rechtêïïuÏÏveTk^ïjk'' ESP LA A D E P LE IN En verder, wiens kandidatuur werd meerbezonderlijk door «Den Dendergalm aanbevolen dan die van M. J. De Windt'! Hebben wij gezegd dat M. De Windt de schrijver, de ingever of de persoon is op wiens bevel de krapuleuse artikels werden ingelascht Wie zou dit kun nen of durven beweren M. De Windt behoude dus al zijne rechten en wij behouden de onze. Doch de brief van M. De Windt welken wij hier hooger meêdeelen, heeft voor ons eene heel andere beteekenis. Zijne verklaring dat hij gansch en ge heel vreemd is aan het schrijven en in lasschen van de lasterende en eerrooven- de artikels die wij aanklaagden, is voor ons het ontegensprekelijk bewijs da' hij Den Dendergalm openbaarlijk over boord smijt of liever ver loochent uit vrees dat men hem zelfs van verre zou kunnen verdenken aan de afkondiging der schanda lige infamiën van het lasterblad de hand te hebben geleend Welk deftig man, zoo liberaal als ka tholiek, is niet met ons eens geweest wanneer wij, in ons nummer van 3 No vember onze verontweerdiging uitdruk te over de lasteringen en beleediginge» in 't vuilblad der Korte Zoutslraat tegen allezins deftige personen, tegen eerlijke lieden uitgebraakt, zonder andere reden dan dal de liberalen in de laatste kiezing de nederlaag hebben geleden Wij kennen oude en overtuigde libera len die wij met naam en stuk kunnen noemen en welke deze week niet aarzel den de verontweerdiging openbaarlijk uit te drukken die de lezing van die on noemelijke snoodheden van Den Den dergalm in hun binnenste had doen op wellen. Heden zien wij met eene zekere vol doeningdat de heer Voorzitter der liberale Associatie onzer stad zelf er zoodanig door verontweerdigd is, dat hij het drin- geud noodzakelijkheid acht van dadelijk te protesteren en,bij middel van ons blad, aan 't publiek bekend te maken dat hij den bordeelachtigen Dendergalm open baarlijk verloochent en dit wel juist om zijne zoo laffe als smaadvolle artikels Hoevele deftige liberalen zouden indien zij durfden of er de gelegenheid toe had den, gelijk M. De Windt, den ontuchtigen Dendergalm van Zondag 30 October jl. niet verloochenen Wij zouden ook geern het oordeel kennen der andere liberale kandidaten aangaande het schandnummer van l)en Dendergalm. Indien zij hun oordeel openbaarlijk willen laten kennen,wij zijn bereid hunne verklaringen even als die van M. De Windt in Den Denderbode af te kondigen. Nu, ten slotte, vragen wij aan alle def tige liberalen die dit lasterblad in huis ontvangen hebt gij bedoeld nummer aan uwe vrouwen, aan uwe zonen, aan uwe dochters, aan uwe dienstbode laten lezen Wij wachten hunne antwoord en zijn ook bereid ze af te kondigen. Zietdaar onze bemerkingen. Thans dat het gerecht zich met deze zaken gaat in te laten hebben, is stilzwijgendheid onze plicht en aan die plicht willen wij volko men De volgende brief werd door den heer C. De Coninck-De Windt aaa den opsteller van Den Dendergalm toegestuurd met verzoek van inlassching Heer opsteller van a Den Dendergalm. Zoo ik zie, staat mijn naam ook ver meld in Den Dendergalm van zondag lest. Gij schrijft dat het liedje Hij zou zoo geern beiremeester zijn niet een uwer partijgenoten raakt, maar wel mij. Welk subliem gedachtDe uitvinder ervan verdient waarlijk een standbeeld Nu, indien het aan uwen kandidaat burgemeester aangenaam is dat het be doeld liedje mij raakt en niet hem, het zij zoo. Nogthans op voorwaarde dat het hoo ger gezegd liedje door alle zijne politieke vrienden grondig aangeleerd worde,opdat het tot het nakomelingschap overga en men dus later zou weten, hoe het is ge komen dat de groote aalstersche liberale partij, in de gemeentekiezingen van 1887, met hare beirkuip heeft scbipbruik ge leden, Ik verzoek u, heer opsteller, en eisch uit kracht van't recht mij door de wet erkend, dat deze bovenstaande regelen in het eerstverschijnend nummer van a Den Dendergalm ingelascht worden. Ik heb de eer u te groeten. (Get.) C. De Coninck-De Windt. Aalst, 4 November 1887. Sprekende over den uitslag der kamp strijden van onderwijs, riep De Den dergalm ons in zijn nummer van 23 september 11. toe:Hij zwijgt! De Den derbode durft over den uitslag van 1887 niet spreken, want de leerlingen der on derwijsgestichten van de geestelijkheid en kloosterlingen hebben leelijk op hunne broek gekregen. Thans is ons de uilslag van den prijs kamp tusschen de lagere scholen van Oost-Vlaanderen bekend gemaakt. De katholieke scholen (vrije en aan- genomene) hadden 633 leerlingen aange boden en 175 hebben het bekwaamheids diploma bekomen, 't zij 27,64 ten hon derd, De gemeentescholen boden 610 leer lingen aan, waarvan 127 het diploma be kwamen, 't zij 20.82 ten honderd. De Eerw. Broeders der kristelijke scholen te Gent deden zich vooral onder scheiden van de 17 leerlingen uit St- Michiels-externaat die aan den prijskamp deelnamen, gelukten er 13. Niet waar, geëerde lezers, de katho lieke vrije en aangenomene scholen zijn ware fabrieken van domkoppen Wie zal er nu zwijgen, Dendergalm Onder dc deftige burgers wel ke in hunne eer, waardigheid en stoffe lijke belangen door Den Dendergalm van zondag 30 October op eene lafhenige wijze werden gelasterd en te kort ge daan, hebben wij vergeten te melden Mijnheer en Dame Joseph Pyckde alomgekende koopman in veldvruchten en fruiten en den heer Vervoorl, onze commissaris van politie. De krach van Lokeren. In hare bui tengewone zitting van zaterdag lestijden heeft de koophandelsrechibank van Gent de firma Borré en C° van F.eckloo in fail liet verklaard. Als kurators zijn aange steld meesters De Nobele en Mechelynck. De Volksbank van Lokeren. Wij lezen in een genlsch blad De gewezen bestuurder der Volksbank van Lokeren, Ad. Hermé. is dezen mor gen in onze stad aangekomen. Hij gaat in beroep tegen de beslissing van de raads kamer der rechtbank van eersten aanleg van Dendermonde, die hem aangehouden heeft, en zal waarschijnlijk zaterdag voor de raadskamer van hel beroepshof ver schijnen. De Bank van Lokeren is heringericht en zal hare werkingen voortzetten. De kamer. M. De Volder, minister van binnenland- sche zaken en onderwijs, heeft de leden van den Senaat en de Kamer verwittigd, dat beide Kamers zich op dinsdag 8 no vember, zullen vereenigen. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Te Waterland-Oudeman is pastoor be noemd de E. H. Cocquyt, onderpastoor te Erembodegem. Stad Aalst. OP ZONDAG 6 NOVEMBER 1887. Groote beslissing met den DIKKEN BAL. om 10 1/2 ure voormiddig. Eugène Claus legen Pr. Van Braekel. Om 21/2 ure namiddag. De winners tegen Van Gyseg hem. ALLERHANDE NIEUWS. Le Patriole van heden Zaterdag zegt dat hij uit goede bron weet. dat er tot hiertoe geen koninklijk besluit van genade voor M. Gustaaf Vandersmissen aan 't handteeken des konings werd on derworpen. De nieuwstijding van Le Bien public en andere nieuwsbladen is dus onwaar bevonden. Aan ons nummer van heden behoort een bij - voegsel betrekkelijk dén IJzeren weg. Liefdadigheids-concert. Wij vernemen dat te Dendermonde een komiteit, gevormd uit heeren officieren van het garnizoen en jongelingen der beide politieke denkwijzen, tot stand ge komen is met het lofvveerdig doel de werklieden, welke door den brand van 't fabriek der heeren gebroeders Roos lot werkeloosheid gedwongen zijn. ter hulp te komen. Te dien einde heeft het Komiteit een luislterrijk Concert ingericht, datop Zon dag 13 dezer maand ter feestzaal van het .Stadhuis zal plaats hebben. Dit feest be looft allerprachtigst te wezen, daar ver scheidene beroemde toonkundigen hunne welwillende medewerking tot opluistering van het Concert toegezegd hebben. De aanvang van hei feest is op o ure gesteld. De weldadige vreemdelingen, muziekliefhebbers, zullen dus zeer ge makkelijk met de treinen van 81/2 ure huiswaarts kunnen keeren. Wij vernemen uit goede bron dat het Belgische Staatsbestuur de vreemde landen officieel verzocht heeft, deel te ne men aan den Grooten Internationalen Prijskamp te Brussel 1888. De Moniteur Beige van lIle Novem ber kondigt eeri koninklijk besluit aan van 26 September j. 1., eene loterij instel lende van verschillige reeksen elk van een miljoen nummers. De koning, die veel belang stelt in deze grootsche onderneming, heeft bet Uitvoe rend Oomiteit verwittigt dat hij de tegen woordige werken van 'toude oefenings plein eens gaarne zou bezichtigen. Zijne Majesteit heeft, bij het vernemen der af wezigheid van M. Somzée, voorzitter van het Uitvoerend Comiteit, zijn bezoek ver schoven lot deterugkomst van dezen heer. Onder de belangrijkste deelnemingen der vreemde landen noemen wij Enge land met 21,000 meters vierkant Duit- schland met 10,000 Holland met 9,000 de Vereenigde Staten met 3,000 Oosten- rijk-Hongarië met 5,000 enz.... Loterij. De Moniteur heeft het koninklijk besluit meêgedeeld, waardoor de loterij van den Grooten Wedstrijd en Tentoonstelling van 1888, toegelaten wordt. Zij zal verschillende series van 1,000,000 loten bevatteu. De prijs per lot is bepaald op 1 frank. De helft der bruto-opbrengst zal be steed worden voorden aankoop van prij zen en de bestuurlijke onkosten der lote rij. Deze kosten mogen in elk geval niet meer bedragen dan 2 1/2 t. h. voor het bedrag van elke reeks. Al de prijzen moeten aangekocht wor den tusschen de toongestelde voorwer pen. De andere helft der opbrengst, zal, na aftrek der kortingen, die voor den ver koop van loten toegestaan worden, kun nen besteed worden lc tot aankoop van een deel der ten toonstellingsgebouwen en hetdaarstellen van inrichtingen lot vooruitgang der wer kende klassen 2° ter ondersteuning van nijverheids- en beroepscholen 5* om den toegang tot den grooten prijskamp voor werk- en ambachlsliê te vergemak kelijken. Wilt gij den geest kennen van de brusselsche vereering der dooden Lees dan een gesprek tusschen twee dames, meêgedeeld door de liberale Gazette Gaat gij naar het kerkhof?... Wij, wij zijiï er woensdag geweest.. Op Aller heiligendag is dat veel amusanter.... Er is dan veel volk. Hebt ge daar dooden Wel ja, vaderen moeder van mijnen en van mijnen manskanl... We hebben de kinderen meegenomen... Men moet ze van jongs af de dooden loeren ver eeren... Och. ze hebben zottelijk veel plezier gehad Eerst zijn wij naar het Leopoldspark gegaan, om er de duiven te zien oplaten... Wij hebben onderweg, in het terugkomen gedineerd... en daar wij zoo wat op schok waren, hebben wij den avond geëindigd in den Alcazaar.. Met de kinderen Wel ja, maar daaiin hadden wij ongelijk want Paul viel in slaap van vermoeienis, zoodanig had hij gespeeld... en Aline had eene onsteltenis van de maag. zoodanig had zij geëten... Hebben uwe ouders eenen grafkel der Wel zeker... O, dat is heel schoon.. Wij hebben er keerskens aangestoken... Nog een plezier, met dien kwaadaardigen wind Gij weet dat er schoone toilet ten waren al was het dan ook onzeker weêr. Zoo, zoo Wetstraat roept de kondukteur. Wij stappen af en het gesprek duurt voort. En dit noemt men vereering der doo den Er zit dan in dat volk niets meer wat aan een nobel gevoel denken doet Alles ontaart en verbastert in plezier, in eene komedie, in champagne- en oester partij, en eindelijk.... in onbetaalde wis sels. Het IX gebod. Een Duilscher, getrouwd en huisvader, die sedert eenige jaren te Brussel woont, is de held van een avontuur geweest, dat hij niet licht vergeten zal. De schoone oogen der vrouw van eenen zijner vrienden hadden hem de hersens op hol gejaagd en deze had er eindelijk in toegestemd een souper met hem te nemen, in eene afgesprokene herberg te Laken. De gelukkige don Juan maakte dat hij bij tijds op zijnen post was, deed een al lerfijnste souper gereed maken ©esters, wild, fijne wijn, niets ontbrak er dan de i Engel zijner droomen. Daar werd op de deur van het kabinet geklopt. Onze man sprong op, opende de deur, maar werd op hetzelfde oogenblik door eenige zoo geweldige vuistslagen in hel aangezicht getroffen, dal hij wel duizend sterren zag dansen. In plaats van de verwachte vrouw, was het haren man, aan wfilken zij de historie had verteld en die thans met eenige vrienden hem kwam opzoeken, om hem de plichten van het IX gebod te herinne ren. Don Juan kreeg eene ongenadige ram meling en de wrekers der onschuld trok ken er van door, na den man nog eerst pekzwart gemaakt te hebben. In welke bewoording deze de zaak aan zijn vrouw zal verteld hebben, meldt de geschiedenis niet. Zonderling ongeluk. Verleden maandag is er le Antwerpen een schrik kelijk ongeluk gebeurd, in de volgende zonderlinge omstandigheden. Vrouw Kathariua Verhoeven, eclitge- noote van Armand Gilles, 43, woont op een kwartier in de Bogaerdestraat, 46. Gemelden dag was zij met den wasch bezig van de bewoners der benedenver dieping.- Eene marmit met zeepsop stond op de stoof. Daar naast op eene kas stond voor een Lieve-Vrouwebeeldje een klein pe- troollampke te branden. Op de schouw, boven de stoof, lag de huiskat te slapen. Door de beweging van vrouw Gilles werd het dier wakker, wankelde over de schouw, kreeg het lichtje in 't oog en begon er meê te spelen. Zij wierp het om, maar de haren der kat vatten vuur en in een omzien stond het dier, dat waarschijnlijk petrool over 't lijf had ge kregen, in volle vlam. Huilend sprong zij van de kas op den grond. Vrouw Gilles had meêlijden met het arme dier en wilde bet ter hulp ko men, doch in de pogingen die zij aan wendde vatten hare eigene kleeren vuur en thans had zij werk genoeg om deze uit te dooven. Zich bukkende was zij eenige stappen achteruit gegaan en bleef zoo met den band van haren voorschool aan eenen der knoppen van de stoof haperen. Daar hare kleeren steeds voortbran'd- den meende zij thans te vluchten, doch niet wetende dat zij aan de sloof vast was trok zij deze omverre en kreeg ongeluk kiglijk de marmit met kokend zeepsop over het lijf. Het kokende water bluschte de vlam, maarwondde haar op verschrik kelijke wijze. De arme vrouw werd, gelijk te denken is, met brandwonden overdekt, zoo dat zij in erbarmelijken toestand naar het gasthuis moest gebracht worden. De kat, de onschuldige oorzaak van het ongeluk, is dood. Nieuwe liberale kt ach. De notaris D...., voor de menschen ministerieel ambtenaar, en voor de Association libérale van Doornik, goed liberaal, vertrok den 22 October uit zijne woning.... en kwam niet meer terug Twee, drie, zes dagen verliepen en de notaris kwam niet terug. Men zou zelfs niet meer van hem gesproken hebben, ware het niet dat hij eene menigte slach toffers gelaten had, die hem naar alle duivels wenschten. De gevluchte had zijne bureelenteB..., bij Doornik, en zijne woning in eene an dere gemeente. Hij had drie klerke i onder zijn gebied, die in drie verschillende gemeenten woonden. Eiken morgend kwam hij regelmatig naar zijn bureel om 's avonds naar huis terug te keeren. Dit gebeurde ook vrijdag 2t october. Vroolijk en opgeruimd als ge woonlijk, verliet hij zijn bureel, ging naar de statie, nam er twee reiskaarten, eene voor Brussel, en eene voor Bergen en... men zag hem niet meer. De klerken kwamen 's zaterdags 's maan dags en dinsdag naar het bureel gelijk gewoonte, doch daar de patroon zich niet liet zien en de schuldeischers, ongerust wordende, kwamen inlichtingen nemen, zagen twee hunner ook niet meer om. Die van B. bleef, uit een gevoel van plicht, komen, al ware het maar om het iiuis te bewaken. Het tekort bedraagt, zegt men, 400,000 Ir. De slachtoflers behooren allen tot de gemeenten B... en Cb...-& O... Een hun ner heeft 70,000 frank, een andere 40,000 fr. en eene menigte kleine burgers, land bouwers. die zich met hard werken en sparen een fortuintje verzameld hadden en jaarlijks rekenden op de 5 ten honderd die zij bij den notaris moesten ontvan gen. Men kan zeggen dat het eene ware ramp is voor de gemeenten. D... was als het ware de finaneieele voorzienigheid der streek en men had het volste vertrou wen in den eeilijken man en juist daar om is de verbittering thans des te groo- ter. Men weet niet waaraan men de ramp moet toeschrijven. Heeft hij gespekuleerd? Heeft hij een goeden spaarpot gemaakt en dezen over de grenzen gebracht Nie mand weet het, zegt de Court ier de l'Es- cautmaar men spreekt ook nog van an dere feiten ten zijnen laste als schriftver- valschingen, enz. Wij zullen om het fijoe van de zaak te weten, het rechterlijk onderzoek moeten afwachten. De gevluchte notaris is ongetrouwd en 35 jaar oud. (Nadere bijzonderheden.) De FAoile van heden bevestigt de tijdin gen, door den Courtier de l'Escant meêge deeld over de vlucht van den notaris S. bij Doornik. Sommige notarissen der buitengemeen ten, zegt bet blad. in plaats van zich bij het opmaken van akten en andere bezig heden te bepalen, die hun ambt meêbren- gen,nemen somwijlen geld op intrest aan, spekuleeren, worden bankiers zonder er verstand van te hebben, vervallen van de eene fout in de andere en eindigen maar al te dikwijls met de eerlijkheid op het schab te zetten, wanneer de toestand moeielijk wordt. Dan bedriegen zij hunne slachtoffers" om hunnen val te verschuiven, maar deze leste is er dan des te dieper om. Dit was het geval met den notaris S. Sommigen zeggen dat hij zich gezelf- moord heeft anderen beweren dat hij naar Amerika is gevlucht. De slachtoffers zijn zeer talrijk en het cijfer van het deficit is nog niet vastge steld kunnen worden. De zegels zijn op de bureelen gelegd. Werkstaking. Bij het naderen van den winter schijnen de mijnwerkers de harde lessen van de leste werkstakingen vergeten te zijn. Opnieuw hebben zij het houweel weg geworpen, om hunne deur voor den hon ger wagewijd open te zetten. Zij zien den voorraad koleu verminde ren, die de bestuurders gedurende den zomer opstapelden en besluiten hieruit, dat de verkoop groot en de prijzen boog zijn. Hun loon, zeggen zij, moet dus ook verhoogd worden. De maatschappijen winnen geld, zij moeten het dus ook win nen. Wat de ongelukkigen vergeten zegt de Gazette, is dat de maatschappijen verplicht zijn, aan lagen prijs te verkoopen om den stock op te ruimen en den arbeider werk te kunnen geven, en een kliënteel terug te winnen, dat ten gevolge der vroegere werkstaking zijnen voorraad elders ging koopen. De gevraagde prijsverhooging zal dus niet kunnen toegestaan worden, vóórdat dit kliënteel weêr gevestigd zij. Eene andere reden tot ontevredenheid, zegt hetzelfde blad, is de neerlaag der socialistische kandidaten bij de leste kie zingen. Men haalt dingen aan die dewerk- liê verbitterd hebben, onder andere dat de mijnbesturen en kandidaten hun ont slag hebben gegeven. De tijdingen over de werkstaking 2ijn nog niet volledig, doch dit weet men dat het volk vooreerst nog kalm is, dank waarschijnlijk aan de tegenwoordigheid van talrijke afdeelingen gendarmen. Het bataillon jagers verkenners van Bergen is gekonsigneerd. De llavas schatte vrijdag het getal werkstakers op 1034, doch de Indépen- dance zegt dat zij wel 1400 man sterk zijn en dat daarenboven nog 200 man van Wasmes en Paturages het werk hebben gestaaakt. In de mijn der Produits is het werk hervat. Slechts 420 man zijn teQuaregnon in werkstaking. Het parket heeft zich naar het kamp van Beverloo begeven, waar een moord gepleegd is. De genaamde Victor Strackx een brave landbouwer, die 's avonds van bet kamp naar zijne woning, te Kerkho ven, weêrkeerde, is door twee soldaten aangevallen, welke hem, zonder de min ste twist geweest was, neêrgeslagen en hem als wilde beesten vermoord hebben. Het slachtoffer van dien afgrijselijken en laffen aanval heeft veertien mesteken be komen en is denzell'den nacht overleden. Hij laat eene weduwe met negen min derjarige kinderen achter. De twee mis dadigers. genaamd Pulman en Warwyck, welke reeds meermalen strenge straffen ondergaan hebben, hooren toe aan het 6® linieregiment in garnizoen in 'tkamp van Beveiloo. HOLLAND. Eene fopperij. Men schrijft uit Dren the Voor eenige dagen schoot alhier een jager eenen haas. Onmiddellijk trok hij tiet vel er a( en stopte het vol aardappel loof. Zóó gevuld zette hij het dier aan den kant van eene sloot. Eenigen tijd later kwam een andere jager, die zich verheug de eenen haas te kunnen schieten. Hij legde aan en... paf daar tuimelde het dier in de sloot. Toen hij er bijgekomen was en het greep om in de weitesch lebergen, zag hij hoe hij gefopt was. Hij wilde er ook nog een ander in laten loopen en plaatste het beest daarom bij eenen aardappelkuil. Een derde jager school hem nog eens en zag zich weêr bedrogen. Ontevreden over de grap, zette hij het stomme dier in de voren van een geploegd aardappel veld. Toen den volgenden morgen de landbouwer met zijnen zoon naar het land ging om den arbeid le hervatten, zag lest- genoemde bet dier, en het zijnen vader meêdeelende, sloop hij er heen om het le pakken. Er bij gekomen zijnde, liet hij er zich op vallen met den uitroep Vader ik heb hem. De vader, ook toesnellende, riep ja maar hij is, geloof ik, al dood Zoo kan men gefopt worden. Dierenbescherming 'l Was gedurende de li'Sle regenachtige dagen op een plaatske nabij Eindhoven. Boer Jan had zijnen os ingespannen en niet tegenstaande zware regenbuien, met sneeuw en hagel vermengd, trok hij met os en kar het veld in. Weldra bad de arme man, geen draad droog meer aan het lijf. De platte klak hing hem als een doek over de ooren, terwijl het water uit wambuis en broek, in dc groote holleblokkeu opgevangen, bij eiken slap uit deze houten voelbekleeders omhoog plaste. Zoo komt de sukkelaar met de leege kar thuis, en op het punt deze weêr met mest le vullen, komt moederde vrouw, door het hoes ten van haren man gewaarschuwd, te voor schijn geloopen Wel potdorie. Jan, wat zijl gij toch lang weggebleven 1 't ls veel te erg voor 't arme beest. Span toch den os uitik zal voor warm sop zorgen en de wollen deken van 'ibed balen om die over het natte dier te hangen. De os moest eens kouvatten. Zoo gezegd, zoo gedaan. En daar 't nu toch blijft regenen, sprak de vrouw, toen zij aan haar trekdier al hare zorgen gewijd had, zullen wij den os vrijdag maar op stal laten Gij kunt wel naar den akker gaan. Jan. Meem den riek meê om den mest te breken, want het zal wellicht den ganschen dag regenen. FRANKIUIK. Brand te Boubaix. Het noorden van Frankrijk wordt sterk door brandrampen beproefd. Nauwelijk is de opschudding der ramp van Duinkerke eenigzins be daard, of men meldt dat een brand te Boubaix, eene verwerij heeft in assche gelegd. Het vuur berstte uil op de eerste ver dieping en zette zich met zulke snelheid voort, dat spoedig de droogkamers aan getast werden en een gedeelte der ge bouwen instortten. De pompiers deden wonderen van moed en na ongehoorde pogingen gelukte men er in het vuur in eenen kring te be sluiten. De schaê wordt op 500,000 frank be rekend. 300 werkliê, waaronder verscheidene Belgen zijn door die ramp van hunne broodwinning beroofd. Vadermoord le Lederzeele. Eene schrikkelijke misdaad heelt de kleine ge meente Lederzeele in 't arrondissement Duir.kerke.in opschudding gebracht. Een jongeling van 46 jaar oud, Emiel Tan- chon, heeft zijnen vader met een geweer schol gedood. Ziehier de inlichtingen, die een blad over dit schrikkelijke drama meêdeelt. Het huisgezin Tanchon, sedert ruim 20 jaren in deze strreek gevestigd, heeft eene droevige faam. De man is een lui aard en dronkaard, en heeft ten gevolge daarvan onophoudelijk twist met zijne vrouw. Hunne kinderen, August en Emiel, werkten nooit,maar verdienden den kost met smokkelarij. Over eenige dagen verliet de man het huis na eenen twist, dien hij met zijne vrouw had gehad, maar kwam twee dagen later terug met een geweer, waar- meê hij zijne vrouw meende te dooden. De moordpoging mislukte en de vrouw kreeg de lading in de kleèren, in plaats van in het hoofd, waarop de moordenaar gemikt had. Zij diende eene klacht in en de man werd lot twee maanden gevangenis ver oordeeld. Toen hij de zitting verliet, zegde hij tot zijne vrouw Nu kunt ge uw pakske makenge hebt nog twee dagen te leven.

De Denderbode | 1887 | | pagina 2