VELE JAREN. 400jarig Jubelfeest des Beiaards, Veel is er dees jaar geschreven en nog meer gesproken geweest over onzen Beiaard. Gelijk wij het reeds meer malen hebben herinnerd, is het op Kerst nacht an 1487. dat onze beroemde Stads genoot Bartholomeus Coeck of Kocck, gedurende de 3 minuten vóór middernacht, voor de eerste maal de zilverklanken zijner metalen luchtzan- gers over onze stad heen deed zweve i en onze bevolking door deze tot dan toe ongehoorde muziek, die scheen uit den Hemel te komen, met verbazing en ver wondering sloeg. Ter gelegenheid onzer laatste Kermis feesten, vierden wij de 400® verjaring van dit merkweerdig feil onzer Aalstersche geschiedenis. Doch hiermeê is de herin nering aan dien heugelijken Kerstnacht van 1487 nog niet genoegzaam gevierd geworden. Zaterdag aanst., Kerstavond.zal de slui ting, om zoo te. zeggen, van de jubelfeest van 1887, plaatsgrijpen. Dim avond is het feest ten huize van onzen beroemden Beiardist, den heere Robrecht Vande Maele. Zijne woonstede, het koflij huis Au Pavilion ter Groote Merkt, zal luisterrijk versierd wezen en om 7 1/2 ure zal er een prachtig avond maal aanvangen, aan 'twelk lal van vrien den zullen deelnemen. Om S minuten vóór mid dernacht, zal de lieer It. Vande Maele, even als zijn voorganger, de beroemde B. G.oeeke In 1481, de zil verklanken onzer heden- daagsehe metalen lucht* zangers over onze stad been doen zweven. Men ver wacht zich aan een uitnemend schoon Kerstaria. 'twelk menig katholiek hert van vreugde en blijdschap zal doen tril len. En dat zal de waardige sluiting we zen der Jubelfeest welke wij dezen jare gevierd hebben en die altijd in 't geheu gen zal bewaard blijven van al onze tijd genoten Alhoewel het ons walgt met Den Dcndergalm alias den liberalen vuilen neusdoek uit de Kortezoutsiraat, in aan raking te komen, moeten wij soms toch wel eens onzen tegenzin overwinnen eri, gelijk 't spreekwoord zegt, van den nood eene deugd maken. De Dendergalmvan zondag 11. deelt een samenspraak meé, in de welke, voor wie een weinig tusschen de regels lezen kan, duidelijk voorkomt, dat hij hier of daar, een armmeester kentdiezich niet schaamt de onrechtveerdigheid zoo verre te drij ven van visch te koopen en hem te beta len bij middel van een bon op de geldkas van 't armbesluur, en verder nog, van de rekeningen zijns kleermakers en ook vogelen die hij gekocht had mits 3 franks op de zelfde wijze en met dezelfde midde len te voldoen. Of dit de stad Aalst of eene onzer om liggende gemeenten raakt, dat zegt De Dendergalm niet. Wat Aalst betreft, wij weten dal de Armmeesiers, builen dringende gevallen, nooit persoonlijk of rechtstreeks bons aan de behoeftigen verleenen. Het zijn de armbezoekers die hiermeê bijna uit- sluitelijk gelast zijn, en 't zou dus een dezer lieeren en niet een armmeester we zen die zich aan deze hoogst laakbare feilen zou hebben plichlig gemaakt, wel te verstaan, indien bet de stad Aalst raakt. Dus indien het een onzer omliggende gemeenten raakt, hebben wij er geen on- micfdelijk belang bij, doch het is gansch tegenovergesteld indien het Aalst betreft. Onzes dunkens zou De Dendergalm zich hieromtrent hoeven klaar en duidelijk te verklaren. Wat gebeurt er nu Vele personen denken dat het Aalst raakt en onze 5 armmeesiers en 27 armbezoekers, dus 32 onzer medeburgers,worden allen van die verij verdacht, terwijl er volgens De Dendergalm maar een plichtige zou we zen Wij vragen het, is dat geene ongehoorde zaak Een schuldige en een en dertig deftige personen die ten onrechte van de schandelijkste dievery verdacht worden die er bestaat De armen bestelen Is er nu eene dieverij die meer wraak roept bij God en de menschen Indien erin den boezem van den schrij ver van bedoeld artikel nog een spran keitje eergevoel huist, dan zal hij begrij pen dat het zijne plicht is aan die ver denking een einde te brengen, met ie verklaren dat het Aalst niet raakt, of in »i wh m i KA «o»— 3° Vervolg. Ongevec-r aclit dagen waren nu verloopen, sinds mevrouw Vermeer man en kind verlaten had. De eerste dagen was zij als verdoofd, be dwelmd door den zwaren, verpletterenden slag allcngskens veranderde echter deze he vige smart in eene stille droefheid, en zij was schijnbaar zoo kalm, dat en oningewijde nooit 7,ou vermoed hebben, wat al grievend leed er in die ziel huisde. Was zij dan alles reeds vergeten Acb neen; anders bad zij haar blik niet met een gesmoor- den snik afgewend, wanneer zij de goudblonde lokken en de lachende oogjes van een zuigeling ontmoette, of een zacht stemmetje hoorde, 'twelk op dat van Eva geleek. Had zij alles vergoten, dan zou zij niet zoo vreeselijk ge folterd zijn geworden door onrustige, pijnlijke droomeu en trannevolle, slapelooze nachten, die hare wangen verbleekten en al deu glans harer oogen benevelden. Neen, Maria was wel verre van te vergeten maar kalm en rustig van natuur, wist zij haar gemoed goed te be dien het Aalst raakt, den schurk, ja, den drij dubbelen schurk, te noemen en dit met naam en siuk, die harteloos en ver sieend genoeg is in de boosheid om aan de armen de bete broods te ontrooven die soms hunnen honger stillen moet Indien de aangeklaagde feiten zich hier te Aalst voonleden.» Dendergalm noem dan dien schurkachtigen dief van T geld der armen Wij bezweren het u. wij zul len u ter zijde slaan om dien schelm naar verdienste te laken en te zorgen dat hij zijne maar al te wel verdiende straf niet ontloope Geene kromme sprongen, geene uit vluchten, Dendergalm, neen, want 't is eene heilige plicht voor de Drukpers de noodlijdenden te beschermen en te ver dedigen tegen dc grijpzucht van harteloo- ze schurken die hen uitbuiten 't Woord is dus aan u, Dendergalm Wetgevende Kamers. Het Senaat vergaderde zich maandag en hield zich onledig met 't wetsvoorstel be trekkelijk de wijzigingen aan de wet op de bevordering der officieren des legers en aan deze op de inrichting der millitaire school. De Volkskamer heeft de beraadslaging overde begrooiing van financiën voortge zet. CORRESPONDENTE. Oritv. van den E. H. V. D. N. te O-W. Ir. 6 over 1887. ALLERHANDE NIEUWS. IS V Eli SCHENEN M\BIAv\I,MAIV\K VOOll HET JAAP, OXZES HEEK EN' 1*88, door Fr. S. Daems der abdij van Tonger- loo. Prijs,30 centiemen.Te verkrijgen ten Rureele van Ben Denderbode, Lan'je-Zoutstraat N° 10, Aalst. De maatschappij der openbare ze delijkheid is verleden zaterdag in het mi nisterie officieel aangesteld. M. De Volder heeft de inhuldigingsredevoering uitge sproken. De kommissie heeft M. Nothomb als voorzitter en M. Buis als ondervoor zitter gekozen. Tot sekretaris werd aan gesteld. M. Pagriy. Een onderkomite.it werd tezelfder lijd ingesteld tot regelen der werkzaamheden. Dit bestaat uit M.M. Nothomb, Pagriy, Van Maldeghem en doktor Thiry. Men weel nog wel dat over jaar juvrouw Verhuist, vau Brugge, een ac- crêditif van 40,000 frank naar Brussel opzond, aan het adres van zekerejufvrouw De Mortier. Die som is te Brussel, met een valsch handteekeri, aan eeuen onbe kenden persoon afgegeven, en spijts de neerstige opzoekingen, is men er niet in gelukt den vervals,cher te ontdekken. Jufvrouw Verhulst spande daarvoor een proces in tegen de Nationale Bank, De teruggaaf van het opgezonden geld eiscliende. Die zaak is nu zaterdag uitgewezen. De koophandels-rechtbank heeft den eisch van jufvrouw Verhuist van de hand gewe- zan en de Bank van alle schuld vrijge sproken. De gepleegde diefstal, zegt het gevelde vonnis, is bet gevolg der onvoor zichtigheid van de eischeres, die het aerréditif in eenen niet aanbevolen omslag verzonden en de verzending ervan bij opene briefkaart aangekondigd had. Schandalen te Brussel. Diefstal van 300,000 fr. titels. Aanhoudingen.—Vijf vrouwen meêplichtig. Bruxelles- Petit ParisBruxelles Coeur et cerveau Bruxelles Attractions en andere holklinkende titels hebben den roem van onze hoolstad gemaakt en deze reeks is met een nieuwen titel vermeer derd Bmxelles-scandale Wij outleenen, om niet van partijdig heid verdacht te worden, het verhaal aan de doktrinaire gazetten zelf. Men weet, zeg la Gazette, hoe veel werk de konversie der leerlingen kostte. Het werk vereischte het inrichten van een voorloopig bureel, bestuurd door M. Verbeeck, en in hetwelk men tijdelijke beambten plaatsté. Dit bureel is voornamelijk gelast met hel nazien der titels, die door de banken welke de uitgifte der leeningen deden, waren teruggezonden. M. Hennet, overste der financieafdee- ling heeft het hooger bestuur over dezen volmaakt ingericbteii dienst. Tusschen de heambleri bevond zich een jongeling, Adolf Baudet, genaamd, wonende te St-Jans-Molebeek. Verleden zaterdag ontdekte M. Ver- heerschen, en leerde thans aan den voet van hel Kruis geduldig te lijden. [>e dagen vloden in droeve eenvormigheid heen De plek, dio Maria voor haar tijdelijk verblijf had uilgekozeu, was een klein, stil dorp aan hat zeestrand, heel geschikt om met rijp beraad en kalmte hare verdere planen voor de toekomst te overwegen Dicht aao zee was voor een paar jaar eene Katholieke kerk gebouwd, en sinds dien lijd hadden de dorps bewoners zich reeds in veel gunstiger veran deringen en zegeningen mogen verheigen. Wel was daar nog veel onwetenheid, onverschillig heid en ondeugd te vinden maar al degenen, die voorheen den Zondag onopgemerkt, zelfs zeer ongodsdienstig, voorbij lieten gaan, woon den thans niet alleen Zondags, maar velen zelfs eiken morgen der week bet H. Misoffer bij. Uren achtereen bracht Maria in dal kleine kerkje door. Drukte de smart haar met hevig geweld neer, dan voelde zij zich telkens met een onweerstaanbaar verlangen naar het H Sacrament heengetrokken d3or stortte zij dan haar ganschu hart verlrouwvol uit, en luisterde naar de stem van Hem, die alle wondeu van 's menschen hart weet te heelen. Bij hel vallen van den avond begaf Maria zicb altijd naar hei strand, om daar de zon in al haar luister langzaam te zien ondergaan. De eorsl zoo helder beschenen omringende duinen werden dan allengskens overschaduwd, totdat zij eindelijk, bij het verbleeken der laatste ro- beeck. toen bij de titels nazag, die door de Société générale waren teruggezonden, dat deze bank een lot der leening van 1874 terugzond, het nummer 713238, dat met eene premie van 24,000 fr. was uit gekomen. Dit lot was reeds een eersten keer door de Banque de Paris et des Pays-Bas teruggezonden. Het grootste gedeelte der titels door deze leste bank teruggezonden, waren door Baudet nagezien. Deze bediende nu, bad sedert eenige dagen verlof, om reden van ziekte. Onmiddelijk werden de pakken titels onderzocht, die door hem gekontroleerd waren en men bevond dat er omtrent 2000 titels ontbraken, waaronder het nummer 452.357. der leening van 1879, dat met 100,000 fr. uitgetrokken was. Al deze tilels kwamen voort van de terugzendingen der Banque de Paris et des Pays-Bas. die ondanks de gegeven in- strukties, verwaarloosd had die uil te schrappen, 't geen door deze bank be twist wordt. Verschrikt en ten uiterste ontroerd, gelijk men begrijpen kan, bracht M. Ver beeck die tijding aan M. Hennep, den af delingsoverste, en deze maakte de zaak onmiddellijk aan de policie bekend. Baudet. He jonge bediende, woonde, gelijk wij zegden, met zijne moeder le Sl-Jnns-Mo lenbeek. namelijk in Ribeaucourtstraat, 65. De vrouw houdt daar met hare zuster een winkel van kruidenierswaren en brood. Toen de policie daar kwam, verklaarde moeder Baudet dal haar zoon in verschei dene dagen niet thuis was geweest. Zij wist niet waar hij zich voor het oogen- blik kon bevinden. De policiebeambte liet de vrouw onbe kend met hetgeen er was gebeurd, en daar het mogelijk was dat Baudet bet land ver laten bad, werden oogenblikkelijk tele grammen in alle richtingen gezonden. Men vernam toen dat de jongeling be trekkingen onderhield met eene petite dame, Elisabeth Borremans, uit de IJze ren Kruisstraat. Het aangewezen huis werd bewaakt en rond 7 ure 's avonds werd het jufferke aangehouden en naar het hoofdbureel van policie gebracht. Zij verklaarde zonder aarzelen dat zij Baudet hoegenaamd niet kende, maar op de beschrijving, die men haar van den opgezochten beambten gaf, bekende zij mei dezen in betrekking te zijn, maar hem alleen te kennen onder den naam van Aflolf Rolland. Hij deed zich bij haar voor een edelman doorgaan, die in de nabijheid derLuxemburgerstatie woonde. Hij had echter ever eenige dagen die be trekkingen afgebroken en haar zonder gekende reden verlaten. Het was zoo'n goede, edelmoedige jougen. zegde zij, en ik betreur hem. Ik geloof dat nu kennis heeft met eene dan seres uit den Muntschouwburg, want, men heeft mij gezegd, dat hij geaboneerd is. Dat alles helderde de opzoekingen niet op maar rond 9 uren ontving de policie een naamloos schrijven, waarin gemeld werd dat Baudet in het Grand Hotel ver bleef, onder den naam van Debaerde- maecker en dat hij in zeer nauwe betrek king stond met dedanseresEmiliaRighet- tini. De adjunkt-kommissaris Ledoux, naar het Grand Hotel gezonden bekwam er de noodige inlichtingen de gezegden van den brief waren in alle deelen echt. M. Debaerdemaecker betrok de kamer n° 96. Hij bezat, zegde de bestuurder, een groot fortuin. Hij was voor het oogenblik niet thuis maar de policie hield een oog in 't zeil evenals rond het huis der danseres, die in de Noorderlei bet huis n°104 bewoont. Daar ook konden de agenten hooren welke uitmuntende faam Baudet zich ver worven had. De schoone was koninklijk gelogeerd. Vroeger bewoonde zij met hare familie de derde verdieping doch M. Baudet alias De Baerdemaecker, had haar thans een prachtig kwartier op het eerste geschonken, De politiemaatregelen leidden weldra tot den gewenschten uitslag. Rond H ure hield een sierlijk rijtuig, waarin M. deBaerdemaeker en de danse res gezeten waren, aan de poort van het Grand Hotel stil. Het jufferke bleef in het rijtuig zitten en mijnheer steeg, bij middel van den zeroode lintenin de donkere nevelen van den nacht wegzonken dan was bet alsof de zee eu het uitspansel een geheel vormden, het ge kweel der vogelen verstomde en met hen schenen alle stemmen te zwijgen. Onder dezen zalvenden invloed der natuur en met baar hart tot God verheven, keerde Maria dan naar hare woning terug om haar avondgebed te verrich ten. Toen zij op zekeren avond weer in haar slaapvertrek terugkeerde, vond zij een brief op tafel liggen. Dit was iets zeer opgewoons voor haar, want nadat al haro vrienden haar een hevig protest tegen hare geloofsverande ring hadden geschreven, lieten zij haar verder geheel aan haar lol over zij zagen duidelijk in, dat alle wederlcggingen, Deloogen, smaad- en scheldwoorden vruchteloos waren, ver klaarden haar voor reddeloos verloren, en besloten vast haar nooit meer te schrijven. Met verbazing ontdekte Maria dus de band eener tante, die, toen zij den verlaten toestand harer nicht vernomen had, terstond bare deel neming wilde beluigen. Niet dal ik zelve Katholiek wil worden,» schreef zij,» wantik houd mij liever aan mijne eigene ruime, vrije denkbeelden, maar bel Kaiboliek geloof is zoo grootscb, zoo edel, en schenkt daarbij zooveel troost aan gewonde banen, dal ik u aanraad daarin le volharden. Keerden ook allen u den rug toe, bekommer u daar niet over, dat komt later van zelf terecht. ophaalbak, naar boven. Hij zag er waarlijk goed uit. die mijn beer, veel beier dan toen bij met kalen (rak en gelapte broek, voor 50 frank per maand in het brusselsclie stadhuis zat le kribbelen en cijfers op te tellen, Nu zat liij in een djkken pelsfrak en had al het voorkomen van eenen gentleman. De policieoflicier Ledoux liet hem binnengaan, volgde hem naar zijne ka mer en ving hem op in zijne deur; Cij zijt Baudet, sprak hij v#lg mij. Imusschen was Mej. Righettini reeds naar het middenbureel gevoerd. Men vernam dat de twee tortelduifkens gedineerd hadden in 't Cafe Riche, met fijne schotels, Chateau-Margaux, prijs 40 fr. Hij was daarna naar het Graud Hólel gekomen, om een blauw zijden nacht hemd te halen. Voor den onderzoeks rechter gebracht, deed Baudet aanstonds bekentenissen. Hij duidde aan boe hij liet had aan boord gelegd en zegde eene partij titels verkocht te hebben, wat niet moeilijk was, daar de Bank ze niet uitgeschrapt had. Op die wijze had bij aan den bankier Samuel bet lot verkocht, waarop eene premie van 24,000 fr. gevallen was en M. Samuel had 't lot bij de Soviété généra le ingekasseerd. Baudet had nu, eens dat hij in die we reld gelanceerd was, ook goesting gekre gen om te spekuleeren. Hij had cubaan- sche obligaties en akties der zinkmijnen van Augleur geKocht. liet overige der ti tels bevond zich bij zijne moeder, zegde hij. Wat men vond. Langs alle kamen le gelijk vond men nu eene menigte bewijzen van de ont vreemdingen. In 't Grand Hólel vond men eene brie- ventesch met 68 bankbriefjes van 1000 fr. het lot dat met 100,000 fr. was uitgeko men, en eenige titels der brusselsclie lee- nitigen. Bij de danseres vond men voor meer dan 40,000 fr. juweelen, een pak minne brieven en... de verklaring van Mej. Righetlini dat zij den gentleman van haar noch pluim kende. Hij ging bij haar door voor den zoon eener schatrijke familie van Namen. Toen het parket rond 1 uur bij de wed. Baudet kwam, gebaarde zij de grootste verwondering. Maar haar zoon klapte haar in de war, door te vragen waar zij de tilels gelaten had, die hij haar had toevertrouwd. Ondanks deze duidelijke beschuldiging bleef de moeder hardnekkig loochenen, zoodat men verplicht was, het huis te doorzoeken. Weldra vond men een pak stadsloten. En gedurende de huiszoeking, wierp de zuster van vrouw Baudet een ander pak titels door een venster op een platdak, maar ongelukkiglijk was M. Hennet, de afdeelingoverste op de binnenplaats. Hij hoorde den val van het pak op het zinken dak en men raadt het overige. Het was nu drie ure 's nachts. Ten 4 ure, nadat de prokureur des ko- nings al de betrokken personen in 't kort had ondervraagd, werden er zes aanhou dingsmandaten afgeleverd Tegen Alfons Baudet, zijne moeder, zijne tante, de juffer Borremans, mej Righettini, en hare moe der, deze leste voor ophitsing tot onge regeldheid, daar hare dochter nog geene twintig jaren telde. Al die zes personen werden naar den amigo gebracht. 's Zondags. Ten II ure werden al die aangehoude nen uit den amigo gehaald en in rijtuigen naar het paleis van justicie gevoerd. Tegen 3 ure werden Baudet met zijne moeder en tante naar de celgevangenis overgebracht. De deftige heer slak zon derling af met zijnen pelsfrak, stok met zilveren appel, geverniste botten, tegen de bijna armoedige plunje van de twee oükeris. Mijnheer Baudet klaagde dat hij een slechten nacht in den amigo had ge had. Arme jongen Ten 2 ure werd de moeder en Mej. Righetlini insgelijks naar de gevangenis gevoerd, terwijl de danseres en Mej.Bor remans in vrijheid gesteld werden. De opzoekingen werden in den namid dag voortgezet, zoowel in het Grand Ho tel als elders. Op het oogenblik dat bet parket het ho tel verliet, bracht een kleermaker juist nog een galakostuum thuis. Waarom zijt gij Diet regelrecht naar mij toege komen Ik ben alleen, en gij eveneens wat belet ons samen te wonen Ja, wat belet ons herhaalde zij bij zich zelve, en naar schier den ganschen nacht met deze vraag geworsteld le hebben, schreef zij den volgenden dag aan hare tante, dal zij binnen acht dagen le Gommerkarspel arrivee- ren zou. En zoo verwijderde zij zich al verder en verder van hare eigenlijke haardstede maar ditmaal deed zij de reis alleen, daar zij bare meid Daar Amsterdam teruggezonden had. In het klein, stil huishouden harer tante moest Maria zich nu weer aan de eenvoudige levens wij ze harer gelukkige kinderjaren ge wonnen, en had daar derhalve geene dienst meid voor zich alleen noodig. netje keerde dus naar de overige dienstbo den van hel half verlaten huis terug, en vertel de hun, dat mevrouw Vermeer van droefheid over de jonge juffrouw Eva wegkwijnde eiken dag verviel zij meer en meer, en kwam zij te slerven, dan was hel de schuld van mijn heer. Het heele dienstdoende personeel voor hevig legen de jougsie handelwijze buns mees ters uil, en bejammerde den rouw en.de wan orde, waarm bij het gansche buisgezin gedom peld bad. Zij verklaarden, dat zij volstrekt geen medelijden met hem hadden en bij groot ongelijk had, want dat hel mevrouw, evenals ieder ander menscb, vrijstond om Roomsch te worden, wanneer zij dit verkoos. Zij was de De zegels zijn ook gelegd op de woning van Elisabeth Borremans, doch zij is even als de danseres bepaald in vrijheid ge steld. Men zegt dat deze leste gisteren avond bij haar optreden een gansch bijzonderen bijval inoogstle. Later. Het schijnt, volgens een bericht, door de Etoile bij de signora Emilia Righettini zelfs ingewonnen, dat deze voorniets in de zaak is. Zij heeft enkel het gestolen geld hel pen opsmeren. De Indépendance meldt dat in het mi nisterie van spoorwegen een bericht aan geplakt is, waardoor een bureeloverste van het centraal bestuur voor zes maan den in zijn ambt geschorst is, en na dit tijdverloop eene andere bediening zal krijgen, grove onregelmatigheden in de uiloefening van zijn ombt, door briefwis seling met eenen beambte van eene spoorwegmaatschappij, en zekere beslis- slag bekend gemaakt te hebben, die door het bestuur \an den staatsspoorweg ge nomen werden. Op twee andere bedienden werden ins- gelijke tuchtstraffen toegepast. Moord teGoidienhoven. Eene wreede moord is maandag mor- gend in de pastorij van Goidsenhoven nabij Thienen, gepleegd geworden. De E. H. i Borré, pastoor, had zich rond 7 uren ter kerk begeven om het II. Misoffer op te dragen. De pastorij te midden van eenen hof omringd van muren gelegen, is nog al een eindje ver van de kerk verwijderd. Toen de E. H. Borré vau de kerk terug keerde, ondervondt hij dat, tegen ge woonte, de poort"van den hof gesloten was en ging onmiddolijk zijne naaste ge- buren verwittigen, zeggende dat iets bui tengewoons in zijne pastorij moest ge beurd zijn. Vergezeld van eenige landlieden drong hij de pastorij binnen en,in de keu ken gekomen, deinsden zij allen van schrik achteruit bij 't zicht van het in een bloedplas badend lijk van de meid, welke op de ijsselijkste wijze was vermoord geworden. Men bestatigde weldra dat diefstal de oorzaak van de moord was, want veel was er verdwenen. De gen- I darmerie van Thienen werd dadelijk ver wittigd en nog den zelfden dag werd de i dader zekere V. B., aangehouden. B. ging donderdag trouwen. De ongelukkige vermoorde meid is de genaamde Maria Saey, oud ongeveer 30 jaren en geboortig van Lede. Hare zuster is dienstmeid bij onzen achtbaren Verte genwoordiger en Schepen, M. Karei Ver- brugghen. Een harer broeders is dienst knecht in 't Collegie der EE. PP. Jesuïten alhier. Maria Saey diende hier vroeger te Aalst als dienstmeid onder andere bij den heer C. Eeman Callebaut, Vaartstraat. De E. H. pastoor van Goidsenhoven is de oom van den heer Borré-VanErtvelde, pastijbakker, Kerkstraat alhier ter Stede, en 'i is door de tnssehenkomst van dezen laatste dat de ongelukkige vermoorde, vier maanden geleden, in den dienst trad van den E. H. Borré. Eertijds en nu. Tegenwoordig gaat men op eenige uren, honderd mijlen i verre, 't zij op vasten grond, 't zij op zee, 1 en de reis kost bijna niets. Eertijds was het geheel anders de wegen waren niet gelegd, de rijtuigen waren uiterst gebrekkelijk, de posten waren niet geregeld om van paarden te j veranderen, enz. In de jaren 1600 deed men in 't alge meen niet meer dan 3 kilometers per uur. In de jaren 1700 niet meer dan 4 kil. per ure. Rond 1814 niet meer dan 5 kil. por ure. In 1830 niet meer dan 7 kil. per ure. En tot lond 1848, wanneer de ijzeren wegen opkwamen niet meer dan 9 kilom. En nu 1 Nu doet men met den ijzerer.weg, het stilhouden medebegrepen, omtrent 60 kil. per ure. De sneltreinen doen tot 80 kil. en op sommige plaatsen 100 kil. of 25 mijlen in ééne ure dat is omtrent 11 keeren zooveel als in 1848 Op zee is 't hetzelfde een zeilschip kan in 't algemeen niet meer afleggen dan 6 tot 8 kil. per ure en de gewone I. goede reissctiepen doen met den stoom Ij van 26 lot 32 kil. per ure, |L En is het gevaar daarom vermeerderd - Hoegenaamd niet. Voor hetzelfde getal I liefste dame dia ooit beslaan had, en was vrij wat beter dan mijnheer. Op een heerlijken namiddag bereikte Maria |j het dorpje Gommerkarspel geen wolkje was aan den Hemel le bespeuren slachts hier en I daar vertoonde zich een wit slipje len bi»»- wen helderen hemel een zach eitje c door de glinsterende bladeren\sn bei >opu geboomte het onafgebroken gegon 'lei it I secten, het gekweel der vogeun auerad-;! vroolijkheid zelfs hel kle et* -.or- t -i.; wildi J het haar welkom uceten. ■'-*% e' -aier ei. vriendelijker uil dia ooi'. "En le. r, 'en de glans en luister vsi'der 'a i&- druk op haar. Maria's a.ma.t was v.. *oo var 1 die droefbeden, die zicb, sis hei ocg«nL<!ik dei n ontroering voorbij dc r nieuw»- ifcken van omringende voorwó'pen en toestanden laten vervangen nceD, hare droefheid v, jrd te meer gevoed, nu zij onwillekeurig hare tegen woordige gewaarwordiugeö vergeleek met die, welke haar bezielden, loer. zij aL ccno van geluk stralende bi üid baar afs beidsgroet aan Gommerkarspel breugen kwam. f- ar was alles sinds vijf jaren nouc-boe öcbleven, doch wat al smarteM irao lagen hadden in haar hart pla on Toen zij als braid de met rozen omsiiü jorde villa een laatst vaarwel toeriep, was zij wei verre van te vermoeden, dal hel leven haar mee: doornen diü >ea zoo aanbrengen. (Wordt M*ïlacset. j

De Denderbode | 1887 | | pagina 2