ESPLANADËPIJE^N a De Dendergalm noemt ons a Het schandblad der Vlaamsche drukpers, Maar, Dendergalm jonge, kijk in een spiegel, bezie u eeris van 't hooïd tot den voet en stel u dan eens de vraag Welk is liet krapuleuste, lieL verachtelijkste Blad van gansch Vlaanderen Maar zoo is 't altijd als wij menheer Jef en zijne sleepdragers ccnige klin kende oorveegen hebben toegediend of ben eens duchtig op de kneukels hebben geklopt en niet weten wat ons antwoor den, dan willen zij zich op ons eens goed wreken mei ons eenige scheldwoorden en lasteringen op laffe wijze naar 't hoofd te werpen. Doch weet het, Dendergalm, al uwesnoo- de beleedigingen, alle uwe venijnige laste ringen kunnen ons niet ontzetten, omdat wij weten dat beleedigingen en lasteringen die uitgaan van verachtelijke kruipdieren gelijk er in Den Dendergalm krioelen, ons en onze vrienden onmogelijk schaden kunnen.... Immers verre van ons te kun nen schaden, strekken zij ons tot eer,het zijn glinsterende perels aan onze kroon Want 'l is omdat wij uwe hoofdmannen het masker van schijnheiligheid hebben kunnen aftrekken waarmee zij ons volk willen misleiden e:i verderven dat wij uwen haat en uwe wraak verdiend heb ben. Geel maar borze Gerard, Dendergalmers, wij zullen in de maat on zer krachten onze taak volbrengen, tot het einde toe, zeggende met den fransch- man: Advienne que pourra Dat er van kome wat wil Nog een woord De Dendergalm be weert dat het BrandBriefje De Moor alleen in onze verbeelding be staat. Een exemplaar van 't bedoeld brand- briefje is in ons bezit, en wij zijn bereid het te vertoonen aan wie het verlangt. Dit briefje werd ons behandigd door een kiezer die het des morgens van 16 Okto ber met de Post ontving. Dien dag der kiezing wees men ons 50 personen aan die dergelijk briefje hadden ontvangen en het overal vertoonden. Loochent dus niet, heeren liberalen, dat gij alle middelen hebt in 't werk ge steld om er den heer De Moor kost wat kost door te halen. En 't heeft aan uwe voorstellen van omkooperij niet gelogen, heeren libera len Denkt gij dat het niet is geweten wat er gebeurd is, hoe er bij vele lieden van re keningen gesproken werd Op de eerste vergadering der liberale sekliën werd er aangekondigd dat M. De Moor stellig weigerde eene kandidatuur aan te nemen. Men sprak dan slechts van 4 kandidaten die reeds aanveerd hadden en van den 5eo die men hoopte te kunnen overhalen. Maar men moest M. De Moor op de li berale lijst hebben om hem toch wal aanzien en weerde te verschaffen, want zonder hem met menheer Jef allen, was 't een armoedje men kan niet meer Hiervan waren de liberalen zelf over tuigd, maar wat gedaan 'i Zij gingen bij M. De Moor, zeggende dat eene optelling der kiezers met de meeste zorg gedaan, bewees dat het verschil in voordeel der katholieken gering was, dat de misnoegdheid tegen onze katholieke bestierders bij 't volk van dag tot dag aangroeide, dal de beirkwestie gansch Mijlbeek, Schaarbeek en St-Job tegen de katholieken had doen keereu, dat een groep katholieken Cieske als kandi daat gingen voordragen, kortom dat de kiezing van twee liberalen verzekerd was, en misschien alle de liberale kandidaten zouden gekozen worden. En omdat alles wel zou lukken moest men M. De Moor op de lijst der liberale kandidaten heb ben... Men beriep zich op zijne oude aange- kleefdheid aan 't Iiberalismus, 't vurig verlangen zijner talrijke vrienden, er bij voegende, dat hij dooi zijne weigering de schuld zou wezen der mislukking van de liberale kandidaten En eindelijk overtuigden zij M. De Moor van zijne verzekerde kiezing en hij stemde toe Eu in plaats van gekozen te zijn, zelfs van in balloteering te komen, kreeg M.De Moor, dank zij de buitengewone devoiren van zekere liberalen, een buis die slechts eenige meters korter is dan deze zijner medekandidaten Wilt ge weten, geëerde lezers, wat de zedeleer dezer zaak is Zekere liberalen, Jefke aan 't hoofd, hebben aan M. De Moor, in plat vlaamsch gezegd, eene leelijke karot getrokken want beter dan iemand wisten zij dat men eer de maan met de handen zou grijpen dan de liberalen den lÖOctoberjl. te zien triomferen BRIEFWISSELING. De volgende brief welken wij letterlijk overnemen werd ons vrijdag namiddag behandigd. Aalst, 28 October 1887. Ueer uitgever van De Dendeubode. Gebruik makende van het recht mij door de wet gewaarborgd, verzoek en eisch ik des uoods het volgende als ant woord op uw artikel van woensdag mij rakende op te nemen. Het verslag dat gij over de wanor delijken geeft, welke er in den Gom te d'Egmont hebben plaatsgehad, is vol komen buiten de waarheid. Zie hier wat gebeurd is en niets anders: Rond 11 1/2 ure waren negen rustige burgers in den Comted'Egmont gezeden, toen er langs twee verschillige zijden een rumoer opkwam, welke niets goeds voorspelde. Oogenblikkelijk daarop kwa men er vier of vijf leden der Jonge Wacht binnen gestormd. Deze verklaarden dat zij achtervolgd werden, vroegen hulp en bereidden zich om met biljardstokken de aanvallers te keer te gaan. Ik heb mij tegen dit alles verzet, diegenen die vech ten wilden verzocht van buiten te gaan en de deur gesloten. Intusschenlijd had men reeds een ge kwetste binnen gebracht. Nauwelijks was de deur gesloten of de verwoesting begon. Ruilen werden hoven en onder verbrijzeld, transparenlen aan stuk geslagen. Gij zegt dat de Heeren van binnengingen zich op den koer verduiken. Dat is niet waar. Verder schrijft ge De heeren van bin nen liepen de kachel om en de buizen vielen op 't lijf. Dat is leugen van de eerste letter tot de laatste er is geen kachel omgeloopen, er zijn geene buizen geval len, aan dit meubel is niets, niets. Heelt de smid des anderendaags ge weest, dan was liet niet om die herberg- kachel, maar wel om een vuur van hoven te herstellen. Gij gaal verder uit bedoelde estaminet wierp men met ledige pintglazen. Ge zijl hier weeral buiten de waarheid er is met geen enkel pintglas van binnen geworpen. Gij vervolgt Er werden ruiten inge worpen of ingeslagen, maar wie zijn de daders 1 De daders, Heer uitgever, waren van huiten en niet van binnen, geen enkel persoon van binnen heeft het minste ver brijzeld alles is van buiten gekomen. De bewijsstukken zoo als sleenen, krukken van stokken liggen ter inzage van iedereen; de gescheurde transpa- renten bewijzen liet genoegzaam getui gen zijn geroepen of zullen geroepen worden en zullen het bevestigen. Ziedaar de waarheid, lieer opsteller, doch wal echt is, is dal de policie slecht haren plicht vervuld heelt. De volgende heeren, tegenwoordig in den Comte d'Egmont. op het oogenblik der wanorde bevestigen de waarheid van 't voorgaande MM. Louis VandeMeersche, Louis Van Achter, Emile Meert, Henri Vermeiren, Jacques De Vuyst, Michel De Stobbeleir, Camille Eeman,Charles Klaus en Gustave Levionnois. Aanvaard mijne groeten. E. Banneville houder van liet calë Comte d'Egmont. Wij willen den heer Banneville doen bemerken dat de leden der liberale jonge wacht die te zijnent kwamen binnen ge stormd ei n gedeelte der bende was waarvan de held deelmaakte die aan Karei Gils den slag op 't hoofd heeft toe gebracht.Het andere deel der bende was de Kerkstraat ingevlucht, dit alles zoo men het ons den zelfden avond verklaar de. Dat de aanwezige katholieken toen zij Karei Gils ten gronde zagen vallen, in toorn geraakten, de aanvallers achterna- zetten en er dan hier en daar ook al een tegenstrever nen klop kreeg,is maar heel natuurlijk wij hebben die spelen dik werf genoeg van bij gezien om niet te weten hoe hel er op zulke oogenblikken toegaat. En wat ook heel natuurlijk is, 't is dat zij die bij M. Banneville kwamen binnen gestormd er alle belang bij hadden van te verzwijgen wat zij kwamen te bedrij ven. Overigens wij weiischen M. Banne ville geluk over zijne houding zonder Zijn krachtdadig verzet, zou men onge twijfeld veel erger zaken te betreuren hebben gehad. Het schijnt ons weinig belangrijk of de eene of de andere heer zich op den koer is gaan verduiken of nietnogthans de persoon die ons 't feit verhaalde, houdt het slaan. Met genoegen vernemen wij ook dat het omverre loopen der kachel een on waarheid is, dus zoo veel te beter en te profijtiger. Wat het werpen met pintglazen en 't verbrijzelen der vensterglazen betreft, verklaren wij dat het verre van ons is te deuken dat de heer Banneville en de rus tige personen die zich ten zijnen huize bevonden in staat zijn van mei pintglazen te werpen, maar er wordistellig beweerd, dat het de mannen der bende niet van 4 of 5 maar van 12 h 16 personen zijn die toen zij pas bij hem waren binnenge stormd met die voorwerpen wierpen, 't Is uok op dit oogenblik dat de vensterglazen uitvlogen... Iu een oogenblik van ver warring kan men niet alles zien en drij of vier pinten zijn zoo rap geworpen. Wij zijn echter ten volle tot accoord met onzen correspondent betrekkelijk de houding der policie. Wij herhalen het met hem, ja, onze policie heeft hare plicht slecht vervuld.. Hadden de aanwezige agenten op 't eer ste gerucht de wacht verlaten en met 'krachtdadigheid opgetreden om alle bot singen te voorkomen, dan had zij hare plicht gedaan. Maar dat deed ze niet Aan onze katholieke hoveniers Menheer Jef en zijne liberale medekan didaten kunnen de kolere niet overmees teren die de verpletterende nederlaag welke zij ondergingen in hunnen boezem heeft doen ontstaan. Terwijl zij in Den Dendergalm zalven- den balsem op de vreeselijke diepe libe rale wonde gieten en 't gemoed hunner verslagene soldaten trachten er op te beu ren met hen van verre den zegenpraal of, 't land van belofte aan te toorieu, doen zij 7 Verbond, voor hunne rekening, een geheel bovenschip beleedigingen naar het hoofd ouzer zoo deftige en katholieke medeburgers van Mijlbeke en Schaarbeke slingeren. Wij hebben er acht dagen geleden de aandacht op ingeroepen en denken het nu heden ook iioodig. opdat men het zicli op lijd en stond herinneren zou, wanneer de liberalen weêr hun masker van schijn heiligheid zullen aantrekken. Meester Spriet noemt onze hove niers deesmaa) Zoulous en an der© wilde beesten van Mijlbeke.Lafaards die den spot drijven niet de aciit- baarste familiën van Aalst en des avonds d© ruiten gaan inslagen. Het zijn ijsbeeren. roept Spriet uit En verder, schrijft hij De eerste amerikaan- sclie Circus die nog te .Aalst zal komen zullen wij den Bestuurder niet ge noeg Bunnen aanraden, eenige van «li© ongecivili seerde individus aan te koopen dan ten minste zal er nog iets van luinneu ge maakt wordendat menseb is. Zulke beeren moet men ketenenen trompen omdat zij hunne slagtanden niet zouden ver Brijzelen Genoeg En al die scheld woorden, geachte medeburgers van Mijlbeke en Schaarbeke, worden u toegeworpen door Aleester Spriet uit 7 Verbond eu dit voor rekening van de liberale kandi daten die niet kunnen verkroppen dat gij hen eene bijna onafmetelijke buis aan hun achterste hebt helpen knoopen Maar wij moeten het bekennen, 't is toch moeielijk om verkroppen bijna zeker zijn van zijne tegenstrevers in den beir gedeeltelijk te kunnen versmachten en er dan zelve met klank in versmacht worden 't !s om er solfer en vuur van te spuwen Politie. Algemeen wordt door de burgers die getuigen waren der af- keurlijke handelwijze onzer politieagen ten,gehoopt dat een ernstig enkwest over het gebeurde zal gedaan worden. Wij houden eraan te verklaren dat het eene onwaarheid is dal de heer die de politieagenten voor de tweede maal ver wittigde hen op onheleefden toon heeft aangesproken, 'i Schijnt dat dit onbeleefd zijn veel al de verschooning of rede is die zekere agenten inroepen wanneer zij over eene verkeerde handeling te ver antwoorden hebben. Wij zouden hierom trent op een zeer eigenaardig feit kunnen wijzen altlier onlangs voorge\allen. Wij voegen er ook nog bij dat de politie agent die op de vraag van lussclienkomst geantwoord heeftAls het ons belieft, zich niet bevond op de markt lusscheu 'i lokaal der politiewacht en 't standbeeld van Dirk Mai tens, waar wel in de wacht zaal zelve, binnen, achter de deur. De agent Mortier, zoo men ons zegt, bevondl zich op den dorpel bezig met zijn sabel aan te gespen doch deze sprak de bedoel de woorden niet uit. Men opene dus een ernstig enkwest en onderlioore geloofweerdige personen die getuigen zijn geweest van 't gebeurde en men zal ondervinden dat wij waarheid spreken. Wij hebben onze plicht vol bracht aan andere nu de hunne te vol brengen De a Bien public van donderdag deelt meê dat er eindelijk volle kwijtschelding van straf aan den heer Gusfaaf Vander Smissen,onzen ongelukkigen stadsgenoot, komt verleend te worden. Het is de laat ste voorstel geweest welken M. De Volder voor zijn aftreden als minister van jusli- die aan Z. M. den Koning voorlegde. M. Lejeune, de nieuwe minister van juslicie, de gewezen verdediger van M. Vander Smissen, en welke te goeder trouw, dacht dat hij onschuldig was, kon zoo onmiddelijk de genade niet voorstellen van hem die plichtig werd verklaard. Wat ons betreft, wij denken dat al wie het hart op de ware plaats draagt aan deze koninklijke genadigheid zal toejui chen, want reeds heeft hij zijne misdaad genoeg geboet en heeft hij er genoeg om geleden.... Liberale helhonden alleen zijn in staat om er tegen te bassen CORRESPONDENTIE. Ontv. van den E. H. pastoor E. IJ. te S. Ir. 6.00 over 1887. WETTELIJKE BESLUITEN. M. baron Felix Bethune is bij konink lijk besluit tot het ambt van vrederechter plaatsvervanger bij 't vredegerecht van Aalst benoemd in vervanging van M.Aug. Janssens, overleden. Bij koninklijk besluit in den Moniteur van donderdag verschenen wordt den heer Frans De Wolf-Coevoet, Schepen onzer stad, Ridder van 't Leopoldsorde benoemd. Onze beste gelukwenschingen. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. De Eerw. Heer G. De Veirman, onder pastoor op Sint-Gillis te Dendermonde, is pastoor benoemd te Westrem, en wordt op Sint-Gillis vervangen door den E. H. Quintyn. Zijn nog Onderpastoor benoemd te Drongen, o'e E. 11. De Smet te Zwijn- drecht, de E. H. De Pillecyri te Baarle, de E. H. De Heuvel priester in 't Semina rie, Botertarief om met veel gemak op weinige oogen blikken de rekening te maken. 5 Dit boekje is vooral allernuttigst voor landbouwers, huisvrouwen en kooplie den. Prijs üO eentiemen. Te bekomen ten bureele van Den Dcnderbode. Stad /Aalst. OP ZONDAG 50 OCTOBER 1887. Groote beslissing met den DIKKEN BAL. om 10 1/2 ure voormiddig. Eugène Claus tegen Pr. Van Braekel. Om 21/2 ure. namiddag. De winners legen Van Gyseghem. ALLERHANDE NIEUWS. Groot Weldadigheids* concert. Op Zondag 6 November aanst. geeft de Maatschappij St. Cecil ia» (Meiboom.) een luisterrijk con cert ten voordeele der ar- men, ter groote Feestzaal van 'i Stad huis.Kaarten zijn te verkrijgen bij den heeren Voorzitter en leden der Maat schappij. Voor verdere inlichtingen men zie de afkondigingen. Naar men ons verzekert, behoort de hoed in handen gebleven van Karei Gils niet tot B. De Stobbeleir hij schijnt integendeel toctebehooren aan een zijner makkers. Men schrijft ons uit Welle De heeren uit Dendergalm schijnen zich dan ook niet alleen mei de stad Aalst te bekommeren, want zondag lest spreken zij zoo ook wat over de zaken van Welle. Volgens die liberale heeren werden drij gemeenteraadsleden waaronder een schepen uil den gemeenteraad gedrom- men. omdat zij tegen de aanneming stem de der Vrije school bestuurd door de E. E. Zusters. Men heeft zeker aan die liberale heeren vergeten te zeggen dat die aanneming mei algemeene stemmen werd besloten. Dus daarin ligt de oorzaak niet dat 't volk van den gebuisden schepen niet meer wilde. Te Welle is men door en door katho liek en men wilt er van geene lieden die hier eene katholieke en daar eene min of meer liberale smoel trekken. Men is te Welle recht voor de vuist De afgekozen schepen bekwam 81 stemmen tegen 71, zegt gij.... Vergeet niet, liberale heeren, dat zonder de on partijdigheid van de heeren De Mets bur gemeester en 't Kint, schepen, uwen vriend nog geen dozijn stemmekens zou bekomen hebben. Dat is vast! Hadden deze beide heeren zulks gewild, ze moesten maar de aandacht er op in roepen dat den afgekookten schepen den boezem vriend is van den voorzitter der liberale associatie van Aalst en dat deze laatste hem de belofte had gedaan van hem bur gemeester te maken als de liberalen van 's landsbestuur eens zouden meester wezen. Wat aangaat de groote bekwaamheid van den gevallen schepen,met zulk eenen Jan en zes eens, geen vijf eens zulde, krijgt gij overal te Welle een pint bier En r.u praat en schrijft maar op, libe rale heeren, nooit zult gij er in slagen aan de heeren De Mets eu 't Kint een briezelken van de achting eu genegen heid te ontrukken die zij. door wijze en onpartijdige bestiering bij de Wellenaren hebben weten te verwerven. Aanveerd X Z. Men meldt uit Lokeren dal er in die stad geene spraak meer is van de kiezing, maar wel van de krach der Lokersche Volksbank, welke sedert woensdag hare betalingen heeft gestaakt. Deze bank ge noot hel algemeen vertrouwen en hare werkingen werden geleid door M. Adoll Herrné, stadssekretaris van Lokeren, die alleen het handteekenhad.Hei bedrag van het tekort is nog niet gekend, doch "men verzekert dat er talrijke slachtoffers zullen zijn, onder de handelaars van Lokeren en omstreken. (Fondsenblad.) Ziehier wat de Gazette hierover schrijft De bestuurder, M. Herme. gemeenle- sekretaiis, is dinsdag aangehouden. Hij werd als bestuurder, al sekretaris van de Spaarkas, en als geraeentesekretaris af gesteld. Het schijnt dat de noodzakelijkheid om hare betalingen testaken, niet voortkomt uit den slechten toestand der Volksbank, maar uit de persoonlijke, zonder voor kennis van den raad van beheer. Wat er van zij het feit heeft aan vele burgers een hevige» slag toegebracht en de verslagenheid in de bevolking is groot. Het Journal de Gand meldt dat de Bank van Gent voor 200,000 fr. in de zaak be trokken is, maar dat de schaê echter ge dekt wordt. Ook de Bank van Vlaanderen is onderde schuldeisehers, maar zij bezit insgelijks vyaarborgen. Verder spreekt men van een gentschen riijveraar en een antwerpschen koopman die elk 50,000 fr. verliezen, enz. De bestuurder der Volksbank, bijge naamd de kleine burgemeesterhad 5000fr. jaarwedde als bestuurder, 5000 fr. als ge meen tesekretaris en 1500 als sekretaris der Association libérale. Verder stichtte hij overal handelshui zen of leende belangrijke sommen uit om verschillende ondernemingen te steunen. Zijne leste heldendaad zegt men, was eene poging, om hij de hoofden der libe rale partij nog eene som van 100,000 fr. los te maken, om in de kiezing de liberale zaak te redden liet schijnt dat het onderzoek aardige dingen aan 't licht zal brengen. Ziehier wat wij in het Fondsenblad lezen llermë, om zijnen groot® invloed gewoonlijk de kleine burgemeeste genaamd, heeft het stadhuis niet verlaten, alwaar hij zoolang heeft getroond. Alleenlijk zat hij vroeger in de bureelen, op het stad huis. terwijl hij nu in, of, liever onder het stadhuis verblijft. Men verzekert dal liet tekort der Lo. kcrsche Volksbank zeer aanzienlijk zal zijn Hel parket, dat donderdag zijn onderzoek ter plaats niet heeft kunnen eindigen, is hier vrijdag opnieuw aangekomen. De opschudding in de stad is over groot. Van de kiezing wordt zoo weinig gesproken, alsof zij wel honderd jaar ge leden ware. De libeialen hebben geene goesting meer om leest ie houden voor hunnen triomf, die heel waarschijnlijk kort van duur zal zijn. M. Prosper Ronls, voorzitter der Lo- kersehe Volksbank en een der deftigste en eerlijkste kooplieden van Lokeren, is het eerste slachtoffer van het onvoor waardelijk vertrouwen dat gij in den fa- meuzen Hermé gesteld. Hij had eene aan zienlijke som in depot in de Bank, waar van hij ongetwijfeld de voornaamste schuldeischer is. Eene opgewonden menigte heeft niet opgehouden te blijven staari voor het huis van M. Hermé, tot op het oogenblik dat hij naar de gevangenis werd geleid. De scheiding van Hermé van zijne vrouw en zijne kinderen, die hem als onplichtig aanzien, was zeer pijnlijk, maar liet heeft toch hel publiek niet ont- j roei'd, dat Hermé tot aan de gevangenis! volgde onder bedreigingen en beleedigin gen. Men weet nog niet juist wat het cijfer is van het tekort der Bank en in hoeverre Hermé plichtig is. Het parket van Dendermonde is woens dag teruggekomen, om het onderzoek voort te zetten. Men denkt dat men hier niet te doen heeft met een enkel tekort in eene zaak, die misluktmaar niet eene reeks ver richtingen, die het gerecht bepaald zal vaststellen, want de goede toestand der Volksbank, die nu hare betalingen heeft gestaakt, schijnt vastgesteld te zijn door bilans, die eenen voorspoedigen staat aanduiden. Vooral het leste bilan ver meldt valsche winsten eu een belangrijk! aktief. De gérant der Volksbank, om den we- zenlijken toestand door zijne persoonlijke werkingen te verbergen, zou ingebeelde- bilans hebben gemaakt. Het kapitaal zou! opgeslorpt zijn in persoonlijke onderne mingen, want Hermé was aan het hoofd van de firma Goossens-Hermë, gebroe ders. te Lokeren, en van die van Borré en Ci8, te Eecloo. Men denkt, zegt de Gazelle van Gent, dat het tekort een millioen bereikt. Een groot handelshuis onzer stad, zegt men, wordt door de ramp getroffen. Het bestuur der Volksbank van Lokeren vergaderde, in plaats va natie dagen, gelijk de Volksbank van Gent,slecht alle weken. De werkingen van den kontroleur der Gentsche Volksbank worden alle weken door hel bestuur in eene bijzondere zit ting, daartoe bestemd, nagezien. Alle aanvragen van krediet en alle verrichtin gen die de Bank betroffen, tot de kleinste toe, worden door het bestuur der Gent sche Volksbank beslist. Te Lokeren had slechts een enkel per-; soon het handteeken, namelijk Hermé; hij was te gelijker tijd gérant en kassier, kortom hij was gelast met alles. Men moet hel niet ontveinzen,in gansch deze zaak is maar een plichtige, en dat is Hermé al de anderen zij slachtoffers en beboeren meest allen tot de liberale partij. Sinds lang had Hermé zich vele vijan den gemaakt, door zijne overdrevene zucht naar heerschappij en zijn jacht op winst gevende plaatskens. Zijne plichtigheid is des te grooter, daar zijne werking gedekt was, door het onbegrensd vertrouwen dat hem zoo ge willig werd geschonken, en dat men soms hardnekkig weigert aan anderen, die het honderdmaal meer verdienen. De nieuwe minister. Het Jaurnal des Tribunaux, kondigt een artikel meê over de intree van ftl. Lejeune inliet ministerie van justicie, Hetzelve eindigt als volgt Wij doen aan M. Beernaert die de verdiensten heeft van de keus en het ge luk van dezen bekroond te zien de eer te geloovcn, dat hij eene zoo edele inge ving elders gevonden heelt dan in de kleingeestige berekeningen, welke de ga zellen opgeven. Met eenige denkbeeld van het openbaar welzijn heelt de twee wa penbroeders dei balh bijeengebracht, de een zoo talentvol als de andere beiden gemaakt om elkander te verstaan, en elkander te helpen in den dienst des ands. Hoe men in de dorpen politiek maakt. De talrijke opgaven onzer kieskronijk, alsook de zonaerlinge opgaven der libe rale gazetten over sommige kiezingen, zouden den vreemdeling doen gelooven dal de strijd in onze vlaamsche dorpen allerhevigst geweest is, dat alle dorpen eene sterke liberale tegenpartij bezitten. Eenige terechtwijzingen, die ons toe kwamen, hebben echter duidelijk doen zien dat de tegenpartij meestal persoon lijke. en in alle geval geheel plaatselijke grieven had, zoodat er het liberalism voor geen speld tusschen was.

De Denderbode | 1887 | | pagina 2