Pauselijk Jubelfeest. Landbouw, Ontplofbare stoffen. Militarism. sterfgeval"^ Bond der Katholieke Bekwaam- heidskiezers. De correspondent van den parijschen Figaro over de Vatikaansche Tentoon stelling. Indien ik alle inzendingen zou willen vermelden, schrijft de correspondent van den Figaro, zoo ik eene opsommig moe ten doen gelijk aan die in het visioen van den Apocalyps Twaalf duizend uit den stam van Juda, twaalf duizend uit den stam van Zabilon, en zoo voort uit eiken der stammen van Israël verder eene menigte uit alle volkeren, stammen en wereldstreken, welke niemand tellen kou. Ik bepaald er mij daarom toe, de voornaamste landen te noemen, welke als in een tooverspel, de oogen van den duizeligen toeschouwer voorbij trekken. In Europa Italië, Frankrijk, Duitsch- land, Oostenrijk Hongarië, Spanje. Bel gië. Portugal, Engeland, Zwitserland, Nederland, Polen en Griekenland. Buiten Europa De Vereenigde Staten van Noord-Amerika, Mexico, Canada, Columbia, Brazilië Peru, Japan. Siam, Birma, Ceylon, de fransche bezittingen Goehinchina, Engelsch en Nederlandseh- Indie, Perzie, Syrië, Egypten, Australië, Zanzibar, Patagonie, de Roodhuiden, enz. De tentoonstelling hestaai meest uit eene verzameling van eene ongehoord groote hoeveelheid kerkelijke voorwer pen, genoeg, zou men meenen, om er alle kerken van den aardbodem meê te grieven. Nooit zal men zooveel koorkappen, kasuifels, kelken, ciboriën, wijwalerbak- ken, buretten, ostensorien. alben, altaar dwalen, stolen, tabernakels, kruisbeelden, kauten, stikwerken, banieren,kandelaars, altaarlampen, kandelabers, relikwie-kas sen, schilderijen, beelden, klokken va zen, kunstvoorwerpen, in émail en por selein. tapijtwerken, bidstoelen, kruisen, miniaturen en altaar sieraden in allerlei vorm en soort, van alle mogelijke stijlen en tijdvakken weder bijeenzien als hier vereenigd zijn, alles eenen verbazenden rijkdom ten toon spreidende van de kost baarste materialen goud zilver, peerle- moer, ivoor, marmersoorten, diamant, peerlen, barnsteen, agaat, amethijst, tur koois, opaal, robijn, saffier Frankrijk is door de geschenken van zijne 86 bisdommen prachtig vertegen woordigd. Hel stelt de spiegels van Saint Gobain ten toon, de monumentale lus ters van Saint Louis, de afbeelding van het uurwerk, de geëmailleerd retable van Tours; de geschilderde vensters, too- neelen voorstellende uit jhet levau van den H. Martinus den rozenkrans in geciseleerd goud,van Lugon; het stand beeld van Urbanus II, door het bis dom van Reims geschonken de reusach tige porseleinen schaal van het bisdom van Nevers. waarop Paus Leo de Groote is voorgesteld, Attila tegenhoudende aan de poorten van Roomen het groot zilveren schip van de stad Duinkerke, het fijn bewerkt zoutvat van Marseille, de tapijten van Beauvais, de kanten van Aleneons Puy en Bayeux hel zilve ren standbeeld van de Notre Dame de France, de gouden inktkokers en pen nen, het eenig exemplaar van de vol ledige venetiaansche uilgaven der werken vau den H: Tomas van Aquinen (1594.) in zestien folio-deelen; het missaal waar door de uiterste grens van volmaaktheid in zake van boekdrukkunst bereikt werd. Het rijkste geschenk dal uit Frankrijk ontvangen werd, is zonder twijfel de tiaar van het aartsbisdom van Parijs, een meesterstuk van Froment Meurice, en voor welks verveerdiging de kunstenaar geenen loon heeft willen aannemen. De Paus was bijzonder over deze tiaar vol daan, en ik vernam van hem een treffend woord. Gisteren, toen gijeenen aanzien lijken bezoeker de tiaar deed bewonde ren, zou de Paus gezegd hebben Vori- gen zondag, in Sint Pieter, toen ik aan mijne linkerhand op den altaar den mij- ter van den keizer van Duitschland en aan mijne rechter hand de tiaar van de hoofdstad van Frankrijk zag, en in het «midden het kruis dat mij door den kei- zer van Oostenrijk werd geschonken, vroeg ik mijn zeiven af of dit niet een «zinnebeeld kon wezen, of de vereeui- ging dezer gaven het beeld en de belofte kon wezen van nog eene andere ver- eeniging, en ik bad God deze vrrschil- lende volkeren in dezelfde zegeningen samen te vatten en aan de wereld den den vrede te schenken. D© teelt der* suikerbeet. De teelt der suikerbeet wordt meer en meer in ons land verspreid, voornamelijk sedert het bewezen is dat men om zoo te zeggen overal eene beet rijk aan suiker hebben kan. liet is, kortom, eene der teelten die een weinig geld in de hofstede brengen en waaraan de landbouwer meer belang zou dienen te hechten. De geldkwestie moet men niet alleen beschouwen. De teelt van den beetwor tel verplicht den landbouwer goed zijnen grond te bewerken en de gewenschte uit gaven in vette te doen. Als gij bij dat alles voegt het moes, het schuim, de overschotten van het nijverheidswerk der beetwortelen, die naar de hoeve in goede voorwaarden zouden moeten terugkeeren om tot de aanveiting van het vee en de bemesting van de gronden te dienen, zult «ij gemakkelijk begrijpen dat de landbou wer die zich toelegt op de teelt van den beetwortel op goeden weg is en bewijs van versland levert. Maar. daar is een maar in deze, zooals in vele andere zaken men moet om in deze bijzondere teelt te gelukken, het noodige doen, heel voornamelijk het me- canisch werk verzorgen, de sterke gron den verwarmen en hen door de bekalkin- gen losser maken, de gewenschte vetten geven met groot bijvoegsel in scheikun dige vetten van wel berekende samen stelling, in één woord, al de maatregelen nemen om eenen goeden rijkdom te heb ben in suiker en eene even voldoende opbrengst in gewicht. Vijf of zes jaren geleden, beweerde men in Henegouwen dat men er den beetwortel, rijk in suiker, niet kweeken kon zonder tot belachlijk lage opbrengsten te vallen. Vandaag brengt men in al de gedeelten dezer pro vincie eenen in suiker zeer rijken beet wortel voort, gevende per hectare eene opbrengst in gewicht welke al de ver standige landbouwers voldoet. Er is geene streek welke zich beter tot de suikerbeetteelt schikt, en waar de suikerbeet slechter geteeld wordt dan in de hollandsche polders. Dikwijls wijden de landbouwers aan deze teelt de meest uitgeputte gronden der hofstede, diegenen welke vroeger aan het braakliggen waren overgeleverd. Deze gronden worden op eene geringe diepte beploegd en de wor- tolplant dringt er moeilijk in. Dat er als dan. gelijk dit jaar. eene droogte van twee maanden kome, en de slechtste oogst komt hei werk bekroonen. Het is waarlijk treurig die zoo rijke gronden zoo van jaar lot jaar behandeld te zien worden en bij gebrek aan onderwijs der pachters zou het, volgens ons, de plicht der eigenaars zijn krachtdadig lusschen te komen terwijl het nog tijd is, als zij hunne eigendommen niet tot eene bela- chelijke waarde willen zien dalen, en later zelfs geene pachters vinden om hunne hofsteden te exploiteeren. De Moniteur heeft nieuwe maatregels voorgeschreven, bij het vervoer van ont plofbare stoffen, zoodat de schepen, die dergelijke stoffen inhouden, beter her kenbaar zullen zijn. Er mag vuur nog licht aan boord zijn, behalve dat de schepen twee roode bol - lichten 2ullen moeten dragen, die op m. 1.50 afstand, loodrecht boven elkander aan den mast moeten geheeschen wor den. Deze lanteerns moeten met plantolie gestookt en buiten boord aangestoken en uitgedoofd worden. In de leste vergadering der independen- ten te Brussel, heeft M. Nechelput zich beklaagt dat verschillende independenten zoo razend militarist gezind zijn. Het militarism is niet goed gezien in het land, en de independenten zouden veel meer in genegenheid winnen, indien zij wat minder voor het soldatenspel wa ren. M. d'Oultremont is als een Krupp-ka- non, bij die woorden, losgebersten. Alleen de persoonlijke dienst kan het land redden, als er oorlog losberstte tus sclien Frankrijk en Duitschland Men moet veel, Veel geld geven Men heeft nog de helft niet gedaan in milita rism van 't geen men moet doen Er moeten meer soldaten, minder officiers zijn Hij wil hoor, hoor het belgi- sche leger zóó sterk maken, dat het Duitsehers en Franschman kan tegenhou den, om over liet belgisch grondgebied te trekken Wie kan er zijnen lach houden, vrien den RECHTERLIJKE KRONIJK. Het schijnt dat de schandalen in Frank rijk niet ophouden. Een kapitein wordt thans beticht eene groote hoeveelheid wijn, dien hij zegde voor zijn regiment bestemd te zijn, gesmokkeld te hebben. De kolonel van het regiment had alle mogelijke moeite gedaan om de zaak te smoren doch te vergeefs, de rechtbank heeft den kapitein tot 4000 fr. boete ver oordeeld. Donderdag morgend is alhier in den gezegenden ouderdom van 83 jaren en 6 maanden godvruchtiglijk in den heer ont slapenjuffer Isaliella-Thüi'esïa- Carolina - Maria Pauwe- laert. De armen en goede werken verliezen in haar een machtige bescherm ster. De achtbare overledene was de laatste afstammelinge deradelijke familie van dien naam. De stam der ridders Pauwelaert is hier dus verdwenen. Plechtige Lijkdienst gevolgd door de Begrafenis, maandag 23 januari om 10 ure in de St-Martinuskerk. Eene overvloedige brooddeeling zal plaatsgrijpen op Donderdag 26 Januari. Volkskamer. De beraadsla ging overde begrootingvan hetministerie van buitenlandscbe zaken werd voortge zet. De toestand der onderwijzers welke, in 1879, uit gewetensplicht hun ontslag indienden, kwam voorde derde maal ter spraak. MM. Woeste en Begerem verde digden met warmte de belangen dezer slachtoffers der liberale wraak. De lin kerzijde,uit haar lood geslagen, bepaalde zich enkel in den schijn te protesteren. Volgens de verklaring des heeren minis ters zal deze kwestie eerlang opgelost worden, 't Is meer dan tijd ook ->■ SEKTIE. Maandag 23 dezer om 8 ure 's avonds Luisterijken Prijskamp op den Bak ter herberg Den Grooten St Ivo bij den heer Verleysen, Nieuwstraat. '"allerhande nieuws." Leergang voor liet kies- exaam.Men verzoekt ons de heeren leerlingen te berichten, dat, in den loop der toekomende week, vier avondlessen zullen gegeven worden ten lokale van den Kring Groote Markt. Avondfeest te üloorsel. Op zondag 5 Februari aanst. om 4 1/2 ure des namiddags, zal te Moorsel, in de Meisjesschool, eene Zang-en Tooneelkun- dige Avondfeest gegeven worden, welke te oordeelen naar 't programma, aller vermakelijkst zal wezen. De prijzen der plaatsen zijn vastgesteld als volgtVoor- behoudene plaatsen fr. 1,25 1° plaats fr. 1.00 2C plaats fr. 0.50. De voorbe- houdene plaatsen zijn te verkrijgen bij den heer Voorzitter der Maatschappij St-Cecila tot 's voormiddags vóór het feest de andere kaarten bij de heeren leden der Commissie. Een belangrijk wetsontwerp op de werkmanshuizen zal binnen dit en eenige weken in onze Kamer worden voorge dragen. De Paris heeft eene depeche uit Brussel ontvangen, meldende dat de koning zijne goedkeurig heeft gegeven aan de huwelijksontwerpen der oudste dochter van den graaf van Vlaanderen met den jongsten zoon des keizers van Brazilië. Ontploffing van een stoomketel. Ver scheidene slachtoffers. Maandag mor gend rond 7 ure, op het oogenblik dat al het werkvolk aan den arbeid ging,daverde het stadje Commines, door eene ver schrikkelijke ontploffing. Wij hebben gezegd waaraan deze toe te schijven was. In de gebouwen naast de mnchienka- mer vond men de lijken, begraven onder de puinen en schrikkelijk verminkt. Het eerste lijk dat men ontdekte was j dal van den stoker Dauchy, dat bij den I stoomketel stond op het oogenblik der ontploffing. De man laat eene weduwe en vier kinderen achter. Hij was sedert twintig jaren werkzaam aan de fabriek. Het lijk van den ongelukkige was ge heel verbrijzeld, het hoofd was van het lichaam gescheiden. De drie andere slachtoffers waren allen getrouwd twee hunner hadden kinderen. Twee hunner werden door den schok tot op grooten afstand weggeslagen. Een slachtoffer viel op het dak eeuer droog- kamer, terwijl een ander ineen naburigen hof werd teruggevonden. Onder de gekwesien meldt men het ergste van al, het 9jarige dochterke en het 4jarig zoontje van den fabrikant, M. Blanquart, die zinneloos van verdriet is bij die ramp. Twee andere werkliêzijn zoodanig ge- kwest dat men voor hun leven vreest. Nog andere hebben minder erge won den, doch allen zijn min of meer gevaar lijk. De eerste stoomketel die sprong had 50 en de tweede 30 peerdenkracht. Thans is geheel de fabriek een over- groote puinhoop. Op het oogenblik der ontploffing werkte M. Blanquart in zijn bureel en zijne red ding mag als een mirakel beschouwd worden. Men begrijpt niet wat het ongeluk mag veroorzaakt bebben. Verleden zondag waren de ketels met zorg gekuischt. De schaê bedi aagt 80,000 fr Inschrijvingen zijn geopend ten voor- deele van de familiën der slachtoffers. Botsing. Men schrijft uit Leuven dat ter gelegenheid van de kiezing voor het studentengenootschap, dinsdag eenige waalsche studenten in de straat zijn ge komen en de vlaamsche studenten heb ben aangerand. Dat handvol Walen heeft voor het huis van den eerw, rektor ge roepen démission, en bij M. Alberdinck, ieeraar, heeft men eenige ruiten uitge slagen. Men moest die stoute Walenkin- deren met ezelsooren in den hoek zetten Ongeluk. Men schrijft uit Meer- donk-Waas, 17 januari Cisteren avond heeft alhier een ongeluk plaats 'gehad op het ijs. De genaamde Present, oud 31 jaren, is nabij het gehucht Molenhoek (Meerdonk,) zijne woonplaats, door het ijs gevallen en verdronken. Het lijk is tot nu toe niet teruggevonden. Drama te Oostende. Een moord heeft woensdag nacht de gansche stad in opschudding gebracht. Het feit gebeurde op de Schouwburg plaats. Ziehier wat men over het geval meê- deell MM. Jacques De Weert, zeilmaker, en Victor Crerners, opsteller-teekenaar van het blad Ostende-Attractions hadden sa men twist gehad in het Hotel de Bavière. Men had grove woorden gebruikt en de teekenaar had zijuen tegenstrever laf aard genoemd. Ge zeilmaker had hierop geene weer- vraak willen nemen, om in de herberg geen schandaal te maken. Vreezeride dat de beleedigde zich op eene andere wijze zou wreken, deed M. Cremmers, toen hij naar huis ging, zich door zijne vriendin vergezellen. Op genoemd plein gekomen, werd Cre rners door De Weert aangesproken. Deze klopte hem op den schouder en zegde Gij hebt mij daar straks lafaard genoemd durft gij nu op nieuw begin nen Voor alle antwoord plaatste Crerners eene knie op den grond en loste een pis toolschot, dat de Weerdt in den buik trof. Aangehouden werd de moordenaar naar de gevangenis van Brugge overge bracht. Op den weg naar de statie werd hij door eene woedende menigte opge- volgd. i M. De Weert is in den namiddag over leden. Twee pesonen gedood in eenen brand. Verleden maandag nacht, 16 dezer, brandde het in het gehucht Marialoope op 't grondgebied van Meulebeke. De brand had rampspoedige gevolgen: twee menschenlevens zijn te betreuren. Twee oude sukkelaars, van 75 en 83 jaar. Lucas Verstraete en zijne zuster Hendrika, bewoonden het een einde van eene driewoonst. Rond elf uren, als die menschen al lange gaan slapen waren, ziet de gebuurvrouw Melanie De Tolle- naere den brand. Zij roept om hulp an dere geburen, Emiel DeConincken Char les Deras komen toegesneld deze pogen de bedreigde bewoners op te schrikken zij slaan zelfs de venster in doch nie mand geeft teeKen van leven. Men roept: Lucas Rika Geen antwoord, geen gekerm, geen zucht, Daar binnen verstik kende rook, daarboven geknetter der vlammen. Volk komt toegesneld, de deur wordt ingelegd, de andere vensters ook doch niemand dringt binnen. Intusschentijd valt ieders aandacht op de redding van de twee aanpalende woningen en hunnen inhoud. Dit gelukt naar wensch. Wat pannen worden afgenomen, eenige ke pers word en afgekapt en het vuur is te gen gehouden Het huis der twee ouderlingen bestaat uit eene keuken en eene slaapplaats. De brand is ontstaan in de keuken. Met ze kerheid kent men geene oorzaak. Er wordt verondersteld dat de konijntjes, die in hnis liepen, Rika's vierpot zullen omver gesprongen hebben, en dat eenen hoop drooge sperrevimmen alzoo vuur gevat heeft. De zoldering boven de keuken en een deel van 'tdak zijn door den brand ver nield. In de slaapplaats heeft de brand om zoo te zeggen niet gewoed. Een klein hoekske van den zolder heefter beginnen vuur vatten. Als men nu verschrikt naar Lucas en Rika dierf gaan zoeken, vond men ze elk in zijn bed versmacht liggen. Hunne lij ken droegen geene brandwonden en aan de bedden was ook geen spoor van brand te zien. Men heeft de lijken dier twee ongeluk- kigen naar het hospitaal van Meulebeke overgevoerd. De driewoonst waar de brand voor viel, behoort toe aan Henri Haring, van Marialoop. Zij is voor 3.000 frank tegen bradschaê verzekerd door de Belgische Ver eeniging. Opgrimby. De gemeente Opgrim- by is verleden week bezocht geworden door drie wilde zwijnen. Sedert eenige dagen is zulks geene nieuwigheid meer in onze streken. Te Asch-in-de-Kempen en te Mechelen-aan de-Maas, heeft men onlangs gansche troepen van die gevaar lijke borsteldragers gezien. Er wordt ieverig jacht gemaakt op die ongenoodig- de gasten. FRANKRIJK. De Belgen te Parijs. 't Schijnt dat er te Parijs meer dan 50,000 Belgen wonen. Eenigen hunner, door dit aanzienlijke cijfer getroffen, hebben getracht hunne landgenooten in éénen band bijeen te sluiten. Over eene maand hebben zij de eerste grondslagen gelegd van eene maatschap pij van ouderlingen bijstand voor de Bel gen, die te Parijs en in het departement der Seine wonen. De maatschappij draagt voornaam Uni on Beige en telt reeds meer dan 200 le den. Drie verschillende kassen zijn ge sticht eene ondersteuningskas, gevoed door de bijdragen der leden eene pen sioenkas; gevoed door de intresten van 'l kapitaal der ondersteuningskas en ten derde eene weldadigheidskas, uit bijzon dere giften te vormen. Als schatbewaarder werd eene rijke Belg, te Parijs wonende, aangesteld. Woelingen te Rouaan. Ernstige woelingen hebben te Rouaan plaats ge had, ten gevolge van sermonen, welke de eerw. P. Carnier. van Caen, in de kathe draal zou geven. Eenige woelmakers hebben dinsdag avond den spreker onderbroken. Zij be gonnen in de kerk de Marseillaise te zin gen. Hevige ontroering in de kerk. Buiten werd er gevochten en het duur de eene uur lang eer de policie de rust herstellen kon. Woensdag avond, ten 6 ure, begon de woeling opnieuw. Meer dan 2000 woel makers bevonden zich voor de kerk. Zij wierpen met steeneu de ruiten in en mis handelden de geloovigen. Hel ging zoo ver dat men de troepen en de gendarmerie moest ontbieden. Het volk wierp met steenen naar de soldaten, en een woedend gevecht ontstond lus schen het volk en de troepen. Eerst ten 11 ure was de rust hersteld. (Deze berichten komen voort van de agencie Havas wij wachten andere be richten af, om juist te weten wat er van dit alles waar is.) (Nadere bijzonderheden.) De hieronderstaande inlichtingen, om trent de onlusten waarvan wij hooger spraken, toonen duidelijk wat er in som mige sleden van Frankrijk, door de radi- kale. en vrijden kerspers overstroomd, van de godsdienstvrijheid gaat geworden. Reeds hooger melden wij dat in de hoofdkerk van Rouaan, een predikant, handelende over de sociale kwestie en over hare oplossing, in de katholieke kerk alléén te vinden, door een dertigtal scha vuiten, onder het zingen der Marseillaise, gedwongen werd den predikstoel te ver laten. Er werden eenige aanhoudingen gedaan. Het radikaal janhagel was daar niet meê tevreden zoo blijkt uit het vol gende bericht Donderdag hebben er nieuwe betoo gingen plaats gehad, tengevolge der kon- ferencie in de kathedraal. In de kerk heb ben er geene sloorissen plaats gehad, omdat niemand mocht binnengaan, zon der van eene ingangskaart voorzien te zijn. De wanorde is echter ten top gestegen bij het uitgaan des volks. Eene talrijke menigte, omtrent 5000 personen, riep, schreeuwde en zong de Marseillaise en Revenant de la Revue. De troepen zijn toegesneld en hebben de betoogers, met de bajounet op het geweer, achteruitge dreven, geholpen door de gendarmerie te peerd. Talrijke steenen werden naar de hoofden der gendarmerie geworpen en verscheidene personen hevig gekwetst. Slechts ten 10 ure 's avonds was was de orde hersteld. Men verhaalt dat de prefekt der der Neder-Seine en de meier van Rouaan de bepaalde opschorsing der konferenciën van den abbé Garnier, van den aardsbis- schop van Rouaan bekomen hebben. De maatregel zal in de stad aangeplakt wor den. Zaak-Wilson.Het onderzoek der zaak-Wilsoti, aangaande den zerkoop van dekoraties heeft eenige vau de stout moedigste werkingen der Limouzin aan het licht gebracht. Het schijnt dat de de- koratiehandel haar nietgenoegopleverde; zij ondernam ook andere zaken. Eene klacht is tegen haar ingediend voor het volgende feilDe vrouw Limouzin zou zich, in verstandhouding met Mad. Rat- tazi, in Februari '1887,naar Colombey, bij Soul, begeven hebben, ten einde zich stukker te doen ter hand stellen, noodig aan de erfgenamen der nalatenschap Thierry, sinds meer dan eene eeuw han gende gebleven. Die stukken moesten hun erfrecht vaststellen. Eene der erfgenamen Mad. V., vernam de pogingen der Limouzin. en weldra zal de zaak haren afloop hebben voor het gerecht. ENGELAND. Goudmijnen in Wallis. Men moet niet meer over zee steken om goud te vinden men ga slechts in het land van Wallis (Engeland) in het schoone dal van Mawddach. De historische overleveringen zeggen dat Engeland, in den voortijd, zeer rijk was aan goud. De oude bewo ïers dezer landstreek droegen gouden versierselen. Zij hadden zelfs halssieraden zeer aardig gevlochten met gouddraad. Verder gou den been en armringen, gouden sporen, wapens, harpen, enz. Er bestaan nog voorwerpen van dien tijd in de engelsche museums. Toen de Romeinen het land van Wallis overrompelden, vonden zij er geopende mijnen zij maakten er nieuwe open, waarvan het spoor nog zichtbaar is. In 1631 en 1645 onder Karei I werd het goud ophalen weêr hervat en Thomas Bushell kreeg zelfs toestemming om er geld te slaan. De koning zat meer dan eens in geldverlegenheid en Bushell leende hem goud. en zilvermunt. Het goud. tot die munting noodig, kon slechts uit het land van Wallis komen, zoodanig was de ligging van het konink lijke leger en dat van Cromwell. De proefnemingen die men nu gedaan heeft, zijn bewijzend. Te Gwynfyti heeft men zeer rijke goudaders gevonden, en M. Read win verklaart dat in het distrikt Merionetshire er meer dan honderd plaat sen zijn, waar men het goud met het bloote oog ziet liggen. Men deed proeven in 22 mijnen en in vijf dezer kregen deproeven een wezenlijk nijverheidskarakter, 12,236 ton kwarts gaven 14 667 oneen goud. Het gemiddeld cijfer was 1 ons per ton. Men moef den rijkdom dezer mijnen niet overdrijven maar men moetdeze leste niet minachten. Nog iets over den keizerlijken prins. Naar aanleiding van de plechtigheid van het overbrengen der lijken van Na poleon III en zijnen zoon, verhaalt een schrijver in deu Figaro, dat hij onlangs toevallig op een reis in Amerika, in een dorpje van Nieuw-Engeland, een oogge tuige ontmoette van den dood van den keizerlijken prins. Het was een oude, amerikaansche ma troos, die bij 't uitbreken van den Zoeloe oorlog op Mauritius diende en toen bij het engelsche leger dienst nam. Hij verhaal de dat de prins het slachtoffer was ge worden van zijn onbedwingbaren lust tot teekenen. Toen hij met het troepje van luitenant Carey op verkenning uil was, wilde hij een heuvel bestijgen, om van daar eene schets te nemen van het kamp. Niemand dacht dat er vijanden in de buurt waren. Allen waren afgestegen, en de verhaler hield den teugel van 's prinsen peerd, toen men plotseling een bende Zoeloes met polen en assagaais den heuvel zag afrennen Het werd een sauve qui peut, lieutenant Carrey vooraan. Ook de verhaler, slechts op zelfbehoud bedacht, wierp deu prins den teugel van zijn peerd toe en besteeg zijn eigen peerd om zich uit de voeten te maken. De prins was achter, maar maak te zich gereed om op te stijgen. Een oogenblik wachtens om zijn album op te nemen, was zijn ongeluk. De verhaler diende later de keizerin tot geleider bij haren pelgrimstocht naar Zoeloeland. IERLAND. Schandaal in Ierland. Te Cork is er tegenwoordig maar alleen spraak vaneen schandaal dat een droevig licht werpt op de handelingen der engelsche overheden in Ierland, Rond het einde van December lestle- den werd eene hooge ambtenaar openlijk beschuldigd door kanunnik O'Mahoney, een eerweerdigen katholieken geestelijke.

De Denderbode | 1888 | | pagina 2