os:vervol8de'Deze 18 Daarop ontstond een tragi-komiek too- neel. Een Waal, M. Houzeau de Lahaie, hield zich met al de Walen door Core- mans woorden beleedigd, en vorderde dat spreker zijne woorden intrekke, zoo niet, tot orde geroepen worden zou. De voorzitter gaf hieraan geen gevolg en M. Coremans legde zijne woorden aldus uit dat in vroeger tijden de Vlamin gen de fransche indringers bestreden, die in Henegauw ondersteuning vonden. Deze uitleggingen zijn zoo oud als de geschiedenis en moeten ook de vrienden van !H. Houzeau genoegzaam bekend zijn; doch zij mochten den partijgenoot toch niet in den steek laten. De minister van landbouw, een Waal, verzocht zijne woorden uit te leggen in eenen, voor zijnen tegenstrever aanneem baren zin. Het hielp allemaal niets. M. Coremans hield zijne woorden staande en na eene uur ruzie gemaakt te hebben, verlieten M. Houzeau en eenige zijner vrienden de zaal. liet is toch wel zonderling dat een Waal zich thans heleedigd gevoelt door eene waarheid, die reeds van over 40 jaar, door een Waal zelf, door M. Jot- trand, op het eerste nederlandsche let terkundig kongres werd uitgedrukt. De Walen zouden moeten verheugd zijn dat de Vlamingen hun geenen haat dra<»en, voorde uitbuiting die zij in de eerste jaren van Belgies onafhankelijk heid het vlaamsche land deden onder staan, toen zells hel kadaster... gewij zigd werd ten gunste der Walen. 'Thans verlangen de Vlamingen niets meer dan de leste sporen der vreemde overheersching te doen verdwijnen zij zijn zoo onbescheiden of zoo kortzichtig niet, het aanleeren der fransche taal at te iaden, wanneer zij inde gelegenheid gesteld zijn die aan te leeren. En toch worden de Walen woedend, telkenmale een Vlaming veor zijn goed recht optreedt Wat stormen nog zullen opkomen, dij de bespreking van Coremans wetsont werp over 't vlaamsch in het gerecht, weet niemand. Want, dan komen de ad- vokaten aan den gang D© Volkskamer heeft dijnsdag avond het onderzoek geëindigd van 't wetsontwerp wijzigingen toebrengende aan de provinciale- en gemeentewetten. Eindelijk werd het wetsontwerp aange nomen met 60 stemmen tegen 29 eu 2 onthoudingen. ALLERHANDE nieuws. Zaterdag rond den middag isalhier tenge- huchteMijlbeke Botermelkstraat,een smar telijk ongeluk voorgevallen. Vrouw Jaco bus Roelandt, geboren Delphine De Smet, goot het ziedende water at van deaardap- pelsdie voor't middagmaal gekookt waren, in eene ijzeren kasserol op de tafel ge plaatst. Terwijl zij zich een oogenblik om keerde om de afgogoten aardappels terug op de stoof te plaatsen, greep haar jon gentje Benjamin, 15 maanden oud, de ijzeren kasserol vast en trok ze naar hem over dusdanig dat de arme kleine gansch den kokenden inhoud over't lijf ontving en er ijselijke brandwonden vooral aan de borst door bekwam. Ondanks de beste zorgen van den heer Muylaert, genees heer te Herdersem, overleed heiongeluk- kig schepseltje desanderdaags om 11 ure voormiddag. Diefstallen. In den nacht van zaterdag tot zondag werden 7 konij nen gestolen ten nadeele van den hee.r Jej De Bruyn, hovenier Moorselschebaan alhier In den zelfden nacht zijn ook vier hennen gestolen geweest ten nadeele van Jufvr. W° Van Geem-Van den Bossche hovenierstraat alhier. Zondag onder de mis van 8 ure, i: langs een venstertje dat op 't veld uit zicht heeft, een dief binnengedrongen in het huis te Mijlbeke.Botermelkstraat, be woond door de We Meert, bijgenaamd Therese de Bellepees, en heeft er de hand gelegd op eene som van 110 franks. De daders dezer verschilligediefstallen zijn tot hiertoe onbekend gebleven. Onze politie doet ieverige opzoekingen. Zaak Marie Wakchaert. Reeds meermalen hebben wij volgens de brus- selsche bladen gemeld, dat een persoon, die dronken was, zich woorden zou heb ben laten ontvallen waaruit men keu op maken dal hij de moordenaar der Kleine Marie was. Ontnuchterd en ondervraagd, loochent hij echter zijn gezegde, doch dit belet niet dat de vermoedens voortdurend op hem blijven drukken. Ziehier de inlichtingen, die wij thans aan de Indépendance ontleenen. De man in kwestie, Jan Baptist R... genaamd, kende het huisgezin Walschaert en kwam dikwijls bij de grootmoeder, w? hij dan de kleine Marie ontmoette - kind met vriendschapsbewijzen overlaadde. Dikwijls vroeg hij aan de grootmoeder om met het kind te gaan wandelen, doch daar deze steeds weigerde, had hij eens geantwoord Ik zal er toch wel eens meé uitgaan. Korts nadien gebeurde de misdaad en R... verdween plotselings, zonder dat dit vertrek de bijzondere aandacht trok. Ongelukkiglijk voor het onderzoek is de grootmoeder dood. De moeder van hit slachtoffer heeft verklaard dat R. in hare woning eene zolderkamer betrok, en dat bij, toen de kleine Marie slechts 10 jaren oud was, hei kind schier onophoudelijk vervolgde, zoo dat de vader verplicht was hem door te zenden. De vrouw van R. heeft ook komen ver- Al de getuigen, die in de herberg wa ren, waar R. dronken zijnde, zegde dat hij den zak met het lijk gedragen had,zijn met den man gekonfronteerd en allen houden staan hetgeen zij gezegd hebben, ondanks de loocheningen van R. Hij loochent ook het huisgezin Wal schaert gekend te hebben, ofschoon eene menigte getuigen het tegendeel beweren. Een ander feit is opmerkensweerdig. Daags na de moord liet hij zich van de registers der bevolking afschrabben, om naar Reims te gaan, ofschoon hij er nooit geweest is. Den 29, twee dagen nadien, werd hij voor landlooperij aangehouden. Men begrijpt, zegt de Indépendance, dat wij deze inlichtingen slechts meêdeelen volgens hetgeen do reporters er van aan brengen, zonder daarem iets geheel de historie als waarheid aan te nemen. Dood geboren. De Ligue Wallonne van Brussel ging zondag door eene kolos sale manifestatie, ten voordeele der waalsche beweging eens mei de gauwte geheel de vlaamsche beweging verplette ren, ja, letterlijk den kop in slaan. Tegen 11 ure moesten al degenen, die aan de betooging deel namen, bijeenko men op het Beursplein. En uitdeprovinciën Namen, Henegauw, Luxemburg en Luik kwam... Geen le vende ziel Ja, toch Luik had eenige afgeveerdigden gezonden van de zooge zegden Cercle d'agrément.., dus eigenlijk een trutersmaatschappij. En verder bestond de stoet uit eenige Walen, die Brussel bewonen, zoo dat hij, volgens het schatten der Indépendance zelf, ten huogste 200 man sterk kon zijn. Voorafgegaan van eene driekleurige vlag zijn zij vervolgens naar hel Paleis der Natie gegaan, om in handen van den poortier een manifest af te geven. En daarmee was de komedie uit. Zooals wij hooger zeggen hebben de Walen zondag geprotesteerd. Ze waren wel met200 Zij verklaarden aan deu portier der Kamer dal ze revolutie gingen maken De man een echie filosoof was er gerust in, ten minste als wij de Gazelle van Gent mogen geloo ven. Voorafgegaan, zegt het blad, van een driekleurig vaandel, heeft de kleine stoet zich naar het paleis der Natie begeven drie afgeveerdigden hebben aan den por tier der Kamers een adres van protestatie overhandigd. Een hunner heeft gezegd Wij zullen onze rechten doen eerbiedigen, zooniet zullen wij een nieuw 1850 maken De portier antwoorde 'k Zal de com phmenten doen en uwen brief afgeven. Er ontbrak aan die betooging mets dan dat de kluchtzanger Goedemé achter een der boomen van het Park stond en zijn refrein aanhief Ze gingen pro...pro...pro.. Ze gingen pro-tes-teeren. De Katholieke Kring van Gent, heeft met groote plechtigheid zijn 25 jarig ju belfeest gevierd.Eene mis van dankbaar heid werd in de St-Miehielskerk gezon den, gevolgd van TeDeum, 's Namiddags had een banket plaats waaraan 250 leden deelnamen. Het werd voorgezeten door baron Delia Faille en bijgewoond door Mgr Lambrecht, burggraaf de Kerkhove. burgemeester van Mechelen, een aantal senateurs en volksvertegenwoordigers enz. waaronder MM. Woeste, Van Wam- beke, enz. Ter gelegenheid van het banket, gege ven te Gent, bij den 25e verjaardag van het bestaan des Katholieken Krings, heeft M. Woeste eene redevoering uitgespro ken, waarin hij andermaal verklaarde dat de konservatieve partij eendrachtig is en dat de pogingen der liberalen om haar te verdeelen, op niets zullen blijven uitloo- pen. 't Is goed dergelijke waarheden van tijd tot tijd te herhalen. Willem Van Renterghem. Over dezen oudsten man België, die vrijdag 9 December, zijn 106de jaar is ingetreden, lezen wij in de Gazette van Brugge de volgende bijzonderheden Willem is te Brugge geboren op St- Jacobsparochie, in de Ezelstraat, in het huis gelegen op deu hoek der strate van den tegenwoordigen anglikaanschen tem pel, al den kant der Izelpoort. Nog kind zijnde, werd hij op zekeren dag al spelende in eenen zandput begra ven, die op de strate gemaakt was. Gelukkiglijk kon men hem er nog levend uithalen maar ten gevolge van dat ongeluk, bleef hij laDgen tijd ziekelijk. Hij werd, toen hij 15 jaar oud was, op aanraden van den geneesmeester, naar Ruddervoorde gezonden, om de opene lucht te genieten en te genezen. Tot heden is hij Ruddervoorde blij ven bewonen. De ruddervoordsche lucht moet hem dus veel deugd gedaan heb ben a Van Renterghem is getrouwd ge weest met vrouw M. De Meuleman, die geboren werd te Oostcamp in 't jaar 1791. Uit het huwelijk zijn vijf kinderen gesproten, waarvan twee Dog in leven, een zoon die reeds in de zeventig telt (jongman.) en eene dochter die de zeven tig nadert en ook niet getrouwd is. Geheel het huisgezin bestaat uit den eeuweling en zijne twee kinderen, die liem sedert jaren reeds zorgvuldig bij staan. Van Renterghem is nog in goede ge zondheid en heeft al zijne zinsvermogens behouden. Over eenige weken nogthans heeft hij eenen kleinen aanval gehad, maar het heeft slechts eenige oogenblikken ge duurd. Wat bijzonder dient opgemerkt te worden, is dat onze brave ouderling alle dagen, bij het opstaan en slapen gaan, 1. J nn iIa Irni.ün HaOI TTt1 Hp WaShij o^enUmal jarTzelfi zijne Sleden op de ft jongelingen te lastig zouden vinden. Dagelijks, als het goed weer is, doet hij een wandelingsken in zijnen hof, met zijnen gaanstok maar 't zou ook al ge beuren dat de slok vergeten wordt en hij zonder dien leidsman voorlwandelt. Iets zonderling is het goed en vast geheugen dat hij nog bezit. De eeuweling weet alles zeer goed. met dag en dag- teekening, van in zijne jongste jaren. Om een bewijs te geven van de goede gezondheid dip hij geniet en bel vaste geheugen dat hij bezit, diene het volgen de gezeid te worden 't Was over eenige maanden, op de parochie kermis, den donderdag, als wij ons niet bedrirgen. Eenige leden der familie en vrienden waren aan tafel met den ouderling, die zoo smakelijk at, dat hij de genoodigden beschaamd mick. Op 't einde van de maaltijd en op verzoek van de vrienden, zong hij een koeplelje, van een liedje dat hij in zijne jongelings jaren gezongen had, als M. Andries, vader van kononik Andries zaliger, zijne jubelfeest vierde van 50 jaren notaris te Ruddervoorde Men kan peizen hoe lang het geleden is De Ruddervoordenaars. die fier zijn den oudsten man van 't land op hunne parochie te bezitten, vereeren hem, sedert hij zijne jubelfeest van honderd jaar gevierd heeft, met eene sérénade op zijnen verjaardag. Wij wenschen Willem Van Renter ghem uit der herte proficiat, ter gelegen heid van zijnen verjaardag Onze herte- lijkste wensch is. dat hij nog veel geluk- k ge jaren moge doorbrengen met zijne brave kinderen. Kiezing te Lokeren. Uit Lokaren wordl den volgenden uitslag der ballote ring in de gemeentekiezing meegedeeld. De liberalen hebben eene kolossale klop ping gekregen, hetgeen wel te voorzien was. Werden gekozen, de katholieken MM. Van Nestemet 905stemmen, De Corte met 903, d'Hoflander met 900. Van Dam me met 895, De Vylder met 891. M. Blankaart. liberaal, kwam er door met 798 stemmen. Al de andere liberalen bekwamen van <7*2 tot 785 stemmen en behaalden de meerderheid niet. Ziedaar een schooue triomf te Lokeren, door de katholieken behaald. Wij wenschen hun hartelijk luk. Moord le Bellem. Bruno Vincent, herbergier te Bellem, wijk Marquette, speelde maandag, in den namiddag, met de teerlingen met zekeren De Baets. ge boortig van Bellem, maar woonachtig le Knesselare. De Baets was bij Vincent werkzaam, om dezes vlas te zwingelen- Men teerlingde voor eenen pot jenever. De jeneverduivel stak eenen stok in 't wiel, Vincent en De Baets geraakten in twist van woorden kwam men tot daden. De Baets greep een aardappel stamper, die daar onder zijn bereik hing, en wilde er Vincent en dezes vrouw meé slaan Een klodkooper. August De Key- ser, wonende te Vijnkt, die bij toeval in Vincents berbergske was, wilde tus- schenkomen, sprong naar De Baets en ontnam hem de aardappelstamper. De Baets werd woedend, hij vloog op den klodkooper toe, ontrukte hem ander maal het wapen en bracht er den man op het voorhoofd zulke zware wonde mee toe, dat hij bewusteloos ten grond® stortte. Zijne woede was hiermee echter niet gekeeld want hij bracht zijn slacht offer nog verscheidene slagen toe, waar van er een zijne lippen en al zijne tanden verbrijzelde. De Baets is woensdag aangehouden, naar Gent gebracht en ter beschikking ge steld van den prokureur des konings. Slechts woensdag nacht, ten 1 uur 's morgends is het ongelukkig slachtoffer aan zijne ijselijke wonden bezweken. Men heeft zijn lijk naar het gemeente huis van Bellem, ter herberg van H. Da vid overgebracht, in afwachting dat het parket de lijkschouwing kome doen. De ongelukkige is huisvader met vrouw en twee kinderen. Toen de moordenaar gevangen naar Gent geleid werd, was hij nog ombe- schaamd genoeg om te zeggen Bah, bah binnen drie dagen ben ik thuis. Het ongelukkige slachtoffer was de ver- kooper van de Volksvriend, een katholiek weekblad, te Vijnkt. Hij was een werk zaam man, die veel deed om deu kost te winnen voor vrouw en kinderen. Dievenbende te Meenen. Sedert twee jaar werden de omstreken van Doornik en Meenen door dieven ver ontrust, die het vooral gemunt hadden op kerken eu spoorwegsiatiën. De policie en de gendarmerie waakte, maar tot hiertoe vruchteloos. Dezer dagen nu, werd te Meenen de policie verwittigd dat een persoon van deftig uiterlijk in een herbergske, tegen over de gendarmerie was afgestapt ®n er nachtverblijf had gevraagd voor zich, eene vrouw en een jongen van 14 tot 10 jaren oud. De herbergier zegde dat de man goed geleek aan beschrijving, die men van eenen verdachte had gegeven. De bevelhebber der gendarmerie begaf zich ter plaatse, vond den man te bed, overtuigde zich van zijn signalement, deed hem de handboeien aan... en maak te hem wakker. Men kan denken hoe de vreemdeling opzag toen hij. zijne oogen openende, zich reeds geboeid en de gendarmen rond zijn bed zag Ondervraagd wordende, verklaarde hij August Herteller te heeten. 28 jaren oud. Hij was, in dienst zijnde van het fran sche leger, ter dood veroordeeld geweest, maar die straf was veranderd in 20 jaren dwangarbeid. Hij wist echter uit de gevangenis van Clervaux te ontsnappen, een kunstje dat hij, volgens zijne verklaring, reeds voor de vierde maal verichtte. Hel was na zijne leste ontsnapping dat hij naar Belgie kwam afgezakt om de ker ken en spoorwegstatien te bestelen. Andere Aanhoudingen. De bende. Nauwelijks was de opschudding, door deze aanhouding te weeg gebracht, ee- nigzins bedaard, of men vernam dat de vrouw, dien den aangehoudene vergezel de. met koopwaren beladen en in gezel schap van den jongen, naar Kortrijk \er- irokken was Een bericht werd naar het parket dier stad gezonden en vöör den middag wa ren beiden reeds in handen van het ge recht. Thans, dat men drie leden der bende in handen had, was het niet verder te zoeken. Ten gevolge der verklaringen der drie aangehoudenen werden er andere aan houdingsmandaten in alle richtingen ge zonden, en weldra waren nog verschillen de anderen in handen van 't gerecht. Al de aangehoudenen werden in het bezit van breekijzers, langen, veilen, cos- se-tétes, en ander deugenietengerief ge vonden en de kabinetten van het parKet gelijken op een magazijn, waar de koop waren als voor eene publieke verkooping uitgestald liggen. De aangehoudene vrouw reisde met de gestolen koopwaren rond om, zooals, zij zeggen, in haar onderhoud en dat van haren zoon te voorzien. Zij is van haren echtgenoot gescheiden, die te Roubaix woont met een dochterke van 8 tot 9 ja ren oud. Dagelijks wordt eene menigte getuigen door het gerecht ondervraagd, en voor werpen herkend die van diefstallen voort komen. Te Luik heeft een jongen van 13 jaren oud, om zich te amuseeren, een meisje van 15 jaren, dat hij gewoon was te plagen, gepoogd met een geweerschot dood te schieten. De jonge moordenaar had het schol gelost door een venster, terwijl het slachtoffer aan een naaima- chien zat tc werken. De toestand van het slachtoffer is wanhopig. Brrrrl.... Te Haine St-Pierre heeft men zondag, in eene meeting, op de meest onbeschaamde manier den oorloggepreekt tegen de burgerij.Citoyens Basse en Mathieu hebben alle burgers, welke dan ook, dieven en bandieten ge noemd. Republiek of koningdom staan- voor heu gelijk elk gouvernement zal bestaan uit schelmen. De omwenteling moet overal tegen die eerlooze burgers losbersten. Wapens heeft het volk niet noodig men kan die aan de burgers overlafen. Het volk heeft genoeg met de dynamiet. Middelerwijl raadt men de werkliê aan, in de magazijnen meé te nemen al wat zij kunnen pakken het goed hoort toe aan hem die het gefabri- keerd beeft HOLLAND. Te veel beesten. Uit de nederlandsche stad Nijmegen wordt gemeld De leege veeprijzen zijn een gevolg van den geringen voorraad wintervoeder, waardoor veel veehouwers hun vee bijna tot eiken prijs moeten verkoopen. Met al dat, rijzen in de dorpen rond deze stad, de slagerijen als uit den grond. Verscheidene boeren, die een vet stuk vee hebben, dat zij niet langer op stal kunnen houden, gaan bij hunne dorpsge- nooten vond, om te vragen of deze gene gen zijn eenige ponden vleescb te koo- pen. Heeft zulk een boer zooveel klanten opgeloopen, dat hij berekenen kan niet met het grootste gedeelte te zullen blijven zitten, dan gaat hij tot slachting over, en verkoopt het vleesch tegen den geringen prijs van 22 1/2 cents, met been, en 25 cents zonder been. Hij moet daarbij nog meer winste doen, dan wanneer hij zijne runderen aan de slagers verkoopt. De grootste moeielijkheid voor deze dorps-boereslagers, bestaat echter in het vinden van een genoegzaam getal afne mers, daar bekend is dat een boer ge woonlijk slechts bij hooge feestelijke ge legenheden zich te goed doet aan een stukje rundvleesch. FllAAKRIIK. Schandaal Wilson. Geruchtmakende veropenbaringen. Petit Journal komt met eene geruchtmakende veropenbaring voor den dag. Gansch de inrichiing der Eere-Legioen zal binnen kort meé in de schandalen-Wilson betrokken worden. Toen over een paar maanden de bom Limousin berstte, deed M. Wilson al wat mogelijk was om al de door hemgeschre- ven brieven terug in handen te krijger.. Men beeft beslag kunnen leggen op talrij ke dezer brieven, en hunne veropenbaring zal als een donderslag weêrklinken. Het schijnt le blijken dat de firma Wil son niet enkele dekoratiën verkocht heeft, maar dat die handel op een onmetelijke schaal werd gedreven. Het is per meter dat de agencie-Wilson het roode lint ver kocht. Talrijke makelaars zijn gekend, en zijn op het punt van aangehouden te worden. Voor de zware beschuldigingen, die als uit den grond oprijzen gelooft men dat M, Wilson weldra zal aangehouden worden. Leve de republiek De komiteiten der rechterzij nebben aan de municipale raden een cirkulair gezonden, om hun in de aanstaande Senaatkiezing tedoenzien, wat de republiek aan Frankrijk gegeven beeft Sedert 1878 leende men 6 miljard 500 miljoen De uilgaven zijn sedert 1877 met een miljard per jaar verhoogd i Het jaarlijksch tekort is sedert 1881 700 miljoen Ziedaar wat de republikanen deden met de openbare fortuin Ahmay, wat moet irdaar in de duiten gegrabbeld worden..: Pokziekle. De pokziekte begint zich in talrijke plaatsen epidemisch uit te breiden. Het aantal overledenen aan die ziekte bedroeg in de beide leste be- richtweken te Rome 29, te Warschau 2*2, te Triest 2*2. le Parijs 17 en le Praag 15. Te Milaan en te Brest is de ziekte zon der twijfel besmettelijk, te Milaan waren op 1 november 115 lijders in het zieken huis La Rotunda opgenomen. Moordaanslag op M. Ferry.M. Jules Ferry heeft reeds meer dan 10,000 kaar ten, brievenen telegrammen van deelne ming ontvangen, uit alle landen der we reld. Maandag morgend is het volgende bul letin omtrent den gezondheidstoestand van den lijder verschenen. Parijs, 12 dec. 9 ure. a Nacht kalm. Verbetering in den toestand. Dr TRELAT. Dr WORMS. MM. Trelat en Worms hebben maandag namiddag andermaal de wonden onder zocht en de volstrekte rust bevolen. M. Atthalin hoeft maandag den beschul digde een lang verhoor doen ondergaan. Men wordl meer en meer overtuigd dal de moordenaar verantwoordelijk moet gesteld worden. .Men onderzoekt echter of zekere oorzaken geene overspanning der hersenen voor gevolg hadden, M. Santucci, policiekommissaris heeft maandag het pak geopend dat Aubertin had neêrgelegd bij eene dame Hervieu. Het houdt een testament in, waardoor Aubertin zijne fortuin, 65 centiemen, na laat aan Mad. Grangier. Het bevat insge lijks vijf beleedigende brieven, aan M. Ferry gericht. Men weet dat de senateur Ferouillat beweerde dat een man, die een revolver in handen had, de vlucht had genomen. Het schijnt dat M Pichon, afgeveerdigde, Aubertin's revolver heeft afgenomen en dat het M. Pichon is welken M. Ferouillat heeft gezien. DIJITSGHLAND. Ziekte van den kroonprins. De duitscbe kroonprins wordt thans volgens een nieuw stelsel behandeld, en wel vol gens de methode van doktor Freund, een jeugdig oostenrijksch geneesheer, die zich door zijne onderzoekingen betreffende kanker reeds grooten naam verwierf. Doktor Freund vond na langdurige on derzoekingen dat het hoofdkenmerk van kanker is overvloed van suiker in het bloed, en kwam nu op het denkbeeld, dat de patiënt, die aan kanker lijdt, van alle voedsel waardoor de suikervorming wordt bevorderd, moet afzien. Volgens berichten uit San Remo wordt de kroonprins aldus behandeld en be vindt hij er zich zeer goed bij. Dit ge schiedde op raad van hertog Theodoor van Beieren, breeder van keizerin Elisa beth van Oostenrijk. De hertog neemt, naar men weet, onder de beoefenaars der geneeskunde een eervolle plaats in. Wel is waar deelt dokter Freund mee, dat hem persoonlijk van eene toepassing dezer geneeswijze bij den kroonprins niets bekend is, maar toch wordt het mogelijk gedacht, dat de geneesheer zon der zijne voorkennis tot deze proefneming overgingen. SPANJE. Bierdrinkers. Zou men kufinen den ken dat er jaarlijks 39 000 liters belgisch bier in Spanje gedronken worden, waar de wijn bijna zoo goedkoop is als den uitzet te Aalst. 't Is nogtans zoo evenwel wordt daar in v rhouding nog meer ander vreemd bier gedronken dan belgisch. Duitschlend zendt jaarlijks 282,000 liters bier naar Spanje, terwijl Engeland er 239,000 zendt. De andere landen zoe ken insgelijks hun aandeel te bekomen in de leveringen en zij schijnen er in te zul len gelukken. Frankrijk levert 90,000 ter»; Holland 36,000; Denemark 9000 Zweden 2,200; Noorwegen 9,500. Gewis waar er mogelijkheid den uit voer van vlaamsch bier te zien stijgen, indien onze brouwers zich maar wat moeite wilde geven. VEREENIGDE-STATEN. Jubelfeest van een belgische Jusuiet. De Tribune, een dagblad in Chicago, brengt ons tijdingen over het ÖOjarig ju belfeest van pater Arnold Damen, een der ieverigste missionnariss^n, die ooit den grond der Nieuwe-Wereld betrad. Pater Arnold Damen. werd in 1835 in België geboren. Up 22jarigen ouderdom verliet hij zijn vaderland om in de Hooge- school van Saint-Louis zijne studiën voort te zetten.Later trad hij jn de Socie- J teit Jesu en stichtie in 1857 met Pater Treuyen, een anderen Belg. de belangrijk missie, die thans eene der bloeiend* is. -ie Pater Damen is een waar apost'oor jj bestuurde meer dan 200 missiën eV- liep jaarlijks meer dan 6600 kil "'W I Ook werd zijn jubilé met lur^'cht vierd, in de H. Fatr.iliekerk dei Twelfth-street, ir; tegenwoordig1 fui? den aartsbisschop 11 n en een talnj geestelijkheid Gered De bo. isscheu de Scholten en de Rosa Mary niet zoo veel slachtoffers gemaakt ins ten eerst wel dacht. Eene depeche uit New-Urk meldt thans dat dertig reizigers van de Scholten wier namen op den doodenlijst voorkwa men, door de stoomboot P. Galand te New-York zijn aanbracht. Het aantal slachtoffers daalt dus van 130 op 100. De nederlandsche bladen zeggen geen woord over die tijding.

De Denderbode | 1887 | | pagina 2