NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Zondag 1 Januari 1888, 10 centiemen per nummer. 12s,e Jaar, N° 2219. ADOLF EN IRMA, ABONNEMEIVTPRIJS ANNOACENPRIJS BERICHT. Politiek overzicht. Gulden Priesterfeest. Vrijden kerskongres. DE DENDER Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars r. 3,28 voor zes maanden fr. 1,73 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutstraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, Ir. 1,00 Vonnissen op 3® bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond.De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Cnlqne Saam. ARI.ST, 31 DECEMBER 1887. - De Denderbode ver- schijnt twee maal ter week tegen de prijs van 6 franks 's jaars, ten bureele te betalen. Frankrijk. Senaatsverkiezingen. Toekomende week zal een derde deel van Frankrijk moeten overgaan tot de kiezin- gen voor den Senaat. Zooals naar ge woonte gaat het ei' stil toe;desenatoriale kiezers worden, zooals men weet, zelf door hunne medeburgers gekozen, zoodat er op den dag der stemming weinig be weging is, daar het enkel die eenige aan- gestelden zijn, die in de departements- boofdplaats hunne stem gaan uitbrengen. De Senaat zal door deze gedeeltelijke hernieuwing om zoo te zeggen niet ge wijzigd worden.De republiekeinen hopen wel dat zij een paar zetels veroveren zullen in de Landes en aldus M. de Ga- vardie en admiraal Veron uit den Senaat zetten. Het verlies van M. de Gavardie zou voor de rechterzij tebetreuren vallen. Daarentegen werken de monarchisten met hoop op goeden uitslag indeManche, terwijl zij ook de Oise zoo droevig vertegenwoordigd door generaal d' And- lau niet onverlet zullen laten. Men ziet dat er dus geen merkelijke verandering komen zal, daarin deoverige departementen om zoo te zeggen geen strijd is. M. Carnot en Leo XIII. Het is on - nauwkeurig dat M. Carnot een bijzonde ren brief en geschenken aan Z. H. Leo XU gezonden heeft, ter gelegenheid van zijri jubelfeest. De geschenken waren reeds gezonden door M. Grévy. Wat de brief aangaat, deze werd gezonden door den minister van buitenlandsche zaken welke M. Le- febvre de Béhaine, gezant bij 't Vatikaan gelast beeft, officieel Frankrijk te verte genwoordigen. Dezelfde handelwijze werd gevolgd bij het jubelfeest van koningin Victoria en dé 90" verjaring van keizer Wilhelm van Duitschland. Oostenrijk-Rusland. Naar de Temps verzekert zou prins Lobanoff, russische gezant te Weenen. vredelievende verze keringen gegeven hebben aan graaf Kel- nocky. Dezelfde verzekeringen zou kanselier von Gïers gegeven hebben aan den oosten- NOVELLE. Wie kent er Gceraardsbergen niet, dat weelde rig steedje, zoo schilderachtig gelegen aan de oevers van zijnen ouden Dender, op de helling van zijnen immer groenen Oudenberg. Met zekeren hoogmoed haalt u de Geeraardsbcr- genaar de historische legenden aan cn de jaarfees ten, wellicht innig in hunnen aard, welke opzoo dichterlijke wijze den oorsprong en de oudheid zijner stad herinneren cn met niet mindere fier heid zal hij u spreken over haren tegenwoordigen bloei, over haren handel, over hare werkzame cn gedurig aangroeiende bevolking. Zeker heeft. Gceraardsbergen, gelijk meest al de Viaamsche steden, den invloed ondergaan der zedenverbastcring, dat wil zeggen, van de Franschc mode cn van het Fransch onderwijs. Nochtans, ondanks hare nabuurschap met het wualsche Henc gouwen, is de stad veel 'min verfransebt dan men het. eerst wel zou denken, cn zijn er de oprechte brave, Viaamsche burgers in 't geheel niet raar. Gij hebt, bij voorbeeld, vooraan in de N'ieuw- straat, dat groot huis links, met zijnen ouderwet- schcn, gekantcelden voorgeveldat is de woning fan zoo een man. Hij heet Jan Stevens, en op rijkschen gezant te St-Petersburg. De russische troepenbewegingen op de oostenrijksche grens zouden thans be paald een einde genomen hebben, doch worden voortgezet op de rumeensche grens. Men spreekt van eene reis van aarts hertog Albrecht naar St Petersburg. Daar deze aartshertog een openlijke vij and is van Duitschland, zou deze reis te Berlijn een onaangenamen indruk maken. Ten titel van gerucht meegedeeld. Een incident heeft op de russiscli-oos- tenrijksche grens plaats gehad. Eene pa- troelje kozakken zou, op oostenrijkschen grond, eeriige oostenrijksche boeren heb ben aangehouden en naar Lublin ver voerd. Dit incident zal ongetwijfeld aanleiding geven tot diplomatische onderhandelin gen. Oorlog of vrede Met veel genoegen heeft te Konstantinopel het bericht ont vangen dat Engeland niet zou toelaten dat het politiek evenwicht in de Midde- landsche Zee zou verbroken of geschon den worden, zelfs dan indien er europi- sche verwikkelingen moesten ontstaan, wat echter niet te verwachten is. De Daily Netvs deelt eene depeche meê volgens welke men in de politieke krin gen van Weenen beweert dat de gerust stellingen der russische diplomaten niet overeenkomen met de handelwijze van het russisch gouvernement, dat blijkbaar enkel tijd zoekt te winnen. Een artikel van de Times zegt ook dat het noodig is, licht op den toestand te doen schijnen, daar de vrees voor oorlog steeds de vredesberichten blijft overheer- schen. Ondanks de behoefte, die Europa heeft aan rust en vrede is het ontwijfelbaar dat woensdag of donderdag eenen uitval van de eene of andere zij gedaan wordt. Overal in Polen, zegt een officier die daar reist houdt men zich men wapenin gen bezig. Alle andere berichten, zoo uit Berlijn als elders luiden Vrede Vrede maar... eene gewapende oplossing is zoo goed als onvermijdelijk. Ten slotte zegt een artikel van de Stan dard, sprekende over de wapeningen, die Oostenrijk doet op aanraden van von Bismark, dat deze meer en meer toene men. De Gaulois zegt dat de czaar een eigen- handigen brief aan den Paus geschreven heeft. Aan de Matin wordt gemeld dat, ten gevolge van vermoeienis van den Paus, de jubilé Mis misschien zal worden uit gesteld. 't oogenblik dat wij ons verhaal laten beginnen, 10 Maart 1867, is hij zijn aebt-en-zestigste jaar ingetreden. Vroeger was bij meester-tiinmerman en ondernemer van gebouwen. Daarmede vergaar de bij zou een schoon stuivertje, dat hij sedert een tiental jaren dc kansen gerust aan anderen, die bet meer noodig hebben, overlaat, en met vrouw en kind van zijne renten leeft. liet is nu juist den eersten Zondag van den Vas ten, en twee uren namiddag. Op drie uren zal op den Oudenberg bet traditioneel feestplaats grijpen, ter berinnering aan den heldenmoed der oude Geeraardsbergcnaren, welke liever den honger en zijne ellenden doorstonden, dan hunne vrije stad aan eenen dwingeland over te leveren. Jan Stevens komt met zijne vrouw in de koetspoort van zijn buis beide zijn gereed om bet feest te gaan bij wonen. Wat ziel bij er nog frisch en kloek uit, de oude meester timmerman En zijn fraaie lange winter*- frak en bruine, vilten hoed, doen er hem minstens nog tien jaar jonger uitschijnen. Wie nu echter Jan Stevens van eenige hoovaardij beschuldigen mocht, zou den bal deerlijk misslaan dat kcijt de man in 't geheel niet. Neen, zoowel die nette op schik als die frisschckleur zijn 'twerk zijner vrouw, welke daar zelve, zoo koket en zoo levendig als iets van driemaal zeven nevens hem treedt. Aan deze, ja, zou 't. woordje hoovaardig of liever hoogmoedig wel cènigszms passen maar bij die vrouw is de hoogmoed eene zaak, welke onge twijfeld veel beeft bijgedragen en tot den bloei Op 31 December 1837, dus 30 jaren geleden, werd Z. H. Leo XIII te Rome tot priester gewijd, en deze vijftigjarige ver jaring wordt 'op dit oogenblik gevierd. Sedert .maanden en: maanden is deze leestviering als eene blijde tijding de wereld aangekondigd geworden en overal deed zij het oog naar Rome wenden en verwekte zij geestdriftige deelneming. Keizers, koningen, vorsten en vorstin nen, in een woord, alle de staatsopper- hoofden der beschaafde wereld, zenden hunnen gezanten naar Rome gelast met aan den Vader der Christenen hunne gelukwenschen le betuigen en hem tevens rijke geschenken te behandigen. En niet alleen zijn het katholieke vor sten maar ook protesiantscheenongeloo- vige welke hulde gaan brengen aan de liooge wijsheid, aan de edelmoedigheid en aan den kraehtigen invloed van den stadhouder Christi hier op aarde. Alle chrisiene volkeren hebben dit voorbeeld nagevolgd en nooit wellicht is er grootscher schouwspel voor do oogen der wereld verschenen, dan die talrijke scharen pelgrims die uit, de verst afgeie- ne oorden naar Rome trekken om hunne gelukwenschen, kinderlijke genegenheid en liefde en onderwerping neêr te leggen aan de voeten van Hem die aan 't hoofd van 't Christendom is geplaatst. Z. II. Leo XIII is voorzeker een der grootste mannen van onzen tijd. Aan Hem is het danken dat de helsche strijd tegen de Kerk nu heden eenigermate bedaard is géworden en de Kerk de plaats heeft herwonnen welke Zij in 't belang der samenleving zelve moet bekleeden. Z. H. de Paus zagen wij als bemidde laar der volkeren optreden en op staat kundig gebied weêr aaneenbrengen wat sedert eeuwen was verbroken geworden, 't Is Hij die lessen van hooge wijsheid geeft aan vorsten en volkeren en welke men meer en meer gedwongen wordt te aanhooren en na te leven. Is het dan te verwonderen dat de vor sten Ilem gaan hulde brengen en ver eeren Als Paus, als vader, als politiek man, als mensch is Leo XIII het edelste figuur dat men zich op aarde verbeelden kan. Zijn gansch leven van zijne geboorte af tot op den H. Stoel van Petrus is eene aaneenschakeling van deugden geweest. Vijftig jaar- geleden ontving Hij het Priesterschep uit de handen van Cardi- naal Odelchalchi en in de eerste dagen van 1838, 'beklom hij voor het eerste maal het autaar om het H. Misoffer op te dragen. Leo XIII deed zich door uitstekende daden van liefdadigheid en zelfopoffering onderscheiden, onder andere tijdens eene schrikkelijke colora-besmetling. Hij vervulde met ongemeene wijsheid hooge barer buisgenotende hoogmoed barer zending ais echtgenote en moederen zoo een hoogmoed was altoos een zegen. Vrouw Stevens kan pas de veertig jaren hebben bereiktzij is er dus vier-en- twintig jonger dan beur man en hocvclen noch tans, welke den meestér-timmerman hij zijn hu- weiijk beknibbelden om zijn onverstandige» keus, hebben sindsdien het geluk der echtelingen benijd Want het hoold en het hart «Ier jeugdige echtgenote lag in hare trouwe hand van den eer sten dag hunner vcreeniging had beur man beiden onverdeeld bezeten. Voor hem zorgen, zijne ge zondheid cn zijn genot behartigen, dat was beur hoogmoed en gansch beur levensdoel. Och, en hoewel slaagde zij daarin De troopers en zus ters van Jan Stevens waren bezweken aan de maag ziekte, maar dunk aan liarc zorgen, kon hij die familiekwaal te boven komen. En thans, hoe zalig zou ze weder, zachtjes geleund op den arm des kloeken grijsaards, den Oudenberg optrekken hoe lier zou ze nogmaals al die blikken opvangen, welke van bewondering moeten getuigen over haar werk Jan Stevens heeft de poort geopend, en staart ongeduldig inde straat, waar reeds veie burgers voorbij stappen. Zij vrouw heeft de handschoenen aangetrokken, doch vooraleer den arm baars ccht- genoots te vatten, spreekt zij dbg eenige stille woorden aan 't oor der oude meid, die gevold is om de poort achter hen te sluiten. Beth, zegt ze, yvie er ook ko.me bellen in ons afwegen, doe toeli niet opcu er loopeu op deze en belangrijke ambten in verschillige besturen en namelijk in de diplomatie,tot op den dag dat de christenen Hem als Paus-Koning hebben mogen be groeten. Het is dus ter gelegenheid van dees heugelijk feest dat de klokken van alle kerken, heden zaterdag avond feestelijk zullen galmen en dat morgen zondag de wereld door bet te Deum zal worden aan geheven, om God te loven en te danken en Hem te vragen dal Hij Zijnen Stad houder Leo nog vele jaren aan 't hoofd zijner H. Kerk beware En nu op onze beurt léggen wij onze nederige gelukwenschen aan de voeten van onzen doorluchtigen H. Vader neder als eenen blijk onzer kinderlijke liefde, genegenheid en onderwerping aan zijne leering Ofwel de vrijdenkers zijn bang van de kou, ofwel zij trekken zich de zaken niet meer aan, want velen waren er geroepen maar weinig uitverkoren. Het bureel meêgerekend, waren er wel twintig in 't geheel, ten minste bij het be gin der zitting. Later kan bet getal toioO geklommen zijn. De geestdrift, zegt liet Journal de Bruxeüeswas nul en toen de voorzitter vroeg dat men tot de bespreking van de punten, aan bet dagorde zou overgaan, deed niemand den mond open. Komaan, mijnheeren, zegde bij, toont een beetje goeden wilWie vraagt er het woord EEN LID. Niemand niet EEN ANDER LID. Welaan Dit ander lid is de citoyen Callewaert, die eene viaamsche redevoering houdt. Hij is van gedacht dat het onderwijs een vvetenschappelijken grondslag moet hebben en dus ongodsdienstig moet zijn. Waar de wetenschap begint, eindigt de godsdienst. (Die man is rijp voor den gemeenteraad yan Parijs.) EEN TOEHOORDER, Bravo M. ARNOULO. De godsdienstige on zijdigheid is reeds gevestigden wij heb ben het groote recht voor ons. Uit die onzijdigheid is de onverschilligheid voort gekomen, en indien wij een onderwijs gaan geven, dat tegen den godsdienst ge richt is, zullen wij bij eene menigte men- schen opnieuw godsdienstige gevoelens opwekken. Het onderwijs moet louterwelenschap pelijk zijn, niet waar M. Callewaert Citoyen CALLEWAERT, Ja, citoyen. EEN LID van de Libre pensee van Luik preekt het positivistisch onderwijs aan. Uien moet den godsdienstige» geest bevechten en de vernielingen doen op houden, die deze geest sedert 19 eeuwen heeft aangericht dagen gewoonlijk .schelmen rund.... Indien Adolf echter kwamc aankloppen, dien laat ge maar bin nen. Dat het echter niet betaamt hem met onze Irma alleen te laten, dal moet ik u niet zeggen Beth is een dier meiden, thans helaas zoo raar geworden, welke hel vertrouwen hunner meesters bezitten, omdat zij bet door lange diens ten hebben gewonnen. Wees gerust, meesteres, antwoordde zij cn gerust mag nu dc moeder vertrekken baar kind, beur schat is in goede handen. Een schat inderdaad,: Wachtde voordeur is pas gesloten en gegren deld, de deur cencr voorkamer die in de koets poort uitkomt, gaat zachtjes open, en een jong meisje verschijnt op den dorpel een engeltje, met krullende blonde lokken en helder blauwe oógen. Haar ranke, zwierige leest cn haar fraai, ovaal kopje, hadden van Evck wel tot rnidof kunnen dienen maar geen schilder ter wereld ware er in gelukt al de frischheid cn zuiverheid weder te ge ven van 't inkarnaat Itarer lluweelen lipjes, van den zachtcn blos barer wangen, cn van 't klare donzige hagelwit, dat het overige van dit betooverend ge laat als bedauwt. Eu ja, dat is Irma Stevens, de lievelinge barer ouders, de bloem der stad. .Men voege daar nu bij, dat bet meisje door hare moeder uict de grootste zorg is opgevoed, dat zij zoo schoon is van karakter en inborst als van gestalte, en men zegge dan, of het te verwonderen is, dal menige jongeling eti menige moeder aan baar hebben ge dacht Y Spreker prijst eeneii katechismus aan dezer voege V. Wat is God A. Daar Weten wij niets van. VWie heeft hemel en aardegesehapen A. Wat weet gij daarvan Een negatief-onderwijs geven zou vrij denkers maken gelijk die, welke tegen woordig hunne kindoren naar de Jesuie- ten.zenden. EEN TOEHOORDER. Goed gezegd Dal is nu eene redevoering AI. ARNOULD wil ook zijn deel hebben in den onzin die er verteld wordt. Maar hij redeneert toch niet geheel nevens de waarheid Door den godsdienst te bestrijden, zegt hij, maken wij hem sterker (de man heeft ongetwijfeld de Levens der Heiligen gelezen). Wij moeten hem dusongemoeid voorbijgaan, Het onderwijs moet enkel wetenschappelijk zijn. EEN ONDERWIJZER, zekere citoyen Lex zegt dat men overal hetzelfde moet onderwijzen, zoo le Brussel 'als te Con- stantinöpel en te Madras Hij spreekt over géomèlrie descriptive, elektriciteit en andere wetenschappen, die men de kin deren van af hun derde of vierde jaar moet beginnen te onderwijzen. EEN TOESCHOUWER. Veel vroeger En zoo duurt het drie zittingen voort over onderwijs, scheiding van Kerk en Staat, sociale kwestiën en andere vraag punten, waarvan de redenaars blijkbaar zoo veel verstaan als een bok van safraan te keuren. In de derde zitting waren wel veertien leden aanwezig. Het volgende voorstel werd ten slotte gestemd, op voorstel van M. Arnouid. Het kongres beslist dat de libre-pensée onafscheidbaar is van bet socialism, dit is te zeggen yan de stelselmatige en we tenschappelijke verbetering van bet maat schappelijke leven, in den zin der gelijk heid en def gerechtigheid. Boem Er wordt ook beslist dat in 1888 een kongres te Luik zal gehouden worden. De vergadering stemt eenen wensch tol kwijtschelding van Schmidt en Fal- leur. Een ingenieur van M. Baudoux denkt zich bij de stemming te moeten onthouden. Een ten slotte de waalsch-vlaamsche kwestie. Eene eerste broek van de genische hoogesciiool voert het woord en men drukt een hartroerend wensch uit ten voordeele der (laat ons het in T zeggen) union intime des races flamande el wallonne. Het verslag zegt, «_Het Handelsblad dat wij breedvoerig iu het Journal de Bruxelles vinden, meldt niet ol' doktor Peelers, van Gheei in de zaal was om vergelijkende studiën te maken, tusschen deze krongresleden en zijne patiënten. I I.I in ilWjljMiniiil lljjWll In dc banden van zwakke, onverstandige ouders, kon 'I meisje ongelukkig worden - - ongelukkig, gelijk vele schoont* meisjes uil den burgerstand welke, volgens hnnne fortuin, veileid worden of verkocht. Vrouw Stevens echter was eene verstan dige moeder, en bad reeds vele zoogenaamde. voordceiigc partijen afgewezen liet was vooral de bekwaamheid cn de mannelijke deugd, welke zij vroeg iiï den toekomenden 'echtgenoot barer Irma. Welnu, Beth, riep T meisje, toen dfc meid, welke haar niet scheen te-bemerken, met gebogen •hoofd en schuddebollend zon voorbij treden. Wel, Irma zei Belli verbaasd opziende. Hare stem trilde wat, en er waren tranen in hare Ik meende u lq vragen, Belli, hernam 'lineis'- je, of wij den blauwen voorschool zouden... Maar wal it er dan, Beth Y....Die tranen daar?;... Dc meid Schudde treurig bet huofd en wilde yoortmaar meisje hield haar bij de band vast; Belli, zegde ze teciler, wilt gij bet mij niet zeggen? Gij hebt mij verast, kind, sprak de oude dienstbode, terwijl zij met baren voorschot gansch vruchteloos de tranen weg wreef, welke maar altoos voort over liare wangen bleven rollen. Zoo, ik heb u verast, goede Belli Ju, kind B... Nu, waarom zou ik bel ti niet zeggen ook gij weet immers genoeg, hoezeer ik u.... lief heb WOBDT VOOATGF.ZKT.

De Denderbode | 1888 | | pagina 1