NIEUWS- EN «ANkONDIGiNGSBLAD ViiN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Zondag 11 December 1887, 10 centiemen per nummer. 42sle Jaar, X" 2215. AB0IV1VEME1VTPRIJS I ANNONCENPRIJS BERiCH 5'. 'olitïek overzicht. VELE JAREN. Slachtoffers van 7 September. DE DENDERBODE. Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars tr. 3,2b voor zes maanden fr. 1,7b voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutstraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone lb centiemen Reklamen, Ir. 1,00 Vonnissen op 3' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdagavond.De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Culqne Snnin. AIXST, 10 DECEMBER 1887. De personen welke een abonnement op DEN DENDERBODE nemen voor 1888, zullen de nog te verschijnen nummers van 1887, te rekenen van heden gratis ontvangen. De Denderbode verschijnt twee maal ter week tegen de prijs van 6 franks 's jaars, ten bureele te betalen. STAD AALST. Geachte Sledeburgers, De Werkmanskring, de schoon ste en voordeeligste inrichting die ooit in onze stad ontstond,neemt, God dank, dagelijks eene grootere en grootere uitbreiding, en telt benevens zijne 200 eereleden rond de 450 werklieden. Ook was het lokaal dat tot hiertoe ter onzer beschikking was gesteld geweest, ontoereikend geworden, en heb ben wij ons verplicht gevonden eene ruimere zaal optebouwen. Deze zaal, groot en schoonver heft zich in den achterhof van den Burgerkring en is dank ten deele aan uwe nulde medewerking kun nen opgebouwd worden maar de geldmiddelen ontbreken volkomen om verdere behoeften van meube len, spelen, bibliotheek enz., aan- lekoopen daarvoor, geachte me deburgers, beeft het bestuur be sloten eene tombola interichten om bovengemelde kosten te dek ken en het neemt de vrijheid on ze weldenkende medeburgers lot huipe en bijstand op te wekken hetzij door hetzenden van geschen ken dienstig voor de loterij, hetzij door het nemen en plaatsen van loten, hetzij door alle andere bij dragende middelen. Men gelieve de geschenken te zenden zoohaast mogelijk, aange zien de Tombola den l Januari aanslaande geopend wordt, aan eenen der hieronder genoemde heeren. Namens het Betuer MM. K. De Blieck, Pastor-Deken en Eug. Van Uterbeek, Eerevoor- itters Baron Leo Bethune, Voor- itter J. B. Ponnet, Bestuurder Ivo Vlassenhroeck, Sekretaris Jozef DTlaese, Schatbewaarder Polidoor Minnaert, Edwardns Van Cleempiitte, Petrus De Meersman, Jan DePaepe en LeoDeCoeii.IVei'- kettdeleden en Paul De Clippele, Bibliothekaris Frankrijk.Het Vatikaan en Frankrijk. - De groote gebeurtenis van den dag, de oplossing der presidentieele krisis in Frankrijk, had in de leste dagen aanlei ding gegeven tot allerlei valsche en dwaze geruchten, volgens welke de H. Stoel zich partij zou gesteld hebben voor een kandi daat lot liet presidentschap der fransche republiek. Het agentschap Stefani had zich zelfs veroorloofd, aan de romeinsche bladen een telegram meè te deelen uit Parijs, volgens hetwelk de H. Vader aan de fransche katholieken de kandidatuur- Ferry had aanbevolen, alsof de man, wiens naam aan de hatelijkste maatregels ter vervolging van de Kerk in Frankrijk herinnert, zich zou kunnen beroemen bij zijne katholieke landgenooten op de ge negenheid van den H. Stoel Overigens, op denzelfden dag dat die canard aan de romeinsche bladen werd opgedischt, beieverden zich de katholieke bladen, en met name de Monitenr de Rome, om hel bericht op de meest stellige wijze tegen te spreken. Het doorluchtig gezag van den H. Stoel, zoo luidde de verklaring in den Monileur, staat boven alle partijen, en men mag het niet exploi- teeren ten gunste van welke politieke onderneming dan ook. Wat.de H. Stoel doenzal.nu de kiezing is af'geloopen, zal niet anders zijn dan hetgene vroeger het geval was. dat wil zeggen, eene betuiging van zijne voort durende neiging om de betrekkingen met de fransche regeering, onder welken vorm dan ook, ongestoord te handhaven, door zich boven de menschelijke wisse lingen te verheffen en, door het behoud van het konkordaat. de beste praktische grondslag te bewaren, voor den gods dienstvrede in Frankrijk. In dien zin reeds spreken de katholieke bladen van Rome eenstemmig. Welk een verschil, helaas tusschen deze taal, waarin de meest oprechte sympathie doorstraalt jegens de Iransche rfalie, en de wijze waarop de liberale pers zich te dezer gelegenheid uitdrukte. Terwijl Frankrijk nog met alle gevaren van de krisis had te kampen, meende een zoogenaamd gematigd liberaal orgaan, de Opinioneals een vooruitgang, als een i Het was nacht, eene diepe stilte hoerschle in de groote stad. De echo's der laatste haas tige voetslappen waren weggestorven, en het flauwe maanlicht bescheen een dak, waaron der een hart, te diep bedroefd om tranen te kunneu storten, angstig klopte. In haar slape- loozen nacht had Maria Vermeer elk uur van de groote klok op den trap hooren slaan, en lang had zij tevergeefs getracht in te sluime ren eindelijk stond zij op en, met haar hoofd tegen het venster leunend, staarde zij eene wijle in de wij dé; nachtelijke ruimte. Toen vouwde zij hare banden samon, en met bare bevende lippen een stil gebed prevelende, sloop zij langs den door de maan besehenen gang naar dc kamer, waar haar kind te rusl< lag. l)o kleine Eva lag met hare mollige handjes om haar krullend hoofd geslagen, en eene rij sneeuwwitte tandjes blonk tusschen hare ro- zeroode lippen toen de moeder een kus óp het breede, blanke voorhoofd drukte, scheen het kind haar naam te stamelen. Daarop kniel de Maria mot bevende lippen en betraande oogen voor het bedje neder, begroef haar ge- fortuintje, als een nieuwe en heerlijke be- vestiging der godsdienstvrijheid, de ge- beurlijkheid te moeten voorstellen van de verkiezing van M. de Freycinet die, gelijk men weet, niet katholiek is -- als opvolger van den heiligen Lodewijk Ministerieele krisis. M. de president der Republiek heeft nog geen ministerie op dit oogenblik, een teeken dat het nog al moeilijk valt in Frankrijk, om op meer dan 800 wetgevers er 10 te vinden, die zich durven laten slachtofferen. M. Carnot had zich gewend lot M. Fal lières doch deze moet weinig goeds in de zaak gezien hebben, want hij heeft vriendelijk geweigerd. Daarna is M. de president gevallen op M. Goblet, en deze, die er aan houdt pre mier ie zijn, heelt M. Carnot de hand gegeven er. aangenomen. De zaak is nu maar voor M. Goblet om nog tien compagnons d'm fortune te vinden, welke meè op het schip van den Staat, den storm der fransche politiek durven te gemoet gaan. Want er is moed toe noodig om minister te worden in Frank rijk Met M. Goblet komt er onvermijdelijk een radikaal kabinet aan 't bewind, dat, als de Kamer wijs wordt, nog al een lijd zou kunnen leven. Men spreekt dan ook reeds van de volgende oud-leden van het kabinet-de Freycinet MM. Berihelot, Lockroy, Raihaut, Ricard, Peytral. Als nieuwe noemt men MM. de Lanessan, Siegfried, Ménard-Dorian. M. Ribot zal voorzeker van het nieuwe kabinet deelmaken. Wat M, de Freycinet aangaat, het is weinig waarschijnlijk dat hij zich met eene ondergeschikte plaats in een ministerie tevreden zal stellen. Men spreekt nu ook weer van het in treden van generaal Boulanger in een ministerie Goblet. M. Carnot zou daartegen geen verzet hebben. Hij maakte deel van 't ministerie toen generaal Boulanger minister was. en onderhield alsdan met hem de aller beste betrekkingen. Rusland en Oostenrijk. De toestand schijnt bedenkelijk te zijn in 'tOosten van Europa, en het onweer is zoo onvoor ziens opgekomen dat het een ieder vol verbazing stelt. Rusland trekt zijne troepen samen op de oostenrijksche grens, en dit op zulke groote schaal dat het in Oostenrijk en ook in Duitsc-hland de grootste ontroering verwekt. Moeten wij dan ook bet telegram uit Berlijn aan de Neue Freie Presse ge- looven, door de agencie Havas woensdag meêgedeeld, dan zouden de kabinetten van Weenen en Berlijn reeds om uitleg gingen naar St Petersburg getelegrafeerd hebben. En het blad voegt er bij. Wij hebben allen reden om aan de juistheid dezer ernstige tijding te gelooven. Wij kunnen deze tijding enkel onder alle voorbehoud meêdeelen. Immers, in de betrekkingen tusschen de Staten is eene vraag tot uitlegging een ernstig feit, dat gewoonlijk nog ergere feilen vooraf gaat. Eené regeering, die ondervraagd wordt, antwoordt ontwijkend nieuwe notas volgen, de toon wordt scherper en.... een reden tot oorlog is voor die heeren zoo gauw gevonden. In dit geval is er wellicht enkel spraak, niet van eene vraag tot uitleg, maar wel van de officieuse meêdeeling der onrust, welke de troepenbewegingen der Russen te Weenen en te Berlijn doet ontstaan. Zelfs in dezen zin is de toestand ernstig, ofschoon Rusland alsdan middel zou vinden, om, zonder er toe gedwongen te worden, uitleggingen te geven. Is nu de toestand wel zoo erg. als sommigen het willen doen uitschijnen Wij gelooven het niet, omdat wij niet eens weten waarom, om welke reden de Rus den Oostenrijker zou aanvallen. Overigens, Rusland weet wel dat er een verbond bestaat tusschen de midden- staten van Europa, en dat dit verbond op een gegeven oogenblik een muur kan daarstellen, die de Russen, hoe sterk zij ook mogen zijn. moeilijk zouden kunnen omwerpen, zelfs al kwam Frankrijk nog een slootje geven. Wij bekennen echter volgeerne dat die troepenbewegingen op de grens van Gali- cie, in de richting van Silezië wel niet juist overeenkomen met de vredesverze- keringen van het ofFicieuse Journal de St-Petersbourg. Die tegenstrijdigheid doet ook de Nati onal Zeitung uitschijnen. De troepen op de, grens zegthet blad, zijn te weinig voor den oorlog en veelte veel voorden vrede. Wat is dan het inzicht van Rusland In een leste telegram zagen wij de Neue Freie Presse een anderen toon aan- slagen dan den nederigen, dien zij tot hiertoe behouden had. Het officieuse blad doet voorzichtig de waarheid kennen en hierinnert den Rus dat er nog andere bajonetten dan de oostenrijksche gereed liggen. Oostenrijk. Er is geene beslissing genomen in den militairen Raad, daar er geen verder nieuws is van de russische troepenbewegingen. Mocht zich eene dreigende tijding voor doen, dan zal de Raad onmiddelijk maat regelen nemen. In de regeeringskringen heerscht de overtuiging dat Oostenrijk krachtdadig zal weten te weerstaan, aan de pogingen tot drukking van Rusland's zijde. Geene nieuwe raad zal voorloopig plaats hebben. De eerste oögenblikken van ontroering zijn reeds voorbij, en men begint te be grijpen in hoeverre de eerste berichten overdreven waren. Rusland en Oostenrijk beloeren wel beiden één en dezelfde prooi, doch daar de sultan die nog vasthoudt, zoo zijn de betrekkingen tusschen beidestaten vriend schappelijk. Daarom beschouwd men den toestand niet als gevaarlijk. Wat aangaat het plaatsen van 100,000 man russiche troepen op de grens, in ijs, sneeuw en koude, zulks wordt hier aan zien als eene fout. Amerika. Boodschap van president Cleveland. De dagbladen deelen de boodschap meè van president Cleveland aan het congres der Vereenigde-Staten van Noord-Amerika. Dit stuk is van het hoog ste belang, daar hel een ommekeer voor spelt in de tol politiek der Vereenigde- Staten. De boodschap van den President zegt dat op 30 juni aanstaande de schatkist een overschot zal aanwijzen van 140 dollars. Het is hoogstnoodigdit overschot te verminderen, daar die ophooping van geld in de schatkist een gevaar voor het land daarstelt. De boodschap stelt voor de belasting op tabak, wijn en sterke dranken te be houdendoch zij doet de noodzakelijk heid uitschijnen eener herziening der toltarieven, de belangen der amerikaan- sche nijveraars en werkliê vrijwarende. De vrijwaring dezer belangen mag voor de nijveraars echter den eisch van buitensporige winsten niet voor gevolg hebben. De vermindering der tarieven moet op zulke wijze geschieden dat zij geen nadeel brengt aan het gebruik of aan de werkloonen der arbeiders. De president is gunstig gezind voor de afschaffing of ten minste voor de vermin dering der rechten op de wol. Hij zou insgelijks met een gunstig oog de vermindering aanzien der rechten op de grondstoffen door de amerikaansche nijverheid aangewend zelfs hoopt hij daarvoor vrijen invoer. De president sluit zijne boodschap met het congres te verzoeken deze belangrijke kwestie in eenen geest, vrij van alle po litieke bezorgdheid, te behandelen. Le Palriote deelt in zijn nummer van vrijdag 9 dezer meê dat de Stedelijke Raad van Brussel,in zijne laatste geheime zitting, den advokantder stad gemachtigd heeft om minnelijke overeeukomsten te sluiten met 't grootste getal der slacht- offeis van 7 September. Desommen door de Rechtbank in zekere gevalleu teegestaanzullen tot basis dienen om de schadeloosstellingen vast te stellen aan de eischers uit le betalen, De Brusselsche Gemeenteraad beoogt hierdoor onvermijdelijke proceskosten le sparen. laat in beide handeu, en had met doodsangst iu bare zielHeer, zoo het mogelijk is, laat oeze kelk van mij gaan De arme moeder had een vr6eselijken strijd te voeren gehad men had haar de keus gela ten, haar geloof af le zweeren, of wel man ec kind te verlaten. Thans had zij echter over haar lot beslist, haar besluit was genomen, en reeds had zij alles lol haar vertrek in gereed heid gebracht, want de laatste nacht in die schoone, weelderige woniug, waar Jakob Ver meer haar voor vijf jaren als zijne bruid bin nenleidde, was voor haar aangebroken. Gedurende al dien lijd was liefde en vrede beider deel geweest, maar thans had hare ge loofsverandering dezen scheidsmuur tusschen hen opgetrokken. Hij was een sluursch, trotsche mensch, die het Katholieke geloof en zijne leerstellingen ingeknnkerden haat toedroeg Hij had dan ook kortweg verklaard, dat, zoo Maria in haar voornemen bleef volharden, hij haar voortaan slechts in naam als zijne vrouw zou erkennen, want dat zij zoodoendeongescbikt was moeder over zijn kind te wezen Een en ander had Maria voorzien, toen zij haar geheim bekend maakte zij was over tuigd, dal die slap voor haar een bron van veel verdriet misschien wel eener echtscheiding zou zijn. Doch hier viel niet te aarzelen'. God vóór alles,en Hij zou geen zwaarderen I last op hare schouders leggen dan zij torsen kon. Zonder eenig verwijt nog tegenspraak hoorde zij hel hardvochtig besluit haars echt- genools aan, ofschoon haar gelaat de sporen van een in stilte doorworstelden doodsangst droeg. Thans was het oogenblik, om de kleine Eva vaarwel te zeggen, daarbij haar ontwaken zou de moeder reeds voorgoed verdwenen zijn. 'tWas dus voor het laatst dat zij de lieve, onschuldige gelaatstrekken van het sluimerend wicht aanschouwde, en wie zou in haar afzijn voor dal moederloos kind zorgen Hoewel door talrijke vrienden en al de ge noegens en vertroostingen der weelde om ringd, zou Eva toch mama missen, zij zou dagenlang om haar schreien, om haar roepen, totdat zij haar vergeten was. Acb, juist in dat vaste vooruitzicht, dat haar eigeu eenig kind haar verbeten zou, lag het felste hartzeer der scheiding voor haar opgesloten. Maar nog bestond dc mogelijkheid zich terug le trekken, zij kon haar besluit veranderen en zich al die zielesmart besparen. Ras onder drukte zij ecbler'dcze opwellende bekoring, en beval zich opnieuw aan God. Zijne doornen kroon te vinden. Boven den steilen, bobbeligen berg dos lijdens, dien zij beklimmen moest, blonk haar de heerlijke belofte legen Als gij mij getrouw blijft, zal ik u du kroon des levens geven. Hiermede eindigde hare worsteling. Al hare aardsche smanen on verlangens had zij aan den voet van het kruis neergelegd, en toen zij zich opnieuw over haar kind heenboog om het voor T laatst te kussen, gevoelde zij zich veel kalmer le moede dan te voren. 0 Maria, mijne eu hare Moeder, aan uwe teedcre zorgen beveel ik mijn kind, gee, dat zij mij uooit vergete fluisterde zij. Hier stamelde Eva ten tweedemale als in een droom het woord Mama waarop Maria Vermeer, zich vermannende, terstond naar haro eenzame slaapkamer sloop, om daar den morgen aftewachten. Daar, in die plaats van zoovele dierbare her inneringen, het zij hare betraande blikken rond weiden elk voorwerp, dat zij aan schouwde, sprak haar van eene of andere bij zonderheid uit haar tol dusver zoo gelukkig huwelijksleven. Hier was het dat zij Eva, als een leeder hulpeloos wicht, voor het eerst in de armen nam en haar zacht fluweolen ge zichtje men onbeschiijflijke vreugde kuste, terwijl haar echtgenoot zich mei vaderlijken trols over het kind heenboog en het dankbaar zegende. Nog kort geleden droeg men een doodkistje met hare tweede lieveling uit die zelfde kamer wegtoen zij op dat bleek marmeren gezichtje een laalsten kus drukte, had zij bittere tranen gestort: thans zag zij echter helder in, hoe wijs Gods Voorzienigheid daarin gehandeld had. Later was die zelfde kamer het tooneel van menigen harden zielestrijd, menigen pijnlijken slapelooten nacht geweest, en hel was ook dóór, dat zij langs een doolhof van zwarighe den, twijfel en ongeloof lot de overtuiging van het eenig ware geloof gekomen was. Hier was het ook, dat Maria's echtgenoot, nadat zij hem haar voornemen had bekend ge maakt, zich met woedenden toorn van haar afwendde, en hij haar al de gevolgen, die uil hare zoogenaamde dwaling zouden voort vloeien, in overweging gaf. Thans was het tijd, dien hij haar tot naden king gegeven had, verstreken, en de beslissen de oogenblik, dal baar met heur man verceni- gen, of voor altijd van hem scheiden zou, aangcbroke.n. Mijnheer Venneer hoorde haar onveranderlijk plan, dat zij hem thans voor het laatst met bedaardheid herhaalde, met een strak onbeweeglijk gelaat aan, en bleef zij nerzijds even onverbiddelijk bij zijn besluit. Zij ging dus scheiden en in den vroegen mor gen, vóórdat Eva wakker in het huisgezin op de been was, had zij reeds alles lot haar ver trek in gereedheid gebracht. De lange doorwaakte nacht was voorbijde eersie stralen van het morgenrood vertoonden zich iu hel oosten en verspreidden reeds eene vuurroode tint over het gansche hemelgewelf weldra schitterde de zon in al haar glans en luister, en voorspelde eon prachtigen zomer dag. Nu klopte de meid, die haar op reis ver gezellen zou, aan de deur, om hare meesteres te zeggen, dal hel rijtuig biunen een uur vóór zou zijn. Toen bel geraas der wielen zicht in de verte deed hooren, begon men in alle stilte doozen en kolTers naar beneden te dragen. Met een kloppend hart hoorde Maria in hare kamer de naderende voetstappen van baar echtgenoot, en van angst en schrik bevangen zonk zij op een stoel neder. Hij kwam haar dus nog eens vaarwel zeggen maar wat zouden zijne laat ste harde, bittere woordeD zijn Wordt voortgtzel.

De Denderbode | 1887 | | pagina 1