NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Zondag 8 Januari 1888, 10 centiemen per nummer. 42ste Jaar, IV0 2221. ADOLP EN IRMA. ABONNEMENTPRIJS I ANNONCENPRIJS BERICHT. De Denderbode ver- Politiek overzicht. Het kruis zegeviert. Liber,ilisnms en Vrijheid. i DE DENDERBODE. Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars tr. 3,25 voor zes maanden fr. f,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutslraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdagavond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Calque Sunn A FX ST, 7 JANUARI 1888. schijnt twee maal ter week tegen de prijs van 6 franks 's jaars, ten bureele te betalen. Frankrijk. In de fransche republi- keinsch-opportunistische kringen wordt fel gewerkt om tot de ontbinding der Kamer te geraken. Met de parlementaire onzekerheid die in Frankrijk heerscht zou het wel kunnen dat zij hun doel be reiken, ofschoon dit niet waarschijnlijk is. Het ontslag van M. de Maliy, minister van marine mag als zeker beschouwd worden. De minister komt niet overeen met zijne kollegas. Senaatskiezingen. De Senaatskiezin- gen in Frankrijk hebben Donderdag zon der veel lawijd plaats gehad. Zooals wij het deden voorzien is de toestand om zoo te zeggen niet veranderd en zal de Senaat in dezelfde verhouding blijven als vroe ger. In de Loire-Inferieure bekomen de monarchisten eene groote meerderheid. In de Gers insgelijks. Daarentegen worden de republikeinen gekozen in Constantine, in de Manche, Loire et Cher, Loirel, Non,Lot et Garon ne, Lozère, Indre et Loire, enz. De lestgekende uilslagen donderdag avond ten 9 ure gaven de volgende cijfers Republikeinen 57 Monarchisten 21 Er zijn 6 ballotteeringen twee in de Nièvre, twee in de Oise en twee in de Haute-Loire alleen in dit leste departe ment is de zegepraal der republikeinen verzekerd. De republiekeinen winnen twee zetels in de Landes doch verliezen er twee in Mayenne en Isle-et-Vilaine. De Figaro komt terug op den hertog van Aumale, en zegt dat men eene on voorzichtige daad heeft begaan door een verdienstelijk man buiten hel land te zet ten, die in werkelijkheid daartoe geen reden gegeven had. Nu zou men het verbanningsdekreet willen intrekken, omdat men ziet dat men misdaan heeft. Hét zou eene schande zijn dat men nog langer wachten zou met een herstel, dat eer zou doen aan hem die het op zich neemt. NOVELLE. (2d« Vervolg.) Gewoonlijk was dc jongeling 's zondags zeer netjes aangekleed, thans haddc men hem eventwcl van slordigheid mogen beschuldigen; zijn hals- doekstrik stak geheel op zijde, en de kraag van zijnen jas zat gedeeltelijk onder den schouder, liet meisje echter scheen le vergenoegd om iets dahrvan te merken, en wenkte den jongeling naar debank, op welke zij nevens hem plaats nam. Beth had intusschen ongemerkt een deel der achterpoort opengezet, en was nu derwijze in dc remise gezeten, dat zij de jongelieden goed zien kon. Of het nu daartoe was, dat zij haren bril had genomen, of wel om hare aardappels te kunnen schillen, dat wist zij zeker best. Irma, sprak Adolf, terwijl hij ongerust iu dc richting der vrouw blikte, kunnen wij hier vrij klappen O volkomen vrij, antwoordde 't meisje ziet gij dan niet Adolf, hoe onze goede Beth daarvoor heeft gezorgd hoe zij juist met dat oor, waaraan zij doof is, langs hier zit gekeerd Een stond bleef de jongeling nu sprakeloos en De Paus en Italië. Was de aandacht der geheele katholieke wereld op de schitierende feesten te Rome getrokken, ook de politieke wereld wordt in het Vatikaan aandachtig gemaakt door de redevoering van Z. H. aan de afgeveer- digden uit de intaliaansche diocesen. Deze redevoering, die wel de be langrijkste is, tot hiertoe door den H. Vader uitgesproken, is als de uitdrukking der gevoelens, die de gansche kristene wereld bezielen. Leo XIII heeft ronduit zijne meening doen kennen over den tegenwoordigen toestand van het Paus dom. Na gezegd te hebben dat hij vooral ge troffen was door de blijken van kinder lijke genegenheid van zijn geliefd Italië, waarop de Pausen, in den loop der eeuwen, schatten van wijsheid en roem hebben uitgestort, voegde hij er bij Gij zijt van degenen, welke het Paus dom willen hersteld zien in de voorwaar den van echte vorstelijkheid en onafhan kelijkheid, waarop het onder alle oog punten recht heeft. Wij weten dat gij daarvoor zult beschuldigd worden van uw land niet te beminnen, van te willen dat het verlaagd en uitgeput worde. Docli laat u daarvoor niet ontstellen, want dat is eene dwaze beschuldiging. i)e waarheid is dat het Pausdom de fierste en schitterendste glorie is van Italië. De waarheid is dat Italië, veree- nigd met het Pausdom, het eerst zijne heilzame kracht zal erkennen en dat het overal zal bemind en geëerbiedigd wor den. (Langdurige toejuichingen.) Integendeel, indien Italië in oorlog blijft met het Pausdom, zal het verzwakt worden door de inwendige twisten en verdeeldhedenhet zal zijnen invloed zien verminderen in het buitenland, en overal groote moeilijkheden en ontelbare hinderpalen ontmoeten. <c Zij, die met den Paus zijn, beharti gen beter de ware belangen van het va derland. Merken wij op dat alleen het priesterjubilé van den Paus-Koning vol doende is geweest, om de gansche we reld te ontroeren, niet alleen de katho lieken en de bijzondere personen, maar ook de vorsten, de prinsen en de regee ringen. Overal wedieveren de vergade ringen met elkander. Voorzeker is dit feit toe te schrijven aan de Goddelijke Voorzienigheid, doch het vindt zijne ware uitlegging in het groot belang van het Pausdom, dat eepe lichtbaak is, eene wereldsche macht wel ke in alle tijden voortduurt, die nog rechtstaat als alles instort en steeds sterker en grooter uit de vervolgingen te voorschijn treedt. Welke natie zou niet vereerd zijn deze instelling te bezitten en welke dwaas heid is het niet, ze te willen verkleinen door van de wijze van haar bestaan een vraagpunt van inwendige orde te maken als onderzoekend in het gelaat staren van 't scboonc kind. Irma, sprak hij eindelijk op schijnbaar kalruen toon weet gij reeds iets van den uitslag mijner pogingen Zij glimlachte cn bare gelaatskleur werd op eens hoogrood zij antwoordde echter niet en sloeg als beschaamd dc oogen neder. Wellicht deelde de jongeling hare ontroering, want zijne stem beefde, terwijl bij voortsprak Ik vraag u dat, Irma, omdat mij dunkt dat gij geweend hebtIs het niet zoo, Irma?... O zeg bet mij is 't niet zoo Inderdaad, murmelde zij, nauw hoorbaar, en, zij stak hem, schier zonder het te weten, dchand toe. O gij bemint mij dusriep hij, en tranen klommen hem in de oogen. Zij knikte. Met eene onbeschrijflijke uitdrukking van geluk en liefde waren hare oogen op die van Adolf gevestigd Dank, dank vervolgde dc jongeling, hare kleine hand tecdcr drukkende dank voor die bekentenis. Ja. dank voor uwe tranen ik heb ze bemerkt, wanneer gij door bet venster gluurdet ik heb ze gezien, en zij hebben mij den moed inge stort om u te komen vinden, ondanks.. Hij zweeg plots en bekeek Irma met verbazing. Als had eene begoocheling haar verlaten, had het meisje hare hand teruggetrokken, en was ijlings rcchtgcsprongen. Den moed, zegde zij verschrikt, den moed!.,. Welke laagheid, alleen verklaarbaar door de trouweloosheid van den gods diensthaat, eenen hinderpaal te willen stellen aan de vrije uitoefening van haar gezag, haar te willen vernederen, ver drukken; en onderwerpen aan de wille keur van eene wetgevende vergadering en eene regeering. Dat zullen al de katholieken en allen die de orde en het heil der samenleving behartigen, echter nooit gedoogen. Niemand zal liet ontkennen de woor den van den H. Vader zijn meer dan eene gewone redevoering zij zijn eene historische gebeurtenis en eene der voor naamste politieke feiten van het Pausdom, sedert de ontrooving van liet tijdelijk gezag. Hei is geene bedreiging, gericht tot het italiaansche koningshuis en tol het Unita Italia, zooals de liberale pers voorzeker schreeuwen zal. Neen, hel is het ver zoenende woord des Vaders, die tot zijne weêrpannige kinderen zegt Ziet ge dan niet dat gij alleen in uwe boosheid volhardt, wanneer gansch de wereld mijne macht komt erkennen En, voorwaar, wanneer wij dien schit terenden stoet van gezanten nagaan, zoo van katholieke als van niet-katholicken volkeren, die den ee rbied hunner vors ten aan de voeten van den II. Vader kwa men iicenegpon waimfcc* wij uen lesten brief van keizer Alexander van Rusland nalezen, dan komt ons te meer de ont houding van het officieel Italië voor oogen. Het is als eene olievlek op een sneeuw wit papier De pruisische Landdag is bij konink lijk besluit tegen 14 januari aanstaande bijeengeroepen. De XIX' Siècle verneemt dat Paus Leo aan voortdurende slapeloosheid lijdt. Generaal Kanzier, inrichter der pause lijke legers, ligt op sterven. Het is reeds bediend van de HH. Sakramentèn. Generaal Kanzier is de overwinnaar van Mentana. Men meldt uit Berlijn dat de leste rede voering van den Paus in Duitschland eene even groote opschudding als in Italië heeft verwekt. De Paus heeft een telegram van geluk - wensching gestuurd aan M. Windhorst, over de redevoering, door het hoofd van 't cemtrum te Hanover uitgesproken. Een der hoofden van 't centrum zal naar Rome komen, om, naar het schijnt; te onderhandelen over de houding der katholieken in Beieren. Het is echter waarschijnlijk, zegt een telegram, dat het meer is om Bismark te dwingen tot het houden zijner beloften, wat aangaat de verbetering van den toe stand van 't Pausdom Hebt gij dan niet de toestemming mijner moe der Ach, zegde hij wanopig zuchtendweet gij dan niet, dal ik ben afgewezen Wel neen, ik meende dal gij gelukt waart, sprak ze, als twijfelde ze nog aan 't geen zij hoor de mijne moeder heeft immers voor haar vertrek aan Beth bevolen niemand binnen te laten, bui len u. Uwe moeder is wel wreed sprak hij bitter zij heeft mij onmcêdoogend, ja bijna schandelijk afgewezen Och, zij is wel wreed Och, zeg dat niet, bad ze sidderend, als had haar de koorts aangevat Gij kunt het niet geloovcn, vervolgde hij ach, ik beloofde het eerst ook nietIladt gij moeten zien, hoe zij lachte van genoegen, wanneer ik haar sprak van inijnc moeder, welke thans, dank aan eene kleine erfenis, mijne hulp kon ontberen walmeer ik haar kenbaar maakte, dat ik met Mei zelf als mecstcr-timmennan zou optreden, en wel licht later ondernemer er bij zijn Mijne po gingen zouden gelukken, zei ze want de Heer zcgcut altoos een braven zoon. Maar wanneer ik haar nu liet hooren, dut de Heer mijn grootsten zegen in hare hand gelegd had, en alzoo verder, dan veranderde eensklaps het tooneel. Zij bekeek mij een oogenblik, als liaddc zij mij willen pijlen schudde daarop mismoedig het hoofd cn zei droog weg dat ik zeker gelukkig worden zou maar daartoe den hoogmoed uil mijn hoofd moest stol. len, hare dochter vergelen en, wilde ik trouwen, In Bulgarië. Men houdt zich in Bul garië bezig met de wapening der troepen in de regeeringskringen wordt alles in 't werk gesteld om eene maclit van 100,000 man te been te brengen. De invloedrijke Bulgaren tvenschen vooruit te gaan, daar links-of rechtsgaan niet meer mogelijk is. Prins Ferdinand heeft stellig verklaard dat hij Bulgarië niet zal verlaten, dan indien de Sobranje dit van hem eischt. Voor geene mogendheid zal hij zich over geven, al moest hij zich, aan 't hoofd zijner troepen, tegen haar verzetten. "IgHIPagSQagMFT?-— Het is een onbetwistbaar feit dat de man des Kruises, de Stadhouder Christi hier op aarde, de Opvolger van Petrus, onze doorluchtige H. Vader, de groote Paus Leo XIII op dit oogenblik aller oogen naar Rome doet wenden en de verbazing der gansche wereld gaande maakt. Zoowel de Republieken als de Koning- dommen en Keizerrijken zenden hem hunne vertegenwoordigers en hunne of- franden. Schismatieken, ketters, onge- loovigen allen vereenigen zich met de katholieken om aan zijne voelen den tol hunner bewondering neêr te leggen. "weiK geneim iigt nier in Desioten Z. H. Leo XIII is waarlijk het centrum der wereld, de vuurbaak die ons ver licht op onze huidige dagen zoo geschokt door de gedurige tempeesten en zoo ver duisterd door lal van dwaalleeren Lu- men in Cwlo... Geen voet fgronds bestaat e? waarop Leo XIII als meester heerscht en niette genstaande heerscht hij en zijn koning schap wordt bevestigd en bekrachtigd door al de andere koningen. De onverschilligen verwonderen zich en denken zich gehouden aan deze feest deel te nemen welke zij niet begrijpen. De vijanden begrijpen ze niet beter, zij grijnzen, haten in den grond des herten, maardealgemeene geestvervoering dringt zich aan hen op, en ze zwijgen. De vrienden trillen van vreugde en blijdschap en zien zich gelukkig te mid den hunner droefheid een troostvollen dag le ontmoeten. Zij zegevieren even als hunnen algemeenen Vader en deze zege is voor hen de onderpand der groote victorie welke zij van den Allerhoogsten dagelijks afsmeeken. Eere dus aan onze H. Vader Leve de Kerk Leve de Paus Ziedaar den wensch des herten en den kreet der zielen die dezer dagen uit de borsten van millioenen katholieken ten Hemel zijn gestegen, met volle hoop dal zij weldra de zeilde kreten met nog meer vurigheid zullen mogen aanheffen omdat alsdan de trioml des kruizes eindelijk volkomen en duurzaam zal wezen naar iemand uitzien van mijne soortJa, van mijne soort Dat duizelde in mijn hoofd, Irma 'twas ook zoo onverwachtsIk weet nietof ik 't eerst naar de deur ben gestaptmaar dat is ze ker, dat uwe moeder mij zonder een woord meer te spreken heeft buiten geleid Het meisje zat met liet hoofd op dc handen geleund te luisteren, en blikte somber voor zich. Iemand van mijne soortherhaalde, de jon geling, niet waar, Irma, dat kan niet op mijn be roep zijn gemunt, want uwe moeder heeft mij zelve nog verteld dat uw vader jaren lang mees terknecht was, vooraleer meester te worden. Mijn gebrek aan fortuin zal zij ook niet bedoeld hebben, want juist zij heeft mij hoogmoedig gemaakt, door gedurig te herhalen dat een goed ambacht een for tuin waardis!... Neen, Irma, dc toon, waarop uwe moeder mij afwees, gaf genoeg te kennen, dat het om iets was, dat niet verholpen kan worden. om mijne onwettige geboorte Ik ben een..., Zwijg, Adolf, onderbrak hem Irma weder rechtstaande zwijg, want ik verzeker het u gij lastert mijne moeder cn u zelve Er lag iets waardigs en moedig tevens in hare houding. Haar schoon gelaat was buitengewoon bleek, maar het scheen toch volkomen kalm Zij had een besluit genomen Waarom mijne moeder u heeft afgewezen, vervolgde zij, dat weet ik nietmaar ik keu haar, en dat is zeker, dat zij u urn uwe geboorte niet versmaden kan.,. Gij hudl moeten aandringen. Adolf!.. Indien er heden nog lieden worden aangetroffen die zich illusie maken over 't programma van 't maconniek liberalis- mus en zieh verbeelden dat liberaal en voorstaander der vrijheid de zelfde betee- kenis hebben, men moet ze waarlijk rang schikken onder dezen die oogen hebben en niet zien willen, die ooren hebben en niet ooren willen. Immers, nog nooit hebben onze libera len hunne despotische strekking zoo klaar en duidelijk laten zien en hooren dan op onze dagen. Sedert drij jaar van 't bewind verwijderd, 't is le zeggen, van dat ge liefd geldschotelke weggedrommen, wordt hunnen trek-en lekzucht dagelijks gewel diger om geweldiger. Indien zij, tot ons ongeluk, bij toeval, moesten het bewind herwinnen, wij zouden ze weldra hunnen lek- en treklust met hunnen niet min ge weldigen haat zien versmelten om er den vollen teugel aan le geven en aldus alle de vervolgingen en schandalige geldver spillingen te hernieuwen die hen door 't volk, in 1884, deden vermaledijden De schooloorlog zou met meer hevig heid nog dan vroeger hernomen worden met alle zijne gevolgen van machtsmis bruiken, haat, twist en tweedracht lus- schen .de hureers en van. vorarmine nf uitputting der gemeentelijke financiën. Men zou zich deesmaal niet bevredigen met den strijd tegen het vrije onderwijs, neen, 't is de vrijheid van zijn bestaan die men zou betwisten en vernietigen Eene andere vrijheid die de liberalen ons zouden ontrukken, is de godsdienstige vrijheid.... En op dit terrein zou de strijd nog geweldiger zijn dan op dit van 't on derwijs. 't Zou een opene oorlog wezen tusschen de zonen van eene en hetzelfde Vaderland Destijds veinsden ouze liberalen nog zekeren eerbied te koesteren voor 't ge loof onzer vaderen. Doch het waren de oude liberalen of doctrinairen die reeds bijna totaal door de jonge liberalen, 'tis te zeggen, de radikalen en progressisten overlommerd zijn. Nu, men weet het, de radikalen en progressisten hebben dien mantel van geraatigheid verscheurd en hunnen gods- haat en vijandschap tegen de R. K. Kerk opeubaarlijk ten toongespreid. Zij wor den dagelijks ongeduldiger in hunnen haat. De Kerk gedurig in hunne drukpers en smaadschriften aanranden, en haar dage lijks door allerhande lasteringen, de snoodste de eerste, bevlekken, schijnt hen niet meer voldoende, met ongeduld wachten zij hel oogenblik af, dat zij zul len meester wezen, 't geen 't kiezers korps,denken wij,zal beletten, om aan de Kerk en aan de katholieken alle vrijheid te ontrukken Aandringen, sineekcn zegde hij, het fiere hoofd schuddend: snieeken, wanneer ik zoo word vernederd Zoo iets, Irma, moogt gij zelfs van mij nicteischcn Zij beschouwde hem bewonderend en zuchtte Dus blijft er voor mij, als gehoorzame doch ter, niets te doen dan weder te keeren op de stap pen, welke ik huiten mijne wete, tegen den wil nijncr moeder heb gewaagd Nooit, Adolf, zou k er kunnen toe besluiten, die goede vrouw onge. lukkig le maken door haar gezag te miskennen. Neen maar ik zal haar wel trachten over te halen want, gij weet het nu, Adolf, ik bemin u, zonder ukan ik niet meer leven Irma kreet do jongeling ten toppunt der ont roering. Maar 't meisje had hem de hand op den mond gelegd men boorde naderende stappen... een ge kuch.... en.... er werd aan de bel gerukt. Zij zijn daar reeds terug, fluisterde zij ontzet cn Adolf hij de iiand nemende, liep zij met hem naar dc kamer. Bij ongeluk viel Adolfs muts af, en rolde voor den mantelstok, die nevens dc ka merdeur stond. Ondanks den tegenstand van Irma, die zijne bedoeling niet begreep, keerde de jonge ling in de koetspoort terug om zijne must op te rapen. Beth opende echter juist de poort en liet hare meesteres hiimeii. In hare verwarring had 't meisje de kamerdeur gesloten, cu Adolf was sehier zonder te weten wal hij deed, achter den mantelstok gesprongen. Wordt voortgezet;

De Denderbode | 1888 | | pagina 1