u NIEUWS- EN AANÜQNDiGIftGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Donderdag 15 December 1887, 10 centiemen per nummer. 42ste Jaar, N° 2214. abonnementprijs aam m V" - 4* ANNGNCENPRIJS BE Hf CUT. VELE JAREN. DÊ DENDERBODE. Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars r. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutslraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. alqiie .Suuni Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3C bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Ueeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. AFXST, U DECEMBER 1887. De personen welke een abonnement op DEN DENDERBODE nemen voor 1888, zullen de nog te verschijnen nummers van 1887, te rekenen van heden gratis ontvangen. De Denderbode verschijnt twee maal ter week tegen de prijs van 6 franks 's jaars, ten bureele te betalen. Politiek overzicht. Moordaanslag op M. Jules Ferry. Revolverschoten. Zaterdag namiddag, ten 3 ure 5 minu ten, terwijl de Kamerzitting aan gang was, heelt een onbekende getracht M. Jules Ferry te vermoorden. Zekere Auber- tin had den Afgeveerdigde der Vogeezen, die zich in de zittingzaal bevond, doen verzoeken door eenen brief, zooals dit het gebruik is, wanneer men een der gedeputeerden spreken wil. Op het oogenblik dat M. Jules Ferry verscheen, loste de onbekende op hem drie revolverschoten. M. Ferry viel in bezwijming achterover. M. Ferd. Duval oud-prefekt der Seine, die zich bij toeval bevond in de rotonde, vóór de wandelzaal, waar de moordpo ging heeft plaats gehad, ving M. Ferry in zijne armen op. Oogenblikkelijk snelde iedereen ter hulp. De gewonde werd in een der zalen van 'tpaleis gebracht. De moordenaar, onmiddellijk in hech tenis genomen door den militairen kom- mandant en door de wachten, liep gevaar van dood geslagen te worden door de menigte, die zich in de wandelzaal ver drong. Door vier mannen vastgehouden, werd hij te midden van de kreten van veront- weerdiging naar de kvvestuur gebracht, terwijl de vuistslagen op hem regenden. Hij werd aan de gramschap der me nigte onttrokken op 't einde der wandel zaal, alwaar de deuren gesloten werden. De moordenaar werd naar een der ka binetten geleid, om ondervraagd te wor den. De wonden. Goddankde wonden zijn gelukkig niet doodelijk. Op drie schoten, die den moordenaar loste, waren er twee raak, doch zij dron gen niet diep in. Het eerste trof het linker voorste deel der borst, ter hoogte van het harthel NA ijü licht 'i 3' zuiv. oieer üc veertio ^oohce 1° Vervolg. vormde eene gekneusde rondvormige wonde, waar rond eene bloedachtige verhevenheid verscheen, van vier centi meters. Het tweede schot trof de rechterzijde ter hoogte der twee leste ribben, en vorm de insgelijks een wonde, zonder in te dringen. Hel eerste schot in volle borst, werd op eeuige centimeters van het slachtoffer gelost, en het is inderdaad een mirakel dat de kogel niet tot in het hart gedron gen is. M. Floquet begaf zich onmiddelijk bij M. Ferry en bood aan, hem te doen ver voeren naar liet Elyseum. M. Jules Ferry weigerde echter. Hij bleef zeer kalm en stelde zijne vrienden gerust. De moordenaar had aan M. Jules Ferry eene kaart doen overhandigen van M. Edouard Hervé, hoofdopsteller van de Soleil. Deze kaart had hij gestolen er stond op dat een zekere M. Auberlin een woord met M. Ferry spreken wilde. Dc moordenaar verklaarde dat hij deel maakte van eene bende van 20 man, allen besloten, om hetzelfde te doen wat hij gedaan had Hel lot had hem aangeduid om het eerst de misdaad te bedrijven. Na de eerste aandoening kon M. Ferry zich nog, te voet, naar het kabinet van den geneesheer begeven. Na een eerste verband, gelegd door MM. de doktors Gadaud, de Lanessan, Frébault en Glémenceau, leden der Ka mer, kon hij naar het bureel gaan. Dr Trélat, met der haast geroepen, onder zocht nogmaals de wonden, waarna M. Ferry zijne verklaring deed aan den poli- cie-kommissaris. De naam van den moordenaar is wel inderdaad Nicolas Auberlin, fabriekant in glasschilderingen, wonende te Parijs, 31 rue Riclielieu. Hij is geboren te Rombach (Moezel- departement) den 26 juli 1835. Hij bekent op onbeschaamde wijze de misdaad, en voegt er bij dat zijne 19 vrienden gereed zijn te herbeginnen. In afwachting der komst van M. Atha- lin, onderzoeksrechter, werd Aubertin in de voorzaal van het kommissariaat ge bracht. Hij zette zich neêr op een banks- ken, tusschen twee policie-agenten uit zijne linkeroog liep, over de wang, een straal bloed, Hebt gij u gewond vroeg men hem. In 't geel niet, was het antwoord, 'tzijn de agenten die mij zulks gedaan hebben; ik neem het hen echter niet kwa lijk Toen, een der dagbladschrijvers zien de, riep hij uit Zoo, zijt gij daar. Toen ik u dezen morgend mijn brochuur gaf, zegde ik u dat gij van mij zoudt hooren spreken. Welnu, ziedaar ik heb u ontlast van die verachtelijke heestIk heb Ferry ge- «.-necu zwijgend trad hij binnen, en d druklo iiij een taaisten kus op haar oorhoofd, te vijl zijn blik zich woe- ^oedi'g iD hare N bla'uwe oogen spiegelde. Op dat oogen' t hij zich omkeeren, om zijne cnlro verbergen spoedig ver mande hij -.er weer hij geleidde haar naar ben hielp haar in hel rijtuig, en keerde to .r. zjjne'eenzame woning terug. De zon ...ond hoog aan den hemel, toen Maria den kerktor#! van het stille dorpe, yvaai 7.'.) voornemens was vooreerst te verblijven, if. hr-i gezrpin kreeg. Onderweg had zij voort- -J r,- j aan de kleine Eva gedacht onophou- del k hadden de vragen zou zij mij van mo gen niet overal gaan zoeken zou zij zon der aoeder gelukkig kunnen zijn zich aan baai jeest opgedrongen. Diep bedroefd was har' '>t cn toch werd zij door geene enkele dood als een razende hond, en hij is alleen wel 300.000 razende honden weerd. Dan ging hij voort als volgt Ik heb mijnen slag sedert lang voorbereid. Ik heb zelfs mijn testament al gemaakt en het ten 1 1/4 vre in den post geworpen. Mad. Granger moet het nu reeds in han den hebben. Zijt gij anarchist? vroeg hem iemand. Ik anarchist, viel Aubertin woe dend uitik ben geen revolutionair, maar een inboorling van Lorreinen die zijn vaderland verlost heeft. Daarna riep hij Leve Frankrijk Leve Rusland Hebt gij niet gezegd dat gij door t lot getrokken had wie Jules Ferry moest dooden Dat heb ik nooit gezegd. Ik heb n. 17 getrokken. Is dat niet het getal van Ferry Ik heb twee maal n. 17 gescho ten. Men begint te gclooven dat men met een zinnelooze te doen heeft. De moord, waarvan het Palais-Bourbon zaterdag het tooneel was, heelt ons meer verontweerdigd dan verwonderd. Sedert eenige dagen waren de muren van Parijs beplakt met bloedroode biljet ten van de commune-generaal Eudes en het gemeenteraadslid Vaillant, waarin zij, uit naam van de revolutionaire Komi- leiten, aan de bevolking van Parijs dank zeggen voor hare houding bij de verkie zing van den President der Republiek. Door die houding, verklaren zij, is het telukt Ferry neer te slaan en de repu- )liek te behoeden voor bloedige staats grepen. En dan den toon der radikale pers, waarin M.Ferry de laagste beleedigingen, de gemeenste scheldnamen naar het hoofd worden gesmeten, waarin men M. Ferry aan het volk voorstelt als een schurk, als een moordenaar, als een uit hongeraar Moet men zich dan verwonderen dat er op den duur heethoofden gevonden worden als Auberlin En op wie valt dan ten slotte de verantwoordelijkheid dezer bloedige misdaad neer, zoo niet op die razende politiekers zelf? De overwegingen kwamen zoo duide lijk voor een ieders geest, dat onmidde lijk na de misdaad, in de wandelgangen hevige woordenwisselingen tusschen de Afgeveerdigden plaats hadden. Deze misdadige pogingen, riepen de opportu nisten met luider stem, zijn het gevolg van de politiek van geweld en personali teiten der radikale pers. En citoyen Rochefort, eer. der tenors in die schreeuwpolitiek, gevoelde zoowel de waarheid van dit verwijt, dat hij, na den aanslag, voorzichtigheidshalve de Kamer verliet. Het ging zoover in de wandelgangen dat radikalen en opportunisten vechtens gereed over elkander stonden en het wei nig scheelde of de honorables trokken bekoring om terug te keeren geteisterd zij was nu den weg des kruises ingeslagen, en wilde hiervan moedig den eindpaal bereiken. Wie kan de treurige dagen, do noch droeve- ro nachten cn de smart, waarmede zij eiken morgen uit hare onrustige droomen ontwaakte, schetsen Hoe pijnlijk was haar de herinnering aan hel verledenc, on het vooruitzicht harer een zame, vreugdelooze toekomst Inlusschen was de klemc Eva, evenals alle kleine kinderen, hare moeder spoedig verge ten Toen zij den eersten dag bij baar onlwu- keu hoorde, dat Mama weg was bogon zij bitter leweenon, maar nauwelijks had men wat nieuw speelgoed voor den dag gehracht, of dezelfde vroolijke, gelukkige glimlach ver scheen weer op hel kinderlijk wezei). Toen men haar beneden in de ontbijtkamer droeg, waar haar vader haar wachtte, begon zij, bij het zien der ledige plaats hare m jet er en bij het tevergeefs roepen van haar naam, opnieuw wanhopig tc schreien Later snikte het arme kind zich nog menigen avond uil een gevoel van verlatenheid in slaap telkens als dc vader dat hoorde, klaagde hem zijn geweten aan en dagelijks werd hij bleeker en ernstiger. Wel had hij gezegd dat de liefde voor zijne vrouw hem nooit in zijne godsdienstige grond beginselen zou doen wankelen, maar langza. merbanil begon hij in le zjen, dal bij het Ie. vensgelnk var. haar, ilic hij eeuwige liefde eD zelf hunne revolvers Dit alles verandert niets aan de zaak, doch maakt den warboel nog al erger. Men vraagt zich af waar dat alles naar toe gaat. De pers heeft eene vrijheid in Frankrijk die tot het misdadige grenst. In een land waar geen gezag is, kan dit niet anders. Komt er nu een die de hand wil slaan om die vrijheid in te krimpen, dan hebt ge de revolutie Wanneer zal de man komen die macht en wilskracht genoeg bezit, om het ver- •otte Frankrijk uit den poel te halen, waarin hel verzonken ligt Eimle der minislerieele hisis. De samenstelling-Tirard, die zondag avond onmogelijk scheen is eindelijk gelukt. Een ministerie Tirard is kunnen gevormd zijn. Het is als volgt samengesteld MM. Tirard. Voorzitterschap van den raad en financiën Fallières, Justicie Sarrien, Binner.landsche zakenFlourens, Buitenlandsche zakengeneraal Logerot, Oorlog de Mahy, Zeewezen Viette, Landbouw Loublet, Openbare werken, Deautrosme, Koophandel. Al deze heeren hebben eene portefeuille in het kabinet aanveerd. Blijft nog het onderwijs, waarvoor M. Feye, Senateur, wordt aangewezen. Wij vernemen later, dat deze benoe mingen allen maandag avond ondertee kend werden en dat zij dijnsdag morgend in den O/liciel zouden verschijnen. De boodschap van den president is dijnsdag afgelezen geworden, in de Kamer door M. Flourens en in den Senaat door M. Fallières. Het nieuwe kabinet zal in eene mini sterraad eene ministerieele verklaring opstellen, waarvan heden donderdag lezing zal worden gegeven. Men mag het nieuwe kabinet aanschou wen als het persoonlijk werk van M. Carnot, die, geen einde ziende komen aan de krisis, zelf er een einde zal aan gesteld hebben door in de politieke man nen van Kamer en Senaat een keus te doen. Dienstplicht in Duilschland. Het wets ontwerp, betrekkelijk den duur van den dienstplicht, vrijdag avond onder de leden van den Rijksdag rondgedeeld, verdeelt de landweer en den landstorm elk in 2 bans. De eerste ban der landweer omvat al len, die thans tot de landweer behooren, de tweede loopt tot het 39e levensjaar. Tot den landstorm behooren alle oud-ge diende en niet gediende weerbare man nen tot hun 45e levensjaar. Voor den tweeden ban der landweer worden geene oefeningen in vredestijd en geen opkomst onder de wapens tot toezicht geëischt. De overige verplichtingen tot toezicht worden zoo gemakkelijk mogelijk gesteld. trouw had gezworen,vernietigd bad. Van tijd tot tijd scheen de trolsche Jakob Vermeer ds wijs- beid van zijn genomen maatregel in twijfel te trekken on nooit had hij eeD duidelijker be sef van zijne diepe en innige liefde voor Maria gehad dan thans, nu hij van haar gescheiden was. Do aanblik der voorheen zco vroolijke, ge zellige kamers was hem ondraaglijk geworden en bij het binnentreden verbeeldde hij zich telkens haar trouwèn, vriendelijken welkomst groet te hooren. Als hij dan daarbij bedacht, dat zij voor zijne liefde verloren was, en wel doorzijn eigen schuld, dan werd hij een wree daard, eeu ellendeling in zijn eigene oogen, en een gevoel van wanhoop beknelde zijn ge moed Om dus zoovt-.el mogelijk aan deze folie- rende berinneringen een einde te maken, besloot hij Eva onder verzorging van een zijner bloedverwanten le stellen cn Amsterdam voor een poos to verlaten. «i Het is mij waarlijk onverklaarbaar, hoe Maria lol zulke denkbeelden gekomen is, zeide mevrouw Hamers, op zekeren morgen aan de ontbijttafel tot haar echtgenoot met wien zij over den inhoud van een zooeven ontvangen brief zat le redeneeren. Zij zal nu zelve wel begrijpen, dat hare vrienden niet meer op denzelfden vriendschappelijken voet met haar kunnen omgaan als tevoren. Dat is onmogelijk, builen alle quaestie. Ik vind ook dat Jakob waarlijk niet anders had kunnen Voor eene samenstelling der lijsten moe ten alle oudgedienden, die in 1850 of later geboren zijn, na het in werking treden der wet, aanmelden. Een later ontvangen Reuter-telegram meldt nog dat voor den 2en ban der land weer de onbeperkte landverhuizing be slaat dat de eerste ban van den land storm, de niet gedienden tot 39jarigen leeftijd omvat, en dat de tweede ban van den landstorm slechts werkelijk dient, in den strijd om het bestaan van het vader land. In de toelichting tot het wetsontwerp van den dienstplicht, wordt gezegd, dat Duitschland, door zijne geographische ligging, door den gelijktijdigen aanval van sterke legers aan twee zijder. bloot staat, en tegenover zulk eene bedreiging een vasten grondsteun volstrekt noodig heeft. Deze kracht moet grooter zijn dan tot dusver het geval was, en daarom stelt het wetsontwerp zes lichtingen, welke tot heden tot den landstorm behoorden, voor een tijdstip van groot gevaar on middelijk beschikbaar. De gewone uitga ven voor de vermeerdering toezicht-en bureelkosten vereischt, zullen waar schijnlijk niet hooger dan 130,000 mark bedragen de uitgave voor eerste inrich ting zijn op 250,000 mark voor eens geraamd. De kosten wegens klecding, uitrusting en bewapening blijven aan eene latere regeling voorbehouden- M. Coremansin Duitschland. Ziehier hoe liet groole liberaal blad de Kölnische Zeilung de beraadslaging in de Kamer, opzichtens het vlaamsch be spreekt Wij zullen in den loopenden zittijd der Kamer nog menige schermutseling tus schen Vlamingen en Walen bijwonen. Verleden donderdag, 1 december, kwam er een wetsontwerp tot regeling van de bevordering der officieren in be spreking. Aan dit wetsontwerp had de Antwerpschoafgeveerdigde M. Coremans, die met gloeienderi iever de rechten der Vlamingen voorstaat, een amendement voorgesteld, luidende dat van I januari niemand meer officier zou kunnen wor den, zonder de beide landstalen machtig te zijn. Deze ontegensprekelijk rechtveerdige maatregel, werd door den minister van oorlog bijgetreden. Het is inderdaad onverantwoordelijk dat tol hiertoe in 't leger, waarvan de manschappen grootendeels vlaamsch spreken, op de 10 officiers er slechts o vlaamsch kennen. M. Coremans was voornemens tijdens de bespreking den minister van oorlog voor dien blijk van genegenheid jegens de Vlamingen te danken. Daarbij sprak hij de richlige (juiste) meening uit dat het vlaamsch, verre van een oproerig ele ment te zijn, integendeel als de beste en stevigste grondsteen der belgische nati onaliteit moet aanzien worden. handelen toch heb ik medelijden, diep mede lijden met haar. Ach die katholieken wal hebben zij toch al vreeselijke scheidingen tus schen gehuwden veroorzaaktIk ben altijd bang geweest, dat Maria's overdreven gods dienstige begrippen haar tot een of anderen dwazen slap zouden voeren, en nu heeft zich mijne vrees bewaarheid. Thans is zij van man en kind en alles wat haar dierbaar is geschei den Mijnheer Hamers zweeg, en hoewel hij voor zichzelven zeer goed gevoelde dat zijne vrouw- ongelijk bad, durfde hij niets antwoorden. Het geheim van den heer Hamers, om zacht en kalm over do huwelijkszec te varen, bestond daarin, dat hij zijne vrouw in alle mogelijke dingen gelijk gaf, en in het gegeven geval achtte hij hel volstrekt niet raadzaam, van zijn ingenomen standpunt af te wijken. Jakob schrijft, dat hij voornemens is zijn huis le sluiten, want dal hij 't onmogelijk alleen in dat groote gebouw uit kan houden, zeide mevrouw Hamers, op den voor haar lig- genden brief terugkomende. Hij verzoekt mij dringend de kleine Eva en bare kinderjuffrouw een lijd lang in mijn huis op te nemen, 'i Zal wel veel drukte in hot huishouden geven, want kinderen zijn lastig, maar ik kan hem zoo iets toch Diet goed weigeren, en ik vind 'l zeer natuurlijk, dat Jakob zijn kind hel liefst hier ziet. In elk geval komt bij van middag hier eten om alles le bepraten. En hierop begaf mevrouw Hamers zich naar de keukenmeid, om met de behoorlijke plech tigheid overhel middagmaal le beraadslagen. Mevrouw Hamers was eene vrouw van kleine gestalte maar van buitengewoone groole wils kracht zij was heel goed, zoolang men haar niets in den weg legde en kon zells iemands belangen met heel veel vuur tci- harte nemen, zoolang zij dien persoon geheel naar hare hand zeilen en beheerschen kon. Dat was het ge heim Mevrouw Hamers was, zooals haar echt genoot reeds in de eerste dagen vau zijn hu welijk ondervond,eene heerzuchtige vrouw» Er hadden toen een paar maal huiselijke on aangenaamheden plaats gehad, waarin hij volkomen het onderspit had moeten delven, en van toen af was hij onveranderlijk besloten, zich in alles aan hare heerschappij te onder werpen. Sommigen hadden hem geluk ge- wcnscht mei den schat, dien hij in zijne verstandige, werkzame vrouw verkregen had anderen haalden spottend dc schouders op cn lachten met den armen Hamer, die zich zoo jammerlijk door zijne vrouw liet beheerschen. Onder at de denkbeelden, waaraan mevrouw Hamers zich hield vastgeklemd, was er een, dat zij bijzonder hartstochtelijk was toege daan zij koesterde de innige overtuiging, dat buiten de sekte der Doopsgezinden, waartoe zij en baar man behoorden, geeue zaligheid mogelijk was. (Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1887 | | pagina 1