NIEUWS- El MNiiOnDIGINGSBLAD VAN DE STAD El T ARRONDISSEMENT AALST. Zondag 6 November 1887, 10 centiemen per nummer, ilste Jaar, N° 2205, vi!(l\m:\ie\ti'ki.is AX.VO.VC.EXCHI.#s Politiek overzicht. en liu/iil 100' verjaring' van 1^89 Tien speelt met vuur. De pap is aangebrand DE DENDERBODE. Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars 'r. 3,2S voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijtt in bij C. VAN DE PUTT1Ï-G00SSEN9, Lange-Zoutstraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. - r w i; Per drukregel, Gewone 13 centiemen Reklamen, tr. 1,00 Vonnissen op 3» bladzijde 30 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdagavond.—De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Caique Sunn AELST, 5 NOVEMBER 1887. Frankrijk. Voorstel Cunéo d'Omano. M. Salis, verslaggever der Commissie, heeft zijn verslag geëindigd. Het besluit tot de benoeming eener kommissie van 22 leden, gelast met bet maken van een onderzoek aangaande het dekoratie schandaal. Deze kommissie zal gekozen worden bij stemming per lijst. M. Rouvier isdonderdag vóór de zitting gehoord geworden. M. Salis heeft zijn verslag in de zitting neergelegd. De be spreking zal niet vóór de toekomende week een aanvang nemen. De Morning Post spreekt over de onze kerheid van de fransclie regeering, die maar weinig vertrouwen kan inboezemen aan Rusland. In geval van een fransch- duitschen oorlog,zou Rusland er wel tus scften komen, maar 't is nog zoo zeker niet dat Frankrijk de wapens zou nemen, indien Rusland mocht in oorlog komen tegen Duitschland. Hel blad zegt dat de oorlog populairder is in Rusland, daar de Franschman siddert bij '(gedacht nog maals in botsing te komen met den duit- sclien kolos. Engeland. De jaarlijksclie gemeen- tekiezingen hebben verleden zondag in Engeland plaats gehad. Ofschoon de totale uitslag nog niet gekend is. kan men toch zeggen dat hij tot hiertoe den Glad- stonianen gunstig is deze winnen im mers 66 zetels terwijl de konservatieven en de liberalen-unionisten er maar 46 veroveren. De overwinningen der Glad- siopepartij zijn des te beteekenisvoller daar zij plaats hadden in steden als Liver pool, Hyde, Southport, Croydon, steden die als konservatieve bolwerken gekend staan. De eenige zetels door de konservatie ven te Nottingham, Winchester, Bury, Hereford en elders gewonnen, kunnen de verliezen die zij onderstaan hebben, niet vergelden. Verleden jaar, bij de gemeentekiezingen deed zich het tegenovergestelde wat thans gebeurt voor: overal werden de liberalen geslagen. De zegepraal der Gladstonianen is een bewijs te meer dat het land de iersche dwangpolitiek afkeurt, en dat de woor den van den grooten grijsaard waarheid zijn The flowing tide is with us De Sun, van New-York, maakt in haar nummer van woensdag een telegram be kend, waarin bericht wordt dat de iersche dynamietpartij heimelijk aldaar eene ver gadering heeft gehouden, waarin beslo ten is de taktiek der dynamietmannen vooreerst te verlaten tot dat het gebleken zal zijn, dat Ierlands onafhankelijkheid langs den konstitutioneelen weg niet te verkrijgen is. NOVELLE door HENDRIK W. FRANK. «O» (7° Vervolg.) NAKLANK. liet was vier jaar geleden dat Albrechl van Windeck aan het kasteel zijner voorouders vaarwel gezegd had. De lente is het land inge togen, en het jonge groen der wouden glanst onder de milde stralen der morgendzon. Met den pelgrimstaf in de hand, gaat eene eenzame wandelaar het pad op dat naar het kasteel van Windeck leidt Weemoedig dwaalt zijn blik over het lieve landschap, en zijne oogtn vullen zich met tranen, als zij het grafelijke bannier ontwaren dat nog fier over de hooge tinn6n der burchten heen en weer golft Wel is het AlbreclH i.iet meer die daar heerscht, een zoon van cenen jongeren broeder is hem opgevolgd, maarhetwapon.de leeuw en de ridder van Windeck zijn nog dezelfde, en sneller klimt de vreemdeling het eenzame pad op. Eindelijk staat hij voor de welbekende poort. Hij siddert. M. O'Brien is van Cork naar Tullamore overgevoerd. Men denkt dat de overheid dit gedaan heeft om den gevangene te onttrekken aan de bescherming van den mayor van Cork, die het toezicht heeft over de gevangenis. Men zegt dat M O'Brien zal onderwor pen worden aan het lot der gemeenste misdadigers. Hij zal de magistraten vervolgen die hem onwettig deden aanhouden. De fransche republikeinen hebben be sloten,in 1889, de honderdste verjaring te vieren der revolutie van 1789. Eene we reldtentoonstelling zou onder andere ge houden worden. Besluiten dat men eene wereldtentoonstelling zal houden, is het minste der zaak, maar de medewerking van andere landen verkrijgen dat is gansch wat anders. Nu 't is juist hiermee dat de republikeinen het meest in nesten zitten immers Oostenrijk, Duitschland, Engeland, Spanje, enz. antwoorden kort weg dat zij de verjaring niet meê vieren van eene omwenteling die Europa in een bloedbad herschiep en alles ten vure bracht. Geen wonder dus dat de heer- schende republikeinen naar eenen uit weg zoeken om de mogendheden te over halen, want zonder hunne medewerking is de wereldtentoonstelling onmogelijk. De vraag is heden zal België deze verjaring meevieren of niet Geen be sluit is hieromtrent tot hiertoe genomen. De liberale drukpers echier staat de mee werking krachtdadig voor. Nu dat is niet te verwonderen de sansculotten van de jaren 90 waren hunne voorvaderen 'tzijn deze lesten die hen de voorbeelden hebben gegeven die zij heden nog nale ven, er. wat meer is, is onze belgische liberale kliek le parti de la Franceniet? Waarlijk wij weten niet wat voordeel de revoluiie van de jaren 90 aan ons,Bel gen, zou hebben bijgebracht Het grootste deel der vrijheden die de franschen ons brachten bezaten wij reeds sedert lang, en de natuurlijke gang der beschaving zou onze vrijheden zonder schok hebben doen uitbreiden. De fransche sansculotten brachten ons niets dan eene verwarring in de geesten die heden nog beslaat, eene verwoesting waarvan overal bijnadepuinen nog zicht baar zijn, eene volksverdrukking zoo er nergens ooit eene bestaan heeft, een bloedblad zoo akelig en ij selijk wreed aar dig dat men heden nog bij 't verhaal hui vert van vrees en schrik, Ons volk weet genoegzaam wat de fransche bloedhonden van de jaren 90 hier hebben uitgesleken Zij hebben Gemoord, gebrand en gestolen in •t groot Het volk verarmd en uitgeplunderd Het onderwijs vernietigd Men iieefi den pelgrim gezien. Een kruisvaarder vroeg eene slem uit den toren. Ja. Welkom dan in het kasteel van Windeck en de valbrug daalt, de poort vliegt wijd open, en met gulherligen groot omringden de krijgs lieden den pelgrim. Hel was een geluk voor de middeneeuvvscho burchten zulk een bezoek van eenen terugkeerende kruisvaarder, want de gelukkigen die uil het Heilig Land weder- keeren, waren zelden, en gretig namen heeren en leenmannen de gelegenheid te baat om tij dingen le ontvangen van hunne naastbeslaan- den, verhalen der veldslagenen wapendaden te hooren liet bezoek werd dus haastig aan den heer van het kasteel aangekondigd, en de kruisvaar der naar de grootuzaal geleid. De graaf kw3ra hem te gemoet en reikte hem vriendelijk de hand Wel had hij do heldengestalte van Odo niet, maar toch was de neef van Albrechl een mannelijke, goed voorkomende ridder, en dankbaar drukte de pelgrim de aangeboden hand. De bewoners van de burcht waren als ordeloos in de zaal gedrongen, en vormden rond beiden cenen aandaebtigen kring. Lieve vriend, begon de graaf, mogen wij weten \an welke streek gij zijt, en onder welk opperhoofd gij vertrokken zijt Maar vooreerst, portier, haal een kruik ouden rijnwijn boven. De kloosters afgeschaft en hunne goe deren gestolen De priesters vervolgd en in 't gevang geworpen De kerken gesloten De klokken uit de torens gehaald en naar Parijs gezonden om er kanons van te gieten en stuivers van te slagen Ontelbare meesterstukken van kunst en wetenschap geroofd, vernietigd of verstrooid De zon- en heiligdagen vervangen door onnoozele en schandalige feesten Den koophandel en de nijverheid geruï neerd Duizende jongelingen aan hunne ouders onttrokken en ze tot kanonvleesch doen dienen f De arme lieden zelfs seliandelijk bedro gen en bestolen Het volk verbeest en wilder en barbaar- scher gemaakt dan ooit Uit duizende herten liet geloof gerukt en aldus het kostelijkste erfdeel onzer vaderen vernietigd.... En de verjaring van deze omwenteling die zooveel onheilen aan ons land berok kende, zouden wij, katholieke Belgen, moeten meevieren?.... Kan dal of mag dat zijn 't Is niet te loochenen dat dc tegen woordige lijden onder zeker opzicht tij den van licht zijn de negentiende eeuw is eene eeuw van uitvinding en verba zende ontdekkingen. In deze eeuw heeft men immers geleerd om op eenige dagen de wereld rond te vliegen men spreekt met teekenen, als t ware op een opzien, van 't eene werelddeel tol in 't andere men klapt tegen eenen draad, en de draad voert het woord op een weerlicht, met klank en al, op honderd mijlen afstand wieweet of eer de wondereeuw ten einde is men op een uur tijds niet eens rond de wereld zal gaan, om na het middag maal wat versche lucht te scheppen, 't Is alsof de duivel al heigeen hij meer kent van de wetten der natuur, ons op een maal aanleeren wou, om ons hoofd op hol te brengen want, het is niet min zeker dat de verlichte negentiende eeuw stekeblind is voor hare bijzonderste aan- gelegheden. Men doet alles voor 't gemak van 't. le ven, en tevens alles tegen de rust, het genoegen en de welvaart des levens. De rust, het genoegen en de welvaart des levens bestaan niet in gauw te reizen in verre te klappen zonder hard te roepen, enz. maar in den vrede met ons eigen zeiven en in den vrede met de anderen. Die vrede is de ware beschaving dien vrede geeft de godsdienst alleen. Zonder godsdienst zijn de schoonste uitvindingen, de wonderbaarste ontdekkingen, behalve dikwijls gevaarlijk, doorgaans niets an ders dan eene verfijnde baarbaarscheid. Hel is al gedaan, antwoordde deze, en zette de groote, lot den rand gevulde kan op de tafel. Dankend aanveerdo de vreemdeling den loegereikten beker. Ik ben een kind dezer gouwen, zeide hij met ontroerde stem, en misschien zal men mij op hel kasteel van windeck nog kennen. De pelgrim nam zijnen breedrandigen hoed af. Engelberl klonk het vreugdig uit aller 'mond, en onstuimig drongen zijne oude mak kers rond hem. Bedaard, bedaard, meende glimlachende de graaf, lk heb het eerste recht op bem lieve Engelbert, en warm drukte hij de hand van den ouden schildknaap, wees duizendmaal welkom in dit kasteel, maar voor alles, ont houd ons niet langer het verhaal uwer avontu ren. Welk is het lot van mijnen ongelukkigeu oom geweest Een traan rolde over de wangen van Engelbert. Mijn arme meester, antwoordde hij met ontroeide stem, is de dood der helden en der heiligen gestorven. De kruisvaarder zuchtte en met iugehouden adem hingen allen aan zijne lippen. Het was voor Ikomum. ging hij voort De duitsche kruisvaarders waren door griek- sche arglislen,honger en ziekten tol het vierde 1 gedeelte hunner voormalige macht samenge smolten, en slieten nu op een talrijk leger van Seldjooken.Drij dagen woedde de schrikkelijke Kan er eene ergere verblindheid be staan dan beschaving te zoeken in het verbrijzelen van het juk des godsdienstes En dit doen vele overheden, dit doen vele meesters, dit doen vele ouders, dit doet men in alle standen en op alle pun ten der samenleving. Een mensch zonder godsdienst zal nooit een tevreden, nooit een gelukkige mensch zijn niets is er in hem dat rust of waar geluk vinden zal. Eene samenleving zonder godsdienst is zoo onmogelijk aaneen te houden, als 't onmogelijk is eene stad in de lucht te bouwen, zegde een heidenscbe wijsgeer. Voor een deel heeft men in de samen leving den godsdienst vernietigd of ten minste weggecijferd, en men zie maar eens hoe het gaat 't Zijne lieve huisgezinnekens waar man en vrouw en de bevallige kinderkens te verstandig zijn om godsdienst te heb ben De man is er vol liefde, maar buitens huis. De vrouw men zie maar rond... De kinderkens zijn zoo liefderijk voor hunnen teederen vader en hunne voor beeldige moeder, dat zij zelfs geen ge dacht hebben van hetgeen gehoorzaam heid, dankbaarheid of üefde heet; de hei denen zijn zonder liefde, zegde St-Paulus, en DIE kende de wereld. Wat lieve wereld is 't tusschen over sten en onderdanen, meesiers en werk lieden als van beider kanten de gods dienst ontbreekt Men schudt en men beeft als men aan de werk manskweslie, de socialie kwestie denkt. Wij rijden gauw, wij klappen per tele - foon. ja, maar belet dit dat er duizenden en duizenden slaven zitten te loeren op de geldkas der meesters dal duizenden en duizenden niet zullen terugdeinzen om door eenen stroom van bloed naar die geldkas heen te baden En nog zijn er van die meesters die schijnen te denken dat in het ondermijnen van den godsdienst de vrede en het geluk te vinden zijn. Men speelt met het vuur De vergaderiog der afgeveerdigden van de katholieke Kringen zal te Brussel plaats hebben den 7 november, onder het voorzitterschap van M. Woeste. Men zal er handelen overde hervorming der bepaling omtrent de kiezers van ambt- wege. Het gouvernemeut denkt een ontwerp van kieswethervorming voor te stellen in den loop van het aanstaande zittingjaar. Men zal het advies vragen der konser vatieve Kringen opzichtens deze veran deringen. Ziedaar eene tijding, die ons en alle vrienden van recht, zal welkom zijn veldslag, wij konden dc vlugge Saracenen niet tot staan dwingen. Op eens was de oude keizer met slechts twee duizend ridders, door eene ontzaggelijke overmacht afgesneden en inge sloten. Zijne krijgslieden weken voor den aan drang der ongeloovigen, en de keizer riep verontweerdigd uitWat twijfelt gij, die uit uw vaderland gelrokken zijt om met uw bloed den hemel te koopen Vooruit, Christus heerscht, Christus zegepraalt. En de zeven tigjarige held deed zijn peerd iu het ronde keeren, zoodat hij plaats won, en stormde dan alleen wijd vooruil tegen den vijand. Geest driftig volgden hem de Rijnsclie ridders. Maar zijn onstuimige moed had den keizerlijken grij saard ie wijd vooruitgesleept, en dreigend kruisten de kromsabels boven zijn hoofd. Eensklaps schoot een zwarte ridder in vertwij felden aanloop vooruit, doorbrak de gelederen der Turken, en wierp zich voor den keizer,met machtige hand het lange zweerd vreeset ijk rondzwaaiend. Heil den zwarten ridder galmde bet uit onze rijen, cn de ridders dron gen in de baan, die graaf Albrechl geopend had Dc Saracenen werden iu wilde vlucht ge slagen, en welhaast voog dc keizerlijke arend op de tinnen van Ikonium. Maar Albrecht was niet onder dc zegepralenden. Angstig zochten Konrad en ik het slagveld af, en eindelijk von den wij hem tusschen eenen hoop turksche lijken, het hoofd rustend op de knieën van De heer doktor De Windt komt ons tien volgenden brief toe te stu ren met verzoek van inlassching. Volgeern voldoen wij aan dit verzoek en ziehier dus den inhoud ervan Aalst, den 3 November 1887. Heer opsteller van De Denderbode, In uw nummer van Donderdag 3 No vember 1887, (blad 2, tweede kolom) lees ik de volgende regelen Den Dendergalm, door dit vuil- blad, dat gesticht werd en ondersteund «wordt door de kopstukken der libera- len en welk eenen hardnekkigen voor- staander vindt iri doktor De Windt. Sedert maanden en jaren ben ik weke lijks op eene boosaardige wijze door Den Denderbode aangerand. Die aanvallen heb ik tot hiertoe niet willen logenstraffen, denkende dat gij het meer op den pohtieken man dan op den persoon gemikt hadt. Daat ik het meer en meer anders on dervind en moet aannemen en uwe, arti kels namelijk die van tweeden October en van derden November mij in mijne eer, waardigheid en stoffelijke belangen krenken, verzoek ik uen desnoods vereisch ik hel in uw eerst verschij nend nummer, dezen mijnen brief op te nemen. Ik verklaar dat ik gansch en geheel vreemd ben aan het schrijven en inlas- schen der artikels van Den Dendergalm die ge bedoelt in uw blad van 3 Novem ber. Dit gezegd onder voorbehoud van alle mijne rechten. Ik heb de eer u te groeten, (Get.) J. DE WINDT. Wij moeten vooreerst uit alle onze krachten protest aanteekenen tegen de beschuldiging die M. l)e Windt tot ons richt, namelijk, dat wij hem, in onze nummers van 2 October 1887 en 3 No vember jl. in zijne eer, waardigheid en stoffelijke belangen hebben gekrenkt of te kort gedaan. Immers de zwanzerij in ons nummer an 2 October is te wel gekend om er op terug te komen. Wat ons laatste nummer betreft, wij denken M. De Windt in hoegenaamd niets te hebben te kort gedaan door ons schrijven dat De Dendergalm in hem eenen hardnekkigen voorstaander vindt. Wij bleven hier geenszins aan de waar heid te kort.Mocht hij die,gedurende den laatslen kiesstrijd, soms tot 5 maal daags toe, liet Bureel van Den Dendergalm bezocht, niet als den voorstaander van dit blad aanschouwd worden Dit feit, 't welk algemeen gekend is, zal men toch niet loochenen, noch dur ven beweren dat er aldaar zieken waren die tot vijfmaal daags de verpleging van een geneesheer noódig hadden eenen priester. Een perzisclie pijl was door zijnen halsberg gedrongen. Weeuend viel ik nevens hem op mijne knieën. Mij herkende mij, en mijne handen vattend Lieve Engel berl, zeide hij, verblijd u dat zich God mijner ontfermt en mij uit dit droevig leven neemt. Ik hoop dal ik mijne schuld genoegzaafli ge boet heb. Zoo gij het geluk hebt Windeck weder te zieu, neem mijn hert met u, opdat het bij mijne ongelukkige kinderen ruste. De ontroering versmoorde zijne stem, plotselings verlde zich zijn gezicht donkerrood, bloed brak hem uit neus en mond, en zwaar viel hij lertg. De graaf van Windeck was niet meer.... Des anderendaags deed de keizer zijnen redder opzoeken. Beloonen kon hij hem niet meer, maar hij volbracht zijnen laatslen wenseh. Hij deed graaf Albrechl prachtig te Ikonium be graven, en vertrouwde mij het hert van mijnen meester, opgesloten in een zilveren kasje. Wcenend sloeg Engelbert zijnen mantel open, en zette op de tafel eene kostbare zilve ren doos,van uitgezocht morgenlaandsch drijf werk. Nog eens schellen klagend de plechtige klokketonen over hot treurend kasteel van Windeck. Tusschen de graven van Bertha en Odo verheft zich een nieuw praalgraf. De graaf van Windeck rust bij zijne kinderen. EINDE.

De Denderbode | 1887 | | pagina 1