Verboden wajens. JUBELLIED Groote Internationale Prijskamp van Wetenschappen en Nijverheid en Wereld-Tentoonstelling, te Brussel 1888. Wij achten 't ons als eene plicht, er bij te voegen dat de Staat en de Provincie ons door milde toelagen voortdurend onder steunen en aanmoedigen. Wij moeten het vooral toeschrijven aan de welwillende medewerking der heeren ministers Van den Peereboom, De Moreau, Beernaert en De Volder dat onze Stad zoo aanzien lijk kan verfraaid en vergroot worden. Dank en eer zij hun En gij, jonge mannen, die door uwen iever voor het onderwijs.het kiezersrecht hebt verworven, gij, die uwe plichten als burgers en Vlamingen zoo goed begrijpt en verstaat, zijt verzekerd dat wij uwe krachtdadige medehulp op hoogen prijs stellen. In uwe krachtdadigheid, in uwe bedrijvigheid zullen wij nieuwen moed pulten om ons zoo goed mogelijk van onze veelvuldige plichten te kwijten en met dat doel zullen al de leden des Ge- meenteraads zich bij ons aansluiten. Ja, het is niet wel mogelijk allen te behagen en te bevredigen, doch zeker is het dat wij ons best zullen doen om daar toe te komen door de getrouwe toepas sing van onzen gemeenenleus voor God, Vrijheid en Vaderland Langdurige toejuichingen. Ten gevolge eener beslissing van het verbrekingshof van Luik heeft de minis ter van juslicie den omzendbrief van de maand October, betrekkelijk het dragen van verboden wapens ingetrokken. Deze leste moet dus als niet bestaande aanzien worden. door Lodewijk De Koninck. DE KERK. Stemme De Vlaamsche Leeuw. O Kerk van achttien eeuwen, Die vast staat op de rots, Al kwam u 't schuim besneeuwen Van 't loeiend golfgeklots REFREIN O Moederkerk van Roomen, Zoo edel en zoo groot, Van alle kanten stroomen De volken in uw schoot, O Kerk der Martelaren, Gepurperd in uw bloed O Kerk der Maagdenscharen, In lelieblanken stoet O Kerk van alle talen, Van alle volk en tijd Uw lof bereikt de palen De wereld breed en wijd. Gij die de toorts der kunsten En wetenschappen zwaait, Gij hebt van uwe gunsten De wegen volgezaaid Gij kustet de ijzeren banden Der arme slaven door Nu dreunt door al de landen. Het vrije volkenkoor. Ons katholieke vad'ren, Zijn wij, hun zonen, waard Hun bloed doorstroomt onze adren Van smetten vrij bewaard. Wij willen 't leven derven, Maar staan 't geloof niet af, En zingen nog bij 't sterven En op den boord van 't graf. Heft aan, o christen volken, Van Pool tot Evenaar Laat klinken tot de wolken, 't Lied van den Jubelaar. O Paus met glans omgeven, Die heden jubeleert, Op Petrus stoel verheven, Gij, Leo, triompheert Wij deelen met genoegen aan onze lezers eenig nieuws mede betrekkelijk den Grooten Prijskamp. Zij zullen zich kunnen verzekeren van het belang dat al de landen in deze vaderlandsche onder neming stellen. Rood-Kruis —Het duilsch mid den Comiteit van het Rood-Kruis heeft een nieuw bewijs ontvangen van de be zorgdheid van H. M. de Keizerin van Duitschland Behalve de toelage van 6000 marks, reeds toegekend door Hare Majesteit aan het midden Comiteit van bet Rood-Kruis,zal Zij 5 gouden en 9 zilveren medailles, met hare beeltenis op, toeken nen voor de oplossingen der vraagpunten van prijskamp 54. De edele aanmoediging verzekert het welgelukken der afdeelingvan het Roode- Kruis. Rusland. De afgeveerdigde voor Rusland van hetuitvoerend Comiteit van den Grooten Prijskamp heeft officiéél het Comiteit bericht, dat deelnemingen tot heden ontvangen eene ruimte beklee- den van 2500 vierkante meters. Deze ruimte zal nog voldoende zijn volgens het gezegde der agenten van Moscou, St-Petersburg, Warschau, Odessa, enz., enz. Het is dus vastgesteld dat de deelne ming van het Groot Keizerrijk der Czaas veel belangrijker zijn zal aan den Grooten Prijskamp dan aan de Wereld-Tentoon stelling van Antwerpen. De jonge russische Nijveiheid heeft sinds korten tijd veel vooruitgang ge daan. Onze nijveraars zullen er, zon der twijfel, den oorsprong vinden van vruchtbare onderhandelingen. De latijnsche landen hebben insgelijks besloten zich in den Grooten Prijskamp te toonen, derwijze hunnen room waar dig te blijven. Italië. M. Perrignon de Frenoy, de italiaansche afgevaardigde, heeft aan het Comiteit het goed nieuws medege deeld dat M. degraafEmmanuel Guerriere de Miraiiori et de Fontanafredda de wel willendheid gehad heef hel EereWoor- zitterschap van het italiaansch bescherm heerschap. M. Perrignon du Frénoy heeft M. Si- lombra naar Italië gezonden om deelne mingen te verzamelen. Hij heeft zich op de hoogte zijner taak getoond en de deel nemingen welke hij aau het uitvoerend Comiteit doen geworden heeft zijn zeer belangrijk. De belangrijkste aanlokkelijkheid der Italiaansche afdeeling zal de wedervoorl- brenging zijn van eene venitiaansche glasblazerij. Het Uitvoerend Comiteit is, betrekkelijk deze deelneming, in onder handeling met MM. Ferro en Fligio van Nuramo bij Venetië. Spanje. M. de Torrentegui, bij zondere secretaris van M. Morris, afge vaardigde van Spanje, maaktop ditoogen blik, eene ronde in het Schiereiland, om propagande te maken ten voordeele van den Grooten Prijskamp vele nijveraars en handelaars hebben zich reeds doen inschrijven. Wij tellen onder anderen eenige fabrikanten vari wapens van Toledo en vele kooplieden in wijn. De Ieders van Cordova zullen eene be langrijke plaats bekleeden. Van Saragossa zullen ons de ingelegde en vergulde meubelen geworden van het beroemd huis Paraisa. Mw Felipa Guisasola, de gunstig geken de madrileensche kunstenares, zal hare juweelen in ijzer, ingelegd met goud en zilver, tentoonstellen,meesterwerken van geduld en goeden smark. Men bericht ons belangrijke deelne mingen van voortbrengers van kunst en zilveren voorwerpen, ceramique, gebak ken aarde, reukwaters, onz., enz. Ni j verheidbelangen Italië heeft zijne handelsverdragen met Frankrijk en Oostenrijk-Hongarie op gezegd en te rekenen van 1 januari 1888 moesten veelerlei koopwaren en nijver- heidvoortbrengils bij den invoer merke lijk grootere inkomende rechten betalen. Vooral de rechten op vlassengarens en geweefsels worden gevoelig verhoogd. Het bestaande verdrag tusschen Italië en Frankrijk komt tot 1 maart verlongen te worden,doch indien men lot accoord niet geraakt, zullen de nieuwe inkomrechten te rekenen van hooger gemelden datum geëischt worden. Eene nieuwe conventie is tusschen Italië en Oostenrijk-Hon garie gesloten geworden, doch wat de garens en geweefsels betreft, werd er geene vermindering of wijziging toege staan. Het is onbetwistbaar dat, indien deze nieuwe rechten aan de Belgische garens en geweefsels wordentoegepast.de markt van Italië voor onze nijveraars totaal ge sloten zal zijn. Zekere heeren garenfabriekanten en wevers in ons arrondissement hebben er alle belang bij de markt van Italië te be houden, alwaar zij talrijke klanten tellen. Alle de poorten, de eene na de andere, worden voor onze nijverheid en handel gesloten en wij laten dit alles gebeuren al wisten wij niet dat het den ondergang des Vaderlands moet te weegbrengen. Het wordt tijd dat onze ministers van stelsel veranderen de vrijheidhandel is, met de wederkeerigheid, een uitmuntend stelsel, doch van den oogenblik dat eenig land zijne poorten sluit voor onze voort brengsels, is het onze opperste plicht de onze ook te sluiten voor de zijne, zoo niet heeft men hel recht ons voor sullen en dommerikken te houden. Een hoog geplaatst persoon deed ons onlangs bemerken dat Belgie, in 't belang zijner IJzer- en Kolennijverheid, de voortbrengsels der vreemde landen, bij den invoer alhier, niet al te zeer mocht belasien. Goed, maar dan worden de be langen der Vlaamsche provinciën weêr ten voordeele van den Waal geslachtof ferd Alles voor de Walen en zijn dan nog niet te vrede Nu dat wij Argue, om zoo te zeggen, met den neus op onze antwoord gewreven hebben welke hij beweerde dat wij waren schuldig gebleven, mochten wij ons toch wel aan een woordje van zijnentwege verwachtenDoch, neen, de vent blijft zoo stom als'nen karper... Waarlijk de PilatuspW die wij hem toedienden moet loodzwaar op zijn gemoed liggen om zoo in eens'nen verwaanden pochhans in eenen stom-dooven te herschapen. Maar kom, kom, Argus zal wellicht toch voor eeuwig en drij dagen den siom- dooven niet blijven vertoonen, hij die toch altijd zoo klapziek is dat hij aan eene v..,. commeer gelijkt. Zoodan, Argus jonge, als ge dezer dagen weer tot spraak komt, zoudt gij ons dan geën ver slag willen meêdeelen van 't geen er zon dag ten lokale van zekere liberale kliek is voorgevallen Het gekijf en getier werd gehoord op honderd meters afstand, 't Schijnt dat het er aardig, zeer aardig toeging en dat de generaals dan ook zeer aardig zijn gevaren, 't Was nen andere kerel alsdan Tijdgenoegdiede planken be trad hij moest Jan niet dapper genoeg hee- ten, om zich de vlucht te kunnen ver beelden met de welke groot en klein wer den opgelaten.Zij gingen 'nen gang !...De eene na de andere botterde de trappen afArgus ventje, wij verwachten uw verslag uw meester heeft wel bevolen de oplating zoo geheim mogelijk te hou den uit vrees dat het den katholieken zou te oore komen, maar wij rekenen toch op uw KONINKLIJK BESLUITEN. Burgerlijk eereteeke... Het kruis van Ie klas is verleend aan M. August Rahier kontroleur der belastingen te Aalst. Het kruis van 2e klas aan M.Verhaegen onderwijzer aan de Middelbare jongens school te Aalst. De Volkskamer heeft hare werkzaamheden hernomen. Het budjet van Oorlog werd gestemd na eene merkweerdige redevoering van M. Woeste in de welke hij de eischen der katholieken in militaire zaken liet hoo- ren. De heer Beernaert, minister, legde een wetsontwerp neêr betrekkelijk de vermeerdering der militaire pensioenen. De ontwikkeling van 't wetsontwerp no pens de vertegenwoordiging der minder heden is op dijnsdag aanstaande bepaald geworden. ALLERHANDE NIEUWS. Schrikkelijke dood Een spoorweg bediende van Denderleeuw, is dezer da gen op eene schrikkelijke wijze aan zijn einde gekomen. Deze man, die over eenigen tijd door eene geraaktheid getroffen werd en op bevel van den geneesheer te bed moest blijven, had donderdag avond zijnen zoon verzocht, hem eenige oogenblikken hij de stoof te zetten om wat uit te rusten. De jongeling voldeed aan dit verzoek en bleef bij den vader zitten, om hem te bewaken docli vermoeid van wer ken,viel hij onder den invloed der warm te weldra in slaap. Toen hij na eenigen tijd weer ontwaak te, was hij getuige van een schrikkelijk tooneel. De vader was van den stoel ge vallen met het hoofd tegen de gloeiende kachel. Vruchteloos had de ongelukkige moeite gedaan om op te staan. Hij .was machteloos en toen de zoon hem kon op richten had hij opgehouden te leven. Het geheele hoofd was verkoold en de stukken verbrand vleesch hingen aan de kachel. De misdaden in en rond Brussel nemen steeds toe. Zaterdag vond men een kinderlijkje van het mannelijk ge slacht. Te Overjïjsche heeft men een per soon gevonden, die op uitnoodiging van twee voerliê, met hunne kar meêgereden was en onderweg door hen mishandeld en op den steenweg geworpen werd. De man werd met gebroken hoofdschedel naar hel policiebureel gebracht. In het Soniëribosch heeft men een persoon ver moord gevonden. Dat de dieven van alle hout pijlen weten tejnaken blijkt uit het volgende de policie hield een tienjarig meisje aan dat aan eene deur belde en dat men meende eene jonge bedelares te zijn. In het policiebureel onderzocht men de kleine en vond in hare zakken een tiental koperen belknoppen, die zij hier en daar van de deuren had weten te vijzen. Dit was haren oogst van den voormiddag. Het parket van Brussel is zaterdag te Vilvoorde geweest om een onderzoek in te stellen in zake van een afschuwelijk feit, dat te Peuthy gebeurd is. Drie per sonen hebben aan een kind van 5 jaar zooveel jenever te drinken gegeven, dat het dronken werd, in zware stuiptrekkin. gen verviel, en eindelijk na twee dagen ernstig lijden, gestorven is. Tusschen de pliehtigen is de oom van het arme kind. Een schrikkelijke paniek ontstond zondag avond in den Alhambra-schouw burg te Brussel. Een weinig rook, die de toeschouwers zagen opstijgen, deed het publiek in den waan verkeeren dat er brand was en het gedacht alleen daaraan was genoeg om de vrouwen aan 't schreeuwen te brengen. Men begon te dringen en le vluchten, en de bestuurder wilde de gordijn doen zakken. De luite nant der pompiers wist het publiek ge rust te stellen en de kalmte werd min of meer hersteld. Rond 10 ure kon men de vertoomng voortzetten Eene calorifèrc die te hard gestookt was, had het vuur meêgedeeld aan een planken vloer en dit had den rook veroorzaakt, die zoo veel schrik verspreidde. Men zietdat het altijd de gaz niet is. Italiaansche dieven. Zaak Keymo- len. Savie, de eenige die als plichtig in de oplichting van den sukkelaar in handen van het gerecht is, verscheen zaterdag voor de rechtbank van Brussel. Men herinnert zich dat hij aange houden werd op het oogenblik dat hij een aantal titels van den bestolenen te koop aanbood. De Italiaan beweert voor niets in de zaak tusschen te zijn. Hij was het werk tuig van de personen die Keymolen weg voerden en bestolen, en zij hadden hem, daar hij zonder werk was, beloofd eene broodwinning te bezorgen op voorwaarde dat hij die titels voor hen zou verkoope/i. Gelijk men denker, kan heeft de recht bank zich wel gewacht dit verhaal voor goede munt aan te nemen en de arme bedrogene Savio werd tot 2 jaren gevan genis veroordeeld. De verdediger heeft een beroep tegen dit vonnis aangeteekend. Een talrijk publiek was aanwezig om Keymolen te zien. Deze is echter niet veschenen. Bij eene grondopgraving heeft men te Gent op eene diepte van 50 centimeters een mannenlijk gevonden. Het was lever in staat van ontbinding om het te herken nen, doch de kleeren toonen nan dat de man een schipper of iets dergelijks moet geweest zijn. Mgr de aartsbisschop van Mechelen heeft maandag de afstammelingen van den H. Joannes Berchmans aan den H. Vader voorgesteld welke komt Heilig verklaard te worden. De H. Joannes Berchmans is geboren te Diest. Eene wedding te Antwerpen. Een lid der bende van Jef zat verleden week naakt uitgekleed in den dievenkar, op het oogenblik dat men hem naar den trein bracht om naar Leuven gevoerd te wor den. Men zal zich afgevraagd hebben wat hem tot die zonderlinge handelwijze kan aanzetten. Welnu, de man had bii het instappen der kar, met zijne makkers gewed dal hij niet meê naar Leuven zou gaan. Onder weg verzon hij dengekenden list en hij won zijne wedding men heeft hem terug naar de gevangenis gebracht. Eene zonderlinge aanhouding had dezer dagen in de gemeente Rumes bij Doornik, plaats. Een tachtigjarige ouder ling, die het lijk van zijn overleden broe der naar het graf vergezelde, werd door eenen gendarmaangesproken en verzocht hem te volgen. Hij was namelijk beticht uit het leger gedeserteerd te zijn. Daarde man de 80 jaren voorbij is, moet die de sertie over meer dan 59 jaren hebben plaats gehad. De oude deserteur is naar de gevangenis van Doornik gebracht. Ontploffing te Commines. Er heeft maandag morgend eene verschrikkelijke ontploffing plaats gehad in de bleekerij van M. Blanquaert. Het stoommaehien is gesprongen. Vier werklieden werden gedood en een groot getal zeer zwaar gekwetst. Verscheiden zullen hunne wonde niet overleven, vooral niet de kinderen van M. Blanquaert, Het was 7 ure toen de ontploffing plaats had. De generator was gesprongen. Dezen werd door het dak geslagen en viel op 100 meters afstand van de fabriek. De werklieden redden zich zooveel mogelijk. Men heeft er vier gevonden, die onder eenen hoop steenen waren begraven hunne lijken waren verminkt. M. Blanquaert kon zich redden op het oogenblik van de ontploffing. De brand berstte uit, en de gebouwen zouden de prooi van het vuur geworden zijn, zonder het krachtig werken van de pompiers. De schaê is zeer groot. FRANKRIJK. Wandalismus. De verledene week werd gemeld dat het geschiedkundig kas teel Gontaut Biron, in het departement Gars, door een hevigen brand vernield was. Al de kunstschatten, tapijtwerk, boe ken, schilderijen, handschriften, enz., zijn verloren. Niets is gespaard dan een marmeren borstbeeld, dat als het ware nu de rampvolle verwoesting aanschouwt. M. Stanislas de Gontaut was op dit oogenblik, alleen van al de afstammelin gen der adelijke familie, in het kasteel. Verscheidene dreigbrieven waren hem reeds toegezonden, hem verwittigende dat men zijne eigendomen met dynamiet zou verwoesten. Rond elf ure had hij nog de ronde ge daan in het kasteel en niets verdachts ontdekt. En twee uren later, ten 1 uur 's nachts werd hij door een geroep Brand! Brand! uit den slaap gewekt. Hij stond op en vond het kasteel aan de vier hoeken in brand slaan. Niets was er le redden. Altijd moorden te Parijs. De brasseries, zooals men te Parijs zegt, zijn voortdurend het tooneel van bloedige tooneelen. In de rue des Folies Bergère heetteen handelsklerk Gaston Dethil zijne vrienden Josephine Russ zwaar gekwetst en zich daarna willen zelfmoorden. Het koppeltje speelde kaart in eenen hoek der herberg, toen het drama voor viel.Op het revolverschot kwamen perso nen loegeloopen en vonden Josephine Russ, een meisje van 24 jaar, op den grond liggen met bloedend'hoofd. Delthil zat op de bank het hoofd met twee handen ondersteudende leunde hij op tafel. Aan het hoofd had hij eeae won de, waaruit het bloed lekte. Het meisje was aan den linkerkant van den schedel gekwetst en was bewuste loos. Delthil had dit meisje in de brasserie leeren kennen hij was een bediende van een buis dat in het zuiden handel in wijn dreef. Verliefd op die loopster, had haar doen gelooven dat hij rijk was en haar een rijk vertrek doen bewonen. Maar Delthil werkte niet meer en werd door de firma weggezonden. Van het oogenblik dat hij geen geld meer had, liet Josephine hem ook loopen keerde naar de brasseries, terug, waar hij haar zaterdag opzocht en ha eenigen tijd met haar met de kaart te hebben gespeeld onverwachts haar eenen kogel in den kop schoot. Altijd dezelfde droevige geschiedenis Te Parijs is een Nederlander in hechtenis genomen, oud 36 jaren, die zich uitgaf voor den prins van Oranje en eerst bij zijne landgenooten en daarna bij Franschen geld trachtte te leenen. De man is blijkbaar niet wel bij zijne zinnen. In het geheel wist hij circa 3000 fr. te bemachtigen. Op de jacht, welke president der republiek te Rambouillet hield, werd ge neraal Brugère zwaar gewond. De generaal had zijn geweer afgescho ten de wachter die hem vergezelde, deed eenen' misstap op den gladden grond zijn geweer viel en ean der la dingen ging af. De generaal werd verzorgd door Dr. Trélat. Het uitgegeven bulletijn luidt dat, ofschoon de wonde groot, de toestand voldoende is. DUITSCHLAND. Dat is te erg Een ouderling van 70 jaren werd dezer dagen op den weg van Setting naar Diedins aangerand en besto len door zijne.... kleindochter. Deze had haren grootvader met welke zij woorden had, onder het een of ander voorwendsel van huis gezonden. Toen hij weg was deed zij mannenkleéren aan, volgde den ouderling op nadat zij haar aangezicht had zwart gemaakt. Toen zij hem ingehaald had vroeg zij hem de -< beurs of het leven. Do man gaf haar twee marken. Hiermeê niet te vreden ontrukte zij hem nog eenen zak doek waarin 70 mark zaten. Tegen den avond werd de diefegge door eenen gendarm aangehouden. Zij zal weldra voor het assisenhof ver schijnen. OOSTENRIJK. Moordtooneel. M. Stephan Fabian, postbediende te Rakos Palota, bij Pesth, had twee dochters waarvan de oudste, Maria, verloofd was met den brigadier der huzaren Bank het huwelijk zou plaats hebben, zoohaast de brigadier de daartoe noodige toelating van zijnen kolo nel zou verkregen hebben. Maar de toelating kwam niet, en de jongere dochter van Fabiau, die insgelijks verloofd was en wier huwelijk was vast gesteld op denzellden dag als datgene van Maria en Bank, was ondertusschen getrouwd. Van dien dag af gaf Bauk zich aan dron kenschap over, zoodat de ouders zijner bruid hem de deur wezen. Eindelijk ver kreeg hij de verlangde toelating en ging met deze onmiddelijk naar de woning van Fabiau. Doch Maria verklaarde stellig dat zij nooit in het huwelijk zou treden met iemand, die zich als een dronkaard had doen kennen. Woede van den huzaar. Het schemerde hem voor de oogen hij trok zijn revolver en eer 't meisje nog een woord had ge zegd. lag zij dood voor zijne voeten neêr; hare moeder, die ter hulp kwam, werd doodelijk gewond. De dorpelingen kwamen toegesneld, doch niemand durfde den moordenaar naderen. Eindelijk trachtte de vrederech ter hem te ontwapenen door hem een hevigen stokslag op 't hoofd toe te die nen. De huzaar nam de vlucht, liep het eer ste 't beste huis binnen, en schoot zich een kogel in 't hart, die een einde aan zijn leven stelde. ZWITSERLAND. Wonderbare redding. Naardeweener Neue freie Presse meêdeelt, werd dezer dagen op den zwitserschen St Bernards- berg eene wonderbare redding gedaan. De hofmeester van het klooster, Grand genaamd, hoorde te midden van eenen vreeselijken sneeuwstorm het geblaf en het over weer loopen van zijnen hond. Ongetwijfeld had het schalke dier reizi gers in gevaar bemerkt, Grand namzijnen lanteern en volgde den hond, welke zijnen meester bracht tot bij eene spleet in den berg, die met sneeuw was opge vuld. Een licht gekerm kwam van onder de sneeuw. Grand had weldra eenen italiaanschen reiziger opgehaald, dien hij op zijne schouders naar 't klooster droeg. Toen de ongelukkige weer tot zijn zei ven kwam, verhaalde hij dat nog vier reizigers, zijn vader zijn twee broeders en een ander Italiaan onder de sneeuw lagen. Onmiddellijk ging Grand terug, en met behulp van zijnen hond gelukte hij er in, na bovenmenschelijke pogingen, de vier Italianen levend op le halen. Te middernacht zaten Grand met de vijf Italianen, die hij van de dood had gered, rond een blakend vuur, terwijl aan hunne voeten de hond als van genoegen lag te kwispelsteerten. RUSLAND Iets over den czaar. Omtrent de le venswijze van den czaar verneemt de Correspondance de VEst het volgende Alexander III leeft in eenen kleinen kring van bekenden, waaronder er geen als staatsman uitmunt. Zijne omgeving be staat in hoofdzaak uit de heeren en dames der hofhouding, die voortdurend onder elkaar intrigeeren. Tot dezen kring behoort ook de gene raal Tcherewin die voor de veiligheid van den keizer te waken heeft. Slechts te midden dezer lieden gevoelt de czaar zich wel iedere vreemdeling verveelt hem. De czaar houdt veel van lichaams oefeningen, snijdt heut, rijft de wegen in den hof te Gatschina en jaagt in het park. Men heeft opgemerkt, dat zijn eet lust steeds toeneemt. Voor en na het ontbijt, dat ten twaalf ure wordt opge diend, werkt de keizer dagelijks een uur met zijne ministers. De geruchten van gesmeede aanslagen worden, zoo verzekert men, dikwijls in zijne omgeving zelf verzonnen. Toch neemt men de kleingeestigste voorzich tigheidsmaatregelen in acht met de spij zen, welke den czaar worden voorgezet. Alle voorraad, die voor de keuken be stemd is, wordt zorgvuldig achter slot en grendel bewaard en de sleutel bevindt zich in handen van den hofmeester, een Franschman, genaamd Béranger, die den czaar ook alleen aan tafel bedient. De keizerin is in steede goedhartig enbemin- nelijk en tracht, wanneer er gasten zijn, deze de ongemakkelijkheid van den czaar niet te zeer te doen gevoelen. Gelijk in vroeger dagen heeft de keize rin nu eenen voorkeur voor dansen en schoone toiletten. De grootvorstin Maria Paulowna, is eene vrouw van schitteren de begaafdheden en bevalligheid. Tegen woordig slaat zij bij den czaar zeer slecht aangeschreven, wegens hare afkomst en hare sympathie voor de Duilschers en in het bijzonder voor de Berlijners. Zoo heeft de czaar haar zelfs dezer dagen ge-

De Denderbode | 1888 | | pagina 2