mi NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Donderdag 12 Januari 1888, 10 centiemen per nummer. 42ste Jaar, ]V° 2222. ADOLF EN IRMA, ARONNEMENTPRIJS ANNONCENPRIJS Politiek overzicht. Geene grieven. Handelt gelijk de Belgen. Vervoer van Kalk. DE DENDERBODE. Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars ir. 3,23 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutstraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Calque Saam. AF.LST, II JANUARI 1888. België en Nederland. De Haarlemmer Cowant deelt meê dat België en Holland voornemens waren de grenslijn tusschen beide landen te wijzigen en zegt dien aan gaande het volgende De afgeveerdigden onzer regeering hadden eene nieuwe linie gevonden welke voor Nederland zeer voordeelig scheen. De belgische regeering betoonde zich vol daan, op voorwaarde dat de nederland- sche regeering beloofde eene schaêver- goeding te betalen beloopende, naar men verzekert, tot drie millioen gulden. Daar Nederland deze voorwaarde wei gerde aan te nemen, zijn alle onderhan delingen verbroken. De Nieuwe Rotterdamsclie Courant deelde maandag de volgende nota meê. Den 5 januari 4888 is te Brusseldoor de gevolmachtigden van Nederland en België eene verklaring onderteekend no pens de grensregeling tusschen die bei den landen in het kanaal van Gent naar Terneuzen. Wat er dus eigenlijk besloten is, zegt het blad niet. Officieele inlichtingen ontbreken, zoo- dat wij het nieuws van den Haarlemmer Courant slechts onder alle voorbehoud meêdeelen. Naar wij van verschillende kanten ver nemen, is, het nieuws van den Haarlemmer Courant van allen grond ontbloot, en heeft er inderdaad, op vredelievende wijze, eene 'verwisseling van grondge bied aan de grens tusschen Nederland en België plaats gehad. Het is dan ook in dezen zin dat de jongste nota van de Nieuwe Rotterdamsclie Courant moet wor den verstaan. Frankrijk. De fransche Kamer. Dijnsdag 11. heeft zonder veel gerucht de heropening van de fransche Kamer plaats gehad en den gewonen zittijd van 1888 aanvang genomen. De gematigde republiekeinen en de Temps maakt zich hun orgaan zien niet zonder vrees de toekomst in. En wan neer men een oogslag laat gaan over de leste parlementaire jaren en enkel op den lesten zittijd, dan zal men bekennen dat die Tees niet ongegrond is. De Kamer heeft drie voorloopige twaalf den van de begrooting voor 1888gestemd, zoodat het ministerie voortkan tot 34 meert. Maar de bespreking van de be grooting moet nog beginnen en wie zegt ons dat die bespreking tegen 34 meert zal geëindigd zijn Vooral indien de radikalen hun plan doordrijven van het ministerie-Tirard om te werpen. Dan hebben wij een krisis tot NOVELLE. «O»— (2dc Vervolg.) Jan Stevens en zijne vrouw zagen er beide zeer ernstig uitde laatste sclieen zelfs misnoegd. Dit, en dc omstandigheid, dat er een drijtal mantel- aan den kapstok hingen, maakten dat Adolf nog al gerust mocht zitten. Triene, sprak de man, die zich als vermoeid op dc bank liet zakken, Triene Wat is er vroeg de vrouw scherp. Dat het toch niet wel gedaan is van u Alzoo wcgloopen eer de mastellen zijn gesmeten... en dan nog den heelen weg pronken Gij zijt een lieve man om meê naar een feest te trekken, antwoordde de vrouw sppttend in 't opgaan loopt gij mij haast den adem af, als of de Oudenberg eene cffene wandeling ware en eens daar gekomen laat ge mij alleen staan als een groei ende boerin om in den iiemel te gaan drinken En ik zou daar moeten wachten, tot het u belieft buiten te komen Wel, voor wie neemt ge mij dan, Jan Stevens Wel zeker ben ik terugge keerd, en badt ge mij dan niet bemerkt, ik ware einde januari. Deze zal uitloopen op een nietsbeteekenend ministerie dat, geen kans ziende om-met de begrooting klaar le komen, nog eenige twaalfden zal- bij - vragen Zoo ver is het met die onmogelijke Kamer gekomen, en al de goeden wil van president Carnot zal de zaak niet anders maken. Zal eene ontbinding het noodige geneesmiddel zijn Wij betwijfelen het, de toestand in de Kamer is het juist even beeld van den toestand van het land. Wat het einde zal zijn, zal ons de toe komst leeren. Rome. De H. Stoel. Bijdeopening der Vatikaansche tentoonstelling heeft kardinaal Schiaffino, voorzitter van het inriehtingskomiteit eene meesterlijke re devoering over den H. Stoel gehouden. Hij zegde dat het Vatikaan en Rome, de geestelijke stad vol groote en onsterfe lijke herinneringen, in hunne dagen van grootheid nooit zulk een schouwspel be wonderden, dan wij nu voor oogen heb ben. Het is geen gedeeltelijke zegepraal, riep hij uit, het is de geheele katholieke wereld die zich aan uwe voeten werpen komt, en door al die blijken van toegene genheid bewijzen wil, dat zij ueerbiedigt en dat gij op edele wijze den zwaren last van hel Pausschap gedragen hebt. Gij hebt aan de Kerk en aan de maat schappij onschatbare diensten bewezen. Geen vorst ter wereld zou kunnen ont vangen, noch zelfs verlangen, dat wat u gegeven is te aanschouwen. Uw zegepraal, die geen geweld heeft gevraagd en aan niemand angst of tranen kost. Wat schoone en vreugdevolle dag voor de gansche wereld In 'l Vulikaan. De Gaulois deelt eenige cijfers meê over de feesten te Rome. Er zijn 60,000 beêvaartgangers te Rome, waarvan 33000 italiaansche, 5000 fransche, 4000 duitsche, enz., 52 kardi nalen en 500 bisschoppen. Voor de tentoonstelling zijn reeds 4800 kisten geopend, 500 nog gesloten, 800 nog ter statie en 900 nog op weg. Eene nieuwe zaal wordt ingericht voor 90,000 flesschen verschillenden wijn. De weerde der ontvangen of aangekon digde geschenken bedraagt 60 millioen frank. Rusland-Oostenrijk. Men verzekert dat de oostenrijksche regeering voorne mens is al de reservetroepen binnen te roepen, ten einde zich te oefenen met het nieuwe geweer. Dit is een maatregel, die in alle geval niet kan genomen wor den zonder dat het Parlement de noodige kredieten stemme, iets wat natuurlijk uitleggingen der regeering in de Kamers na zich sleept. gansch alleen naar huis gekomen En ik zou u dan nog vriendelijk moeten zijn voor uwe schoone beleefdheid Hiermede meende de vrouw door te gaan, maar Jan riep haar dringend Triene, blijf eens hier en doe de achterpoort toe ik moet u eene ernstige zaak mededeeien Zij deed zulks en kwam zich vóór haren man plaatsen. Welnu sprak ze. Zit hier nevens mij, vrouw, gij zult gaan hooren hoe onrechtvaardig ge mij beknort Is 't anders niet, sprak ze, en ze wou weer voortgaan. Ja wel, zei Jan, gij zult gaan hooren maaa zet u hier toch wat neder Vrouw Stevens was vast eene uitmuntende vrouw, maar zij was toch vrouw en kon nu en dan het pruilen niet laten. Zij nam plaats op dc hank, doch zonder haar misnoegd gelaat af te leg gen. Welnu, vrouw, sprak dc man, tevreden over die eerste toegeving zijner echtgenote weet gij niet met wicn ik in den Hemel zoo lang heb ge praat. Hoe zou ik dat weten, Jan Met mijnheer Dommers zei deze op zegevie renden toon Ik had u dat reeds vroeger gezegd, Triene, maar ik was gestoord, omdat gij zoo op eens vertrok!zonder naar den afloop der feest te wachten Nu is mijne gramscliap geheel over Triene en de uwe dan 'l Te Weenen blijft men dus, ondanks de vredelievende verzekeringen,die ten allen kante oprijzen, nog altijd den toestand zwart inzien, en men is er van meening dat Rusland zich enkel voor den vrede betoont, om zoo doende in de lente te geraken, en ondertusschen zijne wape ningen voor te zetten. Havas beweert zelf dat Rusland nog altijd troepen samentrekt in Bessarabië, en graaf Kalnocky zou dit aan eenige ge zanten gezegd hebben. Ons dunkt dat die onzekerheid zal voortduren zoolang debulgaarsche kwes tie onopgelost blijft. De officieuse Nord heeft in dezen zin gesproken en gezegd dat, op den dag dat al de mogendheden het Berlijner traktaat zullen erkennen, de algemeene ontwapening zalplaatshebben. Dit leste schijnt nu ook wel wat al te diplomatisch te zijn De Soleil verneemt uit Weenen dat het nieuws der Kölnischeals zou de oudste klas der keizerlijke russische garde mogen naar huis keeren, nauwkeurig is. Het zijn de militaire geattacheerden, die over al dezen vredelievenden maatregel aan hunne respektieve gouvernementen heb ben doen kennen. Terzelfder tijd hebben zij ook bericht gegeven.dat binnen kort talrijke troepen bewegingen zullen p'.aats hebben in T zuid-westen van 't rijk. De russische regeering doet zulks op voorhand weten, opdat het weer niet aanleiding geve tot allerlei valsche geruchten. De woorden van prins Lobanof, rus sische gezant te Weenen, aan graaf Kal nocky en ook aan keizer Frans-Jozef, alsmede de herhaalde verklaringen van den russischen militairen geattacheerde kolonel Zulief, hebben te Weenen den besten indruk gemaakt. Daar waar men zich altijd liet ongeloovigste hield, begint men nu zelf te hoopen dat het jaar 4888 zonder oorlog zal voorbijgaan. Men zegt bovendien dat lord Randolph Churehil aan een zijner vrienden, een politiek man te Pesth, een brief heeft ge schreven, waarin hij talrijke verklaringen van den czaar aanhaalt, die ten stelligste doen blijken dat Rusland geenszins voor nemens is zijne naburen aan te vallen. Berichten uit Londen. Men rekent in wel ingelichte kringen dat Bismark voorstellen zal doen, in zake der bulgaar- sche kwestie. Men verwacht deze voorstellen te Wee nen niet zonder eenige onrust want met weet bij ondervinding, zegt de Timesdat alle voorstellen, van Bismark uitgaande, steeds toegevingen van Oostenrijk aan Rusland ten gevolge hebben. De Standard zegt echter dat indien Rusland denkt dat Oostenrijk zoo gemak kelijk zal toegeven, het eerste land zich Waarom hebt gij mij niet eens geroepen, vroeg de vrouw, zonder op zijne vraag te antwoor den ik ware mijnheer Dommers den goeden dag komen wcnschen en luidde Item mee gevraagd naar ons huis Zie, daar is nu juist dc zaak zei de man Mijnheer Domiuers heeft juij over iets gesproken, zoo ernstig gesproken, dai ik waarlijk aan niets anders dacht En dat was... Over het huwelijk onzer dochter Gij bekent dus, dat het ongelijk aan u was, hervatte Jan, haar verblijd de hand toestekende gij bekent het dus Ik geloof dat wc alle twee ongelijk gehad hebben antwoordde de vrouw, lachend zijne hand drukkend maar vertel nu eens verder van wat huwelijk was cr spraak Ge weet, vrouw, zegde hij, hoeveel verplich ting wij aau mijnheer Dommers hebben de man is ous een ware weldoener geweest Met zijn geld heb ik, ook in dc zwaarste ondernemingen, alles coinptanl kunnen betalen, cu alzoo schier altoos dubbel gewonnen.... Welnu, diezelfde man, aan wicn wij onzen welstand hebben te danken, wil ook onze Irma gelukkig maken Jan Stevens had de tranen in de oogen, terwijl hij zoo sprak. Jan, zei de vrouw lacheud gij moet met mijnheer Dommers eene goede pint hebben gepakt, of ik ken er niets van Nu laat hooren wat wil die heer met onze Iruia i bedriegt. De uitdagingen van Rusland moeten onvermijdelijk tot den oorlog leiden. Niettegenstaande dat alles, toonen de verschillige berichten aan dat de zaken verbeteren en de onrust verdwijnt. Een korrespondent uit Odessa zegt dat de russissche regeering al de aanvragen tot naturalisatie van duitsche joden verwerpt zelfs wanneer deze tot de hooge standen behooren. Maandag heeft de overbrenging der overblijfsels van Napoleon III en van zijn zoon van Chislehurst naar Farnborough plaats gehad. M. Pietri had de leiding der plechtig heid. Koningin Victoria had kronen gezonden en was door generaal Begg vertegen woordigd. Duitschland. Te Berlijn denkt men dat bet vertrouwen van Oostenrijk, on danks berichten over den toestand, wat ruim groot is. Het duitsche gouvernement zou vol gens den berichtgever van den Standard aan Rusland hebben doen weten, dat het door Duitschland is dat de bulgaarsche kwestie moet opgelost worden in recht- streeksche overeenkomst met Oostenrijk. De liberale partij zit, och arme, in eene droevige positie. De katholieken zijn, sedert 4884, aan 't bewind en tot hiertoe hebben de libe ralen nog geene enkele ernstige grief ontdekt, welke zij tegen het katholiek gouvernement kunnen inbrengen. De wetgevende kiezingen van 4888 staan voor de deur en de geuzenbladen, nog niets op de plank hebbende, zullen ofwel aan de kiezers moeten bekennen dal er op het bestuur der katholieken niets af te wijzen valt, ofwel moeten lie gen dat het kraakt. Vandaar datdegeuzendrukpers gansche dagen op zoek is, om maar iets te ontdek ken, waarmede zij de openbare denkwijze tegen het ministerie zou kunnen verbit teren. Hei deuntje der vernietiging van het openbaar onderwijsis versleten. Het land weet dat de officieele scholen dubbel zooveel leerlingen bevatten als onder de wet-Van Humbeeck en dat zij oneindig minder kosten. De geldverkwistingenen deficieten van liet liberaal ministerie, hebben plaats gemaakt voor besparingen en verminde ring van belastingen, terwijl de Staatsfi nanciën in bloeiënden toestand verkeeren. Het regiem van verdrukking en recht- miskenning jegens de minderheid, is ver vangen door een bestuurslelsel, dat voor regel heeftrecht voor iedereen. Hij wil haar gelukkig irriken, vrótiwHij heeft hier in de stad een' neef wonen, een knappen jongen heer, die onze Irma doodgaarne ziet. Niet alleen is die neef van zich zeiven rijk, hij is boven dien de eenige erfgenaam van mijnbeer Dommers. Welnu, Triene het zou mijnheer Dommers groot genoegen doen zijn neef met onze Irma te zien trouwen Heeft mijnheer Dommers u daar eerst van gesproken Jan Zeker Triene En is die geen klerk bij den notaris de Truck Inderdaad, Triene, cn kandidaat-notaris reeds En wat hebt gij aan mijnheer Dommers daar over geantwoord Wel Triene, ik heb gezegd, dat bet ons ook groot genoegen zou gedaan hebben... dat een vader geen grootcr geluk kan hebben dan zijn kind ge lukkig te zien!.... En dan, dat onze Irma inder daad een braven man verdient. Ja, laclitte de vrouw' gij zult nw kind nog wat hebben aange prezen Jan, Jan, tusschen kan en glas zoudt gij alles verkoopen, wat gij be zit En wat is er daar tusschen u heiden be slist Niets, vrouw mijnbeer Dommers komt dezen namiddag wellicht om ccne uur of zes naar hier, om daar eens op 't geiuak met ons over te praten Zoo, zoo zei de vrouw Welnu Jan, ik heb De Vlaamsehe taalgrieven verdwijnen de eene na de andere, dank aan den goe den wil van het ministerie en de krachtige houding der meerderheid in de Kamers. De maclitelooze geuzerij alleen verzet zich, uit al hare krachten, tegen die echt volkslievende politiek. Dezer dagen werden M. Eug. Veuillot, hoofdopsteller van den Univers van Parijs en zijn zoon Pieter, door Z. H. Leo XIII in bezonder verhoor ontvangen. M. E. Veuillot deelt, in zijn blad. een verhaal van dit verhoor meê. Leo XIII drukte zijne uiterste tevreden heid uit, over den Univers en moedigde de beide schrijvers aan om den strijd kloekmoedig voort te zetten, Uwe me dehulp is zoo kostelijk verklaarde de H. Vader. Z. H. de Paus sprak over den roem van Frankrijk in 't verledene en over zijnen droevige toestand van lieden. Men mag nogthans over Frankrijk niet wan hopen,zegde de H. Vader, want in de fransche natie ligt nog veel goeds opge sloten. Sprekende over de groote zaak van het katholiek onderwijs in Frankrijk, zegde Leo XIII «De fransche katholieken strijden moe- dig. Bijzonderlijk verstaan zij degroote aangelegenheid der school. Zij bieden tegenstand zooals de Belgen er geboden hebben. Dat zijgelijk de Belgen, aan- houden en zij ook zullen tol eenen gelij- ken uitslag geraken Het zal toen wel de volmaaktheid niet zijn, maar toch een groot goed. Handelt gelijk de Belgen en gij zult tot eenen gelijken uitslag geraken Welke treffende woorden uitgesproken in zulke plechtige omstandigheden De strijd is hier hard geweest maar de zegepraal was ook schitterend En 't is die strijd welke Z. H. Leo XIII plechtiglijk goedkeurde, en zoodanig goedkeurde dat hij de fransche natie aan zet ons, katholieke Belgen, tot voorbeeld te nemen. Leo XIII is het dus altijd met'HH. onze Bisschoppen eens geweest in de kwestie van 't onderwijs Wat er in de toekomst ook in ons land onder opzicht van Volksonderwijs te gebeuren slaat, laat ons van nu af het vast besluit nemen altijd trachten waar dig te blijven van, door Z. H. den Paus, als een voorbeeld voor andere volkeren te mogen aangetoond te worden Minister Vamleupeerebuom heeft het vervoer van kalk, slijk, straaimesi, afval van stokerijen, enz., dermate gewijzigd, dat het bijzonder tarief 28 gedurende de maand januari van elk jaar, uitgebreid u ook iets mede tc tleclcu dezen voormiddag' is er mij ook iemand naar Irma.s band komen vra gen raad eens wie .Maar neen, gij kunt 't niet raden 't Is Adolf de Rudder, de meester-kneelit. Adolf de Huddcr herhaalde de man verwon derd, en ge zegt mij dal eerst nu, Triene f Er was geene baast bij om u dat te zeggen. Jan want ik heb het aanzoek des jongelings afge wezen antwoordde zij zuchtend. Zoo, zoo, gij heb hem afgewezenzei de niuu Nu, 't is waar, Triene, dat het lastig valt, onze dochter uf te sloan aan eenen siuipelen knecht, als men keus heeft van grouter volk maar toch, ik kon dien Adolf zeer wel verdragen 't is zoo een brave, goede jongen 't Is zeker ecu goede jongen, herhaalde zij, en hij is bovendien werkzaam en getrouw hij zou ons kind gelukkig kunnen maken, Jan, al is hij niet rijk gelijk de neef van mijnheer Dom mers En met hetgeen wij onze Irma nu reeds kun nen meegeven, Triene,Jiadden zij huu huishouden breed zelfs kunnen beginnen. Maar waarom liebt gc hem zoo in eens afgewezen toch niet zeker omdat de arme jongen geen vader... O neen, man, wel integendeel juist omdat de jongen door zijn vader werd miskend, had ik hem iu ons gezin willen opnemen, bud ik hem met onze dochter eenen vader willen scheuken, welke hern die miskenning ruimschoots zou hebben ver goed Woanx VOORTGEZET.

De Denderbode | 1888 | | pagina 1