NIEUWS- EN AANK0ND1GINGSBLA0 VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. VERTELLING. Donderdag 17 November 1887, 10 centiemen per nummer. 4^ïste Jaar, N° 2206. ARONNEMENTPRIJS ANNONCENPRMS Politiek overzicht. Nieuwe ontwerpen. Verschil van regeeren. Landbouw. Openbare werken. Gezondheidsleer. DE DENDERBODE. Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutslraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Calque Satim. AKLST, 16 NOVEMBER 1887. Frankrijk. Ten gevolge van een on derhoud van M. Grévy melde ministers heeft den president verklaard dat hij vast besloten is zijn ontslag niet in te dienen. Schandalen in Frankrijk. Het deko ratieschandaal is nog altijd hetzelfde, maar steeds dringender en dreigenderen luider worden de stemmen, die zich ver heffen om te protesteeren tegen het schandaal, dat de grootste schuldige in al die schurkerijen nog op vrije voeten loopt, en die schuldige is Wilson Waar lijk, men roept over omkooperij, kwade trouw, schandelijke bevoorrechting van den eenen boven den andere, maar dat alles wordt nog op het huidig oogenblik gedaan door de gestelde macht, die Wil son MOET aanhouden en het niet doet. Waarom pakt men een armen duivel, die een stuk vervalscht, en doet men het den invloedrijken schoonzoon niet, die twee brieven vervalscht heelt, welke de hou der van het gerechtelijk dossier in han den heeft Waarom pakt men eenige mes dames, een generaal enz., wegens omkoo perij en doet men het Wilson niet, terwijl het geheele proces zijne schuld verplette rend aantoont, terwijl de hoofdredakteur der XIX" Siècle aan ieder het doorslaand bewijs, Wilson's wissel, wil laten zien Waarom pakt men een werkman op ver moeden van betrokken te zijn in poging tot manslag of diefstal, en doet men het den uit het Elysée weggejaagde niet, die door de openbare meening wordt aange duid als zijnde de bewerker van den dief stal en den aanslag op M. Portalis Waarom niet Omdat er nog meer vuilnis in de hooge kringen der republiek zit om dat er wellicht nog tienmaal zooveel wal gelijks is, als thans aan het licht is ge bracht. Het bederf heeft in de republiek om zich heen gegrepen er moet gesneden worden, ook in het levend vleesch Wel nu, men snijde dan ook Indien er toch maar één goede heel meester was Engeland. De tijdingen uit Engeland luiden ongunstig. Sir Charles Warren, overste der londensche policie, had voor zondag elke openbare meeting verboden. Ondanks dit verbod hebben socialisten, radikalen en Ieren de policie overwel digd en redevoeringen gehouden. Die be- i toogingen verdienen alle afkeuring. Maar "is de houding der regeering niet onvoor zichtig? Overal geweld, overal dwang, zoowel in Ierland als in Engeland. Alsof men niet wist dat vrijheid van vereeni- ging, vrijheid van drukpers, vrijheid van EENE Naar het Engelsch. woord, heiligdom zijn voor het engelsehe volk Er heeft zondag bloed gestroomd te Londen Parlementsleden zijn aange houden. Wij zien in dit alles geene groote verzekeringen voor het kabinel- Salisbury. Ondertusschen zet de regeering hare dwangpolitiek in Ierland met lievigheid voort. Hel recht van vereeniging bestaat niet meer. Eene proklamatie van den onderkoning erbiedt alle vergadering die der regee ring ongunstig is. Deze maatregel werd genomen ten gevolge eener meeting die te Tullamore moest gehouden worden ten unste van M. O'Brien. Te Dublijn werd een afgeveerdigde der engelsehe werkmanspartij aangehouden, enkel omdat hij den raad had gegeven de iersche National League te ondersteunen. In waarheid, 't is er meé gedaan, met de vrijheid, in Engeland Volgens de leste inlichtingen bedraagt het aanlal aanhoudingen 400. Het aanlal gewonden is aanzienlijk. De bloedigste botsing had plaats aan West minster bridje. Twee agenten zijn door dolksteken ge wond. De Standard zegt datde kroonprins zich aan geene operatie wil onderwerpen en niet naar Berlijn terug keeren zal. De Daily News meldt dat Dr Mackenzie het volledigste vertrouwen der keizerlijke familie geniet. De Times beschouwt als aanneemlijk dal de kroonprins de operatie niet wil laten doen, omdat hy weet dat zijne onmiddellijke dood onberekenbare gevol gen zou hebben. De Daily Telegraph is van meening dat eene troonbestijging van den jongen prins Wilhelm geen gevaar voor den vrede daarstelt. Uit San Remo wordt gemeld dat Dr. Mackenzie, alvorens naar Londen te ver trekken, in de gelegenheid is geweest om te zien dat de zweer in de keel van den duitschen kroonprins niet vergroot was sedert het konsult. De volledige verdwijning van de zwel ling heeft toegelaten de kankerdikte nauw keurig te onderzoeken. De prins heeft op bepaalde wijze te ver staan gegeven dat alleen de engelsehe dokter met de operatie zou gelast wor den, indien deze plaats had. Wij knippen uit de Brusselsche corres- pogdentie van Het Handelsblad. Neem slechts, onder alle voorbehoud, al de wetsontwerpen aan, die zoo gezeg de goed-ingelichte en liberale nieuws- opdra blaas, k tering, 1* Vervolg. II. ledereen zeide. dat de slotvoogd Ferne van Tublea de hoogbartigste mar. van Engeland was hij echter dacht anders op dit punt. Een koel, afgemeten en achting afdwingend voor- komen, beschouwde bij als een der kenmerken van zijn stand. De Feme's waren een aanzienlijk oud-En- gelsch Katholiek geslacht, dal ten allen tijde en te midden der vervolging aan het voorva derlijk gelooi was getrouw gebleven een ge slacht, dat te recht fler was op zijn vlekkeloo- zen naam zijne mannelijke telgen hadden zich door dapperheid, en zijne vrouwelijke door zuiverheid van zeden onderscheiden geene vlek of smet kleefde er op. Niet alle adellijk geslachten evenwel mogen daarop bogen veelal valt er een droevig geheim voor hel oog der wereld te verbergen, en het onuitwisch- bare spoor eener onedele of misdadige bande- uii wordt vaak door hen stilzwijgend en jagers, aan het ministerie toeschrijven. Zoo als ik u reeds gezegd heb, zal het zittingjaar zeer kort zijn, en in dit geval is een zwaar en lang dagorde ook niet aan te nemen. Men zal slechts weinig staatkundige wetten stemmen en ik twijfel er zelfs aan, of wij in 1888 wel eene breedeen waarlijk demokratieke kieswet zullen be komen. Hel is waarschijnlijk dat het gouver nement zich bepalen zal, aan de Kamer de groote lijnen te doen kennen, waarin het de kieswet heeft opgevat maar het zou voorstellen de uitvoering dezer wet tot een volgend zittingjaar te verschui ven. Al wat ervoor het oogenblik zal gedaan worden en dit is een dringende maat regel is het veranderen der kieswet van 1883. Men moet uit die wet de on- rechtveerdige en dommeschikkingschrab ben, die den burger buiten het kies on derzoek en bet bekomen van bet diploom sluit, indien hij niet zes jaar eene open bare school bezocht heeft. Wij naderen het oogenblik dat deze schikking,gedurende vijfjaar opgeschorst, in werking zal treden. Die schikking moet verdwijnen, want zij zou eene onverdraaglijk voordeel voor de ofücieele scholen daarstellen. De ongelukswet is verdwenen nu moeten ook al die oorlogs- en uitzonde ringsmaatregels verdwijnen, die geen ander reden hadden dan het land onder de dwingelandij der onzijdige school te doen bukken. Alles toont aan dal wij dus een zitting jaar van zaken, van praktische voorstel len, zullen hebben. Des te beter! Het land is die nuttelooze en eeuwige woordenkramerijen van partijschap let terlijk beu. Men schaffe die onvruchtbare twiste- rijen af en men geve plaats aan de maat- regels.die een algemeen nut in zich bevat ten. Het is van groot belang bij het bestier der zaken van het land, middelerwijl de lasten zooveel mogelijk te verminderen. De liberalen hebben nooit kunnen be stieren, zonder de openbare lasten te verzwaren. Ziet ook hoe onze geldelijke toestand verbeterd is, sedert de katholieken weer aan het bewind gekomen zijn Het kabinet in 1884 omgeworpen, sloot al zijne begrootingen met... te korten vandaag geven integendeel al de begroo tingen overschot. Het jaar 1886 zal een overschot opleve ren van 4 millioenen, en in 1887 zal er 9 millioen over zijn. Men! denke op die cijfers nazij zijn de schoonste lof over het bestier van M. Beernaert zij toonen den belastingbeta ler aan wat hij bij den val van het libera lism gewonnen heeft. Vóór de kiezingen van 1888 zal men nog andere schoone uitslagen onder het oog der kiezers brengen. order den sluier der verborgenheid gedragen. Van zulk een blaam was he\. geslacht der Feme's gevrijwaard gebleven, tol op den tijd, waarop ons verbaal u dat zal mededeelen. Leonard Ferne geraakte op nog zeer jeugdi gen leeftijd in het bezit van het fortuin en der goederen zijns vadershij had nog niet ten volle den ouderdom van twintig jaar bereikt, of bij zag zich reeds heer en meester van het kasteel Tuhloa. Hij trad met de schoone en beminnelijke dochter van kapitein Dunne in bet huwelijk. Deze was eene lieftallige en hoogst beschaafde vrouw, wier eenig gebrek, als wij het zoo mogen noemen, bestond in eene zekere be schroomdheid. Zij waren zeer gelukkig in hun echt, en lieve kinderen verspreidden licht en leven in hel oude kasteel hun huwelijks bootje werd door geen storm oo de levenszee been en weer geslingerd, en geen wolkje ver duisterde hun echtelijken hemel. De slotvoogd Ferne was een ijverig Katho liek nooit verzuimde hij het bijwonen der H. Mis hij hield steeds trouw zijne vasten, en las eiken dag in de oude zaal zijn morgen- en avondgebed. Hij was dus braaf en godsdien stig, maar, zooals de goede slotkapclaan hem vaak onbewimpeld zeide, hij was te hooghar tig niet ijdelhij liet nooit iets op zijn schoon uiterlijk, zijn vorstelijk slot en zijne uitgestrekte bezittingen voorstaan, evenmin op zijne talenten, welke niet gering te schat ten waren. Doch waar het zijne denkbeelden gold, was bij irotsch en oubuigzaam, en in hetgeen hij wenschte en verlangde duldde hij geene tegenspraak. Niemand slaagde er ooit in, hem tot eene andere zienswijze te bren gen bij hetgeen hij eens had gezegd, bleef hij hij liet nooit eenig berouw over het een maal gesprokene blijken, of zich tot andere ge dachten brengen. Zoolang men niet in strijd met zijn verlangen handelde, was bij toege vend en vriendelijk werd echter zijn trotsch in het minste gek west,dan onistakhij in toorn, en in dien toestand was de slotvoogd een on handelbaar man. Kortom, hij was blind voor eigen gebreken zoo de slotkapclaan bet waagde daarover aanmerkingen te maken, dan keek slotvoogd Ferne den geestelijke met be schermend medelijden aan, en gaf hem te ken ner., dat hij, Ferne, niet irotsch en eigenzinnig was, maar alleen afgemeten en standvastig van karakteren dan liet de slotkapclaan de zaken maar verder onaangeroerd, daar hij zag, dat zijne woorden hun doel misten terwijl hi; zich overtuigd hield, dat God te recb' jf tijc slotvoogd Feme de les der ervaring wel zoude leereD. De slotvoogd had twee dochters en één zoon met den laatste, zijn erfgenaam, was hij bijzonddr ingenomen, en bijna zondig trolscb op hem.Hubert Ferne was een jongen van eene edele, vriendelijke,waarheidlievende en recht schapene inborst, on iu zijne fraaie trekken, welke eene Saksische afkomst verriedeu, ston den oprechtheid en waarheidsliefde te lezen, terwijl elk woord, dat hij sprak van een eer- 11 ijk gemoed getuigde. Hij was goedig van aard en daarbij godsdienstig doch hij had eene neiging, die aan ziju vader zorg en aan zijne Wij lezen het volgende in een hol- landsch blad Hel zaaien van geerst dreigt in veel drentscliestreken uitte sterven, en daar- meê ook de geerst-pelmolens. Deze verandering schijnt samen te vallen met de vermeedering van den vee kweek welke niet alleen meer weide, maar ook den rogge-kweek noodig maakt. Met den St-Jans-rogge heeft men in deze streken, in de laatste jaren, zeer goede uitkomsten gekregen. Uit Ooststellingwerf, in Nederland Het volgende, wat een landbouwer, ons meêdeelt kan nuttig zijn te weten. Bedoelde landbouwer, van zoo hij de aardappels uitdoet, zoekt de planters uit voor liet volgende jaar, en hij laat deze op het land verspreid liggen,om ze groen te laten worden. Naar hij ons verzekert, zijn de groenachtige aardappels voor het planten veel beter en sterker en heeft hij meer Waarborg eene gezonde vrucht te bekorten. De p'roef is gemakkelijk om nemen. Wij lezen in den Midd. Cl. In 'l belang der kweekers van ver- kens, wordt aangeraden deze dieren nim mer warm eten of drinken te geven, daar zij anders gevaar loopen stijl te worden, wat hen spoedig doet kwijnen. Gekookt eten en drinken is goed maar men late het vooraf koud worden, hoe streng of guur de weergesteldheid ook moge zijn.» De dagbladen melden een wetenswaar dig feit, betrekkelijk de laatste reis van Z. M. Leopold II in Duitschland. De Koning zag den opbouw na van de brugskens over de ijzerenwegen. Deze zijn in Duitschland uit ijzer ver vaardigd en zeer licht gemaakt en kosten maar van de vijftien honderd tot twee duizend Irank. Een voorbeeld goed om na te volgen, zou Leopold II gezegd hebben. Wanneer men bij ons zulk werk moet maken, bouwt men een echt gedenkstuk van steen, ijzer en arduin, dat vijftien duizend in plaats van vijftien honderd franks kost. En waar zijn zijn Maar 'l is niet alleen in de brugkens over de ijzeren wegen dat men de scboone centen der Belgen verspilt, maar in meest alle openbare werken, waarin men ge makkelijk besparingen zou kunnen ver wezenlijken. Waar men eene nederige school be hoeft, bouwt men een klein paleis waar men een bijzonder goed werk maakt met 5000 fr. maakt de Staat er een slecht met 12000 fr. De dagbladen zijn reeds dikwijls opge komen tegen de ongehoorde verkwistin gen in zake van openbare werken. Nu, dat het Zijne Majesteit ook in de oogen springt, is het te hopen dat er verbetering zal komen. Wij trekken uit een duitsch blad den volgenden artikel dien de ouders met grootste belangstelling dienen te lezen. Een correspondent der Victoria-Zeitung schrijft Heefter iemand uwer familie de diphtérie (brandende keelontsteking, kroep, keelvernauwing) dat men niet te zeer verschrikke, want die ziekte is licht en snel te genezen, zonder doktor. Toen over eenige jaren deze ziekte in Engeland heersclite, vergezelde ik doktor Ficla op zijne bezoeken, om getuige te zijn van zijne zoo genoemde wondergenezing die hij verrichtte, terwijl de meeste lijders der andere doktors stierven. Het middel dat zoo snel werkte was eenvoudig. Hij nam niets meer dan gestoten solfer en een vederschacht en daarmede genas hij iederen zitke zonder uitzondering. Hij wierp een theelepel vol solfer in een wijnglas vol water en roerde het met den vinger in plaats van met den lepel, wijl het soller zich niet snel met het water verbindt. Wanneer het solfer goed ge mengd was, gal hij het te gorgelen en in 10 minuten tijds was de patient buiten gevaar. Solfer doodt in weinige minuten alle soort van mondzweertjes bij men- schen en dieren. In plaats van het solfer water uit te spuwen, bevool hij hetzelve in te slikken. In buitengewone gevallen wanneer de al te groote ontsteking het gorgelen niet meer toeliet, blies hij het langs eene vederschacht in de keel en nadat het ontstoken vlies ineengekrom pen was liet hij gorgelen. Als de zieke niet meer gorgelen kan zoo neme men een vuurkool, daarop strooie men wat solfer en men late den damp ademen. Ook is het goed de kamer met solferdamp te vullen, welken de zieke kan inademen. r><==2»^ KIESKRONIJK De Bestendige Deputatie onzer provin cie heelt vrijdag en zaterdag jl. uitspraak gedaan in zake van kiezirigen waarvan de geldigheid betwist werd. De kiezingen van Baevegen en Grimmingen zijn ver- brokengeworden. De kiezing van Meire werd goedgekeurd. Te Lokeren wordt een der katholieke kandidaten 51. Prosper moeder verdriet veroorzaakte Hubert Ferne wenschte voor alles zich aan den krijgsdienst te wijden. De pogingen zijns vaders, ora hem van dal voornemen te doen afzien, leden schip breuk de slotvoogd schilderde met dat doel tevergeefs de verscL ikkclijkbeden van den oorlog, en sprak hem van de 'juweren, die er voor hem als staatsman te plukken waren hij schetste hem in levendige kleuren den roem, welken hij als zoodanig eu te gelijk als rede naar kon verwerven doch al die verloogen bleven zonder gevolg, daar Huberts eindant- woord steeds luidde Ik word liever krijgsman dan iets an ders Toen zijn zoon op wat rijper leeftijd kwam sprak de slotvoogd hem over den vlekkeloozen naam van hun geslacht, dien hij na verloop van eeuwen op hem overdroeg. Blijf in het ouderlijke huis, zooals ik heb gedaan, was doorgaans het slot van zijn betoog houd bet kasteel ia stand, evenals ik kies u eene echt genoot, en breng haar in de woning, waar «we moeder vóör haar als meesteres heeft ge heerschtvervul uwe plichten jegens uwe oo derhoorigeD geef een goed voorbeeld aan uwe parochianen wees een trouw zoon der Kerk en sla uw hulp behoevenden evemnensch bij, en in dat alles is grooler eer gelegen dan in de moeilijkheden en gevaren van het krijgs mansleven. Voor u vader, antwoordde Hubert hier steeds op niet voor mij. Het blijft mijn wenscb, de militaire loopbaan te I omhelzen I Tot op heden was dit de eenige smart, waaronder do slotvoogd had gehukt gegaan doch eene andere wachtte hem. Helena Ferne, zijöe oudste dochter, was eene schoone en lieftallige jonkvrouw, terwijl Magdalena, de jongste, het toonbeeld was van de schoonheid en van het vernuft aan hare kunne eigen Haar aanblik was bekoorlijk en teekende geestzij was een dier schoonen, die men alleen onder den hemel van liet zonnige Spanje aantreft, Hare oogen, door lange zwarte winpers over schaduwd, waren zoo donker als de nacht en bezaten een halderen gloed de lokken, welke langs hare edele gelaatslekke golfden, waren glanzig en zwart als de vederdos eener raaf. Zulk eene schoone Spaansche type in een En gelsch gezin, kon niet anders dan bevvondering wekken. De natuur was bier zeer kwistig met hare gaven geweest, en aan den fijn besneden mond, welke eene ongemeene aantrekkelijk heid bezat, paarde zij eene krachtvolle en wel luidende stem. Haar keurig zangorgaan, haar kiescbe smaak en haar fijn muzikaal gehoor verhieven Magdalena Ferne tot den rang eener gevierde zangeres. Al hare bewegingen ken merkten zich door bevalligheid en waardigheid. Haar vader beminde haar, en zijne bewonde ring voor hare gaven en talenten openbaarde zich vaak in zijne gesprekken. Dat meisje heeft een voorkomen als eene koninginplacht hij meermalen lot zijne vrouw te zeggen a sij moet op zijn minst ge nomen eene hertogin worden zooveel waar digs, schoons en bevalligs treft men slechts hoogstzelden aan. Ik zal trachten baar goed uit te huwen (Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1887 | | pagina 1