NIEUWS- EN AANKQIDIGIilGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. VERTELLING. Donderdag 1 December 1887, >0 centiemen per nummer. 42ste Jaar, IV0 2210, ARONNEMENTPRIJS ANAOACENPRIJS BERICHT. Politiek overzicht. Nieuws over ik kiesw i. Wet Coremans. DËDENDlRBODË. Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars Ir. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutslraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, Ir. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdagavond.De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Cniqne Snuni. AELST, 30 NOVEMBER 1887. De personen welke een abonnement op DEN DElNDERBODE nemen voor 1888, zullen de nog te verschijnen nummers van 1887, te rekenen van 1 December aanst. gratis ontvan gen- De Denderbode verschijnt twee maal ter week tegen de prijs van 6 franks 's jaars, ten bureele te betalen. Presidentieele krisis. Het wordt een kluchtspel in Frankrijk. Eiken dag wacht men met ongeduld op de tijdingen uit Parijs. Men maakt bere keningen ieder heeft zijn plan, kiest zijnen president, is voor eenige minuten in de hooge sieren der diplomatie ver voerd,.., En, wanneer men 's avonds het dagblad ontvangt, is 't het oude liedje M. Grévy zit nog in 't Elyseum en heeft nog altijd de teugels van 't bewind in handen Het isom er zijn geduld bij te verliezen. pïen verwacht de boodschap, die be ruchte boodschap, die als een donderslag zal weergalmen in het Palais Bourbon en in de ooren der afgeveerdigden zal klin ken als een bazuin van 't leste oordeel En, noch ontslag, noch boodschap Onwillekeurig denkt men aan het Sxur Anne, Sceur Anne, ne vois-tu rien uit Blauwbaard en zuster Anna ziet maar niets komen, niets Zaterdag avond was een ministerraad Bijeengeroepen. Daar zou de beslissende slag geslagen worden en M. Grévy een eindestenen aan dezen dubbelzinmgen staat van zaken. M. de presinent der Republiek heeft op 't leste uur zijne mini sters afgezegd, en enkel M. Rouvier ont boden, met welken hij een gedurig ge sprek had. Zondag morgend hebben de ministers eene vergadering gehouden ten huize van M. Rouvier. Deze heeft zijne kollegas verslag gegeven van zijn gesprek met M. de President. M. Grévy deed nogmaals zijn stellig voornemen kennen zijn ontslag te geven; hij zou aanstaanden donderdag zijne boodschap naar de Kamer sturen. Gelijkvormig den wensch van M. Grévy heeft M. Rouvier dit besluit ter kennis febracbi yan M. Floquet, voorzitter der iamer. Ongetwijfeld zal men aan de Kamer vragen zich te verdagen tot donderdag aanstaande een dergelijk voorstel zal in den Senaat neêrgelegd worden. Senaat en Kamer komen overeen als kat en hond en de republiekeinsche par tijen kunnen het maar niet eens worden over de algemeene vergadering de repu bliekeinsche parlij. Ge zuil zien dat die heeren zullen stemmen, en blijven stem men, zonder op eenen enkelen naam tot akkoord te komen. Wat de orleanisten en bonapartisten aangaat die enkel belang kunnen vin den bij den crisis deze werken onge twijfeld zonder verpozing, stil en voor zichtig, in alle geval met meer beleid dan de woelmakende republikeinen. De koningsgezinde rechterzij heelt zich, in hare bijzondere vergadering, ver zet tegen het voorstel van een lui der uiterste linkerzij, om de presidentieele kiezing bij openbare stemming te doen plaats grijpen. Deze groep zal woensdag eene nieuwe vergadering houden, om de kandidaturen te bespreken. Er is spraak het kongres vrijdag mor gend reeds bijeen te roepen, ten einde de stemming op een enkelen dag te doen afloopen. Zonderling toeval vrijdag aan staande, 2 december, is liet de verjaardag van den beroemden staatsaanslag van 1851 De kandidatuur Jules Ferry wnrdt druk besproken in de pers, en vindt in de radikale - alsook in de revanche krin gen viel tegenstand. Paul Deroulède, de beruchte voorzitter der Ligne des Patri- oles noemt haar de kandidatuur van den burgeroorlog, d Het gerucht loopt nu weèr dat de mo narchisten al hunne stemmen zullen uit brengen op M. Léon Say. Van andere zijde meldt men te Parijs de aankomst van de markies de Beauvoir, drager van de leste inlichtingen des gra ven van Parijs. Die inlichtingen zijn 1° in alle geval stemmen tegen M. de Freycinet2° bij de eerste stemming kie zen voor M. Sadi-Carnot5° van de tweede stemming al altijd kiezen voor M. Jules Ferry. België en de Europeesche politiek. In de Neue Freie Presse is dezer dagen een sensatie-bericht uit Brussel verschenen hetwelk terstond door de parijsche pers is overgenomen. Volgens dit telegraphi-^ sche bericht zou de rijkskanselier tc Ber lijn, te Brussel en te "s Gravenliage werk zaam zijn ten gunste van een militair bondgenootschap tusschen België en Ne derland, waardoor beide landen, in geval van oorlog, in staat zouden zijn zich bij het drievoudig verbond van midden Eu ropa aan te sluiten. De konventie zou geheim moeten blijven, omdat België s neutraliteit dit land verbiedt openlijk en officieel dergelijk verbond te sluiten. Nauwelijks hoeft gezegd te worden dat van dit bericht, hetwelk een blad te Mar seille gelijktijdig met d e Neue Freie Presse gehad heeft, niets waar is, en er dan ook in de diplomatieke wereld van deze zaak EENE Naar het Engelsch. 6° Vervolg. 's Namiddags kracht de post ceD brief voor jnevrouw Linne hij was van do hand van haar echtgenoot. Magdalena's hart klopte, toen zij die ontdekking deed. Hij Kan goad nieuws behelzen, zeide zij. Doch neen 't was een brief van Berlie, dio haarmeldde, dat hij geene redding uit zijn nood zag. zoo lang hij mei haar was. Ware zij alléén, zoo zoude baar vader haar, dit leed bij hem geen twijfel, uit hare ellende verlossen. Om die reden dan, of schoon zijn hart brak bij de gedachte haar te moeten verlaten, 'had hij dienstgenomen, en trok met zijn regement naar den vreemde. De roerende zinsneden, welke in dien brief voor kwamen, las zij met tranen in de oogen.terwijl zij jamerde, dal bij haar verlaten had, en wel beschouwd, toch nog verheugd, dat hij nu geen honger en geene koude meer zoo behoo- ven te verduren. Hij zijn dagelijkse!) brood ver dienen, en zij had geleerd daarvoor erkentelijk te zijn. niets bekend is. Overigens, de berichtge ver heeft blijkbaar zelf gevoeld, hoe on waarschijnlijk zijn nieuws voor iederen deskundige moest zijn, daar Duitschland zelf een der staten die België's onzijdig heid waarborgen, dit land zeker niet tot schending der traktaten aansporen zou. Het bericht der Neue freie Presse mag dan ook gerust gerangschikt worden on der de rubriek van die Zeitungsenten of canards, welke dikwijls de geloovigen van liet lezend publiek op zoo zwaré proef stellen. Tusschen deze mag ook zeker gerekend worden wat de Kölnische Zeituny, in hare meêdeelingen omtrent het onder houd van den czaar met prins von Bis- mark. te verstaan gegeven heeft aangaan de de medeplichtigheid van het belgische bof aan de orleanistische kuiperijen, wel ker bestaan de rijkskanselier aan het licht gebracht zou hebben. Hel is volkomen waar dat de vorst vanBulgariëde schoon broeder is van prinses Louise, de oudste dochter van Leopold II, maar die verwant schap alleen is toch waarlijk geen door slaande bewijs voor de beschuldiging van het keulsehe blad. Overigens is bet \an algemeene bekendheid, dat onze Koning te goed de plichten bewust is en die ook vervult welke België's internatio nale verhouding hem oplegt, om zonder ceilig vuurileel vuur /.ijn lunJol aioh-aol- ven, de goede verstandhouding in de weegschaal te stellen, waarin bet Belgiës belang is met alle groote mogendheden in vrede te blijven, die zijne nationale onaf hankelijkheid waarborgen. Als er inder daad zeker Hof betrokken is inde verveer- digingder valsche dokumenten,waardoor tusschen Duitschland en Rusland on- eenigheid gezaaid moest worden, dan zijn er in Europa nog wel andere hoven dan het belgische, die èn nauwer verwantzijn aan de familie Orleans, èn bovendien ook belang hebben bij een ernstig geschil tusschen Duitschland en Rusland. De czaar zal 't wel weten. Duitschland. Redevoering van keizer Wilhelm. De keizer heeft zaterdag na middag het bureel van den Rijksdag ont vangen, hetwelk hem zijne eerbiedigste meedeeling kwam betuigen, ter gelegen heid der ziekte van den keizerlijken prins. Ziehier het antyvoord des keizers. Deze ziekte is voor mij eene vreese- lijke beproeving, vooral wanneer ik denk aan de hooge roeping van dep armen lijder en aan de wijsheid welke hij bezat om de duitsche en pruisische politiek voort te zetten op eene wijze, die mij, met een gerust hart. het stervensuur deed te gemoet zien. Niemand kan met zekerheid zeggen welk Gods later besluit zal zijn wij hebben ons enkel te onder werpen aan zijnen ondoorgrondbaren wil de genegenheid voor mijnen gelief den zoon heeft zich in gansch Europa veropenbaard, en dit is wel een zoeten troost in mijnen hoogen ouderdom. Ik betreur persoonlijk den Rijksdag niet te hebben kunnen openen en lezing te geven van de troonrede, vooral van den lesten zin, ten einde aan de wereld te kunnen verkondigen dat ik den vrede vurig verlang, maar dat Duitschland uit muntend gewapend is om allen aanval af te slagen. De fiuancieelen toestand voor Duitsch land, alsook voor de verschillige staten van het Rijk, is ten zeerste veebeterd. Ten slotte zegde de keizer eenige woor den over den algemeenen toestand van Europa en deed, naar het schijnt, zijn leedwezen kennen over het aftreden van M. Grévy als president der fransche re publiek. Die dag ging voor Magdaleua Linne als een akelige droom voorbij. Enkele oogenblikken voelde zij zich niet langer bestand legen de verdrietelijkheden van haar leven het ouder lijk dak, dat zij had vaarwel gezegd hare ouders, wien zij zulk een zwaar leed had ver oorzaakt; haar echtgenoot, die om harentwille de moeite en gevaarvolle loopbaan van den krijgsman had omhelsd, traden dan te gelijk voor haren geest De nacht bracht haar geene rust aan, en de slaap was voor haar geen stroom der vergetelheid haar trotsch nart en haar onbuigzame wd kwamen lot önderwer- ^"Ifoezij tobde cn zwoegde, dal is Gode al leen bekend Door middel van hard werken, trachtte zij in haar onderhoud te voorzien. Vier jaren verliepen er op die wijze, en geen enkele straal van de zonne der hoop drong tot haar door. Haar echtgenoot schreef haar, dat zijn regement te Malta in garnizoen lag elke mail bracht haar oen brief, maar hun inhoud was alles behalve opbeurend. Berlie klaagde wel niel, doch zij las wanhoop uit eiken regel zijne gezondheid liet te wenschen over hij hing met sterk meer aan het leven, daar hij dacht, dat zijn dood zijne vrouw onder hel ouderlijke dak zoude terugbrengen, i Was voor hem eene wreede teleurstelling, dat zijn offer tevergeefs was geweest. Nadat haar man Engeland had verlaten, schreef Magdalena nog eens naar huis, ditmaal in ootmoed des harten om vergeving smeeken- Wij onlleenen 'tvolgende aandebezon- dere correspondentie uit Brussel van het Handelsblad Hoe zit het met het ontwerp der kies wet, welke door het konservatieve land zoo levendig wordt tegemoet gezien Men spreekt ervan in de pers en in de politieke vereenigingen maar houdt men er zich meê bezig in het ministerie Volgens inlichtingen uit goede bron genomen, ben ik in staat u op dit punt eenige tijdingen meê te deelen. Misschien (Zullen zij niet teenemaal aan de verwachting onzer vrienden beant- woonHa- Ut io DOICI l.u» J.. lieid te zeggen dan hen in de begooche ling te laten, die al heel gauw door ont goocheling zou worden opgevolgd. De waarheid in dit alles is, dat deze belangrijke hervorming nog niet zóó ver gevorderd is, als eenige onzer collegas zeggen. Er is een onderzoek in het ministerie begonnen. Men heeft er de voornaamste desiderata onzer vrienden, in deze zaak, opgetee- kend men heeft de punten aangewezen die moeten veranderd worden in de wet, welke de bekwaamheidskiezers in de wereld heeft gebracht. Maar die nota is veeleer eene schets, dan een ontwerp. Vooreerst is zij ingezien door de buree- len van hetministerie vanbinnenlandsche zaken men heeft er het gedacht over ingewonnen van eenige gouverneurs. In die omwandelingen is de nota met vele bijzonderheden vergroot, en nu in de handen van M. Beernaert. De practische besluiten moeten nog genomen worden en het problema is zoo uitgestrekt, dat men niet weet langs wel ken kant te beginnen. Men kan het niet loochenen, onze kies wetgeving, zoo dikwijls verknoeid door de liberalen, is, in hunne handen, iets onsamenhangend, onzinnig, kronkelend geworden, zoodat zij van alle kanten her stellingen en verbeteringen noodig heeft. Als men alle monsterachtigheden, in die wet wilde hermaken, zou een heel zittingjaar niet voldoende zijn. zoodoende liet zij alle hoop varen. Van vier jaar was het er tien geworden, zonder dal er eenigo verandering in haren toestand was gekomen. De schooue jonkvrouw, r.ooals wij hoven zeiden, die het geluk eu het loven in de ouderlijke woning was geweest, begon er krachteloos en treurig uit te zien. Eindelijk zond Berlie, die eenige promotie in den mili tairen stand had gemaakt haar wat geld over het eerste, waarover hij had kunnen beschik ken. Haar hart klopte, toen zij dat zag. Nu be sloot zij den wensch te vervullen, welken zij steeds koesterde, namelijk, door niemand ge zien of gekend, het ouderlijke huis te bozoe- ken. Zij kocht een wijden mantel, welke hare gestalte geheel onkenbaar maakte, en een dich ten sluier, waarachter zij haar gelaat verborg. Toen begaf zij zich op reis Het was omstreeks middernacht op Kerst avond, dal zij den weg van Burdale bereikte, die naar Tulbea leidde, zij vertoefde even bij de wateren der Heilige Bron Op deze plaats had haar rampspoedige. Bertie haar tot hel sluiten van dat dwaze huwelijk overgehaald. Zij begaf zich naar de Hiddornachtmis in de kleine kerk, doch zij durfde pater Augustinus, die haar bij de Kribbe aansprak, wegens haar veranderd gelaat, Diet aanzien. Mei vluggen tred begaf zij zich naar hei oude slot, en wierp door hel vensterraam een weemoedigen, droe- vigen blik in de feestzaal Zij zag ze daar allen vereenigd haar vader, met zijn indrukwek kend, schoon en deftig gelaat, die haar had Die opmerking, zoo schijnt het, houdt liet kabinet tegen. Het vreest dat het de horvorming in de tegenwoordige zitting niet tot een goed einde zou kunnen brengen, te meer daar dit zittingjaar noodwendig kort zijn zal. Van den anderen kant indien het mi nisterie zich bepaalde bij eene slechts gedeeltelijke hervorming, zou het dan den schijn niet aannemen onrechtveerdige en onzinnige schikkingen goed te keuren, die het den tijd niet zou gehad hebben te doen verdwijnen9 Van alle kanten erkent men nochtans dat de tegenwoordige wetgeving totaal moet veranderd worden maar aan hoo- gerhand is men eenigzins van gedacht de hand eerst aan het werk te slaan na de kiezingen van 1888. Men zegt ook nog dat dit vraagpunt door een Kamerlid zal opgeworpen wor den. Men zegt dat deze afgeveerdigde een voorstel wil doen, over de evenredige vertegenwoordiging dat een ander het gedacht heelt de stemming in de kantons hoofdplaats te vragen. Indien deze voorstellen gedaan worden zullen er debatten uil voorkomen in welke hel gouvernement uitlegging geven zal. Al wat ik u kan zeggen is dat het kabi net liet VOTKOiueil eens it> mei -ij, over de groote liniën dezer hervor ming. en vooral met M. Victor Jacobs, lid der Antwerpsche deputatie. Het ministerie denkt even als de rech terzij, dat het getal algemeene kiezers moet vermeerderd worden, zooveel als de grondwet dit toelaat Dat, als het kiesexaam behouden blijft, er geen reden is om hiervan de ambte naars uil te sluiten, aangezien een open baar ambt geen titel is om kiezer te zijn. Dat er reden bestaat om voor iedereen het volbrengen van den kiesplicht gemak kelijk te maken, en den kiezer dus zoo dichtbij als mogelijk is, bij de stembus te brengen. Op dezen demokratieken grondslag zal M. Beernaert onze nieuwe kieswetgeving vestigen. Heer Opsteller. Het nieuw wetsvoorstel vart onzen moedigen vlaamschen volkssirijder, Mr Edw. Coremans, zal eerlang in de Ka mers ter bespreking en ter stemming ko men. Het wetsontwerp Coremans, moet een einde stellen aan de onophoudende mis kenning van net recht der vlaamsche be tichten voor 's Lands Rechtbanken en Gerechtshoven, aau de verknoeide toe passing der wet 75, over het gebruik der vlaamsciie tale in strafzaken. De Hooldbepalingen der wet 75 luiden als volgt S, toTiïïr brief bl.rtmL.ulWd, en I seu^d cn g.scbrevea daUU m«l maaie. wat zij gezaaid had haro lieve moeder, die nog over haar treurde hare schoone, zachtzinnige zuster met haar echtgenoot aan hare zijde zij 7.9g daar ook bare neven en nichten uit Londen, wier komst steeds feestelijk werd g - \ierd. leder, die haar dierbaar was, bevond zich in de groote zaal, mot uitzondering van haar broeder, Hubert Feme, den erfgenaam van hel kasteel. Eene tweede ramp had den slotvoogd getrof fen de zoon, dien hij zoo liefhad, was ver trokken niets anders had Hubert Feme kun nen behagen. De gedachte om, evenals zijn vader, op hel oude kasteel ie blijven wonen, was hem ondragelijk geweest. De slotvoogd had hem op alle mogelijke wijze zoeken te overreden, doch te vergeefs zoodat hij ten laatste a3n der. wensch van zijn zoon gehoor gegeven, en voor hem een officiersrang ge kocht had en op den Kerstavond, toen Mag dalena met zulk een koortsachtigen blik de ouderlijke woning beschouwde, toen alles ron dom Tublea in ijs- eu sneeuwvelden herscha pen was, lag kapitein Hubert Feme in eene tent voor Sebastepol. Hot tafereel van ons verhaal krijgt thans een ander aanzien het wordt verre van oud Enge land over den blauwen Oceaan naar het vreem de land verplaatst, waar eenige van Englands edelste en dapperste zonen in garnizoen liggen. De krijgsbazuin had hare toonen doen hoo- ren, en zulks was voor de eerste regimenten, waaronder de koninklijke garde, een bevel om naar het tooneel des oorlogs op te rukken. Ber tie Linne diende in eeu der genoemde regimen ten. Het mag hier overbodig worden geacht om eene beschrijving van den Krim-oorlog te leve ren. 'i Is voldoende te zeggen, dat gansch Europa aan dien reuzenstrijd deelnam. Ons verhaal spreekt ons van den lijd, waarin Enge- lands helden-zonen Sehastopol belegerden, on velen hunner met den kreetLeve St - George cn oud Engeland op de lippen, de dood voor hun vaderland stierven. Hel was op den avond na den slag het ge kerm van stervenden en gewonden sloeg ten hemel, en toen de zon in het oosten daagde, bescheen zij heuvelen van lijken de ontzielde lichamen van vriend en vijand lagen daar ver ward dooreen. Hoe pijnlijk is toch het tooneel van hel broedermoordende menschdom Achter een steenen muur, met een gapende wonde aan het voorhoofd, lag Berlie Linne. Zijn regement had met dien moed en die vol harding gestreden,waardoor deBrtlsche krijgs man zich vooral kenmerkt. Waar de zeis der dood het onverbiddelijkst maaide, daar ston den zij aan de spits der strijdenden evenals de stormwind de bladeren, zoo had het vuur d6s vijands hen weggevaagd. Bertie had zich met koele doodsverachting in den strijd ge dragen want hij was van nature moedig als een leeuw. Zij echter, die hel doodelijke lood het koenst trotseeren, worden er niet zelden het minst door getroffen, en, te midden van het gewoel van den strijd, was hij ongewond (Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1887 | | pagina 1