NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. VERTELLING. Zondag 15 November 1887, 10 centiemen per nummer, 42ste Jaar, N° 2205, ARONNEMENTPRIJS ANNONCENPRIJS Politiek overzicht. Geldelijke toestand. Kiezersfabrikaat. DE DENDERBODE. Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars ,r. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. sDe inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutslraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. mi Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdagavond.De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Calque Sudbi. AELST, 12 NOVEMBER 1887, Drievoudig verbond. De toon der russische drukpers, tegenover Duilsch- land, Oostenrijk en Italië, wordt van dag tot dag heviger. Het Dagblad van Moskou, het orgaan van wijlen Katkow, verklaart heel eenvoudig dat de leste redevoering van graaf Kalnocky, aan de oostenrijk- sche delegatiën, een nieuwen afgrond tus- schen Oostenrijk en Rusland heeft daar- gesteld. Men is vol verbazing in Rusland over Oostenrijk's houding. Wat zeggen de panslavisten, Rusland heeft onschatbare opofferingen gedaan voor de Balkanstaten en nu zou Oostenrijk er de rol gaan spe len, dien ons van rechtswege toekomt. Zoo spreekt het moskovietsche blad. Rusland heeft inderdaad veel gedaan voor de Balken-Staten, en deze zijn er het rijk der czaren dankbaar voor.Maar moet die dankbaarheid gaan tot het verlooche nen van nationaliteit en zelfstandigheid Moeten Rumenie, Servie, Bulgarie, zich maar vrijwillig in den leiband leggen van Rusland De redevoeringen van MM. Crispi en van Kalnocky, gaat het officieuse blad voort, worden beschouwd als de uitdruk king hunner politieke verontweerdiging en de openbare meening. In Rusland mis schien. De staten die belang hebben bij den algemeenen vrede, juichen integen deel den machtigen dam toe, door het drievoudig verbond tegen den oorlog opgeworpen. Rusland ziet echter met geen kwaad oog het drievoudig verbond aan. Daaruit zal voortspruiten,zegt het blad ten slotte, wat hier zoo vurig gewenscht wordteen samenwerken met Frankrijk. De strijd macht dezer beide landen zal alle ander verbond verlammen, en de overwinning en de rechtveerdigheid verzekeren wan neer het uur der wraak zal geslagen zijn. Ziedaar eene openlijke verklaring ten minste dit is hare eenige goede hoeda nigheid. Indien Rusland echter rekent opFrank- rijk waar de warboel onbeschrijflijk is dan kunnen wij dit land geen geluk wenschen. Het is te hopen dat zich in Duitschland geene onverwachte en droevige gebeur tenissen voordoen. Zij zouden, gezien de houding van Rusland, onberekenbare ge volgen na zich slepen. De kroonprins. De ziekte van den 4ui uhen kroonprins ziedaar hetvoor- aamste politieke feit. Zijn toestand is rg genoeg, hetgeen blijkt uit de berich- ■n en de verslagen der geneesheeren. EENE Naar hel Engelsch. 1° Vervolg. Dat kerkje zag er zoo bekoorlijk uitZij ïfif een oogenbhk in stille opgetogenheid staan. Zij keerde hare blikken naar bet beeld van Onze Lieve vrouw en Koningin, dat, om geven door licht en bloemen, voor bel schoone altaarstuk stond, hetwelk de Verrijzenis des Heeren voorstelde. Een ieder, die Tuhlea be zoekt, vergeel nooit dat schilderstuk, hetwelk den verrezen Heiland in al zijn glans en heer lijkheid afbeeld het witte kleed van den Za ligmaker, dat door den wind in eene golvende beweging schijnt gebracht te worden, vormt eene sterke tegenstelling met de donkere en onheilspellende gestalten, die, onsteld en door schrik bevangen, ter aarde storten. De kleine sacristie zag er zeer schoon uit met bare bran dende kaarsen en groene guirlandes. Hulst en laurier, sapijn en klimop versier den de schilderijen want de brave Katholie ken van Tulbea tooiden gaarne het Huis des Heeren. In een vleugel van hel kerkgebouw stond, evenals jaren herwaarts, de kribbe, wel ker aanblik nog altijd even nieuw en schoon Telkens volgt op de berichten van duit- sche zijde de opmerking maar gevaar is er voorloopig-nietOnrechtstreeks schijnt men dus zelfs te erkennen, dat het gevaar te wachten staat.en dat is ook de indruk, die oningewijden op het gebied der ge neeskunde door het lezen der verslagen van de specialisten krijgen. Het terugkeeren van het bewuste ge zwel in het strottenhoofd, de bespreking van de mogelijkheid om ook eene gevaar lijke operatie uitwendig te doen, de heeschheid van den kroonprins, het ver bod om te spreken, dat alles boezemt onrust in voor zijn leven. Men vreest namelijk dat hij kanker in de keel heeft. Er zijn personen die de voorspelling niet te gewaagd vinden, dat de oude kei zer zijn zoon zal overleven. Dat is, dunkt ons, wat al te gauw gezegd. Niemand weet met zekerheid, hoe de ziekte ver- loopen zal, wellicht zelfs de doktors niet, die den kroonprins behandelen. Maar 't is zeker, dal zijn toestand niet zonder gevaar is. Het is te hopen dat hij betere en zijn vader eenmaal moge opvolgen, want al gemeen is het gedacht gevestigd, dat de regeering van een verstandig man zooals Friedrich Wilhelm, die steeds zeer vre delievend was, betere waarborgen ople vert voor de rust van Duitschland en den vrede van Europa, dan die van een jong man zooals prins Wilhelm, die wordt aangezien als van eene levendige natuur, stoutmoedig, Bismark als een afgod ver- eerend en... antipatiek jegens Frankrijk. In zitting der Volkskamer van woensdag 9 dezer deelde de heer Beernaert,minister van financiën, merkweerdige inlichtingen meê over den toestand van de staatsfinan ciën. Wij roepen er de aandacht onzer geërde lezers op in, omdat zij ons bewijzen dat de liberalen het tijdvak der gedurige ver meerderingen der belastingen, veroor zaakt door de schandaligste geldverspil lingen, vertegenwoordigen, en de katho lieke dit van een wijs en spaarzaam bestuur 't welk vermindering der belas tingen toelaat. Toen de liberalen van 't bewind werden verdreven,beliep het tekor.ttot 16 millioen en heden, na drij jaren katholiek bestier is er een tegoed van 9 millioen. Men oordeele M. BEERNAERT. Zooals telken jare, moesten aan de begrootingen, in 't begin van dit jaar aangeboden voor het toeko mende dienstjaar, talrijke en aanzienlijke omwerkingen toegebracht worden. Dat werk werd met samenhang verricht, en al de gewijzigde begrootingen, die reeds herdrukt zijn, zullen u heden nog uitge was. Daarin lag het Goddelijk Kind, met een glimlach om de lippen, als om degenen te ver welkomen, die het kwamen vereeren daar zat de schoone Moedermaagd, in liefde en be wondering voor Jezus gebogen; ook daar be vond zich de H. Joseph. Maria's echtgenoot. Zij, die daar een oogenblik naar stond te stareo, begaf zich echter niet naar het altaar of naar de kribbe. Zij rictate hare schreden naar eene der afgelegcnste en donkerste zitplaatsen en verborg toen baar hoofd in hare saamge- vouwene handen. In die houding bleef zij zit ten. De Middernachlmis begon. De priester met de in bet wit gekleede koorknapen betraden het heiligdom. Het roerend gebed van het Kyrie Eleison liet zich hooren de geurige wierook steeg in wolken op, waarachter de kaarsen als sterren schitterden het Gloria klonk plechtig als een lofzang der Engelen het Credo, grootsch en krachtig, was reeds gezongen, toen de vrouw daar nog onbeweeg lijk zat. De eerste lieflijke tonen der Adesle klonkens als eene heerlijke, zachte en hemelsebe mu ziek. Zij roerden de harten dergenen, die daar met een gemengd gevoel van smart en vreugde naar luisterden. Zij, die in lang niet hadden geweend, voelden de tranen in hunne oogen wellen zij, wier hart door hoogmoed eu we reldzin geestelijk gestorven was, gaven blijk van een nieuw leven door een gevoel van oot moed en eerbied zij, wier stem zich voor het laatst had doen hooren, spraken weder tot hen hen, die hun hart dierbaar waren, of het rijk der onvergemakelijkheid waren binnenge treden, vonden zij weder. Ja wie zal ons be schrijven, welke teedere en te gelijk droevige deeld worden. Zooals het door mij reeds vroeger werd verklaard, bekomt men,zoo doende, al de voordeelen van eenheid en klaarheid die het opmaken eener enkele begrooting zou opleveren, zonder de tal rijke bezwaren, welke men had kunnen waarnemen bij de invoering van dien nieuwen maatregel. Dc Kamer zal, hoop ik, onverwijld en wel ongetwijfeld reeds deze week, de ge wijzigde begrootingen in de afdeelingen kunnen onderzoeken, opdat liet mogelijk zij de beraadslagingen spoedig aan te van gen. Acht de Kamer het geraadzaam, dan zal ik haar van nu af aan, even als ik het vorige jaar deed, eenige inlichtingen geven o\er den slaat onzer geldmiddelen. (Ja, ja Die toestand is allezins beter, ja zelfs veel beter dan wij hoopten en dan ik verleden jaar aankondigde. Het tekort van 1885, dat volgens de eerste ramingen zeer aanzienlijk moest wezen, en dat. naar ik lest meedeelde, 800,000 tot 900,000 fr. moest beloopen, is nu bepaald op 740,549 fr. Verleden jaar, op hetzelfde tijdstip, deelde ik u meê dat ik, voor het jaar 1886, het evenwicht hoopte te verkrijgen. Evenals altijd tot hiertoe, overtreffen de uitslagen mijne verwachting. Thans is het nog niet mogelijk eindecijfers te ge ven, maar toch is ons de toestand ge noegzaam gekend om mij toe te laten,aan de Kamer meê te deelen, dat de ontvang sten met een overschot van ongeveer 2,670,000 frank zullen sluiten. (Toejui chingen rechts.) Dezen uitslag zult gij ongetwijfeld be vredigend vinden. Immers, de geraamde ontvangsten, alhoewel met de meeste gematigheid gedaan, gaven toch ruim 4 millioen minder dan wij berekend hadden.» Maar de uitgaven zijn, van den anderen kant, 6 milioen beneden de gestemde kre dieten gebleven. Nogtans stonden wij, voorliet dienst jaar 1886, tegenover uitgaven waarvan sommige uitzonderlijke, andere nieuwe waren wij hadden zware krijslasten te dragen, als gevolg der treurige gebeurte nissen van meert 1886 de burgerlijke pensioenen zijn merkelijk verhoogd ge worden. de getalsterkte der gendarmerie is vermeerderd, en de uitgaven voor ver schillende diensten namen toe. In weerwil dier nieuwe uilgaven heb ben wij niet alleen geene aanvullende kredieten te vragen, maar het cijfer der niet gebruikte kredieten, welke naar de schatkist terugkeeren, zullen de aanzien lijke som van 5,420,699 franken bereiken. Ongeveer dezelfde uitslagen hadden wij reeds in 1885 bekomen immers, op dat dienstjaar is eene som van 5,503,544 fr. beschikbaar gebleven en uitgeschrapt. herinneringen dat grootsche en eeuwenoude kerkgezang bij ons opwekt De vrouw, die daar zoo roerloos geknield lag, stond op. Gedurende een oogenblik hief zij haar bleek gelaat hemelwaarts, en verborg het toen weder ijlings in hare handen geen traan bevochtigde echter haar oog. Wie zal ons zeggen wat er in haar hart omging, en welke herinneringen bel heerlijk Kerstlied bij baar opwekte De priester in het koorkleed stond op de trappen vau het altaar, en sprak als altijd van de Sterre, welke aan den hemel flikkerde van de Engelen, die het Vrede zij op aarde zongen van de schoone en keusche Moeder maagd, en van het Goddelijk Kind, dat in den Kerstnaeht was ter wereld gekomen en zijne eenvoudige woorden ademden eene lief lijke poëzie. De Middernachlmis werd vervolgd. De Sanc- tus, de smeekeude Agnus Dei, welke met zulk eene klagende stemme om vrede en verzoening riep, liepen ten einde, en zoo ging het voort, tot dat de wierookwolken en ook de in 't wit gekleede koorknapen verdwenen. De geloovi gen verlieten langzaam, en als het ware noode, de kerk. De vrouw richtte niet eenmaal, toen de menigte haar voorbijging, het hoofd op doch toen allen waren heengegaan, toen de kerk maar alleen nog door de godslamp werd verlicht, stond zij op, en begaf zich regelrecht naar de Kribbe. Zij liet haar vermoeid hoofd op hel stroo naast het gelaat van het Goddelijk Kind zinken, en loosde een diepen zucht. O, Goddelijk Kind, riep zij uit, ver sterk mij b Niet velen weenenen zooals zij op dat oogenblik het was alsof een loodzware Dal is te danken aan de pogingen van al mijne ambtgenooten om de geldmidde len, die de wetgeving tot hunne beschik king heeft gesteld, niet te boven te gaan. Ik ga over tot het dienstjaar 1887. De vooruitzichten voor dit jaar hebben, om verschillende reden, een aantal en belangrijke wijzigingen ondergaan. De toestand der nijverheid is eindelijk beter geworden dat heeft de ontvang sten, vooral die der spoorwegen, doen toenemen. Van den anderen kant heeft de omzeiling der Staatsschuld, die wij bij den aanvang van den vorigen zittijd ge stemd hebben en het dienstjaar 1887 reeds gedeeltelijk ten goede is gekomen, de uitgaven verminderd. Sinds dien heelt de regeering verschil lende verlagingen van belastingen voor gesteld, welke door de beide Kamers werden aangenomen de afschaffing van het aandeel van den Staat in de rechten op den koffie de vermindering der registra tierechten op huureeduls en ruilingen, op de uitdrijvingen van huurders, de verlaging van den tabak-accijns, de ver mindering der vaartrechten hebben onze ontvangsten belangrijk besnoeid. Van den anderen kant zal de wet, die de invoerrechten op het vee heeft her steld, ontvangsten bezorgen waarop wij niet gerekend hadden. Ziehier hoe de zaken slaan ten gevolge van verschillende wijzigingen. De begrooting werd aangeboden met een overschot, in ontvangsten, 2,918,752 fr. Ik denk dat dit overschot eigenlijk ruim 9 millioen bereiken zal. (Zeer wel. rechts.) Wat betreft de begrooting 1888, met welker onderzoek gij u weldra zult bezig houden, ten gevolge van de er aan toege brachte wijzigingen, doen zich voor als volgt Inkomsten en middelen Fr. 319,365,759 Begrootingen van uitgaven 313,488,928 Overschot. Fr. 5,879,831 De cijfers verschillen nog al merkelijk van de oorspronkelijke begrootingen, en ziehier hoe Van den eenen kant moest men de raming der ontvangsten doen overeen stemmen met de in 1887 waargenomen feiten. Van den anderen kant moesten ook de uitgaven hooger geraamd worden. In februari 1887 konden wij, en dat hebben wij verklaard het cijfer niet bepalen van het krediet dat, in 1888, zou noodig zijn voor den dienst der intresten en de kosten der kapitalen die moeten besteed worden aan uitgaven op buiten gewone middelen. Uit dien hoofde dient men de uitgaven nagenoeg 1,300,000 frank hooger te ramen. last haar hart sinds jaren gedrukt had, en thans door den drang van een geweldigen tra nenvloed er van werd algewentcld en terwijl zij zoo weende, riep zij nu en dan O, Goddelijk kind, Heer van leven en dood, versterk mij De goede priester, die, alvorens de kerk te sluiten, onderzoek kwam doen of er zich ook nog iemand in bevond, was zeer verbaasd er nog eene vrouw iü aan to treflen, die zoo bitter bij de Kribbe zal te weer.en. Zij werd hem echter niet gewaar. Eindelijk ging hij naar haar toe. Gij schijnt in diepe droefheid te ver- keeren, >- zeide hij, kan ik u ook van dienst wezen De vrouw zag hem niet aan, stond haastig op, en spoedde zich de kerk uit. De priester stond als verstegen over hare zonderlinge en onvriendelijke wijze van handelen. - Ongelukkige vrouw, zeide hij, tot zich zeiven sprekend, er woont geen vrede in uw hart. Hij keek met gespannen aandacht over den weg, doch de slanke gestalte was verdwenen. Zij liep met vluggen tred door de straten, terwijl zij de Kerstzangers voorbijging, die de liederen aanhieven welke zij jaren geleden reeds gezongen hadden, en begaf zich naar het oude kasteel. Hel zag er statig en grootsch uitheerlijke parken waren er om aangelegd eene breede steeuen trap leidde naar den uit witte steen gebouwen hoofdingang. Deze door het iicht der sterren verhelderde Kerstnacht maakte een aangenamen indruk de kruim van het donker uitziende struikgewas was met een hagelwitten tooi gesierd ja, op ieder blad war»n bevallige figuren geteekend Andere verhoogingen zijn 't gevolg zelf der vermindering van de ontvangsten, of van maatregelen onlangs door d« Kamer gestemd. De spoorweg zal 5 tot 6 millioen meer opleveren. Daarentegen zal de exploitatie ongeveer 3 millioen meer kosten. Een meer werkdadige dienst brengt van zelf meer uitgaven van allen aard meê, en, van eene andere zijde, 't is billijk den toestand der beambten te verbeteren, wanneer dezer bevordering onvoldoende is. (Herhaalde goedkeuring, rechts.) Op de begrooting van financiën bedra gen de kosten, benoodigd tot de uitvoe ring der wet, waarbij rechten op vee en vleesch gestemd worden, 250,000 frank. In andere zaken scheen hel ons toe dat de beter gewaarborgdegeldelijkeloestand niet veroorloofde zekere dringend ver zochte verbeteringen langer uit te stellen Zoo zal de getalsterkte der gendarmerie andermaal vergroot worden, men zal nieuwe sommen besteden aan de uitbrei ding van 't landbouw-onderwijs aan zienlijke kredieten zullen worden verleend tot herstelling van oude monumenten van den eeredienst, en zoo voort. (Rechts Zeer wel We zullen u nog andere vermeerderin gen van uitgaven moeten voorstellen de regeering denkt namelijk dat het billijk zou wezen de krijgspensioenen in zekere mate te verhoogen. (Goedkeuring.) Overigens, mijne achtbare ambtgenoo ten en ik zullen voortdurend de diensten, aan wier hoofd wij staan, met de streng ste zuinigheid besturen. Zoo handelende, zullen we nieuwe verminderingen van lasten en maatregelen van algemeen be lang aan uwe goedkeuring kunnen onder werpen. Eindelijk een woord over 't gemeente fonds. De som, die in 1887 tusschen de ge meenten moet verdeeld worden, kan ge schat worden op ongeveer 28,562,000 franken. Daar dit cijfer grooter is dan 't gemiddelde der sommen, die uitgedeeld werden en nog uit te deelen zijn,zou men het overschot op de reserve moeten bren gen maar aangezien deze nagenoeg haar maximum heeft bereikt zal de gansche som die ik daaroven opgaf, kunnen uitge deeld worden. (Zeer wel Levendige toe juichingen rechts Als algemeene regel, zegt de Patrie heeft de kiesbekwaamlieid, zooals zij be paald is bij de wet van 1885, tot grond slag hel onderzoek de uitzonderingen aan dien regel toegebracht, zijn niet aan- neemlijk. Die welke het kiesrecht van rechts wege toekent aan den ambtenaar van door d8 sneeuw, die, terwijl de ranke gestalte haren weg vervolgde, m lichte vlokken van de boomeu viel. De vensterramen van het kasteel waren hel verlicht, en schaduwen bewogen zich langs de witte vensterluiken. Licht en leven, geluk en vreugde heerschten daar in dien Kerst nacht. Zij, wier bleek gelaat niets dan smart tec- keude, begaf zich naar een der ramen. Het vensterluik was niet zeer juist gesloten, en daardoor was zij in staat om alles, wat in de zaal voorviel, door het raam te kunnen gade slaan. Zij zag jeugdige wezens wier voorhoofd door geeu enkele wolk van zorg of smart werd verduisterd zij hoorde ze vroolijk lachen, en deD opgeruimden loon, waarop zij elkander op den Kerstavond verwelkomden, drong tox haar doorzij zag levens eon schoon man, met eeu trolsch en ernstig voorkomen, naast eene bekoorlijke en innemende dame staan zij be schouwde zoo lang mogelijk dat gelukkige huiselijke talcreeltoen ontglipte een doffe zucht aan haren boezem, en zij wrong zich de handen als iemand, die in gevaar of doodsangst verkeert. Zij hebben mij leeren vergelen, zeide zij tot zich zelve, en wendde hare blikken van het raam af, terwijl hare doodsbleeke trekken eene vreeselijke wanhoop verrieden Zij luis terde niet meer naar de tonen der kerkklok zij verdween weer in den duisteren en guren Dacht, en ging andermaal, terwij! de Kerstzan gers hunne liederen zongen, den steilen en hard bevrozen weg over. (Wordt voorlgeset. i

De Denderbode | 1887 | | pagina 1