. Volgens een kort geleden verschenen schrijven der engelsche admiraliteit is de werking van olie het grootst in diep wa ter, terwijl in de branding of bij stort zeeën op zandbanken niet altijd op goe den uitslag kau gerekend worden. Maar ook hier is het gebruik van olie nog van eenig nut, en wordt in de meêdeelingen van den duitschen visschersbond aan kleinere schepen, vooralbij het doorvaren van brandingen, aanbevolen. De zwaarste en vaste oliën geven het grootste uitwerkselongezuiverde petrool kan, wanneer er geen ander olie voor handen is, nog gebruikt worden, doch alle dier- en plautenoliën (oude lijn- of raapolie en traan) en ook gebruikte ma- cbienolie, hebben den besten uitslag opgeleverd. Ook vernis, spek en vet hebben goede diensten bewezen, terwijl alle berichten over het gebruik van gezuiverde petrool ongunstig zijn het leste is te vloei baar, dan dat het de oppervlakte van het water voldoende kan bedekken. Volgens meêdeelingen van den duit schen visschersbond is reeds een liter olie voor een klein vaartuig, bijvoorbeeld voor eene visscherscbuit voldoende, wanneer men slechts eenige uren de vlucht wil nemen voor een plotseling opgekomen onweer, of om gedurende eenige minuten door gevaarlijke plaatsen te varen. De nieuwe proeven, welke voor dit doel genomen zijn, hebben de vroegere verwachtingen bekrachtigd, dat de bran ding, door het uitgieten van olie ver zwakt wordt. Üe vette massa olie breekt den aanval van den wind tegen de loef zijde van de golf, verhindert aan den voorsteven de golf een steilen hoed te maken, doet haar uiteenpalten, wanneer hij door verderen invloed van den wind zou voortjagen, en verandert alzoo den stortvloed iu een veilige, gelijkmatige deining. De beste en eenvoudigste manier van dit middel, dat ook elk vaartuig, groot of klein, gemakkelijk kau aangewend wor den, bestaat hierin, dat men kleine met olie gevulde zakken aan goed zeildoek, van ougeveer vijf tot tien liter inhoud, gereed houdt, welke de olie niet of slechts heel langzaam laten doordringen bij gebrek moet men er eenige galen mei een piaknaald in steken, naar gelang men er olie wil laten uitloopen. Een, of bij groolere schepen, meer zul- ker zakken hangt de schipper op eerie geschikte plaats, zoodat zij even het water raken, üe voordeeligste plaats wisselt naar de omstandigheden af het meest zullen zij echter aan de voorsteven of aan den kraanbalk vast te maken zijn. Bij voorbeeld, loopt een schip voor den wind, is dus het achterdeel naar de steile heiling van de golf gekeerd, dan zal in dit geval de van voren uitgegoten olie zich heel gauw achter het schip uit breiden en het gevolg hiervan zal zijn,dat de zee zelf zich vereffent en geene stort vloeden meer volgen. Ligt het schip bijgedraaid naar den wind, dan moet men deu zak aan den kraanbalk en aan langer touwen laten vallen daar het schip sneller drijft dan de zak, blijft de olie aan den windkant van bet schip en helpt dan weêr de zee vereffenen. Bij hel kruisen tegen den storm, wat een zeilschip nochtans slechts in geval van nood doel of eene tegen den storm opgaande stoomboot, zal de olie zonder twijfel maar weinig ol in het geheel niet kunnen helpen, daar hij zich dan niet het schip kan verbreiden daartegen zal het een voor anker liggend vaartuig groo te verlichting geven wanneer men aan de ankerboei of op eene plaats van de neer gelaten ketting een rol kan vastmaken en een lang touw daardoor trekt. Bij het losbersten van den storm kan men dan den oliezak door middel van het koord ver genoeg naar voren uithalen, om door de olie die dan langsamerhand uitloopt, beschermd te worden, en kan men deu leegen zan gemakkelijk aan boord brengen om hem opnieuw te vul len. Dezelfde voortreffelijke diensten be wijst een naar achter drijvende zak, wan neer eene stoomboot hij zwaar weêr een schip op sleeptouw heeft, en liet gevaar dreigt, dat de touwen bij hooge zee bre ken. De stoomboot Werra, van den Nord- deutschen Lloyd, bij welke de schroei was gebroken,is volgens de meêdeelingen van den duitschen visschersbond bij het slee pen door eene stoomboot doormiddel van olie voor groote schae bewaard gebleven. Volgens dezen bond zou ook, bij het va- reu door brandingen, eene vooruitzeilende visscherssloep een geheele vloot zonder gevaar door de onveiligste plaatsen kuu- nen brengen, wanneer een oliezak haar nasleept en daardoor de stortzee ver zwakt. Toch is velgens het schrijven van de engelsche admiraliteit de uitwerking onder deze omstandi igheid niet altijd zeker. Het binnenloopen van de honderden haringschuiten in dc voornaamste havens van de schotsche oostkust, Peterhead en Fraserburg wordt meermaals zelfs hij stil weêr, bemoeielijkt of onmogelijk gemaakt door eene helling van den grond, welke de golven met groot geweld voor de haven breekt. Ter verwijdering van dit ongemak heeft men daar sinds eenige jaren eene buis naar zee lateu zinken, en men laat nu, als het binnenloopen door de bran ding moeielijk is, aan gene zijde van de branding, olie door de zift dezer buis druppelen ten gevolge hiervan kunnen de schepen zonder schaê de gevaarlijke plaatseu doorzeilen. Verbindt men de opening van de buis aan het land met eene .perspomp, dan kau men er tamelijk zeker van zijn, dat de olie snel en ongehinderd door eenige verstopping van zand wegloopt. Over het gebruik van olie bij het op- hijschen van een schip bij hooge zee zijn nog geene berichten, hel is nochtans zeer waarschijnlijk, dat ook bij deze gelegen heid veel tijd gespaard en grootere schaé aan het vaartuig kan vermeden worden. Vooral is de olie van groot nut bij het stranden van schepen en voor reddings- hooten. De leste gaan veel gemakkelijker naar het gestrande schip weer terug, wanneer ook van daar uit de golven door uitgegoten olie tot bedaren zijn gebracht. Ook het ophalen van iemand, die over boord is gevallen en op den kurken ring drijft, kan bij storm bijzonder vergemak kelijkt worden, wanneer men aan den ring een kleinen oliezak vastmaakt. Om dat de golven bij een onstuimige zee alles met schuim bedekken, kan eene neêrge- laten boot den man dikwijls niet gauw vinden de olie brengt bet water in zijne nabijheid tot bedaren, verwijdert het schuim en de gladde oppervlakte van het water, strekt aan de boot tot een zekeren gids naar den kring, waar de verongeluk te is te zoeken. Ook moeten de proeven met goeden uitslag bekroond zijn, om met olie gevul de blekken doozen uit mortieren in zee te schieten, daar zij bij het neêrvallen uiteenspringen. Bij koud weer, wanneer het invloeien van olie door verdikking is belet, kan het uitwerksel gering zijn, maar deze is toch inderdaad van den aard der vergoten olie afhankelijk. In plaats van eenen zak van goed zeildoek te nemen, kau men ook met olie of vet doordrongen bundels werk met goeden uitslag uithangen evenzoo voor langer gebruik kleine vaten met olie, die op verschillende plaatsen door boor zijn. Volgens al deze beschouwingen kan het gebruik van olie om de golven te doen bedaren aan alle in zee gaande schepen dringend worden aanbevolen. Men schrijft uit Duinkerken dat de proefneming met olie, in den lesten storm, goede resultaten heeft opgeleverd. De boot met zakken olie aan de uiterste einden, in welke zakken kleine gaatjes waren-om de olie te laten uitloopen, heelt geene avarie onderslaan en de golven sloegen zoo weinig hoog, dat de matroo- zen schier niet nat waren. Ninove. Eene correspondentie uit Ninove doet ons bemerken dal wij in dwaling verkeerden toen wij meêdeelden dat onze katholieke vrienden van Ninove, in de kiezing van 16 Oktober jl. slechts met 16 stemmen meerderheid zegepraal den, daar de meerderheid gemiddeld tot 55 stemmen klom. Wij laten hier de offieieele cijfers vol gen. Katholieken.MM. De Clercq- De Coen, 505 si. Bosteels Prosper, 299 st. De Mont-Van Nerom, 299 st. Van den Borre Frans 298 st. Kieckens Jozef 295 st. Fransman-Van Acker 291, st. Van Opdenbosch-Haegeman 289 st. Liberalen. MM. De Deyn Edniond, 275 st. Van Impe Victor, 269 st. De Mol Joseph 264 st. Roman Pros per 262 st. Vanden Bessche Frans, 260 st. De Mont Ferdinand, 257 st. De Mol Frans 256 st.

De Denderbode | 1887 | | pagina 2