NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD El 7 ARRONDISSEMENT AALST. Donderdag 22 December 1887, 10 centiemen per nummer. 42ste Jaar, IV0 2216. ABONNEMENTPRIJS annoncenprijs BERICHT. OMZENDBRIEF zijn Priesterlijk Jubelfeest. M. Card Ledochowski. Politiek overzicht. Vlaamsche beweging. Het Vlaamscl) voor den krijgsraad van Brugge. DE DENDERBODË. Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder •dagteekeningvan den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars r. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutstraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. -Ji- ~'s:Vin Per drukregel, Gewone 15 centiemen fteklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3" bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Culqae Saam. AELST, 21 DECEMBER 1887. De personen welke een abonnement op DEN DËNDERBODE nemen voor 1888, zullen de nog te verschijnen nummers van 1887, te rekenen van heden gratis ontvangen. De Denderbode verschijnt twee maal ter week tegen de prijs van 6 franks 's jaars, ten bureele te betalen. VAN HH. HH. UEN AARTSBISSCHOP EN DE BISSCHOPPEN VAN BELGIE. waar de aflaten door bekend gemaakt worden, die Z. H. Paus LEO XIII, ter gelegenheid van verleend heeft. Zeer Beminde Broeders, Wij achten het onze plicht u eenen Brief van Zijne Heiligheid den Paus mede te deelen, waardoor Hij, ter gelegenheid van zijn priesterlijk jubelfeest, kostbare aflaten voor de geloovigen der katholieke wereld toestaat. Aan de stem van zijn edelmoedig hert en diepe godsvrucht gehoor gevende, wil Leo XIII die plechtigheid, zoo luisterrijk voor den Vader, niet laten voorbijgaan, zonder aan zijne kinderen eene uitdeeling van hemelsche goederen en geestelijke gunsten te doen. Hij opent dus voor hen den schat van gratiën, wier uitreiking hem toevertrouwd is, en, daar Hij met betrouwen, van de hulp des Hemels alleen, redding verwacht, wakkert Hij opnieuw al de geloovigen tot het gebed aan, en roept ze wederom bijeen voor de voeten van Maria, de zoo machtige koningin van den H. Roozenkrans. Niemand onder u, Z.B. B., zal aan dien oproep des H. Vaders ongevoelig blijven. Gij zult allemaal bij de bewijzen uws'eer- bieds voor zijnen heiligen persoon, eenen blijk van gehoorzaamheid aan zijne vader lijke slem voegen, en de giften uwer kin derliefde bekronen met eene kroor. van gebeden, die uit herten, door de gratie der heilige Sakramenten gereinigd op klimmen. Deze zijn nu in het kort de schikkingen van dien pauselijken Brief Zij die ter gelegenheid van het jubelfeest godvruchtiglijk eene bedevaart naar Rome doen,— zij die de bedevaarten ten minste met den geest en met het herte vergezel len, zij, die tot de goede inrichting en het welgelukken der bedevaart op eenige manier medewerken, worden verzocht twee novenen te houden, daaronder dage- lijks het Roozenhoedje te bidden. Een dezer novenen is vastgesteld zij moet geschieden voor den 1 Januari; de andere moet men houden op vrij gekozene dagen inden tijd der bedevaarten. Aan eiken dag dezer novenen, zijn 300 dagen aflaat >ver honden. Daarenl ren, kunnen diezelfde geloo- vigv. eenen vollen aflaat verdienen op 'den 1 „nuari, en een tweeden vollen die na de tweede Eovecn v Om die te verdienen zal men te h iit -.it tt communie gaan, eene pél bezoeken, en er bidden v, i de eendracht der christene prinsen,- do ui* .,eiïng der ketterijen, voorde r. eerii er zondaars en de verheffing at D rk. Volgenl 'f i van Zijne Heiligheid, zijn al di voegelijk aan de zie len des 'evuufs. Zonal; n:e ge-amentlijke Bevelbrief van - ..Cher voorschrijft, zullen, den 1 Januari Toekomende, plechtige dankzeg gingen tot God gestuurd worden. Na de hoogmis, cal men in aide kerken van ons vaderland hei Te Deum zingen om den Heer voor de wondere behoudenis van Leo XIII te bedanken. En wie durft er aan twijfelen Die lofzang van erkentenis uit de herten van meer dan twee honderd millioen katholieken te gelijk opstijgend, zal tot voor den troon des Allerhoogsten klimmen, en op al de schapen den milden zegen van Gods bérmhertigheid doen ne derdalen. Door onze smeekingen bewogen zal God zijn volk redden en zijn erfdeel zegenen Salvum fac populum tuumet benedic hcereditati tuce. Vooraleerdezen brief te sluiten, Z.B.B., maken wij u nog bekend, dat eene bede vaart, door het comiteit der pauselijke jubelfeesten ingericht, naar Rome zal vertrekken, om den H. Vader de hulde aan te bieden van de onwankelbare trouw en standvastige verkleefdheid, die het Belgisch volk, door Leo XIII boven al andere bemind, hem toedraagt. Z. H. Mgr Doutreloux, bisschop van Luik, en Z. H. Mgr Lambrecht, bisschop van Gerra, hulpbisschop van Mgr den bisschop van Gent, zullen aan het hoofd dier bedevaart staan. Wij zetten de katholieken vuriglijk aan deel te nemen in die schoone betooging, die aan Zijne Heiligheid zooveel troost zal verschaffen uit ganscher herte wen- schen wij dat ons godsdienstig vaderland voor geene enkele natie onderdoe, noch in getal, noch in godsvruchten vurigheid der bedevaarders. Voorloopig blijft het vertrek nog vast gesteld op 9 April. Latere berichten zul len meer inlichtingen geven over den weg dien de bedevaart zal volgen, en de maatregelen die goede orde moeten ver zekeren. Deze onze omzendbrief zal zondag f8 December in al de kerken en kapellen af gelezen worden. Gegeven op den feestdag der Onbe vlekte Ontvangenis van de Allerheiligste Maagd Maria, 1887. t PETRUS LAMBERTUS, Aartsbisschop van Mechelen, f JOANNES JOSEPH,Bissch. van Brugge, t HENRICUS, Bisschop van Gent. f VICTOR JOSEPH, Bisschop van Luik. t ISIDORUS JOSEPH, Bisschop van Door nik. EDUARDUS JOSEPH, Bisschop van Namen. LEO XIII PAUS. Aan al de chrisiene geloovigen, die dezen Brief zullen zien, beil en aposiolieken zegen. De lijding dal Wij op don eersleo dag van hei toekomend jaar als hel God belieft, de plechtigheid van Onze priesterlijk jubelfeest zullen vieren, heefi al de volkeren der aarde, en de families van allen rang en staat mei on- gemeene blijdschap vervuld, 't Is alsof zij maar één herl, ééne ziel uitmaken, en, te midden der moeielijke lijden, waarin de goddelijke Voorzienigheid Ons op den Stoel van den II. Petrus veroeven heeft, geven zij Ons op aller lei wonderbare manieren, plechtige getuigenis van hun geiool. van hunne liefde, van hunnen eerbied en van hunne gelukwenschen. Al die betoogingen sturen Wij tot God, die Ons in Onze kwellingen troost, en zonder ophouden bidden Wij Hem. dal ilij do gansche kudde des Heeren genadig zegene, en haar de langge- wenschle vrede en eendracht geweerdige te schenken. Door die openbare bewijzen van liefde en aloude verkleefdheid bewogen, voldoen Wij geerne aan het godvruchtig verzoek dat Ons werd toegestuurd,namenllijk al d&kinderen uit Vaders jubelfeest eenig voordeel te laten trek ken, opdat zij aan hunne eeuwige zaligheid zouden gemakkelijker kunnen werken en daarom is het, dat Wij de Schatten derH. Kerk, wier uitdeeling God Ons toevertrouwde,beslo ten open te zetten. Steunende op de bermhertigheid van den almacbligen God en op het gezag zijner HH. Apostelen Petrus en Paulus, verleenen Wij in den Heer eenen vollen aflaat met kwijtschel ding van alle zonden aan eiken en aan alle christene geloovigen der beide geslachten, die, ter gelegenheid van Ons jubelfeest, in bedevaart naar Rome komen, om, in name hunner volkeren, klare en opeubare getuigenis van bunne godvruebtigheid en eerbied af te leggen, en achting en gehoorzaamheid te be- toonen, gelijk zij verschuldigd zijn, aar. het opperzag door God Ons megedeeld. Wij ver leenen dienzelfden aflaat aan alle geloovigen der beide geslachten, die bovengemelde bede vaart naar Rome uaet den geest en hel herte volgen en vergezellen alsook aan eiken en aan alle geloovigen die 'l is eender op welke wijze tot dem-heilzameD en gelukkigen uitglag dezer godvruchtige bedevaarten, medewerken. Wij staan dien vollen aflaat toe op voorwaar de dagelijks, de negen dagen lang die den dag van Ons priesterlijk jubelfeest, den t* Januari namelijk, voorafgaan, het derde deel van den H. Roozenkrans te bidden, en datzelfde gebed negen dagen achtereen te herhalen gedurende den tijd, dat de ontvangsten dier bedevaarten geschieden, Bovendien wordt er vereischt dat men. met waar leedwezen over onze zonden, te biechten ga en tot de H. Communie nadere, zijne paro chiekerk, of eene andere kerk, of openbare bidplaats bezoeke en daar godvruchtiglijk bid- de voor de eendracht der christene prinsen, voor de uitroeiing der ketterijen, voor de be keering der zondaars en de verheffing van onze Moeder de H. Kerk. Op die voorwaarden kan men eenen vollen aflaat winnen en op den dag zelve» van Ons voormeld jubelfeest, en op don feestdag die onmiddelijk op de novene volgt, welke men naar verkiezing in den hoogerop bepaalden lijd der bedevaarten zal houden, baarbij nog aan allen en aan ieder in 't bijzon der, die, ten minste met leedwezig herie, de bovengezegde novenen gelijk hel zijn moet, zullen onderhouden,verleenen. Wij, in den ge wonen vorm der II. Kerk, en op welken dag der noveen hel ook zij, 3l)ü dagen kwijtschel ding van de penitentie die zou opgelegd, of op eenige andere manier verschuldigd wezen. Wij slaan ook toe, dal alle en elk dior aflaten, al die kwijtscheldingen van zoidtn en penitentie, die Wij enkel voor dit jaar verleenen, aan de gtloovige zielen des vagevuurs zouden toevoeg- lij* zijn. Dit zij zoo, wal er ook tegen g ^chfei- de. Eindelijk willen Wij nog, dat men aan de afgedrukte kopijen van dezen Onzen Uriel, welke door eenen openbaren notaris zouden geleekend en voorzien zijn van den zegel van iemand die met eene geestelijke weerdighcid bekleed is. evenveel geloof zou hechten aan dezen Onzen Bnef, moest men hem voorhalen cn toonen. Gegeven te Rome, bij S. Pieter, onder den Visschersring, den 1" October 1887, het X*jaar oozes pausdoms. L f S. Frankrijk. Een geschil is ontstaan in den ministerraad over de houding, door de regeering aan te riemen tegenover den Parijschen gemeenteraad.MM. Tirard en Fallières zijn voorstaanders van huis vesting van den prelekt der Seine in het stadhuis. De gemeenteraad is hiertegen, en de minister Sarrein wil hierover geene botsing met den gemeenteraad veroorza ken. De beslissing is uitgesteld. De meeste parlementsleden houden zich reeds bezig met de voorbereiding der senatoriale verkiezingen. President Carnotzal op Nieuwjaarsdag vrijstelling verleenen aan alle staatkun dige veroordeelden van Decazeville en elders. Uit Lissabon wordt aan den Matin ge meld dat M. Janssens, gouverneur van den Congostaat in oneenigheid ligt met de hoofden der vreemde handelshuizen te Banana, omdat deze niet willen de Congovlag hijschen boven hunne nationale vlag, zooals M. Janssens verlangt. De portugeesche koerier bracht geen nieuws meê over de expeditie Stanley. Oostenrijk. Volgens de Weener kor- respondent van den Standard zijn de kanselarijen van Weenen en Berlijn het eens om de oostenrijksche troepen in Galiciëop dezelfde sterkte te brengen, als de russische troepen aan de grens. De Times steekt al de schuld van den toestand op dien armen prins Ferdinand van Bulgarië. Maar wie zal men in zijne plaats be noemen Zal men iemand vinden, die iedereen te vreden stelt Dat valt te be twijfelen. De Daily JSews beweert dat Oostenrijk en Duitschland op zulken voet vereenigd zijn, zooals tot hiertoe nog het geval niet was in de geschiedenis. De beide landen schijnen er maar een te maken. Zij nemen gemeenschappelijke maatregels, en doen alles na overeen komst Zij stellen alles in 't werk om den vrede te behouden. BERICHTEN UIT WEENEN. Men gelooft hier aan eene vredelie vende oplossing, daar de gezantschappen slechts in meert bijeengeroepen zijn. Dit zou aanduiden dat men in dien tusschen* tijd eene vredelievende schikking zou kunnen treffen. Berekeningen zeggen dat er, om 400,000 man naar de grenzen te brengen, bij middel der zes spoorweglijnen, ten minste 12 dagen zouden noodig zijn. De ministers hebben eene vergadering gehouden. Er zullen in elk geval tinanci- eele maatregels genomen worden. Wij ontleenen aan de bijzondere kor- respondencie van het Handelsblad Aan onze vrienden. De vlaamsche beweging heeft een goede week gehad M. Frère, die ge zworen vijand der rechten van hel vlaamsche vaderland, werd gedwongen het masker at te werpen. Heel zijne leste redevoering in de Ka mer heelt slechts een enkel gedacht de V» aal is bestemd om te bevelen, de Vla ming om te gehoorzamen. Daarom wil M. Frére niet dal de amb tenaar zou verplicht zijn vlaamsch te spreken, of dit te verstaan. Het Iransch moet, volgens hem, de taal zijn van het leger, het gerecht, het bestuurmet een woord de eenige ofll- cieele taal. En indien de soldaat, in het vlaamsche land geboren, zijne militaire gebieders niet verslaat bah des te erger voor Item. Hij moest maar fransch leeren Indien de vlaamsche burger beschul digd wordt voor het gerecht en geoor deeld in eene taal, die hij niet verstaal des te erger voor den vlaamschen be schuldigde. Hij moest maar Iransch leeren En zóó hetzelfde voor alle beslieren, voor het onderwijs, enz. Indien de Vlamingen het fransch niet verstaan des te erger voor hen Dal staat gelijk met het fransch ver plichtend te inaken voor alle burgers, die iels hebben uit te staan metwaalsche ambtenaars. Men kan, zegt M. Frère, den waal- sctien ambtenaar niet verplichten eene andere taal te spreken dan de zijne. Maar aangezien hij moet verstaan worden door zijne beslierden, moeten deze verplicht zijn eene taal te leeren, die de hunne niet is Vrijheid voor de ambtenaars, voor de agenten van den Staatslavernij voor de burgers, voor heiland, die de ambtenaars betalen Ziedaar hel stelsel van M. Frère. En die man heeft de stoutmoedigheid gehad, vol te houden dat die monster achtigheid alleen gelijkvormig is met den geest der grondwet Wat beleedigiug, wat laster uitgewor pen tegen de mannen van 1830 Waar is het dat M. Frêre altijd tegen den geest der vrijheid heeft gewerkt, welke de stichters der nationaliteit be zielde. Hier weèr is M. Frère de tegenvoeter van hunne denkbeelden. De houding van M. Frère in de Vlaam sche zaak heeft overigens niemand ver wonderd deluiksche autocraat isgausch tot akkoord met de politiek, welke hij toepaste toen hij meester speelde, en die hij nog zal loepassen indien hij nog eens meesier worden zal Telkens dat die ongeluksvogel de teu gels van het bewind in handen heeft ge had, werd het vlaamsch en het katholiek land ook behandeld als een overwonnen land. Wat maandag gebeurt op hel voorstel van uwen Antwerpschen algeveerdigde, en de toegenegen meewerking van het gouvernementen rechterzij, is niet anders dan de wettige terugwerking legen eene al te lange verdrukking van het vlaamsch element. Dat werk van herstellig is zóó recht- veerdig dat het bij de eerlijke Walen moedige voorstanders gevonden heeft. Ja. in de linkerzij zeil rekende een liberale vertegenwoordiger, kollega van M. Frère het zich tot eene eer om, als verslaggever der centrale sektie, de vlaamsche vragen ie ondersteunen. M. Hanssens gehoorzaamde hierin aan zijn geweien, aan zijne vaderlandsliefde. Welnu, dat is te veel in de oogen van MM. Frère en Ba ra. Ge kunt niet begrijpen wat razernij er tegen M Hanssens opvloog, in de kleine kapel der doktrinaire bonzen De groote apostels der verfransching dulden niet dal meri hun tegespreekt. Niet alleen bevechten zij hel vlaamsch en zouden zij geerne zeggen, in den aard van Gambetta leflamand.c'est l'ennemi, het vlaamsch is de vijand maar zij ne men liever den toon aan van verachting zij omringden zich van personen, die beproeven,om het vlaamsch belachlijk te maken. Dit doen, bijvoorbeeld, deboulJons der Chronique laat hel woord maarfransch blijven. Het is uit dit frottoirblad dat al de zou- telooze geestigheden voortkomen, welke de grrriroote Staatsman, M Frère, zich geweerdigt op de tribune der Kamer te brengen Onder oogpunt van vaderlandsliefde, spelen M. Frère en konsoorten eene droevige rol en het land zal hun anti belgisch gedrag streng beoordeelen. Onder het opschrift lezen wij onder andere in de Gazette van Brugge het vol gende i> Maandag zetelde de krijgsraad le Brugge. Heer advokaat Devisschere, onzer stad, had achtereenvolgens voor vijl be schuldigden te pleiten voor 4 Vlamin gen en éénen Waal. De eerste beschuldigde was een Vlaming. De advokaat, zooals het eenen ware Vlaming past, die waren eerbied koestert voor het recht van zijnen vlaamschen klant, begint zijne pleitrede in hel Vlaamsch. Groote opschudding onder de heeren officiers van de rechtbank De eerste verklaart dat hij wel Vlaamsch kent,maar liet letterkundig vlaamsch (le jlamand académique) zeer slecht verstaat. Een tweede kent geen woord Vlaamsch. Een derde zegt niet al te .wel Vlaamsch te kennen. Doch de advokaat hield aan de nauwkeurige toepassing der wet en pleit te in 't Vlaamsch. En de heeren van den krijgsraad,om hem te verstaan, moesten de hulp inroe pen van eenen taalman, die de pleitrede van den verdediger zinsnede bij zinsnede in Fransch overzette. d Zoo geschiedde het voor de verde diging van de vier vlaamsche beschul digden. Den vijfden, eenen Waal. verdedigde advokaat Devisschere in 't Fransch, in de taal die de beschuldigde verstond. Dit geval, dat wij willen bekend ma ken omdat het zoo zeldzaam is, strekt geheel ter eere van den heer advokaat Devisschere. Deze heer heeft de ware en volledige toepassing der wet van 1875 geëischt, en heeft daardoor eenen schoonen dienst aan de vlaamsche zake bewezen. 't Is de eerste maal dat dit geschied is voor den krijgsraad vau Brugge. Wij waren te wege te zeggeïi de eerste maal iu geheel het land maar wij gelooven dat het geval reeds plaats gehad heeft voor den krijgsraad van Antwerpen. Dit Zou dus de tweede maal zijn dat, voor den krijgsraad, de vlaamsche sol. daat in zijne moedertale verdedigd wordt. Zoo zou het nogthans altijd moe ten zijn WETTELIJKE BESLUITEN. De lieer .4, Buysscher, ontvanger der belastingen van Herdersem, gaat in de zeilde hoedanigheid over naar de ont- vangerij van Haeltert. Hij zal slechts met 1 januari aanst in zijne nieuwe bediening treden.

De Denderbode | 1887 | | pagina 1