Eene wraakneming. Thnysbacrt gekozen verklaard en eene balloteering bevolen tusschen 6 katho- i Heken en 6 liberalen. Algemeen is mei j te Lokeren van gevoelen dat de liberalen 't schuit van kant zullen steken. Te St- I Lievens-Hautem moet opnieuw geballo teerd worden. Aangaande de kieswerk- 1 zaamheden te Ronsse heek de Deputatie tot hier toe niets besloten. RECHTELIJKE BENOEMINGEN. Wij hebben in een onzer laatste num- J mers eene opgaaf medegedeeld betrekke lijk de benoemingen in de rechtbanken gedaan door M. Bara en hierdoor werd bewezen dat er geen de minste verhou ding bestaat tusschen het getal liberalen en katholieke rechters. De t Flandre libérale en na haar de andere liberale nieuwsbladen hebben, op hunne beurt, de samenstelling medege deeld der rechtbanken het rechtsgebied van Gent uitmakende. Uit die opgaaf zou blijken dat de katholieken bij zekere rechtbanken in meerderheid zijn. doch wat de liberale nieuwspapieren zorgvuldig verzwijgen 't is dat in hetBeroepshol van Gent 23 liberalen tegen 4 katholieken zetelen en dat aldus het getal rechters in de beide Vlaanderen zich moet verdeelen in 32 liberalen tegen 38 katholieken. Ea dan durven de liberalen beweren dat de katholieken in meerderheid zijn RECHTERLIJKE KRONIJK Gevonden schat. Onze lezers zullen zich herinneren dat een metser over eenige maanden, bij eene afbraak te Brugge, eene verzameling oude munten vond, ter weerde van 60,000 fr. Hij had die gedeeltelijk verkocht voor 3000 fr., en van die som reeds 1500 fr. ontvangen. Doch het overblijvende was nog in verschillige keeren aan den man gebracht, zoodat de geheele som waarvoor hij zich van den schat outmarkt had, iels meer dan 6000 fr. bedroeg. Daar de eigenaar van het huis, dat den schat bevatte, door den diefstal geene schaê geleden had en deze alleen ten nadeele dererfgenamen gebeurd was, erfgenamen, die denkelijk niet gemakke lijk zullen te vinden zijn, vindt de verde diger middel om de toegevendheid der rechtbank in te roepen. De man wordt dus slechts tot 1 maand gevangenis en 50 fr. boete verwezen. Het assisenhof der Aisne heeft den ge- naamden Gaston Pollet, een jongen boe renknecht ter dood veroordeeld, voor moord op zijne grootmoeder, met het doel, hare spaarpenningen te stelen. Moord in 'l Kamp. - De krijgsraad van Luik-Limburg zal zich den 16 en 17 dezer bezig houden met het onderzoek der mis daad in den nacht van 31 juli in de nabij heid van 't Kamp van Beverloo gepleegd. Gedurende dien nacht verbrijzelden verscheidene soldaten de vensterruiten van eenige huizen op het gehucht Kerc- hove, nabij het Kamp. De bewoners, de gedurige plagerijen der soldaten moede zijnde, hadden zich met stokken en rieken gewapend, en haalden drie der aanvallers in. Deze be hoorden tot het 6# linie. Thans begon er een gevecht in regel en er bleven aan weérskanten gekwetsten. De soldaat Putman werd zelfs zoo ge vaarlijk gewond, dal hij gedurende meer dan twee maanden onder geneeskundige behandeling bleet. Een rechterlijk onderzoek werd inge steld en het parket van Hasselt gaf een bevel van niet vervolging, ten voordeele der burgers die overigens in staat van wettige verdediging waren. Maar in den namiddag van 26 October lestleden. verlieten twee soldaten vau het 6e linie, Putman en Varewyck, na het appel de carrés en begaven zich op weg naar genoemd gehucht. Aan verschillende personen die zij ont moetten. vroegen zij of zij op weg waren naar Kerkcbove. Op het ontkennend ant woord zetten zij niettemin hunnen weg voort. Aan de herberg .4u Chasseur geko men, traden zij daar binnen en vroegen aan eenen man, die zich daar bevond, van waar hij was. Deze man, Starck genaamd, vader van acht kinderen en woonachtig te Lommei, antwoordde dat hij zes uren van zijn huis was. Dit antwoord scheen de soldaten niet te bevredigen, want zij grepen Starck aan, sleepten hem buiten de deur, brach ten hun verscheidene messteken toe en na hem nog met verscheidene steenen geworpen te hebben, lieten zij hem voor dood op den grond liggen. Uet arme slachtoffer kon nog tot aan een hondenkot voortkruipen, waar hij opgenomen en in eene woning gebracht werd. Hij stierf's morgens ten 5 ure. Na de misdaad gepleegd te hebben ba- gaf Putman zich terug naar de carrés, maar Varewyck ging eene herberg bin nen, vroeg eene een borrel en verzocht de dienstmeid zelf het geld uit zijnen zak te halen, daar zijne handen vol bloed wa ren. Toen, terug buiten komende, riep hij op Putman, maar daar deze niet meer daar was, keerde hij op zijnen weg terug, om zijn slachtoffer verder af te maken, indien het nog niet dood mocht zijn. De gendarmerie, onmiddellijk verwittigd zijnde, kon de twee plichligen in hun bed aanhouden. Het is dit drama dat den 17" en vol gende dagen zijne ontknooping voor ge noemden krijgsraad zal hebben. Een veertigtal getuigen zijn gedagveerd. Volkskamer. De Vergadering heeft de beraadslaging aangevangen over het wetsontwerp 't welk wijzigingen toe brengt aan de gemeente en provinciale wetten. Onder deze wijzigingen treft men aan de benoeming der schepenen door den Gemeenteraad. Het wetsontwerp wordt krachtdadig voorgestaan door de heeren Woeste en Jacobs en hardnekkig bestreden door MM. Buis en Bara. De Dendergalm kondigt in zijn nummer van Zondag lest aan dat verscheidene onzer deftigste medeburgers hem voor de rechtbank hebben gedaagd ten einde er rekening te geven over de lasteringen en beleediging hen naar 't hoofd geworpen. De Dendergalm vraagt waarom deze heeren en niet gene heeren zich als ge lasterd en beleedigd houden. Het zal de lasteraar tot niets dienen van zich onnoozel te gebaren hij zal het binnen kort best ondervinden. Denderbode zal er genoegen in heb- ben, zeggen de Dendergalmers, dat wij de tkarikaturen met leeuwkens bezegeld ontvangen hebben dit genoegen zal echter ophouden, denken wij, wanneer hij, op zijne beurt, dergelijke steekbeel- 9 dekens zal ontvangen. Zouden wij misschien moeten janken, heeren Dendergalmers, omdat er u scherpe rekening wordt gevraagd over uw on tuchtig artikel van 30 October 11 Nu, wat De Denderbode betreft, wij wisten dat men op loer lag om ons in faut te bevinden en ons ook te vervolgen zoo dra De Dendergalm zou aangesproken worden wegens zijne schandalige verwij tingen. Ook niet zoo gauw had men de verze kering dat er processen tegen 't blad uit de Korte-Zoutstraat waren ingespannen of een raad van 700 kwam t' hoope om te onderzoeken of het niet mogelijk en noodzakelijk was tegen Den Denderbode ook een proces in te spannen. Alge meen was men tot accoord om ons voor den rechter te dagen, omdat men zich moest wreken. Er werd gezegd men heeft Den Dendergalm betrokken en wij zullen Den Denderbode ook betrekken, want aldus hebben wij een pendant een tegenhanger der za ken tegen Den Dendergalm ingespannen. Een proces tegen Den Denderbode is dus slechts eene taktiek, une fausse manoeu vre, gelijk de militairen zeggen, om het alom afgekeurd gedrag van Den Dender galm eenigzins min hatelijk te doen voor komen Want waarom als wij den heer De Windt, toch zoo schandelijk gelasterd hebben, eene maand, twee maanden, ja, bijna drij maanden gewacht om er ons rekening over te vragen Dus, 't was in den raad van 700 beslo ten en dijnsdag,bij 't vallen van denavond, ontvingen wij 't bezoek van Deurwaarder Van Muylem welke ons, op 't rekwest van M. Jozef De Windt, daagde om voor de Rechtbank van Dendermonde te ver schijnen en er ons te hooren veroordee len tot de betaling eener schadeloosstel ling van Ê50 duizend franks en duizend franks voor afkondi ging van 't vonnis wegens talrijke las teringen en beleedigingen hem gedurende 'tjaar 1887, bij middel van ons blad, toegeworpen. Onze geëerde lezers zoo wel dan wij zullen grootelijks verwonderd zijn te ver nemen, dat wij door ons schrijven eenige schade aan de eer, faam en weerdigheid van M. Joseph De Windt zouden toege bracht hebben en dat er 50duizend franks, zonder de gewiezen en ge wazen, noodig zouden wezen om die schade te herstel len Wij wachten overigens M. J. De Windt op vasten voet af om hem te zien bewij zen hoe wij hem, door de aangeklaagde artikels, in zijne eer, faam en weerdig heid een hairpijl breed hebben te kort gedaan Beweren dat men gelasterd, dat men te kort is gedaan geworden dat is heel gemakkelijk, maar het bewijzen dat is eene gansch andere zaak en daar is het dat wij M. J. De Windt afwachten En nu, heeren liberalen, als ge denkt door het hoogst kinderachtig proces 't welk gij tegen Den Denderbode komt in te spannen.de veroordeelingen denkt af te weeren, die De Dendergalm volgens algemeen gevoelen te wachten staan, wij voorzeggen het u ge zijt er wel meê 1 Wat ons betreft wij wachten met ver trouwen de uitspraak des Gerechts af Internationale wedstrijd der Wetenschappen en van de Nij verheid, te Brussel 1888. De zitting door het Algemeen Commis sariaat des gouvernements belegd, met het doel, hier te Aalst, een lokaal comi- teit te stichten in vooruitzicht van den Grooten Wedstrijd der Wetenschappen en van de Nijverheid in 1888, vereenigde ten Stadhuize de voornaamste nijveraars, landbouwkundigen en kooplieden onzer stad en omstreken. Men bemerkte de tegenwoordigheid der heeren Leirens-Eliaert, senateur, Van Wambeke, volksvertegenwoordiger en burgemeester van Aalst, G. de Savoye, onderbestierder der Belgische afdeeling, Eugeen Van Hoobrouck, sekretaris der Belgische afdeeling, baron Bethune, se nateur, Ach. Eeman, Leo Gheeraerdts, baron Leo Bethune, baron Felix Bethune, Prosper Vandersmissen, Adolf Vander- smissen, Louis Van Langenbove, Frans Monfils, E. de Coqueau des Mottcs, C. Vande Putte-Goossens, enz, enz. Na de uitleggingen der heeren leden van het Algemeen Commissariaat aan hoord te hebben en een der belangwek kendste besprekkingen over het doel en de voordeelen van den Groote Inlernatio- nale Wedstrijd, hebben de tegenwoordige nijveraars hunne medewerking beloofd opdat de Stad Aalst en omstreken waar diglijk en ruimschoots zouden vertegen woordigd wezen op dezen internationalen Wedstrijd. Deze vergadering welke onder de uit- muntendste voorteekens afliep, doet de beste uitslagen voor de mededinging der Belgische voortbrengsels te gemoel zien. (Medegedeeld). allerhande niéuws! Hertehage M. Morobé, aan nemer der werken tot opbouwing van eenen Kaaimuur ter lengte van 400 me ters, heeft de eerste werkzaamheden in l begin dezer week laten aanvangen. Reeds zijn een zeker getal werklieden aan de delvingen begonnen. M. Morobé hoopt deze werken voltrokken te hebben tegen de maand Augusti 1888. Gevonden in de Albert-Lienart- straat alhier ter stede, eenen platten ring met zeven sleutels. De persoon die deze voorwerpen ver loren heeft, kan ze terug bekomen, ten bureele van den heer Stadsbouwmeester. Dijnsdag werd in onze Sint-Marti- nuskerk, ter gelegenheid der Patroon feest van Z. M. den Koning, een plechtig Xe Deum gezongen. De burgerlijke en militaire overheden, vergaderden ten Stadhuize en begaven zich stoetswijze, onze koninklijke Harmonie aan 't hoofd, naar de Kerk. De officiereu der Burger wacht, ten getalle van 6 of 7, hebben weêr eens geweigerd zich bij den stoet aan te sluiten en begaven zich afzonder lijk ter kerk... Hoe begrijpen die heeren niet dat hunne handelwijs eene uiterste kleingeestigheid verraadt If rand in 't ministerie van landbouw. Maandag nacht ten 2 ure werd de schildwacht van den post nabij den Parkschouwburg een brandreuk gewaar. Hij wekte den kapo raal en deze hoorde hel gerucht van bre kende ruiten. Beiden begaven zich op de binnenplaats van'tmiriisterie en bemerk ten dat 't kabinet van eenen der sekreta- rissen in brand stond. Dit kabinet is gelegen links van den grooten vierhoek, dien het ministerie vormt. Het gebouw grenst aan het Paleis der Natie en aan het ministerie van fi nanciën. Het vuur ontstond in het middenge bouw langs den kant der Wetstraat. De post der Hertogelijkestraat van de 4e en de eerste afdeelingen kwamen spoedig ter plaatse. Het vuur woedde alleen in de benedenverdieping, doch weldra bereikte het ook de eerste en toen de tweede verdiepingen en ineen hoek werd zelfs het dakwerk aangetast. Op dit oogenblik kwamen de pompiers der hoofdwacht en de kazerne ter plaat se. De pompen werden op den hoek der Orangeriestraat en bij den Parkschouw burg gesteld. Ongelukkiglijk konden bei de, ten gevolge van een ongeval aan het stoommachien, niet werken en moesten door andere vervangen worden. Rond 3 ure had men echter hel vuur zooverre gedempt, dat men meende het zelve meester te zijn, doch eensklaps berstte het langs het dak met vernieuwde woede uit, sloeg rechts over naar den kant van het ministerie van financiën en dreigde eene groote uitbreiding te zullen nemen. M. Beernaerten al de andere ministers behalve MM. Van den Peereboom en Lejeune, die de ministeries niet bewo nen, waren ter plaatse. De minister vau financiën was zeer on gerust zegt, het Journal de Bruxelles dal het vuur naar zijn ministerie zou overslaan. Op dit uur kwamen de grenadiers toe gesneld om de orde te handhaven. De kolonel en al de andere officiers waren ter plaatse. Het vernielend element werd nog altijd met meer moed dan kracht be streden, daar er volslagen gebrek aan materieel was. Ook worden de pompiers te Schaar beek en Anderlecht ten half vier ter hulp geroepen.de leeren Portaaangebracht en nieuwe hulp ingericht. Ten 4 ure woedde het vuur op schrik barende wijze. Geheel het dak en de tweede verdieping vormden slechts een overgrooten vuurgloed. Gedurende dien tijd redde de grena diers de papieren, boeken en al wat er te redden viel, op de bureelen der boven verdiepingen. Rond dien tijd kwam M. Buis toege sneld, alsook de kommissaris Rosseels. De burgemeester erkende dat er geene drukking in de waterlansen was, en met eigen oogen kon hij zich thans overtuigen dat er voor den bluschdienst der hoofd stad nog veel te doen is. Eindelijk kwamen de vrijwillige pom piers van Cureghem en Anderlecht toege sneld.Hunne stoomspuit werd bij 't Park geplaatst en het vuur langs de tweede binnenplaats aangevallen. De pompiers van Schaarbeek stelden hunne pomp in de Oranjeriestraat en hunne leer langs de binnenplaats van het voorgebouw. Deze pompen werkten uitmuntend en wierpen stroomen water op de vuurzee terwijl de pompiers van Brussel zich be vredigden met de omliggende gebouwen te vrijwaren. Ziehier volgens een blad de opgaven van de vernieling door het vuur teweeg gebracht. Het kabinet van den minister en de bureelen zijner sekretarissen werden geheel vernield. Deze w iren allen in de benedenverdieping gelegen. Op de eerste verdieping waren de bu reelen van het algemeen sekretariaat, en op de tweede die van de algemeene komptabiliteit gevestigd. Het is overigens den linkerkant, dien het meest geleden heeft. Verschillende andere deelen van het gebouw zijn beschadigd door hel over vloedig water, dat er op geworpen werd. Ten 5 ure was men het vuur geheel meester en men was zeker dal het minis terie van financiën geheel behouden bleef. M. de Moreau en zijn huisgezin hadden eene schuilplaats gezocht bij M. Beernaert. Ten 6 ure konden de pompiers van Schaarbeek vertrekken. Het tooneel moet hartverscheurend geweest zijn. (Nadere bijzonderheden.) Het kabinet van den minister is niet geheel vernield. De meubelen en papieren zijn gered. De brand is ontstaan in het kabinet, naast dat van den minister, waar M. Van Mons.zij bijzonderen sekre taris werkt. Het kabinet van M. Dulieu, en de twee de verdieping, zijn geheel vernield. Er zijn verschillige ongevallen ge beurd. die echter zondererstige gevolgen zullen zijn. De luitenant Bicheroux is ge wond, door een stuk van den kroonlijst dat op zijn hoofd viel. Hij heeft daardoor eene tamelijke ernstige wonde bekomen, doordien zijnen helm waarop het voor werp viel, zoo diep over zijn hoofd zakte, dat zijnen neus bijna verpletterde. Ook werd hij aan den arm gewond. Van eenen pompier is de handpalm geheel opengescheurd. De brand was rond 8 ure geheel uitge doofd. Het is Mej. Maria de Moreau, dochter van den minister, die het eerst denbrand bemerkte. Deze juffer werd rondhalftwee gewekt door een ongewoon gerucht naast het venster. Zij bemerkte den vuurgloed in het bureel van M. Dublieu, gelegen op de eerste verdieping. Wetende dat men daar gewoonlijk laat werkt, was zij in 't begin niet ongerust maar toen dacht zij er aan dat het zondag was, en stond op om te zien. Oogenblikkelijk bestatigde zij dat het gebouw naast het bewoonde gedeelte in vlam stond. Natuurlijk was haar eerste werk hare ouders te wekken, en hen het gevaar bekend te maken. Men weel het overige. De brand is, gelijk reeds gezegd is, ontstaan in het bureel van M. Van Mons, sekretaris. Van dit bureel is niets overgebleven. Tegenover den ingang van dit bureel was de schoone trapzaal, stijl Lodewijk XV. Deze is geheel vernield. Naast het bureel van M. Van Mons is hel werkkabinet des ministers, Hier heeft niet het vuur, maar wel het water meest alles bedorven. Het kabinet is letterlijk overstroomd en een stortregen van vuil water valt nog onophoudelijk door het plafond, terwijl wezenlijke beken langs de muren afstroomen. Hoogere en lagere bedienden vormden de haag om papieren, boeken en dossiers te redden en naar 't ministerie van finan ciën te brengen. De persoonlijke papie ren van M. de Moreau vonden eene schuilplaats in het kabinet van graaf d'Oultremont, in 't ministerie zelf. Al de andere bureelen leveren een treu rig schouwspel op. M. Dulieu. die met treurigen blik de puinen bezocht, had bijna tranen in de oogen toen hij de ver woesting beschouwde. Verscheidene kunstwei ken zijn ook vernield, Van de schilderijen, waterverf schilderingen enz., blijft niets over. En overal licht een vuil papachtig slijk, veroorzaakt door eenen stortvloed van water, die nog altijd naar beneden stroomt en de puinen bevochtigt. Men denke echter niet dat dit water voortkomt van hetgeen de brusselsche brandspuiten er op geworpen hebben neen, er is door het geweld van het vuur eene groote buis van de waterleiding ge sprongen en deze kon niet gestopt wor den. De schaê wordt berekend op 400,000 franks. Brand. Buiten de Winketpoort te Mechelen staat, of liever stond nabij de Dijle een groot sladsmagazijn, een hou ten gebouw, dienende tot bergplaats van militaire bedden, gereedschappen, enz. In de nabijheid van dit gebouw lagen eenige mutsaardmijten, voortkomende van de afgekapte takken der stadsbeplan- lingen. Rond 4 ure werden de bewoners van het omliggende door alarmgeroep uit hunnen slaap gewektDe mijten stonden in volle vlam en in eenige oogenblikken was het vuur naar den hangaar overge slagen. zoodat het geheel een uitgestrek- ten vuurgloed vormde. De vlammen stegen hoog op en ver spreidden wijd en zijd een helderen gloed, terwijl groote vonken, door den tamelijk hevigen noorderwind ver weg gedreven werden. Bij het eerste alarmgeroep waren de vrijwillige pompiers met hun materieel ter plaatse gesneld, en waren spoedig ge volgd door de verschillige overheden. Met kracht werd het vuur aangevallen en rond 6 ure was men de vlammen mees ter. Daar de brand aan de houtmijten be gonnen is en deze op geene wijze kunnen vuur vatten, denkt men niet anders of er moet kwaadwilligheid in 'tspel zijn. Het gerecht heeft onmiddelijk een on derzoek ingesteld. Zaterdag nacht is een stoutmoedige diefstal met braak plaats gehad in de kerk van Oostakker. De boosdoeners, in hun werk gestoord door de nachtwakers, los ten door de half geopende kerkdeur een schot, dat gelukkig niemand trof. Na hunne vlucht heeft men in de nabijheid der kerk eeue menigte kostbare voorwer pen gevonden, die zij hadden weggewor pen. Men had in den loop van den dag drie personen in een nabijgelegen hotel gezien, die als heeren gekleed waren. Deze worden algemeen verdacht, den diefstal gepleegd te hebben. Men meldt uit Santbergen dat een gevecht beeft plaats gehad tusschen vier wildstroopers en eenen jachtwachter van graaf de Lalaing, Laurent genaamd. Een der wildstroopers heeft een schot gelost op den wachter, doch zonder hem te treffen. Het parket van Oudenaarde heeft een onderzoek ingesteld en eenen der stroopers aangehouden. Hij bekent hel schot naar Laurent gelost te hebben, doch hij weigert de namen zijner meé- plichtigen te doen kennen. In de verlichte eeuw. De echtge- nooten X., te Waterloo, waren overeeni- gen lijd de slachtoffers vaneenen diefstal van 1500 frank. Er werd eene klacht bij de politie in gediend, maar dief noch geld werden gevonden. De vrouw X., met eene hare vriendin nen gesproken hebbende, ging op haren raad naar eene... kaartzienster.Deze nam aan, het gestolen geld te rechte te bren gen, maar eerst moesten de bestolenen 100 franks storten om de opzoekingen te beginnen. Die som werd gestort. Na eenige dagen vroeg de tooverheks (men mag ze zoo wel noemen) nog 100 fr., om eenen beêweg te doen. Zoogingen op den duur 400 franks in de handen der bedriegster over, behalve de geschenken, die de domme sukkel meêbracht als de horloge van haren man, juweelen, twee vazen, meubelen, enz. Eindelijk, toen de vrouw dacht,weldra het spek beet te hebben, was de kaart- zienster op eens verdwenen. Zij is echter in Frankrijk teruggevonden en uitgeleverd, en zal binnen kort voor de rechtbank verschijnen. FKANRKIIK. Gered Wij hebben gemeld dat men ongerust was over het lot van twee lucht reizigers, MM. Lhoste en Mangot, die op donderdag 3 november te La Villette waren opgestegen, met den ballon Arago. Wij vinden thans in de franschebladen het verhaal hunner luchtreis, die niet zonder belang, maar ook niet zonder ge varen was. Het was 9 uren 's avonds, toen zij uit het gasfabriek van La Villette vertrokken en de Arago steeg zeer snel tot op eene hoogte van 1000 meters, waar hij eene dichte en vochtige wolk moest doordrin gen. Om hierin te gelukken moesten men nog altijd ballast uitwerpen, en zoodoen de kwam men tot 2600 meters. Toen bleven er den reizigers nog slechts drie zakken over, die zij moesten bewaren om de neerdaling te regelen. Wat meer is, de ballon kon niet meer stijgen. Op 1200 meters hadden zij reeds eene kou gevoeld van 12 graden onder O. De sneeuw omringde het gevaarte met eene tamelijk dikke korst, die den ballon 100 kilos zwaarder maakte. In deze omstandigheden konden de luchtreizigers zich elk oogenblik aan eene gevaarlijke en bliksemsnelle ueérdaling verwachteu. Zij waren dus verplicht, ten einde den schok te verzachten, alles wat zijn nog hezaten, ballast, dekens, instru menten, enz. over boord te werpen. Nadat zij in die wolk van 3000 meters dikte eenen afstand van 240 kilometers doorloopen hadden, raakten zij eindelijk bij Revigny, arrondissement Bar-le-Duc (Meuse) aan den grond, te midden van een vetd en in den nacht... MM. Lhoste en Mangot dwaalden het overige van den nacht in de duisternis rond zonder te weten waar zij zich be vonden. Toen het dag werd verklaarden zij aan de inwoners der streek dat zij nog nooit zulke gevaarlijke reis hadden gedaan. De gevaren werden echter ruimschoots vergoed door de natuurkundige waarne mingen, die zij hebben kunnen doen. Zoelede rattenvriend. Dit was de naam van eenen der zonderlingste en meest gekende personen van Steen voorde, eene gemeente op de fransch- belgische grens gelegen. De oude Zoete was vroeger karabinier b de koninklijke fransche lijfwacht, waar' hij verschillende keeren als p,r vanger of nummerverwisselaar' genomen. Telkens had hij zijne premiën bewaard en toen hij te oud was om nog te dienen kwam hij naar Steenvoorde, waar hij den mageren kost verdiende met landbouw- arbeid. Doch hij daar een echt vrekkenleven leidde, vond hij nog middel om zijnen spaarpot te vergrooten. Hij woonde in een ellendig verblijf der Winnezeelestraat, sliep in eenen hoop houtkrollen en had eene ganscbe kolonie ratten, die hij gedurende den nacht bij middel van eene korte zweep van zijn lijf hield. Donderdag vond men hem dood in zijn i bed, of liever op zijnen vuilnishoop lig- 1 gen. En zijne vrienden, deralten haddeu l zijn lijk reeds van neus, oogen en lippen j beroofd

De Denderbode | 1887 | | pagina 2