NIEUWS- El AANKONDIGInGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. VERTELLING. Donderdag 24 November 1887, 10 centiemen per nummer. 42ste Jaar, N° 2208, ABONNEMENTPRIJS ANNONCENPRIJS BERUCHT Politiek overzicht. Gewijzigde budjellen. Schandaal op schandaal. Goede lijding. DE DENDERBODE. Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder ilagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars r. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. —De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijtt. in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutslraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, tr. 1,00 Vonnissen op 3' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Ileeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond.De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Aulque Saam. AELST, 23 NOVEMBER 1887. De personen welke een abonnement op DEN DENDERBODE nemen voor 1888, zulle de nog te verschijnen 'iittOicrf - van 1887, te rekenen van pecena.ber aanst. gratis ontvan- ,e Et Dendeiibode verschijnt twee .„y ter weck tegen de prijs van g';vnks 's jaars, ten bureele te bet'en' Ontslag van het fransche ministerie. iet ontslag van het fransche ministerie s wel zeker een der belangrijkste en ge wichtigste politieke feiten. De wijze, waaropde Kamer het kabinet heeft omgeworpen, bevestigt volkomen wat reeds door de dagbladen werd ge zegd de interpellatie Clémenceau was niet tegen het ministerie gericht, het was een pijl in volle borst van M. Grevy. De stemming der Kamer liep inderdaad noch op eene gemotiveerde dagorde, noch op eene kwestie van vertrouwen. De voorafgaandelijke bespreking raakte geen enkel punt van grorulbegin, geene enkele kwestie van algemeene politiek. Het is met den president te willen be schermen en de verdaging der interpel latie te willen bekomen, dat het kabinet Rouvier gevallen is. Wij hebben geen oogenblik getwijfeld aan den val van het ministerie Het is echter te betreuren dal die val zoo on voorziens, zonder de minste uitleggingen zich heeft voorgedaan. Eene groote be spreking had wel geschikt geweest, om het land de reden en het doel van dien val uit te leggen. En, daar men toch M. Grévy treffen wilde, had men in 't openbaar, in volle Kamer, het waaromen het daarom mogen uitleggen. Het voorgevallene heeft zulke beteeke- nis, dat er niet genoeg rekening kan van gehouden worden. Het land, verontweerdigd door al die schandalen die aan het licht gekomen zijn, ontroerd door de straffeloosheid die zeke re hooggeplaatste personen genieten, vraagt met luider sternen dat er licht kome, eischt recht. En, nu dat men dacht in deze interpel latie geheel den waarboel opgelost te zien nu men dacht een openlijken kaak slag te zien geven aan al die schandaal makers nu wordt, zoo zonder gerucht, het ministerie over boord geworpen zon der groote woorden, zonder de onthul- EE3SE Naar het Engelsch. «o»— 4° Vervolg. Bertie werd koelijes heengezonden, maar de slotvoogd had ditmaal geen gewonnen spel zijne dochter had zijn hardnekkig karakter overgeërfd al zijne woorden waren te ver geefs. Toen hij een blik op hare scboone en vastberaden trekken wierp, zag hij wel, dat hier vau geen toegeven of gehoorzamen sprake kon zijn. lk bemin Bertie Linne, lievo papa, zeide zij ik hoop dat ge mij uwe toestem ming niet zult onthotden want anders huw ik in liet geheel niet. Een weinig meer of min der geld doet hier niets ter zake. Üe slotvoogd handelde naar gelang van om standigheden, en deelde Sir Allan mede, dat hij voor hel oogenblik zijn voorstel onbeantwoord moest laten. Zoo bij bet binnen een jaar tijds eens wilde herhalen, zou men mogelijk tot een gewenschter resultaat kunnen komen.De goed- iiartigo Sir Allan stelde zich met die onzekere hoop tevredon. Dat was, dach'. hij bij zichzel- ven, toch altijd heler dan eene afwijzing. lingen, waarop de openbare rneening recht heeft. M. ürmenêeat! orong hij de regeering aan.de onmiddelijke bespreking te aan- eerden, omdat, zooals hij zegde het :"-l r.ogeüjk is dat de Kamer 't stilzwij gen behoudeen men de openbare meening blijve verontrusten Het gevolg is nu dal er geen debat in de Kamer zal plaats heb ben dat zij niets aan 't licht brengen zal dat M. Grévy doodeenvoudig een nieuw ministerie vragen zal, eti zich niet eens 0111 de Kamer bekommeren. Hetgeen men dus gewild heeft, zal niet gebeuren. In plaats van eene presidenti- eele krisis, zal men eene nieuwe de hoeveelste? ministerieele krisis bijwo nen, ten minste, indien M. Grévy blijlt voortgaan, per fas et nefas, met in liet Elyseum te wonen. Onderlusschen blijft nu nog de zaak wie zal in deze omstandigheden de nala tenschap van M. Rouvier willen aan veer den De eerste vraag, die natuurlijk aan het nieuwe ministerie zal gesteld worden, zal noodwendig deze zijn Stemt gij er in toe voor het land de verantwoordelijk heid op u te nemen !\I. Grévy te bescher men Wilt gij u belasien met de uitvoe ring van al de schandalen, die nog, onder de vaderlijke bescherming van den presi dent, mochten gebeuren. Ziedaar waarom de tegenwoordige kri sis, geene gewone krisis is. De toestand is bedenkelijk. Onvermij delijk zal de krisis uilloopen op eene re- geeringkrisis en wat M. Grévy ook be sluiten moge, zijn val is enkel nog slechts eer.e kwestie van dagen. De ministerieele crisis blijft altijd voort duren. De politieke personen welke door den voorzitter werden geroepen hebben geweigerd zich met de samenstelling van een nieuw ministerie te gelasten. De czaar te Berlyn. Het bezoek van den czaar te Berlijn behoort alweer tot het verledene. Zijne ontvangst aldaar was van offieieele zijde zeer hartelijk maar \an officieuze zijde werden even duidelijke blijken van koelheid of bere kenende terughouding gegeven. Bismark's A'orddeulsclie verscheen za terdag morgend, zondereen woord van verwelkoming ook de overige officieuze bladen onthielden zich van alle welwil lendheid jegens den hoogen gast. en wat nog meer gewicht in de schaal moest leggen toen keizer Wilhelm met de prin sen naar de russische ambassade reed, om dakr de komst van den czaar af te wachten terwijl prins Wilhelm naar Wittenberge gereden was, en de veld maarschalk von Molkte, met de overige irinsen, zich naar de statie te Berlijn tad begeven toen bleef Bismark rus tig thuis en schitterende dus bij de offiei eele ontvangst van den czaar door zijne afwezigheid. Eerst nadat de czaar zijn adjudant- generaal, den generaal Tsjerawien bij Bismark zijne opwachting bad laten ma ken. begaf de kanselier het was reeds half vier in den namiddag geworden zich naar het russische gezantschap om den czaar te bezoeken. Dit bezoek trok toen zeer weinig de aandacht, zoodat eerst veel later alge» meen bekend werd, dat Bismark bij den czaar was geweest en daar zelfs een uur lang verbleven bad, grootendeels met den keizer onder vier oogen. Dit is dan ook de eigenlijke politieke gebeurtenis van den dag, want al 't overige is slechts hof-ceremonieel. Men maakt nu reeds allerlei onderstel lingen over de beteekenis van dit ge heimzinnig onderhoud, en, naar liet schijnt, zou M. von Bismark zich bereid verklaard hebben om tot de vroegere vriendschappelijke verhouding met Rus land terug te keeren, alleen op voor waarde dat de russische minister van financiën Wischnigradsky ontslagen wor de en er inde russische politiek aan de dubbelzinnige betrekking tot Frankrijk een einde kome.... Do slotvoogd nam nu zijne schoone doch eigenzinnige dochter mede Daar huis maar thans ontstond er voor hem eene nieuwe lo- venssmarl. De slotkapelaan Augustinns namelijk, waar schuwde hem, zijne trotsche en hooggestemde dochter niet te streng te behandelen. Eene wolk verduisterde den hemel van zijn huiselijk geluk, De vrede ging verloren want twee trotsche harteu, elk gesteund door een sterken wil. waren met elkaar in botsing gekomen. De slotvoogd verloor uit het oog, dat do recht vaardigheid steeds door de barmhartigheid dient gematigd te worden en Magdalena ver gat den eerbied, dien een kind aan zijne ou ders verschuldigd is. Het verhaal is zoo treurig dat wij het in korte woorden zullen wedergeven. Naarmate do loom van den slotvoogd toenam, school hel beluii zijner dochter dieper wortelen. Wie zal beslissen, wie hier het schuldigsl was Mag- dalena Ferne ontvluchtte het ouderlijk dak, en huwde Bertie Linne. Hoe zij met elkander briefwisseling hadden gevoerd, wist niemand ooit te zeggen. De gramschap van den slotvoogd, loen hij de vlucht zijner dochter ontdekte, was verschrik kelijk om aan te zien zij was zijne jongste dochter, doch hij bande iedere herinnering aan haar uit zijn hartverbood haar naam te noe men hij nam haar portret van den muur, en haalde haar naam in den ouden familie-bijbel doorhij zwoer, dal, wanneer zij van honger aan zijne deur kwam kloppen, hij haar zonder eene bete broods zoude wegzenden hij ver bood aan eenieder,die onder zijn dak woonde, Wij hebben dezer dagen Je voorgestel de wijzigingen ontvangen aan de begroo tingen, die gedurende den Kamerzittijd moeien besproken worden Justicie. Deze begrooting is vermeer derd met 401,072 fr. Het bedraagt in het geheel 15,827,433 fr. Een gedeelte dezer verhooging is het gevolg van de nieuwe rechtersambten en nieuwe plaatsen van substituten, welke door de kamer tijdens den lesten zittijd zijn ingesteld. Verder het meubleeren van het paleis van justicie (fr. 52,000), herinrichting van een aantal onderpastoorsplaatsen, door het ministerie-Bara afgeschaft (Ir. 30,0ü0), alsook het instellen van eenige noodzakelijke plaatsen van des- servanten en onderpastoors.. Het gouvernement zal ook eenige plaat- .sen van protestantsche geestelijken in- richlen. Hel krediet voor de herstelling van geestelijke gebouwen is verdubbeld en bedraagt nu 500,000 fr. Landbouw en openbare werken. Ver meerderd met 216,700 fr. verbetering van inlandschedierenteelt (fr. 129,100.) Land bouwtentoonstelling van Gent,(fr. 30,000) Inrichting van landbouw-onderwijs, Be- bossching der duinen (fr. 7500.) Verder de aardkundige kaart, vaarten en rivieren, enz. Het krediet voor de verbetering der havenwerken, is met 100,000 tr. ver meerderd. Buitenlandsche zaken. 15,800 fr. ver hooging ten gevolge van aankoop van kaarten en boeken, de jaarwedde van den konsul-generaal en den taalman te Pe king, enz. Openbare schuld. Verhoogd met Ir. 1,343,265.20. Van deze som zijn 1,200,000 fr. bestemd voor den dienst der in 1888 te leenen kapitalen, voor openbare en buitengewone -.verken. Er blijft voor dezen post nog eene som van 500,000 fr. beschikbaar, van het vorig jaar. Gelijk deze begrooting nu is, stelt zij nog een besparing daar van franks 3,428,064.20 op die van 't verleden jaar. Financien. Dit budjet is met fr. 284,275 verhoogd ten gevolge der verhooging van een aantal jaarwedden als openbare ambtenaars, de herinrichting van den bewakingsdienst der suikerfabrieken, euz. De wet op de invoerrechten op het vee zal aanleiding geven tot het inrichten van een groot aantal douanenposten. Hiervoor zal jaarlijks 250,000 fr. noodig zijn. Oorlog verhoogd met fr. 44,300 ten gevolge der verbeteringen in den dienst der hospitalen. De onderhoudsprijs is gebracht op fr. 1,70 daags per man. Spoorwegen, post en telegraaf. Ver hoogd mei fr. 3,016,662. Het geheele budjet bedraagt thans fr. 86,866,778. Deze verhooging wordt veroorzaakt door een aantal verbeteringen en volledigin gen in den dienst, uitbreiding van trafiek enz, Zij wordt echter ruimschoots vergoed door eene vermeerdering van ontvangst die 6 millioen zal bedragen. De dienst der kaders van het personeel, den toestand der beambten, den dienst van het zeewezen en de vischvangst enz., zijn in deze verhooging begrepen. Binnenlandsche zaken en onderwijs.Ver - hoogd met 244,930. Het grootste gedeelte dezer verhooging is veroorzaakt door het amendement aan de begrooting van 1887 toegebracht, ten einde de regeering toe te laten, tot een bedrag van 3/5 in plaats van 2/5 tussciien te komen in de wachtgelden, aan de on derwijzers toegekend, ten gevolge der afschaffing van hun ambt. Onze liberale bladen maken zoo weinig mogelijk gerucht van de ontelbare schan dalen waarvan sedert eenigen tijd de derde fransche republiek het tooneel is. Verkoop van dekoratiën, bezorging van Staatsieveringen, mits drinkgeld, terug gave van wettig verschuldigde rechten, verduistering van rechtspapieren, ontfut seling van frankeeringsrechten aan het gemeenschap met haar te houden. Gelijk zij heeft genaaid, zeide hij, zoo zal zij maaien. De slag trof den hooghartige vader zeer, doch nog zwaarder was hij voor de teeder lief hebbende moeder. In haar hart verschoonde on beklaagde zij altijd het schoone dwalende kind zij waagde het echter nooit haar naam uit te spreken en binnen weinig maanden na hare ontvluchting uit de ouderlijke woning, scheen bet alsol alle berrinnering aan Magda- lena Ferne had opgehouden te bestaan. 't Zijn verschrikkelijke woorden gelijk gij zaait, zoo zult gij maaien, cn er kwam een lijd, dat Magdalena Linne zich die woor den herinnerde. Geene verschooning bestond er voor het feit, dal schande en oneer over haar stamhuis bracht, liet kan niet onkend worden, dat haar vader zich onhandelbaar en onbillijk gedroeg, maar evenmin lijdt het twij fel dat het haar plicht was, zich gelalen te onderwerpen. Men kon baar wel niet noodza ken iemand tegen baar zin tedoen huwen,doch zij was gehouden het gebod haars vaders te eerbiedigen. Hel was eene ontzaggelijke ramp. Helena Ferne beweende het verlies van hare zoo bekoorlijke jongere zuster, die de zonne- schijo van hun gezin was geweest. Hubert zoude wel om genade voor haar gesmeekt heb ben, doch bij was overtuigd, dat zijn vader daar geen woord van wilde hooren. Vrienden en geburen zelfs durfden haar naam niot duis terend te noemen. Postbestuur, ontvreemding van meubelen aan den Slaat toebehoorende, geldknoeie- rijen onder alle vormen, ziedaar den bilan van die zoo uitgebreide als walgelijke zaak, waarin talrijke hooggeplaatste per sonen der republiek betrokken zijn. Hoe meer men de openbaringen nagaat welke het rechterlijk onderzoek en de ondervragingen in de Kamer hebben te weeg gebracht, hoemeer men overtuigd is dat men hier te doen heeft met eene wezenlijke bende die, van het Elyseum, het paleis der uitvoerende macht, uit gaande, hare vertakkingen had in de Wetgevende Kamers, in de hoogste gra den van het leger, in de magistratuur, in de politie en eindelijk in zekere vrouwe lijke wereld, welke meest altijd in derge lijke zaken de hoofdrol speelt. Nog niet één liberaal blad had, tot hiertoe, de rechtzinnigheid gehad te be kennen dal de Fransche republiek zelve, uit haat legen den godsdienst en de zeden der Fransche natie geslicht, tot in den merg bedorven is. De Journal de Li'ege orgaan van den heer Frère, is de eerste om die bekentenis af le leggen en te zeg gen dat liet eene echte verrotting is. Maar, alsof het blad van den liberalen Staatsman bang ware daaruit te zien af leiden dat het die rotte republiek vij andig is, voegt het erbij Frankrijk mag zich geluk wenschen dal noch de prinsen van Orleans noch de bonapartistenvolksgeliefd genoeg zijn. De Republiek is rijp voor eene groote kui- sching met den bezem. Zoover gaat de godsdiensthaat en het daaraan verbonden republikeinisme onzer liberalen, dat zij Frankrijk durven geluk wenschen omdat het den man niet by de hand heeft die krachtdadig genoeg is om de republikeinsche vuiligheid weg te vagen. Volgens hen is het beter dat Frankrijk in de verrotting der republiek verga dan opgebeurd te worden door eenen koning of eenen keizer. E11 dat noemt zich in België konings gezind Ons katholiek gouvernement, datsteeds bekommerd is met al wat 's lands welzijn kan bevorderen, is voornemens een aan zienlijk krediet te vragen voor het verbe teren der buurtwegen en waterloopen. Onze buitenlieden en landbouwers zul len daarin nogmaals liet bewijs zien dat het katholiek ministerie zijne bezorgd heid voor den landbouw in daden uit drukt en niet in schoone woorden, waarmede de liberalen hem maar al te lang hebben gepaaid. Dit krediet zal bijzonderlijk wel te pas komen in de gemeenten welke sedert jaren niets meer hadden kunnen doen lk heb vernomen, dat uwe dochter ge huwd is, waagden bet een paar hunner te zeggen doch iemand gaf danr antwoord op. Meer dan ooit verlangde Hubert om zich aan den krijgsdienst te gaan wijden, en zich zoodoende aan dien onaangenamon slaat van zaken te onttrekken. Thans heerschten er niets dan wrevel en droefheid in het kasteel van Tuhlea. Als jaren daarna, Magdalena Linne zich zelve afvroeg, hoe zij er toe gekomen was, om zulk eene vermetele daad te volvoeten, kon zij daar slechts ééne verontschuldiging voor vinden namelijk dat zij kraukziDnig moest geweest zijn want kan men hoogmoed, eigenzinnig heid en eene onberedeneerde liefde geene krankzinnigheid noemen Zij moest krankzinnig geweest zijn om het ouderlijk huis zoo te kunnen verlaten, eene smet op haar vlekkeloozen geslachtsnaam te werpen en haar vader van zijne grootste eer te berooven, die bij hem natuurlijk het meest moest gelden eeu familienaam waarop niet eene enkele vlek kleefde. Zulks was wel hare bedoeling niet geweest, doch hare brie ven aan Bertie vloeiden over van beschrijvin gen over haars vaders barschheid en diens onrechtveerdige en gevoellooze v.ijze van han delen, en dhlirom werd Bertie tot wanhoop gedreven. Voor eene dusdanige behandeling moet zij in de toekomst gevrijwaard wezen, zeide hij, terwijl bij volstrekt geen acht sloeg op al hetgeen daaruit kon volgen. Hij leende eene geringe som gelds, voldoende om de onkosten van zijn overhaast huwelijk te bestrijden, cn begaf zich toen op weg naar TuMea. Hij ont moette Magdalena Ferne bij het vallen van den avond aan de Heilige Bron,en daar overreedde hij het meisje om hare woning,hare ouders eu vrienden te verlaten, en met hem te vluchten. Magdalena ontsteld cr. aarzelde aanvankelijk doch zij verzoende zich eindelij* met dat denk beeld. Niet alleen zou die vlucht haar aan de verdere vervolging haars vaders onttrekken, maar zij zoude daarenboven haar vader toonen dal ook zij een wil had evengoed als hij God vergeve het hun In één woord, zij waren nog maar kindereD, dwaze eigenzinnige kinderen. Bertie nam zijne jonge vrouw mede naar Londen, waar hij reeds vertrekken voor baar had gehuurd De twee sombere kamers in Hol- loway vormden wel een sterk contrast met de gemakken en do weolderige woning in het slot. Het nieuwe van den toestand echter maakte dat verschil dragelijker. Magdalena schreef aan haar vader en bad om vergeving. De brief was evenwel in geene zeer nederige termen gesteld en zooals hij daar was, werd hij haar, zondereen woord of lettertje er bij le voegen, teruggezonden. Toen schreef zij beur telings aan hare moeder, aan haren broeder en aan haro zuster, doch elke brief kwam on geopend terug. Zoo iets had zij met voorzien. Zij had nooit kunnen gelooven, dal haar vader tegen hare smeckingen bestand zoude wezen zij vleide zich, dal hij weldra op zijn besluit zoude te rugkomen, en haar en haar echtgenoot verzoe ken, op hel kasteel weder te keeren, en dat alsdan alles vergeven eu vergeten zoude zijn. I Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1887 | | pagina 1