ij NIEUWS- EN AANÜONDIGiNGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Zondag' 50 October 1887, 10 centiemen per nummer, 41sle Jaar, I\° 2201, ABONNEMENTPRIJS ANNOACENPRIJS Politiek overzicht. en Fransche werklieden hij den Paus. DE DEN DERBODE. Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTË-GOOSSENS, Lange-Zoutslraat, N° 10, nabij de Groole Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herbalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. lleeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdagavond.De onkosten der kwitantiën door de Pos ontvangen, zijn ten laste van den schul denaar. Culque Suuui. AELST, 29 OCTOBER 1887. Frankrijk en hel Vatikaan. Een tele gram uit Parijs meldt De begrootingskommissie heelt mei 8 tegen 5 stemmen den post voor het fran- sche gezantschap hij den Paus verworpen. Dientengevolge heelt de voorzitter der kommissie zijn ontslag genomen. Fransche Kamer. Debureelen hebben Donderdag de kommissie benoemd gelast met het onderzoek van bet voorstel Cuneo d'Ornar.o, betrekkelijk de dekoratiën- schandalen. Op elf leden zijn er tien ten voordeele van een onderzoek zeven republikeinen en drie monarchisten. Dc elfde, M. Bour geois, republiekein, zal na rijper onder zoek zijne meening doen kennen. In het achtste bureel nam M. Wilson het woord om te verklaren dat hij stem men zou voor een kandidaat, gunstig aan het onderzoek. De hertog de la Rochefoucauld en baron de Mackau hebben bet gerucht eener scheuring in de rangen der rechterzij (koningsgezinden en bonapartisten) offi cieel gelogenstraft. De budjetkommissie heeft bij eenparig heid het ontwerp der konversie van den 4 1/2 0/0 aangenomen. M.Ribot werd ver slaggever benoemd. De Gauloisde Voltaire en eenige ande de dagbladen deelen de volgende nota meê «Wijn zijn gemachtigd te verklaren dat M. Wilson aan het ministerie van finan cies eene som van fr. 10,000 heelt ge stuurd, eenc som welke liooger loopt dan het bedrag van de frankeering der brie ven, die hij kosteloos uit het Elysée heeft verzonden. Engeland. De politiekers slapen niet in Engeland, zoo min de regeeringsgezin- den als de leiders der oppositie. M. Gladstone verliet Dijnsdag Sudbury Halle naar Ripon, waar hij de gast zal zijn van den markies van Ripon. In al de statiën op den doortocht, werd hij geest driftig toegejuicht. Te Leeds deed hij een paar aanspraken en te Ripon hield hij eene groote redevoering. M. John Morley sprak te Halifax. Hij deed uitschijnen datM. Gladstone te Not tingham een fermen stap vooruit was ge gaan terwijl lord Harlington daarentegen was achteruil gegaan. Ierland heeft zijne hoop gebouwd op de liberale partij deze moet alles doen om die hoop te verwezenlijken. Te Edinburg bestreed lord Spencer insgelijks de politek der regeering. NOVELLE door HENDRIK W. FRANK. (6* Vervolg.) Dal laat zich hooren, antwoordde een wapenknechtoude maak haast, en breng eene kruik van uwen besten wijn naar boven. Ja maar, ik moet eerst den graaf verwit tigen. Geef dan uwe sleutels, ik zal den kelder wel vinden, zeide de wapenknecht, en rukte het zware bundel sleutels van den gordel des portiers. Nu, kameraad, kom medg, en zoo de heer kanunnik het niet versmaadt Afwerend stak Odo zijne hand uit, maar Kon rad fluisterde hem haastig in 't oor Verwek geenen achterdocht, gaal meê. Gij kuul hier niet in wind en regen blij ven staan, meende do portier, ik zal naar den graaf gaan, en welhaast zult gij een beter ka mer hebben dan de wachtzaal. Odo antwoordde met meer, en volgde de krijgslieden in een ruim maar leeg gewelfd vertrek met witgekalkte muren. Banken, rond de wachtzaal geplaatst, en eene eiken tafel, waren de eenige meubels. Pantsers, zweerden Italië Redevoering van M. Crispi. De redevoering van M. Crispi te Turijn is van zulk belang dat wij hier den be knopte» inhoud laten volgen Na eene inleiding, waarin hij 'tjaar 1849 cn de stichting der italiaansche eenheid herinnert, zegt de minister-pre sident dat hij in geene bijzonderheden treden zal, wat aangaat de denkwijs der regeering. Deze is genoegzaam gekend door de ministerieele politiek. De regeering kan het verleden niet verloochenen maar vermits men ook rekenschap houdt der eischen van het tegenwoordige, mag men ook de toekomst niet in gevaar bren gen. De steun, die de mannen van verschil* lende partijen thans geven aan het kabi net, is een blijk dat allen door overtui ging bezield, enkel den vooruitgang der natie beoogen. De verschillende partijen ondergaan thans eene hervorming. De regeering gevoelt haat voor niemand en zal geen enkel burger van zich verwijderd houden. M. Crispi heeft betrouwen in de macht van de politiek der regeering hij zal die trachiet) te doen zegepralen en haar door allen doen bijlreden. Hij heelt betrouwen in de monarchie en in de vrijheid, welke de eerbied is voor den persoon, in over eenstemming met hel nationale recht. Op deze grondbeginsel is de houding gebouwd van de regeering tegenover de Kerk en liet volk. De Kerk geniet in Italië zulke vrijheid, zulke veiligheid dat geene enkele Slaat haar die op dergelijke wijze verleenen kan. Niemand denkt er aan, of of heelt er ooit aan gedacht, tusschen te komen in de zaken der Kerk. De tegenwoordige regeering moet een werk verrichten van bestuurlijke wetge ving en herinrichting van het land. De wetsontwerpen, die de regeering zal indienen, zullen aangekondigd worden in de aanstaande troonrede. Om die herzieningen tot stand te bren gen, moet èn de bir.nenlandsche, èn de buitenlandsche vrede verzekerd zijd. Voor den eerste is niet te vreezen, daar het italiaansche volk kalm en wijs is. Wat den builenlandschen vrede aangaat, de regee ring heeft al het mogelijke gedaan om dezen te behouden. De vrede is het hoogste deel dat wij ons voorstellen. Wij verkeeren op vriend- schappelijken voet met alle Staten, met alle wij wenschen dien uitnemenden toestand te behouden. Er zijn Staten, met welke onze betrek kingen van innigenaard zijn. Maar indien wij op het vaste land bondgenoolen zijn van de midden-europeesclte Staten in dien wij op zee samengaan met Engeland wij beoogen hoegenaamd niets, waar door anderen zich bedreigd kunnen den ken. Mijne leste reis naar Friedricltsruhc en schilden bingen in schilderachtige groepee ring aan de wanden. Voorzichtig koos Odo zijne plaats, dicht aan de deur, en gaf angstig acht om zweerd en wapenrusting onder zijoen mantel verborgen te houden. Welhaast plaatste een wapenknecht de welgevulde wijnkroes op de tafel, de tin nen kanappen klonken dooreen, en met volle basstem stemde de overste der krijgslieden een drinklied aaD, in hetwelk zijne onderhoo- rigen krachtig invielen. De sleutels had de soldaat onachtzaam nevens Konrad op deb3nk geworpen. Deze had opmerkzaam waargenomen welke sleutels dc portier gebruikt had, hij hield ze in 'l oog, en eindelijk, dank aan de algemeene onoplettend heid en de halve duisternis, gelukte bij erin ze voorzichtig uit het bundel te trekken. Ziehier, edele heer. fluisterde hij tot Odo, hem de sleutels toestekende, deze zullen de meêgebrachte koorden overboodig ma ken. Odo knikte dankend. Op dit oogenblik stiet een krijgsknecht hem aan met den elleboog. Gij zoudl wel uwe kap kunnen afnemen, zcide hij, en aan brave lieden gezondheid loc drinken. Toornig rood klom in hot gelaat van den jongeling, aan wien van het begin afliet gezel schap met behaagd had gelukkig voorkwam Kourad den dreigenden storm Weet gij nog niet kameraad, lachte bij, dat de Keulsche heeren niet gewoon ?ijn in wachtzalen te leven Laat hem gerust, het is geen man voor ons. heelt de openbare rneening in Frankrijk verontrust. Gelukkig is het vertrouwen der fransche regeering er niet door ver zwakt. Zij kent de zuiverheid mijner be doelingen zij weet dat ik niets in het schild voer legen het naburig volk, waar aan Italië verbonden is door eenheid van ras, door overleveringen en door bescha ving. Ik heb twee jaren in Frankrijk doorgebracht, van 1856 tot 1858, en de zonen dier edelmoedige natie, met welke ik op vertrouwelijken voet ben geweest en jegens welke ik mijn hart ontsloten heb, weten hoezeer ik hun land betnin en dal er van mij nooit eene beleediging, eene uitdaging te verwachten is. Zij we ten dat liet mijn gelukkigste dag zal zijn, als ik er iets toe kan bijdragen, om den vrede in de gemoederen van liet fransche volk te brengen. Een oorlog tusschen de beide natiën, zou niemand kunnen verlangen, want de overwinning o( de neerlaag, beiden zou den even noodlottig zijn voor de vrijheid van Italië en Frankrijk. Het is met deze overtuiging dat wij werkzaam zijn voor het behoud des vre- des. Ons stelsel van bondgenootschap beoogt dus behoud, niet aanval orde, niet beroering. Het strekt ten laste van Italië en van de algemeene belangeli, Italië is niet alleen om den vrede te wenschen Duilschland, onder andere, doet alles om hem te behouden. Hierna sprak M. Crispi over prins von Blsmark, wien hij hoogen lol bracht. Men heeft gezegd, ging hij voort, dat ik naar Friedrichsruhe zou zijn gegaan om samen te spannen. Die bewering deert mij niet. Ja, wij hebben samengespannen, indien men wil maar liet was voor den vrede. En allen die vrede willen, kunnen deelne men aan onze samenspanning. Van de gedenkweerdige woorden die ik ginds gehoord heb, veroorlooft de be scheidenheid mij slechts eene enkele uit drukking weer te geven,'en ik zal die niet verzwijgen, want zij is het kort begrip van hetgeen er tusschen den kanselier en mij werd gezegd, De uitdrukking is deze Wij hebben eene dienst bewezen aan Euro pa. M. Crispi verklaart ten slotte dat de eer van Italië eischt dat de slachtoffers van Afrika gewroken worden. Hij eindigt met eene schitterenden oproep aan het vaderlaud en den koning. Oostenrijk. Aanslag tegen Prins Fer dinand. Eene telegram uit Belgrado meldt dat er Donderdag een aanslag op 't leven van prins Ferdinand heeft plaats gehad. Een onbekende zoulwee revolver schoten op den prins hebben gelost, zon der hem te treffen. Dit nieuws wordt niet bevestigd uit Sofia. Het Tageblalt zegt dat de fransche re publiek onmogelijk degevaren zal kunnen ontwijken, die haar van alle kanten be- Den drommel, mordde de andere.dat zulk een ingebeeld heerke... De aankomst van den poortier stoorde den spreker. Eerweerde heer, zeide deze tot Odo, de graaf beet u hertelijk welkom en verwacht u in de groote zaal. Odo verbleekte maar bedwong zich snel, en antwoordde Ik ben ten uwe dienste. Konrad, fluisterde hij dau, ik moet ras handelen. Houdt u gereed voor alles. Builen goot de rogen met stroomen. Vriend, zeide Odo lot de portier, bemoei u niet verder. Wijs mij slechts dc plaats waar ik den graaf vinden kan,en gaat u in de wacht zaal verwarmen met een glas wijn. Ziehier iets voor u. Eenige zilverstukken rolden in de hand van den portier. Vergenoegd lachte deze Eerweerde heer gij kunt niet missen Gene deur onder de gaande rij gaat gij binnen,en schuinsch tegenover den wengeltrap vindt gij de deur der zaal. liet is goed, gaal nu maar binnen De portier gehoorzaamde met diepe buigin gen, cn zonder twijfelen overschreed Odo mol rassen slap de koer. Graaf Albiecht zat mijmerend aan een ven ster, en staarde naar hel onwedcr, dal builen woedde. Waar toch de kanunnik blijft, mompelde bij, moge hij troost kunnen brengen aan mijn brandend zielelijden... Schrikkelijk ben ik ge straft, maar verdien ik hel niet Draagt niet mijn geweien de schande en de dood van een arm en bedrogen kind Brandt de vloek eener dreigen. Dc monarchisten kunnen gemak kelijk den bestaanden toestand ten hun nen voordeele exploiteeren. Dees jaar, gelijk men weet, viert Z. H. Leo XIII zijn jubilé van 50 jaren priester schap. De reeks der bewijzen van hulde te dezer gelegenheid aan den stadhouder Christi zijn reeds begonnen en zij die eerst den algemecnen Vader begroetten waren fransche werklieden, nederige kinders der Kerk. Ten getalle van meer dan 1800 werden zij, in de Sala ducalein plechtig verhoor ontvangen. Vooreerst stelde Z. H. kardinaal Lan- gériieux in korte woorden de pel grims gezamenlijk voor. Daarna las graaf Albert De Mun.melluider stem, een adres van hulde, gelukwensch en kinderlijke vereering, zijnde de oprechte gevoelens van allen. Z. H. Leo XIII luisterde aandachtig naar de vurige bewoording zijner kinde ren en in antwoord hield hij lot hen de volgende toespraak Groot is onze vreugde, dierbare zo nen. zoo begon de H. Vader. u zoo talrijk rondom ons vergaderd te zien, gij die alle menschelijk opzicht met de voeten tredende, uit alle oorden van Frankrijk onder zoo voortreffelijke leiding van edele mannen, uwe ware vrienden, herwaarls zijt gekomen om voor u en de uwen den zegen van Christus'stedehouder te vragen en de heiligdommen der Eeuwige Stad te bezoeken. In betrek met het zooeven voorgelezen adres, sprak de H. Vader vervolgens over de christelijke wedergeboorte van liet eerzame handwerk,als den eenigen weg tot oplossing van het sociaal vraag stuk. Ten allen tijde heeft de Kerk zich bij zonderlijk het lot van den werkman aan getrokkenaltijd heeft zij den arbeid geheiligd en verdienstelijk gemaakt voor God, daarbij van den eenen kant verma nendetot geduldig dragen der onvermijde lijke ontberingen, van den anderen kant de vermogenden verplichtende tot onder steuning hunner broeders in nederigeren staat. Wat de H. Kerk vroeger leerde en en deed, dat leert en doet zij nog. Maar helaas, in plaats van haar in hare welda dige werking te ondersteunen, werkt men haar hardnekkig tegen, en alzoo komt het dat hare pogingen niet met den gcwenschten uitslag worden bekroond. Toch zal zij voortgaan met zich het lot van den werkman aan te trekken en aan dachtig te luisteren naar zijne grieven. Wij zei ven, in dien zin ging Leo voort. Wij hebben aan u gedacht reeds bij liet begin van Ons pausschap, toen wij de moeder niet op mijn zondig voorhoofd 0 God, riep de ridder, op zijne knieën vallend, ik heb gezondigd, ik heb zwaar gezondigd en rechl- veerdig zijn uwe vvegen.ik moeten zal boeten. Welnu straf mij, e God, en vergeef. Op dit oogenblik scheurde een vrecselijke bliksem de zwangere lucht,en een hevige don derslag weergalmde dreunend in het kasteel. Het was alsof het offer van den vader aangeno men wasj Bertha ook had zich niet ter ruste begeven, en zat droomend in een leunstoel. Op eens werd de deur van hare kamer opengesmeten. In blinkende wapenrusting stond Odo op den drempel- Bertha. Odo, gij hier Beide lagen elkandor in de armen. Haast u, lieve Bertha, ik koom u redden, zeide Odo, onze peerden slaan voor de kas- loelpoort. Verwonderd bezag Berlha den ridder. Nu wal toeft gij Mijn vader, fluisterde het meisje angstig. Uw vader, hernam Odo met ongeduld, kan ioderen oogenblik mijne tegenwoordigheid ontwaren, en dan zijn wij verloren. Kom, hier is geenen tijd om te overleggen. Half wederstrevend liet Bertha zich voort- leiden. Beide waren den halven trap afgedaald, toen plotseling een zware voetslap zich bene den op den trap liet hooren. Omkecren was te lcat. Stoutmoedig ging Odo vooruit. Holariep de stem van Engelbort, wol is hier gaande. beginselen der maatschappelijke orde aan de volkeren indachtig mieken. En sedert hebben Wij altijd met de grootste belang stelling de katholieke congressen gadege slagen, die in Frankrijk, in Italië, in Duilschland, cn nu laatst in België en in Zwitserland zich met de arbeiders kwestie hebben bezig gehouden. Wij zul len niet ophouden, voorde verbetering van uw lot, alles te doen wat Ous ambt en Ons vaderhert Ons zullen ingevet). De H. Vader stuurde hier nog eene hartroerende vermaning tot de werklie den, opdat zij toch altijd de valsche lee raars of profeten zouden vluchten die hen op bedriegelijke wijze van de Kerk willen aftrekken en lien met der daad ten ver- derve leidenNa eene vurige aansporing tot onwankelbare trouw aan de Kerk eindigde Leo XIII zijne toespraak met den apostolische» zegen voor alle pelgrims, voor hunne familiën.voor hunne vereeni- girtgen en voor gansch Frankrijk. Bemerken wij dal Z. II. Leo XIII in deze toespraak alles heeft vermeden wat niet rechtstreeks in verband staat met de arbeiders-kwestie en over de politieke aangelegenheden het stilzwijgen bewaar de. Ook zoowel de liberale als katholieke dagbladen van Parijs, London, Berlijn, Weenen, enz. spreken met allen lof over 's Pauzen toespraak en over de gansche plechtigheid HANDEL EN NIJVERHEID. Tabak. Aan de Revue scienlifique ontleenen wij de volgende merkweerdige raeêdeelingen over de productie en het gebruik van tabak. Wanneer men Afrika, China en Japan uitzondert, kan de ge- heele produklie van tabak jaarlijks op "00 millioen kilogr. gedroogde blaêren geschat worden. Hiervan komen 213 mil lioen op Europa en 487 millioen op andere werelddeeleit. Het jaarlijksclie gebruik bedraagt voor Europa 550 millioen kilogr. of ongeveer 1 kilo per inwoner. In Nederland is hel verbruik helgrootst, meer dan 5 kil. per inwoner, in Rusland, Italië, Engeland en Spanje, bedraagt zij f/2 kil., in Frankrijk 0,93 kil. en in de Vereenigde Staten 2 k. per hoofd. I'e europeesche schatkisten trekken uit de tabaksbelasting jaarlijks ongeveer 1000 millioen frank of 3 Ir. per hoofd. In Frankrijk waar 55 millioen kil. verwerkt worden,gebruikt men M 0/0 in den vorm van sigaren, 2 0/0 als cigaret- ten. 63 0/0 wordt in pijpen gerookt,22 0/0 als snuif en 2 0/0als pruimtabak gebruikt. KERKELIJK NIEUWS. Zondag C November heeft te Scherpenheuvel, om 5 1/2 ure namid dag, plaats de beroemde Keerskens pro cessie, die jaarlijks door duizende bede vaarders wordt bijgewoond. Buitengewone treinen voor het aanko men en wederkeeren zullen in de dag bladen aangekondigd worden. Zeg aan uw meester dat Odo van Blan kenberg zijne bruid is komen halen antwoord de Odo met donderde stem, en een machtigen vuistslag trof het voorhoofd van Engelbert, die duizelend op den grond rolde. Om Gods wille, Berlha, spoeden wij ons, riep Odo, wij zijn verraden, en Berlha voort slepende snelde hij naar de poort. Maar heel het kasteel was reeds in rep en roer. De bekers omstoolende waren de wa penknechten, Konrad voorop, builen gestormd. De portier had een fakk?l van den muur ge rukt en het licht viel op den ridder die reeds aan de traliënpoort stond. De krijgslieden drongen op hem aan, maar met machtige hand gezwaaid, doorkruiste het blinkend zweerd van Odo do lucht, terwijl hij luid zijnen krijgs- roep Blankenberg door het kasteel deed galmen. Op eens trof een vuistslag de hand die de fakkel hield, en het licht viel ten gron de. Heer graaf, de sleutel, de sluttel, fluis terde Konrad, die, dank aan de duisternis, on bemerkt achter den ridder gegleden was. Odo wierp hem de sleutels toe. Odo, verdwaalde, geef u over, klonk de stem van Albreoht. Nooit, graaf van Windeck Koninklijke belooniug aan hem die den heer van Blankenberg ontwapent, maar op uw leven, dat hem geen haar gekromd worde. Spaar uwe belooningen en uwe genade, riep Odo, ziehier mijn antwoord. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1887 | | pagina 1