NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 7 ARRONDISSEMENT AALST. Zondag 25 December 1887, 10 centiemen per nummer. 12te daar, N° 2217. AB01V1VEME1VTPRIJS BERICHT. Politiek overzicht. VELE JAREN. Katholieke Werkmanskring. Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars tr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te belalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijit in bij C. VAN DE PUïl'Ë-GOOSSENS, Lange-Zoutslraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, Ir. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond.De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Caique Saum. AELST, 24 DECEMBER 1887. De personen welke een abonnement op DEN DENDERBODE nemen voor 1888, zullen de nog te verschijnen nummers van 1887, te rekenen van heden gratis ontvangen. De Denderbode verschijnt twee maal ter week tegen de prijs van \"j franks 's jaars, ten bureele te jetalen. Frankrijk. De Senaatsverkiezingen :n Frankrijk op den 5 januari aanstaande, betreffen 82 senateurs. Daarvan zijn twee I overleden en treden 80 periodief af. Van deze 80 is één vervallen, generaal d'And- 'lau, en een overleden, generaal Pélissier 'negen stellen zich niet herkiesbaar. De republiekeinen zijn volgens de samen stelling der kiezerslichamen zeker van herkozen te worden. In het departement der Landes zullen naar alle waarschijn lijkheid twee konservatieve senateurs, MM. de Gavardie en de Ravignan, door republikeinen vervangen worden. Oostenrijk-Rusland. 't Begint er wat beter uit te zien, en sedert woensdag zijn de kansen voor den vrede schijnbaar - honderd per honderd gestegen. De dagbladen slaan een minder hevigen toon aan, zoodat de diplomatische onder- indelingen iusschen drij regeeringen istig kunnen voortgezet worden. Men begint te VVeenen ernstig te ge- iooven dat Rösland zijne wapeningen staken zal en het incident niet zal verer geren door nieuwe troepenbewegingen. Ook de vredelievende oplossing in den Raad der Kroon, maakt overal eenen goeden indruk. De Nowoie Wremja meent, dat de mili- üire uiteenzetting van het artikel in den Invalide russe door de Kölnische Zeitung onder alle oogpunten geschikt is om de russische Staatsburgers gerust te stellen en hun het gevoel van veiligheid te geven, onverschillig of op de beschouwing der Kölnische nog geantwoord wordt of niet. Alleen de Neue Freie Presse ziet de toe- lomst met een bang hart te gemoet en Saat een noodlottigen toon aan. De toestand, zegt het blad, boezemt I gevaar in, en dit gevaar blijkt uit de op merkingen die dezer dagen gedaan wer- dm. Men heeft daar het oog gericht op I di fransche grens en de kuiperijen van den russischen gezant te Parijs, baron de Mohrenheim. Te St-Petèrsburg tracht men nog altijd Oostenrijk en Duitschland schrik aan te jagen door hel spookbeeld eener fransch- russische overeenkomst. Dat doet de Novoie Wremia nog uitschijnen, en zegt dat, als het oogenblik gekomen is, het (ransche volk de regeering dwingen zal om met Rusland op te trekken. Ook de Novosti beweert dat Rusland nooit alleen vechten zal, want dal tegen Duitschland, voorzeker nog een andere natie zou strijden. Naar het schijnt zal Bismark, zoo noo- dig, de traktaten van het drijvoudig ver bond openbaar maken om daardoor op Rusland beter te kunnen drukken. Maar aan de Kreuzzeilung wordt van partikuliere zijde uit St-Pelersburg ge schreven, dat Ruslar.d geenszins iels tegen Duitschland of Oostenrijk in den zin heeft, en enkel dit bedoeld Duitsch land, door het thans in liet Warschau- distrikt samengetrokken observatie korps in verband met een te verwachten soort gelijken maatregel van Frankrijk, vol doende in bedwang te houden, ten einde in Bulgariè vrij spel te hebben. De Standard verneemt uit Nizza dat, tijdens het leste bezoek van den hertog van Edimburg te San Remo, Z. K. H. tegenover den duitschen kroonprins de overtuiging uitsprak, dat een groote europeesche oorlog eerlang onvermijde lijk is. Deze verklaring van den schoon broer van den czaar was te meer opmer kelijk. daar de hertog terstond naar Malta vertrok, om het bevel over de engelsche vloot in de Middellandsche Zee te aan- veerden. Wet op het Huwelijk. Krachtens eenen omzendbrief door den minister van juslicie aan den prokureur- geueraal gezonden, moeten meerdeija rige personen, die in 'i huwelijk willen treden en ouders noch andere voorzaten meer hebben,geen doodakten van hunne grootouders meer leveren, daar zij krach tens hunnen ouderdom, bij machte zijn opeigen gezag te handelen. <r Het vraagpunt, zegt de omzendbrief vergt eene bevestigende of eene ontken nende oplossing, naar mate de toeko mende eclugenooten al of niet den ouder dom bereikt hebben, vastgesteld door art. 148 van het burgerlijk wetboek. De wensch der nieuwe wet is dat na meerderjarigheid, in dit artikel aange duid, er geen eerbiedigingsakt meernoo- dig is dan ten opzichte der ouders. Indien de toekomende echtgenoolen, die dezen ouderdom bereikt hebben, vader noch moeder meer hebben, hoeven zij geene NA 4* Vervolg. Slechts vijf jaren waren heen gevloden, en f,retds was de gloed van haar schillerenden jbdizon uitgedoofd wierp zij een blik in de ftiïk. -"st, dan was het haar te moede, alsof ijd in de kille, grauwe schaduwen 'ft ee amlic'd zou moeten rondwandelen, b alsoi nooit mee een verwarmende zonne- "Miiju mor haar zou opgaan. Tbans had zij de kef uoorgestaan, het leven had alle aanlok- I jJtfijkheid voor haar verloren en ofschoon jWsr vertrouwen te midden der hobbeligheden 'fc.vu haar lijdensweg we! eens wankelde, fluis terde haar onwrikbaar geloof haar steeds zoele oorden van hoop en vergelding in, zelfs dan, toneer de storm hevigst en de onweerswol- het dreigendst schenen, lel was voor haar moederhart eene ware Bflichting, over de kleine Eva te kunnen spre- In den beginne kon zij die gevoelige (nar volstrekt niet aanroeren dje dierbare lm wilde uiel over hare lippen docb na de ''te toespeling, waarbij baar gelaat verbleelt- fe «n (ranen langs hare wangen rolden, scheen jilij die huivering overwonnen te hebben, en de bro« barer droefheid nu eenmaal geopend zijo- :de,i kon zij voortaan naar hartelust over bare [lieveling spreken. i, floor bemiddeling van des heeren Vermeer's taalwaarnemer hoorde zij van tijd tot tijd, dat toestemming noch eerbiedingsakt meer van hunne grootouders. Hieruit spruit voort dat indien zij dengemelden ouder dom bereikt en zij geene ouders meer hebben, de toekomende echtgenooteu deze bewijzen niet meer hoeven te leve ren. Wij roepen de bezondere aandacht in onzer welstellende medeburgers op de Tombola ot looierij ten voor- deele van den onlangs gestichten Werk manskring, welke hij besluit van ons College van Burgemeester en Schepenen komt toegelaten te worden. Velen onzer geachte medeburgers be grijpen wellicht niet goed de dringende noodzakelijkelijklieid die op onze dagen bestaat van kringen of vereenigingen te stichten waar de werkman, neven een deftig vermaak, wijze en heilzame raad gevingen aanhoort die hem in den strijd des levens sterken en hem de strikken zullen doen ontwijken die liet Socialismus, de plaag on/er lijden, dagelijks spant om hem in de godverloochening te storten en tegen de hedendaagsche samenleving in opstand te brengen. Men kent den leus der socialisten nocli God, noch meester roepen zijEn wal is een volk zonder God zonder meester De revo lutie van de jaren 90, de tijd der sanscu lotten die de helft van Europa in een onafmetelijk bloedbad en in eenen reus- achtigen vuurgloed herschiepen, die onze Bisschoppen, priesters en kloosterlingen vermoordden, verbanden of in den kerker wierpen, die onze nationale rijkdommen, de geestelijke goederen en tot de klokken onzer kerken toe roofden de Commune van Parijs van 't jaar 1871 de brand stichtingen en rooverijen van 1886 in onze walenstreek, alles te veel om heden te herhalen, zijn daar om te bewijzen wat een volk is zonder God en 't welk geen meester kent. De werkmanskring is de dijk die men tegen 'l verderf van '{.Socialismus opwerpt; het is dus een werk van zelfsbehoud en van beschaving bij uitmuntendheid Aalst is tol hiertoe, dank zij den gods dienstzin onzer bevolking, bevrijd geble ven van 't Socialismus nooit heeft zijn zaad in onzen grond willen wortel genoeg schieten om te kunnen opgroeien. Pas vertoonde het zijne hoorntjes of 't ver ging weldra. De gentsche socialisten hebben het hier onlangs nog met hunne bakkerij onder vonden. Ehwel, Katholieke Aalslenaars, aan ons is het heden onzen grond in dien staat van onvruchtbaarheid voor 't Socialis- mus te bewaren.... Gij zijt gelijk wij het kind gezond ontevreden was Van mevrouw Hamers zelve vernam zij echter geen woord, en Maria was ook overtuigd, dat zij voor haar even diep verloren was, als ware het gras reeds over haar heen gegroeid. Lag ik maar onder de aarde begraven zuchtte Maria dikwijls bij zich zelve. De heer Vermeer leidde intusschen een al lerellendigst leven. Het huis, dat zoovele pijn lijke herinneringen bij hem opwekte, had hij verlaten, in de hoop dal hij elders naar hart en geest meer rust zou vinden doch tevergeefs hij gevoelde duidelijk, dal zijne onrust niet uit het huis, maar uil het hart ontstond, en dit kon hij niet ontvluchten, Waar hij zich ook bevond, te midden van het geruisch on de beslom- "meringen der wereld, in de stilte vaD den nacht, in zijne verwarde droomen, altijd en overal blonk die weemoedige blik, waarmede zij hem bij bel laatste afscheid had aange staard, in zijne oogen. Al zijne vrienden en intieme kennissen merkten de volslagon veran dering in geheel zijo wezen op sommigen beklaagden, andereu laakten hem, doch allen moesten bekenneD, dat hij diep, diepongeluk kig was. Op zekeren dag rees het denkbeelk bij hem op, eens naar Gommerkarspel te reizen niet om eene samenkomst met zijne vrouw te zoe ken o, neen Haar weer te zien en toch hardvochtig bij zijn besluit te blijven, dat denkbeeld kwam hem ondraaglijk voor Hij hoopte slechts een vluchtige blik op Jhaar tc kunnen werpen, om te z'en hoe z:i er uiizag en of hel waar was, zooals de me>a zeidé,. da', zij van verdriet wegkwijnde. Maar.hij wist, niet goed, taejhi aan ie leggen. Volgens de inlichliogen, die hij in de k'eino dorpsherberg, overtuigd dat wij dat volkje hier niet noo- dig hebben.... Nu, het beste middel om er ons van te bevrijden, is de Werkmans kring.... Laat ons dan elkeen in de maat zijner krachten het zijne- bijdrager, tol het stichten van den Kring, van dit huis van vrede, van verzoening en van verbroede ring waar de werkman, na zes dagen vlij tig gewerkt te hebben ten einde aan vrouw en kinderen het dagelijks brood te verschaffen, des zondags, eenige uurtjes eerlijk vermaak en uitspanning vinde, waar hem een goed woord zal worden toegesproken en waar hij zalige vertroos tingen zal pulten die hem zullen sterken in de dagelijksche kwellingen van dit leven Katholieke Medeburgers, wij hebben onze plicht volbracht met uwe aandacht op de noodzakelijkheid des Werkmans- krings in te roepen, en wij ziju overtuigd dat gij, van uwen kant, aan de uwe niet zult lalen. Onnoodig u te zeggen waar gij de prijzen die gij voor de loterij bestemd, moet bezorgen. Nu als ge de plaats niet goed weet, brengt alles maar bij Den Denderbode hij zal er zich met liefde rneê- gelasten De loten zijn bepaald op 23 centiemen en zullen kortelings verkrijgbaar zijn. Nog iets Reeds zijn meer dan 300 voorwerpen waaronder verscheidene van waarde, aan de heeren inrichters toe gezonden en op nieuwjaardag zal de plechtige opening plaats hebben ten lokale van den Kring De Vriendschap, Kortezoulstraat. HANDEL EN NIJVERHEID. Aardappeloogst in Nederland. Het gaat met den handel in aardappelen in de Betuwe weinig naar wensch. Het aan bod overtreft verre de vraag, zoodat de meeste landbouwers hun produkt niet kunnen verkoopen dan tegen verlaagde prijzen. üp de meeste dorpen zijn de aardappe len dan ook voorloopig gekuild, in de verwacbiing dat in het voorjaar dn prijs hooger zal zijn. Wel werden in de leste weken honderden mudden uitgevoerd naar Duitschland, maar de vraag heeft nu geheel opgehouden. Voor Westlan ders wordt2gl., voor Engelsclien 1.23 gl. en voor blauwen 1.60 gl. per mud (hectoliter) betaald. De voorraden zijn nog aanzienlijk. De voorraad aardappelen is in de om streken van Deventei insgelijks zeer groot. Zij zijn onverkoopbaar en zullen waarschijnlijk in het voorjaar nog goed - kooper worden. De appelen en peren zijn bijna overal opgeruimd. De oogst is grooter dan men vermoedde. Met ziet dat de liolland.sche landbou wers hel ook niet te breed hebben zoo min als de onze. waar hij voor eene poos zijn intrek had geno men, verkregen had, kwamen de dames van Schoonoord(zoo heette de villa, waar Maria thans woonde) zelden ot nooit buiten den tuin; maar de logéo uit Amsterdam, die er zoo lijdend uitzag, ging eiken morgen zeer vroeg over de velden naar de kleine Roooascbe kerk, die een heel eindwegs van de villa ver wijderd lag. Hij was nu vastbesloten haar te zien. Niet tevergeefs zou hij die lange reis gemaakt heb ben, al moest hij dan ook de kerk bincn gaan, ofschoon hij gezworen had nooit een voet op zulk eeue plaats te zeilen. Zoo gezegd, zoo gedam. Vreemde, onver klaarbare gewaarwordingen bestormden zijn gemoed, toen hij de kerkdeur binnentrad hij zag niemand dan een paar arme landlieden, want hel was blijkbaar nog te vroeg voor den eersten morgendienst. Terwijl hij het kerkge bouw rond zag, verbeeldde hij zich hoe Maria daar eiken morgen met een bedroefd hart neerknielde om kracht en kalmte van den Hemel aftesmeeken; ook gevoelde hij zelf, dat de rondom hem heerschende rust en stilte een heilzamen invloed op een bedrukt gemoed moesten uitwerken Nauwelijks had hij zich in een der donkerste hoeken der kerk neergezel, ten einde geheel onopgemerkt te blijven, of hij hoorde zachte voetstappen achter zich aankomen, en nog voordat hij iemand gezien bad, gevoelde hij door eene hevige ontroering, dat het niemand anders dan zijne Maria zijn kon Nu eecige oogeiiblikken zag hij haar in zijne nabijheid neerknielen, zoodat, toen zij jiaar «voile op- sloog. bij haar gezicht duidelijk onderscheiden kou. '•ar w droevig, verbleekt be de gelaatWas dit nu hel frissche. bloeiende jonge meisje, dat hij in vroegere schoone dagen tol zijn laatste ademtocht liefde en trouw gezworen had En moest zij nu door zijne schuld van droefheid verkwijnen Ja, nu zag hij duidelijk in, waartoe zijn hoogmoed en zijne hardvochtigheid hem verleid hadden. Hij kon dat levend verwijl niet langer onder zijne oogen verdragen. Zoo stil mogelijk ver liet hij de kerk, en keerde over de zonnige velden naar hel dorp terug, om met den her bergier af te rekenen en dan terstond naar Am sterdam te vertrekken. Daar, hoopte hij, zou de gedachleaan hel weemoedig verbleekt ge laal zijner verlaten vrouw hem met zoo hard nekkig moer vervolgen Toen hij den volgenden zondag de kerk der Doopsgezinder, binnentrad, heving hem een gevoel, alsof hij een misdadiger was. Hadden zijne hem omringende geloofsgenooten toeu geweten, dat hij eene Roomsche Kerk bezocht had, dan zou mijnheer. Ten Berge hetn waar schijnlijk van den kansel uitgedaagd hebbeD. Misschien ware dit heilzaam voor hem ge weest Maria, ik maak mij waarlijk ongerust over u Ik begrijp, dat gij onder een verplett rend zieleleed gebukt gaat, maar toch moest gij cr zoo slecht niet uitzien 'k zal er den dokter eens over spreken, zeide cevrouw Daamen tol bare niebt. Hel was toen herfst de zwaluwen waren reeds naar het Zuiden getrokken, en men telde nog eenige dorre, gele bladeren aan de oude buomen van Gommerkarspel doch bij de minste windvlaag vielen de laatste op de dicht bezaaide paden neder, en dj. winter stond voor de deur. Stielen en Ambachten. Niet zelden boort ir.en beden klage schrijft de Gazette van Üiest, over onze gebrekkige werkliê. En inderdaad als men 't werk van vroegeren tijd vergelijkt met bet bedendaagsclie, moet men wel bekennen, dal bet meerendeel on--er ambachts- en stielmannen het sp vooruiigangs niet gevolgd hebben Waarbij komt dit Derede is heel een voudig men wil loopen eer mei. gaai kan. ledereen is meester in zijnen stiei, zonder hem geleerd te hebben. Ook zijn de knappe werklié dun gezaaid, terw de broddelaars elkander in den wc; loo pen. l Ware derhalve zeer te we dat, gelijk eertijds, er wederom een ten leertijd bepaald werde. Onze nai de Dui scbers, hebben bet gedaan beloven er zich over. Iedereen wint ei bij. De werkma beter onderwezen, levert volmaa» werk, en de kooper, beter geriefd, je taalt ook gaarne wat meer. Een leergast moet daar blijk kvvaambeid geven eer bij tol geze ambachtsvereeniging wordt aanget: en die aanneming geschiedt met zekere plecht, bijna gelijk bet gebeurd-: in de middeleeuwen; met onze Gilden er. Ne ringen. Onze ambachtslieden, denken wij, zul len met belangstelling een kort verbaal zulker plechtigheid, aanhooren Over drie weken zouden er te Aken vijf leergasten in bet bakkersambacht aangenomen worden. Ue vereeniging bad plaats in liet Kavelsbuis. Al de meester bakkers der stad waren tegenwoordig. Aan de eeretafel zat de achtbare Zim merman, burgemeester van Aken, met de hoofden der Nering. Het opperhoofd of oppermeester, gelijk men te Aken zegt opende de zitting met deze woor den God zegene de eerzame Nering en allen antwoorden dat God haar zegene Vervolgens deed de oppermeester, in welgepaste woorden, bet doel der Bak kers vereeniging kennen. Dit doel is drie voudig 1° De jonge leergasten godsdienstig op voeden. 2° Hun in deberoepssehool een doeltref fend onderwijs bezorgen. 5° Hen opleiden tot zorgvuldige, bekwame en praktische bakkers. Spreker zegt verder dat bet Duitsch staatsbestier de Akensche bakkersgilde op allerlei wijze zal ondersteunen. Dank aan die medewerking bezit de Gilde thans eeue beroepsschool waar 30 leergasten in al de behoeften van hunnen stiel onderricht worden. Maria Vermeer scheen evenals de bloemen en bladeren van den zomer te verwelken, en zonder nu bepaald ziek te zijn, werd zij met eiken dag bleeker, zwakker en stiller, zoodat de goede oude tante, die haar toestand zorg vuldig gade sloeg, lot de overtuiging was ge komen, dal Maria mol de laatste bladeren en den October zonneschijn onder hare oogen wegstierf. Na het bezoek van den geneesheer wist mevrouw Daamen dan ook zeker, dal hare vrees niet ongegrond was geweest.v» Zij kan het voorjaar nog halen, maar genezen kan ik baar niet. Nu en dan zal ik eens inleopen maar hoe meer gij haar geest op- vroolijken en hare droeve mijmeringen beletten kunt, hoe beter. Dit was alles. Onder voorwendsel, dal zij dien dag bijzon der veel drukte in haar huishouden had, liet mevrouw Daamen hare nicht boodschappen dat zij haar niet voor den avond zien zou, en toen zij hare droefheid zoo ver overmeesterd had, dal deze voor Maria onopgemerkt kon bl en, ging zij in de avondschemering naar b< .eden, en vond hare macht stil cn neerslach tig bij den haard zitten Gij nad den hsj^pn dag niet weg be hoeven te blijven, Uiite, zeido Maria onmid- delijk. Ik weet, dat gij bedroefd, veel be droefder z:ji dan ik. Doktor Oor heeft mij alles verteld ik verzocht hem openhartig met mij te spreken 't .s beter dat men van zijn eigen toestand op de hoogste is bovendien, men scheidt zoo gemakkelijk van hei-leven, als liet al zijne bekooiljkheden vertoren heeft. Hoe zou ik kunnen vei .angen nog Uuiger van mijn I mnn en kind verwijderd Ie leVen Wf'erdl vi&rlqctct,

De Denderbode | 1887 | | pagina 1