NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD MH DE STAD Ei 7 ARRONDISSEMENT AALST. VERTELLING. Donderdag 8 December 1887, 10 centiemen per nummer. 42sle Jaar, N° 2212. ABONNEMENTPRIJS SÉ ANNÜNCENPRIJS l BERICHT. Politiek overzicht. ï\a de Emancipatie Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars r. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutstraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. mm*. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, tr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond.De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Caiqne Snnm. AFXST, 7 DECEMBER 1887. De personen welke een abonnement op DEN DENDERBODE nemen voor 1888, zullen de nog te verschijnen nummers van 1887, te rekenen van 1 December aanst. gratis ontvan gen. De Denderbode verschijnt twee maal ter week tegen de prijs van 6 franks 's jaars, ten bureele te betalen. Frankrijk. Zaterdag voormiddag ver gaderde te Versailles tietiransche Congres samengesteld uit de senateurs en al'ge- veerdigden, ten einde over te gaan tot de kiezing van eenen voorzitter der Repu - bliek in vervanging van M. Grévy, ont slaggever. Wanneer de congresleden ten meerde ren deele tegenwoordig waren gaf de heer Voorzitter lezing van de artikels der grondwet krachtens welke het Congres vergaderde. M. Michelin vroeg het woord om een wetsvoorstel neêr te leggen. Deze vraag werd door allerhande ge ruchten onthaald en eindelijk afgewezen. Eindelijk ging men tot de naamoproe- ping over. Meestal de leden beantwoordden aan de oproeping van hunnen naam. Alle de merkweerdige mannen kwamen beurtelings hunne stem uitdrukken. M. Sadi-Camot onthield zich bij de stemming. Ten 3 ure 50 verklaarde M. Le Royer de stemming gesloten, en de zitting opge schorst tot 41/2 ure. Uitslag der eerste stemming. Aantal stemmers 852. Uitgebrachte stemmen 849. Volstrekte meerderheid 425. Ö1M. Sadi Carnot 302 stemmen. Ferry 212 Generaal Saussier 148 de Freycinet 76 Generaal Appert 72 Brisson 36 Floquet 5 Verschillenden 13 Daar niemand de volstrekte meerderheid heeft bereikt, moet er overgegaan worden tot eene tweede stemming. Algtand van kandidatuur. Tusschen de eerste en de tweede stem ming hield de Union des Gauches eene vergadering. EENE M. Ferry verklaarde af te zien van alle kandidatuur ten voordeele van M. Sadi Carnot. M. dé Freycinet legde dezelfde verkla ring af. De Union des Gauches stemde de volgen- de dagorde De groep neemt nota van de vader landslievende houding var. M. Ferry en besluit, op zijn voorstel te stemmen voor M. Sadi Carnot. Tweede stemming. Nauwelijks is de tweede stemming ge opend ol M. Ferry nadert M. Sadi Camol en drukt hem mei warmte de hand. Van alle kanten bersten toejuichingen los. M. Ferry wordt druk omgeven en door iedereen geluk gewenscht. M. TonyReveillon (socialist) drukt hem de hand en M. de Marcère, senateur, ins gelijks. Daarna verlaat M. Ferry de zaal. De tweede stemming loopt af zonder ongevallen. De grootste ontroering heerscht. Buiten het paleis, in de rue Gambetta ziet de straat zwart van volk. Eene groep duiven worden opgelaten en verdwenen in de richting van Parijs. Zij gaan voorzeker het nieuws brengen naar Parijs de kiezing van M. Sadi Carnot is verzekerd. De avond valt en men berekent dat de uitslag der tweede stemming ten half zeven zal gekend zijn. van M. Sadi-Carnot De zitting wordt hernomen ten 6 ure 30 m. M. LE ROYER geeft lezing van den uilslag der tweede stemming Aantal stemmers, 842 stem. Witte of nietige briefjes, 15 Uitgebrachte stemmen, 827 Volstrekte meerderheid, 414 b M. SADI CARNOT, 616 (Langdurige en levendige toejuichingen in het centrum en links. Geroep Leve de liepubliek Markies de 1'ANGLO-BEAUMANOIR (tot de linkerzij.) Ge lacht, maar ge lacht groen M. LE ROYER gaat voort MM. generaal Saussier 186 stemmen. Ferry 11 de Freycinet 5 Generaal Appert 5 Felix Pyat 1 Daar M. Sadi Carnot de volstrekte meerderheid der stemmen bekomen heeft, wordt hij uitgeroepen tot President der fransche Republiek, voor een termijn van 7 jaar. Levendige toejuichingen links. Ge roep Leve de Republiek.) Maar het Engelscb. 8° Vervolg. De slotvoogd zat in de feestzaal zijne in drukwekkende gestalte was eenigszins gebo gen, en een lijden van tien achtereenvolgende jaren bad diepe sporen op zijne wezenstrekken achtergelaten. Maast hem zat de altijd lieftalli ge en bekoorlijke slotvoogdes, doch met die weemoedige uitdrukking op het gelaat, welke haar sedert de vlucht barer dochter was bijge bleven. Ook; was daar nog tegenwoordig Hele na, thans de gelukkige echtvriendin van Sir Allan Graeme, die haar meer beminde dan hij ooit hare bekoorlijke zuster bad gedaan een lief kind speelde in bunne nabijheid. De zee van licht, wdke vaD de kroonkande- laars door do feestzaal stroomde, verhoogde iq niet geringe male bet bekoorlijke der groene versieringen hel gaf aan alles een tooverach- lig aanzien, en hulde in zijn gouden glans de feestvierenden, die met gelukkige, doch te gelijk gespannen blikken naar den ingang van de feestzaal zagen. De leden der familie waren daar bijeen om den erfgenaam te verwelko- mon, wiens leven door de heldendaad van een edel mensch gered was. 'i Is reeds elf uur, zeide mevrouw Feme, terwijl zij angstig op hare horloge keek zij moeten nu haast komen Zij had deze woorden ter nauwernood go zegd, of er reed een rijtuig lot vóór den ingang van het kasteel. Zij boorden een gedruisch van naderende voetslappen, en in minder tijds, dan wij het beschrijven, stond Hubert Ferne in hun midden en drukte zijne moeder hem, weenende als een kind, aan haar hart. lk beo trotscb op u, mijn zoon, zeide de slotvoogd, terwijl bij een blik van vaderlij ke zelfvoldoening op den ranken, scboonen man wierp, die in zulk eene vroolijke stem ming tot hem wederkeerde. lk ben troisch op u, Hubertgij hebt uw wapenschild melde lauweren van den krijgsroem gelooid. o Dank eerst God, vader, antwoordde Hubert, en dan den heldhafiigen man, die, met gevaar van zijn eigen leven, het mijne redde. Hij keerde zich vervolgens om, en toen eerst zagen de aanwezigen aan den ingang der deur een rijzig man staan, meteen langen baard eu een door de zon gebruind gelaat. Hubert Ferne legde de hand van den vreem deling in de zijne, en leidde hem naar zijn vader. Heet hem welkom op Tuhlea, om mij nentwille, vader, sprak hij. Gij zijl welkom, anlvyoorddo do slot voogd, terwijl hij de band van den vreemdeling M. GAILLARD, afgeveerdigde van van Vaucluse Leve de herziening der Grondwet Het proces-verbaal der zitting, opge steld door M. Fresoul wordt aangeno men. M. DE VOORZITTER verklaart de zit tijd der Nationale Vergadering gesloten. De zitting wordt geheven tot 6 ure 50. Des avonds hadden eenige botsingen te Parijs plaats, doch alles werd weldra rustig. De dag ging dus teneinde zonder ernstige onlusten en zonder bloedvergie ten. De tijding der kiezing van M. Carnot verwekte in den beginne wel eenige ver wondering maar toch bevrediging. Bij de terugkomst der afgeveerdigden welke de kiezing van M. Carnot bevestig den,-ging er een oorverdoovend gejuich op. dadelijk gevolgd van den kreet door duizenden stemmen herhaald a bas Ferry Eene bloedige botsing greep omtrent de magazijnen van Le Piintemps plaats. Eene bende visschers in troebel water, poogden hier het verkeer der rijtuigen te versperren door het wederhouden der rijtuigen en het slagen met slokken op de peerden. Toen de politie de woelmakers wilde uiteendrijven, gebruikten deze laatsten hunne stokken tegen de agenten. Andere agenten snelden hunne makkers tér hulp en 't gevecht werd algemeen. Een agent bekwam een messteek in 't aangezicht en een garde van Parijs werd aan den arm verwond. De ruiterij kwam er dan tusschen en de woelmakers kozen het hazenpad. De ruiterij werd door 't volk onthaald met den kreetLeve het leger Bijna alle de leden van den münicipa- lenraad waren ten stadhuize vergaderd en men weet dat zij om zoo te zeggen allen tot de partij der revolutie behooren. 't Was dus een recht brandpunt der revol- tie, en ware de kiezing anders afgeloopen wie weet wat er zoo gebeurd hebben. De beweging was groot gansch Parijs door, doch de openbare orde werd niet gestoord. De nieuwe president. Zinhier nog eenige woorden over den nieuw gekozen president, die wij zaterdag reeds met eenige regels deden kennen. M. Maria Frans Sadi Carnot, kleinzoon van den beruchten konventionneele, wel ke door de republiek de inrichter van den zegepraal werd genoemd, werd te Limo ges geboren op 11 augusti 1837 en treedt dus binnen eenige dagen in zijn 51 jaar. Hij was de jongste der kandidaten voor den presidenlzetel. Voor het ingenieursambt bestemd,deed hij schitterende studiën in de polytech nische school, en in de school voor brug gen en wegen. drukte, gij zijl mij zoo welkom, dal ik geene woorden kan vinder, om u dat uit te druk ken. >- De vreemdeling werd door allen omringd, ieder begroette hem beurtelings op zijn harte lijkst. Het komt mij voor, d hervatte de slot voogd, dat ik u meer moet gezien bebbeu. DaL is zoo, gaf Bertie ten antwoord Eens. Nu nam Hubert Ferne het woord en zeide -- Vader, gij hebt den vriend verwel komd, die mij bel leven redde kom daar niet van terug, wanneer ik u zeg, dat die vriend Bertie Lmne Magdalena's echtgenoot is. Het fiere gelaat van den slotvoogd verbleek te, en zijne lippen bewogen zich koortsachtig. Er heerschte in de zaal eeue diepe onatgebro- ken stilte, welke alleen werd verstoord door dc toonen dor Kerstklok, die uit de verte hun legenklonken, en door de liederen der Kerst- Na zijne studiën was hij gedurende eenigen tijd adjunkt-sekretaris van den raad der bruggen en wegen en vervolgens ingenieur te Aunay. Hel was hij, die de groote brug bouwde over de Rhóne, te Collanges. Tegen heleinde van het keizerrijk be gon hij zich met politiek bezig te houden op raad van zijnen vader,Henri-Hippolyte Carnot, den welbekenden Staatsman. Ook werd hij den 10 januari 1871, door Gam betta tot den post van prefekt aangesteld van het departement der Lagere Seine, en was toen inrichter van de nationale verdediging in de drie departementen. Na den oorlog werd hij tot afgeveerdig de gekozen van de Cóte d'Or, werd korts nadien sekrelaris vanderepubliekeinsche linkerzij, waarvan Jules Ferry voorzitter was. Hij was inde Kamer warmreplublikein, doch zonder overdrijving. Hij was de liberale zaak zeer genegen en zeer bevoegd in bijzondere kwestiën, als financiën openbare werken, enz. Later maakte bij deel van de 363, van den beruchten 16 mei. Met veel onder scheiding vervulde hij de zending van verslaggeverder begrooting van openbare '.verken. Den 26 augusti van hetzelfde jaar werd hij tot onder-staatssekretaris van het ministerie van openbare werken benoemd, onder het kabinet-Dufaure, het leste gou vernement van maarschalk Mac-Mahon. In het ee-ste kabinet de Freycinet was hij minister van financien, ten gevolge der benoeming van M. Grévy lot presi dent der Republiek in 1886 en maakte later insgelijks deel van het kabinet Goblet. Sedert den val van dat ministerie heeft hij niet opgehouden met bezadigheid en kalmte de zaak der Republiek te verde digen. Zijne eerlijkheid is spreekwoordelijk. Volgens het openbaar gerucht zou hij eene fortuin bezitten, die hem omtrent eer. inkomen verzekert van rond de 200,000 fr. Hij heeft vier kinderen. Zijne oudste dochter is onlangs getrouwd. M. Sadi Carnot heeft eene vertaling bewerkt van den grooten eiigelschen eco nomist F. Stuart Mill La revolution de 1848 et ses dé tr acteurs. Volgens den XlXe Siècle zou M. de Senateur Caruot, vader van den presi dent, geweigerd Imbbeu met zijnen zoon te komen wonen in 't Elyseum. Het zelfde blad beweert dat de nieuwe president zal trachten een verzoenings- kabinet tusschen al de republikeinsche» groepen samen te stellen. Hij zal daarom de meening inwinnen van al de politieke en verzoeningsgezin de mannen. M. Carnot betrok zondag het Elyseum. alk moet u vergiffenis schenken, zeide de slotvoogd op somberen tooc 't Is Kerst mis, en God heeft mij mijn zoon teruggeschon ken. Wees welkom op Tuhlea, Herlie Liunc Voor dal Üerlie lijd had om te antwoorden, ging pater Auguslinus, die mei den vreemdeling was binnengekomen, naar den slotvoogd. Wat zongen de Engelen vóór meer dan achttien eeuwen vroeg hij. vrede zij op aarde, antwoordde Leo nard Ferne. Toen ging pater Augustmis naar de denr, en Onder dezen titel schrijft De Katholieke Limburger, van Sitlard Op eene vergadering van den 14 De cember 1867 verklaarde Crémieux, presi dent der Alliance Iraélite De Alliance vult in Israël een leegte, die wij sedert lang betreurd hebben zij vormt een band tusschen alle Israëlieten der wereld. Vijf jaren na de stichting van den bond zeide Crémieux in de zitting van den 25 Mei 1865 Wij gaan met reuzenschreden vooruit. De .4lliance wordt eene indruk wekkende macht. Als de jood zich ver heft, verheft hij zich geducht. Verder op den 19 November 1886 Laat mij u zeggen, hoe onze Alliance groeit en bloeit. Zij is thans niet meer eene ver- eeniging van geïsoleerde mannen. Zij is eene talrijke en machtige verbinding zij strekt zich uit over alle punten van den aardbodem. En andermaal in de zitting van 19 December 1867 i Hoe snel gaan wij, kinderen van Israël wij maken reu zenschreden Die reuzenschreden wor den dan ook inderdaad door de volgende statistieke gegeven op eigenaardige wijze geïllustreerd. In het jaar 1861 en die wanverhou dingen zijn thans enorm grooter wa ren van de 642 bankiers in Pruisen 550 joden in 1855 van de 444 groothande laars in Berlijn, die slechts in het maga zijn verkochten, waren 212 joden, en on der 242 groothandelaars inBreslau waren slechts 30 katholieken en protestanten: de rest waren joden. Volgens de statistiek van 1879 namen de Berlijnsche joden aan den handel deel met 55 percent der be volking, de protestantsche bevolking met 12 percent. Van de arbeidgevers waren 71 percent joden,legen 38 der protestantsche bevol king, terwijl men het semietisch element overal het sterkst vertegenwoordigd vindt in die takken, welke de meeste winsten afwerpen. Zelfs de Duitsche Rijksbank is onder het beheer der joden. In 1871 studeerden aan de gymnasia en hoogere burgerscholen Realscliulen 12,248 semiten, op een bevolking van bijna 360,000 terwijl daarentegen de christelijke bevolking van 24 i/s millioen slechts 118,500 studenten levert. Onge veer de tiende student was een semiet, terwijl volgens de verhouding der bevol king op de 75 slechts een jood moest zijn. Ook hier is de wanverhouding met den dag toegenomen. Volgens de statistiek van 1879 voor Berlijn waren bij de 4,764 studenten aan de gymnasia 1,488 jood- sche studenten, dal is bijna een derde. Volgens een andere statistische opgave zijn op 10,000 joden 1,391 directeurs en directrieen, terwijl 10,000 protestanten het slechts brengen tol 697 ol de helft. Wat moeten al die studenten, welke de Iioogcre studiën doen, wel worden? Dokter, apotheker, advokaat. rechter, leeraar of directeur aan gymnasiën en taidde eene scboone dame binnen, die zich aan de voelen van den slotvoogd wierp en hem om vergeving smeekte. Vrede zij op de aarde, antwoordde do slotvoogd, terwijl hij zijn kind opricbltr, en haar aan zijn hart drukte Mijne lieve, laDg verloreD Mugdalena, welkom Chuis Hel was een dier tooneelen, waarop de En gelen met welgevallen nederzien. vol vrede, geluk en liefde zooals tien jaar vroeger. Luider dan de louen der Kerstklokken, weer galmde hol gelui der slotkapel Welliem thuis Luister, 2eide pater Augustinns, daar klept hal klokje wij moeten gaan, eu danken wij God, dat wij vereenigd de Middernachlmis mogen bijwónen. Voor Magdalena was he'. niet vreemd ge weest, dal Bertie en Hubert haar in hare schamele woning kwamen opzoeken. Zij hadden haar geschreven, dat zij zouden komen en zij verwachtte hen. Maar kapitein Hubert Ferne wierp een medelijdenden blik in hel armmoedige vertrek, waarin zijne zuster tien jaar had doorgebracht. Laat u dal met ergeren, zeide Magda lena, ik heb hier nuttige ondervinding opge daan, Hubert. Kapitein Ferne ging met zijne zuster naar eon kleedermagazijn, en weldra zag zij er na genoeg weder uit als weleer jonkvrouw Ferne van Tuhl6a. Vervolgens gaf hij zijn verlangen te kennen, dat zij roet hem naar de ouderlijke woning zonde lerugkeeron, en dat zij op Kerst avond gesteund door patei Auguslmus.gemeen- ichappelijk om vergiffenis bij den slotvoogd zouden aanhouden Zij gaf hare toestemming Ie laatste vonk van hoogmoed en eigenzinnig heid was in Magdalena's hart uitgedoofd uitge doofd Te samen met Hubert keerde zij huis waarts, en zij slaagden in hun voornemen. Nooit was er zuil» een eerlijk Kerstfeest te Tuhlea gevierd geworden, en feestelijkheden dier dagen voorbij waren, begon de slotvoogd bij zich zeiven le overwegen, wat hij voor zijn schoonzoon B* rlie, dien hij had leeren lief hebben, kon doen, In de eerste plaats kocht hij diens vrijstel ling van den dienst en bezorgde hem vervol gens, door den invloed van vermogende vrien den, cone betrekking met goede vooruitzichten in de burgerlijke administratie. Bertie was voorspoedig. Men begou van hem te spreken als van een groot man. Z^jne vrouw beminde hem als een verstandig en goed echt genoot. Beiden hadden geboet voor de feiten hunner jeugd Magdalena is thans moeder van een aantal lieve kinderen alles om haar heen ademt voorspoed, welvaart en geluk, doch zij herin nert zich nog steecis der. Kerstavond, waarop zij, verlaten en zonder vrienden, den weg naar Burdale opging, en mei een droevig bart paar het ruischen van het water der Heilige nron luisterde. EINDE.

De Denderbode | 1887 | | pagina 1