Twaalf miliioen Nieuwe raadsleden Vlaamscli in Duitschland. Jubilé-mis. Bond der Katholieke Bekwaam heidskiezers. Geene vrijheid meer voor de Kerk tot den dag van hare volkomene scheiding met den Staat, ziedaar het plan van 't libe- ralismus Komt er ooit een ministerie Bara aan 't bewind, de godsdienstige vervolging zal hier woeden met eene hevigheid in vroegere eeuwen onbekend Gelukkiglijk dat het land vast besloten heelt de hand niet meer te leenen om die liberalen ongeluksvogels, over onzer lots bestemming te laten beschikken, die on geluksvogels, die gansch 't land door twist en tweedracht, verarming en ruïne hebben gezaaid Nog nooit hebbende liberalen zoo verre van 't bewind verwijderd geweest dan hedendaags. Het getal hunner volgelingen en hand langers is nooit zoo gering geweest en dagelijks vermindert het nog, terwijl het bewarende leger altijd sterker om ster ker wordt, daar alle ware vaderlan ders, door de ondervinding geleerd, zich onderzijn vaandel komen scharen. Het maconniek liberalismus is reeds tot dit punt verachting gevallen,dat men het zich weldra zal schamen als een liberaal aangetoond te worden en men dus die benaming als eene beleedidiging zal hou den aan de welke het strafwetboek toe passelijk is Ziedaar tot waar het maconniek libera lismus verzonken is door zijnen onverbid- delijken haat en wrok tegen God en zijne Kerk! De heer Beernaerl heeft in de Kamer verklaard dat er twaalf milioen overschot in de kas is. Goed zoo, antwoordde de heer Pirmez, maar gij zoudt dat overschot niet gehad hebben, hadden de liberalen voor geene twaalf miliioen nieuwe belastingen ge stemd. Dat is de waarheid, maar terzelfder tijd eene harde kaakslag voor het libe raal bestuur. Inderdaad De katholieken bestuurden tot in 1878 zonder die twaalf miliioen nu hebben zij die twaalf miliioen over. Dus, de katholieken kunnen met twaalf miliioen min besturen dan de geuzen. De belastingen door de liberalen ge stemd waren nutteloos, dat men ze dus ten spodigste afschaffe. Fondsenblad Toepassing der nieuwe wet.Tergele genheid der aanstaande vernieuwing van een gedeelte der gemeenteraden heeft een ministerieele omzendbrief de schik kingen der nieuwe gemeentewet ingeroe pen, om die raden te herinneren dat de aanstelling van schepenen voortaan vol gens de bepalingen der nieuwe wet zal moeten nl»®ts hebben. Oe aanstellingszitting heeft dus nog niet plaats kunnen hebben, daar de wet eerst in voege komt 10 dagen na hare af kondiging in den Moniteur. Het Staatsblad van woensdag, 4 januari, de nieuwe wet meêdeelende (fransche en vlaamsche tekst), zoo zal deze eerst den 14 dezer maand van kracht zijn. De Kölnische Zeiliung deelt een merk- weerdig artikel meê over België in 1887, en zegt, aangaande de Vlaamsche zaak, het volgende In de leste dagen des jaars beieverden zich in België alle politiekers met de te gemoetkomingen, welke van hoogerhand, de Vlaamsche taal te beurt vielen. In Juli lestleden had te Brugge het feest plaats der onthulling van het standbeeld van Jan Breydel en Pieter de Conink, de hel den van den Sporenslagden 15 augusti daarop volgend reed de groote histori sche stoet te Brugge uit. Bij dit leste feest hield koning Leopold eene staalsredevoering, tot verheerlijk- king dier tijden, wanneer al de zonen van 't zelfde land, zonder onderscheid van rang of stand, zich in 'tgelid plaatsen toen de geboortegrond in gevaar was Eenige dagen later verscheen prins Boudewijn, vermoedelijke troonopvolger, welke de Vlaamsche taal grondig geleerd heeft, op de Vlaamsche feesten en werd er met een onbeschrijflijken jubel ont vangen. In October had te Brussel de opening plaats van den nieuwen vlaamschen schouwburg, en koning Leopold, die te Brugge fransch had gesproken, vond hier de gelegenheid, om voor de eerste maal, in het openbaar de taal te spreken van het grootste deel zijner onderdanen. Van dan af is weêr de Vlaamsche taal als staatspraak erkend, ofschoon bet fransch altijd bovenhand heeft. De regeering geeft zich alle moeiten om de rechtveerdige eischen der Vlamin gen in onderwijs, gerecht, bestuur en leger te bevredigen zoo sloot zij zich aan, bij de bespreking van het wetsont werp op de bevordering der officiers, bij een amendement dal in zekere mate de kennis der nederlandscbe taal noodzake lijk maakte. In de waalsche kringen veroorzaakt de houding der reegering eenig misnoegen, doch alleenlijk maar omdat Frère en Bara in de Kamer, uit politiek doel, de Walen tegen de klerikale regeering hebben op gejaagd Wordt de haat der Walen niet kunst matig aangehitst, wordt de taalkwestie niet eigenlijk met de politiek vermengd, dan eene scheuring, die door eenige ang stige geesten gevreesd wordt, gewis ver meden worden. Hel land, dat sedert 40 jaar. door den strijd lusschen liberaal en katholiek, wordt verdeeld, zal dan niet door eene taalkwestie gescheiden worden. Buiten de politieke kringen bestaan er vele Walen, welke thans geene voorrech ten meer boven de Vlamingen verlangen, zooals in het begin van 't belgisch ko ninkrijk door Rogier werden daargesteld. Het kan enkel de liberalen schaê doer., wanneer hunne aanleiders de Vlaamsche rechten bestrijden. De Vlaamsche pro vinciën sturen enkel katholieken naar de Kamer, omdat zij Vlamingen van den echten stempel zijn, en niet te hoogmoe dig om den landbouwer aan te spreken in zijne moedertaal. HANDEL EN NIJVERHEID. Haringvisscherij in Holland. Nooit, zoolang ons heugt, schrijft men, heeft de de haringvisscherij zulke prachtige uit slagen opgeleverd als gedurende het af- geloopen jaar. De haringvloot bevat zoo wat 450 tot 470 vaartuigen. Zij heeft dit jaar gewerkt schier zonder verlies van schepen, tuig of netten. De vangst overtrof die van alle vorige jaren en leverde niet minder dan 342,000 ton pekelharing en 80 miliioen stuks ver- schen haring, te samen ongeveer 354 miliioen stuks Deze voorbeeldelooze vangst was ech ter geen zuivere winst, want de vangst der Schotten, Franschen, Noren en Zwe den was even overvloedig, zoodat de overvloed slechts tegen ontzaggelijke prijsvermindering verkoopbaar was. Op drie jaren tijds is de prijs per Ion van 20 gulden 25, gedaald op 11 gulden, een prijs die veel te laag is om zelfs de vangstkosten van den pekelharing te dek ken. Men kan dus, ondanks de schitterende vangst niet zeggen, dat de winsten hier mee gelijken stap houden. In november was de prijs eenigszins gestegen maar de groote vangst van Noorwegen deed hem weêr dalen en wel lager dan hij ooit geweest was. En nog mogen wij van geluk spreken. De schotten zijn er erger aan toe. Daar heeft de overvloedige vangst eene wezen lijke krisis doen ontstaan,door dien de koopliê in 't begin van het jaargetij alles opkoopen en bij eene volgende reis nog zoo ruim voorzien waren, dat de vis- schers hunne vangst meer konden afleve ren, De aanvoer was echter bij ons ook zoo groot dat hij den verkoop verre overtrof, zelfs ondanks den lagen prijs der waar. Daar, zoo als hooger gezegd is, de vangst der Noren en Zweden, zelfs die der Franschen even overvloedig is, mogen wij niet op de vraag naar uitvoer bouwen, iets wat gewis niet geschikt is om den prijs te verhoogen. De wintervangst in de nabijheid van Bergen leverde 160,000 ton op. De Zweden vingen 500,000 ton, of 200,000 ton meer dan den vorigen win- Deze worden meest allen naar Duitsch land gezonden, Voegt daar nu de schotsche vangst bij, dan kan men aannemen dat de Duitschers ten miuste 700,000 ton haring meer ont vangen hebben dan gewoonlijk hel geval is. De schotsche haring wordt meestal naar Duitschland en Rusland gezonden. Naar het leste land werd echter gedu rende dit jaar den uitvoer beperkt, ten gevolge der ondernemingen van de Rus sen zelf en de hooge invoerrechten die dit land heft. De haringvloot heeft dit jaar ook stoom- barken als jagers naar de Shetlandseilan- den uitgerust. De verliezen aan netten bedroegen slechts 6000 gulden tegen 100,000 gulden in 1880. Eene ton haring werd vroeger gerekend op 650 stuks, doch de nieuwe wijze van inpakking brengt dit getal tegenwoordig op 800 stuks. De weerde van de aangevoerde haring bedroeg gedurende het afgeloopen jaar zoo wat 4,018,000 gulden. De getalstrekte onzer hollandsche vis- schersvloot bedraagt tegenwoordig bijna 3600 vaartuigen, bemand met ruim 13,000 koppen. Nederland zond rond de 235,000 ton haring naar Duitschland. Wij ontleenen aan 't Handelsblad het volgende schrijven over de Jubilé-mis van Z. H. Leo XIII. Rome, 1 januari. Het volk is ontelbaar. De troepen re gelen zooveel mogelijk de orde. Men treft alle natiën der wereld. Alle talen boort men er spreken.Het gala-kleed werd niet geëischt. Zoodanig is het gedrang, dat vele personen moedeloos teruggaan. Ein delijk raak ik binnen. In de kerk is het verre van koudmen staat er in gedurige beweging, eu de ont zaggelijke volksmenigte is als een water dat op en néér gaat. Binnen doet de pau selijke wacht den dienst. Allen zijn in groot uniform en dit levert een prachti- gen aanblik op. De lijfwachten bezetten een dubbele haag door den grootschen tempel. Ten 9 1/4 ure verschijnt de Paus, langs de rechterzijde als men binnentreedt. Hij wordt gedragen en is omgeven door pre laten en bisschoppen uit alle oorden der wereld, en dus ook in de voor ons zon derlingste kleedsels. Doch het volk let er niet op 't is de Paus die men ziet, hem alleen Z, H. is bleek, doch heeft een kracht- vellen oogslag. Reeds bij zijn binnenko men, zegent hij de aanwezigen. Plotse ling stijgt er een oorverdoovend gejuich op, doch op het gelaat van Leo XIII is niet de minste ontroering te lezen. Hel gejuich vermengt zich met den zang eu versmelt zich tot een geheel. Ten half 10 vangt de mis aan. Prach tige muziek Zij duurt tot half 11. De warmte is verstikkend Het zweet breekt dames en heeren uit. Menige dame wordt naar buiten gedragen. Ook een officier der lijfwacht. De nobelen hebben het niet beter dan de burgers. Alleen zijn eenige dichter bij het autaar geplaatst. Er zijn dames die zich in de hoogte werpen en zich vasthouden aan de uitstekken der pilaren. Ten 11 ure zingt men het Te Deum vele aanwezigen zingen meê en versmel ten faunen lofzang met de stemmen op het koor. Na den lofzang wordt den Puus op dezelfde manier, doch ditmaal door acht personen gedragen boven het hoofd. Het volk herneemt moed. U dit gejubel be schrijven is onmogelijk. Ik heb nooit iets dergelijks bijgewoondEviva il Papa Eviva Eviva Rechtuit gezegd, ik dacht dat ik mijne zinnen kwijt was. Zoo een tooneel zal ik in mijn leven niet meer bijwonen De kerk wordt regelmatig verlaten. Ik blijf nog om het diplomatisch korps te zien, dat glinsterde van goud en zilver. Rond het Vatikaan is alles in feest; in de stad zelve heerscht eene doodsche stilte. Het afstellen van den hertog van Torlo- nia, omdat hij een bezoek had durven af leggen bij den Paus. maakt hier een groote indruk. Gij zult daarover reeds in gelicht zijn. Verschillende berichten. Koning Humbert is er niet in gelukt op het jubilé een geschenk te doen aanne men door Z. H. den Paus de Koning heeft nu, zegt de Observateur, zijnen ka- pelaen Mgr Auzino. gelast zijnen heil- wensch over te brengen aan Leo XIII, van wege het Huis van Savooie, zooals zijn vader deed in 1874 aan Pius IX Die bijzondere hulde was door zeer weinige personen gekend. De Koning wil het op perhoofd van het kristendom erkennen. Men zegt dat prinses Clotilde van Sa vooie, door Mgr Alimonda, aartsbisschop van Turyn, eenen brief van gelukwen- sching aan den Paus doet overhandigen. De afstelling van den hertog Torlonia, als burgemeester van Rome, heeft dezen hoog in populariteit doen klimmen. De kardinaal-vikaris heeft den hertog het bezoek teruggebracht, dat deze in Vati kaan had afgelegd. Bij het verlaten van het paleis, heeft de hertog den kardinaal vergezeld tot aan zijne koets, waar de knechten in groote livrei met fakkels de haag vormden, De hertog van Norfolk heeft Rome ver laten hij is drager van een eigenhandi- gen brief des Pauzen aan koningin Victo ria. Noa de jubilé-mis. Men kan zich geen denkbeeld vormen van de prachtige uniformen der adelijke wacht, der zwit- sersche en palatijnsche wachten. Deze dragen de hairen muts, de roode gega lonneerde broek, de gouden epauletten de anderen in roode uniformen met hel men, bekroond door witte pluimen, die tot de schouders afhangen, met hooge stevels, gegalonneerde handschoenen. Zij hebben den blooten degen in dehand. De zwitsersche wachten hebben een aller- schilderachtigste kleederdracht. Deze her innert min of meer de 16e eeuw. De helm is in staal met geelen peerdensteert, de bandelier breed en de hellebaard prach tig. Oversehoon zijn ook de kleedingdrach- ten de romeinsche prinsen. Zij dragen zwartzijden mantels met kanten. De kloo sterorders en oostersche prelaten hebben een wonderbaar verscheiden kleeding, alsook de personen van het Huis des Pauzes zooals onder andere de kamer- heeren. De troon, waarop de Paus gedragen wordt, is bedekt met rood fluweel met gouden franje. Twaalf voetknechten van het paleis dragen de sedia. Rechts en links dragen zij twee prelaten, in roode, met hermelijn geboorde mantels gehuld, de Ilabellisof groote waaiers van witte struisvogel-en pauwenveeren. De kamerheeren in zwart fluweel ge kleed, met langen witten kraaggaan rond de Sedia, met de koramandanten der palatijnsche wacht en de hoofdofficieren der adelijke wacht. Naar gelang de stoet voorbij de kapel van het H. Sakrament komt om naar het autaar der Confessie te gaan, knielen allen. Als de Paus is aangekomen, treedt hij van de Sedia en bidt op de knielbank. Na den afloop der plechtigheid, zet de Paus de tiaar op en neemt weêr plaats op de Sedia, die nu onder een gehemelte in de hoogte. Het is alsdan dat de Paus den zegen geeft urbi et orbi. De familie van JL-eo. De Paus heeft nog eenen broeder voor het overige zijn er niets meer dan neven, kinderen van een zijner broeders. I eze zijn de kinderen van Jan Baptist Pecci. Er zijn er dan nog kinderen van eene zuster, getrouwd met zekeren Lolli de Ferentino, doch deze houden zich streng aan den eenen kant. SEKTIE.) Prijskamp op den Bak naar schoone groote Peperkoeken op Zondag 8 Januari 4888, bij den heer Eduard Volkaert, op den Ouden Dendermondschen-SteeDweg. (4e SEKTIE AALST-SCHAARBEKE.) Luisterijke Prijskamp, op Zondag 8 Ja nuari om 6 uren 's avonds ter herberg Den Buggel, bij de heer J.-B. Reyniers wijk Puitenput. Voordracht. Op Zondag 49 Januari aanst. zal de E. P. Van Tricht, alhier ten lokale van den Kring UUnion Merkt, eene voordracht houden ten voor- deele der armen ondersteund door 't Genootschap van den H. Vincentius. De Eerw. Spreker heeft tot onderwerp ge nomen Frederik. Ozanam stichter der Conferentiën van den H. Vincentius. ALLERHANDE NIEUWS. Gemeenteraadvan Atalst. De plechtige zitting voor de aanstel ling der herkozen en nieuwgekozen Raadsleden, gevolgd door de verkiezing der Schepenen, zal plaats hebben op maandag 46 januari aanst. om 3 ure des namiddags Geen twijfel of de katholieke kiezers zullen deze zitting talrijk willen bijwo nen. Moord t© Brussel. (Nadere bijzonderheden.) Nog geen licht in deze geheimzinnige zaak. Van al de getuigen is er slechts een enkele, die ernstige openbaringen heeft gedaan, welke niet ten voordeele van den aangehoudene D. pleiten. D. heeft de beweegreden niet kunnen verklaren der aanwezigheid in zijne wo ning van eenen tamelijk langen persoon, die drager was van een wit pak. De zoon en de dienstmeid van dezen getuige zijn nog bevestigender. Volgens dezen zouden zij rond 40 ure bedoelden persoon aan de deur van D. gezien heb ben. Daarenboven is D. op verscheidene punten in tegenspraak met de verklaring van zijne maitressehet meisje Noël, dienstmeid van het slachtofter. Maandag avond dacht men een oogen- blik den moordenaar op het spoor te zijn: een persoon had zich namelijk zaterdag lestleden bij eenen apotheker een ver band aan den wijsvinger zijner linker hand laten leggen. De man die verdacht werd, is met den apotheker gekonfron- teerd, doch door dezen niet herkend. Vier personen zijn op dit oogenblik aangehouden. De verdenking, die op al die aange houdenen weegt, zegt de Indépendauce, is echter niet ernstig. Biart, over zijne bestaanmiddelen on dervraagd zijnde, heeft geandwoord dat hij leefde van de opbrengst van den diefstal, over 5 jaren te Ethe gepleegd en waarvoor hij eene straf onderging. Men heeft mij niets meer te vragen, zegt hij Hel gestolen geld zal niemand vinden, het is good genoeg verborgen. In zijne woning heeft men een fleuret gevonden waarvan de punt gebroken was. De begrafenis van het slachtoffer, de weduwe Massin, heeft dijnsdag plaats gehad. Slechts zeven personen waaron- üer een priester ca een Kind waren in de kapel van het St-Pietersgasthuis aan wezig. Geheimzinnige misdaden. Ter gelegen heid van hel voortdurend mislukken der op zoekingen, om den moordenaar der vrouw Massin te ODtdekken, maakt de Gazette eene opsomming der zaken, die sedert eenige jaren op deD lijst der geklasseerden geschreven wor den, lijst die alle jaren grooter wordt. Onder deze noemt het blad De moord op eene dame en hare meid, Keul- schestraat te Brussel. Moord in vollen dag op eene vrouw, in eene steeg van den Grooten Zavel, nabij een poh- ciebureel. Moord op den statieoverste der Wetstraat. Moord in vollen dag op eene dienstmeid, nabij de Hallepoort. Moord op de kleine Marie Walschaert. En buiten Brussel Noord op eenen veldwachier te Assche. Moord van M. Duquesne Eene reeks groote en kleine diefstallen. En voegen wij er voor Antwerpen bij Moord op Virginie Huveneers. Moord op de weduwe Steppe. Moord op Joske Danys. Moord op den jongen Buyle. Verder Moord op den onderwijzer van El- versele. Moord op eenr vrouw en hare dochter te Lichtaert, enz. enz. Wat de leste misdaad, die der Keizerstraat, te Brussel betreft, er bestaat groote kans dat ook deze weer de lijst zal vergrooten Ziehier wat wij nog in de Indépendance lezen over de nisdaad der Keizerstraat Het gerucht dat Biart zinneloos was gewor den is eiwaar Hij werd woensdag in vrijheid gesteld. G. is in hechtenis gehouden De persoon, die men te Parijs opzocht, heeft een alibi kunnen bewijzen. Men zoekt nu een persoon, die stellig de moordenaar moet zijn... ten minste voor vier entwintig uren. (Nadere bijzonderheden.) Wij lezen in hetzelfde blad De policie zoekt ieverig een persoon van middelbare gestalte, 20 tol 25 jaren oud, bleek van kleur zwarte haren, gekleed in zwart jaquette en dragende eenen ronden hoed 3 00 fr. Over veertien dagen heeft die persoon aan zekeren Josef De Glyraes, leurder, een stok getoond waarin een degen zat van omtrent 20 centimeters lengte. Deze persoon sprak het fransch met een zuidelijken tongval. Op bet oogenblik dat De Glymes in de herberg kwam, sprak deze vreem deling met de weduwe Massin, maar hij kon niet verstaan waarover de samenspraak rolde. M. Rosseel, policiekommissaris der midden- afdeeling die, misschien wel wat laat, met bet aanhouden der verdachten werd gelast, heeft al zijne agenten op zoek gezonden, om den aangeduiden persoon op te sporen. M. Desmedt zoekt van zijn kant zekeren Henri, beenhouwersgast, die over twee maan den insgelijks bij de weduwe gezien werd Deze Henri heeft eeoeu degenstok gekocht van zekeren Faes, ook een klant van de vrouw Massin. Men mag zeggen dal al de oud-veroordeel den van Brussel de herberg van vrouw Massin bezochten. Een eerste onderzoek bij Faes, Brouwerij- steeg ingesteld, deed een stuk van een gebro ken flenret ontdekken. Van een nieuw onderzoek, donderdag na middag in de woning van Faes gedaan is voor zoo veel wij weten, nog geenen uitslag ge kend. Het onderzoek der wetsdokters heeft doen bevinden dat hart en de longen van het slacht offer doorboord waren. Er moet eene worstelling lusschen den aan rander en zijn slachtoffer hebben plaats gehad. Van diefstal is geen spoor te vinden. De onderzoeksrechter Delrue doel op dit oogenblik al de personen opzoeken, die het huis van het slachtoffer bewoond hebbeR. Het Journal de Bruxelles herinnert, ter gelegenheid van de prachtige feesten te Rome, de woorden van Joseph de MaistreEn wat mij het meeste ver- wondert, is, dat die witte grijsaard altijd terugkomt, Die woorden hebben eenen diepen zin. Hoe dikwijls hebben de vijanden van het Pausdom vermeend dat die witte grijsaard voor eeuwig verdwenen was Dat was nog het denk beeld toen in 4870 de omwenteling, door de Porte Piate Rome binnendrong. En nog is hij d&Jtr, en nog zal hij d&Jir zijn als van vele koningen geen spraak meer zijn zal De nachtelijke aanrandingen zijn tegenwoordig te Brussel zoo talrijk dat de dagbladen er schier dagelijks meê te deelen hebben. En wat wonder is, meest al, of ten minste zeer dikwijls zijn de soldaten van het garnizoen nu eens als aanranders, dan weer als slachtoffers iri die zaken betrokken. Woensdag nacht weêr werd een soldaat, die naar de ka zerne van Terkameren terugkeerde, aan gerand. Men ontnam hem zijnen geldbeu gel, die vijf frank inhield. De soldaat, die den aanrander kende, klaagde hem bij de policie aan. Toen deze in zijne woning kwam om hem aan te houden, wits hij langs het dak te ontvluchten. Op 'tijs. Eene min of meer dra matische redding had Woensdag op de Willebroekschevaart, te Brussel, plaats. Een twaalfjarige jongen, Jos. Emme-' richts, had zich ondanks den dooi te ver op het ijs gewaagd en in 't midden der vaart gekomen, brak het onder zijne voe ten en de onvoorzichtige verdween in 't water. Een persoon, die daar juist voorbij kwam, M. Oscar Frangois, snelde den drenkeling ter hulp, doeh ter plaatse van het onheil gekomen brokkelde het ijs andermaal onder zijne voeten af en hij zakte insgelijks naar beneden. De moedige redder verloor echter den moed niet, zwemmend hield hij den jon gen, bij middel van zijnen sjerp, boven water. Intusschen waren eenige speelkame raken van den kleine naar M. Van Hoof, scheepstimmerman, gesneld, waar de reddingstoestellen bewaard worden. Deze gelukte er thans in, met meéhulp van zijnen zoon en bij middel van stokken en haken de twee drenkelingen boven te halen. Emmerichts is in betreureusweerdigen toestand naar de woning zijner ouders gebracht. Niet ontsnapt. Nopens de dievenbende, die de omstreken van Kortrijk onveilig maakt, werd gemeld dat Herteleer uit de gevangenis van Doornik is ontsnapt. Dit is onnauwkeurig; bij zit nog altijd gevangen. Herteleer is ook de hoofdman der hende met, maar een zekere 't Kinl, onlangs te Doornik aangehouden, in gezelschap van Carlier en Hennebois, die er toen in gelukten te ontsnappen. Sedert dien is dc fransche policie er in gelukt te Kijsel de hand op Carlier te leggen, wiens uitlevering door bet belgisch gouvernement zal wordea ge vraagd. De bende van 't Kint is omtrent dertig man nen sterk, waarvan er reeds een zeker getal achter de grendels zitten. Onlangs werd ky naar Gent overgebracht om gekonfronteerd te worden met de getuigen van Oostakker (Slootendries) alwaar hij onlangs, te samen met Carlier en Hennebois in de kerk van Lour- desis gebroken. De getuigen zijn ook reeds naar Kortrijk en Dcsselgem geroepen geweest, in welke leste gemeente de bende eenen diefstal met braak in de statie beeft gepleegd. Zaterdag en woensdag zijn de getuigen op nieuw voor den onderzoeksrechter van Gent verschenen, die uit Rijsel het portret van Car lier had ontvangen. Ofschoon in eene andere kleeding gefotografieerd als die, waarin de ge tuigen hem hebben gezien, was Carlier niette min herkenbaar en hebben de getuigen hem eenparig aangewezen als zijnde een der drie kerkdieven. Het is dus voor het assisenhof van West- Vlaanderen dat die kerels voor hunne hslden- daden zullen te verantwoorden hebben. In de kazerne der jagers te peerd van Audenaarde, is een soldaat der klas van 4887, slechts sedert de maand October in dienst, gedurende eene oefening in de rijschool, van zijn peerd gevallen en twin tig minuten nadien overleden. De arme jongeling was geboortig van Loochristy. Ondanks den dooi ligt er nog eene laag sneeuw van 70 centimeters op de veengronden in de omstreken van Ver- viers. In destreek van YVesme, naar Mal- medy op, is de sueeuw 1 meter dik. HOLLAND. Spoorwegramp. SO slachtoffers. Maandag avond zou de sneltrein Meppel-Grooingeu, die een half uur te laat vertrokken was, in plaats van te Echten, te Koekange wisse len met den lesten trein van Groningen. Lestgenoemde trein reed echter voorbij Koekange en bleef stilhouden, naar men zegt 1000 meters voor de statie Ruiner- wold. De sneltrein zag eerst het gevaar, toen het te laat was. Er werd hevig geremd, doch eene ge weldige botsing was niet meer te ver- hinheren. De beide lokotieven en vier wagens zijn vernield. De machinist van den sneltrein, Van der Linden, uit Gro ningen, werd vreeselijk verminkt en is

De Denderbode | 1888 | | pagina 2