NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Donderdag 5 November 1887, 10 centiemen per nummer, 41ste Jaar, N° 2202, Eene school voor Brouwers. DE DENDERBODE. ABONNEMENTPRIJS Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars 'r. 3,28 voor zes maanden fr. 1,78 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutslraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. ANNONCENPRIJS Per drukregel, Gewone 13 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 80 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond.De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Cnlqne Saam. AELST, 2 NOVEMBER 1887. Politiek overzicht. De czaar te Berlijn. Het is bepaald vastgesteldde czaar zal naar men vermoedt tegen midden november langs Duitschland naar huis keeren en dus een beleefdheidsbezoek te Berlijn brengen. De czarin en hare kinderen zullen eenige uren na hem aankomen, doch niet afstappen de czaar zal tegen de aankomst der keizerin terug aan de statie zijn, in den trein stappen en ver trekken. Om politiek te maken zal er dus weinig tijd overblijven. De zaak is nu hoe de Berlijners, naar al dit getalm, de keizer aller Russen en aller Franschen zeggen de k'.vaéton- tongen zullen ontvangen. Te Dortrecht. De redactie van de Dordr. Ct. had vrijdag lestleden met M. Camille Dupuy, partikulier sekretaris van den graaf van Parijs, een nieuw on derhoud. M. Dupuy verklaarde opnieuw dat 's graven bezoek te Dordrecht uitsluitend ten doel heelt zijne vele vrienden, uit hel noorden van Frankrijk, in de gelegenheid te stellen, hem të ontmoeten en, zoo noödig, over partikuliere aangelegenhe den te sprekende algenuene staatkunde welke de graaf reeds eenige maanden geleden in zijn manifest aan het fransche volk uiteenzette, bleef daaraan geheel vreemd. De talrijke heeren, die den graaf te Dordrecht bezochten, en van welke velen nog daar verblijven behooren tot alle klassen der maatschappij men vindt onder hen zoowel Senaat- en Kamerleden als advokaten, kooplieden en pachters. De afgeveerdigden behooren voor het grootste gedeelte totde departementen der Meurthe, Meuse, Voges, Jura, Nord, Pas de Calais, Seine, Seine-Inférieure, Ome, Aisne en verscheidene andere, en bespra ken met den graaf uitsluitend de belangen der departementen, welke zij vertegen woordigen. De graaf, zoo besloot M. Dupuy, heeft aan die bezoeken allen schijn van eene manifestatie willen ontnemen vandaar dat geene namen der bezoekers konden worden meêgedeeld. De eenige reden, dat die bezoeken hier plaats hebben, ligt in Dordrechts gemakkelijke en aangename ligging gemakkelijk vooral voor hen, die om geldelijke of andere reden den graaf niet in Engeland of elders kunnen bezoeken. In een schrijven uit Dordrecht aan het Nieuws van den Day wordt verzekerd dat de graaf Dordrecht heeft verlaten, om via Vlissingen naar Engeland terug te keeren. (Dit nieuws is door het vertrek van den prins bevestigd.) Hetzelfde schrijven ver meld als bijzonderheid dat onder de per sonen, die door den graaf in verhoor werden ontvangen, er twee waren, die, ofschoon als heer gekleed, schoenblokken droegen. Aan den Tijd wordt uit vertrouwbare bron meegedeeld, dat onder de vreemde lingen, die vrijdag aankwamen, zich be vond graaf de Merode. Stanley. Er zijn tijdingen uit Mid- den-Afrika aangekomen te Zanzibar. Emin-pacha heeft de'gezanten ontvan gen, die hem door Moeanga, koning van Oeganda waren gezonden, daar deze on gerust waren over de nieuwe expeditie van Stanley en van Emin het ware doel der expeditie wenschte te kennen. Emin pacha heeft hen gerust gesteld en gezegd dat de expeditie een vredelie vend karakter had dal vrienden uit Europa hem levensmiddelen zonden. De zending van Tippo-Tip betreft het gouvernement van Congo, en heeft met die van Stanley niets gemeens. De meedeelingen van Emin Pacha heb ben eenen uitmuntenden indruk gemaakt op Moeanga, die ondanks het aandringen van de missionnarissen reeds een groot deel zijner troepen onder de wapens had gebracht en zelfs reeds een verbond had gesloten met volksstammen, met welke hij nog onlangs in oorlog was. Bij het vernemen dier tijdingen, heeft Moeanga aangekondigd dat hij van die toebereidselen afzag. Vertoog van den Brugschen Landdag. Aan het Vlaamsche Volk. De duizende vlaamsche strijders, uit alle volksstanden, uit alle gewesten vaR het vlaamsche land, op den brugschen Landdag vereenigd, voerden volgende verklaringen en besluiten Van Zijne Majesteit den Koning der Vlamingen en Walen, verzoeken wij eer biedig aan het Vlaamsche Volk op zijne feesten de vlaamsche tale te spreken. Van het Stadsbestuur vragen wij Dat de wet van 4883 op het aanleeren H!\i;ijU\ en NOVELLE door>HENDRIK W. FRANK. (6* Vervolg.) Zwaar viel hel lemmer van zijn z\v6erd op den helm van eenen reusachligen krijgsknechi, die aangehitst door de woorden van Albrecht, onstuimig hem aanviel. Reeds was de koer helder verlicht door het licht der fakkels, die de knechten gehaald had den, maar op eens viel de valbrug druinend neder. Vooruit, heer graaf, riep Konrad, de deu ren zijn open, en hij sprong voor zijnen heer met de slagbijl in de hand. Mijn peerd, mijn peerd, galmdö de oude graaf, zij gaan ontsnappen. En werkelijk, Odo snelde naar buiten, Bertha in zijne armen dragende. Peerden stonden er altijd gezadeld in den stal. Op eenen oogenblik waren er twee builen gebracht. Engelbert, aan eenen wapenknecht den schild ontrukkend, had zich voor Konrad geworpen, den slag van de bijl kunstig afge weerd, en hem het wapen ontrukt. Engelbert te peerd, riep de graaf, be waakt den gevangene goed, maar doet hem geen leed aan. !)e portier had haastig de deuren wijj open gezet, en nauwelijks had Odo den tijd gehad met hel zweerd de strikken der peerden te doorklieven. Bertha, die tot het bewustzijn teruggekomen wa3 op hel eene peerd te plaat sen, en zich zelf op hel andere te werpen, toen reeds de hoefslag der vervolgers op de valbrug weerklonk. Het gevaar van den jongeling was der vlaamsche taal in het middelbaar staatsonderwijs volledig, volgens geest en letter, uitgevoerd worde Dat in de gentsche hoogeschool een vlaamsche leergang van strafrecht inge richt worde Dat alle voorschriften over het vlaamsch in het bestuur door de ministeriën, gouw en gemeentebesturen stipter, volgens de letter en den geest der wel van 1878, toegepast worden Dat het Staatsblad in de beide lands talen verschijne Dat voor alle besliervakken van iede- ren staatsambtenaar en staatsbediende in het vlaamsche land eene grondige ken nis der vlaamsche taal geëischt worde Dat de zorgeloosheid en tegenwerking der bureelerij in de uitvoering der vlaam sche taalwetten bestreden en vernietigd worde Van de geestelijkheid verlangen wij Dat er ter leuvensche hoogeschole een vlaamsche leergang van strafrecht inge richt worde Dat het programma op 't onderwijs van het vlaamsch in Staats-middelbar^ scho len door de wet van 4883 voorgeschre ven, in de geestelijke onderwijsgestich ten ingevoerd worde Dat er vooral in de onderwijsgestich ten voor jufvrouwen, ganschoverheerscht door de verfransching, een degelijker, vlaamsch onderricht gegeven worde Dat de vlaamsche letterkundige ge wrochten, in de vrije scholen even als wij het vragen in de Staatsscholen, mo gen verspreid worden en te meestendeele de plaats innemen der fransche boek werken. Alle vlaamsche strijdgenooten en vlaamschgezinde maatschappijen alle weldenkende Vlamingen zetten wij aan Voor gemeente-en gouwdagen te trach ten mannen te kiezen, die de verbinte nis aangaan er de vlaamsche taal te spreken en de vlaamsche rechten voor te staan Naar Kamers en Senaat alleen verte genwoordigers af te veerdigen, die het vlaamsch kennen en verklaren onze vlaamsche rechten te zullen verdedigen en helpen bij wet bekrachtigen De werking le bereiden om eerlang vlaamschsprekende Volksafgeveerdigden in Kamers en Senaat te kiezen Tegenwoordig in alle kiesomschrijvin gen van de Volksvertegenwoordigers en Senateurs te eischen het wetsvoorstel Coremans over liet vlaamsch voor het strafrecht en het wetsontwerp Visart- groot. Hij richte zich op in de stijgbeugels, deed nog eoüs zijn wapenkreetBlankenberg Blankenberg herklinken, en dan de sporen diep in hel lijf van zijn peerd drukkend, vloog bij met Bertha vooruit. Gelijk aan het gelach van helsche geesten huilde do storm iu het woud. Spookachtig stakende hooge hoornen hunne lange armen uit naar de ruiters. Vele weerlichten wierpen van tijd tot tijd een vluchtig licht op het dreu nend pad, waarover vervolgden en vervolgers in roekelooze vaart snelden. Blind reed Odo vooruit. Hij bemerkte niet dat hij van de koristen weg afdwaalde. Maar Engelbert bad het gezien. Den graaf met zich voortsleepend, joeg hij zijn peerd dwars door de bosschen. Aan den voel van den heuvel gekomen, zag Odo den weg afgesneden. De vervolgers ontwaren, met machtigen ruk zijn peerd omwerpen, en dat van Bertha bij de teugels vatten, was voor hem het werk van oenen oogenblik.Maar nu moest hij den heuvel weer omhoog. De vervolging werd gevaarlij ker. Het gevecht aan de kasteelpoort had eenen verrukten toeschouwer gehad. Trillend van verwachting, en met duivelscb grijnzen had de Fiammelta door eei)6 venster alles gadege slagen. Mocht de zoon zijne moeder wreken, mompelde zij, mocht een zwaardslag den moordenaar mijner dochter treffan Hare hoop werd teleurgesteld, maar, na de vlucht van Odo liet zij hare drilt niet in hel kasteel. Onopgemerkt sloop zij dus buiten. Zonder doel dwaalde zij eerst in de bosscben rond, einde lijk kwam zij in oene riobting aan wier zoom de heuvel stel alviel. Een gevaarlijke afgrond gaapte daar, en in zijne diepte bruisehte drei genddeSieg over dc rotsen \an baar bed. De grijze zette zich neder op eenen niet mos bewassen steen. Ongestadig dwaalden bare oogen over de donkere diepte, haar lichaam rilde van koude en hare lippen beefden. De gebeurtenissen der laatste dagen, hare vurige Coremans, over het vlaamsch in het leger te ondersteunen en te stemmen 'sVolks gekozeneen openbare ambte naars, die het vlaamsche recht ongena dig blijven vertreden, te brandmerken en naar recht van kant te maken Den openlijken of onderhandschen dwang tegenover de vlaamsche beweging en hare kampvoerders, van waar die tegenwerking ook kome, te schandvlek ken en af te breken Ten allen kante van het vlaamsche land de grievenbonden te vermenigvul digen tot het uitroeien aller schending onzer vlaamsche rechten, tot het bestrij den aller overtredingen onzer taalwetten. Te Gent is dezer dagen door de Alge meene maatschappij der Belgische brou wers eene school voor brouwers inge richt. De school van Gent is gestaan in het Heilig Geeststraatje. nr 3, in een daartoe bestemd huis, op het eerste verdiep. Zij bevat vooreerst eene groote zaal voor de leergangen, kunnende een 60tal toehoorders bevatten daarnevens biedt zich een prachtig laboratorium, allerbest ingericht, 20 plaatsen aau voorde leer lingen die begeeren de scheikundige be werkingen te volgen verder het kabinet van den bestuurder M. Van den Hulle. professor dan, het kabinet van den sekretaris der Algemeene Maatschappij van Belgische brouwers M.Bauters; ver volgens, de boekerij en de stalenverzame- ling. Deze verzameling zal gevormd wor den door de zorgen van het leeraarskorps met de medewerking van al de consuls, die de voortbrengselen rechtstreeks zul len doen komen van het voortbrengend land. Al onze brouwers zullen aldus een uitmuntend vergelijkingspunt hebben tus- schen de afgeleverde stof en het nederge- legde staal. De school bevat twee afdeelingen de eene betalend, voor brouwers, aspirant- brouwers, bestuurders van brouwerijen de andere kosteloos, voor meesterknech ten en werklieden-brouwers. De leergangen van theorie worden ge geven door vijf professors, in het lokaal, alsook de oefeningen van bewerking elke leerling zal daarenboven geplaatst worden bij eenen baas brouwer om er den leerwerktijd uit te doen. Na een jaar zal de leerling geroepen worden een exaam at le leggen voor het bekomen van den titel van ingenieur-brouwer, die eene waarborg van bekwaamheid zal zijn voor den overste van het gesticht dat zij zullen geroepen worden te dienen. Die inrich ting eener school voor brouwers vult in ons land eene leemte aan. Al de jonge lingen die deze loopbaan wilden volgen, moesten inderdaad in den vreemde hun nen leerwerktijd gaan doen. Meer dan 30 leerlingen hebben zich reeds doen inschrijven. De school bestaat door hare eigen in komsten tot hiertoe heeft zij geene toe lage ontvangen. De Maatschappij der Belgische brou wers hoopt nochtans dat het Staatsbestuur aan het nieuwe werk zijnen zedelijken en geldelijken steun zal schenken. Als er toelagen worden gegeven,zooals men hoopt, zullen ze dieneu, niet om de jaarlijksche inschrijving te verminderen, die 500 fr. beloopt, maar om aan behoef tige jongelingen toe te laten kosteloos..de, theorische en praktische leergangen te volgen. Aldus zal men voor de arbeidende klas in België eene nieuwe loopbaan open stellen. Inderdaad, tot hiertoe moesten al de brouwers zich tot den vreemde, inzon derheid tot Duitschland wenden, om een bekwamen meesterknecht te bekomen. Is dus in alle opzichten datde inrichting der nieuwe school voor brouwers eene nationale, nuttige en gelukkige zaak is. Men weet dat aan de hoogeschool van Leuven ook een koers van brouwkunde gevoegd is. Eerste vertooning van dilletanti Spelnagel. inborst, door hare verieerende wraakzucht ten uiterste aangehitst, hadden haar oud lichaams gestel hevig geschokl, en haren zwakken geest overmoeid. Als verdwaald uitte zij gebroken volzinnen. Ja, beminde Agdes, ik zal u wreken.... Slaap gerust, lief kind, uw moordeoaer wordt gestraft... Zijne doehter zal het zoenoffer zijn.. Maar wat staart gij mij aan Waarom dien smeekenden blik, die biddende handen Neen, dochter, uwe moeder vergeeft niet.. Ik ben het werktuig der goddelijke rechlveer- digheid.. Neen, neen, doe mij niet wankelen... Weg Weg Met wilden toon had de oude gesproken, ij sprong op, hare oogen gloeiden in haar gerimpeld gelaat, hare borst hijgend, afwerend stak zij hare handen uil Maar, wat dat, een hoefslag Vooruilgebogen, met ingehouden adem, luisterde zij. Dichter en dichter kwam het razende ijzergokletter op den steenaebtigen grond. Eindelijk daar, daar rond de kromming van het draaien, kwamen twee dampende peerden. In hunne vlucht waren Odo en Bertha weder van den weg afgedwaald, en renden naar den afgrond Maar de dieren gevoelden hel gevaar, angstig snuivend bleven zij eens- hlaps onwrikbaar staan. Een blik vooruit over tuigde Odo aan welke dood bij ontsnapt, aan welk lol hij overgelaten was De afgrond sneed allen voortgang af. Zoo redde ons dan mijn zweerd, riep hij luid, rukie zijn peerd geweldig omhoog, deed het omwenden, en trolc met koortsige haast het blinkende lemmer. Een kreet van triomf ontwrong zich aan de horst der Ilaliaansche. De vervolgers naakten. Odo zette de sporen in hel lijf van zijn peerd. Op eens brak de kluizenaar uit hol bosch. en wierp zich voor den jongeling. Houdt Odo, klonk dreigend zijne stem, voeg geene moord bij uwe misdaad. Bertha ook legde haro hand op den arm van I den jongeling. Nooit kan Bertha van Windeck.de echtge noole worden van den moordenaar haars vadeis. Een oogenhlik stond de ridder stom, dan vatte hij zijn zweerd en wierp het met machti gen arm wijd van zich. Reeds klonk de hoefslag der vervolgers dicht nabij. De wraak der Fiam melta ging verijdeld worden, maarnog stonden de peerden dicht aan den rand van den afgrond. Wild sprong de oude naar Bertha Gij, riep ze met heesche stem, gij zult den dood mijner dochter betalen, en zij vatte de teugels van haar peerd. Odo snelde toe. Daar scheurt een blindende bliksem hei zwerk, helder stralen de diepten van den afgrond. Ontzet steigeren de peerden, een ruk,een schreeuw,een gillende angstkreet Albrecht zag zijne kinderen in den afgrond stor ten. Wanhopend dreef dc ongelukkige vader zijn peerd vooruit, hij wilde het lot der zijnon dec- len. Naar Engelherl was in vollen draf van zijn peerd gesprongen, en h;eld met reuzenkracht zijnen meester tegen. Het was een hardverschcurend schouwspel daar op de donkere overs der Sieg. Het lijk zijner zuster in de armen, rustte de ridderlijke graaf van Blankenberg, uitgestrekt op den grond in zijne schemerende wapenrusting. Star en bleek was beider gelaat, maar de dooo had dc mannelijKe schoonheid van Odo, de zoele trekken van Bertha geëerbiedigd. Voor eeuwig waren broeder en zuster vereenigd. Een grijsaard knielde nevens de ongelukkige slachtoffers. Bestorm doorwoelde zijn zilver- wil haar, de regen geeseldc zijn gezicht maar stijf en onbeweeglijk als een marmeren beeld zat hij daar op zijne knieën, de handen gevou wen, onuitsprekelijke smart in zijn tranenloos gelaat. Verder op lag nog een lijk, het hoofd verbrijzeld door do hoef van Odo's peerd, de De stad gelegen in Vlaanderen aan den mond des Denders, de bakkermatvan den lucbtigen Lord-Mayor van Londen, schijnt te veel vernepen in hare fortificaucen om aan zekere waagachtigen barer in woners toe te laten aldaar de vermaard heid en den roem tc hereiken die zij thans in andere plaatsen gaan zoeken. Aalst bezit op 't oogenblik een koppel tje bezondere specimens van aldaar mis kende talenten twee rare vogels die naar hier zijn overgewaaid ze zijn van eender veeren en behooren tot de familie der hoogpootigen ofte rijgers wij willen spreken van Eremen en Beenen en Spelna gel trekken afschuwelijk gehavend, een heesch grijnzen op de dunne lippen. Een kluizenaar bad achter een rots, en met traanvole oogen leunde een schildknaap weemoedig tegen do halven van tweo peerden, die mei gebogen kop angstig de aarde besnuffelden. klagend sidderen de klokketonen over het lachende landschap. Plechtig koorgezang en en wicrookwolken vervullen de beuken der nederige dorpskerk. Twee doodkisten staan voor den autaar op eene hooge draagbaar. Groote waskeerscn verspreiden een droevig licht over het zwarte baarkleed. Op den groncl uitgestrekt bidt vurig met smerlelijke zuchten dc oude graaf van Windeck, Het offer is vol bracht. De dooden gaan naar hunne laatste rustplaats vervoerd worden liet is te veel voor den vader,en men moest den kraebtigen ridder in bezwijming naar het kasteel brengen Nog eenige dagen verloopeu. De burchtpoort staat wijd open, en mot plecluige traagheid overschrijdt een ridderlijke stoel de valbrug. Hoog te peerd, met zwart harnas, zwarten helm en zwarte wapens, rijdt een ridder lang zaam voorop. Op zijne borst prijkt een wapen schild, eenen ontwortelden eiken booui dra gend, en een rood kruis versiert zijne schouders. Twaalf wapenknechten le peerd volgden hem. De twee eerste zijn ons bekend. Hel zijn EngGlbert en Konrad Zij ook dragen het kruis op hunne schouders. De oudo portier slaat weeneod aan de valbrug.de knechten van hel kasteel, de dorpelingen, onderdanen van Windeck, liggen op hunne knieën onder de burchtpoort en langs den weg. Tranen glinste ren in menig oog. Op de vorstenvergadering te Mainz, in den Vasten van 1188, was door Keizer Barbarossa de derde kruistocht besloten geweest, eu de graaf van Windeck begaf zich naar Regensburg, vanwaar hel leger der duil- sche kruisvaarders optrekken moest. De onge- lukkkigc vader wilde zijne boete volledig maken. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1887 | | pagina 1