NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Zondag 22 Januari 1888, 10 centiemen per nummer. 42,te Jaar, N° 2225. TROUWKLEED. ABONNEMENTPRIJS ANNONCENPRIJS Politiek overzicht. Herinneringen van het jaar 1814, Zij slikken alles. Het katholiek ministerie en de liberalen van andere landen. (leen Catechismus meer. De aanstaande, hiezingen. DE DENDERBODE. Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars tr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutslraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, tr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Culque Snum. AF.I.ST, 21 JANUARI 1888. Figaro en België. De Figaro deelt een breedvoerig artikel meê over de forten aan de Maas. Het blad kan niet aannemen dat België, met zijn legertje van 90,000 man, er aan denken kan zijne onzijdigheid te verdedi gen. Waarom dan forten bouwen, als men weet dat men ze bij 't eerste gevaar moet ontruimen Is het om eenige millioenen te storten in de zakken van Krupp. Het schijnt meer dat België in 't zicht heefl zijne verdediging over te laten aan een machtigen nabuur, welke wel zal weten voordeel te trekken uil de forten. Metz en Straatsburg hebben Duitsch- lan duur gekostvoor Luik en Namen gaat het anders. Duitscliland. De kommissie uit den Rijksdag begon woensdag voormiddag de beraadslaging over het wetsontwerp betreffende den landstorm, en nam de hoofdbepalingen daarvan aan. Omtrent de kosten der uitvoering van deze nieu we wet, die in de dagbladen op honderd millioen mark geraamd werden,weigerde de minister van oorlog uitleggingen te geven, alleenlijk verklarende dat er tot kleeding en bewapening per man 230 mark noodig is, buiten en behalve eene uitgave (voor ééns) tot het inrichten van de noodige gebouwen voor den dienst der peerden. Een woord van Bismark. Volgens een omzendbrief van een hamburgschen bankier, moet de rijkskanselier woens dag aan tafel tot den hamburgschen koopman Ohlendorf hebben gezegd Naar mijne innige overtuiging, zullen wij nog in geen driejaar oorlog hebben. Rusland, De czaar spreekt De geheele oostenrijksche pers heeft met zichtbaar welgevallen de woorden ver nomen van den czaar,inzijn vredelievend schrijven aan den gouverneur van Mos kou. Die woorden beantwoorden ten volle aan den wensch die iedereen voor de vrede koestert. Maar al die schoone zinnen kunnen niet verhelpen dat in al de geesten nog bange vrees heerscht voor de toekomst, 't Zijn de troepen aan de grens die on rust verspreiden. Indien de czaar het waarlijk goed meent met de vrede, dat hij dan die troepen en kanonnen van de grens wegneme. Zoo iets ware duizendmaal verstandi ger dan honderd brieven en redevoerin gen over de vrede Rusland en het Pausschap. De rus- sische Noivoje Wremja wijdt aan 's Pau zen jubilee een artikel, waarin zij de hul- debewijzen van protestantsche vorsten opsomt en ten slotte bestatigt dat het Pausschap een politieke macht ge worden is, waarmeê alle Staten moeten rekening houden. Dat is de meening niet van die heeren radikalen in Frankrijk Telegrammen uit Weenen berichten het verschijnen van een poolsch volks manifest, waarin de Polen worden ge waarschuwd tegen eenen ontijdigen op stand, of een voorbarig partij kiezen in geval van eenen russisch oostenrijkschen oorlog in de lente. In Bulgarië. Uit Bucharest wordt aan den Pans gemeld, dat er in de mili taire school te Sofia oproerige prokla- matiën zijn gevonden, dat heteskort voor den prins verdubbeld is, en dat men voor een opstand vreest. Aan den Temps wordt uit Sofia ge- meldt, dat liet vertrek van prins Ferdi nand en zijne moeder naar Philippopel is uitgesteld. Rome, 18 jan. De Paus heefl dezen morgend vele vreemde pelgrims ontvangen. De italiaansche kolonie te New-York heefl voorgesteld eene kompagnie vrij willigers te stichten om te gaan vechten in Afrika. De aartsbisschop van Parijs en de andere fransche prelaten vertrekken zon dag, na de heiligverklaring van den ge lukzaligen Grillon de Montfort. Nog zes dekreten ter heiligverklaring moeten afgekondigd worden. Dit zal ge daan worden door een kardinaal, die dan ook de H, Mis celebreeren zal. Leo XIII zal daarna komen bidden voor de nieuwe heiligen. Oostenrijk. De korrespondent van den Standard, te St-Petersburg, den toestand besprekende, zegt dat Rusland zoo min als Frankrijk, den oorlog wil. Zou er echter, ondanks alles, oorlog uitbersten, dan zou Duitschland er tus- schen komen om de monarchie der Habs- burgers van een totalen ondergang te redden. HET DOOR P. CAUTEREELS, Pp. i. D© twee doodshoofden. «o»— Hel was een der schoonste dagen van Juni in 1814. Nog vroeg in den morgend zag men de inwoners van Mechclcn reeds in volle bewegingde zoo vreedzame burgerij dier stad was aangejaagd door angit en onrustgeheimzinnige woorden werden bij elke ontmoeting door vrienden aan vrienden toegesproken, en op ieders gelaatstrekken kon men lezen dat eene nieuwe bezwaarigheid de Mechelaren stond te treffen. Een bloedige oorlog teisterde immers Europa sinds lange jaren, en in ons vaderland had geene enkele stad, geen enkel dorp aan zijnen verdelgen den arm kunnen ontsnappen. Meer dan eens reed. had Napoleons hoogmoed den bodem van E met bloed gelaafd en de verwoesting in alle rich tingen rondgespreid. De Patriate levert ons, voor de dui zendste maal, het bewijs dat de lezers der liberale gazetten de grootste dwaasheden door die organen van het lichtuitge kraamd, voor evangelie houden. Dat bewijs vindt onze konfrater in de Chronique, die beweert dat de aangroei van het getal der misdaden de schuld is van de katholieken, en dat uiteendoet op de volgende manier De calolins, zegt de Chronique, hebben er zich, sedert weldra vier jaren, met eenen razenden iever op toegelegd, het openbaar onderwijs uit een te rukken en te vernietigen, onwetendheid en duister nis te zaaien vandaar juist de aagroei der misdaden, welke sedert eenigen tijd wordt aangestipt. Wat zegt gij daarvan, lezer roept de Patriote terecht uit. Gij hebt welverslaan niet waar De lagere scholen worden bijgewoond door kinderen van 6 tot 13 jaren. Sedert 3 1/2 jaren hebben onze meesters stelsel matig al die scholen afgeschaft welke ledig of nagenoeg ledig stonden. En 't is daarom dat het getal der mis daden, door groote menschen gepleegdin eene beireurenswaardige verhouding is aangegroeid. Zalig zijn de Chronique en hare lezers, want het rijk der domheid behoort hun toe Eerst stonden nu dc Mccliclaren in verschillige hoopjes te spreken doch later kreeg men lust om eenige bijzonderheden nopens de aangekomene tijding te vernemen en eene nieuwsgierige menigte vloeide langs alle kanten op de Groote Markt bij een men hoopte daar lieden te zullen aantreffen olkomen onderricht van hetgeen er ging voorval len. Dc Markt was dan ook op heel weinige stonden met volk overdekt; dc burgers wemelden voj angst doorcan, doch onthielden zich van 'tgedrui: dat gewoonlijk met dusdanigen samenloop gespaard gaat. Elkeen drukte zijne verbaasdheid uit over het plotselings verdwijnen eencr fransche legerbende die daar op de Markt sedert eenige dagen onder tenten had gelegerd, en die dezen nacht nu, zon der voorbereiding, buiten de weet der burger: schielijk met voorraad eu wapenen was opgebro ken. Men vernam welhaast dat de fransche krijgs oversten den vorigen avond bericht hadden ont vangen van hel naderen der bondgenooten, in den dag te Antwerpen aangekomen. Mcchelen is eene stad alderbest gelegen om aan doortrekkende legerscharen tot standpunt te die nen de Franschcn zelve hadden in hunne tochten op Brussel, Antwerpen, Leuven en andere hoofd plaatsen, meermalen van die gunstige ligging ge bruik gemaakt, hierom ook kon er nu niemand aan twijfelen dat de bondgenooten den dag later eene aanzienlijke afdeeling hunner legermacht over Jlechelen zouden zenden. De Franschen waren te weinig in getal om eene botsing te durven afwachten daarom hadden zij in den nacht zonder eenig gerucht hunne tenten Ziehier op welke wijze het Tageblatt liberaalblad var. Berlijn, het finan- tiebestuur van het Belgisch katholiek ministerie beoordeelt In geheel Europa is er geen enkele Staat, die op dit oogenbiik zich kan be roemen eenen zoo schoonen geldelijken toestand te hebben als België, wiens krediet te recht mag wedieveren met dit van een groot land. De omzetting der rent heeft onweder- jaar bewezen welk betrouwen de geld wereld stelt in het betalingsvermo gen van het rijk. Alhoewel er geen de minste vergoeding werd vergund aan de dragers der Belgische renltitels, die een halven ten 100 intrest verloren, geene enkele obligatiedrager der Belgische schuld heeft de aflossing gevraagd en de nieuwe 3 4/2 heefl 1 1/2 p. h. voordeel gedaan aan den Staat. Op eengezamentlijk bedrag van 400 millioen, zal liet budget van 1887 sluiten meteen aanzienlijk over schot. De oorzaak hiervan moet niet alleen geweten worden aan het hernemen van den handel en de nijverheid, maar aan het behendig en gespaarzaam beheer van den finantlieminister Beernaert. Al zijn wij dan ook zijne tegenstrever op poli tiek gebied, wij aarzelen niet te beken nen dat zijne geldelijke politiek goed is en gelukkige uitslagen heefl geleverd. Wat zeggen de liberale nieuwspapieren er van, zij die gedurig den val van het katholiek ministerie voorspellen Medeburgers, de oogen open Onze lezers weten dai.de vrijmetselaars en de vrijdenkers, op Kerstmisdag te Brussel, eene vergadering of congres gehouden hebben om, onder andere, te spreken over het onderwijs. Zij hebben beslist dat, als de liberalen terug aan het roer komen, bet onderwijs geheel en al goddeloos moet zijn. Geen Catechismus meer in de school, zelfs niet om de ouders te foppen Dan zal het er in ons landeken al gauw lief uit zien. Men is echter verwittigd en men weet nu waaraan zich te houden. De liberalen, die onverbeterijke stoel- fers, willen van jiu af aan, hel volk al wijs maken dat liet ministerie zeker is van in de maand juni zijnen kassaarl te krijgen. Het ware, ons dunkens beter den uit slag der kiezing af te wachten en geene mosselen te kraaien eerdezeaan wal zijn, Wat er ook van zij, wij gaan eens, riend lezer, ons eenige oogenb'likken bezig houden met de kiezingen voor Kamer en Senaat, die in de aanstaande maand juni zullen plaatsgrijpen, en,zooals wel weet, belangrijk ja,zeer belangrijk, zijn. In West-Vlaanderen, Brabant, Luxem burg en de provinciën Antwerpen en Namen moeten er 69 volksvertegenwoor digers en 35 senateurs benoemd worden. Van de 69 aftredene volksvertegenwoor digers zijn er 50 katholieken 14 indepen- denten en maar 5 liberalen. Van de altredende senatoren zijn er 12 liberaal en 23 katholieken. Door het gedurig stoeffen der liberalen eenigszins ongerust gemaakt, zijn er sommigen onzer vrienden die de kieziu- gen van juni slechts met vrees zien na deren. Er is echter geen de minste reden om ongerust te zijn. Zonder overdrijven mag men met vaste zekerheid zeggen dat de katholieken in West-Vlaanderen, in de provincie Ant werpen, te Leuven, te Bastenaken en te Marche zullen zegepralen, vermits de liberalen er bijna nergens in bet strijd perk treden. opgevouwen, eu, zoo nxen verhaalde, hunnen schielijken aftocht weten te bedekken, de raderen der wagens, en zelfs de hoeven der paarden om windende met strooi. Naarmate dit nieuws zich verspreidde onder het toegeloopcn volk, groeiden de angsl en de onrust aan. Frauschgezind was de Mechelaar nochtans nietde geschiedenis is daar om te bewijzen dat hij ten allen tijde dc vaderlandsliefde warm in het harte droeg, en nooit is ten achter gebleven als het beslissend uur was geslagen om de banden der slavernij te heipen verbreken. De mistroostigheid die op de wezenstrekken der Mechelaren kwam liggen had dus eenen hijzonderen oorsprongen inderdaad, van de fransche kijjgslieden had men eigentlijk geene plagerij, geene dwarsheid te vree zen overdrevene begeerigheid, woest geweld zijn vreemd aan de inborst van den Fransehman door hem beleefdheid te toonen en gewillig hem den noodzakclijkcn dienst te bewijzen, hadden de Mechelaren ten volle met hem in vrede kuunen leven. Geheel anders was het nu met dc bondgcuooteii gelegen geen dorp, geen gehucht, geene pachlerij waren op hunneu doortocht vrij gebleven van plundering en geweldenarij met schrikwekkende bedreigingen van mishandeling, ja, van moord zelfs, dwongen zij dc inwoners van dorpen en ste den hunne laatstbcspaarde levensmiddelen af, en dikwijls bij de minste tegenspraak, legden zij eene onbesehofte wreedheid aan den dag door zWeep- en sabelslagen. 'Men zal nu lichtelijk begrijpen hoe die moed- Iwfllige oorlogslieden reeds voor hunne aankomst angst en schrik verspreidden, en waarom men de Veronderstellen wij nu, hetgeen schier onmogelijk is, dal de liberalen in al de andere arrondissementen de victorie be halen, 't is te zeggen te Brussel,te Nijvel, te Namen, te Pliilippeville, te Oostende, te Neufchateau, te Virion en te Arlon. Dit zou eene ontzaggelijke victorie zijn, niet waar Zoo ontzaggelijk dat de liberalen zelf bekennen dat zij er niet mogen op rekenen. Hewel, dan zouden zij nog maar 67 tegen 71 zijn, en bet ministerie zou de meerderheid behouden. Wij herhalen hel. zulke victorie is niet waarschijnlijk, of beter gezegd, on mogelijk. Veronderstellen wij nu dat de liberalen gemelde arrondissementen slechts ge deeltelijk zegepralen, en er, bij voorbeeld, drie kwaarl der zetels behalen. Dat zoo nog vandéég sterk zijn. Welnu, zulk geval zou de katholieke meerder heid nog 20 stemmen bedragen. Twintig stemmen Ineen parlement zooals bet onze, is dit eene overgroote meerderheid. Van 1STÖ tot 1878, hadden de katholieken eerie meerderheid van 12 tot 18 stemmen. Het ministerie Frère-Bara had maar 10 stemmen meerderheid wanneer het de ongelukswet van 1876 deed stemmen. Wij mogen dus met zekerheid verkla gen, dat. alles nauwkeurig ingezien, ons ministerie nog kloek en gezond is, en dat de geuzen er op ver na nog niet mogen aan denken terug aan het bewind te geraken. De uitgaven voor het normaal onder wijs van den Staat beliepen, op de be grooting van 1887, tot 1,302,649 fr. Gedurende hetzelfde jaar beliep bet getal der leerlingen in de officieele nor maalscholen, tot ongeveer 800. Ieder van hen heeft dus aan den Staat gekost eene som van fr. 1.628,31, hetgeen uitmaakt, voor de drie jaren studie, waartoe elke normalist is verplicht, eene totale som van fr. 4,884,93. Het diploom vón eenen leerling der aangenomen normaalscholen kost daa rentegen, aan den Staat, ten hoogste 330 frank, aangenomen dat hij drie jaren lang het maximum der studiebeurs heefl ge noten, dat nooit de 110 frank overtreft. De geuzenbladen hebben dus wel reden om te schreeuwen als een kieken dat levend wordt gepluimd, tegen het denk beeld der afschaffing van de eene of andere der staatsnormaalscholen, welke jeene andere verdienste hebben dan met ïeelo hopen kandidaten-onderwijzers te vormen, welke op slot van rekening geene plaats vinden in het onderwijs. namen van Pruis, Kroaat en Kozak niet zonder zichtbare onrust kou uitspreken in de plaatsen welke door hen bezocht moesten worden. Bij het ontvangen der droevige tijding verlieten cle burgers van Mcchelen met spoed de Groote Markt, en keerden vol kommernis naar hunne wo ningen weder, vermoedelijk oin tegen de roofzuch- lighcid der Pruisen (zoo noemde men doorgaans de bondgenooten) eenige voorzorgen te nemen, en de kostelijkste hunner voorwerpen zoo veel moge lijk weg te stoppen. Eene menigte nochtans van nieuwsgierige en werkelooze lieden bleef op de Markt vergaderd cn stond met brandend ongeduld de aankomst der vreemde soldaten af te wachten Die Pruisen zijn woestaards... sprak de eene. Het zijn wreede roovers... vervolgde een andere. Zij hebben nog niets gedaan als moorden en plunderen sedert zij den voet over onze grenzen hebben gezet... Het is hun beloofd geweest door hunne veldoversten dal zij in België volie vrijdoen zou den hebben dat zij in straffeloos plunderen en rooven ccuc vergelding zouden vinden voor den lastigen en gevaarlijken oorlogstocht dien zij on- dci'ncmcn... Achter hen blijft niets staan de dorpel liggen in asch, de steden zijn geplunderd, dc men schen vermoord, het vee geroofd en de akkers trappcld Wee ons Wee ons riep dc menigte. Al die nare tijdingen verspreidden zich snel als de bliksem onder de bange'bcvolking, werden te midden der wanorde bij sommigen als geloofbaar, bij de meesten als waarachtig aanzien en droegen de onrust tot den uitersten top. Zulkdanig was de toestand in welken dc burgerij van Mcchelen verkeerde, toen, omtrent drij ure namiddag, het getrappel van twee dravende paar» deu aller aandacht kwam opwekken het klette rend gedruis der boeven op den steenweg kwam dichter, en plotselings zag men twee ruiters ver schijnen in dc Anlwcrpsche straat. Aller oogen ridden zich derwaarts. Inderdaad het voorkomen dier vreemdelingen as zonderling. Zij hoorden toe aan de pruisischc ruiterscharen die men de Doodshoofden noemde, cn zicthicr waarom hunne klecdiug was geheel in het zwart, cn zwart ook was liet kleur hunner hoogc dravers; een zwarten mantel inet breed schoudcrhangscl, eene zwarte harenmuts met zwarte afhangende koorden onder de armen van wederzijde vastgemauk, daaruit bestond hun kleed sel cn op den voorkant hunner muts, zag men een doodshoofd op twee beenderen rustende in glinsterend wit afgetcekend tot de handvesten cn hozen der sabels, tot de kolven en loopcu der pistolen toe, alles was uitsluiteiijk in het donkerste zwart.... Men kan zich moeielijk een denkbeeld vormen van den indruk welken die potselijke verschijning der Doodshoofden verwekte op de gemoederen der nieuwsgierigen. Hunne vecwondering werd vcr- baad-lieid toen zij dc twee zwarte ruiters, zonder behulp van iemand, zonder iulichliugeu, zonder de minste vraag, recht naar liet stadhuis zagen drijven om hunue zending aan dc overheid ken baar te maken. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1888 | | pagina 1