NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN T ARRONDISSEMENT AALST. Zondag 29 Januari 1888, 10 centiemen per nummer. -42sle Jaar, N° 2227. TROUWKLEED. ABONNEMENTPRIJS ANNONCENPRIJS Politiek overzicht. In 't leger. Liberale warboel. Voetpaden. DE DENDERBODE. Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,23 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutslraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, ir. 1,00 Vonnissen op 3" bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Culqoe Naam AF.I.ST, Ï8 JANUARI 1888. Frankrijk. De Union des Droites hield donderdag eene algemeene verga dering, waarin baron de Mackau, tot voorzitter herkozen, de openingsrede voering uitsprak en het program uitlegde dat de fransche rechterzij te volgen heeft. Hij wees op de onstandvastigheid van het republiekeinsche bestuur, en op de radikale politiek die het land naar 't ver derf leidt. Hij stelde betrouwen in den uitslag eener algemeene verkiezing,welke zal aantoonen dat Frankrijk genoeg heeft van de republiek. Duitschland. Uit de nieuwe verster king van het duitsche leger, samenval lende met de buitengewone bedrijvigheid van den oostenrijkschen minister van oorlog, leidt de Standard af dat Duitsch land en Oostenrijk ter ééne, Rusland ter andere zijde, zich voorbereiden op eene onvermijdelijke worsteling, welke echter geene dezer mogendheden wenscht uit te lokken. 350 millioen oorlogsuitgaven Aan de kommissie uil den duitschen Rijksdag heeft de minister van oorlog meêgedeeld dat het ten uitvoerbrengen van het nieu we wetsvoorstel betreffende het leger, ongeveer 270 a 280 millioen mark (350 millioen frank) zal vereischen. Rusland-Oostennjk. De turksche konsuls in Rusland berichten dat de krijgstoebereidselen op zulk eene groote schaal plaats hebben, dat zulks niet over eenkomt met het defensieve karakter, hetwelk daaraan wordt toegeschreven. In het verslag van den konsul te St-Pe tersburg wordt melding gemaakt van be langrijke oorlogsmaatregelen, die het karakter hebben van eene geheime mobi lisatie. Een dagorde van den russischen minis ter van oorlog bepaalt, dat aan al de plaatselijke brigade-kommando's een staf officier wordt toegevoegd, wien ook tot taak gesteld wordt het materieel ter voor bereiding eener mobilisatie gereed te maken en de taktische oefeningen der reserve-bataljons te leiden. De korrespondent der Kölnische Zei- tung komt andermaal op het vlaamsch in het leger terug. Na de verschillige maatregels besproken te hebben,je in de beraadslaging over de legerbegrooting werden aangehaald, zegt het duitsche blad Met deze vraag hangt ook die van het gabruik der talen, waarvan door de HET Herinneringen van Let jaar 1814. DOOR P. CAUTEREELS, Pr. II. Een woelige nacht. «o» (2« Vervolg.) Eenen geruime» tijd hccrschte cr wanorde en alsof liet ware wederstand aan de bevelen der overheid, te traag naap don zin der hongerige en gretige sflldaic» in het aauduiden jvan ieders nacht verblijf. Eindelijk op een tecken der klaroenen kwam alles tot stilte de officieren deelden de logistbiljetten door den burgemeester der stad ge- teekeud rond, en in hoopjes van vijf. zes, tot tien man seheidde de legerbende uiteen elke afdeeling tweede Kamer volgens liet leste besluit van den Senaat nog verslag moet gege ven worden, innig te samen. Een gron dig onderricht kan men de vlaamsche soldaten enkel in hunne eigene taal ge ven. Wie kan dat loochenen Daarom zal en moet de officier, die vlaamsche soldaten aanvoert en onderricht, meer nederduitsch verstaan, dan de wet thans vereischt, wil bij eenen stand in den krijgsdienst bekomen, alzoo in elk geval meer dan de Senaat, op voorstel van M. Graux, heeft toegestaan. Van de nood wendigheid in den velddienst aan de soldaten bevelen uit te deelen, die zij snel en klaar begrijpen, hoeft niet ge sproken te worden. Dezer dagen drukte een zeer geleerde Waal, in eenen kring van Walen en Vla mingen, zijne verwondering uit over de kortzichtigheid zijner landgenooten, in de zaak van 't vlaamsch bij het leger. In al die beweging zegde hij, too- nen de Walen, heel onbehendig, ik zou haast zeggen, heel onvaderlandsch te zijn. Het is onmogelijk iets goeds voort te brengen- te velde, «Is officier en sol daat elkander niet goed verstaan. Onder eenige bewijsreden van de nood wendigheid hiervan, baalde bij het vol gende aan Neemt eens aan dat ons leger te samen moest werken met het duitsche en het hollandsche leger ziet eens, in welke vernederende positie, wij, Walen, zouden slaan Wij, Walen, zou den niemand verstaan dan ons handvol waalsche soldaten, terwijl de duitsche en hollandsche officiers, noodwendig hel bevel zouden moeten nemen, aangezien de waalsche officiers daartoe niet zouden bekwaam zijn. De eigenliefde der Walen, die nu het hoofd zoo hoog opsteken, zou hierdoor zeker gekrenkt zijn doch aan wie de schuld Aan hun eigen leiders, die be weren de wet te moeten geven, zelfs dkkrwaar niemand naar hen kan luiste ren. De Walen hebben tot nu toe slecht één gedacht gehad, en dat is eenheid met Frankrijk aan eene andere politieke waarschijnlijkheid dachten zij niet. Doch de kaarten zijn gekeerd of zouden wel eens kunnen keeren. en als M. Frère kei kopachtig zegt ik wil geen neér- duilsch spreken. dan zullen de politieke omstandigheden ten slotte geene reke ning meer van hem houden. Te Brussel komt eene derde liberale vereeniging gesticht te worden die in schijn den titel heeft aangenomen van Fédération libérale, Deze Fédération werpt de twee be staande liberale vereenigingen de ciation libérale en de Liyue libérale over boord en zal afzonderlijk kandidaten voorstellen in de volgende kiezingen. begaf zich naar de woning van den burger in welke zij den nacht moest overbrengen. Daar begonnen afgrijselijke tooncclcn daar boorde men welhaast geschillen en bespottingen, bittere klachten van wegens den bcleedigdcn bur ger, verwcnschingen en bedreigingen, niet zelden door sabelslagen ten uitvoer gebracht, van wege dc roofzuchtige soldaten. Ondertusscben waren drij pruisische voetgan gers naar den Kauwenberg gestapt, en de oogen steeds gericht naar den nummer die in groote cij ferletters op de voorgevels geprent stond, bereid den zij zich de woning van dc weduwe N.... bin nen te treden, toen dc twee Doodsiioofddn aan den ingang der straat geplaatst met blanken sabel kwa men toegesneld en uit al hunne kracht riepen AchteruitNiemand zal dit huis binnen gaan de kapitein der Doodliioofden heeft ons met dit bevel gelast De drij voetgangers deinsden onmiddelijk achter uit, doch stonden verwonderd over dit verbod bun logistbiljet droeg wel waarlijk den nummer 10, en dien nummer zagen zij ook staan boven de deur der weduwe. Hieruit ontstond een twist met grove woorden vergezeld, cn misschfen had cr wel een gevecht uit gevolgd, zoo niet een onder officier er ware lusschcn gekomendeze ontdekte dat ook boven de kleine groene deur naast de woning der weduwe, hetzelfde getal 10 stond, xoo- het gebouw twee versebillige huisgezinnen Hel politiek programma der Fédéra tion getuigt weêr van eenen onverbid- delijken haat tegen de R. R. Kerk en bare instellingen. Dit programma behelst de volgende punten 1° Oorlog aan de Kerk en de Geestelijk heid 2° Herziening der art. 47 en 56 van de grondwet en dit zoohaast mogelijk 3° Verplichtend onderwijs 4* Persoonlijke dienstplicht 5° Wetgeving of regeling over het werk. Men bemerkt het, men staat bier voor de c Association libérale in Fédération vermomd, want hare hoornen steken er geweldig door. De slichting der Fédéra tion is slechts een komedie die heden is begonnen om met de Junikiezingen te eindigen Zij zal alsdan een lijst van kan didaten voorstellen waar op alle de libe rale kleuren van donker blauw lot bloed rood toe. zullen vertegenwoordigd zijn. en de liberale hansworsten, polichinellen en Janklasen zullen arm in arm ten strijde trekken om zich later weêr op nieuw voor schelm en deugnic' uit te schelden... Maar of het gezonde deel des kiezers korps 't welk /ijnen afkeer van die kome die klaarbüjkend loont er zal vrede meê hebben Dal zal de tijd ons leeren HANDEL EN NIJVERHEID. De militaire maalderij en bakkerij te Antwerpen, worden genoemd als eene der schoonste van Europa en zijn toerei kend om brood te leveren aan heel ons leger op voet van oorlog. Men spreekt van Amerika en ameri- kaausche slachthuizen, waar de verkens dik en vet levend langs den eenen kant met gansche kudden binnenkomen en langs den overkant in pensen en saucis sen uitdrijven Welnu die maalderij is eenigzins op zijn Amerikaanse!). Alles gebeurt er in tijd van vrede bij middel van een stoomtuig van 120 peer- denkracht een tweede zelftuig is er neven om samen te draaien in lijd van oorlog. Deze twee stoomers werken overhand. Het graan wordt er werktuigelijk inge bracht, opgehaale, gezuiverd, gepluisd en onder de molensteenen gebracht. Die steenen zijn van franschen steen en herkend als de beste voor molenstee nen. Er werken 36 koppelen steenen die per dag 2000 zakken kunnen malen, elk van 100 kilos. Het meel wordt werktuigelijk gemaald en gezakt. Het werkvolk weegt en sluit de zakken en laat ze op wagens neder- komen, die ze weg voeren. De zemelen zijn zoodanig pluis dat ze zelfs bet zwart laken niet besmeilen. Heel bet gesticht wordt verlicht door behelsde. Zoo kwam dan ook het bevel van den kapitein der Doodshoofden met den inhoud v&uhet logistbiljet overeen, en dc drij voetgangers traden de kleine groene deur binnen terwijl de twee rui ters zich weder op schildwacht plaatsten. in dit klein huisje zat eene jonge wceze met name Charlottu zij was nog maar negentien jaren oud, en toch was liet nu reeds het zesde jaar dat hare ouders waren gestorven, en dat zij leefde van de vruchten liuars arheids. Inderdaad zij was eene zoo behendige kantwerkster eu eene zoc zedige en godvruchtige dochter dat zij, ofschoon alleen zijn de. nooit cenig gebrek had geleden zij werd ge acht om hare kennis in een stiei cn bemind om hare goede inborstwerk ontbrak haar nooit, en vermits zij afkeer gevoelde voor alle ijdcle ver kwistingen, vond zij niet alleen middel om inboren eigen onderheid te voorzien, maar ook oin andere menschcn armer dan zij, met aahnocsen te onder steunen. Zoo leefde die goede weeze nog over eenige maanden, ja, maar nu had de wreede oorlog al hare bestaanmiddelen weggenomen die gecscl heeft altijd eenen verderfclijken invloed op het bestaan der loonwerkers, doch bijzonderlijk als dc vruchten van hunnen arbeid cnkelijk tol pracht cn tooisel moeten dienen. En zulks was hier het ge val vdor Charlotta. In tijd van vrede bad zij met moed en ieVer gewerkt, en-'s avonds een rijk loon verwachtende, zette zij zieh v&ri 's morgens vroeg electriekslicht, dat ook door liet stoom tuig wordt le weeg gebracht. De bakkerij zorgt voor beschuiten en legerbrood, alweder alles gaat per mekaniek. De ovens worden gestookt bij middel van ijzeren buizen, gevuld mei water dat eene hitte heeft van 300 graden. En ge siaat verwonderd dat de wind molens gedaan krijgen en dal de brood winningen zeldzaam worden Allo het menschdom wordt zoodanig slim dat het zijn eigen zeiven voorbij loopt Waar zal die verbazende vooruitgang eens op uitdraaien Oproep voor onze vlaamsche broe ders in Frankrijk. Zooals ieder Vlaming weel, wonen er inhetnoorder-deparlement van Frankrijk - builen de inboorlingen van het eigen lijke Fransch-Vlaanderen een overgroot getal Vlamingen, voor het meeste deel arme werklieden, die bun vaderland ver lieten, om in den vreemde werk te zoe ken. De aanleiding lot die groote uitwijking is de overbevolking van ons dietsche land. Hel getal dier vlaamsche uitwijke lingen,in het noorder departement alléén, bedraagt misschien wel 200.000 man. De meesten wonen in de steden Rijsel, Ar- mentieis, Roodebeke (Roubaix,) 'loer konje, ilalewijn, enz. Waren die arme werklieden aldaar aari hun eigen overgelaten, zij zouden wel licht zoowel op geestelijk als op stoffelijk gebied in den ellendigste» toestand (gera ken. Nu reeds is voor ben de strijd voor hel bestaan van de gemakkelijkste niet Maar, Goddank, edelmoedige zielen, vlaamsche priesters staan hun ter zijde en helpen hen op alle mogelijke wijzen. Wij, Vlamingen, mogen dus de vaste hoop hebben dat die uitwijkelingen van alle goede lezing, dus vau onderwijs niet zullen beroofd blijven. Daartoe worden alle mogelijke middelen in het werk ge steld zoo worden er onder andere, in Armentiers, tusschen de Vlamingen wekelijks verschillende honderden vlaam sche nieuwsbladen verspreid. In dezelfde stad hebben vlaamsche priesters eene vlaamsche boekerij tot stand gebracht. De werken worden gretig gelezen en men komt er veel te kort. Het is een plicht voor alle ware Vlamingen het hunne bij te brengen om doormiddel der vlaamsche boeken het onderwijs bij hunne broeders uit Noord Frankrijk te bevorderen. Daar om ook hebben eenige Vlamingen, in overeenkomst met de vlaamsche priesters uit Armentiers besloten giften in boeken te verzamelen, ten einde de vlaamsche boekerij dier stad te ondersteunen. De minste gift is welkom en wordt met de meeste dankbaarheid ontvangen. Alle giften vrachtvrij te zenden of te laten be stellen bij de heeren aau liet kantkussen, en slingerde vroolijk dc bobij nen dooreen die tusschen hare vingeren ais door betoovcring dc bloemen en bladereu deden te voorschijn komen, door eenen teekenaar afgeschetst op liet model dut voor baar lag. Die voorspoedige toestand van Cliurlolta was nu verkeerd in fiend bittere armoede sedert de fransche Omwenteling, en bczonderlijk sedert de inneming van liclgiëdoor de republikcinsche legers, was dc handel in kant tcencmaal gevallen de ooriogsplaag bad de weelde uit dc hoogerc klas doen verdwijnen, zoodat al wat pracht of versiersel betrefte, of was vergelen, of op eene schaarsclie wijze werd verbruikt. Don derde armen vielen dus ledig, en houderde kant kussens waren in .Mecliclen weggezet uit gebrek aan bestellingen. Charlotte bad reeds sedert lang legen liet gebrek geworsteld, en bare eetkas was bijna ledig zoowel als bare beurs, toen de drij pruisische soldaten iu hare woning kwamen Eten riepen zij met dreigendó slem.... Aanstonds eten en drinken De weeze had zieli uangcw eldadiglieid verwacht, en bet geschil voor bare deur ontslaan tusschen de voetgangers en de twee Doodshoofden had haar doen begrijpen dat het gevaar was gekouu-n ook had zij al hare krachten verzameld, en met die kloekmoedigheid die de deugd cn de eerbaarheid geven aan eene kuischc maagd, was zij opgerezen van den stoel op welke zij zal te bidden, cn sprak Peelers Verelleu, lid der jBeslendiga Afveerdiging Carnotstraat,55 Antwerpen: J. Ign. De Beucker, tuinbouwkundige, Carnotstraat, id. Hektor Lebon, advo- kaal, Louisstraat, id. Adolf Pauwels, advokaat, Vlemitickveld, 34, idem Flo- rent Peeters, Riehardstraat, 20 id. Felix De Vroy, Lange Doornikstraat, 22, idem. Nota. Alle vlaamsche nieuwsbladen worden verzocht den bovenstaanden op roep over te nemen. DAVIDSFONDS AFDEELING NINOVE. Op Zondag 29 Januari aanslaande zal in hel lokaal De Keizer te Ninove, om 5 1/2 ure 's avonds eene voordracht gehouden worden door den lieer P. A. De Vos, professor in St-Norberlusgesticht te Antwerpen. ONDERWERP Volksontwikkeling, Verlichting en Vooruitgang. N. B. Deze voordracht zal door muziek- en zangstukken opgeluisterd worden. WETTELIJKE BESLUITEN. Zijn Burgemeester benoemd Appel- terre-Eychem, M. J, Steppe Su Maria- Audenhove, M. A. Vander Linden Bae- vegem; M. C. De Cooman Denderhau- tem, M. F. Van Oudenhove Elene, G. Branlegem Grimmingen, M. J. De Bruyne Holstade, M. D. MatthysIdder- gem, M. F. Van Roy ldegem, M. B. De Smet Letterhautem, M. L. Schoup Liefferingen, M. P. Kestens Nieuwer- kerken, M. C. Baeten Onkerzele, M. F. Vanden Einde Ophasselt, M. F. Vanden Broeck Oultre, M. E. Van Sinay Steen- huyse Wijnhuyse, M. P. Ascoop Velsic- que-Rudderhove, M. L. Vanden Noort- gate. Volkskaiuei*. De Vergadering vervolgde de beraadslaging over de be- grooting van justicie. Een politieke redetwist ontstond vrij dag ten gevolge eener redevoering des heeren Billaut iu de welke harde waarhe- deu aan de liberalen werden gezegd, be trekkelijk hunne onvaderlandsche han delwijze in 'i verledene en hunne verkla ringen voor de toekomst. M. Bara ver klaarde onder andere dat zoohaast de liberalen weêr de macht zullen in ban ned krijgen, zij zich als ware liberalen, 't is te zeggen, als religievervolgers zullen gedragen. De godsdienst-oorlog staal ons dus ie wachten indien de liberalen mees ter worden. Wij zijn dus verwittigd In zijne redevoering uitgesproken ter gelegenheid van de aanstelling der heeren Gemeenteraadsleden, verklaarde de heer Burgemeester onder andere dat de wer ken der voetpaden dees jaar, krachtdadig zullen voortgezet geworden. Een onzer abonnenlen verzoekt ons le doen opmerken dat de nieuwe voetpa den, op zekere plaatsen, te wenschen de soldaten toe Gij vraagt eten cn drinken.... ik zal u geven al wal ik heb. ducli op eene voorwaarde, gij zult mijnen persoon en mijn buis eerbiedigen Er klonk zoo veel gezag in die woorden, zoo veel onverschrokkenheid in die vrouwenstcmnie, dut dedrij krijsliedeu zich bedaarden onder baren invloed, en gingen ucderzitlcu rond de kleine tafel die midden der woning sioiid, terwijl Charlotta voor liet weinige geld dal zij nog luid ecu brood een luttel kaas en eene kruik bier ging koopcua Dit alles plaatste zij op dc tafel en deelde liet rond aan de krijgslieden, die wel inwendig morden over hei schaurselic voedsel, docli nog niets durfden zeggen uil ontzag voor de maagd die zich minzaam doch ook kloekmoedig voor hunne blikken ver toonde. Het is een der schoonste voorrechten die de deugd op aarde bezit, zelf de ondeugende lieden door haren invloed te kunnen in dwang borden van verre, ja, zal de lalfc boosheid met de deugd spotten, doch iu dezer tegenwoordigheid zal zij stom staan en achteruit deinzen. Stilzwijgend alen dedrij voetgangers de spijzen op die Cbarlolta bun had voortgezet verders ont staken zij hunne pijpen en gavcu door woorden cn teckeus aan dc weeze te kunnen dat zij liuune gezellen gingen opzoeken om met beu den avond door te brengen. WohOI VOORTGEZET,

De Denderbode | 1888 | | pagina 1