Vlaamscli. Dwingelandij. den beminden prelaat. Jaar op jaar richte hij 't woord waarschouwend. verman nend en leerend tot zijne kudde, en be roemd geworden zijn de brieven, die bij de geloovigen zijns bisdoms schreef over den Paus, over het burgelijk huwe lijk. over liet tijdelijk gebied des Pausen, over het afschuwelijk boek van Reitap, over de voorrechten der Kerk, over de katholieke Kerk en de wereld, over de Kerk en de beschaving, over den kriste- lijken strijd. In 1875, was hem de bescherming der derde orde van Franciscus opgedragen. Zijn leste herderlijk schrijven aan zijn bisdom is geteekend van den 10 februari 1878 tien dagen later bij de derde stemming der kardinalen ter pauskeuze vergaderd, vereenigden zich van de 61 stemmen 44 op hemop zondag quiuqua- gesima den 3 meert werd hij gekroond als Paus Leo de dertiende. Sinds den paasehdag na zijne kroning tot heden toe heeft hij binnen deze tien jaren een en twintig rondgaande brieven aan de ge- heele wereld gezonden drie malen de schatkist van het jubilee geopend de stem verheven in 't belang van de Slavi sche volken, van de Ruthenen en van de Ieren de rechten der kerk verdedigd tegen socialismus, vrijmetselarij en Itali- aansche revolutie; tol eendracht in Span je vermaand, tol staking der vervolging in Frankrijk en tweemalen de kristenwe- reld den rozenkrans in de handen gege- veu, dat zij bidden zou om uilkomst in deze donkere dagen. Niet alleen werd de bisschoppelijke hiërarchie hersteld in Schotland 4 meert 1878 en in de Indiën 1884 vernieuwd de St-Jan van Laleranen 1886 en de kerk van St Jozefgebouwd tusschen 17 aug. 1879 en mei 1887 de kerk van 't H. Hart te Rome opgericht den 27 meters hooge kolom van het Vatikaansche Concilie 3 sept. 1884, doch ook de scheuring der Armeniërs werd vernietigd, de strijd om de Carolinen tusschen Spanje en Üuitsch- land beslecht, de godsdienstvrede in Üuitschland hersteld, het pauselijk ar chief geopend en een begin gemaakt aan de uitgave der Litlera dementis V. M. Coomans maakt de volgende op merking, over het wetsontwerp dat den officier verplichtte vlaamsch te leeren De openbare denkwijze verzet zich tegen de opposanten dezer wet. Zij zul len het eens betreuren de zaak verdedigd te hebben van eenige luie militairen, die niet een weinig vlaamsch willen leeren om zich te doen verstaan door de helft der milicianen, en hunne ongehoorde pretentie zelfs zóó hoog brengen dat deze, zelfs de ongeleerden, willen dwin gen de fransche taal aan te leeren. De haallijke eisch zal alle rechtzinnige men- schen tegen de borst stooten, als de weerde ervan beter zal gekend zijn. De goede reden heeft niet altijd gelijk maar als zij onbeschaamd onder den voet ge trapt wordt, komt zij des te zekerder met kracht boven. Le Temps van Parijs, het voornaamste republikeinsch-protestantsch blad, deelt andermaal een artikel tneè over het gods dienstige onderwijs in de scholen. Het is reeds heel sterk, zegt het blad, de toelagen aan onze lyceums af te nemen voor hel godsdienstige onderwijs; maar nog sterker is het de familien te beletten zelf dat onderwijs te betalen!» In het kollegie Rollin betaalden de fami lien zelf de lessen van den aalmoesenier de priester kwam in de school, zoo als de onderwijzer van andere vakken, die les gaven iu de verschillende uitspan ningen. Vandaag heeft dp onverdraagzame ge meenteraad de deur voor den priester toegeslagen hij heeft hem zelfs den toe gang verboden. Goed uitgelegd, zegt le Temps, be- teekent die stemming dat er geene vrij heid van geweteu meer bestaat voor de burgers, tenzij in datgene wat den muni- cipalen raad afhangt. De aalmoesenier van hel kollegie-Rollin logeerde niet in het gestichthij ontving geen loon van de stad hij kwam heel eenvoudig, gelijk de scherm- of gelijk de gymnasmeesler, zijne lessen geven aan de leerlingen, die dit bij formeele verklaring gevraagd had den. De municipale raad bepaalde er zich bij de deur van het kollegie voor den priester niet te sluiten. Nu mag de priester zelfs niet meer binnenkomen. Le Temps raad hevig den municipalen raad aan, die een deel der bevolking als vijandin behandelt Voor die bevolking al den last der contribuliën Voor hen al de plagerijen, in zake van godsdienstvrij heid Dat de raad echter oppasse Men kan verre gaan tegen soortgelijke men- schen, eer zij in opstand komen maar er zijn grenzen aan alles zegt de Temps, Eens zal men die fantasiën van den mu nicipalen raad beu worden en men zal zich van hem ontmaken RECHTERLIJKE KRONIJK. Voor den krijsraad. Een soldaat ver scheen verleden week te Brussel voor den krijgsraad. Hij werd voor beleediging tegen zijnen sergeant, tot 2 jaren korrek- tiestraf verweten. Bij het uitgaan der zaal wierp hij eens klaps de gendarmen van zich af, greep den sergeant, die tegen hem getuigd had, vast en overlade hem met slagen en stampen. Onmiddellijk op nieuw aangehouden, werd er proces verbaal tegen hem opge* maakt. Hij zal zich dus op nieuw te ver* antwoorden hebben. STERFGEVAL. De lijkdienst van wijlen M. Jules Van Praet, minister van het Huis des Kouings heeft maandag morgeud plaats gehad, in de kerk van den Zavel.Een buitengewoon geval werd in die plechtigheid opge merkt de Koning en de graaf van Vlaan deren hebben als eenvoudige burgers, den lijkdienst bijgewoond. Dit is vroeger nooit gebeurd doch de koning schijnt zich niet erg om dergelijk etiket te be kommeren. ALLERHANDE nieuws. Ter gelegenheid van 't Priesterjubilé van onzen H. Vader, Leo XIII. hadden zondag 11. velen onzer katholieke mede burgers hunne huizen bevlagd.Zonder de omstandigheid dat, uit hoofde van den vorst,vele vensters niet konden geopend worden, zou de bevlagging der huizen algemeen zijn geweest. Na de Hoogmis werd in onze parochi ale kerken het X© Deum gezongen. Plak-Almanak van D© Denderbod©. Overlast van werk heeft ons niet toegelaten onzen Plak-Almanak bij tijds te drukken om hem met ons tegenwoordig nummer te verzenden. Met ons nummer van Zondag aanst. zullen onze geëerde inschrijvers hem zonder faut ontvangen. §oloslim op tatel gespeeld op Nieuwjaarsdag door Constant Boemans met twaalf troeven en een haas, ter her berg van Donatus Goeman, Wijngaard straat, alhier. De medespelers waren Jan Van den Branden. Frans Persoons en Benoit Buyle. Proficiat Hel drama der Keizerstraat. In den nacht van Vrijdag tot Zaterdag is op de weduwe Massin, Reizerstraat, n. 35, een moord gepleegd. Het slachtoffer, de weduwe Massin, had vroeger eene herberg gehouden op den Groote Zavel, doch haar huis was begrepen geweest in de afbraak van het Miniemenkwartier. Sedert den 1 Novem ber had zij eene herberg geopend in de Keizerstraat, 35, A la Grande Distillerie. De moord moet gepleegd zijn rond 1 1/2 ure. Eene gebuurvrouw heeft toen een langen noodkreet gehoord. Zij dacht dal het eene vrouw was, welke geslagen werd, en zij heeft er verder geen acht op gegeven. De vraag is nu wie de moord gepleegd heeft? De moordenaar is niet gekend.Nie- mand heeft hem gezien en hij is ontsnapt, zonder eenig ernstig spoor na te laten. Hij moest de inrichting van het huis niet wel kennen, want hij is willen vluchten langs een platform, ter hoogte van het eerste verdiep, en dat uitkomt aan het glazen dak. Dit dak was nog bedekt met sneeuw. De misdadiger heeft gedacht dat hij nog op het platform was, hij heeft op het glas getrapt en is door de ruiten gevallen. Men heeft bloedsporen bemerkt op den sneeuw, zoodat hij zonder twijfel erg moet gekwetst zijn door de glasscherven. Hij moet zich ook bezeerd hebben in zijnen val, want hij is van eene hoogte van meer dan vier meters op een steenen vloer neergestort. De moordenaar is vervolgens in de herberg gekomen, en is langs de voor deur vertrokken. Deze was van boven met eenen grendel gesloten. De moorde naar heeft dezen weggeschoven ;de gren del was geheel bebloed. (Nadere bijzonderheden.) De bladen van zondag brengen ons breedvoerige inlichtingen over deze ge heimzinnige misdaad. De agenten, die met den huurder van de bovenverdieping het lijk vonden, ont dekten dat de rok en het nachthemd met nog warm bloed bevlekt waren. Zelfs het lijk was nog niet koud. Onmiddellijk werden de policie der 2e afdeeling en het parket verwittigd. In de kamer van het slachtoffer vond men geen het minste spoor van worste ling. De toestand, waarin zich het bed be vond, toonde aan dat de wed. Massin, de houdster der herberg er niet lang in gele gen had,Zij zou opeen geroep,opeen tee- ken, zonder de minste overhaastingopge- staan en toen aangevallen zijn. Het onderzoek der wouden toonde aan dat deze toegebracht waren door een dolk of degen van eenen wandelstok, in alle geval door een wapen, dat zeer scherp en dun is. Een steek had het rechter schouderbeen doorboord en was dwars door de longen langs de borst uitgekomen. Nog een andere steek van denzelfden aard was toegebracht eu toen had de moordenaar zijn slachtoffer afge maakt bij middel van eenen steek in den buik. Veel bloed heeft het slachtoffer niet verloren. Slechts eenige sporen, kleine plekjes vertoonden zicb ter plaatse der misdaad. De moordenaar, die eenen der meè- bewoners van het huis moet hebben hooren roepen Wie is daar heeft waarschijnlijk verschrikt de vlucht geno men door het glazendak, van waar hij op de binnenplaats en zoo in de herberg der benedenverdieping kwam, langs waar hij de vlucht heeft genomen. Op een der groene blinden van de her berg heeft hij zijne bebloede hand ge drukt Dat is het eenigste spoor door hem nagelaten. Even geheimzinnig als de misdaad zelf is ook de beweegreden, die er toe kan aangedreven hebben. Er had geen dief stal plaats. Het leven van het slachtoffer, de weduwe Mariën was zeer regelmatig en niemand weet dat zij vijanden had. Hare herberg werd bezocht door fatsoen lijk volk, groo1 endeels dezelfde kalanten, die zij vroeger had in de herberg door haren man gehouden, op den Grooten Zavel. Zeven personen, op welke voerlooping vermoedens drukten, werden van dichtbij bewaakt. Het waren allen oudveroor- deelden die men in de herberg der we duwe had raeenen te zien of door de |e- bureo in den omtrek waren opgemerkt. Zij werden voorloopig aangëhouden. Geen enkele hunner had echter eene wonde ot kneuzing, en het was in elk geval stellig dat de moordenaar niet on geschonden door het glazendak had kun nen komen. Zes van de zeven aangehoudenen wer den in vrijheid gesteld. De zevende werd in de gevangenis gehouden voor land- looperij. Mad. Mariën bezat een klein fortuintje, doch men weet niet waar zij hare weer den bergde. De vrouw was 55 jaren. Zij was voor nemens nog eenige jaren zaken te doen en dan naar hare geboortestad Hasselt terug te keeren. Het onderzoek is geen stap gevorderd. Men heeft echter ontdekt dat 'l slacht offer, Mad. Massin, geene fortuin bezat, gelijk men eerst meende. Diefstal kan de drijfveer der misdaad niet geweest zijn, want dan zou er ten minste iets verdwenen zijn. De vrouw leende geld uit en deed zich dan het eene of het andere voorwerp van weerde als pand overandigen. Hierdoor verklaart men het vinden van een groot getal bergbriefkens. Het parket heeft nogmaals het huis der misdaad bezocht. Twee personen werden nog aangehou den. Zekere D. een gevaarlijk oud-ver oordeelde en zekere Biart. D. was terug in vrijheid gesteld. Hij woonde met een meisje op de bovenverdieping bij Mad. Massin. Al de andere huurders, ten ge tallen van omtrent 30 zijn ondervraagd. Van deze vernam men dat D. geduren de den avond met eenen persoon was thuisgekomen, dien men niet meer had zien weggaan. D. hierover ondervraagd zegde dat daar inderdaad iets van was. Hij had eenen persoon ten zijnent ontvangen, maar hij kende dezen niet. Ten tweeden male ondervraagd gaf hij zulke verlegen antwoorden, dan hij op- uieuw aangehouden werd. De andere aangehoudene, Biart is dezelfde, die over eenige jaren in den dielstal van 100,000 fr. te Ethe betrokken was, en bij wien men weerden heeft aangetroffen, waarvan hij der herkomst niet kan aanduiden. Schouwburgbrand te Antwerpen Het jaar begint slecht. Wij moeten be ginnen met eenen brand meê te deelen, die in de omstandigheden, waarin hij ontstond, de schrikkelijkste gevolgen deed verwachten en een ganschen blok groote lokalen, prachtige hotels en kon- certzalen met vernieling bedreigde. De ramp heelt zich echter bij een enkel lo kaal bepaald, en dit is voorwaar al erg genoeg. Er zijn weinig Antwerpenaars die niet de schoone schouwburgzaal Alhambra kennen, gelegen op de De Keizerlei, op eenige stappen van de Ooststatie. Het gebouw is omringd van den Valen tino, Hótel du Chalet, Hotel de Londres, en andere gestichten, die naar de nieuw ste mode van den tijd zijn ingericht. Het was rond hall tien, toen eenige voorbijgangers rook zagen opstijgen uit het keldergat, bij den hoofdingang van 't lokaal. De policie-oflicier Cap,in dienst op het hulpbureel, der Keizerlei, deed, daar de zaal op dit oogenblik niet gebruikt en dus gesloten is, de deur instampen. Toen men binnenkwam, stond het tooneel volop in vlam. Het alarm werd gegeven en de portier, die met zijne vrouw en kinderen boven het tooneel woont, werd gered. Hij moest met zijne familie vluchten langs een afdak dat aan de zaal Valentino uitkwam. De pompiers, per telefoon verwittigd, snelden aanstonds toe. Toen zij terplaatse kwamen was de zaal slechts een gloeiende oven meer. De vlammen sloegen reeds door het dak en de pompiers, hoe snel zij ook ter plaatse waren, konden nog niet onmiddelijk met blusschen beginnen, daar de mondingen der waterleidingen met bevroze i sneeuw bedekt waren en hetopzoekeu en openen derzelve ten minste 15 minuten tijd eisch- ten. '15 lange minuien, gedurende welke het vuur zich langs alle kanten uitbreid de, eenen omvang aannam, die voor redding deed wanhopen. De zaal Nurenbergkeller. eene afhanke lijkheid van den Alhambra, stond op dit oogenblik insgelijks in laaie vlam, De muren van dit lokaal, zoogezegde fransche muren, dit is gepleisterd hout werk, gaven het vuur voedsel genoeg en daarenboven leverden de stoelen en an dere herbergmeubelen, de verdere brand stof. Veel werd er gewerkt om te redden wat gered kon worden en uit al de om liggende lokalen droeg men buiten wat draagbaar was. Eindelijk kou men het vuur langs ver schillende kanten aanvallen. De darmen werden geleid door het Hótel du Chalet Nurenbergkeller, langs de Vestingstraat, waar een smalle gang naar het gebouw leidt, enz. Intusscheri waren burgemeester en andere overheden ter plaatse gekomen. De meestbedreigde plaatsen werden zoo veel mogelijk legen het vuur beveiligd en daar er aan het gebouw zelve geen red den meer was, moest men zich bepalen met het vuur biunen zijne grenzen te be perken. De zuid-oosten wind dreef millioenen en millioenen vonken, schitterende ster ren, in de richting der Gemeenteplaats en zij vielen lot op het dak van den ne- derlandschen schouwburg eu omstaande gebouwen. Paniek. Rond half elf had er iu de zaal Scala een schrikkelijk tooneel plaats, dat on berekenbare gevolgen kon gehad hebben. Eenige peroonen waren binnengekomen en hadden op al te luiden toon verteld dat er brand was. Eenige personen die dat hoorden, meenden te verstaan dat de Scala zelf in brand stond en hun schrik had zich met bliksemsnelheid door de zaal verspreid. Vrouwen en kinderen begonnen schreeu wend en huilend te vluchten, stoelen en tafels werden omgeworpen en gebroken, het buffet 't onderste boven geloopen en kleêren gescheurd. Gelukkig bleef het bij den schrik. Nie mand werd gekwetst. De onvoorzichtige die de tijding gebracht heeft, hadde eene groote verantwoordelijkheid op zijn ge weten kunnen krijgen. Ten 11 ure was de brand van de A lham- bra op zijn hoogste punt gekomen. De tooneelzaal was thans een gloeien- den krater, die rook en vuur spuwde wezenlijk een prachtig, hoewel ijzing wekkend gezicht. VERMOEDELIJKE OORZAAK.— SCHAÊ. Natuurlijk is de eerste vraag Hoe is dat begonnen De zaal werd niet ge bruikt. Ziehier wat men daarover vertelt. Ten einde de vochtigheid te weren, had men in den kelder de calorifère ontsto ken, en eenige houtblokken, die in de nabijheid van het vuur lagen, zouden door eene genster aan 't vonken en ver volgens aan 't branden zijn geraakt. De schaê wordt op 250,000 fr. bere kend. Het geheel was verzekerd voor 400,000 fr. bij de maatschappijen Securi- tas, la Commercial en la France. Verschillende personen hebben zich door redingswerken onderscheiden. Gelijk het altijd het geval is, zijn alle drames van een blijdspel vergezeld. Een Rus, die in 't Hótel de Londret ver bleef, wilde zijn koffer redden en liet zelfs niet toe dat iemand hiertoe eene helpende hand uitstak. Misschien zaten er schatten in dat kof fer en dacht de man dat al de redders leden der bende van Jef waren. Hij redde dus zijn koffer zelf en.... zette het in persoon aan de deur. Twee minuten later, toen hij nog een ander voorwerp had afgehaald was zijn koffer verdwenen. Hij diende eene klacht in bij de policie en gedurende den nacht vond men den dief in eene danszaal van de 5C wijk, die met het kofferke in den arm walste, alsof hij met eene danseres uit den Alhambra rondflikkerde. Natuurlijk werd de kerel aangehouden. Toen de policie hem vroeg waarom hij dal koffer dan had weggenomen, ant woordde hij Opdat het daar, tusschen het volk, niet zou gaan loopen Men heeft beweerd dal de Vlamin gen de Walen volkomen willen uitslui ten, dat de Walen zich niet meer zullen aanbieden voor de offfcieele plaatsen dat het op voorhand nu zeker is dat de Vlamingen de Walen zullen overheer- schen. Welnu, dinsdag heeft in het mini sterie een examen plaats gehad voor 40 plaatsen hebben zich 486 waalsche en slechts 85 vlaamsche mededingers aange boden. Bovendien hebben 46 van die 180 waalsche kandidaten gevraagd om te be wijzen dat zij de eerste beginselen der 'nederlandsche taal kennen. Wel een blijk dat de Walen vlaamsch kunnen leeren als zij niet koppig zijn. Als eene bijzonderheid verdient ge meld te worden, dat er verleden vrijdag namiddag op den Burgerstand der stad Thielt aangifte gedaan is der geboorte van den tienden zoon van Adolf Leys en zijne huisvrouw Leontine Arix. Van deze tien zonen zijn er acht in leven. HOLLAND. Duiventrouw. Kapitein K. Crasmeijer, voerende het galjootschip Anna, thans te Groningen liggende, is in het bezit van eene duif, die op zijn schip is gevlogen op de reede van Plymouth. Hij gaf het dier wat te eten, maar sloot het niet op en gedurende de geheele reis bleef het beestje aan boord. Te Groningen aangekomen, begaf de kapitein zich aan wal en een paar straten gegaan zijnde, bemerkt hij, dat de duif hem nagevlogen is. Hij probeert dit nog eens en nog eens en steeds vliegt de duif hem achterna. Gaat hij in eene herberg, de duif gaat ook binnen. Gaat hij de stad in, de duif vliegt hem na. Overal waar kapitein Grasmeijer zich bevindt is de duif. FRANKRIIK. M. Carnot heeft vrijdag in de Salpé- trière, het Eere-legioen overhandigd aan Mej. Nicol, die sedert 35 jaar ziekedien- ster is. Daarna begaf hij zich naar het militaire hospitaal Val-de-Grace, vergezeld van den minister van oorlog en van generaal Saussier, waar hij de zusteroverste, in de wereld Marie Deraoissac, 84 jaar oud, die sedert 32 jaar zieken en gewonden verzorgd, insgelijks het kruis van het Eere-Legioen overhandigde. Verwereldlijking. De gemeente raad heelt op voorstel van M. ,Monteil de verwereldlijking heloten van al de ge stichten van weldadigheid der hoofdstad. Krachtens deze beslissing zijn zaterdag (31 december) de Zusters van St-Vincen- tius, in het XÏVft arfondissement uitge dreven. Morgen zal het de beurt zijn van de gasthuizen St-Louis en la Charité. Een groot getal der uigedrevene zusters vertrekt naar Konstantinopel. De anderen zullen naar het moederhuis, rue du Bac terugkeeren. Spoorwegramp. Vrijdag namiddag heeft op den spoorweg nabij Maubeuge een ernstige ramp-plaats gehad. De expresstrein van Parijs naarBrussel kwam in botsing met den gewonen trein van Valencijn naar Charleroi en eene ver traging van 15 minuten had ondergaan. De schok was verschrikkelijk. Negen reizigers werden gekwest alsook een treinoversle en wachter. Het ergste gekwest is nog Brogneüx, echtgenoote van den bestuurder der ijzerfabriek van Charleroi. Zij zat in het leste rijtuig, voor den iourgon. De afsluitingen van dit rijtuig hebben haar als het ware verpletterd. Hare beidG beenen zijn gebroken en zij heeft daaren boven ernstige inwendig kneuzingen, die bloedspuwingen veroorzaaktenEen twee jarig zoontje dat haar vergezelde is onge deerd gebleven. Vier gekwesten hebben den nacht in het buffet der statie doorgebracht. Hun toestand, even als die der andere gekwet sten (behalve Mad. Brogneux) is zonder gevaar. Vruchten van het onzijdig onderwijs. Wij meldden verleden week den moe dermoord, door een zevenlienjarigen leerling van het lyceum te Dijon gepleegd Ziehier een ander feit, dat niet minder dan hel vorige de vruchten van het on derwijs zonder God, in 't daglicht brengt. Sedert een paar weken leverden de leerlingen van de openbare school aldaar na het uitgaan der school ware gevech ten. Twee hunner, twaalf jaren oud, Brun en Ghassegne geheeten, wilden een zekeren Bienvenu van hun leeftijd, een pak slagen geven. Bienvenu echter verde digde zich zoo goed dat de twee lafaards afdropen. Hierover verbitterd, besloten de twee leerlingen hem van kant te maken. De een verschafte zich een veldwachtersstok, de andere een stok metlooden knop, die zij in het kreupelhout verborgen, en,toen de klas vrijdag uit was, liepen zij naar die plaats en brachten Bienvenu drie sla gen toe, twee op het hoofd en een. in de linkerzij. Het kind viel badende in zijn bloed neêr en gaf dienzelfden avond den geest, zonder tol bewustzijn te zijn gekomen. Het slachtoffer was eenige zoon. Ziedaar de schrikkelijke, doch logische gevolgen van het godsdiedstig onderwijs in Frankrijk. Moeten wij er nog bijvoe gen, hoe schrikbarend het aantal zelf moordenaars onder de kinderen toe neemt Wij zouden er op kunnen wijzen, hoe kinderen die geen voldoening konden vinden aan hun begeerte naar genot en pracht, of wegens kleine tegenspoedenen wederweerdigheden zich van het leven beroofden. Wij zouden hier kunnen ver melden, dat wegens liet toenemen der onzedelijkheid, die zich in de spoorweg coupés door teekeningen, woorden of daden uitte, de fransche spoorwegbestu- ren daartegen krachtdadige maatregelen moesten uitveerdigen. Doch genoeg Slechts door den terugkeer tot de gods dienstige scholen kan Frankrijk uit dien modderpoel van onzedelijkheid en ver- dierlijking opstaan. Het is te hopen dat het, door schade en schande wijzer ge maakt, daartoe komen moge. DUITSCHLAND. Nieuwmodisch drinkgeld. Iu een der voornaamste hotels van Keulen logeerde een Belg, en Vlaming. Wetende hoe de hotelrekeningen kun- oploopen, had hij den eigenaar verzocht alle dagen zijne rekening te maken. Dit gebeurde. Met verbazing zag hij staan voor bougies 1 mark. Bliksems dacht hij, en mijn bogie heeft ten hoogste tien minuten gebrand En met een wip vlogen de twee bou gies van de schouwkandelaren in zijnen reiszak. Daags nadien las hij weer hetzelfde Voor bougies 1 mark en eveneens gingen de twee nieuwe bougies van de schouw weer in den reiszak. Dat spel duurde acht dagen. Toen de Vlaming den negenden dag gereed stond om te vertrekken, loerden de bedienden reeds naar de handen van den reiziger om le zien of hij niet met het traditionneele drinsgeld voor den dag zou komen. Inderdaad, onder de poort bleef hij staan, opende den reiszak en sprak Daar ik geen klein geld meer heb, zal ik u in plaats van drinkgeld elk een geschenk geven dat mij een mark het stuk gekost heeft. En hij deelde aan elk der bedienden een koppel bougies uit. Overal sneeuw en ijs. Volgens een telegrafisch bericht van zaterdag uit Hirschberg, in Pruisisch-Silezië, heersch- ten aldaar sedert vrijdag avond hevige sneeuwstormen. De sneeuw lag in de stad en omstreken een meter hoog. De spoorwegdienst op Breslau stond dan ook stil. De morgendlreinen van en naar Hirschberg zijn onderweg in den sneeuw vastgeraakt. De richting naar Görlitz was nog vrij, doch de dienst kon er slechts met groote vertragingen plaats hebben. En zeggen dat daar de Russen zouden meeten vechten

De Denderbode | 1888 | | pagina 2