Stadsbelangen. Na den uilslag des onderzoek^ bekend gemaakt te hebben overhandigde de Op permeester hun diploma aan ieder der 5 gasten. Twee hunner die bijzondere be wijzen van bekwaamheid gegeven hadden, ontvingen van den heer Burgemeester.de eerste eene horloge, de tweede een paar gouden hemdsknoppen. Alle vijf legden alsdan de plechtige be lofte af getrouw te blijven aan de wetten der Nering, hunnen Oppermeester te eerbiedigen en in de vrees Gods televen. Ziedaar hoe men in Duitschland alle pogingen aanwendt om de ambachtsliê naar ziel en lichaam te veredelen, en aldus de gansche maatschappij op betere wegen te brengen. Over honderde jaren bereikten onze voorvaders hetzelfde doel door dezelfde middelen. Onze oude Neringen waren bloeiend en de gezellen gelukkig. Zou het niet goed, ja, niet noodig zijn deze oude instellingen, zoozeer door nietweters gelaakt, opnieuw in H ieven te roepen Wij stellen die vraag aan alwie zich met het welzijn der werkende en neringdoen de klas bezig houden. K. Maandag jl. vergaderde onze Stedelijke Raad ten einde te beraadslagen over de begrooting van 1888. De heer Leo Gheeracrdls, raadslid, gaf lezing van zijn hoogst merkweerdig ver slag over den financieelen toestand en verder over de talrijke werken van open baar nut, van verfraaiing en van gezond making, in uitvoering en nog uittevoeren Wij kunnen niet nalaten eenige der belangrijkste punten uit bedoeld verslag mee te deelen, omdat zij eene klinkende 1< genstraffing daarstellen van de talrijke gens die de liberale kandidaten bij de laatste gemeentekiezing in hunne mani festen en in de geusche drukpers hebben uitgel ~aamd en doen uitkramen. De g der belangen van de inwo- ,>:v der d, zegt M. Gheeraerdts, en dc ertuiging dal de liefdadig heid .toereikend is om het lijden 'er we kende klas voortspruitende uit de hi - 1 nijverheidcrisis te verhel- 1 u de uitvoering doen beslui te werken van verfraaiing imaking wier nuttigheid vist baar is. rlijke geschiedenis onzer lev'i geen voorbeeld op van zulk jo i tuigen spoorslag als dien tur zich voorstelt, aan geven in den loop van r. 't Is de buitengewone •itm-.tfi'.euds tand der financien, toe stand verschuldigd aan de wijze, voor cbeende en rzame maatregelen en e ieverige en ervarene medewerken? en achtbaren schepen van financiën, tvi. Monfils, welke de uit voering van die uitgestrekte ontwerpen toelaat met de verzekering van geene nieuwe belastingen te moeten heffen, noch van 't evenwicht des budjets in ge vaar te brengen. Door de uitvoering der groote ont worpene werken zal onze Stad, in eene weinig verwijderde toekomst, eene bron van inkomsten vinden. Haar aandeel in 't gemeentefonds en de opbrengst der opcenten zullen op eene gevoelige wijze vermeerderen. Verder doet de heer verslagger opmer ken dat de gewone ontvangsten in 't bud- jet geschreven, zonder in de ramingen overdreven te wezen, nog 2 duizend franks de gewone uitgaven overtreffen en in de welke de dotatien voor de laatste leening zijn begrepen, De ramingen der begrooting van 1886 zijn. op weinig na, gunstig geweest en de uitslagen der stadsrekening, goedge keurd in zitting van 5 november 11. heb ben ee: boni bcstatigd van meer dan SO duizend franks De buitengewone ontvangsten in 't bud- jet voorzien beloop n tot de aanzienlijke som van fr. 593,094,01. Deze ontvangsten komen ten meerderendeele voort uit de besparingen op de verschilligeuitgevoer de werken. De 4/5* der nieuwe leening en de toelagen van Staat en Provincie zijn er ook onder begrepen. Deze voordeelige toestand onzer finan cien, gaat de heer verslaggever voort laat de uitvoering van verscheidene open bare werken toe. Gij hebt begrepen, Mijnheeren, zegt bij, van welk groot nut voor handel en nijverheid, de werken zullen wezen langs den Dender in onze stad, uit te voeren. Buiten de nieuwe kaaien, bruggen en wegen aldaar op te richten en voor de welke Staat en Provincie in de uitgaven tussahenkomen, stelt uwe sectie van financiën voor een krediet te bestemmen van 25 duizend franks voor de opening en kasseiing van nieuwe straten. Zij schrijft ook eene som in van 25 duizend franks voor de voortzetting der herkas- seiing van de voetpaden of bijgangen Dit werk zal krachtig voortgezet worden In 't belang der openbare gezondheid welke de gestadige bekommering van den Raad gaande maakt, wordt er nogmaals een crediet van 12 duizend fr. toegestaen voor 't maken van nieuwe goten en '1 on derhoud der reeds bestaande O De werken van herstelling van 't oude stadhuis zijn,sedert eenige jaren, kracht vol voortgezet geworden 't geen uw Be stuur tot eer strekt. Na de zoowel gelukte herstellingen van 't Belfort, des Voorge vel en van den Westergevel, zien wij nu heden de herstellingswerken van de Bretesche, dit bouwkundig juweel der 16° eeuw, voortzetten. Dit lief gebouw zal zich weldra aaii onze oogenvertoonen in gansch den glans van den gothischen vlammenden stijl. Het belangrijkste deel onder opzicht der bouwkunde, de Oostergevel, opge bouwd in de 13e eeuw, zal groote onkos ten voor de herstelling vergen. Het is noodzakelijk bij dees werk de herstelling van 't noordergedeelte te begrijpen en dit wel in den zelfden trant van den Ooster gevel. Om in de uitgaven van dit kunstig werk te voorzien heelt uwe seklie van financien niet geaarzeld er een crediet van 40 duizend Ir. voor te bestemmen. De sektie hoopt dat in tegenwoordigheid van uitgaven die merkelijk de bestekken overtreffen, de Staat niet zal weigeren eene bijvoegelijke toelage toe te staan. Een som van 10 duizend Ir. is in 't budjet geschreven voor 't plaatsen van piscijnen en lanteernen. De uitbrei ding die de Stad neemt en de openbare gezondheid en eerbaarheid vereischen het. Een krediet van 8000fr. voor de vol trekking van 't achtergedeelte der St-Jo- sephskerk wordt bij uitzondering voor 1888 toegestaan. De heer verslaggever herinnert dat de Stad in deze voltrekking tusschenkomt voorde 4/11' deelen van 't beloop der som van de openbare aan besteding zonder dat het totale aandeel der Stad de som van 40 duizend franks mag overtreffen. Op voorstel van den heer Verbrugghen, schepen van onderwijs, zal voor 'l on derwijs der meisjes, een leergang van huishoudkunst ingericht worden. Die leergang is vooral noodzakelijk om de jonge dochters der werkende volksklas sen tot goede, zorgdragende en spaarza me huishoudsters op te leiden, 't welk den welstand en zelfs den voorspoed der familiën moet verzekeren. Dit onderwijs, de vollediging van 't gene reeds in de la gere school is aangeleerd geworden, zou de leerlingen in staat stellen hunne klee deren te maken en te onderhouden, ge- zondeen aangename spijzen op spaarzame wijze te bereiden, te wasschen, te strij ken en te schuren, in een woord, er za gezorgd worden dat die dochters eens werkzame en vooruitziende huishoudsters zouden worden. Een krediet van 800 franks wordt voor dezen leergang toegestaan. Een crediet van ÏOOO franks wordt op de gewone uitgaven genomen voor het herinrichten der Paarden- raerkten op 't Esplanade plein. Deze som zal gansch aan pre- miën besleed worden. Verder is er eene som van 600 (ranks geschreven in de buitengewone uitgaven voor aankoop van modellen van fruiten voor den leergang van Fruitboomteelt, ingericht door de Maatschappij De Ver- eenigde Landbouwers met de wede- werking van 't Stedelijk Bestuur. Deze leergang is heden de belangrijkste des lands. De buitengewone uitgaven voor 1888 zijn geraamd op Ir. 585,399,18 en zullen een boni overlaten van Ir. 10.776,08. IS VERSCHENEN MARIA.ALMANAK VOOR HUT JAAR ONZES HEEREN 1888, door Fr. S. Daems der abdij van Tonger- loo. Prijs,30 centiemen.Te verkrijgen ten Bureele van Den Denderbode, Lange-Zoutstraat N° 10, Aalst. De gewone eu buitengewone ontvang sten te samen genomen beloopen tot fr. 955.974,57 en de gewone en buitenge wone uitgaven tol fr. 941,865,56. 't zij een batig slot van Ir. 14.109,01. Zietdaar de bijzondere punten waarop wij de aandacht onzer geëerde lezers willen Inroepen. Senaat. De hooge Vergadering hield zich bij voortduring onledig met de kwestie van 't Vlaamsch voor de officie ren. Een wijziging voorgesteld door M. Graux werd met 49 stemmen tegen 8 en 6 onthoudingen aangenomen. Deze bepa ling luidt als volgt i De Vlaamsche taal zal in de militaire t school en in de regimentscholen onder- wezen worden zoodat al de aspirant- officiers eene genoegzame kennis dezer taal kunnen opdoen. Te beginnen met 1 januari 1892, zal er, in de examen, at te leggen voor hunne bevordering tot den graad van onderluitenant, aan de praktische ken- nis en aan de eerste begrippen der vlaamsche taal, het zelfde getal punten worden toegend als er verleend wordt aan de kennis der fransche taal. Wie de beide talen machtig is, zal dus een grooter getal punten kunnen behalen en den voorrang hebben op deze die slechts eene enkele taal kennen. Volkskamer. Het budjet van wegen en middelen werd met eenparig heid aangenomen. Verder ving de kamer de beraadslaging aan over 't wetsontwerp betrekkelijk de vaststelling van 't contin gent te leveren door de mililieklas van 1888. Naeenen zeer uiteenloopenden re detwist, werd het wetsontwerp eindelijk gestemd met 80 stemmen tegen 10 en 5 onthoudingen. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Te Adegem is pastoor benoemd, de E. H, Verhae- ghen pastoor van Sint Jan-in-Eremo. Hij wordt ver vangen door den E. H. De Laroyere onderpastoor te Ledeberg. Zijn onderpastoor benoemd te Aalst in Sint Mar tens, de E. H. Vandenabeele onderpastoor, in Sint Jozef aldaarte Ledeberg, de E. H, Bauwens direc teur in het Gastbnis te Dendermonde te Aalst in S. Jozer, de E. H. Bockstal, S. T. B., onderpastoor te Gecraardsbergen in Sint Nikolaas te Gent, de E. H. Menieman die, als habituant in Sint Micbiels, vervan gen wordt door den E. H. Coupé, vroeger professor te Denderwtonde te Gecraardsbergen deE. H. De Kezcl, onderpastoor te Winkel, die vervangen wordt door den E. H. Van Gysegem vroeger coadjutor aldaar, De E. H. De Swaef, pastoor der Vlamingen te Pa rijs, is Directt'ur benoemd van het Gasthuis te Den- dermomde. De E. H. De Boe, directeur te Zelzate, is ook opzie ner genoemd der katholieke scholen in de dekenij Eekloo, in vervanging van wijlen den E. H. Muys- hondt. ALLERHANDE NIEUWS. Ons stedelijk Bestuur komt in open bare verkoopitig gehouden door den lieer Notaris BRECKPOT, mits eene som van fr. 13,800 aan te koopen, de gebouwen gestaan en gelegen in de Vrijheidstraat en laatst gediend hebben lot labriek aan de heeren De Vylder en Noël destijds linnen fabrikanten alhier. Eene dubbele moordpoging heeft te Verrebroeck plaats gehad op de twee gebroeders Amandus en Gielen Beernaert de eene 74 en de andere 77 jaar oud. Na dat zij door eene bende gemaskerke kerels met stokslagen overladen waren, heb ben de indringers dat geheele huis overhoop gezet en alles meêgenomen wat niet te heet of te zwaar was. De daders dezer brutale aanranding ziju onbekend. De groote olifant Betsy, die in den gentschen Dierentuin de vreugde van groot en klein was, is dynsdag namid dag, rond 4 ure, overleden, tengevolge van een bolvormig darmgezwel. Na den vermaarden Jumbo, was Betsy de groot ste olifant van gansch Europa. (En M. de Kerchove dan Hij heeft slechts den ouderdom van vijftig jaar bereikt en werd hier aangebracht toen hij nauwe lijks 18 jaar was gedurende 32 jaar was hij het sieraad onzer diergaarde. Zater dag weigerde hij zijn eten en zijn afster ven was heel zacht. Het bestuur van den dierentuin had het lijk van Betsy ten geschenke geboden aan de hoogeschool van Brussel en ver volgens aan die van Gent. Beiden hebben voor die gewichtige eer bedankt. Het lijk woog inderdaad 5000 kilos. Men meldt thans dat de huid zal gelooid worden door de leertouwerij van QuatreclH. Dit zal 1600 franks kosten. De beenen van den kop alleen zullen bewaard worden, terwijl het overige zal dienen om er. beenzwart van te maken. M.de minister van spoorwegen heeft het besluit kenbaar gemaakt, waarbij al de beambten, te beginnen met den graad van directeur, op pensioen zullen gesteld worden op den ouderdom van 65 jaar. Dit besluit komt binnen weinige dagen in voege. Het getal zal omtrent de 100 ambtenaars beloopen. Nog iets over de tegenstrevers der drankwet. Dezer dagen hielden de brusselsche bladen zich bezig met een tweegevecht, dat in eene kamer te Elsene zou plaats gehad hebben, zonder getui gen en ten gevolge waarvan een gewezen officier van het leger zou gestorven zijn. Ziehier, waarvan er spraak is, ofschoon het feit op verschillende wijze verteld wordt. M. D..., gewezen kapitein, zou in den nacht van 7 of 8 dezer met een zijner kameraden stomdronken thuis gekomen zijn. Wat er in de kamer gebeurd is weet men niet, doch het is zeker dat de kapi tein den 15 stierl. Het lijk werd door den geneesheer van den burgerlijken stand onderzocht en deze leverde de toelating tot de begrafenis af. Na de begrafenis verspreidde zich het gerucht, dat de twee dronken vrienden te samen met den sabel geduelleerd had den en het parket bevool eene lijkschou wing. Men vond inderdaad wonden aan drie vingers der rechterhand, veroorzaakt, door het zeggen van den vriend M., door dat D. eenen sabel wilde nemen, die hem door M. ontrukt werd. M. werd aangehouden. Aldus spreekt de Etoile. De Gazette ver teld de zaak eenigzius anders De huisheer van I)., gerucht op de kamer hoorende, was naar boven gegaan en zag dat deze een wond aan de hand had. D. weigerde zich te laten verzorgen en weigerde zelfs de oorzaak der verwonding bekend te maken. Twee of drie dagen later liet hij eenen doktor toe, doch volgde diens raadgevingen niet op. M. was, eer het onderzoek ingesteld was, naar zijne woonplaats. Rouaan, vertrokken, doch de policie-officier Haan tjes vernomen hebbende dat hij dijnsdag terug te Brussel was gekeerd, zoch en vondt hem in eene herberg te Elsene. Het tooneel met den sabel zou plaats gehad hebben, gelijk hooger verhaald wordt. Waarschijnlijk waren beiden te dron ken om goed te weten wat er gebeurd is. Na zijne ondervraging door den onder zoeksrechter is M. terug in vrijheid ge steld. Zij zijn tegen de Religie niet. Neen, neen tegen de religie zijn zij voorzeker niet. Ten bewijzezij hehben het wel duizendmaal verklaard, en nog iederen keer dat het kan te passé komen, her halen zij hetzelfde. Gij moet dus waarlijk van Thomas' volk zijn om het niet te ge- looven. En om u tot betere gevoelens en tot een juister inzicht der zaken te bren gen, zullen wij hier een voorbeeld aan halen, dat u van de geuzen verkleefdheid aan den godsdienst wel zal overtuigen. Te Brussel, de hoofdstad, hert en geest van het land, zooals de liberalen heel ootmoedig zeggen, is eene vrouwen-ver- eeniging tot stand gekomen die, ujt medelijden voor de arme kinderen, die hunne eerste Communie moeten doen, voor doel beeft de beboeftigen tegen dien schoonen dag een heel pak nieuwe klee- ren te bezorgen. Is o. nu schoon, edelmoedig en liefd.' 't Is wel waar, om de kleerderen te kunnen bekomen, moeten de ouders zich als leden der vereeniging laten inschrij ven en de verplichting aanveerden hunne kinderen naar de Cliatechismusles te laten gaan. Op den dag der eerste Com munie moeten zij ook nog, in plaats van naar de kerk, naar een aangewezen lokaal trekken om er God tot hoon en spot, den tijd over te brengen in eten, drinken, zingen, dansen en muziek doen. Gij ziet dus, buiten die twee kleine voorwaardekens, is het een allerschris- telijkst werk, dal goedkeuring en aanbe veling zou verdienen. Maar moet gij nu, voor zoo bitter weinig gaan zeggen dat de brusselsche radikalen tegen de religie zijn Toe, toe, zijt 'nen keer fraai Gazette van Rousselaere.) II n'y en a plus In Vlaande ren, woekeren nog Waalsche beambten, die geen Vlaamsch kennen, en dus vol komen onbekwaam zijn hun ambt te vervullen gelijk het behoort. Te Middelburg, in Vlaanderen zijn er 3 Waalsche douaniers, en te Lapscheure 2, waaronder een luitenant. Alzoo viel het voor, vertelde ons een geloofbaar man van Middelburg, dat er onlangs al daar een boer met zijnen wagen voorbij reed en aangevallen werd door men- schen, die eene onverstane taal spraken. De boer gaf zijne paarden van de zweep en ontvluchtte aan doodsgevaar, meende hij 't Kwam 's anderendaags uit dat het douaniers waren die hadden willen zijnen wagen overzien, het waren Walen en hij had ze niet verstaan Dit voorval, alhoewel kluchtig zijnde, toont genoegzaam hoe noodzakelijk het is dat de beambten in Vlaanderen Vlaamsch kennen. Wij zijn overtuigd dat hel voldoende zal ziju aan ons Vlaamschgezind minis terie dezen toestand bekend te maken, om verbetering te bekomen. Men kondigt de verschijning aan van een militaire blad, la Defense natio nale, dat de militaire kwestien zal behan delen op eene wijze, die door het volk zullen verstaan worden. Wil dit zeggen dat het militarism door het volk zal ge slikt worden In dat geval vergeefs ge floten In de leste zitting van den gemeen teraad van Oostende werden door den schepene Montangle de sommen opge teld, die de onlusten zullen kosten. Het onderhoud der troepen 7 a 8000 fr. De sloep Express eischte 365 en M. Lan- noye 210 fr. Deze beide zaken zijn' gere geld. Verder vragen MM. Lenaert 10,000 en De Graeve 3500 fr. terwijl men voor de stoomboot Lamberton 5200 fr. vraagt. Verder zijn er nog andere aanvragen tot schadeloosstelling ingekomen, zoodat men nog op geene 10,000 fr. na kan zeg gen wat de stad zal te betalen hebben. Het geld der werkliê. Een aantal werkliê van Frasnes hadden bet slecht seizoen in Frankrijk doorgebracht en keerden, na eenige weken daar gewerkt te hebben,langs Parijs naar België terug. Zij hadden eene soort van kompagnie- schap gevormd en allen hun geld aau eenen werkman toevertrouwd, die zij als hunnen aanleider volgden. Te Parijs in de statie zijnde, gereed om den trein voor België in te stappen, werd hun aanleider eensklaps geroepen door eenen landgenoot, met welken hij aan 't pralen geraakte. De werkliê echter, niet beter wetende of hij was ook in den trein, vertrokken en «indekten eerst zijne afwezigheid toen zij te Maubeuge aan kwamen. Zij moesten daar geld leenen, om hunne reis te kunnen voortzetten. De werkliê verwachten de aankomst van hunnen schatbewaarder met de vol genden dag, doch tot heden heelt men hem nog niet zien verschijnen. Is hij met het geld gevlucht of is hij aangerand Men weet het niet. Zijne ver dwijning heelt te Frasnes groote op- schuddiug verwekt. Zijne vrouw, ouders en zes kinderen zijn in de grootste onrust. Hij was een voorbeeldig en ordelievend werkman. R Zi lexar M. CARLE. Ah, liet is wel belangrijk u dat te hooren verklaren, M. Marsoulan. M. MARSOULAN. Trouwens, mijnhee ren, ik bedoel enkel de dogmatieke wer ken de zuivering was noodzakelijk, zoo onder wetenschappelijk als onder gods dienstig oogpuntTalrijke prijsboeken waren in tegenstrijdigheid met de tegen woordige weienschap. M. JOFFRIN (revolutionnair socialist). M. Gaston Care heeft gesproken van boeken waar het woord God niet in kwam. Laat mij toe u te zeggen dat, in deze eeuw van elektriciteit (boum GOD SLECHTS EEN HORS D'OEUVRE IS M. Geor. BERRY, Een hors d'ceuvre dien gij toch nooit zult doen verdwijnen! M. JOFFRIN. In alle geval, GOD IS EEN OUDE CLICHE gij kunt hem zeilen in het Museum van Oudheden, als v dal lust Men vergeve ons, dat wij dén dwazen praat van dien zotskop moeten meêdee- len. 't Is maar om te doen zien, aan wat ]en schoone bron onze liberalen hunne grond- ver(jr: beginsels putten. Vreeselijke ontploffing. Eene vree- selijke ontploffing beeft woeusdag mor- gend de stad St-Julien-en Jares (Saóne- et-Loire) in opschudding gebracht. Een ketel, zes meters breed, is in de fabriek van den stoomtuigmaker Piolier gesprongen deze ontploffing werdt ver oorzaakt door het storten van koud water in den gloeienden ketel. De hevigheid der ontploffing was zoo danig dat de geheele fabriek om zoo te zeggen werd verwoest. De ketel vloog tot in een naburig huis, vijf verdiepen hoog, dat insgelijks bijna geheel en al vernield werd. Twaalf werklieden werden gewond, Waartusschen vijf zetr gevaarlijk. Den stoker werd het hoofd verbrijzeld. aer Tot op 500 meters afstand, heeft men ponvei sleenen en stukken muur aangetroffen, i »ebri rastir OOSTENRIJK. slree Scha7ulaal in den Schouwburg. In den schouwburg An der Wien. te Wee- nen, werd dezer dagen eene nieuwe operette van lohan Strauss opgevoerd. De Walzer-König dirigeerde zelf, en werd bij zijne optreding door de kropvolle zaal met geestdrift toegejuicht. Doch nau welijks deden zich de eerste meêsleepen-i de toonen der muziek hooren, of eenige! schandaalmakers in 't parket stondenj recht, en begonnen onvoorziens te roe pen Brand Brand «one fen e TöOZC jbn h pgeei «digo jjne r ii be jekte jeD. ende leien :vera /waai pidde ■Irons ninne Hoe ieuw :is a eilza der i morbi daare nazm: vocht kome. Zalf zame minde zeker op ze borge in i lijdsc tiscbe verkl en eir de g en op versp Déze zijne zijn was legei Ho Mens lijdei lever van 1 eenn zaak onlki way' feesc nij f gen veer FRANKRIJK. - Aubertin, de pleger van de moord poging op M. Ferry,is tof groote verwon dering der doktors, weêr bij zijne zinnen gekomen. Hij zegt dat hij niet kan uitleg gen waarom en hoe hij de misdaad be dreven heefl. Hors d'ceuvre en Cliché. 't Een heerscht in de keuken, en it ander in de drukkerij. Wij zouden er niet van spreken als 't niet was om te doen zien wat een hoop gemeene kerels er op 't stadhuis van 't grrrroote Parijs zetelen. Gij moet dan weten dat die lieve ge meenteraad woensdag bijeenkwam, en dat er de kwestie der prijsboeken bespro ken werd. Wij laten hier texlueel een deel der bespreking volgen. M. MARSOULAN. Gij zult begrijpen, mijnheeren, dat het werk van de zuivering der prijsboeken een kolossaal werk is. Ik hoop het echter weldra tot een goed einde te brengen, en.dan zullen wij enkel nog uitgezochte boeken als prijzen uit- deelen en als schoolboeken doen gebrui ken. M. G. CARLE (konserv.) Ja, bij voor beeld die waar het woord God niet in komt. M. MARSOULAN. Ik zie de noodzake lijkheid niet waarom er dat woord moet inkomen M. G. BERRY (konservatief). Dat hin dert u, niet waar M. MARSOULAN, In 't geheel niet, het hindert mij niets. Onmogelijk het tooneel te beschrijver t ingel dat volgde. De menigte geleek een troep wilde beesten, die huilend, kermend en vechtend de uitgangen wilden bereiken. Vrouwen vielen in onmacht, en kinderen maakten een lawijd dat hooren en zien verging, 't Schoonste was dal niemand hers een vlam zag of den minsten rook gf *>aar blaa* werd. Eindelijk kon detooneelspeler Josephi^ met zijne alles overheerschende siem, de; j. toeschouwers toeroepen. Het is een; opgemaakt schandalig komplot.De me^ nigte werd nu stil aan rustig en de ve» p tooning kon voortgezet worden. ENGELAND. "J! Een doder- giftmenger. Groot opzien!oC baart een vergiftigings-proces dat maan'' C dag te Cork is afgeloopen door de te» dood veroordeeling, bij middel van den, L. strop, van deu beschuldigde. 1 nau: De veroordeelde is de staf-dokten Cross. Achttien jaar lang leefde hij iiii ^ans" vrede met zijne vrouw, die tegen den wij harer familie met hem getrouwd was ei hem vijf kinderen schonk. Doch eene donkere wolk kwam tei slotte den gelukshemel verduisteren, dit wel namelijk in den persoon eentfci gouvernante, die Mevr. Gross voor hare kinderen in huis genomen had. De 63ja| rige Dr Cross knoopte betrekkingen aai! met miss Skinner, de gouvernante, eJ toen deze door de vrouw werd aan di deur gezet, trok de dokter met haar naai Dublijn. Het was alsdan in april van hu loopende jaar. Eenige dagen later, de i 10 mei, toec M. Cross reeds terug te Cork was gekol men, werd Mev. Cross ziek. Tot derp j voo juni leed zij aan zware krampaanvallei Zee en gaf alsdan den geest. Tegen alle g»" S woonteu in, ontbood de docter geen atoj deren geneesheer. Hij gal uit dat zijja vrouw aan eene hertziekte leed. Alleen} toen zij op sterven lag deed hij een amblj genoot halen, doch deze kon niet mea zien waaraan de zieke overleden was 4 stelde zich tevreden met de uitleggings van zijnen zwaar beproefden kollega Nauwelijks was zijne eerste vrouw b« graven, of Dr Cross trouwde tot groot ergernis, met misa Skinner, die nu in 1 buurt was komen wonen. De wittebrood^ weken moesten echter kort zijn, Het zonderlinge gedrag van deed bij talrijke personen v ontstaan. Eene schoolvriendin der ovG|j ledene, miss Jefferson, die de zieke opgepast, deelde de meening dat de do niet natuurlijk was. Kortom, de zondi^ lingste geruchten deden de ronde, en policie die het fijn van de zaak wil weten, gaf bevel tot de ontgraving. wetsdokters deden de lijkschouwing# vonden in de maag een vreeselijk vergifj;,. rattenkruid eu strychnine Dr Cross werd onmiddelijk aangehoi^ den, en voor het assisenhof verwezef r Zooals wij hooger zegden werd hij dood veroordeeld. Weet ge hoeveel het aantal ari bedroeg te Londen, in de eerste dezer maand? Juist 102,559. Zoodus mei dan honderdduizend menschen die la terlijk niets bezitten. In dezelfde wet! van 'tjaar 1886 bedroeg dat aantal slech i nmi» i GOV nn/vnu/,Aii on 1M 18f 0 j 16 j Aai l Mal kar I. Fai Pleii s wiueDroooi m deu detó vetrr 5$j v 6482, in 1885 ongeveer f juist 9069 1

De Denderbode | 1887 | | pagina 2