Huwelijksplannen. Hendrik Conscience. wij a Het gedurig twislstoken alléén bewijst dit ten volle. Wat zal de houding zijn van de liberale flaminganten, vraagt de Flandria, indien de Walen tegen de Vlamingen zullen op trekken Indien de katholieken met de Walen tegens ons te velde trokken, zou den wij zonder aarzelen zeggen Wij gaan niet met u meêwij verklaren u tot onze doodsvijanden In alle geval ziehier het bedoelde arti kel Liberale flaminganten. Uit de Walenstreek bericht men, dat overal de liberalen zullen zegenpralen en dat het thans bestaande ministerie vallen zal, niet omdat het klerikaal is, maar wel, omdat het den Vlaming eenig recht liet we dervaren. Ook de oproep der Walen luidt langs alle kanten geen liberalism of klerika- lism meer, doch strijd tegen de Flamingan ten Wij willen, tieren zij verder, onze vlaamsehe broeders niet bekampen Hunne taal willen teij toch niet leeren. of gedogen wij in het land nietwij willen alleen de wereldtaal, hel fransch, la lon gue universelle, die al de volkeren der wereld aannemen en spreken Na, dit blufgetier, waardoor zij onze moedertaal uit het bestuur en het land willen bannen, de geliefkoosde verwijtin gen en bedreigingen, peerdenkoppen, budjetvreters, idioten, cretins, galgenaas, zoo schilderen ons die lieve broeders af, Ja, ja, de Waal heeft Vlaanderen zoo lief dat hij het op zoo willen eten Dan de bedreigingen indien de Fla minganten, die moedige ridders voor het recht, de wapens niet neerleggen, dan steken zij, Walen, de lont aan het bus kruit En dat heeten onze lieve waalsche broeders liberalism. Eerst klonk het van uit de Kamers, dal zij opstand zullen sto ken, dan tieren zij om Franschmans te worden, en nu durven zij verklaren met een hoop scheldwoorden erbij, dat ze op ons zullen schieten. Voor al dit waalsch geschreeuw halen wij eenvoudig de schouders op en zetten wij onzen besehavenden en rechtveerdi- gen strijd kalm en onverpoosd voort. Want zij, die werken voor het eerbiedi gen der moedertaal en de ontwikkeling van het volk door zijne eigene spraak, zijn echte liberalen, echte vooruitstre- vers. Doch hier eenige ernstige vraag. Kun nen wij liberale Flaminganten wenschen dat MM. BaraFrère enGraux, die deze waal sche onvaderlandsche beweging door hunne onzinnige woordenin gang staken, terug het beheer des lands in hand nemen Kun nen wij, met onze liberale overtuiging, nog ieveren voor mantien, die niet nalateneetxen oproep te doen aan al de Walen, klerikalen en liberalen, om de Vlamingen te verhinde ren hunne rechtmatige eischen te bekomen Ziehier vragen, die ernstig moeten overwegen worden en, naar ons gewe ten, die men eerst en vooral als Flamin gant beantwoorden moet. De roomsche korrespondent van de Patrie zegt dat men te Rome hoegenaamd geen geloof hecht aan de tijding, als zou den er huwelijksplannen bestaan tusschen den prins van Napels, troonopvolger van koning Humbert en prinses Hendrika, oudste dochter van den graaf van Vlaan deren. Men houdt die tijdingen voor geheel en al valsch en alleen in de wereld ge stuurd door nieuwskensjagers, die men even goed kruis- en lintjesjagers zou kun nen noemen. Ziehier wat een verstandig diplomaat zegde Tusschen al de hoedanigheden, die koning Leopold II kenmerken, bezit hij vooral het doorzicht, te flair. En, dit is, volgens mij, genoeg om hem te doen na denken over eene vereeniging met het huis van Savooie. Hoe oud en doorluchtig het ook zij, moet men bekennen dat zijne toekomst zeer nauw verbonden is met die van Ita lië, een in haast, slecht getimmerd ko ninkrijk verder de zwarte puntjes aan den llaliaauschen horizon en andere din gen, die de toekomst alles behalve roos kleurig maken. Ook de korrespondent van den Daily Newt noemt de tijding ten minste voorba rig. RECHTERLIJKE KRONIJK. Boter of (tanks. M. Dierckx, een oude, welhebbende jongman stierf over eenigen tijd in eene der voorsteden van Brussel. Toen de erfgenamen meenden de na latenschap te verdeelen kwam een likeur handelaar van Vollezeele, met zijne vrouw als uit de lucht gevallen en bood hen een ontvangstbewijs aan van 65.0C0 fr. Zij zegden dit geld aan M. Dierckx geleend te hebben. Dit nieuws viel gelijk een dondersteen io hun midden. Weihoe, die oom, welke zoo welheb bend scheen, zou zulke som geleend heb ben, hij, die geen uilgaven, zelfs geene zaken deed. En zou de likeurhandelaar, wiens toe stand als niet zeer schitterend gekend was, zulke som bezeten hebben. Dit werd onderzocht. Het geschreven stuk werd onderzocht en het handteeken echt bevonden. Wat gedaan Na lang zoeken kwam het aan den dag dat de likeurhandelaar den ouden, half blinden Dierckx een ontvangstbewijs had doen teekenen voor de levering van.... 65 kilos boter. Sij hadden echter het woord levering in leening veranderd en van de 65 kilos bo ter, 65,000 fr. gemaakt. De vrouw werd tot 2 en de man tot I jaar gevangenis veroordeeld. De krak van Lokeren. Hei be roepshof van Gent heeft het vonnis der rechtbank van Dendermondebekrachtigd. Hermé is maandag morgend in vrijheid gesteld. De boekhandel J. Lebègue en Cie, 46, Magdalenastraat, te Brussel, stelt te koop bij al de boekhandelaars, een nieuw werk van onzen beroemden schrijver Hendrik Conscience Geschiedenis mijner Jeugd Een schoon boekdeel van ongeveer 300 bladzijden. Prijs 1 fr. 25. Al wie een vlaamsch hart in zich voelt kloppen en die reeds werken van Hendrik Conscience bezit of gelezen heeft, zal voorzeker dit nieuw werk, zijne eigenhandige levensbeschrijving van zijne kindsheid afwillen lezen. Niets is aantrekkelijker, niets is belangrijker voor ccncn vlaamschen lezer dan de levensbaan van onzen beroemden schrijver met aandacht te lezen. Waarin hij klaarlijk uitlegt dat hij de eerste jaren zijner kindsheid doorbracht in zijne geboor testad Antwerpen, later zijn vader weduwenaar geworden zijnde een houten huis bouwde van de overblijfsels van oude schepen op eencn grond huiten de Borgcrhoutschepoort, genaamd den Groenen Hoek. Op omtrent zestienjarigen ouderdom, toen zijn vader hertrouwd was en uil den Groenen Hoek naar het meer bebouwde gedeelte van Borgerhout was gaan woonen, werd Conscience tot hel onder- wijsvak bestemd, waar hij eene bijzondere be kwaamheid voor toonde. Onderwijl brak de Om wenteling van 185U los, en wij zien Conscience den soldatendfenst der vrijwilligere aannemen. Onder liet soldatenleven zien wij hein in verscliillige dor pen der Kempen, in den slag omtrent Leuven, in garnizoen te Luik, te Bergen, op vele dorpen van Henegouwen en van Vlaanderen, en ten laatste als hulponderwijzer bij de regimentschool te Dender monde, en zoo is hij altijd niet groote stappen vooruitgegaan tot op het tijdstip zijner volkomen ontwikkeling als schrijver. Deze boek zal ook eene der schoonste plaatsen bekleeden in al de school- en volksbibliotheken. Te verkrijgen op aanvraag ten Bureele van Den Denderbode. Volkskainer. Na de ontwik keling aanhoord te hebben der vraag om inlichtingen betrekkelijk de afleiding der waters in 't arrondissement Nijvel, ten voordeele der stad Brussel, vervolgde de Vergadering de beraadslaging over het budjet van Justitie. De heer De Smet- de Naeyer van Gent bewees met cijfers dat de heer Bara aan de waarheid te kort is gebleven, wanneer hij beweerde dat hij ten minste 40 ten honderd benoemin gen van katholieken bij de gerechterlijke magistratuur had gedaan. Onze achtbare vertegenwoordiger, M. Woeste, deed be merken dat de magistraten in groote meerderheid tot de liberale partij behoo- ren. ALLERHANDE NIEUWS. Hofctade. De Ecrw. Heer Romaan Van Mol, onderpastoor te Eecloo, is pastour be noemd te Hofstade, in vervanging van den E. H. Verlodt. Idtler^em. Dijtisdag lest, 24 Januari, ten 8 ure 's morgens, gedu rende de Mis, is een zeker getal schelmen waarvan er 7 gekend zijn, in de parochi ale kerk van Iddergem binnengedrongen, om de benoeming van hunnen burge meester door klokgelui aan te kondigen. Gekomen op het hoogzaal, alwaar de klokreep hangt, hebben de eenen de klok geluid, terwijl de anderen den orgelist verjoegen, en zijnen stoel over de leuning wierpen op eene petroollamp, in den beuk der kerk hangende de orgelpijpen heb ben zij plat gestampt. De klokreep afgerukt zijnde, hebben die schoone heeren de torendeur opengebro ken om aan de klok te geraken, op welke zij alsdan begonnen te slaan met een stuk ijzer van het uurwerk afgerukteenigen vermaakten zich met beelden van heiligen aan te spreken en met slagen te overladen. Die mannen zegden aan de heeren pas toor en koster dat zij nu meester waren, ten gevolge der benoeming van eenen nieuwen burgemeester en eischten de aflevering der sleutels (Fondsenblad). Groote Internationale Prijskamp van Wetenschappen en Nijverheid. Mei-Novem- ber 4888. Vereenigde-Staten van Ame rika, Wij zijn gelukkig onze lezers te kunnen meêdeelen dat M' John BIgelow van New-York, gewezen gezant van het Republiek der Vereenigde Staten van 't Noorden in Frankrijk, door het Natio naal bestuur der Vereenigde-staten tot algemeene Commissaris is benoemd,voor de vertegenwoordiging van dat land in den grooten Prijskamp. Dit feit, gevoegd bij zoovele anderen, bewijst overvloedig hei groot belang dat de Amerikanen stel len in de tentoonstelling van Brussel 4888. Dezer dagen beeft M. de minister van oorlog, tijdens een bezoek dat hij in liet militaire gasthuis bracht, het rid derkruis der Leopoldsorde overhandigd aan de eerweerde overste van de Zusters Augustijnen, haar door koninklijk besluit toegekend voor vijftig jaren trouwe dien sten en zorgen aan zieke soldaten gewijd. Deze plechtigheid had plaats in tegen woordigheid van geheel het persooneel. De minister heeft te dier gelegenheid eenige woorden van dank tot de gedeko- reerde gericht, die een diepen indruk op al de aanwezigen maakten. Stoutmoedige diefstal. Te Brus sel in de kleine Boterstraat, nabij het policiebureel, is des nachts een stout moedige diefstal gepleegd. Het magazijn van juweelen der wed. Seis is door de dieven letterlijk leêgge- plunderd. Des nachts verblijft daar niemand, maar de deuren en vensters vensters zijn met elektrieke draden ver bonden aan het huis n. 86. waar dewed. Seis woont, zoodat men langs daar geene poging tol in braak kan wagen, zonderde bel in n. 36, te doen klinken. De dieven zijn echter langs het dak, dat niet zeer hoog is, binnengedrongen en hebben zich meester gemaakt van kettin gen, armbanden, oorslingers, enz dit alles ter weerde van 5000 fr. Zij hebben geen enkel spoor achtergelaten. Sus en depolicie. Zondag nacht rond 4 uur, was de liulploods, die in het Schipperskwartier gekend is onder den naam van Sus, in de Nassaustraat teAnt- werpen aan 't vechten geraakt met drie spaansche matrozen, en men kan wel denken dat hei er niet vriendelijk toe ging. Op het lawijd dat de vechters maakten, kwam een policie-officiermet eenen agent toegesneld, om de vechters te scheiden. Maar dat ging Sus niet. De Spanjaards hadden hem reeds een koppel blauw oogen en een dikken neus gestompt, en getrouw aan de overleveringen der XVI* eeuw, kon hij dien hoon nietongewroken laten. Spaansch bloed moest er stroo men De tusschenkomst der policie was hem dus alles behalve welkom, en eer hij met de Spanjaards voortging, wilde hij zich van de polieie ontmaken. Sterk als hij is, wierp hij de agenten op den grond doch zij waren onmiddellijk recht, en terwijl de matrozen het hazenpad kozen, grepen de policiemannen Sus aan en meenden hem naar het policiebureel der 7* wijk te brengen. Dat was echter niet gemakkelijk. Nu lagen zij hier. dan daar op den grond, zoodat de policie zich verplicht zag het alarm signaal te blazen. Twee andere agenten naderden en deze namen den gevangene over, om op hunne beurt te beproeven hem naar het bureel te brengen. Terwijl de twee eerste agen ten een weinig adem schepten, wist Sus zich los te rukken, zette het op een loo- pen en sprong eindelijk op de dunne ijsschaal, die over de Verbindingsdok ge- vrozen was, of liever, hij sprong er door. Als eene rat zwom hij in dat koude bad, ten aanzien van meer dan honderd mensehen, die op het gerucht waren toe gesneld. Haken en reddingsboeien wer den hem toegeworpen, maar.... het aas wilde niet bijlen. De vluchteling bleef in het water liggen spartelen, tot eindelijk een burger met eenen agent in een bootje afdaalde, om alzoo Sus meester te wor den. De zwemmer overlegde het anders. Hij sprong in 't water omhoog, greep den agent bij de lenden en trok hem meê in de dok. Men kan denken hoe het er nu aan toeging. Na lang werken werden de I twee mannen opgehaald en bibberend van kou naar het verbandhuis gebracht, waar Sus tot maandag morgend ten acht ure heeft liggen slapen. Hij zal vervolgd worden voorruststoor- nis, vechten, tegenstand aan de policie, enz. Naspel. Toen die groote sterke Sus maandag morgend naar huis werd ge zonden, smeekte hij de policie.... niets van het gebeurde aan zijne vrouw te zeggen. De ziekte der razernij heerscht te Lokeren sterk onder de honden, zoodat het gemeentebestuur bijzondere maatre gelen heeft moeten voorschrijven. Een leurder, zekere Boetes, werd door zijnen eigen hond gebeten. De man is op de kosten van het weldadigheidsbureel naar St-Hubert vertrokken. Dood van M. Declercq. De acht bare volksvertegenwoordiger M. Declercq van Brugge is zondag namiddag over leden. In den loop van den avond sprak men in 't publiek reeds over zijne vervanging. Sommigen verklaarden zich voor M. den advokaat Declercq, terwijl anderen meer voor Dr Yan Steenkiste genegen zijn. Men rekent, zegt de Patrie van Brugge, dal er voor 10 millioen fransch brons in omloop is in België. Als 't waar is dat het fransch gouvernement zijn koper geld in nickel veranderen wil, is het zeker dat ons gouvernement meer nickel zal moeten slaan. Van het brons der gros-sous zou men in Frankrijk ko nons willen gieten. Moord te Courcelles. De genaamde X. porion in de mijn n. 3, te Monceau is donderdag lest, na zijn veertiendaags loon ontvangen te hebben, op den terugweg naar zijne woning, in een klein bosch doodgeschoten. Men heeft hem gevonden met een revolver naast zich om aan eenen zelfmoord te doen gelooven, heb ben de schurken dat wapen achtergela ten, maar zijn uurwerk en geld verdwe nen zijnde, is aan eene misdaad geen twijfel meer. 't Is te hopen dat het voorwerp, door de booswichten achtergelaten om de verdenking van hen af te weren. Hetge- integendeel op hun spoor zal brengen. (Nadere bijzonderheden.) Bij nader onderzoek der zaak gelooft men thans meer aan eene zelfmoord dan aan eene misdaad. Het slachtoffer, Evrard Oscar, is, zooals het blijkt uit de geno men inlichtingen, donderdag niet op zijn werk geweest en heeft bij gevolg zijn veertiendaags loon niet ontvangen ook heeft men hel wapen erkend als toebe- hoorende aan het slachtoffer zelf. Moet men nu aan moord of zelfmoord gelooven. Men kan het niet zeggen. Evrard had een voorbeeldig gedrag, was spaarzaam en deugdzaam, men kan dus moeilijk aan eenen zelfmoord gelooven. Misschien ook is het eene wraakneming, want de pori- ons der koolmijnen hebben dikwijls doo- delijke vijanden, en daar de ongelukkige kreupel was kon een man hem gemakke lijk ten gronde werpen, zijn wapen afne men en hem aldus vermoorden. Hopen wij dat het gerecht de zaak spoedig zal oplossen. Schandalen te Ath. Er is misschien geen stad in België waar de morale indé pendante meer en trouwere volgelingen heeft dan de kleine, liberale stad Ath. De rechtbank heeft aanhoudend over schan dalen teoordeelen die met deze leer over eenkomen. Ziehier een feit onder velen Den 6 December hadden een tiental personen, die zich bedronken hadden, eene vrouw uit een der logementen meê- genomeri, haar dronken gemaakt, haar in eenen staat gebracht dien het onmogelijk is te beschrijven, en haar toen gedwon gen voor hen uit over de straat te loopen, lot bij de woning van eenen priester. Daar gekomen belden zij en wierpen bel schepsel de deur binnen, toen deze geo pend werd, waar zij met het lichaam vol vuil en kneuzingen op den grond neêrviel. Het parket van Doornik heeft reeds '.neer dan 25 personen ondervraagd die allen in deze zaak betrokken zijn. Word dan al gekozen De vrouw van een braven werkman, die bij de les te kiezing tot raadsheer zijner gemeente benoemd was, ontving tijdens de afwe zigheid van baren man de jaarlijksche waarschuwing om de lasten te komen betalen. Als den wind loopt de vrouw naar den ontvanger, steekt het papier in de hoogte en vraagt Wat beteekent dat Dat wel dat is eene uitnoodiging om te komen betalen, wilt gij in geene vervolgingskosten vallen. - Hoe, lasten betalen... vervolgings kosten Weet ge dan niet dat mijn man gekozen is Men kan denken wat gezicht de ont vanger trok. De man had alle moeite om de vrouw te doen verslaan dat de hoe danigheid van raadslid haren man niet ontsloeg van de verplichting om lasten te betalen. FRANKRIJK. Op't stadhuis, te ParijsDe poppen, die op 't parijzer stadhuis zoo dikwijls dansen, hebben zaterdag avond serieus gedanst de stad Parijs gaf haar eerste groot bal in de vereenigde zalen van het stadhuis. Of men er plezier heeft gehad, laat ik raden er waren zoo wat 42,000 bezoe kers, zoo ten minste verzekert le Temps. Nooit zag men een meer gemengeld publiek van den president der republiek tot den wijnkoopman uit de voorsteden van den strengen republikaan tot den moord- en brandschreeuwenden arnar- chist. En merk wel op dat die heeren van 't stadhuis het gala-kleed, anders gezegd pit, hadden vereischt, zoodat men het vermakelijke schouwspel te zich kreeg, al de citoyens te mogen bewonderen met een scheer... De revolutionnaire kiesdravers hadden kaarten gekregen met hoopen en deze uitgedeeld aan hunne vrienden en ken nissen, zoodat het feest een geurken had naar de revolutie.... De prefekt der Seine, het bureel van den raad, al de raadsleden en hunne dame wachten in het ontvangstsalon de geïnviteerden op. De municipale wacht stond op den eeretrap. Ten 40 ure verscheen M. de president der republiek, hebbende aan den arm mevrouw Carnot. De wachten boden de wapens, de muziek speelde de Marseil laise, de balgasten juichten, kortom, het ging er vroolijk toe. Een weinig later deed de ex-kolonel van de Commune, de ex-ter dood ver oordeelde citoyen Lisbonne zijne intree, met zijn verlakte schoenen, zijne zijden kousen, broek a la houzard en zijnen fameuzen pit. Men dacht dat de muziek de Carmag nole of Ca ira Ca ira Les bourgeois h la lanterne zou gaan spelen, maar de orkestmeester was het zeker vergeten. Na het vertrek van den president en van de hooge personnagies is, liet leven begonnen. Tot 6 ure des morgends heeft men gedronken, geëten, gelachen, gezon gen. gedanst, dat de stukken er afvlogen. En of er geklonken en gedronken, en gesmuld is op kosten van de stad, natuurlijk leert ons de volgende lijst 6300 siroops, 3200 porties ijscrème, 4000 koude kofTies 1250 marquises, 6500 punch. 2000 tassen chocolade, 20,000 sandwiches en broodjes met hesp, kaas, enz, 500 flesschen bordeaux, 2500 dito champagne, 5000 pasteien. En, in het bierhuis-rookzaal werden zoo maar ongeveer 50,000 bocks geledigd op de gezondheid van de Republiek.. Men zal met ons bekennen dat de dan sers den weg kennen Hoeveel geinviteerden er per fiacre naar huis moesten gebracht worden, zeggen de dagbladen niet. Maar allen roemen de houding van citoyen Lisbonne, die in zijn costume de soirée, inderdaad veel meerweg heeft van een aristokraat, dan vaacommu- nard en een revolulionnair. Een revolutionair in t Elyseum. Maxime Lisbonne is door de revolutio naire groep genaamd lesEgaux de Mont- martre, voor hare rechtbank gedaagd, om rekenschap te geven van zijne verschij ning op de receptie van den president der republiek. Lisbonne heeft aan de oproeping voldaan. Citoyens, aldus rechtveerdigde hij zich voor zijne broeders, ik ben naar het Ely seum gegaan om te zien hoe de president het volk ontvangt, en ik kan u verzeke- 1 ren, dat hij het goed doet. Ik moest mij hiervan overtuigen. Gij zult misschien vragen, waarom ik en geen ander dit moest onderzoeken. Hierop kan ik u met mijne gewone rondborstigheid een een voudig antwoord geven. Ik heb namelijk nog 'n pit,.... Ziedaar de reden Hoe'korat ge aan dien pit.... Gij hebt dus vroeger met de aristocraten omge gaan viel niemand hem in de rede. Die pit.., hernam Lisbonne, is nog herkomstig uit den tijd, toen ik tooneel- speler was en de hoofdrol vervulde in Dertig jaren of het leven van een dobbelaar. Ik had den frak pas teruggevonden, nog in goeden staat, maar de boorden zagen er smerig uitvele vlekken, die ik met petrool heb moeten wegmaken. En het was om die vuile boorden, dat ik op 't Elyseum door zoovele genoodigden van burger Carnot gevolgd werd. Een hunner heeft mij zelfs gezegd Een goed denk beeld van een revolutienair, zich te par fumeeren met petrool Dat gezegde bracht les Egauxdes Mont- martre aan het lachen, en zij lachten ook toen Lisbonne er op liet volgen, dat hij bereid was aan elk hunner den pit... te leeneri, opdat zij ieder op hunne beurt r.aarhet Elyseum kunnen gaan en het buffet leeg plunderen. Het aanbod werd aangenomen. Kostelijk Kostelijk Dat er nog van die echte geestige Franschen loopen, bewijst het volgende Op hel leste bal van hel groot Opera, van Parijs, was er een persoon die zich onberispelijk had verkleed in... Wilson!!! De man geleek sprekend op den beruch- ten schoonzoon. Voor 40 sous verkocht hij 't Legioen van Eer, voor 5 sous de Mérite Agricole en voor 2 sous de akademische palmen. En, voor een.... kus dekoreerde de vie ze kwant al de danseressen met reusach tige sterren en grootkruisen. Of er gelachen werd en of Wilson fureur maakte, hoeft niet gezegd te worden. En, de aanwezig zijnde policie, durfde den valschen Wilson niet aanhouden zij laat den echte wel loopen Een laffe aanslag. In de stad Es- taire (fransch-Vlaanderen) is verleden maandag eene moordpoging gepleegd, die van de grootste lafheid gefuigt. Een jonge fabriekwerker, Georges Paul 24 jaar oud, verkeerde sedert eenigen tijd met de genaamde Mathilda Bossart. Maandag lestleden hadden zij samen den avond doorgebracht, en ten 40 ure heen gaande vroeg de jongeling aan Mathilde, hem een eind wegs langs de boorden der Lei te vergezellen, waarin het meisje toe stemde. Wanneer zij nu eenigzins van de hui zen verwijderd waren, bleef Paul eens klaps staan en zegde Men heeft mij heden uit de fabriek weggezonden, de twee opzichters zal ik vermoorden en u ook, maar gij moet eerst sterven. Mathilda meende dat hij schertste, maar op hetzelfde oogenblik greep hij haar vast en wilde haar in de rivier werpen. Het meisje klemde zich schreeu wend aan zijne kleederen vast, maar de booswicht gelukte er toch in haar te doen loslaten en wierp ze in het water. Daar na nam het monster de vlucht. De kreten van Mathilda werden echter gehoord door eenen jongeling, Cesar Du- pont, die in het water sprong en er in gelukte het meisje, half verstikt, aan den oever te brengen. Door zijne spoedige zorgen kwam zij weldra tot haar zeiven en is thans buiten gevaar. Haar laffe aan rander is eenige uren later in de gevan genis opgesloten. ENGELAND. Dood van Generaal Cordon. Dinsdag, gedurende den lijkdienst van geuoraal Gordon, heeft de eerw. Waller, in den loop van zijne lijkrede, lezing gegeven van het volgende verhaal, door een ge tuige van Cordon's dood opgemaakt Wanneer Gordon vernam dat de op standelingen de stad hadden bemeesterd, zegde hij Alles is gedaan vandaag nog zal ik gedood worden daarop richtte hij zijne stappen naar het paleis, deed eenen stoel brengen en zette zich rechts van den ingang, terwijl de vier gewapende sergeanten, die hem gevolgd waren, links plaats namen. Weldra hoor de men den galop van peerden een eheick, gevolgd door verscheidene araab- sche ruiters, vertoonde zich de ser geanten wilden vuur geven, maar Gordon hield ze tegen,zeggende Gij moet heden niet schieten, Gordon moet gedood wor den. De cheick verklaarde aan den generaal dat hij bevel ontvangen had hem levend voor den Mahdi te brengen maar Gordon weigerde hem te volgen, en zegde te willen sterven op de plaats waar hij zich bevond. Enkel verzocht hij geen kwaad te doen aan de sergeanten, die op de opstandelingen niet geschoten hadden. Driemaal gebood de cheick generaal Gordon hem te volgen deze echter wei gerde telkens. Eindelijk xerloor de gezant van Mahdi het geduld, trok zijnen sabel en bracht den generaal eenen slag toe aan de schouder. Gordon bleef kalm en bood niet den minsten weêrstand. Men kapte hem daarna het hoofd af. dat te Omburman aan den Mahdi gedragen werd het lichaam werd nabij de deur van het paleis begraven. Razernij. In 't graafschap Lei- trim te Carrigalen werd eene gansche familie, de vader en drie kinderen, door razernij aangedaan, eenige dagen nadat zij varkenvleesch hadden geëeten van een dier, dat door eenen razenden hond ge beten was. Zij leven nog maar zij lijden verschrikkelijke pijnen. Men vreest daar boven dat een twintigtal andere personeu

De Denderbode | 1888 | | pagina 2