Tabakskwestie. Aan de heeren Voorzitter en Leden der Kamer van Volksvertegen woordigers. Werkmanskring. wordt op kalken kalkassche,bestemd voor de verbetering van den landbouwgrond. Deze maatregel zal ongetwijfeld den landbouwer gelegenheid geven eens te meer te beseffen hoezeer de regeering de belangen van den landbouw verstaat. Het syndikaal van Brussel heeft aan de leden der wetgevende Kamers eene me- morie gezonden, waarin de kwestie i breedvoerig besproken wordt. Het stukwijst op het doel, dat de wet van 1883 beoogde, en de gevolgen, die deze had en nog kan hebben. Hoe belangrijk deze kwestie is blijkt uit het feit dat ons land niet minder dan 3500 fabriekanten telt, die werk geven aan ten minste 100,000 arbeiders. Het stuk drukte de volgende desiderata uit 48 Ontlasting voor accijnsrechlen aan de kweekerijen van 100 planten, die slechts dit getal aankweeken en zich niet boven de 100 planten kunnen uitbreiden, op meer dan eén hoofd per huisgezin. 28 Accijnsrechten op den inlandschen tabak verminderd op 1 centiem per plant of 150 frank per hektaar, taks die onder de wet van 1879 bestond. 3* Invoerrechten op den vreemden tabak verminderd op 40 frank per 100 kilos. 4e Ristourne bij den uitvoer van de in voerrechten ten bedrage van 30 fr. per 100 kilos. 5e Invoerrechten op de vreemde ciga- renen cigaretten ten bedrage van 900 fr. per 100 kilos. Men verzoekt ons het volgende ver toogschrift over te nemen Steunende op de hoogste billijkheid en gematigheid van het wetsontwerp over de bevordering der overheden van het leger, door eene aanzienelijke meerder heid in de Kamer van Volksvertegen- woordigers gestemd, verzoeken wij UEd. eerbiedig doch tevens krachtdadig uwe eerste stemming te behouden en de wij ziging door den heerGraux voorengesteld en in het Senaat aangenomen te verwer pen. Het wetsvoorstel, door UEd. aanveerd, was het allerminste datmen aan het taal recht der Vlamingen en aan de vereischte van 's Lands krijgskunde kon toestaan wij vragen dat men zulks onder valsche voorwendsels van gematigheid en vader- landschgezindheid ons niet en ontneme. De Vlamingen verkeeren in de onmo gelijkheid van officier te worden zonder grondige kennisse der fransche taal, is het meer dan redelijk dat de waalsche officieren de eerste grondbeginselen ken nen der vlaamsche taal Indien de wijziging van den heer Graux wordt tot wet gemaakt is het stellig zeker ingezien de tegenwoordige tijdsomstan digheden, dat het meerderdeel onzer krijgsoversten zullen in de vlaamsche tale onkundig blijven. En zoo bekrachtigt men eene voortdurende verkrenking van het taal- en volksrecht der Vlamingen, eene hatelijke en noodlottige gelegenheid voor het vlaamsehe-waalsche leger, eenen ellendigen en bespottelijken toestand in de oogen der andere mogendheden. Betrouwende op UEd. wijsheid en ge negenheid voor 's volks recht en welzijn, durven wij voldoening aan ons verzoek verwachten en groeten UEd. met allen eerbied en hoogachting S^B^Het is noodzakelijk dat dees ver- toogschrift ten spoedigste en in alle gevalle vóór 17 Januari aanst., dag van de heropening der Kamers, aan de Kamer van Volksvertegenwoordigers op gezonden worde. STERFGEVAL. lieden nacht is alhier in den reeds gevorderden ouderdom van rond de 84 jaren, godvruchtig overleden den heer Judocus Borreman-Van Melcke- beke, Voorzitter der Kerkfabriek van St-Joseph. Dc eerzame overledene was een goede ehristcne en overtuigde voorstaander der groote katholieke zaak. Dees afsterven dompelt een onzer achtbaarstc farui- liën in diepen rouw. De plechtige Lijkdienst ge volgd door de Begrafenis, zal gecelebreerd worden, in dc St-Josepskerk, Maandag 16 Januari. De plechtige inhuldiging der nieuwe zaal van den Werkmanskring zal plaats grijpen op Zondag 5 Februari aanst. Deze plechtigheid zal vereerd worden door de tegenwoordigheid van Mgr. Lam- breebts, Hulpbisschop van Gent, welke te dezer gelegenheid eene voordracht zal houden. Wij nemen deze gelegenheid waar om andermaal de Tombola voorden Werk manskring bij onze geëerde lezers aan te bevelen en hen bezonderlijk aan te zet ten «en bezoek te brengen in den Kring De Vriendschap, alwaar de voorwer pen zijn tentoongesteld. Wij hebben de overtuiging dat alwie de prachtige prijzen eens gezien heeft zich zal verhaasten loten te nemen. Immers 25 centiemen het lot of nummer is gering in tegen woordigheid der talrijke prijzen van waarde die te winnen zijn. En wat meer is, men helpt meê tot de stichting van een werk van zelfsbehoud en verzede- lijking, 't welk de beste vruchten voor onze werklieden zal opleveren Volgens meester Argus hebben wij den mond gesloten gehouden over de kwestie der armmeesters en armbezoekers. Zoo, zoo dan, wij hebben gezwegen Waar lijk wij beginnen te gelooven dat Argus zijne honderd oogen allen gesloten houdt, in plaats van er gedurig 50 open te heb hen. Doe uwe oogen eens wijd open en kijk eens goed, en ge zult uwe vijftig niet noodig hebben om te bestatigen dat er u geantwoord is geworden. Maar kom, kom, zou de pil, soms niet wat al te hard_om te verteeren wezen allérhanWnïeuws. A'ationale Militie. Het ge tal jongelingen onzer stad, ingeschreven om deel te nemen aan de loting beloopt tot 227. Het getal der uitgestelden van vroegere jaren is 44. Het kleinste num mer zal dus 45 en het hoogste 271 we zen. "Voordracht. Bij misgreep hebben wij de voordracht welke de Eerw. Pater Van Tricht alhier zal houden ten voordeele der armen ondersteund door het Genootschap van den H. Vincentius, aangekondigd als te zullen plaatsgrijpen op zondag 19 Januari aanst. De 19januari is een donderdag. De ingangskaarten zijn bepaald op 2 franks en zijn van heden af te verkrijgen bij de heeren Voorzitter en Bestuurleden des Genootschaps van den H. Vincentius. Rechterlijke macht. M. Angelet, on derzoeksrechter te Dendermonde is lot raadsheer benoemd aan het Beroepshof van Gent. IVof? een, De correctionnee- le rechtbank van Antwerpen heeft maan dag lest, zeker heerschap G.officieele onderwijzer, te Mveroordeeld tot 8 maanden gevangenis wegens walgelijke aanslagen. G. was een van de haantjes vooruit der geuzenkliek zijner gemeente. Het gaat goed met de officieele onder wijzers Gister was het heerschap B.... onderwijzer te Ldie veroordeeld werd voor overspel, en heden treffen wij er een aan die zich aan nog ergere feiten plechtig maakt. En voorzeker, zullen de liberale bladen hier weêr over zwijgen of indien zij er van gewagen, aan 't volk pogen wijs te maken dat G. een volbloed katholiek is!.. Het begonnen jaar. Het jaar 1888 is een schrikkeljaar en staat onder dit en andere opzichten geheel gelijk met 1860. De dagen der week vallen op dezelfde datums, de vaste feestdagen insgelijks en hetzelfde is het geval met de versprin gende feestdagen, daar Paschen evenals toen op april komt en al de andere feestdagen zich daar naar regelen. De jaargetijden duren niet allen even lang. Het schoone sezoen is ons het meest genegen en zal 92 dagen duren, tarwijl de herfst en winter elk slechts 89 dagen zullen tellen. Het jaar zal 5 eklipsen hebben waarvan eene zichtbaar te Parijs (gelukkige Parij- zenaars) op 28 januari. Men verwacht ook twee of drie kome ten, waarvan eene in april en eene in augusti. Er is dus stof voer de bijgeloovige dutsen, om voor oorlog, pest en dieren tijd te vreezen. Vleeschbelasling. De stad Brussel is tegenwoordig in een zonderling kon- flikt met hare omliggende gemeenten. Men weet dat het vleesch,in het slacht huis geslagen, voorzien wordt van eenen stempel, welke aantoont dat het voor 't verbruik geschikt is. Derwijze konden beenhouwers der omliggende gemeenten hun vleesch in de stad niet leveren of zij moesten ook om de deugdelijkheid ervan te doen bestati gen eenen stempel van het brusselsche slachthuis hebben, wat hen eenige cen tiemen per kilogram kostte. De kwestie der openbare gezondheid was dus blijk baar slechts een geldkwestie. Maar de voorsteden richten ook derge lijk stelsel in en beletten dat het vleesch der brusselsche beenhouwers op hun grondgebied geleverd werd, zonder dat er ook den stempel der gemeente op stond. Dit maakt nu dat, altijd onder voor wendsel van openbare gezondheid, vele beenhouwers verplicht zijn hun vleesch twee of zelfs meermalen te doen stempe len want het vleesch dat den stempel van Brussel draagt is te Schaarbeek niet ge zond zonder den stempel dier gemeente, terwijl het daarenboven die van twee stempels voorzien, te St-Joos-ten-Noode een derden stempel zou moeten dragen, wilde men het daar ook leveren. De beenhouwers, die hierdoor eene drukkende helasting te betalen hebben, steken nu de koppen bijeen en vragen dat het koninklijk besluit van over eenige maanden, waardoor die belasting als on wettig gebrandmerkt werd, zou toegepast worden. Naar Congo. Men schrijft uit Brussel aan den Temps M. Ledeganck, konsul van België te Keulen is op zijne vraag in beschikbaar- gesteld. Hij is door den koning aangeduid, om den post van ondergouverneur te gaan vervullen in den Congostaat, en alzoo als helper te dienen bij den algemeenen gou verneur, M. Camille Janssens, aan wel ken men de nieuwe, doelmatige inrich ting van den Congo-Staatverschuldigd is. Eenige dagbladen hadden aangekondigd dat de post van onder-gouverneur zou toevertrouwd worden aan kapitein Valcke. Deze tijdingen waren onjuist. M. Valcke in tegendeel zal binnen kort in België terugkeeren. Moord te Brussel. - De brusselsche policie doet nog altijd opzoekingen en aanhoudingen, doch allen zonder uitslag. Meer dan veertig verdachten en getui gen, zegt de Indépendance, werden reeds aangehouden of ondervraagd. Ongelukkig is men het spoor nog altijd bijster. Eene herbergierster kwam dezer dagen verklaren dat een werkman in hare her berg eene portie vleesch had gegeten. Zijne beide handen waren met doeken omwonden, zoodat hij zelf zijn vleesch niet kon snijden, iets wat hij de herber gierster verzocht voor hem te doen. Dit had vermoedens bij haaropgewekt, toen zij de omstandigheden der misdaad vernam, en zij had die vermoedens aan het gerecht meêgedeeld. Zij zegde dat de werkman beweerde in het gasthuis eene operatie ondergaan te hebben, wat hem hel gebruik zijner han den belette. Opzoekingen, door de policie gedaan, hebben den man doen ontdekken, doch na ondervraging heeft men hem, even als al de anderen in vrijheid moeten stelle i. En zoo gaat hel dag aan dag, zonder dat er een einde aan de opzoekingen komt. Brussel wordt meer en meer het land van belofte voor dieven en moorde naars. Op dit oogenblik is de policie er nog niet in gelukt het geheim te doorgronden van de moord, over acht dagen begaan in de Keizersstraat een der volkrijkste kwartieren van de hoofdstad. Dat is voor het minste de tiende mis daad, die te Brussel begaan wordt, en waarvan de dader of daders aan de opzoe kingen der justicie ontsnappen. Dit doet denken dat het parket van Brussel niets dan onbehendige policie- agenten te zijnen dienste heeft. Men lacht reeds dapper met hen en vraagt overal, of wij niet zullen gedwon gen worden aan Londen of Parijs eenige van die veiligheidsagenten te vragen, die meester zijn in de kunsl van misdadigers te ontdekken Te dien opzichte kreeg M. Buis, in de leste dagen een h'eel aardiger, kaakslag. Getroffen door het groot getal diefstal len te Brussel, had hij aan de eigenaars van het hooge gedeelte der stad eenen brief gezonden, hun aanradende voortaan beter hunne deuren en blinden te sluiten. Een dezer heeren heeft aan den burge meester geantwoord Mijnheer de burgemeester, op mijne beurt raad ik u aan beter de schuiven op het stadhuis te sluiten, opdat het voortaan niet zoo gemakkelijk meer zou zijn aan eenen.... baudet (naam van den dief en zinspeling op ezel), om zoo maar 500,000 fr. in weerden meê te nemen.» Vrijdag avond is er te Keraseke (Waas) eene moord gepleegd op eene oude vrouw van rondde 70 jaien, ge naamd, Vander Linden en wonende in Statiestraat aldaar. Het is slechts zaterdag morgend dat de moord ontdekt werd. De vrouw lag in haar bloed ten gronde in hare keuken. Op de tafel stond eene volle kan koffie en een kopje halt uitgedronken. Er lagen ook nog twee boterhammen op tafel. De vrouw moet door den moordenaar verrast geweest zijn, terwijl zij aan 't koffiedrinken was. Zij had de gewoonte haar avondmaal te gebruiken tusschen 7 en 8 ure het is dan dat de moord moet begaan zijn. Het hoofd der vrouw was doorkliefd met een scherpsnijdend werktuigvol gens alle waarschijnlijkheid een kapmes. Tot hiertoe is men nog niet op het spoor van den moordenaar. Zaterdag morgend zijn door de gendar merie van Stekene twee landloopers aan gehouden, welke sedert eenige dagen in de omstreken rondzwerfden. Zij hadden den nacht in eene schuur op het gehucht de Tromp tussche Stekene en Kemseke doorgebracht. Eerst had men vermoeden op den per soon, doch volgens het schijnt waren zij reeds rond 7 ure vrijdag avond op de Tromp, welke meer dan een kwaart uurs van bettooneel der misdaad is gelegen. De officier van policie van Kemseke en de gendarmerie van Stekene heeft een eerste onderzoek gedaan. Het parket van Dendermonde is ter plaatse geweest. Vrouw Vander Linden heeft de naam een klein sommeken geld te bezitten, doch tot hiertoe heeft men niet kunnen bevinden dat er bij haar zou gestolen zijn. Banditt op de vlucht. Men zal niet zeggen dat de misdadigers in België aan de policie de handen vol geven. Integen deel, zij zorgen dat de policie met leege handen blijft. Gelijk de moordenaar van de Keizer straat blijft Contesenne even onvindbaar. De gendarmen, die hem te Marchienne na zijne vlucht wilde aanhouden, werden door den kerel in eene gracht geworpen, en hij vluchtte, den mantel waarmeê hij zich vermond had, in hunne handen ach terlatende, Sedert toen heeft de nieuwe Joseph niet meer van zich laten hooren. Den mantel had hij reeds gestolen op eene boerderij der nabijheid. Toen de gendarmen den vluchteling wilden achterna zetten, werden zij hierin belet door afsluitsels in ijzerdraad, die zij in 't begin niet gezien hadden. Daarenboven viel den brigadier in eenen put, zoo dat Contesenne reeds in de duisternis verdwenen was, eer de gendarmen zelfs zijn spoorkonden terug vinden. De policie van Brussel heeft een be zoek afgelegd in verscheidene verdachte logementhuizen, en bij deze gelegenheid een aantal landloopers in 't net gevan gen. Van Contesenne is er echter niets te hooren of te zien. Men denkt dat hij de grenzen overge trokken is, of eene gelegenheid afwacht om dit te doen. De toestand van den volksvertegen woordiger M. De Clercq, die verleden week gevaarlijk was, is merkelijk verbe terd. In de hoeve van eenen landbouwer te Weststkappelle, is een stoomtuig dat voor landbouwwerk gebezigd werd, met verveerlijk gevaar gesprongen. Drie per sonen werden gevaarlijk gekwetst. Wolvenjacht in Luxemburg. L'Echo du Luxembourg meldt dat de provincie door sterke groepen wolven doorkruist wordt, die de dorpen langshenen de fransch-belgische grens onveilig maken. Fransche en belgische jagers kwamen overeen om eene groote klopjacht in te richten en gewapend, voorzien tegen vorst en sneeuw begaf men zich op zoek. Posten werden uitgezet en weldra kreeg men eene bende wolven in 't oog. Zij kon omtrent 15 sterk zijn. De dieren bleven echter builen schot en de jagers moesten zich tevreden stel len met de terugkomst of het voorbijtrek ken van eene andere groep af te wachten. Dit wachten duurde inderdaad niet lang. Een nieuwe troep dier wilden gasten naderde weldra Een goed onderhouden geweervuur strekte er drie levenloos ten gronde, terwijl anderen gekwest en bloe dend wegvluchten, om misschien in bosch of veld den dood af te wachten. De bloedsporen op den sneeuw loonen de richting aan die de gekweste dieren genomen hadden. De grootste der geschoten wolven weegt 150 kil FRANKRIJK. Natuurverschijnsel. Aan het Journal d'Alsaee wordt gemeld dat zich gedurende den nacht van 3 op 4 januari een zonder ling natuurverschijnsel heeft voorgedaan. Een geweldig onweêr berstte geduren de 20 minuten boven de gemeente Boulay los. Vier of vijfmaal werd de nachtelijke duisternis, ondanks de ijskoude lucht, door scherpe bliksemstralen afgewisseld, en luide, verschrikkelijke donderslagen wekten de bewoners uit hunnen slaap. Daarenboven waaide er een allerhevig ste storm, en viel er een overvloedigen stortregen. Vele raenschen meenden dat er eene aardbeving ging plaats hebben. Dit verschijnsel is ook in andere ge meenten, maar minder hevig waargeno men. Twee-en twintig menschenlevens ge red. Eene tijding uit Bordeaux brengt het nieuws aan van eene dramatische redding, die twee-en-twintig menschen levens behouden heeft. De paketboot St-Nazaireover wier lot men gedurende verscheidene dagen on gerust was, had met zeer zwaar onweêr te worstelen. Den 27 december werd het vaartuig dooreen schrikkelijk tempeest in gevaar gebracht. Het slecht weer duurde vijf dagen. Den 1 januari bedaarde de storm eenig- zins, maar de zee bleef hol. Eensklaps ontdekte de uitkijk een wrak op eenigen afstand. Men meende te zien dat er nog menschen op waren en de kommandant Brillouin gaf bevel koers te zetten in die richting. Het schouwspel, zeggen de passagiers van de St-Nazaire was verschrikkelijk en treffend. Ondanks de gevaarlijke golven waren in minder dan drie minuten twee sloepen uitgerust en te water gelaten, en de ma trozen der paketboot, onder bevel der officieren daalden er in neêr, op gevaar af, de sloepen tegen de wanden der boot te zien verbrijzelen. Zij roeiden naar het wrak, dat bleek van den engelschen stoomer Bengal te zijn. De Bengal had zijn mastwerk verloren en zijn machien was ontredderd. Daaren boven dreigde het schip te zinken, daar de matrozen niet meer bij machte waren, de pompen te doen werken. Gedurende verscheidene dagen hadden de ongelukkigen alzoo ten prooi der ele menten rondgezwalkt, op Gods genade voortdrijvend. Daarenboven was de kapitein door eene stortzee over boord geslagen, zoodat zij zonder leidsman, zonder hoop op redding elk oogenblik de dood verwachtten. En in dien toestand zagen zij, ondanks hunne noodsignalen, twee engelsche pak ketbooten voorbij stoomen.... De matrozen der St-Nazaire konden de schipbreukelingen aanboord nemen en al die ongelukkigen aan eene zekere dood onftreken. De fransche pakketboot zelf, wiens machien ontredderd was, heeft een ge deelte zijner reis onder zeil moeten voort zetten. wat oorzaak was dat zij met eene merkelijke vertraging in de haven van St-Nazaire meest binnen gebracht wor den. De passagiers spreken met uitbundige lof over den moed en de onverschrokken heid der bemanning. ENGELAND. Engelsche dieven. Een der behendig ste polici e-detectives, M. Lansdowne, werd dezer dagen in zeer zonderlinge om standigheden bijna vermoord. Vrijdag lestleden verloor lord Compton in den ijzerenweg een overfrak, inhou dende een chèque van 40 pond (1000 fr.) Zaterdag morgend kwam een onbekende de cheque aanbieden, doch de kassier der Bank deed onmiddellijk den man aanhou den. De detectives Lansdowne werd geroe pen en deze vroeg den onbekende, waar hij dien wissel had gehaald. De man die zijnen naam niet wilde opgeven gaf tot antwoord dat hij hem gekregen had van zijnen associéwiens woning hij opgaf. M. Lansdowne begaf zich met zijn ge vangene naar het opgegeven adres, waar natuurlijk geen spoor van associé te vin den was. Men reed terug naar de Bank, toen eensklaps de onbekende uit 't rijtuig sprong. Doch onze detective was hem te snelhij sprong ook iiet rijtuig uit en greep zijn gevangene bij den kraag. Dat gebeurde in vollen dag. Laat mij gaan, riep de onbekende, of gij zijt dood d en terzelfdertijd haalde hij een revolver te voorschijn. Doch eer hij sclietenkon, had M. Lans downe den duim gezet onderden haan, welken hij driemaal voelde afgaan. Het gevecht duurde wel 10 minuten geen van de talrijke omstanders dierf, uit vrees voorden revolver, tusschen beiden komen. Gelukkig was de koetsier een beetje moediger en kwam een handje helpen anders was M, Lansdowne ongetwijfeld een vogel voor de kat geweest. Om het even wanneer men reeds in yoben dag met revolvers begint te spelen, is het toch wel ver gekomen in die goede stad Londen DUITSCHLAND. Een lieve meid. ln den morgend van - januari deed de politie de deur open breken van het huis der echtgenoten Messinger, in het Lindentlial, te Liepzig. De geburen hadden de kreten gehoord van het aangenomen kind der echtgeno ten, terwijl er ook rook uit het huis kwam langs deuren en vensters. De vrouw lag dood op eene bank, met eene wonde aan 't hoofdde man, insge lijks dood, lag voor het bed in de wieg was hel kind half verstikt. Messinger is 74 jaar oud zijne vrouw, die er slechts 56 telt, hield een klein winkeltje van keukengerief. De echtgeno ten hadden eenige spaarcenten. Daar men geen geld vond, vielen de vermoedens op de meid welke spoorloos verdwenen was. Men heeft deze nu aan gehouden het meisje heeft alles bekend. Zij heelt het huis in brand gestoken om aan een ongeluk te doen denken. SPANJE. Zonderling geschenk. Een planter uit Havana heeft aan den jongen koning Al fonso XIII, ter gelegenheid van Nieuw jaar, als geschenk 10,000 /mros-sigaren van eerste kwaliteit gezonden. Men zegt dat de koningin-regentes den koning die nu 19 maanden oud is verboden heeft dit geschenk te proeven 't Kan bijna niet zijn Echt spaansch.— Id het dorp Ahlen- did, nabij Grenade gebeurde dezer dagen het volgende drama Manuël, Daniël en Francisco Moralés waren drie broers,die goed overeen kwa men en met ieverig werken den kost ver dienden. Francisco was getrouwd en de andere woonden met hunne moeder en eene zuster. Ter gelegenheid van een feest gingen allen te samen in het huis eens vriends en Manuël, die zijne verloofde had mee gebracht, had haar besproken voor den eersten dans. Gearmd wachten zij de eerste tonen der mandoline en der guitaar, toen »en andere jongeling, zekere Gonzalés het meisje ten dans vroeg. Na dezen dans, was het antwoord van Manuël. Hierop ontstond twist, gedurende wel ke Gonzalés de verloofde van Morales wil de ontvoeren,iets waartegen de broers en vrienden van dezen leste zich krachtig verzetten. De indringer moest dus zijn plan opgeven. Maar daar bleef het niet bij. Na het feest ontmoetten de tegenstre vers elkander en de groeptn stonden in twee kampen verdeeld. Aan de eene zij stonden de drie gebroeders Moralès en aan de andere Gonzalés, zijn broeder en eenen vriend. Het slachtveld was een pleintje dat slechts door de maan verlicht was. Rond 11 ure vielen de partijen elkander aan en de worsteling was verschrikkelijk. De revolverschoten, die snel acbterelkander gelost werden, wekten de geburen en van alle kanten kwam men toegesneld. De zuster der gebroeders Morales, dona Emilia, was het eerste toegesneld en eer zij de groep strijders bereikt had, strui kelde zij reeds over een lijk. Het was dat van Daniël. Weenend stortte zij op hetzelve neêr, maar spoedig stond zij weer op om naar de andere broêrs te snellen, die intus- schen al vechtende tot in eene naburige straat waren geraakt. Twintig stappen verder struikelde zij over een tweede lijk. Andere geburen snelden toe en hieronder bevond zich de verloofde van Manuël, met een lanteern in de hand. Een kreet ontsnapte bare borst toen zij de wezenstrekken van de doode her kende. 't Was Manuël zelf, die daar in eenen bloedplas lag. De twee meisjes vielen in elkanders armen en werden bewusteloos wegge dragen en op hetzelfde oogenblik werd de derde broêr stervend door twee vrien den weggeleid. Hij zakte naast het tweede lijk dood neêr. In het kamp der tegenstrevers is slechts een gekweste de broer van Gonzalés, die door een kogel in den buik werd ge troffen. Hij ook zal zijne wonde niet over leven. Slotsomvier dooden. Gonzalés en zijn vriend zijn aangehou den. Recht lief, recht romantisch, die spaan- sche zeden. PAUSELIJKE-STATEN. Ontvangst van den franschen gezant. Zondag, ten half een, werd M. den graaf Lefebvre de Béhaine, gezant van Frankrijk bij den H. Stoel, gelast door

De Denderbode | 1888 | | pagina 2