In ui voer van wild is België boven. Kunt gij begrijpen dat hier de uitvoer van allerhande soort van wild, 2 013,175 fr. hooger is dan in 1885 In 1886 beliep de uitvoer 11 millioen 635 duizend 125 fr. (transit meê begrepen.) Op de vermindering van onzen uitvoer zou de aandacht moeten gevestigd wor den men zou maatregels dienen te ne men, om dien handel op te beuren. (Handelsblad.) Vlaamsche Landdag te Brussel van 5 februari 1888. VLAMINGEN Alle volkeren genieten het recht voor hunne rechtbanken in hunne taal beschul digd, verdedigd en gevonnisd te worden. Wij. Vlamingen, niet In grondbegin werd ons dat recht toe gekend en gedeeltelijk gewaarborgd door de wel van den 17 augusti 1875. Doch die wet is onvolledig en zij is bij machte al de misbruiken te doen verdwijnen, waarover tot nu toe het vlaamsche volk met rede klaagt. Ook rijzen daarover ge durig bittere klachten op. Twee voorstellen werden neergelegd in den beginne van 1884 om die wet aan te vuilen bet eene. voorgedragen door M. De Vigne, heelt voor doel te beletten dat er nog langer, in de vlaamsche ge westen, in het (raiisch proces verhaal tegen Vlamingen opgemaakt worde het andere, door M. Coremans opgesteld, wil dat de Vlaming in zijne taal, voor de vlaamsche rechtbanken, zoowel verde digd als beschuldigd worde. De verslagen over die wetsvoorstellen zijn sedert twee jaar neêrgelegd. Tot nu toe werden zij in de Kamers niet bespro ken zelfs kondigen de vijanden van ons Vlaamsche Volk, reeds met vreugde aan, dal die voorstellen in den loopenden zit tijd der Wetgevende Kamer niet zullen gestemd worden. Alles laat dus toe te voorzeggen dat die misbruiken, waarover wij zoo le recht klagen, nog lang zullen blijven be staan, indien wij niet, op plechtige en krachtige wijze, onzen bepaalden wil te kermen geven, zonder langer uitstel, ze voorgoed te zien uilroeien. Het is om dien wil uit le drukken dat alle Vlamingen bijeen geroepen worden op een en Landdag, welke den 5 februari eerstkomendete Brussel zal gehouden worden. De besprekingen zullen, boven alle po litiek, enkel en alleen gewijd zijn aan de Vlaamsche belangen en voornamelijk aan de twee hooger vermelde wets-voorstel len. De zitting zal aanvrng nemen ten elf ure 's morgends. Vlamingen Wij allen minnen ons volk, onze taal. Aan dat schreeuwend onrecht moet een einde komen. Daarom zullen wij zon dag 5 februari, in groot getal opkomen. Aldus zullen wij bewijzen dat wij do belgische nationaliteit willen bevestigen door de spoedige oplossing der vlaamsche taalkwestie en de gelijkstelling, voorliet gerucht, van Vlamingen Waal door de toepassing, op gebied, onzer leus In Vlaanderen Vlaamsch Brussel, 16 januari 1888. Namens het inrichtingskomiteit: De voorzitter, F. KOPS, gemeenteraadsheer te Brussel. De onder-voorzitters, Dr GOFFIN, gemeenteraadsheer le Brussel. DE BLOCK, gemeenteraadsheer te St Billis. De schrijvers. Al. JOSSON, advnkaat. Dr SCIIEPENS. Volkeknnier. - In zitting van dijnsdag ontwikkelde de heer De Smedt, een wetsvoorstel betrekkelijk de verte genwoordiging der minderheden. Bedoeld wetsvoorstel werd in aanmerking geno men en naar de sekliën verzonden. Ver der ving de Vergadering de beraadslaging aan over 't budjet van justicie. ALLEKIIANDE NIECWs Gulden jubelfeest. - Dijns dag jl. vierde alhier den beer Frans De M/tie, zijn gulden jutölé van 50 jaren be diening. afs onderkoster m onze Si-Mar tiiiuskerk. Het Koor en de Vont w;:ien ie dezer gelegenheid met viagg. en wim pels versierd. Om 9 ure werd eene plech tige Mis met grooi orkest aan 't Hoogal taar gezongen. Wij wenschen den eer biedweerdigen jubilaris van harte profi ciat. Brussel.... ZverselboschBrussel is opgekropt van vagebonden, en het is zeker daarom dat er zooveel misdaden begaan worden. Het schijnt nu dat het gouvernement zich dien toestand heeft aangetrokken. Men heeft in hel ministerie van justicie eene kommissie insgesteld, gelast met het voorkomen en beteugelen der land- looperij. De kommissie zal voorgezeten worden door den sekretaris-generaal M. Dotnis de Semerpont, en zal voor geheimschrij ver hebben M. Prins, algemeen toezichter der gevangenissen. De andere leden zijn ambtenaars van het ministerie van justicie. In die kommissie neemt geen enkel lid der Wetgevende Kamers plaats. Men vreest dat zij te veel zal overhellen naar het riemen van strenge maatregels. Men zou in alle geval een onderscheid dienen le maken lusschen landlooperij jiet gevolg van armoede, ziekte en onder gangen landlooperij, die enkel eene geuzerij, eene schelmerij is. Het ie nochtans de eerste, die de poli - cie het meeste beteugelt. 'i Is heel gemakkelijk arme duivels hij den kraag te vatten, die met nongerigen buik ron iloopeu. Zij worden dikwijls aangehouden, ver oordeeld en naar Hoogstraten gebracht, wanneer zij geen ander kwaad hebben gedaan dan de hand uitgestoken, om.... ten min.-.te niet van honger te sterven. Van den anderen kant ziet men veel door de vingers bij landloopers der pers, der clubs, enz. Deze soort is vooral talrijk op de gaan paden van Brussel, waar Franscbeu en Duitschers, wezenlijke schuimers, rond zwalken. 9en zou de stad moeten zuiveren van die lierbergredenaars, die heel dubbel zinnige bedrijven uitoefenen. Welnu, die kerels laat inen volkomen gerust, i indat men vreest dat de straat- gazettekens zullen schreeuwen. Doch 't is meer dnri lijd dal men op- houde met die gevaarlijke toegevendheid. D's werken der nieuwe kommissie moeten onmiddellijk aanvang nemen men wil dat ze met spoed worden door - gezet. Over die kommissie zal waarschijnlijk gesproken worden, tijdens de beraadsla ging van de begrooiing van justicie. Handelsblad.) Een duivenlielhebber van Brussel zag dezer dagen eene /ijner duiven in de kooi vluchten, vervolgd door een grooien vogel, die er insgelijks wilde binnendrin gen. De liefhebber nam een steen, wierp naar dén indringer en verbrijzelde een zijner vleugels. Het was een prachtige valk hebbende eene vlucht van 1 m. 20, Meuws uit Congo. De post uit Congo, van Banana op 16 december ver trokken, is te Brussel aangekomen. Het nieuws dat hij meêgebracht heeft is van geen groot belang. De Stanley expeditie en hei vervoer der 700 man, waarvoor men al de stoombooten der vloot van den Opper-Congp gebruikt, heeft eenige ver warring in den dienst doen ontstaan, zoodat men over de nieuwe staties Kas sa'), onder het bevel van MM. do Macar, Lemarinel en Legat, alsook van die on der hei hevel van kapitein Van Kercktiove en Tippo-Tip, geene tijdingen ontvangen heeft. De militaire expeditie, voor de Falls bestemd, is op 10 dezer te Babana aange komen. Kapitein Van de Velde heeft aan stonds maatregelen genomen om zijne karavaan le volledige». Met MM. Steleman, Bodsou en llinck zal hij zich op den Stan ley inschepen, en rond half februari bij Tippo Tip aankomen. Men verwachtte M. Eduard Dupont te Boma. Mij was voornemens op 15 januari de portugeesche mailboot te nemén en in Europa terug te keereu. Zoo niets dit be sluit is komen verhinderen, zal onze landgenoot binnen drie ot vier weken hier zijn. Luitenant Franqui, wiens diensttijd van 5 jaren bijna geëindigd is, zal met de Lys. waarmee M. Van de Velde vertrok ken is, om gezondheidsreden eenige maanden vroeger terugkeeren. Verder worden de volgende afreizen i naar den Congo aangekondigd 1° Met de postboot van Antwerpen, j M. Pucha, advokant en Rossignon, agent der douanen, op 25 dezer maand. 2e Met de portugeesche postboot, M. Ledeganck. algemeene onder-gouver neur. en luitenant Nonquin, van T regi ment der grenadiers, op 6 februari. 5C Met de postboot van Antwerpen, M. doktor Etienneen luitenanten VVeyns, baron de Negri en Carton, op 25 februari! De ingenieurs der expeditie voor het bestudeeren van den ijzeren weg, onder het bevel van M. Camhier, overwinteren te Loutéié. Het personeel is eenigszins vermoeid, maar zijn gezondheidstoestand is goed. Konijnen. M. de minister van nijverheid en openbare werken heeft de gouverneurg der provinciën bericht, dal zij maatregels te nemen hebben om, ten spoedigste de toelating ie verleenen, die, ter uitroeiing der konijnen, zouden ge vraagd worden. Levend verbrand. Zondag avond is in hel huis n. 4. Kouter, te Gent. een verschrikkelijk ongeluk voorgevallen Mad. Vander Linden, eene oude dame van 80 jaren, was naar hare slaapkamer gegaan, terwijl de twee meiden beneden de terugkomst van haren neef, M. Citer- ne, die hij haar inwoont en den avond iri den schouwburg doorbracht, afwachtten. Omtrent 10 1/2 ure werden de dienst meiden eensklaps eenen hevige» brand reuk gewaar zij liepen spoedig naar hoven en vonden Mad. Vander Linde» op den grond uitgestrekt liggen, gansch door vlammen omringd ook de nabij- staande meubels waren reeds door het vuur aangetast. Aanstonds werd liet alarm gegeven, en de pompiers van den schouwburg snel den spoedig ter plaats Wanneer men de kamer der ongeluk kige vrouw binnentrad vond men nog enkel een afgrijselijke verbrand lijk. Het ongeluk is weeral veroorzaakt door het omvallen eener petroollamp, die de ka mer van M. Vander Linden verlichtte, en de brandende vloeistof heeft liet vuur aan hare kipéren meegedeeld. De stoffe lijke schade is onbeduidend. Men meldt uit Lokeren dat men gcene tijdingen heeft over de zaak van de lokersehe Volksbank. Het schijnt dat de onderhandelingen om tot eene overeen komst te geraken, niet zeer goed gaan. Met parket zou in het bezit van tijdingen zijn, waaraan het veel prijs hecht, in liet vooruitzicht van het rechterlijk onder zoek, sinds twee maanden en half geo pend. Ongeluk te Borgerhout. In debou- giefabriek van MM. De Houbaix-Oeden- koven en C° te Borgerhonl ontdekte men maandag dat de pompen van het ma cliier! eensklaps ophielden met werken. In de mnchienkamer komende was men getuige van een verschrikkelyk sehohwspel. De machinist Frans De Keeso lag daar inel verrellenrde kleeren, verminkt hoofd, met wonden overdekt en zonder nog een teeken van leven te geven. Niemand weet wat er gebeurd is, doch men denkt dal de man, Int tflachieu on der iiet werken willende smeereu, doch een der wielen zal meegesleept en zoo ge dood zijn. Het lijk werd naar bel gasthuis- van Borgerlinut gebracht. liet slachtoffer woonde in de 's Hee- renstraat te Borgerhout. De ongelukkige laat eene weduwe mei twee kleine kinde ren achter. Het muziek komileit van West- Vlaanderen, te Brugge, zendt een ver toogschrift naar Kamer en Senaat, om te vragen dat de stedelijke muziekschool van o Antwerpen zou verheven worden tot algemeen Staats konservatoiium voor hel vlaamsch gedeelte van België. j Dit vertoogschrift is geteekend door j uen toondichter Van Glieluwe,bestuurder j der brugsche muziekschool. Verder door j vlaamsche toonkundige» en dichters, j leden van provinciale- erigemccnieraden, j enz. i Uil Desscliel. Bij de inhaling van j den burgemeester van Desschei, had een i bejaard jongman voor de oude jonge dochters zijner buurt het volgende luimig dichtje in de nabijheid van eeri daar be- staande Lieve Vrouwbeeldje gehangen Boer en burgers altegader Leest hier toch een Onzen Vader Vóór 't Liev' Vrouwtje dat Dier staat Voor de dochters onzer straat. De jonge dochters bleven niet lang ten achter, kaatsten den bal moedig terug, en volledigden het versje met de volgen de regelen Dat ze een oog van liefgetallen Op den dichter laten vallen Hier woonachtig in de straat Die van min bijna vergaat Poets wederom poets. HOLLAND. Het siameesch gezelschap is 's Gra- venhage, aangekomen en heelt zijn intrek genomen in liet Hotel Bellevue. FRANKRIJK. Moordpoging op Louise Michel. In eene woelige arnarchisten meeting te Havre heeft de citoyen Lucas Uvee revol verschoten op de grrroote citoyenne ge lost. terwijl deze op de tribuun stond. Louise Michel werd gevaarlijk aan het hoofd gewond. Eenige geneesheeren hebben de kogels uil de wonde gehaald, daar de gewonde weigerde naar hel gast huis gebracht te worden. Zonder de tusschenkomst der policie luidden de anarchisten Lucas dood ge slagen. Eene bijzonderheid Bij 't eerste schor, sprong de voorzitter, citoyen Dumas van de tribuun en nam de vlucht (Nadere bijzonderheden.) Ondanks hare ernstige wonden, is de toestand van Louise Michel een weinig beter. Ook deed zij den vvenscli kennen naar Parijs terug te keereu. Daar zij bepaald wilde, hebben de ge neesheeren zich niet tegen het vervoer verzet en de citoyenne is in een bijzonder rijtuig naar de hoofdstad teruggekeerd. Ondanks alle voorzorgen, zijn de ge- neeSneeren er nog niet in gelukt den kogel uit het hoofd te halen. De pleger der moordpoging, de anar I chisl Lucas, is van gewoonte een zacht- zinnig man doch van tijd tot tijd is hij i onderhevig aan de geneverkrisissen. i Een der reporters van den Temps heeft j Louise Michel in hare woning te Leval- lois-Perret bezocht. De gewonde was niet terneer geslagen en verhaalde zelf de misdaad. Alvorens op mij te schieten, maakte Lucas een kruis op mijnen rug. Ik geloof dat de man een jeneverdrinker is. Ik zag, mij half omkeerende, Lucas mikken, maar enkel hel vuur ziende uit den loop, riep ik tot mijne toehoorders hebt geen vrees citoyens't is enkel losse poeier. Doch op 'i zelfde oogenblik voelde ik iets koud in het hoofd 't was de ko gel. De geneesheeren hebben de wonde onderzocht maar geen kogel gevonden. Ik zal naar't gasthuis Beaujon gaan om hem er, zoo mogelijk, doen uit te halen. De citoyenne is niet bevreesd zooals men ziel. Zij houdt zich meer bezig met een revolutionnair werk dat zij gaat uit geven, dan met hare wonden. Nieuw schandaal aan de grens. Vrijdag werd de geuaamde Nicolaas Bar berot, oud 71 jaar, wonende le Audun le-Romati, verwittigd dat eene bende wilde verkens gezien was op het grondge bied der gemeente Trieux, nabij de El zasser grens. Oogenblikkelijk ging de man op jacht, voorzien van zijn geweer n zijn jaclitverlof. Nabij de grens zag hij een duitschen tolbeambte, welke hem teeken deed na der te komen. Denkende dat de douanier hem het spoor wijzen wilde, kwam Bar- berot zonder achterdocht nabij den grens paal. Onvoorziens sprong echter de Duit- sclier op den ouderling toe een gevecht ontstond, Barberot werd op den grond geslagen en van zijn geweer beroofd. Een inwoner van Trieux, die met een mestkar voorbijreed, kwam op ditoogen- i schetolbpamhtp si'? m l|l|ll|P'( 3' Newfield sprong de eerste, hij brr< t.n,b.eamble stak met l*t afgenomen zijnen bil. Fonny en Morris Boginski, die volgden, vielen buiten kennis op de stee- nen beiden waren verschrikkelijk eweer de grens over. ter vijl de man met de mestkar Barberot naar zijne wo ning bracht. Dit incident verwekt groote opschud ding aan de grenzen. Mevrouw Carnot. Heeft M. Caruot er den slag van weg zich populair te maken, Mev. Carnot bezit niet minder de kunst om de harten te winnen onder dat oogpunt^ heelt niemand verlies aan de familie Grévy, die men niet eens kende. Tijdens het bezoek van den president op het Champ de Marsaan de werken i der tentoonstelling van 1889, werd een metser zwaar gewond door een vallende balk. Twee uren na het ven rek van den president, kwam Mev. Carnot op liet Champ de Mars en liet zich hij den ge- wonden voeren. In haar rijtuig had zij een korf niet eetwaar, wijn, lekkernijen en eene som geld. U geldt mijn eerste bezoek sedert i mijn man president is, zegde zij tot den gewonde. Als ge genezen zijl, komt dan naar het Elyseum, en we zullen beiden i zoeken, of er voor u geen ander plaat.s te vinden is. Als Mevr. Garnot de plaats verliet, om ringden de werkliê luid jubelend haar rijtuig. - Zaak Wilson. M. Atlialin heeft zijn onderzoek voortgezet, en zaterdag in tegenwoordigheid van AL Wilson, Ribau deau en Guillet de papieren nagezien, vroeger door M. Vigneau, in de bureelen van de Monileur de l'Exposition aangesla gen. De uitleggingen van M. Guillet zijn ver pletterend voor Wilson niets nieuws is nochtans aan den dag gekomen. Indien M. Wilson steeds blijft ontsnap pen aan liet gerecht, dal armen en zwak ken vasthoudt, zegt de Paris 't is dat Bouchez, opvolger van d'Anuesseau het zoo wil. De schuld van Wilson is voor nie mand een geheim meer men heeft de waarheid aan de rechters bekend ge maakt zij kunnen het niet loochenen, zij weten alles en doen niets. Hoe diep de frans.che republiek ge zonken is blijkt uit het feit dat er spraak is AI. Bouchez te verhoogen, om hem le bedanken voor de diensten, die hij open baar bewijst, in plaats van recht uit le oefenen. Moest zulks verwezenlijkt worden, liet ware vooral in deze omstandigheden, een hevige kaakslag voor het gerecht. M. Wilson schijnt opeen bevel van niet vervolging niet meer te hopen, want volgens de Soir heeft hij reeds voor zijn aanstaand proces zijnen verde diger gekozen, namelijk M. Lente. Ramp van Comines. Begrafenis der slachtoffers. De begrafenis van de vier slachtoffers der ramp van Comines, heeft zaterdag om 9 ure, ten koste dei- stad; plaats gehad. Eene massa volk, uil de omliggende frarische en belgische ge meenten opgekomen, woonde die droeve plechtigheid bij. In den stoet bemerkte men AI Lauwick, burgemeester van Comines (Frankrijk), leden van den municipalen raad, enz, alsook AI. Van Eslande, burgemeester van Comines (België) en verscheidene gemeen teraadsleden. De belgische en fransche pompiers der stad vormden de haag. De kerk was veel te klein om de toege stroomde menigte te bevatten. Het offer, dat aan drie altaren tegelijk gedaan werd! heeft gedurende drie kwartuurs geduurd! Op liet kerkhof sprak M. Pichor, alge meene sekretaris, de lijkrede uit. Daar, in de tegenwoordigheid der vier lijkkis ten, op den boord des grafs geplaatst, hadden hartscheurende tooneeleu plaats; de weduwen der slachtoffers hadden hun nen man naar zijne leste rustplaats! wil len vergezellen. Onder snikken en wee- nen verloren er twee het bewustzijn. De toestand der gekwetsten is voldoen de. Hulpmiddelen worden van alle kanten toegezonden. Bij het vernemen der ramp, zond AI. de minister van binnenlandsche zaken aanstonds 500 fr. kwetst. In lusschen hadden de pompiers reddirigsleeren aan de vensters geplaatst en trachten de overgeblevene personen te redden. Henry en Alathilde Boginski werden met vreeselijke brandwonden, die hun leven in gevaar stellen, uit de vlammen gebaald. Wanneer men het verblijf der Salzedo's binnentrad vond men de drie verkoolde lijken der oude vrouw en bare twee kin deren, die zich niet hadden kunnen red den, en niet verre van daar de overblijf selen van Mad Bosiiiiski, die hare huur ders was gaan verwittigen en met hen was omgekomen. Eene diepe verslagenheid heerscht in den omtrek en het zal lang duren eer het vreeselijk drama te Houndsditch zal ver geten ziju. De politieagent Weister heeft, bij het instampen der deur zijnen knie verbrij zeld, en is naar bel gasthuis overge bracht. Prinses en arme vrouw. Aan den ingang van llyde Park, stond dezer dagen een arm vrouwken, gebukt onder den last der jaren, en bood den voorbijgan gers groen vogel voedsel te koop aan. Doch niemand lette op Je oude sukkel, en bevend van kou, kroop het vrouwken neven haren korf in een. Tusschen de wandelaars bevonden zich ook de drie dochters van den prins van Wallis een hunner werd het arme vrouwken gewaar, en de jonge meisjes beraadslaagden wat ze voor de oude sukkel konden doen. Maar de prinses Maud was spoedig be sloten. Zij liep op de arme vrouw toe, nam den korf met voedsel en smeekend viel liet van hare koninklijke lippen Landies and gentleman Niemand bleef nog ten achteren. Het regende zilveren shillings, ja zelfs gouden guineas, en toen reeds de korf leeg was, kwam er nog maar altijd geld voor koop waar op levering. En ten slotte legde het lieve kind zelf nog een banknote bij den schat en gaf dan alles aan de oude die weende, weende gelijk een kind Daarna liep ze terug naar hare zuster en wandelde voort. Als men zulk goed hart heeft, dan heeft men het recht van prinses te zijn. VEREENIGDE-STATEN Uit het Vatikaan.— Men meldt uit Rome aan le Figaro dat de II.Vader twee eigen handige brieven heeft geschreven aan M. Carnot, waarin hij Frankrijk voor spoed toeweuscht. Leo XIII bedankt den president voor zijne gevoelens en zegt dat het Vatikaan zijne verzoenende zen ding ondersteund. De inhoud dezer brieven wordt niet openbaargemaakt. Deitaliaansche regee ring schijnt ongerust over deze toenade ring tusschen den H. Stoel en Frankrijk. Hetzelfde blad verneemt nog dat, daar de zending van den hertog van Norfolk geheel en al mislukt is, daar de Paus zou geweigerd hebben als bemiddelaar tusschen Engeland en Ierland op te treden, de engelsche regeering op een anderen voet de onderhandelingen met den H. Vader tracht voort te zetten. Een modis vivendi met Ierland zal gezocht worden. ENGELAND. Brand te Londen Gewonden en doo- den. 't Is in een huis met drie verdie pen dat de brand te Houndsditch (voor stad van Londen) is uitgeborsten. Gelijk vloers was bet een kruidenierswinkel, gehouden door M, Rosetta Boginski, han del drijvende onder den naam van M. Pliilipp, en die ook de bovenverdiepingen verhuurde. De policieagent Samuel Weister, om 3 ure 's morgens daar voorbijgaande, zag de vlammen uit de woning opstijgen hij trachtte de deur in te stampen, ten einde de bewoners te wekken, maar hij mocht er niet in gelukken. Alvorens hij door zijne kreten de geburen gewekt en de pompiers verwittigd had, stond het oude huis welks houtwerk droog en vermolmd was, in vuur en vlam. Op het eerste sliep gansch eene portu geesche familie Mad. Judith Salzedo, oude vrouw van 73 jaren, hare dochter Sofia en haar zoon Mortaki Salzedo, een ongelukkige doofstomme. Op het tweede sliepen M. Boginski, hare twee dochters, twee jongens en een neef Jacob Newfield. Wanneer die rampzaligen ontwaakten had het vuur reeds verschrikkelijken voortgang gedaan Zij meenden langs den trap te ontvluch ten, onmogelijk, hij brandde reeds als strooi. Men moest een anderen uitweg zoeken dan zagen de geburen de ver schrikte gezichten dezer ongelukkigen voor het venster verschijnen, men riep hen toe naar beneden te springen, terwijl men beddelakens zou openhouden om den val te breken. CHINA. Kristenmoord. Van Shanghai wordt het volgende gemeld. Volgens alhier ontvangen berichten aangaande een fanatieken opstand, zijn een twintigtal kristenkerkeu vernield in de provincie Fu-Kyen en anderen ver brand. Een groot aantal bekeerden zijn vermoord. Het is niet voor de eerste maal dat een dergelijke opstand in het centrum van het rijk plaats heeft. De lagere volksklas sen hebben niets tegen het werken der zendelingen onder hen maar de oftici- eele en geletterde klassen zijn reeds herhaaldelijk verdacht van opstokerijen tegen de kristenen, en zender twijfel hebben zij ook in dezen opstand weêr de hand gehad. OVERSTROOMINGEN IN CHINA. (Nadere bijzonderheden De bijzonderheden over de verschrik kelijke overstroomingen der Gele rivier zijn har verscheurend, en nooit zal men het getal personen kunnen schatten, die in deze ramp zijn omgekomen. Te Pekin spreekt men van één tot zeven millioen dooden. Wij hopen dat zelfs het eerste getal verre overdreven is in alle geval hebben toch verscheidene honderddui- zende menschen het leven verloren. De verliezen zijn onschatbaar en om de be volking ter hulp te komen, moet de kei zerlijke schatkist aanzienlijke opofferingen doen. Buiten de geldelijke ondersteuning van Pekin gezonden, heeft het gouverne ment bevel gegeven, de rijstopbrengstvan verscheidene centrale provinciën naar de beproefde streken te sturen. Maar alles doet voorzien dat die hulpmiddelen sleciits een druppelken zullen ziju in de zee van ellende, die het volk zal over- stroomen, eu dat de afgrijselijke hongers nood weldra in die streken zal woeden, zoo niet aanstonds groote sommen ge schonken worden, om de dijken te her stellen en het volk ter hulp te komen. Met chineesche gouvernement heeft met dat inzicht overal groote spaarzaam heden bevolen een aanzienlijk deel der troepen werd daarvoor ontslagen, uitge nomen in PetchiJi. Wat zal er echter van die soldaten, die slechts drie maanden loon als schadeloosstelling ontvingen, geworden Zullen zij geene benden vor men, die ten koste hunner landgenooten zullen leven

De Denderbode | 1888 | | pagina 2