NIEUWS- EN AANKOIDiGINGSBlAD VAN DE STAD EN 7 ARRONDISSEMENT AALST. VERTELLING. Zondag 20 November 1887, 10 centiemen per nummer. 42sle .laar, N° 2207 ARONNEMENTPRIJS ANNONCENPRIJS BERICHT. Poliliek overzicht. België en het Jodendom. kiezingci). Een Jodenhiad. -1 DE DENDERBODE. Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,2b voor zes maanden fr. 1,73 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt rnet 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutstraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, tr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. fleeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdagavond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Cniqne Saam M I ST, 19 NOVEMBER 1887. De personen welke een abonnement op DEN DENDEPiBODE nemen voor 1888, zullen de nog te verschijnen nummers van 1887, te rekenen van 1 December aanst. gratis ontvan- gen- De Denderbode verschijnt twee maal ter week tegen de prijs van 6 tranks 's jaars, ten bureele te betalen. Duitschland. Prins Wilhelm. De ziekte van den kroonprins, het doodvon nis door de geneesheeren over hem uit gesproken, hebben de aandacht der wereld geroepen op den 29 jarigen zoon van den kroonprins, prins Wilhelm van Pruisen, vermoedelijke troonopvolger. Eene aangename lezing vormen thans de ellenlange artikels die de fransohe dagbladen, en hare vrienden der russi- schepers, dezen jongen prins toewijden, die door den loop der gebeurtenissen, geroepen is om wellicht weldra eene belangrijke rol op het europische politiek tooneel te vervullen. Prins Wilhelm is dus een soldaat, en een jager, meer niet. Hij is een vijand van studie en wetenschap en zou 't met zijn geleerdheid niet ver brengen. En, ten slotte -- en dat is wel de grootste kwaal de jonge prins is een vurig be wonderaar van prins von Bismark.wiens politiek hij met alle macht aankleeft. Ziedaar voor 't portret. Nu wat anders. Die heeren der fransch-russische pers twijfelen er sterk aan of de duitsche vorsten bij het overlijden van keizer Wilhelm zich nog verder zullen willen bukken onder het juk van zijnen opvol ger, en vooral van eenen opvolger als prins Wilhelm. Er bestaat nu wel eenen akt waardoor keizer Wilhelm en zijne mannelijke af stammelingen bij eerstgeboorterecht tot den keizerlijken troon geroepen worden. Maar wat is op aarde al niet verbreek baar Die heeren journalisten, die de gaaf hebben van in de toekomst te zien,leggen als volgt de gebeurtenissen uit de in Duitschland gebeuren zullen De troonsbeklimming van den jongen prins, die wellicht nog door eene korte regeering zijns vaders zou kunnen voor afgegaan worden, thans onmiddelijk op de dood van den regeerenden keizer EENE Naar het Engelsch. «o»— Vervolg. Zijne verwachtingen schenen weldra verwe zenlijkt te zullen worden, want toen Wagdale- na Ferne naar Londen ging, om eene nicht haars vaders mevrouw Gordon, te bezoeken, trok zij de opmerkzaamheid van een schatrijk. Katholiek baronnet 1), die niets vuriger wensch te dan haar naar h$t Altaar te mogen geleiden. Sir Allan Graeme was een jonkman van meer dan gewoon talenthij bezat eene gevoelige en zachtzinnige inborst, een helder verstand en een openzin voor het ware en schoone 1) De baronets behooren tot den lageren Engelschen adel, gentry (spteek uit dsjentri) genaamd zij verne men er de voornaamste klasse van hun titel is erfe lijk zij volgen in rang op de jongere zonen der baron nen, en staan boven alle ridders, behalve die van den Kouseband. Ook plaatsen zij voor hunne namen het woord Sir (spreek uit Sur) met bun doopnaam, b. v., zooals hierboven, Sir Allan Graeme hunne vrouwen geven zij den titel van Lady (spreek uit Leedi). Deze waardigheid is in Engeland in 1611 en in Ierland in 1619 door Jacobus I en in Schotland in 162o te voorschijn geroep en zij werd ook aan den beroem den Herschel verleend. volgen, zelfs al leeft Fried rich Wilhelm dan nog. Deze week zou namelijk de groote raad van het duitsche keizerrijk vergaderen, bestaande uit den keizer, de keizerin, prins Wilhelm, prins von Bis- mark en de rijksministers. Hunne be raadslaging zou handelen over het af standdoen door den kroonprins van zijne rechten op den troon, en men schijnt reeds zoo zeker van den uitslag te wezen, dat men er meent te kunnen bijvoegen, dat de keizer in eene proclamatie lot bet volk zal melden, dat de troonopvolging is overgegaan aan prins Wilhelm. Ziedaar hoe men de geschiedenis schrijft. En zeggen dat er hier in Belgie ernstige dagbladen zijn die al deze be richten als klinkende munt meédeelen Verdrukking der Polen. Ongeveer 3000 Polen hebben te Posen eene verga dering gehouden, die uitsluitend belegd was om te protesteeren tegen het pruisi- sche regeeringsbesluit, krachtens hetwelk voortaan in de scholen per provinciën met poolsche bevolking geen onderwijs meer inhetpoolsch mag worden gegeven. De voornaamste sprekers waren graaf Zoltowaky, prins Czartoryski, de kanun nik Kantak, uit Gnesen,terwijl ook eenige burgers en boeren liet woord hebben ge voerd. De sprekers beriepen zich voorna melijk op het Weener traktaak en klaag den, dat thans 300,000 kinderen 't onder wijs niet in hunne moedertaal krijgen. Het protest werd vastgesteld, en vervol gens werd nog besloten, door tusschen- komst van kardinaal Ledochowski den Paus een adres aan te bieden, waarin de verzekering wordt gegeven, dat de Polen aan hunne taal zullen verkleefd blijven. Alhoewel de Joden in België niet tal rijk zijn, is daar hun invloed des te groo- ter in alle lagen der maatschappij. In de Reiclis-zeitung komt een artikel voor, waarin belangwekkende mededeelingen gedaan worden, omtrent ae inwoekering van het Jodendom in België. Vooreerst wijst het blad er op, dal de Joden in het. schoonste kwartier van Brussel een synagoog hebben gebouwd dat de millioen-rijke bankiers Bisscholïs- heim en Montifiore zitting hebben in den Senaat. Beiden zijn enorm rijk. De vader van Bisschoffsheim,als een arme schooier naar België gekomen, liet bij zijne dood de kleine bagatelle van 80 millioen frank na. Verder wijst het blad er op dat de Jood Wiener burgemeester is van een der schoonste voorsteden van Brussel, en lid van de Provinciale Staten van Brabant, en dat de Senator Montilïore tevens bur gemeester is van eene voorname gemeente zijn uiterlijk, hoewel niet schoon, maakte ech ter door iets openhartigs, dat er in doorstraal de, een niet ongunsligen indruk. Hij maakte nochtans de aandacht van Mag- dalena niet sterk gaande. Dagelijks bezocht hij meviouw Gordon, onder ccn of ander voor wendsel, een bezoek, en een ieder begreep zeer goed, dat zulks hoofdzakelijk de bekoor lijke jonkvrouw gold. Hij was eenigszins bloode en beschroomd in het bijzijn der jongo dame, en terwijl hij hei vcrnufi en de welspre kendheid van Magdalena bewonderde, was dit te gelijk eene reden voor hem, dat hij zich bij hare tegenwoordigheid niet op zijn gemak ge voelde Magdalena Ferne dacht er evenwel niet aan, den waardigen en jeugdigen baronet, die zoo trotsch zoo geweest zijn om haar do zijné ie mogen noemen, in den loop barer gesprekken te sparen. Zooals meermalen plaats heeft, had zij gene genheid opgevat jegens de minst passende partij voor haar in de gansche wereld de le venslustige, schoone en talentvolle Bcrlic Lin- ne, ccn edelman door afkomst en opvoeding, docli zonder een enkel pond sterling, dat hij het zijne kon noemen, was baar uitverkorene. Zijn vader, JohD Linne, trad in dc wereld mei een goede dosis hoop, doch geen enkelen penning, en op die boop Irac hij in het buwe- iijk. Van beroep was hij advokaat, doch pro cessen kwamen er niet veel voor. Na slechts eenige jaren met armoede en honger een bitte ren strijd lo hebben gevoerd, moet hij het op geven en stierf; zijne echtgenoot overleefde hem niet lang. Een oud vriend trok zich zijn zoon aan. en zond hem naar een college, met het doel om zijne toekomst te verzekeren, bij Luik. Nu volgen de namen van Joden die in de ministeriën vette plaatsen bezitten, en wier aanverwanten alle goede posten en ambten bekleeden Natuurlijk men zorgt voor de neefjes en vriendjes. In de advokaten-wereld.zegt de Reiclis- zeitung, hebben een aantal Joden plaats genomen, en doen geducht aan poliliek het z in zooals begrijpelijk is, doodsvij anden der Katholieken. In België kan ieder advokaat rechter worden, indien hij meer eer- dan geldzuchtig is. Want aan voorsprekers en namelijk aan invloed, ontbreekt het de Joden in België niet, zoolang geld een groote macht is. Nu, daar ontbreekt het de Joden niet aan. De hooge linantiên zijn te Brussel, even als te Berlijn, in de handen der Joden. Ach ter de Fransche benamingen van Banken en kredieten, verschuilen zich namen van Duitsche Joden Bauer, Stern, Löwen- stein, om niet te gewagen van de groote privaat bankiers Lambert-Rothschild, Philipseu, Horwitz, Bissehoffsheim. De Reichs-zeitung zegt, dal Lambert de getrouwe gast is bij de feesten aan het hof. En als de Koning en de Koningin •vóór drie jaren de manceuvers in de om geving van Diest bijwoonden.bevond zich de Jood Lambert onder het gevolg der Koningin, waar bij zich van andere hee ren onderscheidde, doordat bij liet hoofd bedekt hield, als de Koningin kwam aan gereden, of als hij met baar sprak. Het hoofd onlblooten, zegt de Reichs-zeiting schamper, dat liet de schoonzoon des beurzenk-onings van Parijs, aan de Bra- bantsche en Vlaamsche Hertogen en Graven over. Hel Duitsche blad bespreekt verder de diplomatie, de geldwereld, het gebied der beurs, waar de Joden heerschen. Van het agentschap Ilavas komt de Reichz-zeitung tot de lndépendancedie het eigendom is van Joodsche aandeel houders, en als beursblad bekend staat. De directeur is een Parijsche Jood, of wellicht een gedoopte Jood, Berardi, en wel veel zeggend is het, dat die gedoopte Jood, alléén van de geheeie Belgische pers, op de feesten aan het hof genoodigd wordt. De hoofdredacteur van het logeblad, de Etoile, is een oostenrijksche Jood, of béter gezegd een gedoopte Jood, en de zoon van dezen is redacteur aan de radi cale Réfoi me, ofschoon de twee bladen elkander dag op dag vreeselijk in het haar zitten. En vader en zoon wonen samen onder één dakRecht broederlijk, maar laag Vergeten wij niet te zeggen, dat de meesten van al die personen, in pers, in ministeriën, enz aan elkander verwant zijn zoodat dezen genen helpt, en gene dezen. De leverantie van boeken aan het hof aan de ministeriën aan de konink- doch spoedig daarna werd zijn edele weldoe ner geruineerd deze verliet nu Engeland, om in do Nieuwe Wereld te gaan beproeven, of de Fortuin bem daar niet minder ongunstig zou we zen. Op zijn negentiende jaar zag Berlie Linne zich genoodzaakt het college vaarwel te zeg gen, en dwaalde toen zonder middelen, zonder tehuis en zonder vrienden langs de straten van Londen Hij was jong en, evenals zijn vader, vol hoop. Hij had nu reeds sinds lang de he irekking van geheimschrijver bij een voor naam Iersch Parlementslid bekleed. In de wo ning van dezen afgevaardigde ontmoette mijn heer Gordon Berlie, en voelde zicb ongemeen tot hem gelrokken. Hij vergunde den jeugdigen secretaris een doorloopenden toegang tol zijn huis, stelde bem aan zijoe echtgenoot voor, en was zeer verheugd, dat zijn jeugdige bescher meling spoedig in do gunst zijner hooghartige gade steeg. Men sprak er niet meer van om naar het Park te gaan, water ook gespeeld werd, en mevrouw Gordon was steeds de eer ste om te zeggen Wel. vraag Bertie Linne hij kan een geheel gezelschap vermaken. Mijnheer noch Mevrouw Gordon zagen er kwaad in, toen zij, op een avondpartij'je, Ber tie aan hunne jeugdige bezoekster Magdalena Feme voorstelden zij zagen er geen kwaad ia, dal hij dag aan dag bij hen aan huis kwam, cn Magdalena's schoon gelaat en alsdan nog aaDvalligor uitzag Zoo verliepen er verschei dene weken. Sir Allan Graeme legde zijn plan om zich bemind te maken, langzaam en mcl omzichtigheid ten uitvoer, terwijl de vroolijke, levenslustige Berlie Linoe liefde aan de jeug dige, schoone dame verklaarde. Eindelijk werd de lont in 't kruid gestoken. lijke bibliotheek, aan de academie, aan de Congo-reegering, en aan de voorname wereld, zit in handen van Joodsche fir ma's. De handel in ltleêren, antiquiteiten, en wat al niet meer, is in handen der Joden. De rue Brogniez is een ware jo denstraat. Daarenboven is t'grootstecon- fectieliuis te Brussel, in joodsche handen, en daar komen de dames van het hof en der groote wereld zich voorzien. Niet alleen is liet bont- en ledervak, in handen der joodsche winkels maar dc papier- en schrijfmaterieelecr worden geleverd in de ministeriën, posïen. stads en spoorwegbestuur, door joodsche hui zen en zelfs in de Jesuuten-colleges en Religieuse-pensionaten te Brussel en in de omgeving. Van de vee - en korenliandel zullen we maar niet spreken. Dat zijn, gelijk overal joodsche specialiteiten, en hoe diep daar in bet joodsche element wortel gescho ten heeft, ziet men het beste, wanneer men de korenbeurzen en de veemarkten le Brussel, Antwerpen en Luik bezoekt, en daar de physionemiën bestudeert. Nu nog wat. Het grootste magazijn en winkel in heiligenbeelden te Brussel, is in joodsche banden.Daar komende brave Heigen aan hun godsvrucht voldoen. Hoe is 't mogelijk Alles is mogelijk in onze hutspotsige negentiende eeuw. En waarom dat Wijl de godsvrucht van velen in onze dagen voor 7/8 uit eigen liefde, (Eigennutz) en mode beslaat en het levendig, godsdienstig en katholiek bewustzijn, en het daaruit ontstane eer gevoel, bij velen in liet practische leven, voor een groot deel naar de maan zijn. Wij eindigen zegt de Reichs-zeitung. Als deze mededeelingen niet voldoende zijn, om iemand te overtuigen, dat Bel gie met reuzenschreden de verjudung te gemoet snelt, deze is moeilijk te be vredigen, en wie niet begrijpt, dat dit naar geld, eer en macht dorstend en innig met de Loge verbonden Jodendom een ontzaggelijk gevaar voor het katho lieke en rijke Belgie is, dezen ontbreekt het aan politiek doorzicht. (De Katholieke Limburger van Sittard.) Er zullen toekomend jaar kiezingen plaats hebben voor de gedeeltelijke her nieuwing van liet Senaat en Kamer van volksvertegenwoordigers in vijf provin ciën, le weten Antwerpen, Brabant, West-Vlaanderen, Luxemburg en Namen. Men leest in verscheidene dagbladen dal bijna alle zetels der uitgaande leden thans toehooren aan katholieke leden en dat de katholieke partij geen andere af tredende liberalen zal kunnen bestrijden dan MM. Buis en Guillery le Brussel, de Steurs ie Oostende, Ensclt te Virion en Tesch te Aarlen. Men verliest uit het oog dat de kiezin gen niet alleen plaats hebben voor de Kamer, maar ook tegelijkertijd voor den Senaat. Te Brussel zijn namelijk acht, en le Nijvel twee liberale senateurs te her kiezen. De kiezingen zullen plaats hebben op Dinsdag, 12 Juni .1888. De Riforme meldt dal te Brussel een nieuw blad gaat verschijnen, gesticht door eene groep Duitsche nijveraars en bankiers. Dit blad, orgaan der Duitsche en joodsche geldmannen, zou voor zen ding hebben de vijandige strekking jegens Duitschland, welk^-de Duitsche drukpers in de Belgische liberale bladen meent te hebben ontdekt, tegen te werken. De Riforme zegt, onder alle voorbe houding, dat de heeren Bissehoffsheim. Montefiore en de Berlijnsche bankier Bleichroeder, alle drie joodsche ban kiers, zich onder de stichters bevinden. Twee dezer mannen zijn vrijmetselaars. Hel jodendom is, zooals men weet en zooals de heerDrumont hel in La France juivc heeft bewezen, de sterkste steun der vrijmetselarij. Volgens den t riefwisselaar van een doktriuair blad van Namen zal het nieuw blad de politiek verdedigen van de gou- vrnementeele liberale partij. Het onder schreven kapitaal bedraagt 500,000 fr. men moet echter niet denken dat dit geld uit de zakken der Duitschjoodsche ban kiers komt. De aklionnarissen zijn Bel gen, waaronder zelfs hooggeplaatste. Geuzerij, vrijmetselarij en jodendom gaan dus elkander de hand geven om den katholieken godsdiensten den katholie ken volksgeest in België te bevechten. Het schijnt dat de a gouvei nementeèle liberale partij d tegenwoordig slecht gediend wordt door hare organen in de drukpers. Op zekeren dag schreef Sir Allan aan slotvoogd Ferne, en verzocht hem, een aanzoek hij zijne dochter te mogen doen, Ik helt u v,el gezegd dat zulks gebeu ren zou, zcide Leonard Ferne tol zijne echt genoot. Magdalena zal Lady Graeme, Vrouwe van Trosach Castle worden. Ik wist wel dat zij eene goede partij zou doen ik vertrek dade lijk naar Londen, ten eide de zaken aldaar te regelen. Maar wie zal ons den loom en de veront waardiging van den slootvoogd hesckrijven, oen zijne dochter hem met een paar hooghar tige woorden zeide, dat zij het aanzoek van de hand wees Haar vader was opgetogen .11 vol zelf behagen over de aanstaande verbintenis, waarop hij al zijne hoop had gebouwd, naar Londen gegaan en thans wierp zijne dochter, zonder do-minste aandoening te lalen blijken, al zijne luchtkasteelen in duigen Zijn toorn werd nog meer opgewekt, toen bij de oorzaak harer weigering ontdekte. Hij was nog niet tang in de stad, of Berlie Linne maakte hem zijne opwachting, en deed aanzoek bij hem om de hand zijner dochter. Een spottende glimlach speelde om de lippen van den slotvoogd. Weel, mijnheer, zeide hij, dav gij mij geheel onbekend zijl. Mag ik ook weten of gij de jonge secretaris zijl, van vvien mijn vriend, de lieer Gordon, mij gesproken heeft Gij kunt mijn naam op het kaartje, dat ik u heb gezonden, lezen,» antwoordde Ber tie. lk verzoek u om verschooning, ant woordde de slotvoogd haastig. Ik heb het zeer druk gehad, en er daarom niet bijzonder Vlaamsch voor het Gerecht. De Kamers zijn bijeen. Het wetsontwerp Coremans over het gebruik der Vlaamsche taal voor derecht- bank, zal in dezen zittijd le berde komen. Dat voorstel moet eenederbijzondersle onzer taalgrieven doen verdwijnen het eischi dat de rechtspleging in TVlaamscli geschiede, telkenmale de beschuldigde geene andere taal machtig is. Wat zal men doen Vlamingen, gij hebt bij de kiezing de beloften uwer afgeveerdigden gehoord, altijd en overal de Vlaamsche rechten te ondersteunen, houdt nu ook een waak zaam oog op de vervulling van hun man daat. veel ocht op geslagen. 0, dan zijt gij zeker mijnheer Linne, en doel gij mij de eer aan, de hand mijner dochter le vragen Berlie hield niet veel van bijtende spotternij j antwoordde bevestigend. En mag ik mijnheer Linne ook vra gen, vervolgde de slotvoogd, hoo hij, wan neer ik mijne toestemming geef, in haar on derhoud zal voorzien, en haar stand zal ophou den Berlie hield eene zeer vvelsprekendo rede over nacht en dag te werken hij sprak van zijne hoop om in de wereld vooruit te komen, en zoo meer. Gij verdient tegenwoordig zoowat vijf tig pond (fr. 12.ni) per jaar, naar ik denk,» zeide de slotvoogd. Bertie's wangen werden door een hoog rood gekleurd; zijne hoop daal de aanmerkelijk bij de vermelding vaü dien onbelwistbarcn stand van zaken. En daar mede denkt gij mijne dochtor te kunnen on derhouden, wier kleeding alléén tweemaal die som beloop, mijne beeldschoonedochter, die een voorkomen heeft als eeno vorstin Ik zal vooruitkomen, zeide Berlie. Onbeschaamde!hernam de slotvoogd, dit onderhoud mag niet langer duren. Ik wijs uw verzoek bepaald van de band, en ik be schouw het als eene persoonlijke beleediging, Ik verbied u, op straffe mijner ongenade, elke verdere gemeenschap met mijne dochter. c Maar, hernam Bertie, zij bemint mij, mijnheer. a Onzin, 3niwoordc de slotvoogd we der ik wil er niets meer van booren. .Mijne dochter zal Sir Allan Graeme huwen. tWordl voortgesel.

De Denderbode | 1887 | | pagina 1