NIEUWS- EN AANKONOIGINGSBLAO UH OE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. VERTELLING. Zondag 4 December 1887, 10 centiemen per nummer. 42ste Jaar, N° U2u2il. ARONNEMENTPRIJS ANNONCENPRIJS I BERICHT. Politiek overzicht. Beulen der armen, De ware Vaderlanders. Geschenken aan tien Paus. DE DENDERBODE. Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. - De prijs ervan is 6 frank 's jaars tr. 3,28 voor zes maanden fr. 1,78 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutslraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 18 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 80 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk legen den dijnsdag en vrijdagavond.De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Calque Snaai. AIXST, 5 DECEMBER 1887. De personen welke een abonnement op DEN DENDERBODE nemen voor 1888, zullen de nog te verschijnen nummers van 1887, te rekenen van 1 December aanst. gratis ontvan gen. De Denderbode verschijnt twee maal ter week tegen de prijs van 6 franks 's jaars, ten bureele te betalen. T-i—r rr tt, Frankrijk. De voorzitter der Repu bliek, M. Grévy, heelt dus eindelijk zijn ontslag gegeven. De Kamer en 't Senaat zullen heden Zaterdag in congres vergaderen om tot de kiezing van eenen nieuwen voorzitter over te gaan. Bij 't eindigen der zitting van Vrijdag, en in de welke lezing werd gegeven van de voorzitterlijke boodschap, riepen de leden der linkerzijde en van de uiterste linkerzijde Leve de Republiek M. Baudry-d'Asson, lid der rechterzij de, liet op zijne beurt den kreet van Leve Frankrijkhooren. Algemeen is men van gevoelen dat M. de Freycinet tot voorzitter der Republiek zal gekozen worden. Eenige manisfestatiën hadden te Parijs plaats, doch zij waren wel woelig maar toch van weinigen ernstigen aard. Op de plaats *de la Concorde wierpen een zeker getal manifestanten met steenen naar de politieagenten. Deze trokken den sabel en dreven de oproermakers uiteen. Voor het overige is Parijs tot hiertoe rustig gebleven. Voorzorg maatregelen zijn genomen om allen opstand in zijnen oorsprong te dempen. Talrijke troepen van alle wapens liggen in en rondom Parijs. Beschermende rechten in Duitschland. Woensdag is in den Rijksdag de bespre king over de rijksbegrooting geopend. M. RICKERT (vrijzinnige partij) sprak bij die gelegenheid over de voorgestelde verhooging der graanrechten. Ik moet hier herinneren, zegde hij, dat M. Ben- nignen in de vorige zitting de stellige verzekering heeft uitgesproken, dat wij ditmaal van nieuwe ontwerpen van dien aard zouden verlost blijven. In die ver wachting worden wij teleurgesteld. Te vens moet ik hier herinneren aan hetgeen de rijkskanselier in 1879 heeft gezegd dat zelfs de hevigste landbezitters niet aan een beschermend recht van 2 mark EENE Naar het Engelsch. «o»— 7# Vervolg. Het gebeurde dal zijn regimeot bij den steo- nen muur post vatteterwijl zij daar met de Russen een strijd van man tegen man lever den, zag Berlie dat een jong officier in vollen re» op zijn kapitein aanhield en, terwijl deze nog bezig was met zijne manschappen toe te spreken, werd hij door de Russen omsingeld. Bertie Linne kon zich niet juist herinneren hoe het geval zich had toegedragen hij bad ge zien, dat zijn kapitein door een sabelhouw werd bedreigd, en wist ook nog zeer goed,dat hij getracht had dien af te weren, en bij toen zelf ter aarde storttedat hij daarna eene brandende pijn in zijn hoofd voelde, en ver volgens duizelig werd. Ik sterf, zoo dacht bij. God schen- ke mij vergeving en ontferme zich over mijne arme vrouw 1 Alles kwam hem verward en duister voor, zouden denken. En nu komt men zelfs met een invoorecht van 6 mark en daar boven Thans is het duidelijk, dat de landbezitters het er op toeleggen om de graanprijzen te doen stijgen. Dat willen zij nu, terwijl zij vroeger alleen spraken van de behoeften des rijks. Het verheugt mij, dat zij eindelijk eens rechtuit daar mee voor den dag komen. In hunne krin gen heeft men altoos gehoopt, dat ook Engeland zich tot het beschermende recht zou bekeeren. Die hoop is echter door den engelschen premier, lord Salisbury, verijdeld, onder verklaring dat het stel sel van beschermende rechten eene zaak is van het verledene, of van eene nog zeer verwijderde toekomst. Duitschland is een land van nijverheid, welks doua- nenpolitiek niet var. hetagrarische stand punt mag uitgaan. Onze uitvoer mag niet door beschermende rechten worden ver minderd, maar moetworden bevorderd. M. BENN1GSEN (nationale-liberale- partij) wilde niet van de graanrechten spreken, omdat dit punt nu niet aan de orde was. Evenwel, nu zijne vroegere woorden over verhooging van invoer recht door M. Rickert in herinnering waren gebracht, wilde hij wel ter loops zeggen dat hij persoonlijk nog altoos een tegenstander is van verhooging der graan - rechten, en dus ook van het dezer dagen hiertoe ingediende ontwerp. In Ierland. In Engeland houdt de openbare meening zich bezig met de reis van lord Hartingtonen M. Goschen naar Du blij li. Men had zich verwacht aan op roer, aan woelige betoogingen; het tegen deel is gebeurd. Alles bleef stil en rustig, en de dag is dus een waar fiasco voor diegenen, welke geen uur laten voorbij gaan zonder Ierland uit te schelden voor een nest van oproer en al de Ieren voor een hoop woelmakers en gemeenekerels. Ongeveer 10,000 personen door trommel en fluit bijeengeroepen— waren in Lemster Hall aanwezig. Daar verde digden markies Hartingtonen M-Goschen die zonderlinge thesis, dat de wil van de vijf zesden van Ierland moet miskend worden, ten voordeele van eene nietige minderheid van engelsche afkomst. En die 10,000 goedgeloovige toehoorders juichten toe, in de meening dat zij alleen recht van bescherming hadden in het groene Erin. Welnu, wat markies Hartingtou ook al zegge, een feit bestaatdmeer dan de vijf zesden van Ierland stuurt home-rulers naar het Lagerhuis. Dat is voqj- ieder,die voor een penny verstand heeft, wel klaar en duidelijk de wil des volks. Op zijne reis naar Dublijn, hebben eenige Parnellisten den markies van Hartington een adres willen aanbieden ten gunste van M, Gladstone's home-Rule ontwerp. Een hunner heeft dit adres ge worpen in hel rijtuig van den markies. Drie Parnellisten werden onmiddelijk aangehouden wegens aanhitsing tot oproer, totdat hij des morgens bij het opgaan der zon ontwaakte. Gedurende eenige oogenblikken dacht hij alleen aan zijne hevige en doodelijke pijn daarna liet hij zijne oogen over het slag veld en door het luimtruim dwalen, Opeens ontstelde hij naast hem, met eene diepe wonde, rood als scharlaken, lag iemand mei den reutel de-6 doods reeds in de keelzijn gelaat was sprekend dat van Bertie's vrouw maar hoe kon dat zijn Het waren evenwel dezelfde wenkbrauwen, dezelfde hoogvormige lippen kortom, de gelijkenis was bijzonder treffend, en in dat vermoeden werd hij ver sterkt toen de in doodsstrijd liggende een paar donkere oogen opsloeg, en met eene gebroke- ne stem vroeg Geef mij om Godswil wat water. De gewonde krijgslieden lagen dichtbij elkander, en wel zoo dicht, dat de arm van den op de borst van den ander rustte. Toen Berlie Lino tot zijn bewustzijn terug keerde, ontdekte hij dat de man, die zoo smeekend om wat water verzocht, de jeugdige officier was, wiens leven bij eenige uren te voren had gered. Geef mij wat water al is het slechts een droppel, vroeg de gewonde kapitein. Si ij ne lippen zijn verschroeid, en T is alsof er vuur in mijne keel brandtik smeek u geef mij om Godswil wat water Diepe zuchten, die Bertie door merg en been drongen, ontsnapten aan de bleeke lippen van Ons dunkt dat de engelsche overheden liever met den knoet moesten te werk gaan. Deze schandalige aanhouding ver oorzaakt groote ontroering in de liberale kringen. En, terwijl lord Hartington en M. Go schen te Dublijn vrij het woord mogen voeren om het iersche volk te beleedigen, wordt M. Sheehy, Parnellist, lid van het Lagerhuis, te "Limerick aangehouden, wegens het uitspreken eener oproerige!?) redevoering. Wat een walgelijke, wat een onmen- schelijke politiek De schandelijke handelwijze van zekere liberale armbesturen ten opzichte der ongelukkige noodlijdenden welke weige ren hunne kinderen naar de officieele, of liever, liberale scholen te zenden, heeft meer dan eens diepe ontroering doen ont- siaanj bij alle weldenkende lieden. De schandalen van BrusselAntwerpen, Oos tende, Diest, Lokeren, Charleroi, enz. ver wekten zulke algemeene verontweerdiging en afkeuring dat de liberalen, buiten eenige helsche sekiarissen, er zelfs over beschaamd waren De liberale drukpers begrijpende dat in dees geval geene verschooning moge lijk is, loochende dan maar stoutweg de aangeklaagde feiten. De wel bepaalde beschuldigingen van berooving van allen onderstand zelfs voor weduwen met een talrijke gezin die wei gerden hare kinderen naar de liberale school te zenden, werden als lastering en logentaal uitgekreten door de liberale penneknechten. Doch met loochenen het volk willen om den tuin leiden is onmogelijk in tegen woordigheid van onbetwistbare feiten en daadzaken. Dezer dagen nog, te Charleroi, de ge meenteraad onderzocht de rekeningen van 't Bureel van Weldadigheid en zekere Üefontaine, raadsheer, was onbeschaamd genoeg om te protesteren omdat de leden van 't Armbestuur het reglement hadden miskend en onderstanden hadden durven verleenen aan noodlijdenden wier kinderen naar andere scholen gaan dan officieele of liberale Zal men dit feit ook al durven loochenen Reeds sedert lang werd aangekondigd dat er eene einde zou gebracht worden aan die schandalige handelingen, waar door aan den noodlijdende de beete brood wordt ontroofd die hem van rech te toekomt. De goederen der burgerlijke Armbesturen behooren aan alle de be- hoeftigen zondei' onderscheid van gods dienstige of politieke belijdenis De noodlijdenden volgens godsdienst en po litiek in klassen verdeelden en ze dan naar voorkeur behandelen is eene daad die wraak roept vóór God en de men- schen. Onze achtbare vertegenwoordiger M. Woeste, ondersteund door de heeren De Decker, S. Verwilghen en Begerem, is weeral als een koene kampioen tegen die zijn bevelhebber. Moeder, riep do kapitein, geef mij wat water alles braodt mij in de keel geef mij toch wat water ik boor het in de Heilige Bron ruischen leg er mijn hoofd bij, opdat het frisch en koel worde bevochtig er mijne lippen mede geef mij water 0, geef mij toch water laat mij drinken Toen Bertie Linne dit alles boorde, trachtte hij op te slaan de arm van den jeugdigen officier rustte op zijne borst hij lichtle dien op, en beproefde nogmaals zich op te richten. Bij zijne eerste poging was het hem te moede alsof er een loodzware last op hem drukte krachteloos en duizelig zonk hij neer. Na eene tweede poging stond hij bleek en hijgende aan de zijde van den officier. Toen hij het blank en onschuldig gelaat van zijn kapitein beschouwde, 't welk zoo sterk op dat zijner vrouw geleek, was Bertie terecht nieuwsgierig naar den naam van den man, die daar zoo voor hem lag. Terwijl hij stond te kijken, bewogen de paardsche lippen van den officier zich weder met de bede om water. Op eens herinnerde Bertie zich, dat hij eene kleine fllech met wijn en water bij zich had. Berlie had die van een wapenmaker ontvan gen, die wist hoe teer en zwak hij was. Hij was doodelijk vermoeid, uilgeput en zwak die nog overige voorraad drank zou hem ver kwikken, en hem kracht genoeg gcbenken.om die onheilvolle plaats to verlaten. Maar hoe wraakroepende schanddaden der liberale Armbesturen te velde te trekken. Woens dag namiddag legde hij een wetsont werp ten bureele der Kamer neèr en ontwikkelde het onmiddelijk. Wij laten hier den tekst van liet wetsvoorstel Woeste vol gen Art. 1. Alle lid of bediende van een officieel komiteit van weldadigheid, alle lid of bediende van een openbaar liefda dig bestuur, die hetzij rechtstreeks of onrechtstreeks de tijdelijke of bestendige verleening van hulp aan behoefligen doet afhangen van het zenden hunner kinde ren naar zekere aangeduide scholen, zal gestraft worden met eene boete van S0 tot 500 frank. Hetzelfde zal plaats hebben voor de gezegde leden of bedienden, die de hulp verleening geweigerd of opgeheven heb ben om reden dat de kinderen de school of de scholen, welke zij aanwijzen, niet bijwonen. Art. II. Is nietig, alle beslissing, geno men dooreen bureel van weldadigheid of ander openbaar weldadigheidsbestuur, volgens welk de toekenning van onder stand onderworpen is aan het zenden der arme kinderen naar zekere aangeduide scholen. Deze schikking is toepasselijk op de besluiten van dien aard, die reeds vóór de afkondiging dezer wet genomen wer den. (Geteekepd) Ch. WOESTE, DE DEC KER, S. VERWILGHEN, BEGEREM. Onze zoo moedige als verdienstrijke vertegenwoordiger heeft zich hierdoor weèr de tolk gemaakt van het gansch eerlijke land en daarom ook zal zijn wets voorstel van noord tot zuid, van oost tot west hij groot en klein de hartelijkste toejuichingen verwerven Waar is de tijd dat de Geuzerij haar grootste verwijt tegen de Katholieken zocht in deze uitroeping: Gij zijt de vijan den van onze Grondwet Zij wisten wel, zij die ons dit verwijt toestuurden, dat zij rimram verkochten, maar er waren toch altijd eenige onnoo- zele sukkelaars die het geloofden en de sukkelaars stemden dan tegen de katho lieken om de katholieken te beletten de allerheiligste en onschendbare Grondwet af te breken. Waar is die lijd Eerst kwamen Janson en Compagnie en zij spraken van eenige vermolmde steentjes die in het grondwettelijk ge bouw begonnen te voorschijn te komen, en die absoluut, absoluut weg moesten anders kon het gebouw gevaar lijden. Dan waren het Bara en Rolin en an deren die de Grondwet op hunne manier uitlegden en hel gebouw een goed stootje gaven, maar bij hoog en bij laag toch zwoeren dat zij absoluut het gebouw niet omver wilden stooten. zou bij dien voorraad lafenis kunnen opdrin ken, terwijl de man, die zoo sprekend op Magdalena geleek, hem om water smeekte Bertie was edelmoedig van aard, hij tilde het hoofd van den gewonde op, en laafde dezen met wijn. God loone 't u stamelde de gekwet ste. Wie zijt gij Een vriend,» antwoordde Berlie. Er heerschte een paar oogenblikken stilte, gedurende welke beide mannen elkaar de hand drukten. o Gij zijt de man die mijn leven gered hebt, hervatte de officier cenklaps. «Dat is zoo hernam Berlie gij gelijkt veel op iemand, dien ik ken, en wel zoo spre kend, dat ik u verzoek mij uw naam bekend te maken. Ik ben kapitein Hubert Feme, zeide de jonge officier met eene zwakke slem, en gij hebt mij het leven gered Goddank, antwoordde Berlie, God dank want ik ben Berlie Linne, die, eenige jaren geleden, uwe zuster huwde Toen kapitein Feme van zijne gevaarlijke wonde, die hem. in weerwil van Bertie's tus- schenkomsl, door eene Russische bajonnet was toegebracht, hersteld was, schreef hij eenen langen brief naar buis, waarin hij ver. haalde, hoe, terwijl hij bijna stervende was, de edele man die reeds eenmaal zijn leven gered had, zulks ten tweedonmale doed, door En al dat volk, terwijl het zoo bezig was onze Grondwet stillekens aan af te breken, sakkerde en tierde tegen de katholieken die de Grondwet wilden afbreken Maar 't is nu heel wat anders De grondwet moet herzien en veranderd worden dat is tegenwoordig het liberaal, het geuzen, liet doctrinair, het radicaal, het progressistisch program het pro gram van al wat niet katholiek is. Nog schooner voor al dat volksken dat aan't harrewarren, aan't kijven, aan 't ruzie maken is onder malkanderen is er maar één, één enkel middel meer om het bedaren te krijgen, en dat is de herziening van de Grondwet. Doch, wel te verstaan de Grondwet herzien ten hunnen voordeele zoo be grijpen ze 'i, anders niet. Wat een leerzaam schouwspel voor iemand die wil redeneeren.. Waar zijn in ons Land de ware patriotten Waar zijn ze die aan onze nationale gevoelens, aan onze voorvaderlijke instellingen hou den Waar zijn ze die het werk van 1830 niet willen aibreken Waar zijn ze te vinden Nergens anders dan bij de Katholieken Iedereen die oogen heeft, hoeft ze maar open te doen om dat te zien. Wij hebben 't altijd beweerd de Ware Vaderlanders zijn de Katholieken, de ge schiedenis der geuzen partij in deze laat- sle jaren, bewijzen dat wij gelijk hadden toen en nu(Onafhankelijke.) Van ten allen kante vloeien en ge schenken aan den Paus op hel Vatikaan toe. Armen en rijken, kleinen en groo- ten, genootschappen en bijzondere per sonen, 't wil al den algemeenen Vader der geloovigen beschenken, tegen den zoo gedenkweerdigen dag op welken hij 50 jaar priester zal zijn de vorsten, koningen en keizers blijven niet ten achter. Frankrijk, spijts al zijne miseriën, ver geet den Paus niet, 't is te zeggen het deftig Frankrijk. Fianschcn waren 't, die eerst in plechtige beevaart naar Roomen trokken, met vele honderden samen, om er op de heilige graven te bidden, de groote relikwieën te vereeren, om er den Paus te begroeten, lietde en hulde te bewijzen en geschenken aan te bieden. Uit Frankrijk ook worden er vele en rijke geschenken naar Roomen gestuurd, en dat wel van alle slacb. De leden der groote familie van O.-L.- Vr. van het 11. Hert, doen eene prachtige venster schildering der basiliek van Is- soudun afschilderen, om het doek aan Leo XIII te schenken. De H. Michiël wordt daar vertoond onder de gedaante van eenen jongen krijgsman, met schit terend aangezicht, den vlammenden degen in de hand en de vlag van het H. Hert hoog houdende. Met den voet raakt hom drinken te verschaffen cn hem naar het kamp over ie brengen, waar hem geneeskun dige hulp kon worden verstrekt. Ik ben ongeschikt voor den dienst geworden, zoo schreef de kapitein verder, en heb bovel ontvangen naar mijne haard stede terug te keeren. Ik zal u niet behoeven te vragen of de man, die mij hel leven beeft red, u welkom zal zijn. Ik hoop op Kerst avond thuis te w-ozen. Andermaal ruischen de tonen der Kersl- nacblklok door den koudeo nacht, even zacbt en welluidend als tien jaren vroeger weder om heffen de Kerslzangcrs hunne liederen aan, cn gliustert het water der Heilige Bron in den maneschijn. Alles op hel kasteel is voorbe reid op de ontvangst van een zeerwelkomen g3St. Alles ademt licht, leven en vroolijkheid in de woning van den slotvoogd hel feest licht dringt door de vensterramen heen en werpt zijn tooveraclilig schijnsel op deu blan ken sneeuw, het Kerstvuur flikkert in de feest zaal, en alles is mei festoenen en Kerstgroen getooid. De groene hulst met zijne donkerroode bessen, de grauwgekleuide sapijn, de sierlijke laurier, de wilgebloemde laurtslinus waren er alle vertegenwoordigd. Een groote Kerstboom hing aau de zolder. Ja, alles zager opzijn schoonst en heerlijkst uilwant de jeugdige erfgenaam keerde, met roem overlaten, uit den oorlog huiswaarts. (Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1887 | | pagina 1