NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN T ARRONDISSEMENT AALST. Donderdag 2 Februari 1888, 10 centiemen per nummer. 42ste Jaar, 1\To 2^8 liïte# TROUWKLEED. ARONNEMENTPRMS I \WO.\CE\PRIJS Politiek overzicht. HET HerinneringeD van het jaar 1814. BEGRAFENIS van den heer Schepen De Wolf. -I 11 DEDEN Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars ir. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, .Lange-Zoutstraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Calque Saam. AFUST, 1 FEBRUARI 1888, Frankrijk. - Fransche Kamer. De afgeveerdigden Mérillon, Laroze en Mé- line, hebben bij de Kamer een wetsvoor stel ingediend, volgens hetwelk de afge veerdigden voortaan voor zes jaar gekozen worden (en niet voor vier jaren, gelijk het geval is) en de helft der Kamer om de drie jaren aftreedt, volgens een daar van op te maken tabel. Voor de eerste maal zal door het lot beslist worden, welke departementen reeds na drie jaren opnieuw hunne afge veerdigden te kiezen hebben. De Kamer heeft met 310 stemmen tegen 189 het handelsverdag met Mexico aan genomen. Duitschland. Socialistenwei De duitsche Rijksdag heeft de beraadslaging over de socialistenwet voortgezet en die ten slotte tot heden verdaagd. Het wetsontwerp werd verdedigd door M. Helldorf en door den saksischen ge volmachtigde M. Held, bestreden door M. Bamberger en Koszielki, terwijl M. Marquardsen verklaarde, dat de nati- onaal-liberalen eenparig voor eene ver lenging van de bestaande en onveranderde socialistenwet voor twee jaar zouden stemmen. De minister von Puttkammer zegde in antwoord aan M. Bamberger, dat deze, wanneer hij thans de partij der socialis ten ondersteunde, dit zekerlijk deed met het oog op de verkiezingen, want dat op eenen enkelen wenk van den socialist Bebel,de helft der leden van de vrijzinnige partij hun mandaat konden verliezen. De minister moest verder herhalen, dat de verbonden regeeringen het wetsontwerp eenparig als noodzakelijk beschouwen. Alles doet voorzien dat de Rijksdag de bestaande wet voor twee jaar verlengen zal. Duitsche Rijksdag. De duitsche Rijks dag heeft maandag besloten, het ontwerp tot verlenging en verscherping der soci alistenwet naar eene bijzondere kommis sie te verzending. M. BEBEL (socialist) heeft in eene redevoering die drij uren duurde, het ontwerp bestreden. M. KARDORFF heeft zich namens de rijksparlij (vrij konservatieven) voor ver lenging en verscherping verklaard, maar tegen verbanning uit het rijk. M. W'INDTHORST wil het socialismus als eene ware pest ten krachtigste tegen gaan, doch met zedelijke middelen. Aan DOOR P. CAUTEREELS, Pr. «O» (3« Vervolg.) De jonge dochter was te vrede van hen verwij derd te zien en begaf zich aanstonds aan het werkzij moest immers de drij soldaten logecren en daartoe waren eenige voorbereidingen noodig, Charlotta was niet misnoegd over de drij gasten die men haar had opgedrongen alles was tot hier toe rustig en vreedzaam afgeloopcn, en zij hoopte wel door eene goede en voorzichtige handeling dit vloeken en dit tieren te kunnen voorkomen dat zij langs alle kanten in de straten hoorde weergal men Die soldaten zyn toch mcnschen, dacht zij, wgarom zou ik mij niet ten hunnen dipjiste stel len Terzelfder lijd onderzocht zij liet geringe beddegoed dat in hare slaapstede lag het vraag stuk Hoe ga ik die drij soldaten logcercn werd eerst en vooral opgelost. Zij nam de twee strooizakken die in de bedde koets lagen en plaat ste die naast elkander op den vlqer barer woning - daarna spreidde zij daarover een linnen laken, het de kommissie van verslaggevers zal hij verzachtendebepalingen voorstellen. Wor den die verworpen, dan zal slechts een gedeelte der centrumpartij voor eene tweejarige verlenging en de overigen voor afschaffing der socialistenwet slem- men. Na deze verklaring, is het lot der wet zoo goed als in dien zin beslist. Wat in de bespreking het meest de aandacht verdiende, was dat zelfs de woordvoerder der vrij konservatieven, M. Karkorff, de bepaling betreffende de verbanning verwierp, op grond dat de naburige staten, Zwitserland, Nederland, België en Denemark met alle recht daar tegen konden opkomen. Dat prins von Bismark het debat niet heeft bijgewoond, wordt beschouwd als een bewijs, dat de regeering zich met eene verlenging zonder verscherping zal tevreden stellen. Engeland. Koningin Isabella. De gewezen koningin Isabella heeft tot nu toe Madrid niet verlaten, en eenige bla den verklaren, tengevolge barer deelne ming aan het komplot om bet ministerie ten val te brengen, onwaar is. Die mee deeling van bedoelde bladen zal wel juist zijn doch hiermee, is de geheele waar heid niet gezegd De gewezen koningin zal misschien stellige beloften gegeven hebben, dat zij zich voortaan stil zal houden, en de re geering, ook om opzien te vermijden, goed gevonden hebben het besluit om haar een verlofpas te geven, in te trek ken. Zulke hardnekkige geruchten als er omtrent haar gedwongen vertrek uit het land in omloop waren, bestaan gewoon lijk niet zonder reden. Politiek aan den dans. Op het leste hofbal, in hel keizerlijke paleis te St. Peterburg, had er een incident plaats dat in de diplomatieke wereld veel opschud ding maakt. Het was tot hiertoe het gebruik dat de keizerin den derden dans, de polonaise, deed met den deken van het diplomatiek korps, generaal baron von Schweinitz, duitsche gezant, terwijl zij steeds voor den vierden dans, de quadril, den twee deD gezant volgens rang van ouderdom, Chakir Pacha, als haren danser uitnoo- digde. Doch ditmaal deed de czarin, tot aller verbazing, den gezant van Oostenrijk- Hongarië, graaf Wolkenstein, voor de quadril vragen. Deze bijzondere keus wordt aan een politiek doel toegeschreven. De keizerin zou hebben willen laten blijken dat in de hoogere kringen eene welgemeende har telijkheid tegenover Oostenrijk heerscht. eenige sluk dat met veel zorg in een kasje verbor gen lag, en door Charlotta bestemd was om Ie die nen als eene ziekte haar zou komen treffen ver der nam zij al het deksel, en zelfs nog haren kap mantel en schikte dit alles zoo wel dat zij eindelijk eene gevoegelijke slaapstede voor drij lieden had ingericht. Zij zelf zou gedurende den nacht op cciicu stoel wat rusten, of beter misschien nog, waken op haren persoon en op haren geringen huisraad. Terwijl zij dit alles schikte en beraamde bleef een angstig voorgevoelen op haren boezem druk ken Als zy maar niet dronken wederkomen dacht zij.... dan zou ik met gcene mcnschen, maar het wreede en redelooze dieren te doen hebben Reeds verscheidene uren waren de voetgangers vertrokken toen eensklaps een woest gehuil ge mengd met vloekwoorden en verwcnschingen in de straat weergalmde en aliengskens naderde tol de woniqg van Charlotta «Hemel! daar zijn zij!.,, zuchtte de weeze... en God weet in welken slaat De deur vloog ijlings open en de drij voetgan gers stormden zingend en tierend het huis van Cliarlotta binnen zij w aren dronken, sloegen met ,dc vuisten op de tafel en riepen schuimend van woede Vlcesch Yleesch Charlotta dacht eerst den storm nog te kunnen bedaren en zij sprak hun toe op koelhlocdigcn toon lk heb u al gegeven wat in mijn bezit was Heden woensdag voormiddag hadden de lijkplechtigheden plaats van den diepbe- treurden heer cïscus De "Wolf, eersten Sche pen onzer Stad. Kwaart na 10 uren, verlaten het Col lege van Burgemeester en Schepenen, de boeren Leden des Gemeenteraads, de leden onzer VVeldadigheidsgelichlen, de Bestuurraden der verschillige stedelijke instellingen, de heeren Sekretaris en bedienden van den Burgerlijken Stand en 't Sekreiariaat, de heer Commissaris van policie, voorafgegaan van 't vrijwillig ge wapend Pompierskorps, het Stadhuis om zich naar 'i sterthuis te begeven. Voor hel wegbrengen des lijks spreekt onze achtbare heet' Burgemeester Van Wambekein naam van liet Stedelijk Be stuur, eene lijkrede uit waarvan wij hier de vertaling laten volgen Mijnheer en De onverbiddelijke dood kom' ons, op 't onverwachts, een geliefde collega en, voor velen \an ons,een vriend onzer kin derjaren te ontrukken. Nauwelijks, een liental dagen geleden, voor de vierde maal in T schepenambt aangesteld, had de heer De Wolf met eerten nieuwen ijver het beslier van den Burgerlijken Stand hernomen, toen men, om zoo te zeggen, te zellderlijd èn de gevaarlijke ziekte waarvan hij was aan gedaan èn zijn overlijden vernam. Droe vige lotsbestemming van den mensch, God roept hem tot zich wanneer hij er het minst aan denkt Te Aalst geboren op 1 April 1820, uit eene der achtbaarste familiën welke rechtschapenheid en heerlijkheid tot leus had, volgde de heer De Wolfde loopbaan zijner ouders en ontwijktenooit dekriste- ne gevoelens welke zij hem hadden in geboezemd. Rechtzinnig en eerlijk van karakter, zijne geboortestad aangekleefd, stemde hij er, in 18C6, op eenparig aandringen zijner vrienden, in toe hem als kandidaat voor de gemcentekiezing te laten voor dragen. Met groote meerderheid gemeente raadslid gekozen, benoemde Z. M, de Koning hem tot Schepen bij besluit van 17 December 1866. Sedertdien werd hij onafgebroken met verpletterende meer derheden herkozen. Door zijne collegas aangewezen als ambtenaar van den Bur gelijken Stand vervulde hij zijne ambts plichten met eene aanvalligheid en eene welwillendheid welke men niet genoeg bewonderen kan. Al dezen die zich tot hem hebben ge wend, rijk of arm, mogen met ons zeggen, dat hij nooit iels weigerdehij was ten hunnen dienste alle uren van den dag. vleescli komt er nooit over mijnen dorpel!,.,» IJselijke vloeken begroetten die woorden drij sabels werden uit de schccde getrokken en be dreigden de maagd die maar juist den lijd had om langs de ladder op den zolder tc vluchten zij sloot de valdeur dicht met eene grendel, en plaatste zich daar in cencn stoel deukende .Nu kunnen zij wel mijnen huisraad vernielen, doch mijn persoon blijft ongeschonden, mijne eer baarheid onaangeraakt... Weldra hoorde zij scherven en spaanders over over den vloer rollen de dronken soldaten tierden en vernielden tol dat er niets meer overbleef, en dan uitgeput van krachten en overwonnen door den laak, lieten zij zicli op den vloer neervallen cii sluimerden al ras in. III. Do aalmoes. Na storm komt schoon weder, en na verdriet verwacht men vrooiijklieidzoo ook na den on- stuimigen nacht dien de .MechcUrcn in het gezel schap der Pruisen gedwongen waren over te bren gen, kwam er een oogenblik van rust, een stond van vrije en innige tevredenheid. Des morgens, voor het opstaan der zon, en een uur vroeger dan het ordewoord was gegeven, klonk reeds de krijgskiaroeu in al de wijken dei- stad om de bondgcnooleu tc heen te roepen en tot eenen snellen aftocht te bereiden. Gewichtige tijdingen nopens Napoleons weè Ten tijde der laatste kiezing van 1887, had hij ons de begeerte uitgedrukt van zich te verwijderen, doch op 't verzoek van alle zijne collegas, stemde hij er in toe in ons midden te blijven. Wie onder ons zou kunnen gelooven hebben dat hij nog slechts eenige dagen te leven had en dal deze uitmuntende collega aan onze liefde zou ontrukt wor den Z M. de Koning, te recht de uitste kende diensten waardeerende gedurende eene zoo lange loopbaan bewezen, sloeg hem Ridder der Leopoldsorde in Augusti laatstleden. Geachte koopman, werd M. De Wolf door zijns gelijken verkozen om het ambt van rechter aan de Handels-rechtbank te vervullen, doch zijne nederigheid verwij derde hem van de verantwoordelijkheid der gerechterlijke bedieningenjhij kon het denkbeeld niet verduren van verdacht te kunnen worden van partijdigheid, zoo hoog waardeerde hij die verheven zending. In het huiselijk leven was de heer De Wolf een voorbeeld van goedheid en van voorkomenheid jegens de waardige gade welke hij zich verkozen had, familievader, had hij zijne kinderen teerderlijk lief. De vroegtijdige dood van den eenèverwekte hij hem eene droefheid die hij nooit kon overwinnen en hel einde zijner dagen verhaaste. De heer De Wolf omringd van al de zijnen is als overtuigde kristen overleden, hij is gestorven met den zoeten troost van ontvangen te worden in den schoot van God, de opperste rechter van alle onze daden. In naam des Gemeenteraads, in naam aller uwe collegas, Vaarwel, geliefde on betreurde vriend Vaarwel Toen het lijk, gedragen door 4 pom piers zich ter straat vertoont, wordt het door T eerepelolon der pompiers begroet met een eereschot terwijl de klaroenen de veldmarsch laten hooren. De stoet stelt zich in beweging aan hoofd marcheren de klaroenblazers des Pompierskorps onmiddelijk gevolgd door onze Koninklijke Harmonie. Dan de Gees telijkheid. Het eerepeloton der pompiers met het vaandel des korps, onder bevel hebberschap van den heer P. De Paepe, marcheert voor de lijkbaar. De hoeken van 't baarkleed worden gehouden door MM. Van Wambeke, Bur gemeester, Verbrugghen, Schepen, Van- derhaeghen en Moyersoen, Gemeente raadsleden. Drij rouwkronen waarvan eene van wege de bedienden van 't Stedelijk Be stuur, worden door weesmeisjes gedra gen. Eene afdeeling Pompiers en de ste delijke policieagenten doen den eere- dienst rond de lijkbaar. De haag wórdt gevormd door de pensionnarissen onzer verschillige gestichten van lietdadigheid. stand op de waalsclie grenzen deden het vertrek der krijgsbende verhaasten, 't Is waar dal die on verwachte spoed de burgers gedurend eenige ston den aan nieuwe moeilijkheden blootstelde de sol daten Waren er door verbitterd en eisebten weder om met geweld een ontbijt dat niemand in staat was zoo kortelings te vervaardigen. Charlotta had van op den zolder de klaroenen gehoord de drij soldaten waren ontwaakt en be daard zij zou dus uedcrklimmcn cu pogen hun nog wal voedsel te verschaffen. Op dit oogenblik werd de deur barer woning geopend een oilicier der Doodshoofden trad binnen en op den vloer de stukken ziende liggen van Cliarlotta's huisraad, ontstak hij in lievige gramschap, joeg ouder dui zend bedreigingen de woeste soldalen de deur uit, en dan zich tot de weeze keerendedie met vochtige oogen op hare vergruisde meubelen stond te stu ren, wierp hij op haar eenen blik waarin zoo veel meedongen en zooveel achting lagen, dat Charlotta zich teencmaal ongesteld gevoelde; de oilicier druk te haar de hand, liet een gouden muntstuk tus- schen hare vingeren glijden en vertrok.... Nog eens schalde de klaroen, en dc krijgsbende verliet de stad met verbaasde schreden.... Als dc burgers zich hadden geluk gewenscht over liet vertrek der bondgenooten, en tot hunne woningen waren w edergekeerd, dan eerst konden zij met bedaard gemoed dc grootte afmeten van liet verlies dat die noodlottige nacht hun had ver oorzaakt. Zij zagen hunnen huisraad verbrijzeld, hunne woningen vervuild, als in veestallen ver- De rouw wordt geleid door MM. Mau ri ts l)e Wolf en Paul De Clippele, zoon en schoonzoo» des overledene, gevolgd door de leden hunner familie, de leden des Gemeenteraads en van de onder scheidene stedelijke Besturen en eene talrijke menigte van vrienden en kennis sen tot de heide politieke denkwijze behoo- rende. Onder de talrijke aanwezigen be merken wij: MM.Leirens.Senateur.Lode- wijk De Sadeleer, Volksvertegenwoordi ger, De Vos, Provinciaalraadslid en Bur gemeester van Erpe, R. Eeman, lid der Bestendige Deputatie, het Officierenkorps der Pupillenschool.de heer Statieoverste, vele staatsbedienden en talrijke be vriende vreemde kooplieden,eene af\eer- diging van de maatschappij der oud-offi cieren des legers, enz., enz. Het weder is buitenmate guur en de stralen zijn met sneeuw overdekt 't geen den optocht van den stoet ongemakkelijk maakt. De kerk is in groot rouwgewaad. Eene buitenwone talrijke menigte woont den Lijkdienst hij. Na de voltrekking der kerkelijke plechtigheden.worden de stof felijke overblijfsels van den betreurden Schepen, bij het veriatender kerk, nog maals met een eereschot en het geschal der klaroenen begroet, in den lijkwaeen geplaatst en or.der afwisselende kerke lijke gezangen en treurmarsehen naar het kerkhot gevoerd,alwaar zij te midden der algemeene mededeelir.g aan de droef heid der familieleden in den familiegraf kelder worden bijgezet.... Immers, men zegde een laatste tot wederziens aan eenen geliefden vader en bloedverwant, aan eenen vredelievenöen en minzamen medeburger, aan eeuen goeden vriend, aan een onwankelbare vöorstaander der groote katholieke zaak, aan eenen delti- gen, eerlijken en bekwamen bestuurder zijne geboortestad met hart en ziel aan gekleefd en welke zich eene lange reeks van jaren aan haren roem, luister en ver fraaiing had toegewijd HIJ RUSTE IN VREDE Flandria brengt ons het nieuws aan, schrijft Hel Handelsblad dal de waalsche beweging, door MM. Frère-Bara aange stookt, uitbreiding neemt, en men er in 1888 een kiesvraagpunt van maken zal. 't Is ons welwij wachten de Walen af, onder welke vlag dan ook. Maar de handelwijs der Walen steekt zonderling at bij die der Vlamingen, die onlangs aan het banket van het hoogste vlaamsehe korps, de koninklijke Academie, door den bestuurder Dr Willems, eene verklaring hoorden afleggen, over de slreving naar volmaakte eenheid lusschen de twee stammen des lands, op gelijken voet van recht. Na al wal er gebeurd is in de Kamer, mogen wij integendeel met meer recht dan ooit van de Walen zeggen Neen, gij zijt zou vaderlandslievend niet als andere!hunne levensmiddelen weggepoofd, pp op sommige plaatsen hunne vrouwen en kinderen mishandeld en gekwetst door de slagen der woeste soldaten. Hieruit volgde eene algemeene verslagen heid moedeloos en met Spijtig liarle, zette zich eenieder aan de laak om de sporen der gewelde narij weg te vagen scherven'en spaaiiüers werden voorde deuren op hoopen geworpen; de verbroken ramen en vensterglazen werden zou spoedig moge lijk hersteld, dc muren zorgvuldig afgewasschen, en men reinigde elk voorwerp door de sdldatcu aangeraakt, even alsof huddc die aanraking er eene besmetting over gespreid. Terwijl dit alles gebeurde stond Charlotta spraakloos en weemoedig in hare woning vau alle kanten vond zij sporen van verwoesting en liet de armen hangen zonder te peinzen aan het zuiveren van haar huis. Na eenige stondèn trad zij wankelend dc deur uit en klopte aan hij de weduwe N.... hare gehuurvrouw. Groot whs hare verwondering toen zij hier alles in geschikte orde en in rust vond nochtans het verbleekte gelaat barer vriendin getuigde ook van diepe onstdtenis. Deze zat tegen het venster en hield zich bezig met in de eerste schemering van het morgenlicht eeuen brief te lezen die reeds meermalen duor hare be vende handen was vervuild en de letteren liaddcu veel vau hare duidelijkheid verloren. Verrast door liet inkomen der weeze, liet zij den brief op haren schoot vallen, zag haar aan, en spipk Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1888 | | pagina 1